Dit nummer bestaat uit 2 mailen Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Nogmaals „Te zware hypotheken." No5472 Woensdag 26 Sepi. 1934 Binnenland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Hoewel het geen gewoonte is op een ingezonden stuk, dat een weerleg ging van 'n hoofdartikel beoogt, te ant woorden, willen we ditmaal toch eens ingaan op het ingezonden stuk van den Heer A. M. Verhei]den Adrszn. En we doen dit omdat de schrijver blijkbaar een belangstellend 'lezer on zer hoofdartikelen is. We zijn er den Heer Verheijden inderdaad dank baar voor dat hij zijne meening. die, zooals gezegd, niet de onze is. open hartig aan de pers wil toevertrou wen. Laten we nu het ingezonden stuk in hoofdzaak op den voet volgen. Allereerst dan dit: „Ik zie de nood zakelijkheid niet in, dat de Regeering ingrijpt. Een ieder die hypotheek neemt, weet of moet weten, dat wij tijden beleven van hoog- en laagcon junctuur en dus risico's op zjch neemt, evengoed als de hypotheekge vers, die ter dege hebben toe te zien op de waarde van onderpanden." De Heer Verheijden ziet de nood zakelijkheid niet in, dat de Regeering ingrijpt. Blijkbaar is hier eene klei ne vergissing want met betrekking tot de onderwerpelijke materie kan niet de Regeering d.i. Koning 4- Ministers maar wel de Wetgevende Macht d.i. Koning '-f- :Staten-Generaal ingrijpen. Voor ingrijpen zien wii wel ter dege de noodzakelijkheid daar de oeconomische omstandigheden zich in een paar jaren dermate hebben ge wijzigd als niemand, maar dan ook absoluut niemand, ook maar in het minst had kunnen voorzien. En zou de Heer Verheijden nu willen, dat de hypotheekgevers dezelfde revenuen zouden blijven genieten als in den tijd van hoogconjunctuur, terwijl de hypotheeknemers, die financieel in oneindig slechter conditie zijn komen te verkeeren, maar 'steeds door dezelf de hooge rente moeten blijven op brengen? De hypotheekgevers zouden niets behoeven te gevoelen van de zoo geheel ongedacht en onvoorzien gekomen ongunst der tijden en de hypotheeknemers zouden moeten wor den uitgeperst als een citroen? Neen, dat kan de Heer Verheijden onmo gelijk hebben bedoeld. Het is te begrijpen, dat de hypo theekgevers zoolang mogelijk halen wat er te halen valt en zii zich zoo lang mogelijk houden aan de actevoor- waarden, omdat zii over het alge meen evenals bijna alle menschen ook egoïsten zijn, maar de hypotheekne mers zijn geheel buiten hun schuld onmachtig om aan die voorwaarden te voldoen. Moeten nu de hypotheek nemers aan hun lot worden overge laten of moet de wetgever bij onwil van de hypotheekgevers, ingrijpen om ook deze laatste te doen gevoelen, dat hetgeen zij eischen in de tegen woordige tijdsomstandigheden niet langer geëischt mag en kan worden omdat het de financieele doodsteek voor tal van hypotheeknemers betee- kent? Verder lezen we„Goede hypo theken kunnen dus nu reeds tegen lager renten terecht." Volkomen juist, maar hoe komt dat? Omdat men zijn geld nergens veiliger in kan beleggen dan in goede hypotheken en dan zijn de hypotheekgevers wel gedwongen om met een lager percentage ge noegen te nemen. Goede hypotheken willen particulieren ook gaarne heb ben zelfs tegen een laag percentage en nu moeten de banken er ook wel aan. Dit betreft echter te nemen hypotheken, maar wij hebben het oog op eenige jaren geleden in den tijd van hoogconjunctuur gesloten dus reeds lang bestaande hypotheken te gen hooge rente. Voorts zegt de Heer Verheijden: „Wanneer er nu eens een wet kwam, dat men in 2 a 3 jaar geen rente, laat staan aflossing, behoefde te be talen, waar moeten dan ouden van da gen, die voor hun levensavond zelf zorgden van leven? Ik hoor al zeggen naar steun of werkverschaffing." Zou den wij dan zoo'n wet willen of wen- schelijk achten? Staat zulks in ons hoofdartikel of is het er in het minst ook maar uit te distilleeren? Maar welk verstandig mensch zou zulk ee ne wet voorstaan? De Heer Verheij den doet het voorkomen alsof wij de hypotheekgevers alles willen ont nemen en de hypotheeknemers al les willen geven. Neen, wii willen, dat beiden lijden door de ongunst der tijden en wij willen niet, dat de een zich in weelde baadt en de ander daardoor vergaat van armoede. Ie der moet een veer laten vallen en de hypotheekgevers moeten dit doen door verlaging der rente en wil men, dat niet vrijwillig dan maar gedwon gen door de wet. De Heer Verheij den gaat verder: „Er komt eene er fenis open, waarvan het kapitaal ge heel uit hypotheken bestaat. De er ven behooren groofendeels tot men schen die eveneens niets hebben, waar móeten dan de successierechten van daan komen?" Erfenissen, die geheel uit hypo theken bestaan, komen, als de erfe nissen van eenige beteekenis zijn. ui terst zelden voor. Maar dit daargela ten. In een dergelijk geval zou men een of meer hypotheken moeten op zeggen en genoegen moeten nemen met gedeeltelijke betaling, want de hypotheeknemer zal slechts een nieu we hypotheek tot een veel lager be drag in de plaats kunnen krijgen en executeeren zal den toestand der hy potheekgevers ook al niet verbeteren. Maar is het met iemand die alleen effecten of aandeelen erft anders ge steld? Hoe kan die aan de te be talen successierechten komen? Ook immers alleen door verkoop van ee nige stukken voor een aanmerkelijk lager bedrag dan ze eenige jaren ge leden waard waren. Wij voor ons zien het verschil niet in. De Heer Verheijden brengt ons voorts een paar gevallen onder het oog. In het eerste geval zegt hii het volgende: „een boef op de Zuid-Hol- landsche eilanden is door de Boe renleenbank failliet verklaard de Poer had hypotheek op zijne hofstede en betaalde steeds prompt de rente communisten hebben voor een paar jaren de boeren geholpen met het boycotten van executies; de beer was indertijd gefortumeerd en bouwde toen woningen met eene zekere luxe voor zijn kinderen; de boer en zijn kinderen waren zeer kerkschieder kind had een auto, waarmede 's Zon dags 3 maal ter kerke werd gereden om elkander de oogen uit te steken, wie den mooisten wagen had; in een welbekenden drooggelegden polder van W. Holland rijden per hoofd de meeste auto's, dus meer dan te Am sterdam". Dat een boer door de Boerenleen bank failliet wordt verklaard is in den tegen woordigen tijd toch zeker niets bijzonders, evenmin als het iets bij zonders is dat een boer in den tijd van hoogconjunctuur de rente zij ner hypotheek prompt betaalt, daar hij dan toch door middel van zijn hypotheek heel wat meer verdient dan het bedrag der rente. Dat er communisten zijn geweest die de Ge dupeerde boeren bij executies hebben geholpen, gelooven we gaarne maar we begrijpen niet goed wat deze me- dedeeling ter zake doet. Dat er kerk- sche boeren zijn, die 's Zondags naar het bedehuis rijden niet uit belang stelling, maar om elkander wat schoonheid van auto betreft de oogen uit te steken is wel heel ondeugend, maar we vragen ons af wat bewijst een en ander. In den tijd van hoogconjunctuur hebben bijna alle menschen hun le venswijze in sterke mate verhoogd en daarvan worden nu de wrange vruch ten geplukt, 't Zijn heusch niet alleen de boeren, die zoo dom hebben ge handeld. Aan het eind van het. stuk van den Heer Verheijden lezen we het volgen de: „Ik heb nog een ander geval aan de hand gehad. Wederom een Boe renleenbank die een crediet opzeide. hoewel van geheel anderen aard. Door ziekte etc. achteruitgeboerd. doch een appassend gezin. Deze hy potheek werd eveneens geëxecuteerd, doch uit medelijden aangekocht. Boer met gezin bleven op deze boeren- stelling voor een zacht pachtprijsje zitten en gaan nu de kinderen groot worden, zienderoogen vooruit. Een waar genot voor dezelfde hypotheek- geefster. die niets liever ziet dan vooruitgang. Ik geloof, wanneer het zoover moet komen, dat de Regee ring in het hypotheekwezen gaat in grijpen, dat bouwers en boeren zich zelve in de vingers zullen hebben ge sneden. Ik bemerk terdege, dat op vele plaatsen, de bekende oude kous weer is öf wordt voor den dag ge haald. Particulieren zullen zich af- keerig toonen en alleen Vadertje Staat zal de geldschieter worden en op zeker oogenblik voor de pensi oengerechtigden eveneens met leege handen staan." De door den Heer Verheijden be doelde hypotheekgeefster heeft mensch- lievend, zeer correct en verstandig ge handeld. Maar hoeveel hypotheekgevers of geefsters hebben eigener beweging hetzelfde gedaan? Die zijn er maar zeer weinige en dat gelooft de Heer Verheijden zelf ook daar hij hat ge val blijkbaar als een unicum memo reert. Dat wanneer de Wetgever in het hypotheekwezen gaat ingrijpen bou wers en boeren zich zelf in de vin gers zullen hebben gesneden, nemen wii allerminst aan. Het gevolg van ingrijpen van den Wetgever zal zijn dat tal van hypotheeknemers nog van een algeheelen ondergang worden ge red en dat tal van hypotheekgevers nog best kunnen leven, maar het zui niger moeten gaan doen. En wat de oude kous betreft daarop antwoorden wij dat, nieuwe hypotheken, gegrond op de tegenwoordige waarde der perc. nog voldoende door geldgevers worden begeerd, en dat de hypotheekgevers van vroeger er niet toe zullen over gaan om de onderpanden te gaan verknopen en de opbrengst in een oude kous te bergen, omdat ze er bij verkoop veel aan te kort komen. Ze behouden hunne hypotheken en noodgedwongen zullen ze hun rente ten slotte moeten verlagen. Maar in vele gevallen blijft de verlaging te lang uit, omdat de hypotheekgevers tot het uiterste vasthouden. En daar om moet er een wet komen, die het proces verhaast. van het Veeartsennijkundig Staatstoe zicht werd een geval van miltvuur geconstateerd bii een varken van den veehouder v. N. te Woudrichem. Het cadaver is naar den destructor te Son vervoerd voor onschadelijk-making en de veterinaire politie-maatregelen werden toegepast. AFSLACHTING VAN VEE. In blik systeem blijft. De regeering overweegt binnenkort tot een omvangrijke afslachting van runderen over te gaan. In de betrok ken kringen, aldus de „Tel." is men van oordeel, dat de distributie in blik zal moeten geschieden, daar de ervaring over het algemeen geen aan leiding tot krachten heeft gegeven en DRAISMAvAN-mLKEMBURG'S-* e A --iLEVERTRy b^LEEUVEARDEN Prijs verlaagd tot 70 ct. per flacon. Vergadering van den raad der ge meente ANDEL, op Vrijdag 21 September des n.m. 3 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris: WelEd. Heer B. v. An- del. Afwezig de heer P. Hoesen. De Voorzitter opent de vergade ring .met het lezen van het formu liergebed. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden goed gekeurd en vastgesteld. Aanbieding Gemeentebegrooting *93 5- De Voorzitter zegt, dat de begroo ting sluitend is gekregen, zonder be lasting, hoelang dit nog zal gaan weet spreker niet. Er is gerekend mat 100 opcenten voor de personeele belas ting. Aan belastingen is in totaal ge raamd een bedrag van f 13374. voor werkverschaffing f 20.000. dus engeveer anderhalf maal de opbrengst der belastingen, en aldus de Voor zitter, het staat te bezien, of men er (met het bedrag van f 20.000 nog 'wel zal komen. Als er geen verbetering in den toestand komt, zal dit .'vermoedelijk niet het geval zijn. Spreker wijst de heeren Hoesen en v. Houwelingen aan om deze begroo ting te onderzoeken. Nota van aanmerkingen door Ged. Staten gemaakt op de door den raad vastgestelde bouwverordening. De Voorzitter zegt, dat deze aan merkingen van weinig beteekenis zijn, namens B. en W. stelt spreker voor de door Ged. Staten verlangde wij zigingen aan te brengen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat door de Minister -wijziging is gebracht in de voorwaarden voor de werkver schaffing. B. en W. hebben pogin gen gedaan om deze wijziging niet te doen doorgaan. Zouden deze pogin gen geen resultaat opleveren, dan zal met de werkverschaffing onmogelijk doorgegaan kunnen worden en zal deze moeten worden stop gezet. Geen der heeren heeft iets voor de rondvraag, zoodat de Voorzitter de openbare vergadering sluit. MILTVUUR. In het district 's-Hertogenbosch de distributie in verschen toestand niet uitvoerbaar wordt geacht. Over deze zaak is echter nog geen beslissing genomen. Wel worden daaromtrent besprekingen gevoerd en het laat zich aanzien, dat het re sultaat daarvan zal zijn, dat binnen kort weer tot afslachten en in blik ken zal. worden overgegaan op dezelf de wijze als in den afgeloopen winter is geschied. Op het oogenblik neemt de afname van blikvleesch weer toeden laat- sten tijd worden ongeveer 1 $0.000 blikken per week afgenomen en daar het ingeblikte vleesch zich bijzonder leent voor winterkost, wordt ver wacht, dat het verbruik spoedig tot ongeveer 300.000 blikken per week zal stijgen. De voorraad ingeblikt vleesch be draagt op het oogenblik nog ongeveer 10 millioen bussen. en bii opkomend water zeer gevaarlijk zijn. Deze waarschuwing heeft men in den wind geslagen, met het gevolg, dat toen ter hoogte van het midden van de pier een grondzee kwam op zetten, een van de jongelui die zich! niet vasthield aan het langs de pier, loopend e hekwerk, werd opgenomen en in zee stortte. Direct na het ongeval is de red dingsboot Neeltje Jacoba. onder com mando van schipper Kramer uitge varen. Men heeft nog naar het slacht offer gezocht en gedregd, doch zon der resultaat. BLOEMBOLLENSCHUUR AFGE BRAND. Schade 40 a 50.000 gulden» Zondagavond omstreeks zeven uur is door onbekende oorzaak brand' ontstaan in de groote bloembollenschuur, eigen dom van de firma F. Guldemond en verhuurd aan de firma Verdegaal te Sassenheim. De 'schuur was geheel toet plantgoed gevuld. Aangewakkerd door den sterken Zuidwestelijken wind' breid de het vuur z,ich snel uit en weldra stond het geheele gebouw in lichter laaie. Aan blusschen. viel niut te den ken. Het perceel brandde tot den grond! af. Aan de groote schuur was nog een kleinere vastgebouwd. Ook deze is ge heel door 'het vuur vernield. De schade, welke 40 a 50.000 gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. STEEKPARTIJ TE REEUWIJK. Zaterdagmiddag kreeg de 45-jarige W. v. Doorn van den Oudenweg te Reeuwijk, twist met den 24-jarigen B. De twiist liep zoo hoog, dat B. een mes greep en daarmede Van D. eenige ste- 1 ken in het hoofd toebracht. De ge- 1 troffene, die niet levensgevaarlijk werd gewond, its door een dokter verbon den. De dader is gearresteerd en naar; Rotterdam overgebracht, waar hij ter, beschikking is gesteld van de Justitie, WIELRIJDER DOOR VRACHT AUTO AANGEREDEN. Het slechte weer de oorzaak. Op den donkeren rijksweg Alkmaar den Fielder, waar de vorige week een drietal personen den dood von den en een vierde ernstig werd ge wond, neeft Zaterdagavond onder den rook van Alkmaar opnieuw een ern stig ongeluk plaats gevonden. Een zware vrachtauto van de firma Slotenmaker uit Koedijk reed gaande in de richting, den wielrijder H.. af komstig uit Amsterdam, achterop. Door het slechte weer heeft de chauffeur den wielrijder vermoedelijk niet bemerkt met het gevolg dat laatstgenoemde door cle auto als het ware werd geschept en daarbij één der wielen over zich heen kreeg. De Gem. Geneesk. Dienst uit Alk maar was vrij spoedig ter plaatse en verleende 't slachtoffer, dat bewusteloos was de eerste hulp en deed dit daarna naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar vervoeren. VERVALSCHING VAN EEN STEUNSTEMPEL, De politie te Enschedé heeft aange houden den 25-jarigen colporteur H., die het stempel van een orgaan vanj steunverleening op handige wijze had nagemaakt en daarmede de kaarten vanj steuntrekkenden afstempelde tegen een! belooning iv'an 25 Cent per keer. Tal van personen hebben van dit stempel gebruik gemaakt, waardoor zijo hoewel zij werkten, toch steunuitkee- ring konden genieten, H. is ter be schikking van de Justitie gesteld. Het onderzoek der politie duurt voort. MOORD TE KOOG AAN DE ZAAN. Zijn meisje doodgestoken. Vrijdagmiddag te omstreeks half zes is op het Sluispad te Koog aan de Zaan de 23-jarige - mej. D. uit Amsterdam, in koelen bloede dood gestoken door den 32-jarige werk- loozen metaalbewerker J. K.. even eens uit Amsterdam. De man zakte na het volvoeren van zijn daad bewusteloos ineen, waaruit door omstanders ten onrech te werd geconcludeerd, dat hii had getracht zelfmoord te plegen. De aanleiding van dit drama is een liefdeshistorie. DE ZEE BIJ STORMWEER. Jongeman slachtoffer van roekeloosheid. Een ongeveer twintigjarige Amster dammer was met drie vrienden even eens uit Amsterdam Zondag naar I J- muiden gekomen. Zii wilden het moo ie schouwspel, dat de natuur biedt, als de zee bii een noordwesterstorm tegen de pier beukt, gaan bezichtigen. Omstanders waarschuwden de jonge lui om toch voorzichtig te zijn en niet te ver te gaan, daar de grondiee- VERDRONKEN. Het tweejarig zoontje van den vee houder Moons Wilnis te Reeuwijk, is Zondagavond te wafer geraakt en ver dronken. Zaterdagavond ïis te 's Gravenhage aan de Laakhaven bij de Slachthuiskadéi een achtjarfig jongetje bij ,het spelen! uitgegleden ,en te w'ater geraakt. Het w'as yA. C. P., wonende aan het St'iel- tjesplefin, die dia ar met eenige vriend jes nan het spelen was. De jongens! riepen diadelijk om hulp, doch toert het knaapje op het droge was gebracht, bleek 'de dood reeds te zijn ingetreden, i Kunstmatige ademhaling werd nog toe gepast, doch d!it mocht niet meer batenl. Het lijkje is naar het Ziekenhuis aart den Zuiidlwtal overgebracht. Het tweejarig zoontje van den land bouwer D. Puin, te Kortenhoef, is Za terdagmiddag bij het spelen in de vaart gevallen en verdronken. ERNSTIGE BRANTTTE HILVERSUM'. Vakveteeniginggebouw afgebrand. Te Hilversum heeft Maandagmiddag brand gewoed tengevolge waarvan het sedert eenige maanden in gebruik zijnd gebouw van de r.k. werkliedënvereeni- ging der St. Clemens-parochie, welk gebouw gelegen is aan de Boschdrift, een prooi der vlammen is geworden. De brand is namelijk ontstaan door het vlamvatten van het laatste gedeelte van een film, welke voor een gezel- scha|p van 180 kinderen in den leef tijd ivan 8 a 12 jaar, eenige zusters en een pater vertoond werd. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1