FLATTEUSE VISITE-JAPONNEN, 00STERSCHE MUILTJES Een chique hertstmantel Hoe wij onze woning het best kunnen aankleeden welk een slank figuur tot haar recht doen komen. EENVOUDIG DOCH, SIERLIJK HANDWERKPATROON oraagt geen contectie-japonnen, waarmee U iedereen ziet loopen voor oudere dames Eeri effectvolle kleurencombinatie j tusschen wandbekleeding vloerbedekking ameu blement en sier kussens. r c Een heerlijke luch tige dracht Leer in plaats van kameelhaar. HOE MEN BLANKE TANDEN KAN VERKRIJGEN. Zijn jeugdconcerten aan te bevelen Dat is de nieuwste leuze van het moder ne, jonge meisje. En terecht! De kleeding immers kenschetst de persoonlijkheid en iedere wouw wil gaarne iets aparts" dra- jen. Maak daarom zelf uw japonnen naar eigen smaak en keuze en u zult er „an ders" uitzien dan anderen. Om u hierbij behulpzaam te zijn, vindt u hieronder eenige modellen, waarvan de patronen in de maten 4050 verkrijgbaar zijn bij de Redactrice Damesrubriek, Laan van Meer- dervoort 45a, Den Haag. De sterk verlaag de prijs bedraagt 36 cent 6 cent ver zendingskosten bij vooruitbetaling, te vol doen per giro (125025), per postwissel of in postzegels. De patronen worden onmid dellijk na aanvraag afgezonden. Bijgaand mo del van een tierfstmantel is misschien meer bestemd voor de wat oudere dames, die graag in het zwart gaan. Deze mantel is eenigszms aan gesloten door op de hoogte J van het mid del smaller ge knipte banen. Hoewel deze mantel alleen van achteren ie beschouwen valt zal het u toch niet moei lijk zijn te be grijpen, hoe dit model er van voren uit kan zien. De mantel bezit oen gewone re- vei; met kraag, welke beida tamelijk laag vallen. De rok wordt klok kend geknipt. De geheele mantel wordt gevormd uit vijf banen, waarvan er drie te zien zijn. De twee voorste banen maken de voorpanden uit. De mouw is nogal bewerkelijk, Deze mantel (model 776) kan het best worden gemaakt van soepel laken of glad de mantelstof. Onze moderne interieur-kunst is er een voorbeeld van, dat zelfs bij een kwestie van artistieken smaak en huiselijke sfeer gevoeligheid als het inrichten van een woning is, de logische redeneering een betrouwbare gids is, zelfs één, welke kan leiden tot een zeer harmonische oplossing van de verschillende vragen, welke hier bij vanzelf in beschouwing komen. Een aardig voorbeeld hiervan geeft een artikel van P. Gieszer, professor in bin nenhuis-architectuur, waarvan hier eenige passages volgen. De ruimte van de kamer wordt beslo ten door wanden, plafond en vloer. De ruimtewerking van het vertrek hangt dus voornamelijk van de behandeling van deze elementen af. De muren van de kamer kunnen worden geverfd of behangen met gelijk effect. In de eerste plaats doen effen kleuren, zonder patroon, de verschillende meubels in de kamer meer tot hun recht komen. Dan wordt de algehtele stemming van de kamer grootendeels bepaald door de aangebrachte hoofdkleuren die dus in de eerste plaats de kleuren van de omslui tende vlakken van de kamer, dus wanden, vloer en zoldering zijn. Lichte kleuren geven den indruk van ruimte en vrijheid. Lichte en matte tinten blauw maken de kamer koel. Vandaar dat wij ze bij voor keur voor slaap- en eetkamer zullen ne men. Groen werkt rustgevend, en is daardoor het meest aan te bevelen voor de studeer kamer of het boudoir, waarin Mevrouwtje zich terug trekt, als zij eens behoefte heeft aan een oogenblikje stilte. Door hun lichte, verruimende werking zijn witte wanden met een kleurtoets in lichte tint het aangewezene voor kamers, die men eigenlijk een beetje klein vindt. Het eerste modelletje (777) toont de le zeres een mooie japon, gemaakt van zwar te zijde of crêpe satin, dat zoo heerlijk Soepel valt en een slank figuur zoo goed tot haar recht doet komen. neden loopt en verder recht valt. De rok is klokkend en vrij wijd. U ziet, het ver vaardigen van deze japon zal niet gemak kelijk zijn, maar sierlijk is ze zeker! Het tweede model is no. 778. Dit japon netje brengt weer een heel ander idee, maar kan toch ook als visite- of wandeljapon worden gebezigd. De japon bestaat uit twee kleuren. Het korte lijfje is wit of van een heel lichte kleur, welke natuurlijk moet over eenstemmen met de on dergrond-kleur van dé verdere japonstof. De hals is ovaalrond en ein digt van voren in een strikje. De pofmouwtjes moeten 'n ondermouw tje hebben om niet af te zakken. Dan komt de zeer hoog aangeknipte rok. Deze is voorzien van talrijke kleine plooien, die de ver- eischte wijdte geven. De ceintuur van leer of suède heeft een gesp, overeenkomstig met de japonstof. Indien deze japon als wandel- of visitejurk wordt gebe zigd, maak den rok dan vooral niet te kort, want de rokken voor dergelijke gelegenheden zijn en blijven nog steeds lang. 'IIIIIIINMIIIIIIIIIII —.aten wij dus maar aannemen, dat de -lapon wordt vervaardigd van satin, dan Iemen wij ook de witte stof, welke als af perking dienst doet in de zeer wijde mou ten en bij den hals, van crêpe satin. De louw heeft het raglanmodel, dat woidt angegeven door de witte strepen op de eekening. Eerst even boven den elleboog egint de wijd klokkende mouwstrook. )e hals heeft een wit kraagje en een bij- ondere sluiting, gevormd door een schuin- Boopende opening, waaronder een kleine Bolant komt, eveneens gevoerd met witte |tof. Op heuphoogte komt een puntig stuk, at van links naar rechts schuin naar be- In groote kamers werken de witte wanden echter koel, en kunnen ook uitstekend voldoen. Voor den vloer is een lichte, effen kleur, die echter niet te „koud" mag aandoen, het mooist en meest huiselijk. Vloerkleeden neme men niet te klein; zij maken dan zoo gauw den indruk van eilandjes, waarop men zich moet terug trekken. Hoewel het vloerkleed met pa troon het minst besmettelijk, en dus prac- tisch het best bruikbaar is, moet men toch bij zijn keuze bedenken, dat een effen vloerkleed de eigenschap heeft, een meu belgroep, die erop gezet wordt, als geheel te accentueeren. Voor de plafonds kan men geen betere kleur hebben dan wit, of heel lichte kleu ren. Zijn de wanden al in lichte kleur ge houden, dan kan het plafond denzelfden VOOR DE VISCHLIEFHEBBERS. Waterbaars. Neem 3 pond baars, laat ze schoonma ken door de ingewanden er uit te nemen, af te schubben en te wasschen. Bind kop en staart samen om de vischjes krom op den schotel te doen liggen. Kook de baars in ruim kokend water met zout en een paar peterselie-worteltjes. Dien de baars op een diepen vischschotel met het water, waarin ze gekookt werd, en leg rondom takjes versche peterselie. Dien bij de baars dunne sneedjes witte brood, gesmeerd en belegd met roggebrood. toon hebben. Dit maakt den indruk van een prettige beslotenheid. Slechts bij uitzondering kan men met succes een helder-kleurige beschildering van het plafond toepassen. In zoo'n enkel uiizuiiuei iiigsgevai Kan ecnter een piaxonq in een zuivere, heldere kleur geschilderd, bij helder witte of ivoorkleurige wandeg een heel goed effect maken. C* Gaan wij nu de kamer verder meubilee; ren, dan doen wij het beste, niet onj heele vertrouwen te stellen op één pa troon van een bloemdessin voor de be- kleeding van alle stoelen en banken. Een meubel, bekleed met een fleurige ge bloemde stof kan mooi zijn, maar een volj ledig effect maakt deze pas, als zij opvalt als tegenstelling tot de andere meubelj van de kamer, die in een effen tint zijn overtrokken. Een goed voorbeeld hiervan geeft de il lustratie, waarin de bekleeding al heel ge slaagd is verdeeld. Alleen de groote mo del-bank in den hoek en het pianokrukjfl zijn overtrokken met een stof met patroon, de andere meubels zijn effen en laten deze beide voorname hoekjes in de kamer dooi dit contrast te sterker uitkomen. FIJN GLASWERK. EN ZIJN ONDERHOUD Kristal en fijn glaswerk wascht men ai in koud water, daar het dan 't langst hel der blijft. Is het echter te vuil, dan ge bruikt men warm water of warm zeepsop, maar dan moet men met warm schoon wa ter naspoelen. Is het kristal erg vuil, bijv. karaffen, bloemvazen e.d., dan kan men hen schoonmaken met eierschalen, koffie dik of theeblaren. In het uiterste geval wordt gebruik gemaakt van een weinig verdund zoutzuur, waarna het naspoelen met veel water moet volgen. Het aanzetsel van wijn kan men het gemakkelijkste ver wijderen door wat alcohol in de karaffen te gieten en haar daarmee eenigen tijd te laten staan. Ook moet men de karaffen nooit nat wegzetten, daar zij hierdoor lee- lijk worden. Het afdrogen van kristal geschiedt met fijne linnen doeken. Nog nimmer zijn er zooveel artikelen van leer, halfleer en suede vervaardigd als thans. Vele artikelen komen tegen woordig hiervoor in aanmerking. Leer is dan ook een practisch en sterk materiaal. Zag men vroeger huispantoffels en slofjes bijna altijd van vilt, kameelhaar of ge wone stof gemaakt, thans zijn het de le deren slofjes en muiltjes, die het meest gevraagd worden. Hierbij een tweetal zeer verschillende modellen. Het bovenste is van wit leer en de met de hand vervaar digde versiering verhoogt de sierlijkheid van het muiltje. Van binnen is het slofje gevoerd met een donkere stof, maar vaak zijn de muiltjes geheel van leer. Dit muil tje heeft geen hak. Het andere model, dat kloeker is, heeft een flinke hak en wordt in het Oosten veel voor de wandeling gebruikt, terwijl de haklooze modellen daar meer als pantof fels dienst doen. De muilen hebben bij de hiel wel een kleine verhooging, waar door de voet bij het loopen steeds weer terug naar voren schuift, maar gezond is het loopen op plat te slofjes op den duur in geen geval. Muiltjes zijn 'n wer kelijk heerlijke en luchtige dracht en krijgen allengs een steeds grootere po pulariteit. Wie tot op hoogen leeftijd gezonde, voor het gebruik geschikte tanden wil behou den, neme de volgende regels in acht: Vermijdt te warme en te koude spijzen en dranken, daar beide het glazuur aan tasten, nog afgezien van de nadeelige ge volgen voor de maag. Bonbons, confituren en alle vruchten- zuren tasten het glazuur der tanden aan. Gedroogd kalmoes in kleine stukjes lan gen tijd op spiritus getrokken, levert met water verdund een voortreffelijke mond- reiniging, zooals er bijna geen tweede be staat. Tot een goede verzorging van het gebit behoort verder dagelijksche reiniging van de tanden en de tusschenruimten, min stens eenmaal per dag. De houding van Uw kinf geeft het antwoord In het algemeen gaan ook de kinderen te vroeg naar de concertzaal en hooren daar, ook bij de jeugdconcerten, wat niej „des kinds" is. Voorlichting wordt gege; ven over componisten, hun tijd-milieu, d« vormen der compositie, enz. De belang stelling voor de klassieke muziek wordt ah zoo opgewekt bij de jeugd, maar het valt toch niet te ontkennen, dat dit het essen- tieele niet is en de kern niet kan raken. Men kan een kind niet vertellen van der inhoud van een tooneelstuk, de beoordee* ling der karakters, welke de diverse spe. Iers hebben uit te beelden, men kan ze is het museum wijzen op kleurcombinaties uitdrukking van het gelaat, enz., maar hiei is de ontvankelijkheid al weer iets min der. By muziek komt het op doorvoelen oi beleven aan, en daarvoor is de jeugdig< ziel nog te veel gesloten. Ziet den aanblit der jeugd bij een theaterbezoek (natuur, lijk selectie bij de op te voeren stukken), hier belangstelling, spanning, medeleveS en medevoelen. Nu in de concertzaal: d< rust wordt „erin" gehouden door de leera. ren, het wordt een gezellig uitgaan, ee» treden uit de dagelijksche sfeer. Geen huis) werk; er worden „snoepjes" geruild, ondeu. gende blikjes geworpen op leeraren es leeraressen, of ze 't ook merken, onder) drukte verveling bij langzame tempi, bet spottende opmerkingen gefuistert omtreni gebaren der medespelenden of dirigent alle uitingen, welke wijzen op een mindej gespannen aandacht, gevolgen van niet go> imponeerd zijn. De collectiviteit kan een bezwaar zijnj ook hier ware scherpe selectie meer op haal plaats. Er moest een keuze gemaakt kun nen worden uit hen, die wel en hen, dil niet naar de concertzaal kunnen gaan. kxx X f \<x K XX X HOE MEN VAN GEWONE KRUIS STEKEN BUITENGEWONE FIJNE HANDWERKEN KAN MAKEN. **X y Nu de vacanties weer ten einde raken x en wij daarmede langzamerhand weer de winteravonden tegemoet gaan, worden ook de handwerken weer populair. Niet v* altijd hoeft dit zoo moeilijk en ingewik- *xx keld te zijn. Zelfs van gewone kruistee- ken kan men met een goed patroon bui- tengewoon fijne handwerken maken, zoo- als bijgaand model duidelijk laat zien. Dit patroon zal het al evenmooi doen in bleu, gewerkt op een crème fond van b.v. wollen reformstof, als wanneer men het *K* werkt op een grond van grove gekleurde s.£*y jute in verschillende heldere kleuren wol. Voor een kleedje gebruikt men voor alle vier hoeken hetzelfde model, als bijgaand x>r aangegeven; voor een kussen kan men ook met éénmaal dit patroon volstaan, K** x zoodat de tegenover liggende hoek onbe- ^xx werkt blijft, hetgeen hoogst modern is. X XV *x •v X sa» VT88? -* XX XXX XXXXXXXX-X f - - - /\/Ar./N/\/vvv- -XX X XX X vx*x V^A&ÏX K.*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 7