No. 5526 Vrijdag 5 April ATHMER-MARTENS GORINCHEM. De Grootmoeder. Wasschen met Lucht WASSCHEN. SPOELEN. BLEEKEN. TWEEDE BLAD WILLEM DE BRUIN voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binnenland. FEUILLETON. Schoonmaak 3 Punten die voor zichzelf spreken. BEHOORENDE BIJ HET ming naar Amerika verzonden. De di rect opeischbare verplichtingen zijn. ech ter met ca. f 12Va mi llio en verminderd. De gouddekking daarvan liep terug van 80.45 pCt. tot 78.18 pCt. Het in earmarkdepot 'te Brussel liggende goud is naar Amsterdam overgebracht. o BESTRI ID1NG VAN DE SCHURFT- ZIEKTE BIJ APPEL EN PEER. De eerste aantasting van de zeer jon ge blaadjes en van de vruchtjes in aan leg door de schurftzwam kan spoedig plaats vinden. Om dit 'te voorkomen moeten nu de boomen waarvan de gemengde knoppen zijn opengegaan i (verschillende peersoorten en enkele ap- i pelsoorten), bespoten worden met 'U/a Het bericht, dat onze collectie japonnen en man tels thans bijzonder goed gesorteerd is, werkt als een zonnestraaltje op een aardig gezicht. Elke Dame, die onze nieuwe modellen bekijkt, komt in een zonnig humeur, 't Is ook een streling voor het oog ze zo te zien in lange rijen, chique modelletjes, het een nog leuker dan het ander. Er is keus voor elke maat en leeftijd, en de prijzen die zullen U zó meevallen bij DE NEDERLANDSCHE BANK. In 'de afgeloopcn week Is. aan de Nederlandsche Bank voor f33 millioen aan goud onttrokken en met bestem- 152. Zij namen aan tafel plaats; maar Al- bert voelde, dat snikken hem belette te eten; daarom stond hij haastig op en zonder tot zijn moeder een woord te zeggen, liep hij naar zijn bureau. Daar barstte hij in snikken uit. Hij dacht aan Qeneviève, aan den goeden raad, dien zij1 hein steeds had gegeven, en hij zwoer zijn vrienden, zijn ge noegens vaarwel te zeggen en zich geheel aan zijn werk te wijden, om zich zijn vader waardig te toonen, en evenals die, een nuttig man te worden. Meer dan ooit gevoelde Albert, welk een goeden invloed Geneviève steeds cp hem had uitgeoefend. Den derden dag na Genevieve's ver trek, kwam mijnheer Lionnet om drie uur te Parijs aan. Hij kwam heel vroo- lijk terug, want zijn reis had goede re sultaten opgeleverd. Toen hij voor zijn huis uitstapte, verwonderde hij zich, dat niemand hem tegemmoet kwam loopen; hij had zijn komst toch per telegram aangekon digd. Nóch zijn zoon, nóch Geneviève! pCt. Bordeauxsche pap of met 4 pCt. Californische pap>. Bordeauxsche pap wordt gemaakt door van 1 kg. kalk en 70 a 80 liter water een kalkmelk te maken en daar bij te gieten 30 a 20 liter water, waarin 1 Va k g. kopersulfaat 'is opgelost. Inplaats van Bordeauxsche pap 'kan Hij vond dat heel onaangenaam, en in plaats van dadelijk naar zijn woning- te gaan, begaf hij zich eerst naar de werkplaatsen. Hij bekeek het werk, maar beantwoordde nauwelijks de groe ten der werklieden. Toen hij Chéron voorbijging, naderde de oude werkman zijn patroon eerbiedig, haalde Gene vieve's brief uit zijn zak, gaf hem over en zeide: Mijnheer, die brief is van juffrouw Geneviève; zij 'heeft mij opgedragen, hem u bij uw 'komst over te geven! De fabrikant kon zijn verwondering niet verbergen. Hij; had 'een voorge voel van 'liet een of andere ongeluk. Een brief van Geneviève! wat beteekent dat? Ik weet 'het niet, mijnheer. Wanneer heeft mijn dochter u dien brief 'overgegeven? Drie dagen geleden; denzelfdcii avond1, dat gij naar Bordeaux zijt ver trokken, is juffrouw Geneviève om over elven bij mij gekomen. O! riep die fabrikant uit. En nogmaals Vroeg hij zich af. Wat beteekent dat? Goed', Chéron, hernam hij over luid 'dank u. Hij ging 'in het atelier aan het ven ster staan, 'opende den brief; hij1 had een wolk voor zijn oogen. Wat een vreeselijke slag! 'Hij was doodsbleek geworden en beefde over al zijn leden; hij moest tegen een tafel aanleunen om niet te vallen. men ,ook één der vervangmiddelen, wel ke in den handel zijn en welke inen direct in water kan 'oplossen, gebrui ken. Goudreinettcn zijn eenigszins gevoe lig voor koperlioudend'e sproeimiddelen. Men doet goed' deze soort nu ook direct te bespuiten, ook al zij'n de knoppen nog niet geheel opengegaan. Eén bespuiting is tegen de schurft- ziekte niet voldoende, er 'moet in. den loop van den zomer nog eenige kee- ren .gespoten worden. De 'tweede be spuiting ,m°et direct na den bloei plaats hebben. ,1 n een tweede bericht zal nog tijdig worden gewaarschuwd. Men raadplege ook Mededeeling No'. 50: „,De Schurfziekte van appel en peer", waarin da bestrijding is beschre ven. Nadere inlichtingen worden verstrekt dcor den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, door de op verschil lende plaatsen werkzaam' gestelde amb tenaren van dezen Dienst en door de Rijkstuinbouwconsulenten. o BESTRIJDING VAN BASTAARD- RUPSEN IN BESSES,TRUIKEN. Het blijkt, dat ook dit iaar de bessen-bladwespen zich zeer vroeg ontwikkelen, en dat het dus noodig zal zijn, ook zeer vroeg bestrijdings maatregelen uit te voeren. Een eenvoudige en afdoende me thode is de struiken te bespuiten met een maaggif, n.l. 0.1 pCt. Parysch- groen (1 gr. per liter vloeistof), 0.3 pCt. poedervorming loodarsenaat (3 gr. per liter vloeistof of 0.5 pCt. pas tavorming loodarsenaat (5 gr. per li ter vloeistof). Om bladverbranding te voorkomen, moeten deze stoffen niet in water, maar in 1 pCt. kalkmelk (10 gr. ge- bluschte kalle per liter water ver spoten worden. Bespuiting met deze middelen le vert geen gevaar op voor de consump tie men zorge er voor, dat mensch en dier niets van het vergif naar binnen krijgen en dat groenten, wel ke spoedig gegeten zullen worden ien in de nabijheid der struiken staan, niet geraakt worden (afdekken met zakken of rietmatten). Tijdens den bloei mag met dez'e vergiftigde stoffen niet gespoten wor den, met het oog pp het vergifti- gings-gevaar voor de bijen. Meestal wordt het blad der bessestruiken eerst tegen het einde van den bloei door de bastaardrupsen beschadigd. Men kan dan enkele dagen wachten tot de bloei geheel voorbij is en dan direct spuiten. Nu de bladwespen vroeg zijn verschenen, laat het zich aanzien, dat reeds bij het begin van den bloei een ernstige vreterii ver wacht kan worden. Dan is wachten niet mogelijk en moet er reeds ge spoten worden, zoodra men de eerste vreterii waarneemt. Men ge- bruike dan uitsluitend voor de bijen minder gevaarlijke stof jen, als barium chloride (15 gr. per liter kalkmelk nicotinevan de sterke nicotine, 9598 pCt., is een verdunning van 1 1500 1 cm3 op 1 1/2 liter water voldoendetoevoeging van 10 gram zeep per liter water verhoogt de werkingzeepspiritus per 100 liter water wordt 2 kg zachte zeep opge lost en aan deze oplossing voegt men 1 liter brandspiritus toe. Nadere inlichtingen worden gaar ne verstrekt door den plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen, door de op verschillende plaatsen werk zaam gestelde ambtenaren van dezen Dienst en door de Rijkstuinbouwcon sulenten. DEELNEMING VAN ONZE KONINGIN. TI. M. de Koningin heeft den bur- Plotseling richtte hij zich op; zijn oogen vlamden; hij liet den brief in 'zijn zak glijden en liep de trap op. Waar is mevrouw? vroeg hij aan den knecht die hein de deur open de. Mevrouw zal in den kleinen sa lon zijn. Mijnheer Lionnet was bang, dat hij niet meester over zichzelf zou zijn; hij gevoelde', 'dat hij in 2ijn eerste woede in staat zou zijn, zijn vrouw oir der zijn voeten te vernietigen. Hij ging naar zijn bureau, waar hij zijn zoon aan het werk vond. Albert was in drie dagen niet uitgegaan. Hij had zijn 'tijd goed besteed, niets had door die afwezigheid van zijn vader geleden. Niettegenstaande de vader heel opge wonden was, bemerkte hij de treurig heid en het blceke gelaat van zijn zoon. D'ezle viel zijn vader om den hals. Mijnheer Lionnet liet zich omhelzen en vroeg daarna: Waar is Gfemeviève? Dadelijk wielden de tranen in Alberts oogen op; hij1 loosde een diepen zucht en boog 'het hoofd. Jó antwoordt niet, hernam de vader ik weet, dat Geneviève niet meer «hier fe' en ik weet ook, waarom zij is weggegaan: ik vraag nu alleen waar zij' is en wat er van haar ge worden (is? i Ik w'eet het niet, vader. Dus hebt gij ni'et getracht het meester van Vught verzocht aan de nagelaten betrekkingen van de slacht offers van het auto-ongeluk te St. Michiels-Gestel Harer Majestcits op rechte deelneming te willen betuigen. O- CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. Naar verluidt zal dezer dagen een Ministerieele beschikking worden ge publiceerd, waarbij aan zuivelprodu- centén de verplichting wordt opge legd om na 31 /Maart 1935 aan de melkleveranciers, een zeker percenta ge van de door dezen geleverde melk terug te leveren in den vorm van ondermelk. De vaststelling van dit percentage en de nadere uitwerking van de des betreffende regeling zal worden op- gedragen aan de Zuivelcentrale, wel ke laatste o.a. bevoegd zal zijn voor bedoelde ondermelk een maximum- geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode weikhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. prijs vast te stellen. Aan de zuivelproducenten zal ver der de nadere verplichting opgelegd zijn geen melk te ontvangen van -leve ranciers, die mochten weigeren on dermelk terug te ontvangen. Het is zonder meer duidelijk, dat maatregelen als de vorenbedoelde principieel van vrij ingrijpenden aard zijn. Zii het dan ook, dat de nale ving daarvan voor de meeste zuivel bedrijven geen belangrijke moeilijk heden zal opleveren, zoo ligt niette min de gevolgtrekking voor de hand, dat bijzondere omstandigheden tot eerderbedoeld besluit moeten hebben geleid. Inderdaad zijn zoodanige bijzonde re omstandigheden aanwezig. Met na me vraagt hier te lande het z.g. on- dermelk-vraagstuk dringende voorzie ning. De oorzaak hiervan is gelegen in ongekende moeilijkheden, welke zich voordoen in den afzet van kaas, melkpoeder en gecondenseerde melk, I terwijl daarnevens de te bedingen prijzen op de buitenlandsche mark ten zijn gedaald tot een zoo laag niveau als nimmer voorzien is kun nen worden. Elke mogelijkheid, die kan leiden' tot een vergroot verbruik van de ge produceerde melk en de daaruit ver kregen producten, moet noodwendig) zoodoende wel worden aangegrepen. Een der meest voor de hand liggen de en bovendien meest economische mogelijkheden in dit opzicht nu be staat hierin, dat ondermelk in ver,- schen toestand door den veehóuden wordt terugontvangen om te worden, aangewend als veevoeder. Behalve dat het veehoudersbèlangl hiermede in het algemeen wordt ge diend, zal er tegen naleving van meer- bedoelden maatregel des te minden bezwaar zijn te maken, waar de thans! bij uitstek lage prijs en de betrek kelijk hooge voedingswaarde de on dermelk stempelen tot een artikel, dat bii doelmatige aanwending in prijs; gemakkelijk kan concurreeren tegen onderscheiden andere voeder artikelen. i Het is wellicht niet overbodig dit laatste in aanmerking te nemen bijl het beoordeelen van de doelmatig-; heid van het hierbesproken voor schrift. Het vertrouwen bestaat, dat van' de zijde der melkveehouders., in wien belang een en ander geschiedt, dó grootst mogelijke mate van medewer king zal worden ondervonden. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). In heb een dienstbode v,an 14 jaar, die d,ag en nacht bij', mij in dienst is,, een loon geniet v^an fl.50 per week plus vanzelfsprekend kost en inwoning. Welke zegel moet ik daarvoor plak ken? B. D. Uwe dienstbode v,alt stellig in de 3e loonk(asse en dan moet U wekelijks een zjegel v,ajn 40 cent plakken. Immers geniet zij' eep loon van f78.per jaar en h,aar kost en inwoning zullen ze ker op f350 a f400 per jaar word'en gesteld, al zoo tezamen f428 a f478. Een secretaris-penningmeester van! een waterschap wordt die door het. dagelijksch bestuur van het water- II Nog altijd verkoopen wij met blijvend succes onze geel koperen Waschcompressors. U wascht zonder moeite of inspanning in 2 uur evenveel als anders in een dag. li li IJZERHANDEL GORINCHEM. te 'wieten te komen. Wat kon ik do'en, vadier? ant woordde Albert en kon zijn tranen niet bedwingen. Toen de scène plaats had, was ik ni'et thuis. Ik begrijp het, zeide mijnheer Lionnet bitter je waart bij je vrien den, di'e je je plichten deden vergeten en j'e nog in het verderf zullen storten. Vader, ik zal hen niet meer zien, ik beloof het u, ik zweer het u! Ik wil slechts naar uw raad luisteren en naar die mijner geliefde Geneviève! In het vervolg zult gij tevreden over mij zijn! Wij zullen zien, goed dan, zeide de vader zacht. Mijnheer Lionnet verliet zijn zoon en begaf zich naar zijn vrouw, die hem wachtte, zonder ernstig ongerust te zijn, hoewel zij zich o pden sstorin, die haar wachtte, voorbereidde. De woede van haar man was nog niet bedaard', maar hij had! den tijd ge had, meester over zichzelf fe worden, hij verscheen miet een kalm doch ern stig gelaat voor zijn vrouw. Die schijnbare kalmte bedro.og me vrouw Lionnet en stelde haar in zoo verre gerust, dat zij haar man vroolijk tegemoet liep en de onbeschaamheid had, hem haar voorhoofd' toe te steken. Neen, zeide hij koel en stootte haar van zichi af. Hij haalde Geneviève's brief uit zijn zak en gat hem' aan zijn vrouw over, zeggende: Lees dit. Zij herkende Geneviève's hand, ver bleekte en beefde. Maarstamelde zij. Lees, zeg ik je, lees! Zij las en toen zij geëindigd had, gaf zij den brief zwijgend' aan haar manf over. i j Gij hebt düs niets te peggen, me vrouw? Wat moet ik zeggen? Er isi veel waars, maar ook veel onwaars in diieni brief; de persoon, die hein heeft ge- geschreven, heeft zichzelf een mooiie rol laten spelen. Er 'is hier geen sprake van de rol, die zij heeft gespeeld', maar wel van de uwe, die afschuwelijk, ellen dig lis! In dien brief, mevrouw, hoeft het arme. kind al1 haar droefheid uit gestort. Den dag, waarop Geneviève ons door haar moeder werd gegeven, waarop' wij haar hebben aangenomen Gij, maar ik niet. Toen, mevrouw, was ik, evenals! nu ,uw heer en meester en had ik het recht, te handelen zooals ik dat goed vond. Evenals ik, hebt gij ook Ge neviève aangenomen; ik heb er u niet toe gedwongen. Gij hebt uw plicht,, als een moodór over haar te waken, op bijzondere wijze vervuld'. Ik hadl u verzocht, haar lief te hebben. O! het airme kind' heeft uw slachtoffef! moeten zijn! jj (Wordt vervolgd.) j Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5