Rechtzaken BIJDRAGEN zonder vlot en levendig gespeeld, (er schuilen bijzonder goede krachten onder hen) en het publiek heeft zich buitenge woon geamuseerd. De regie was bij den heer Oostermeyer in goede handen. De muziek was dit evenzeer bij de heeren uit Oosterhout „The music friends", die met hunne verschillende instrumenten in samenspel goede, vroolijke muziek gaven, ook voor den dans. Een prettig bal besloot deze uitvoering. De opkomst vooral van buiten was goed. GENDEREN. Naar wij uit goede bron ver nemen zal de Werkliedenbond en de Vakliedenbond met een gezamenlijke candidatenlijst voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing uitkomen. GAMEREN. Overzicht van de ingelegde en terugbetaalde gelden bij de Rijks postspaarbank. Ingelegd f795,36; te rugbetaald f 1587,96. Alzoo meer te rugbetaald dan ingelegd f792,60. Aan tal nieuw uitgereikte boekjes: 1. HEESBEEN. Woensdag 10 April a.s. des avonds om 7 uur hoopt voor de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Bouse- sema teneinde Biduur te houden voor het gewas. HERPT. De stoomzuivelfabriek „St. I si de rus" alhier, 'hield hare jaarvergade ring in café „de Ploeg". De Voorzit ter, de heer Chr. v. Herpt gaf een overzicht over het afgeloopen boekjaar. Uit het jaarverslag blijkt, dat er is aan gevoerd in 1934 2.429.272 K.Q. jinlelk met een gemiddeld vetgehalte van 3.17 pCt. Het jaar te voren was de aanvoer 46190 K.G. meer. Er werd verkocht 112780 K.G. melk en er werd 88662 K.G. boter geproduqeerd. Verkocht wer den 40200 L. karnemieilk, 122 L. room? 18152 L. pap en 32824 L. ondermielk. De onkosten'bedroegen f 16132.32 of 66 cent per 100 K.G. mielk. Aan melk- gelden w|erden 'uitbetaald f 91646.51, per pCt. vet 'werd uitbetaald' f 1.19, prijs per 100 'L. f3.88. Op terreinen en ge bouwen werd afgeschreven f6000 en op machines f2132.48, zoodat de ter reinen en gebouwen thans op de ba lans staan voor f 14000 en de machine voor f12000. Het ledenkapitaal be draagt f 12432.42. De reserves bedra gen f5489.92. De rekening werd' met algemeene stemmen goedgekeurd. Den heer Bos- werger, directeur tier fabriek, werd een woord van dank gebracht voor zijn veel en accuraat werk. Ook w:erd besloten aan de wed. van Joh. Bruijsters, botermaker der fabriek, een gratificatie toe te 'kennen. Dinsdagavond had in het calé Ver hoeven een bijeenkomst plaats onder leiding van den ZeerEerw. Heer Pastoor Timmer mans om te geraken tot oprichting eener afdeeling van het Wit-Gele Kruis De ZeerEerw. Heer Kitslaar, Pastoor te Zee land, gaf eene verklaring over het nut en de werkiDg van het Wit-Gele Kruis. Op een gemoedelijke en duidelijke wijze zette spreker het groote belang van deze in stelling uiteen. Besloten werd een af deeling te stichten, welke de parochie Herpt, Heusden en Hedikhuizen zal om vatten en in deze afdeeling een wijkver pleging in te stellen. Staande de ver gadering gaven zich ruim 50 gezinnen als lid op. Als voorloopig bestuur werd aan gewezen de ZeerEerw. Heer Pastoor Tim mermans, de heer Chr. van Herpt, kerk meester en de heer G. Boswerger. Deze zullen voor verdere propaganda zorgen. Volgende week Dinsdag zal Pastoor Kits laar te Hedikhuizen komen spreken over hetzelfde onderwerp. B.Ct. KERKWIJK. Mej. Beenstra, wijkverpleegster van de afd. Kerkwijk, heeft vorige week af scheid genomen van het bestuur van het Groene Kruis, wegens vertrek naar Assen. Burgemeester Dronkers dankte haar voor al hetgeen zij gedaan heeft en hoopte, dat zij ook in haar nieuwe plaats haar taak zou kunnen vervullen. Zuster Been stra dankte daarna voor de get proken woorden en hoopte dat zy in haar nieuwe omgeviDg een even goede verstandhouding zou vinden als hier. MEEUWEN. Dinsdagavond om half zeven wordt in de Herv. Kerk alhier een bidstond gehouden voor het gewas, waarby zal voorgaan ds. Cuperus uit 's-Grevelduin- Capelle. NEDERIIEMERT. Donderdag 11 April's avonds 6,30 uur, hoopt ds. Zandt in de kerk aan de Zuidzyde biduur voor het gewas te houden. Dokter Krijger alhier is vanaf heden telefonisch te bereiken onder no. 17. De jongeheeren J. C. Smits en L. A. Smits zyn bevorderd van de le naar de 2e klasse (timmeren) op de Ambacht school te Zaltbommel. NIEUWENDIJK. Morgen (Zaterdag) 's avonds om 7 uur zal de A. R. kiesvereen. „Vreest God, eert den Koning", een ledenvergadering houden* De agenda vermeldt o.m. Candi- daatstelling gemeenteraad. Het Nieuwen- dijksgedeelte zal vergaderen in het Insti tuutlokaal, terwijl het Kilsgedeelte in de consistorie bijeenkomt. OUDENDIJK. De trekking der verloting uit geschreven ten bate van de gem. zangvereen. „Kunst na Arbeid," zal gehouden worden op Donderdag 11 April, des avonds in café van der Wiel. De prijzen zijn aldaar reeds te bezichtigen. Op Donderdag 10 April, ho pen de echtelieden G. van Andel en M. van AndelWesterlaken, hun 40- jarig huwelijksfeest te herdenken. Het zal de beide oudjes, die nog zeer kras zijn, dien dag zéker niet aan belangstelling ontbreken. RIJSWIJK. Het hoofd der Chr. School al hier, de heer P. van der Kaaden. is als zoodanig benoemd aan de Chr. School te De Meern bii Utrecht, voor welke benoeming deze heeft bedankt. RAAMSDONKSVEER. Zaterdag zal onze zangvereen. „Ex celsior" een uitvoering geven op de Lage Zwaluwe. SPRANG. De Geref. Jongel. vereeniging „Timotheus" alhier, besloot op 2en Paaschdag per autobus een plezier reisje naar Eindhoven te maken en dan gelijk bezoeken de vergadering van de Noord-Brab.-Limb. afd. van J.V. op G.G. Maandagavond j.l. kwam de meisjesvereen. „Persis" in de groo te zaal van den Chr. Volksbond al hier in feestelijke jaarvergadering bij een. Door verschillende afgevaardig den van zustervereen. en genoodigden werd deze feestavond bijgewoond. Het keurig verzorgd programma afgewis seld door muziek, zang en voordrach ten werd keurig afgewerkt. Niet j.l. Donderdag, zooals ons eerst werd meegedeeld, maar a.s. Maandagavond hoopt de A.R. Kies vereen. alhier in vergadering bijeen te komen. A.s. Woensdag zal vanwege de Geref. Kerk een gemeenteverga dering gehouden worden. Als spre kers zullen optreden Ds. J. C. Ha gen en den diaken Wachtels v. d. Berg. De inschrijvingen voor den verkoop van consumptie e.d. gedu rende het „Excelsior" Muziek- en Zangconcours alhier, op 10 en 15 Juni a.s. zijn toegewezen als volgt: Bart. Kamp, Capelle, Consumptie tent; J. v. Zwietering, Sprang, IJs- verkoop; H. de Bie, Sprang, Sigaren- tent; H. A. Kleijn, Waalwijk, paling en fruitkraam; A. C. v. Zeist, Sprang, Suikerkraam; J. J. v. d. Schans, Sprang, Zuurkraam; J. v. Loon, Don gen, Vischkraam; Jac. Vos, Veen, 1 Feeststokken; M. Christ, Capelle, j Prijskaarten. De inschrijvingen heb ben in totaal ruim f 400 opgebracht. Naar vermeld wordt, zijn voor het Nat. Muziek- en Zangconcours, hetwelk in verband met haar vijftig jarig bestaan door de Chr. Gem. Zangvereen. „Excelsior" op 10 en 15 Juni a.s. alhier wordt georgani seerd, tot heden in totaal door 29 vereenigingen ingeschreven; tot welk behoorende 9 fanfarecorpsen, 10 ge mengde-, 6 mannen- en 3 jeugdkoren, alsmede één mondaccordeonvereen. Deze vereenigingen vertegenwoor digen in totaal te samen ruim 1000 muzikanten en zangers. Voorwaar kan hieromtrent voor de jubileerende ver eeniging reeds van een prachtig suc ces gesproken worden. Als bijzonderheid kan tevens wor den vermeld, dat vier vereenigingen zullen uitkomen in de superieure af deeling en 2 vereenigingen in de ee- re-afdeeling. De overige vereenigin gen komen uit als volgt: 3 in de 1ste afd.; 6 in de 2de afd.; 4 in de 3de afd. en 9 in de 4de afd. Voor zoover het zich laat aanzien, kan thans reeds worden geconclu deerd, dat het een prachtig concours belooft te worden. VEEN. Vrijdag 12 April, 's avonds 6.30 uur, hoopt alhier, voor de Ger. Gemeente op te treden, Dis. Van Oord van Zeist. Plet aantal ingeschreven werk zoekenden bii het agent -schap' der arbeidsbemiddeling alhier, is met 30 personen verminderd en bedraagt thans 51, waarvan 43 personen izijn geplaatst in de werkverschaffing. Tot directeur van de Gem. Zang vereen. „Zanglust" en het Kinderkoor „Het Sijsje" is benoemd de heer Runge te Zaltbommel, WIJK EN AALBURG. De N.S.B. komt naar Wijk, tot het houden van een groote openbare vergadering.. Zie advertentie voor nadere mede- deeling, volgend nummer van dit blad. De keuring van trekhonden en hondenkarren zal voor deze gemeente plaats hebben Donderdag 11 April, des voormiddags 10 uur, nabii het Gemeentehuis, Dezer dagen is bii „de Coöp. Boerenleenbank „L. B." alhier voor zien in de vacature van Kassier, welke vacature was ontstaan door het over lijden van den heer A. Michaël. Plet Bestuur is thans samengesteld als volgtC. van Helden, Voorzit ter P. Bouman, Secretaris en D. van Wijk, Kassier. WIJK. Donderdagavond geraakte de luxe-auto van K. v. D., bestuurd door J. B., bii het uitwijken voor een auto die uit de richting Veen kwam, na bii de woning van de Wed. Kolff, van den Hoc>gen Maasdijk. De auto rolde over den kon en kwam aan den kant van den sloot terecht. Het ongeval liep met eenige materieele schade aan de auto af. Donderdagavond a.s., zal voor de S.D.A.P., in het Gymnastieklocaal alhier, spreken de heer C. J. v. Lien- den, Lid der Prov. Staten. WAALWIJK. Het productie programma van Ford over April omvat 165.000 auto mobielen. Dit is het hoogste djfer sedert Mei 1930. In Aprjl van het vorige jaar bedroeg de productie 9.249 wagens. Hieruit blijkt duidelijk de gewel dige vooruitgang van de Ford, wat waarschijnlijk te danken is aan de V 8 'motoren, die zoowel voor vracht wagens en autobussen als voor luxe wagens steeds meer gevraagd worden. Donderdag 11 April, zal. van wege de vereeniging „Een school met den Bijbel" in de zaal voor Chr. Belangen, een ledenvergadering ge houden worden. De agenda vermeldt 1. Opening. 2. Notulen. 3. jaarverslag secretaris. 4. Jaarverslag penningmeester. 5. Toelating pieuwe leden. 6. Periodieke bestuursverkiezing, aftredend, de heer M. Wijnands. 7. Varia. 8. Sluiting. WASPIK. A.s, Donderdag 11 April, zal in het parochiehuis een groote ver gadering worden gehouden van alle R. K. Arbeiderskiezers van Waspik om te komen tot liet difini tief vast stellen van een candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Het comité van actie rekent op trouwe op komst. Na een langdurig smartelijk' lij den overleed in het ziekenhuis te 's-PIertogenbosch de. Eerwaarde Zus ter 'Octavie (Mej. Monstrel uit Box meer). Ruim 40 jaren is Soeur Octa vie in het klooter alhier, werkzaam geweest en heeft zich hoofdzakelijk belast met het geven van onderwijs in de nuttige en fraaie handwerken en met liet vervaardigen van kle dingsstukken ten behoeve van de St. Vincentiusvereeniging. Haareerwaarde genoot alhier een groote achting. Zii ruste in vrede. WAARDHUIZEN. Door één der leerlingen van de School m:et den Bijbel alhier, is een rijwielplaatje gevonden. Inlichtingen zijn te 'bekomen bij den heer C. Has pels, hoofd der school. 'Op d:e jaarvergadering, van de A.R. Kiesvereeniging N. en O. te Waardhuizen en Uitwijk, werden met bijna algemeene stemmen herkozen tot bestuursleden *fren ,C c„ T .Colijn. Uit het vierslag van den penningmeester bleek, dat er een voor- deelig saldo 'was van f53.44. Vomg jaar was "dit f34.59. Door den voorzitter, den lieer C- Haspels, werd 'een inleiding gehouden over „School en Politiek". De volgende vergadering zal gehou den wordien 1 Mei a.s., waarop door Joh. Qroencveld een referaat zal ge houden wordien over: „A. R. ook in liet huisgezin". WOUDRICHEM. Gedurende de maand Maart j.l., werden voor den Vleeschkeurings- dienst ter keuring aangegeven 5 koei en, 20 varkenjsi, 5 kpjvcrfen jen' 4 scha pen. In de zaal van den heer Spronk hield Dinsdag de vereen, tot bestrijding der tuberculose haar jaarvergadering. De Voorzitter, dokter Egberts her dacht in zijn openingswoord het ver scheiden van liet mede-bestuurslid, wijlen de lieer F. C. Huljlser. Notulen en jaarverslag werden daarop gele zen. Uit het laatste bleek, dat het ledental weer stijgende is en de Ver eeniging, dank zij de sterk doorge voerde bezuiniging, er weder iets be ter voor staat. Verslag huisbezoekster, onder toezicht stonden 39 gezinnen met 22 patiënten, het aantal afgeleg de huisbezoeken bedroeg 956. In ge bruik waren 10 ligtenten, waarvoor 7 patiënten dag en nacht in de tent verblijf houden. Een tweetal uitzen dingen hadden plaats, terwijl weder andere aanvragen zijn binnen geko men. De lieer Chr. van Rijswijk bracht als lid van de kascommissie een gun stig rapport uit, het kassaldo op 1 Jan. 1.1., bedroeg 276,08 1/2 gulden. De rekening werd in zijn geheel goed gekeurd, waarbij de Voorzitter dank bracht aan Mevr. Spoor-Bleker, voor het gehouden beheer. Bij de gehouden stemming werden herkozen de lieer H. de Lorm en mevr. Spoor-Bleker en gekozen de heeren Chr. van Rijswijk' en W. Kra mer. De Voorzitter wekte aan het slot, de aanwezigen op, elk in eigen kring propaganda te maken voor het werk der vereeniging, daar de leden 'hier mede dikwijls te weinig op de hoog te zijn. WERKENDAM. Heden Vrijdagavond zal in 't Geb. v. Chr. Bel. voor de Werkend, afd. v. d. Ned. Chr. Vrouwenbond, een lezing worden gehouden, door Z.Exc. Dr. H. D. v. Broekhuijzen, Gezant van de Unie van Zuid-Afrika te Den Haag, met het onderwerp „Kijkies in die geschiedenis van Suid- Afrika". Met het aanslaan van den mo tor is brand ontstaan in de motor boot genaamd „Elseline III", toebe- hoorende aan de fa. v. Elzelingen al hier en welke zich bevond bij de schutsluis „St. Andries" te Rossum. De schipper H. v. d. Lustdonk, ook een Werkendammer, sprong, doordat hij omringd was door de vlammen,, overboord. Toegesnelde schippers wisten hem met veel moeite in be- wusteloozen toestand, uit het water te redden. Naar wij vernemen zal de schipper waarschijnlijk hiervan geen ernstige gevolgen ondervinden. De motorboot, welke niet is ver zekerd, heeft zooveel schade beko men, dat hij waarschijnlijk niet meer hersteld kan worden. Gedurende de maand Maart passeerden de rijksschutsluis alhier van en naar de Nieuwe Merwcde en Bakkerskil in. totaal 687 vaartuigen. Op de j.l. gehouden leden tevens jaarvergadering van het Chr. Leesgezelschap Werkendam en De Werken", werden bij acclamatie de bestuursleden de heeren D. J. Nij- man, B. W. v. d. Straaten en E. J. v. d. Werff, herkozen. De na de vergadering gehouden verkoop van boeken en tijdschriften heeft opgebracht ruim f58. Dinsdagmorgen zeer vroeg vonden een tweetal personen in één der slooten in 't Laantje, verdronken de plm. 76-jarige ongehuwde Mej. Jac. Kramer. De oorzaak van dit vreeselijk einde is moeilijk te gissen. Men begrijpt de groote ontroering hierover in ons dorp. o STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE 's-BOSCII. Van Maandag 1 April 1935. Straatschenderij: J. W. B., LI. J. v. H., G. v. K. en B. v. H. allen te Wijk en Aalburg, dagv. nietig ver klaard. Jachtwet: A. v. d. L., Zuilichëm f 15.— Woningwet: K.. v. D., Wijk en Aalburg f7.50. Trekhonden wetG. B., Sprang-Ca- pelle f5. Overtreding motor- en rijwielwet: D. M., Andel f6; J. D. v. d. O., Nederhemert, berisping; J. C. v. d. B., Hedel f 10; A. S., Veen f 10 -ff 25 J. K., Well f5; P. J., Waalwijk f5; C. v. d. H., Vlijmen f3; J. E. v. H., Hedel f3; A. M. v. E., Nieuw- kuik 2Xf2; L. N. v. T., Wijk en Aalburg, berisping; C. T., Veen f3; C. H. v. E., Drunen f 3. Voetballen: J. B. v. Z., Waalwijk f 2. Dronkenschap: A. v. G., Waalwijk f 12.50. Woensdag" 3 April, 1935. Niet behoorlijk uitwijkenP. G. v. S., Drunen, vrij. MollenwetJ. v. V., Well, f 6. ArbeidswetJ. A. A., Zaltbom mel, f 3. VleeschkeuringswetG. P., Waal wijk, f 15. Straatsch.M. v. W., Wijk. f 5. Dronken rijwiel besturenJ. v. G., Waalwijk, f 25. Auto op bevel niet stilhouden J. J. A. M„ Waalwijk, f 7.50. Gespan zonder lichtJ. v. d. H., Waalwijk, f 5.'-J- f 10. Rijwiel zonder lichtL. S., Wijk, berisping. Geschiedenis van het Land van Heusden en ABtena en den Bomnielerwaard. 28. In den Jare 1384 heeft Aalberr Her tog van Beijeren, in qualiteijt als Ruwaard van Holland, an die van Heus den bij zijn handvest geconsenteert uut de Maze te brengen en door dé stad te leijden een watergang of spuije, gelijk zij jegenwoordig genaamt werd, drie voet wijt en d'riie hoog, te weeten op den Dam door dén Dijk, off min der zoo als de stad' zoudie goed vin den, en agt voiet wijd door de stad, om alsoo bij alle geliegentheijd' het vu ijle water van die stad te lossen inde Graft van de stad en van de Burgt; door voor dien tijd1 is daer al zoo leen graft en watergang geweest, gelijk de- sje woorden van d;e voornoemde hand- viest medebrengen. „Endle geven de selve stad1, dat zij „een spuijie leggen mogen en maeken „tot Hieusden op den Dam door den „Dijk, daier die oudle spuije pllag te „lieggen Wanneer nu de stad' vergroot is ge weest, zoo is met teene de Buijtegraft inde stad' gékoomen, woedende jegen- woojrdig dé Demer genaamt, en dat, even omtjrent dien tijd', int j,aer 1622, Pirins Hendrik met veel volks te paerd na kleijn birabant vertrokken was om de Doirpen aldaer over den Demer leg gende 'in contributie te brengen, en heeft dit watejr zijne uutlossinge iind'e stadsgjraft agter het kasteel' onder de walle doorloopende. De poort, gelegen an de waterkant, daer men na Hemert overvaert, en daeromi genaamt de Waterpoort, is met met een vast bolwerk, van buijten zijnde van steen, uut het water opge trokken, en van binnen met aerde ge- vult, bteslooten, niet anders open zijnde als die uutgang en ingang; beneffens dlese waterpoort heeft de stad nog drie Landpoorten, namelijk de Hefpse poort, d'Öudheüsdense poort op de wég na ,de Langstraat en bijde ,na 's Hertogenbos, waer bij dan komt de Wijksle poort, staende op den dijk jen p.assagile gaetide na Workom, zijnde d'ese poort met sterke deuren, wel sluij- tqnde klinketten, ophalende bruggen, wiolfs'-kuijlien en andersins na wijse van de Oorlog ,zeer wel voorsten en ge sterkt,. (Wordt vervolgd). TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 10