ALLES ELECTRISCH EENVOUDIGE RECEPTEN KUNT U DEN SLAAP NIET VATTEN? Twee qemakkelijke herfst japonnen Bewaart Uw Druiven voor den winier ifet ideaal der vrouw EEN LEUK JASJE met bijpassend mutsje Auto-suggestie ook hierbij een uitstekend hulpmiddel Tweed en fluweel in het a.s. seizoen favoriet! DE LEUZE VAN DE MODERNE HUISVROUW moderne kinderwagens Een goed recept, dat door iedereen kan worden benut Verschillende soorten mayonnaise-sausen Hoe men smakelijke koekjes kan bakken is het er flatteus en charmant uit te zien. Onze patronen geven steeds de nieuwste modellen volgens de laatste mode. Een japon volgens deze patronen staat keurig en afgewerkt. Bestellingen (in de maten 38^50) richte men aan de Redactrice Da mesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. De kosten van een patroon be dragen 36 cent 6 cent verzendingskos ten, te voldoen bij vooruitbetaling per giro (125025), per postwissel of per brief met bijgesloten postzegels. No. 775 toont U een leuk jasje voor de koelere dagen. Het jasje kan gemakkelijk zelf worden gemaakt, omdat de snit een voudig is. Een wollen stof ofwel tricot zal u het meest voldoen. Men neme b.v. een dergelijk schuingestreept patroontje als op de teekening is aangegeven. De beide voorpanden behoeven heelemaal niet over elkaar gesloten te worden. Door de cein tuur worden deze panden tegen elkaar ge legd. Desnoods hecht men er nog een leuke gesp aan, welke zorg draagt, dat de pan den niet ver^nhüivpn De mouwen zijn ge- m. woon recht en worden bij den pols omge slagen. Het achterpand is natuurlijk even eens recht, zooals de voorpanden. Men kan om den geheelen omtrek een gekleurde of witte bies naaien. Bijzonder geestig is het kleine mutsje, hetwelk bij dit jasje is geteekend. Men kan het modelletje als een alpino maken, ofwel men maakt er een hoedje van met opgeslagen randje; dé groote mode! „Hoe blijde ben ick menigmael Als ik ir. 't bedde nederdael". (Vader Cats). Hoeveel menschen hoort men niet kla gen over slapeloosheid. Vooral in onzen hedendaagschen, zenuwsloopenden tijd komt de asomnia veelvuldig voor. Wil men zijn dagtaak naar behooren kunnehi ver vullen, dan is een regelmatige, verkwik kende slaap wel een eerste vereischte. „Ik zal er eens een nachtje over slapen", zegt de volksmond, wanneer men voor een gewichtig besluit staat. Men wacht tot den volgenden dag. De slaap heeft dan intus- schen uw geest gezuiverd en ge zult hel derder kunnen denken dan den avond te voren, toen uw geest al vermoeid was van den afgeloopen dag, waarin u om duizend en één andere dingen denken moest.... De slaap houdt der mensch jong en schoon en tevens goed-gehumeurd, hetgeen ook weer ten goede komt aan uw uiterlijk. Om in slaap te geraken, moet men alles aanwenden, wat de rust kan bevorderen, doch tevens datgene vermijden, wat een gezonden slaap tegenhoudt. De beste slaap kamer ligt in een huis op het Noorden. Bij voorkeur slape men in een frisch geluchte (niet verwarmde) slaapkamer; men ge- bruike ook geen verwarmde dekbedden; maar dekke zich evenwel niet te licht. Voor gezonde menschen is een kussen, waardoor de ligging van het hoofd 6 tot 7 cm. hooger wordt, meer dan voldoende. Bij te hooge of te dikke kussens immers wordt het hoofd te veel op de borst gedrukt, het geen nadeelig is voor hart en longen. Lijdt men aan slapeloosheid, zoo is dit niet altijd 'n teeken van ongezondheid; zij kan 'n ge volg zijn van Oververmoeidheid, overspan ning, zorgen, enz. Men vc.rmijdde daarom voor het naar bed gaan zooveel mogelijk allen inspannender arbeid en zette zijn zorgen op zij. Autosuggestie is voorts hier bij een uitstekend middel. Men doet n.l. alsof men slaapt; men gaat gemakkelijk liggen, ademt langzaam en diep en ver moeit hierbij de oogleden, door ze bij het inademen langzaam te openen en bij het uitademen langzaam te sluiten. Als men zijn gedachten hierop goed concen treert en volhoudt, totdat de oogleden Hierbij een tweetal nieuwe herfstmodel- len, waarvan het eerste is vervaardigd van vrij grove tweed, welke stof men in de komende herst- en wintermaanden heel veel zal zien. Tweed is dan ook heel ge makkelijk in het c-ragen en heerlijk ver warmend. Dit model r.o. 78z is bijzonder aardig; het bestaat uit twee kleuren, welke na tuurlijk moeten harmonieeren. Het korte naar beneden puntig toeloopende lijfje is 'genomen in den lichten grond van de tweedstof, terwijl de drie knoopen, welke Voor de halssluiting zorgen, eveneens met die lichte kleur zijn overtrokken. De mou wen zijn tot aan de ellebogen gewoon recht en springen dan iets wijder uit om tenslotte bij den pols sterk te worden in gesneden. Een gedeelte van de mouw wordt eveneens uit tweed vervaardigd. Eenzelfde met de lichte stof overtrokken knoopen op de mouwen zorgt voor ver- lere garneering. Het ceintuur kan ofwel van leder, suède of peau de pêche worden genomen, ofwel van dezelfde lichte stof als het lijfje. De rok loopt in schuingeknipte banen naar beneden en eindigt klokkend. De banen zijn zoowel van voren als van achteren gelijk. Het tweede model is een meer gekleede japon, omdat fluweel het materiaal is, het welk hiervoor werd gekozen. Een fleurige winterjurk kan dit modelletje worden. Fluweel zal mét twee de hoofdschotel uit maken in het menu van stoffen en kleu ren, welke ons in de komende maanden te wachten staan. En deze keuze is lang niet slecht. Beide stoffen worden graag door de dames gedragen. Bezien wij no. 783, dan bemerken wij, dat het eigenlijk de schuine banen zijn, die de eigenaardige snit aan het model gevn. Het lijfje is iets overblousend en de hals wordt alleen afgewerkt met een wit geschulpt kraagje. De mouwen zijn ge woon recht, maar even boven den elleboog op een kleine klokkende klep. Deze klep kan men natuurlijk desgewenscht even goed weglaten. Een wit ceintuurtje en de rij witte knoo pen zorgen voor de verdere garneering. Deze garneering behoeft daarom niet op vallend en veel te zijn, omdat fluweel zichzelf reeds weet te garneeren, want geen stof is zoo bijzonder en getistingueerd als fluweel, welke kleur dit ook moge zijn De rok van deze japon loopt in schuine, eenigszins klokkende banen .naar beneden. De lengte van beide japonnen is ong. 20 cm. van den grond af. HET VERLOOFDE KAFFERPAAR EN DE NIET NAGEKOMEN TROUWBELOFTE. De' kaffers zijn nu eenmaal veroordeeld, dat hun naam als minder gunstig bekend staat, en als men iemand voor een „kaffer" betitelt, dan wijst dat nu niet direct op pienterheid. Maar dat een kaffer nog niet altijd een „kaffer" moet zijn, bewijst het feit, dat een Outa, die ondanks de stellige beloften van zijn zwarten dulcinea, ervaren moest, dat beloven en doen twee zijn, een aanklacht wegens breuk van trouwbeloften bij den rechter te Pretoria indiende. Na tuurlijk kwamen de brieven op de groene tafel. Daarbij was er een van de jonge dame, die haar geliefde met de gebruike lijke groeten niet minder dan 735 kussen toebedacht. Outa, die daarvan blijkbaar een veel grooter voorraad had, bood er wederkeerig 45.789 aan. Stellig heeft de rechter deze massa kus-uitwisseling per brief zwaar laten wegen, want de juf frouw, die haar trouwbelofte verbrak, moest aan de bedrogen partij 11.19.1 betalen! zwaar worden ,valt men ongemerkt wer kelijk in slaap. De oorzaak van sommiger slapeloosheid moet ook worden gezocht in het vóór het naar bed gaan gebruiken van zenuwprikkelende drank zooals koffie. Deze immers werk opwekkend en prikke lend. Menschen, die veel koffie drinken, hebben dan ook veelal een sneller polsslag en onregelmatiger hartslag. De moderne wetenschap heeft uitgemaakt, dat het de coffeïne is, welke dit nadeel doet ontstaan. De gevolgen van slapeloosheid treden niet op indien men b.v. coffïnvrije koffie Hag gebruikt, welke men gerust vlak vóór het naar bed gaan kan drinken en zelfs kin deren mag voorzetten. Sommige doktoren raden ook aan voor het naar bed gaan een appel te eten, hetgeen o.a. voor mond- reiniging is aan te bevelen. Een belangrijk punt, waar men zijn aandacht aan moet besteden is vervolgens het op tijd naar bed gaan. Reeds de volkswijsheid leert ons dat de slaap vóór middernacht de gezond ste is, hetgeen dr. Stöckmann te Dussel- dorp onlangs opnieuw wetenschappelijk heeft uitgemaakt. De beste slaap is dan ook van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's mor gens. Minstens 8 uur slapen is voor vol wassenen gewenscht. Voor kinderen van 4 tot 7 jaar is twaalf uur slaap aan te be velen, elf uur voor kinderen van 7 tot 9 jaar en minstens tien uur voor kinderen van 9 tot 12 jaar. omdat het smakeloos en verveloos is. Na tuurlijk doet de woning er veel aan toe om een keuken gezelig te maken. De mo- 1 derne huizen zijn veel gerievelijker inge richt dan de ouderwetsche, waar de keu ken bijna altijd het stiefkind was en in een donker hoekje werd geschoven. Bezien we 'ns het plaatje hiernaast, dan valt ons direct de aangename sfeer op, wel ke in dit vertrek hangt. De electriciteit dient de huisvrouw op elk oogenblik van den dag. De electriciteit houdt ook de keuken frisch en helder. De oven, het gas stel, het zijn voorwerpen, die niet tot 'de gezelligheid van onze keuken bijdragen en ook op den duur onze gordijntjes, de vloer bedekking en de tegeltjes aantasten. Elec- tricteit kan niets schaden en wat is ge- makelijker dan electriciteit in de huis houding? Op het plaatje bedient de huisvrouw zich van verscheidene electrische voorwer pen in de keuken. Zoo ziet men vooreerst geheel links de electrische ventilator, wel ke voor de versche luchttoevoer zorgt, dan de electrische oven, welke in een minimum van tijd warm of koud kan worden ge maakt. Dan een electrische warmwater-re servoir, die de huisvrouw behulpzaam is bij het afwasschen der vaten. Voorts vindt men een electrische waterketel, een elec trische melkkoker en tenslotte een eier- klutser van het nieuwste type. „Alles elec- trisch" is de leuze van de moderne huis vrouw, want zij weet, dat de electriciteit haar onschatbare diensten kan bewiizen en veel werk uit haar handen neemt. ONZE HUISAPOTHEEK Een middel tegen verkoudheid. Men laat 30 gram afgetrokken IJsland- sche mos met 1 en één derde liter water drie uur lang tot drie kopjes verkoken. Vervolgens wordt het gezeefd en door sui ker zoet gemaakt, het wordt des morgens gewoon als thee gebruikt, en het kan steeds opnieuw worden gewarmd. Nog is het zomer en kunnen de jonge moeders met haar kleintjes gaan wandelen Het zal niet lang meer duren of de gure herfstdagen zullen aanbreken en de kleine zal niet meer naar buiten kunnen. Geniet daarom nog zoolang het mogelijk is. Op ons plaatje geven wij een tweetal voor beelden van kinderwagens naar modernen vorm. Het bovenste wagentje is van ge vlochten pitriet en heel licht en is op een goed stel veeren geplaatst. Het is een wa gentje, dat evenwel alleen voor mooi weer is bestemd, terwijl de onderste, die van Ier is gemaakt, en zelfs een regenscherm en -zeiltje heeft, beter geschikt is voor hen, die de kleine mee uit nemen op be zoek en wel eens door regen en wind moe ten loopen. Denkt u er vooral om, dat het matrasje en kussentje zacht moeten zijn en dat de kleine voldoende warm moet blij ven onder de dekentjes. Neemt u dus een lekker warm wollen dekentje en 't pronk- dekentje van dons, want als de kleine slaapt in den wagen, moeten wij voor genoeg warmte zorgen. Er zijn maar weinig vrouwen, die zich de moeite geven haar keuken, waar zij toch zoo vaak op den dag in vertoeven, gezellig aan te kleeden. Heusch, in een aardige, frissche keuken, zult u met meer plezier uw werk verrich ten dan in een bedompt keukentje, dat wel proper is, maar nooit dit aanzien heeft, Wie houdt er niet van die heerlijke sap pige vrucht? Vooral nu wij zulk een goed druiven jaar hebben, denkt menigeen bij zichzelf: hoe jammer, dat wij niet 'n trosje kunnen overhouden voor den wintert Toch is het bewaren van druiven niet zoo- moeilijk als men wel denkt, en voor ve len, die nu druk in de weer zijn met het inmaken van pruimen en abrikozen (de tallooze augurkjes niet eens meegerekend!) is het misschien niet onaardig te weten, hoe zij het aan moeten leggen om des. winters versche druiven op tafel te heb ben. Een eenvoudig middel, dat met goe den uitslag in Algiers en Zuid-Rusland word toegepast, is dit: men zorge altijd rijpe trossen te hebben; druiven, die maar het minst zijn aangestoken, moeten er zorgvuldig worden uitgeknipt. Vervolgens legt men ze in kleine, lichte tonnetjes met kurkmeel, in dier voege, dat elke tros van alle zijden door kurkmeel is( omgeven, door een flinke laag is gedekt, en niet met zijn buurman in aanraking komt. Zoo legt men eenige lagen boven elkaar, totdat het tonnetje is gevuld, dat dan door een flinke hoeveelheid kurkmeel wordt toegedekt. Bij die manier van bewaren blijven de drui ven ruim een jaar lang goed. Als men ze dan gebruiken wil, wascht men ze eerst in water af, waardoor ze er even goed uit zien als waren ze versch geplukt. Nog een andere manier: men neme hee- le trossen, waaraan geen enkele druif ont breekt, en waarvan geen enkele druif ge schonden is. De steel moet zorgvuldig; worden toegelakt, en zoo hangt men de trossen aan een draadje naast elkaar op. Men heeft er slechts op te letten, dat ze niet tegen elkaar hangen en ze zullen lang goed blijven. Een eenvoudige mayonnaise-saus is ge schikt voor bijna alle soorten van sla en heel smakelijk over gerechten, waarin vleesch is .gewerkt. Om een heerlijke mayonnaise te maken, kan het volgend re cept dienen. Voeg 'n halve theelepel droge mosterd, een halve theelepel suiker, een halve theelepel zout en twee eetlepels azijn bij het geel van een ei. Roer al deze be- standdeelen flink door elkaar en voeg er dan geleidelijk aan toe, terwijl het meng sel aldoor werd geklopt: een kopje olijf- en slaolie. Blijf steeds goed doorkloppen, totdat het mengsel prachtig dik en goed vermengd is. Mayonnaise vormt vaak het ho:fdbe- standdeel van een sla-schotel. Wil men mayonnaise nog lekkerder maken, neem dan drie eetlepels gesneden piekels, een eetlepel kappertjes en een eetlepel fijnge hakte peterselie. Dit voegt men bij op één kopje mayonnaise. Degene, die niet bijster houdt van olie op slasaus, probeere het volgend recept: meng een theelepel droge mosterd, een theelepel bloem, een halve theelepel zout, een kwart kopje suiker, drie kwart kopje melk, een theelepel boter en voeg hierbij een ei. Roer alles goed door elkaar. Kook het mengsel eenige mi nuten in een bekér, welke men in heet water zet, maar niet te heet, anders zou de beker kunnen barsten. Voeg verder nog een half kopje azijn er bij en kook het mengsel opnieuw, totdat het dik is gewor den door de warmte. Aanhoudend roeren dient in acht te worden genomen. De saus kan een beetje dunner worden gemaakt wanneer men er room bijvoegt. Dit mengsel kan men ook doen op aard appelsla. Alsdan voegt men er nog een hoeveelheid suiker bij en wat melk, zoo dat de mayonnaise niet zoo dik is. Wanneer de huisvrouw een groente slaatje op tafel zet, dan zullen de gasten het een heerlijk maaltje vinden, wanneer er een beetje zachte kaas bij de gekookte slasaus is gevoegd. Dit geeft zoo'n pittig smaakje aan de saus. De kaas kan er met een vork worden ingestampt, totdat zij niet meer te zien is, maar één is geworden met de mayonnaise. Een koekjes-recept is bijna iedere huis vrouw welkom, vooral wanneer het recept niet veel tijd en geld in beslag neemt. Het volgend koekjes-recept is gemakkelijk te maken, is smakelijk, ook voor de klein tjes, en is tevens niet duur. Rozijnen- en havermouth-koekjes wor den gemaakt door een kopje suiker goed te vermengen met een kwart pond boter en door bijvoeging van: twee eieren, een derde kopje melk, twee kopjes bloem, an derhalf kopje havermouth, een half kopje rozijntjes (of gekapte dadels), een paar druppels vanille, een half kopje gestampte noten, een kleine hoeveelheid zout, ander halve theelepel bakpoeder. Meng dit alles goed door elkaar en bak de koekjes een voudig in een bakpannetje, dus een oven heeft men hiervoor niet noodig. Laat de koekjes afkoelen en proef ze dan eens! Krentenkoekjes zijn ook lekker en voor al de kinderen zullen er dol op zijn. Men bakt ze als volgt: neem twee ons boter en een kopje bloem, voeg hierbij een kwart theelepel zout en twee ons suiker. Roer alles goed door elkaar. Voeg er een hoe veelheid krenten bij, net zooveel of zoo weinig als ge zelf verkiest. Gebruik nog een beetje melk, wanneer het beslag te dik is.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 8