INGEZONDEN Buitenland. Marktberichten (Buiten verantwoording der Red.). HYPOTHEKEN. Mag ik eenige plaatsruimte ver zoeken over bovengenoemd onder werp. In Uw blad van 14 dezer wordt een handschoen opgenomen voor hy- potheeknemers, doch mijnsinziens wat eenzijdig. Ik geloof eveneens, dat de Regeering, wier taak niet te benii- den is, met een wetsontwerp zal ko men voor deze categorie van men- schen evenals zii dit deed met pach ters. De politiek zal ook hier weer om den hoek komen kijken en de Regeering zal voor de zooveelste maal hare handen in een wespennest steken. Ik zie de noodzakelijkheid niet in. dat hier de Regeering ingrijpt. Een ieder die hypotheek neemt, weet of moet weten, dat wii tijden beleven van hoog- en laagconjunctuur en dus risico's op zich neemt, evengoed als de hypotheekgevers, die terdege heb ben toe te zien op de waarde van onderpanden. Ik laat nu de gouden standaard buiten beschouwing. Ter oriënteering deel ik hierbij mede. dat ik een plaatselijk effectenkantoor iheb, ,van familie op familie overgegaan en zich in een bijna 80-jarig bestaan mag verheugen en geliëerd met een kantoor te Amsterdam, dat eveneens even lang met deze zaak in relatie staat. Hierdoor ben ik dus tevens op hypotheekgebied georienteerd. Laten wii eerst eens even de goede hypo theekbanken onder de loupe nemen. Pandbrieven van goed gehalte vol gen den rentestandaard. Men ziet hiervan reeds 4 pCt. tot boven pari uit de markt ruemen. Goede hypo theken kunnen dus nu reeds tegen lager renten terecht. Laten wii nu eens even de aandeelhouders dezer banken nemen met hunne aandeelen waarop slechts 10 a 20 pCt. is ge stort. Ik geloof deze in een evenmin benijdenswaardige positie verkeeren als de hypotheeknemers. Deze aan deelhouders hebben hunne dividen den geincasseerd. doch hebben voor deze aandeden wellicht 300 a 400 pCt. betaald. Men kan deze aandeden tegenwoordig moeielijk of in het ge heel niet verkoopen. Ik heb dit al tijd als een zeer speculatief bezit ge vonden. Het zwaa,rd van Damocles hangt hen evengoed boven het hoofd als de hypotheeknemers. Jaarlijks krijgen wij de jaarverslagen dezer banken toegezonden en men houdt zijn hart vast voor degenen, die daar 10, 20 ja 30 aandeden en meer be zitten. Mocht het met sommige hy potheekbanken misloopen, dan zijn de 'heëren advocaten deel gerechtigd, want proces op proces is de toekomst. Ieder vischt op zijn getij. Ik heb hiervan in mijne levensloopbaan al meer liefelijks gezien. Ten tweede neem ik de particuliere geldgevers op hypotheek. Pandbrieven kan men desnoods voor een appel en een ei verkoopen om in zijn nooddruft te voorzien of om zijne lage belastin gen te betalen. Neem eens één uit de vele gevallen. Er zijn menschen die zweren voor geldbelegging uit sluitend geld op hypotheek te geven. Wanneer er nu eens een wet kwam. dat men in 2 a 3 jaar geen rente,' laat staan aflossing, behoefde te be talen, waar moeten dan ouden van dagen, die voor hunnen levensavond zelr zorgden, vani levert? Ik hoor al zeggen naar steun óf werkverschaf fing. Ik wil nog dieper hierop in gaan. Er komt een erfenis open, waarvan het kapitaal geheel uit hy potheken bestaat. De erven behooren grootendeels uit menschen die even eens niets hebben, waar moeten dan de successierechten van daan komen Men mag zich wel tweemaal be denken. alvorens met zulk eene wet voor den dag te komen. Ten slotte, behoeft men nu werkelijk altijd te genover de hypotheeknemers zoo me delijdend te zijn? Ik neem de vrij heid eens een paar gevallen onder het oog te brengen. In den afgeloopen winter heb ik persoonlijk als gevol machtigde gefungeerd in een faillis sement van een boer op een der Zuid-Hollandsche eilanden, die door de Boerenleenbank was faillet ver klaard. Communisten uit Rotterdam hebben daar voor een paar jaren n.b. de boeren geholpen executies te boy cotten. Een fraaie coalitie! Renten werden op een gr00te hypotheek prompt betaald en wij hadden wer kelijk medelijden, met dit gezin. Ach teraf bleek mij toch wat anders! De kinderen van dezen indertijd gefor- tuneerden boer waren met de hof steden niet tevreden. Moderne wo ningen met eene ziekere luxe werden ■gebouwd voor de jongelui. Deze men schen waren zeer Kerksdh (Christelijk is iets anders). Een ieder, had een auto en reden des Zondags 3 maal ter kerke. Niet om daar te worden gesticht door dominé's preek, doch om elkander de oogen ,uit te steken, wie de mooiste wagen had. De N.R. ,Crt. deelde eenige weken geleden nog mede. dat per hoofd de meeste auto's reden in eenen welbekenden drooggelegden polder van N.-Hol land, dus meer dan te Amsterdam. Uit dien hoek kómt nu ook de kwes tie der hypotheken. Eveneens kwamen van daar zoowel als uit den Zuid-Hollandschen hoek om zijn veel te hoogen levenstan daard op te kunnen houden de steun regeling voor den akkerbouw. Zoowel uit den liberalen als uit den anti revolutionairen hoek. Ik zou nog meer streken kunnen aanhalen, doch wensch het hierbij te laten. Een oud spreekwoord wordt wederom bewaar heid: ..Hoogmoed komt voor den val." Wie de schoen past trekke hem aan. Ik heb nog een ander geval aan de hand gehad. Wederom een Boe renleenbank die een crediet opzeide, hoewel van geheel anderen aard. Door ziekte etc. achteruitgeboerd, doch een oppassend gezin. Deze hy potheek werd eveneens geëxecuteerd, doch uit medelijden aangekocht. Boer met gezin bleven op deze boeren- stelling voor een zacht pachtprijsje zitten en gaan nu de kinderen groot worden, zienderoogen vooruit. Een waar genot voor dezelfde hypotheek geefster, die niets liever ziet dan vooruitgang. Ik geloof, wanneer het zoover moet komen, dat de Regeering in het hypotheekwezen gaat in grijpen, dat bouwers en boeren zich zelve in de vingers zullen hebben ge sneden. Ik bemerk terdege, dat op vele plaatsen, de bekende oude kous weer is óf wordt voor den dag ge haald. Particulieren zullen zich af- keerig toonen en alleen Vadertje Staat zal de geldschieter worden en op zeker oogenblik voor de pensi oengerechtigden eveneens met leege handen staan. Ik vermeende goed te doen de zaak eens van de andere zijde te belichten en een steentje bii te dragen, hoewel niet veel hoop koesterend, om een dergelijke wet uit den boo ze te verklaren. Mijnheer de Redacteur ,.Uw blad" zoowel als „de Echo" hebben tegen woordig prachtige hoofdartikels. Dit maal kon ik mij evenwel met Uw hoofdartikel niet vereenigen, weshal ve ik de pen eens heb opgevat om mijne zienswijze onder de aandacht Uwer lezers te brengen. Hopende U dit epistel zult willen opnemen en daarvoor dankzeggende. Hoogachtend, Uw Abonné A. Mi. VERHEIJDEN ADRSZN. 's-Grevelduin-Capelle, 15 Sept. '34. WAT IS SPORTIVITEIT? Mag ik een plaatsje in Uw blad ter beantwoording van het niet-on- derteekend schrijven onder boven staand opschrift in Uw blad van j.l. Vrijdag. Als pud-Voorzitter van den Voetbalbond S.O.S. weet ik wel, waar ongeveer de schoen wringt. „Wat is sportiviteit?'' vraagt de onbekende inzender. Ik zou hem wil len antwoorden: in ieder geval niet het plaatsen van niet-onderteekende beschuldigingen om aan de open baarheid prijs te geven wat beter in beperkten kring van belanghebben den kan worden besproken en gere geld. De afbraak-politiek viert in S.O.S. wel hoogtij Ik zou het Ingezonden schrijven niet beantwoord hebben, als ik niet de overtuiging bezat dat het op zoo onverstandige wijze door inzender aangeroerde onderwerp niet zeer ur gent was en het onderwerp van ge sprek van vele voetballers. Inzender zegt dat Wilhelmina II, „om de een of andere, natuurlijk lang niet voldoende reden, uit den bond genomen is.'' Ik veronderstel dat in zender beter weet. Mijns inziens- is W. II zéér terecht geschorst. Aan dit geval is zelfs de rechtbank te pas gekomen en zijn Wilh.-spelers ver oordeeld. Het S.O.S.-bestuur heeft dus juist gehandeld, al acht ik het dan ook een fout om alle door Wilh. gespeelde wedstrijden te annuleeren. Ik twijfel er echter niet aan, of het S.O.S.-bestuur heeft de gevolgen van dit laatste besluit, dat tenslotte niet op de overtredende vereen, slaat niet overzien, en zal de vereeni ging, die door de straf aan Wilhelmi na opgelegd, thans gedupeerd is, ze ker niet de dupe laten worden van een ondoordacht besluit. Niet de cou rant, doch de ledenvergadering is de aangewezen plaats om deze en der gelijke dingen te behandelen. En ik twijfel er niet aan of het S.O.S.-be stuur zal voor gezonde klachten be reid zijn te doen wat er te doen valt. Het S.O.S.-bestuur heeft één groo- te fout begaan en het spijt mij te moeten erkennen daaraan meegedaan te hebben: er is véél te slap opge treden tegen overtredingen. Personen die in B.V.B. of K.N.V.B. voor jaren geschorst zouden zijn, spelen in S.O.S. na enkele weken weer mee of er geen vuiltje aan de lucht geweest is. En als je dan trachtte een eind te maken aan die overtredingen, ko men de clubbesturen in actie en be pleiten de engelachtige onschuld van hun speler en verhangen heel handig het bordje, zoodat niet meer de schuld van hun protégé, doch de partijdigheid van voorzitter of be stuurslid naar voren gebracht wordt. Alleen een instantie als B.V.B. of K.N.V.B. zal eenigszins orde kunnen scheppen in dezen chaos van haat en nijd. Het ongekende genot 0111 weke lijks te kunnen voetballen, 'tzij uit of thuis, is al lang vergeten. Er wordt nog slechts unfaire actie ge voerd. En natuurlijk maakt ook de spelleider van S.O.S. wel eens een fout, zoo goed als ieder ander, doch waarom moet dat dan op deze wij ze verkondigd worden? Waarom niet sportief gebleven? De onnoemelijke hoeveelheid arbeid die er aan het functioneeren van een competitie vastzit wordt vergeten. Alleen maar als er wat aan te merken valt is men er als de kippen bij, en dan de wij ze waarop Voetbalvrienden die 'tgoed met onze sport en hun club meenen, la ten we de zaak niet sloopen, anders zitten we in het a.s. seizoen weer als vroeger te martelen om op Za terdag een wedstrijdje te krijgen We gaan ter ledenvergadering, en daar en nergens anders, zal gelegen heid zijn om alle klachten naar vo ren te brengen en daar zal in spor- tieven geest opgelost worden, wat verkeerd was en daar zullen we be sluiten, hoe we in het a.s. seizoen weer tot een goed functioneerende competetie geraken. Géén ingezonden stukken, daar hebben we niets aan. Niet eigen fouten wreken op degeen die die fouten bestrafte, doch eerlijk gezegd, waar 't 0111 gaat. We bereiken dan wel weer een bloeiend voetbal- leven, doch we dienen dan ook den naam van onzen bond Samenwer- werking ons strevengeen schan de aan te doen. Ik vertrouw bereikt te hebben wat ik beoog: een ver dere behandeling van deze gevallen niet in de courant, doch ter verga dering. U mijnh. de Red. hartel. dank, Hoogachtend, M. J. L. BÉNEKER. Woudrichem, Sept. 1934. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zou ik over eenige plaats- ruim te in uw blad willen beschik ken, teneinde eenige regelen van ver weer te zien opgenomen, naar aan leiding van hetgeen wethouder v. d. Velden in de j.l. vergadering van den raad der gemeente Wijk, aan mijn adres heeft gesproken in verband met de vergadering van 29 Aug. j.l. j.l. te 's Bosch, inzake vereeniging van Wijk c a. met Veen. Eerstelijk wil ik opmerken, dat het niet in mijn bedoeling heeft ge legen critiek uit te oefenen op het beleid van het gemeentebestuur van Wijk. Waar echter de commissie (dez.g. bjj-raad) zich heeft uitgelaten, dat Veen door eigen schuld in de mi sère is gekomen, en in Wijk daar entegen door een zuinig beheer is gestreefd om drijvende te blijven, (m.a.w. dus dat in Veen de zuinig heid niet is betracht en een minder goed beheer heeft plaats gehad), heb ben wij zonder critische bedoelingen alleen de feiten geconstateerd van electrisch bedrijf en woningbouw. Wij hebben daaraan toegevoegd niet tegen sociale verbeteringen te zijn en handhaven dat gezegde. Gezien de betere financieele toestand, door de meerdere draagkracht der inge zetenen van Wijk is het daar moge lijk geweest een bedrijf te exploitee- ren dat gedurende ettelijke jaren, vrij aanzienlijke tekorten had te boeken, en voor wat de woningbouw betreft naar ik meen, nog heeft. De gemeente Veen zou door deze dingen, alleen maar, reeds meerdere jaren noodlijdend zijn geworden. AVat in Wijk wèl kon, kon daar om nog niet in Veen, en daarom wil de ik ook op die dingen geen cri tiek uitoefenen, maar door het con- stateeren der feiten alleen het onwa re aantoonen dat in Wijk meer de zuinigheid zou zijn betracht dan in Veen, en was een woord van ver weer niet misplaatst. Dat het electrisch bedrijf van Wijk en Aalburg door mij is aangehaald om te dienen als argument vóór ver eeniging, is voor mij ten ©enenmale onverklaarbaar hoe zulks wethouder v. d. Velden uit het door mij gespro kene heeft kunnen lezen. Ook dat ik zou betoogd hebben dat Wijk de lasten voor Veen maar moet dragen, is onwaar. Juist heb ik daar tegen gezegd, dat indien zulks het geval zou zijn, ik evenals de raad en bij-raad het hoogst onbillijk en ^onrechtvaardig zou vinden, doch dat men niet op de toekomst moest vooruitloopen, maar van de hooge regeering verwachten, dat zij in de ze de billijkheid en rechtvaardigheid zal betrachten. Bij vereeniging met Veen zijn toch motieven aanwezig voor een hoogere uitkeering uit de gemeentefondsbelasting, een hooger percentage der rijksbijdrage in werk- loozenzorg, terwijl door eenige be sparingen op salarissen en admini stratie, de financiëele toestand van Wijk er niet door behoeft te lijden. De uitdrukking van „door arbei ders en steuntrekkers geregeerd te worden,'' kan mogelijk wel door een der commissieleden zijn gezegd, doch was toch aan Ged. Staten voor ver antwoordelijkheid der geheele com missie gerapporteerd. Hiertegen heb ben wij zonder critische bedoelingen, maar met alle achting tegenover den raad van Wijk, ter wederlegging, de feiten laten spreken, zonder daarbij over een argument vóór of tegen te denken. Ook tegen de conclusie, dat door de mentaliteit der bevolking bij ver eeniging, Wijk en Aalburg zoude worden omlaag gehaald, meende ik als vertegenwoordiger der gemeente Veen, een woord van protest wel te mogen laten hooren. Overigens zijn wij geen bewonde raars van vereeniging, maar voelen zeer goed aan, dat als vereeniging mocht tot stand komen en een klei nere gemeente wordt bij een groo- tere gevoegd, de mogelijkheid zal aanwezig zijn, dat de kleinere in eene positie komt te verkeeren, als weleer de Generaliteitslanden onder de Re publiek. Meerdere stemmen uit de praktijk bevestigen zulks. Het is dan ook alleen noodgedrongen, om finan ciëele redenen dat wij ons bij de plannen der regeering neerleggen. Waar weth. v. d. Velden spreekt over het verlaten van liet schip, meen ik dat die woorden toch niet van critiek zijn ontbloot, en zulks liet hij volgens zijn betoog aan anderen over. Een drijvend schip behoeft men niet te yerlaten, maar niet velen zul len er gevonden worden, die zonder noodzaak, op de manier van Claa- sens of van Speijk het einde wen- schen. Met dank voor de plaatsruimte, JAC. v. d. POL. Veen, 17 Sept. '34. HELDHAFTIGE BROEDERLIEFDE. „De dapperste man van Engeland." Een jeugdig mijnwerker Woosman genaamd wordt algemeen als de dap perste man van Engeland beschouwd. Een zuster van Woosman kreeg een vreeselijk ongeluk. Haar dunne ja pon vatte en haar rug werd overdekt met zware brandwonden. De dokters konden slechts haar leven redden, wanneer de huid van een ander mensch op de gekwetste lichaams- deelen gebracht werd. De echtgenoot en de broer van de verongelukte ver klaarden zich aanstonds bereid de operatie te ondergaan. De dokters beslisten tenslotte voor den broeder maar wezen hem er op, dat het óeen oneindig pijnlijke ope ratie zijn zou en dat men ze meer malen herhalen moest. De jonge held liet zich niet afschrikken. Twee jaar geleden werd de eerste operatie ver richt, kortgeleden de zesde. En nu pas is het bekend geworden hoe held haftig deze man zich voor zijn zus ter geofferd heeft. Zijn zenuwen zijn echter zoo aan gegrepen dat zijn familie hem met de grootste voorzichtigheid behande len tnoet. Zijn zuster ligt nog .altijd in het ziekenhuis maar de dokters hopen haar nu door een laatste ope ratie te kunnen genezen. Opmerkens waardig is verder, dat Woosman bij de operaties waarbij de bovenhuid van zijn be en en weggenomen werd, absoluut niet verdoofd werd en dat hii de pijnen zonder klagen ver droeg. Nadat men hem verbonden had, is hii dan telkens zelfs per fiets naar huis gereden. De dokters zijn daar nu echter tegen opgekomen en laten hem naar huis rijden. Om zijn dapperheid te beloon en heeft men hem een flink geschenk in geld doen toekomen. ONWEER BOVEN LONDEN. Het warme weer, dat een week lang te Londen heerschte, eindigde Zaterdag middag met een hevig onweder. Uit vele voorsteden worden overstroo mingen gemeld een groot aantal huizen staat onder water en vele telefoonleidin gen zijn verbroken. Eenige ondergrond- sche treinen konden tijdens het noodweer niet verder rijden. Bij een voetbalmatch te St. Albans werd een toeschouwer door den bliksem getroflen en gedood. Talrijke ruiten zijn door den storm vernield. NOG MEER TYPHUS IN BELGIE. Te St. Gilles, een plaatsje in de naby- heid van Dendermonde, is een typhus- epidemie uitgebroken, gepaard gaande met verschillende diphteriegevallen. Honderden personen, waaronder veel kinderen, moeten het bed houden. Vier sterfgevallen zijn reeds voorgekomen. Bijzondere maatrege len zijn getroffen ter voorkoming van ver dere uitbreiding der gevreesde ziekten» De scholen zijn gesloten. Ook de typhus-epidemie te St. Nicolaas bij Antwerpen heeft reeds tal van slacht offers geëischt. o GEEN MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIE. Daar de directies der Belgische mijnen de voorstellen der regeeriDg hebben aan genomen en hun besluit betreffende de verlaging der loonen met 5 pCt. hebben ingetrokken, is de staking door de vak organisaties afgelast. Er is een voorloopige regeling getroffen tot uiterlijk 31 December. o SPOORWEGONGELUK. Zaterdagavond is de sneltrein Ostende- Antwerpen bij het station Dendermonde op een rangeerende locomotief geloopen. De machinist had reeds geremd, doch kon den trein niet geheel tot stilstand bren gen voor de botsing plaats vond. Door den hevigen schok werden de reizigers door elkaar geworpen. Zestien hunner zyn gewond. RUSLAND TOT DEN VOLKENBOND TOEGETREDEN. En krijgt een permanenten raadszetel. Zaterdag heeft men aan Litwinoff den tekst van de uitnoodiging om tot den Vol kenbond toe te treden, toegezonden. Deze uitnoodiging was door 30 Staten onder teekend. De vier Scandinavische landen hadden niet geteekend, maar medegedeeld, dat zij wel voor de toelating zullen stem men. Verder hadden België, Ierland, Luxemburg, Nederland, Portugal en Zwit serland het uitnoodigingstelegram niet ge teekend, Ierland zal echter voorstemmen, terwijl België zich van stemming zal ont houden. Een meerderheid van 2/3 voor de toe lating staat nu vast. Litwinoff heeft dadelijk zijn antwoord gezonden. De Sovjetregeering is van meening,, dat de uitnoodiging van een zeer groote meerderheid van de Volkenbondsleden de waarachtige vredeswil van den Volken bond weergeeft en er een getuigenis van is, dat de Volkenbond de noodzaak van de samenwerking met Sovjet Rusland erkent. De Sovjetregeering is daarom bereid aan deze uitnoodiging gevolg te geven en lid van den Volkenbond te worden. De Sovjetregeering verbindt zich alle internationale verplichtingen en alle ver plichtingen, die overeenkomstig artikel 1 van het Volkenbondsverdrag een verbin dend karakter voor de leden hebben, na te leven. De Volkenbondsraad besloot Zaterdag avond met algemeene stemmen Sovjet- Rusland een permanenten zetel in den Raad aan te bieden. Panama, Argentinië en Portugal onthielden zich van stem ming. GORINCHEM, 17 Sept. Veemarkt. Aangevoerd: 214 runderen, 1 nuchtere kalveren, 3 varkens, 225 landvarkens (overloopers), 141 biggen. Prijzen per stukZware kalfkoeien f 160220. Melkkoeien f 130190. Kalfvaarzen f 120180. Guiste vaarzen f 80130. Graskalveren f 15—35. Pinken f 6090, Stieren f 60120. Nuchtere fokkalveren f 812. Nuchtere kalveren voor export f 35. Drachtige varkens f 3560. Natte zeugen f 2035. Overloopers f 1220. Biggen f 812. Handel matig. GORINCHEM, 17 Sept. Eierveiling. Aangevoerd 28.352 stuks. Prijzen per 100 stuks Kippeneieren f 3.103.80. Jonge henneneieren f 1.60 2.70. Eendeneieren f 3.103.20 Kalkoeneieren f 3.50. GORINCHEM, 17 Sept. Boter- en eieren- markt. Eieren 2s/4 3s/4 ct. per stuk. Goeboter f 1.70. Margarine f 1.10. Beide per K.G. GORINCHEM, 17 Sept. Pluimveeveiling. Aanvoer 141 stuks. Prijzen per stuk Oude kippen 25— 95 ct. Oude hanen 6590 ct. Jonge hanen 2055 ct. Eenden 2550 ct. Konijnen f 1.10—1.20. GORINCHEM, 17 Sept. Plaimveemarkt. Bevredigende aanvoer. Prijzen per stukOude kippen en Oude hanen 4060 ct. Jonge hanen 2550 ct. Jonge hennen f 1.001.50. Exportkonijnen f 0.801.20. Jonge ko nijntjes 1520 ct. Duiven 1015 ct. Alles per stuk. GORINCHEM, 17 Sept. Boonenmarkt. Aanvoer niet groot. Prijzen per K.G.Snijboonen 10 ct. Princesseboonen 1013 ct. §LU53 Mijnheer de Redacteur! Mijnheer de Redacteur!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 4