Rechtzaken. Plaatselijk Nieuws. thans nogmaals in den ministerraad I worden behandeld. Na aanbrenging' van eventueele detailwijzigingen is indie ning bij de Tweede Kamer waarschijn lijk 'spoedig te verwachten, zoo; ver neemt da „Tijd". Volkomen onjuist tnojet de hier en daar op politieke vergaderingen uitgesproken verwach ting worden geacht, dat de regeering voornemens zou zijn deze indiening op- zetttelij'k te vertragen tot na de ver kiezingen voor de Prov. Staten op 16, ,17 en 26 dezer. O' TOESTAND VAN MINISTER COLIJN. De gezondheidstoestand van dr. H. ;Golijn is uitstekend. Het is echter nog niet békend wanneer de minis fcer- ipresident „Bronovo" zal verlaten. o KINDJE IN KOKEND WATER GEVALLEN. Te Linteloo bij Aal ten is een twee jarig 'kindje van den heer Lammers In een teil met kokend water geval len. Het kindje bekwam zoodanige 'Brandwonden, dat het aan de ge volgen is overleden. o VERZEKERINGEN OPGELICHT. Met gefingeerde aanrijdingen. De Groningsche recherche is een oompiot op het spoor gekomen, dat er op uit was, door middel van ge fingeerde aanrijdingen, verzekerings maatschappijen op te lichten. Tien personen zijn in verband hiermede gearresteerd. ATJEHER MAAKT AMOK. Een Atjeher maakte volgens een Aneta-telegram amok nabii de vrou- wenloods buiten het kampement Lamie (MeulabohJ. Een vrouw, twee kinderen en een Inlandsche veroor deelde werden lichtgewond, een kind werd ernstig gewond, doch de toe stand is niet hopeloos. De Atjeher werd gedood. PROCURATIEHOUDER VEROORDEELD. De Officier van Justitie te Sema- rang heeft volgens een Aneta-tele gram tegen den procuratiehouder van de firma Jacobson Van den Berg, A. M., vier jaar en zes maanden ge vangenisstraf geëischt met aftrek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis, terzake van het voortge zette misdrijf van oplichting, driema- lige verduistering en vijf malen val-schheid in geschrifte. o DE VERJAARDAG VAN DE PRINSES. Radioprogramma naar Indië. Op Maandagmiddag 29 April, zal de P. H. O. I. een extra-programma naar Indië uitzenden ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Ju liana. De heer D. Hans zal een toespraak 'tot de Indische luisteraars houden over het onderwerp „Van Juliana van Stolberg tot Juliana van Oranje." DOOR EEN TRAP VAN EEN PAARD GEDOOD. Het twaalfjarig dochtertje van ir. D'ijxhoorn, directeur van de Batavia- sehe Verkeers Maatschappij, kwam, op de fiets gezeten, in aanrijding met eep saldo, aldus seint Aneta. Zii kreeg een trap van het paard in de maagstreek. Men heeft nog getracht, het meisje door operatief ingrijpen te redden, doch zii is kort daar op aan de gevolgen overleden. o DOOR GAS VERSTIKT. In een leegstaand pand aan de Frans Bakkerstraat vond men den 57-jarigen los-werkman S. Lagendijk, wonende Brielsche laan, door gas be dwelmd op den grond liggen. Na dat onder toezicht van dr. P. A. Kra nenburg gepoogd was de levensgees ten op te wekken, werd hu per auto van den Geneeskundige Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Bii aankomst aldaar bleek hïi reeds te zijn overleden. o ARBEIDER DOOR DRIJFWERK GEGREPEN. -• Bij 'de houtzagerij der firma Te Paske te Aalten is de werkman Derksen met ondergrondse!! drijfwerk in aanraking gekomen en een paar maal rondgeslingerd. De man, die vermoedelijk twee gebroken beenen heeft, is, naar het ziekenhuis te Win terswijk' overgebracht. o DOOR ZOLDERING GEVALLEN. Te Schalkwijk is een 44-jarige Vrouw, moeder van drie kinderen dooi" het breken van eenige planken van een zoldertje, met het hoofd naar beneden gevallen en met een ernstige schedelbreuk naar het R. K. Ziekenhuis te Culemblorg ver voerd, waar zij. zonder to.t bewust zijn te zijn gekomen, is overleden. o OPLICHTING OP GROOTE SCHAAL'. - Naar thans wordt gemeld zijn te Groniftgen eenige personen aangehou den in verband met oplichting van verschillende verzekeringsmaatschap pijen door middel van een truc. Een van de gearresteerden, Zoo wordt beweerd, had een koffer met door water vernielde vrii kostbare re clamemiddelen bii zich. Eenige an deren huurden een auto, waarbii izjif eerst informeerden naar de maat schappij, waarbij; de auto was ver zekerd men kon bij iedere maat schappij maar ééns den truc, dien men op: het oog had, probeeren en reden daarmede den man met den koffer aan, tengevolge waarvan de koffer in het water terechtkwam en de inhoud zoogenaamd werd 'be schadigd. Vervolgens werd schade vergoeding gevraagd en verkregen. Tenslotte is echter de zaak op een andere manier misgeloopen. LANDBOUWCRISIS WET. Het Regeeringsbureau voor de uit voering van de Landbouwcrisiswet deelt mede, dat de bepaling, dat nieuw-ontgonnen dalgronden voor 100 pCt. met fabrieksaardappelen mo gen worden beteeld, bii den uitpoot 1935 voor het laatst wordt toegepast. Voor 1936 en volgende jaren zal dus bij een eventueele voortzetting der steunmaatregelen voor fabrieks aardappelen rekening gehouden moe ten worden met een bepoting dier grohden tot een geringer percentage. LEVEND VERBRAND. Te Monnikendam ontstond brand in het huis van de gebroeders Scherpen- huizen, twee 70 jarigen. De eene broer was naar de kerk, de ander was thuis. Een jongetje die den brand ontdekte, ging onmiddellijk naar binnen om den maD, die blind was, te waarschuwen en nam hem mee naar buiten. De oude man was intusschen zijn brandende woning weer binnen gegaan, waarschijnlijk om zijn geld en andere dingen van waarde te halen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat den man den weg naar buiten werd afgesneden, zoodat hy jam merlijk is omgekomen. Later heeft men zijn nagenoeg geheel verkoold lijk ge vonden. MISLUKTE AANVAL OP ONZEN GULDEN. In de laatste dagen werd door zes Nederlandsche vliegtuigen een hoeveel heid goud uit Nederland naar Londen overgebracht ter waarde van 3 millioen pond sterling. Het werd terstond bij Londensche banken gedeponeerd. In een conferentie tusschen vertegen woordigers der Nederlandsche, Zwitsersche en Fransche Nationale Banken in het gebouw der Bank voor Internationale betalingen te Bazel verklaarde Mr. Trip van de Nederl. Bank, dat de aanval op den gulden was afgeslagen, zonder dat de Nederlandsche Bank een aanzienlijke verzwakking van haar gouddekking be hoefde te boeken. o BOTER-UITVOER NAAR AMERIKA. De boterpositie in ons land is den laatsten tijd (eenigszins verbeterd, tenge volge van het feit, dat enkele exporteurs zich veel moeite hebben gegeven, belang rijke hoeveelheid boter naar Amerika te verkoopen. De laatste weken zijn 12 15000 vaten boter naar Amerika ver zonden (elk vat is 50 K.G.). Waarschijn lijk zal er in de naaste toekomst nog meer boter naar Amerika gaan. De afzet van Nederlandsche boter in de Vereenigde Staten trekt des te meer de aandacht, omdat onze export daarheen in de laatste jaren niets te beteekenen had. o VERKIEZING LID GEDEP. STATEN. Naar de Bossche Crt. verneemt, heeft de Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noord-Brabant aan H. M, de Ko ningin machtiging gevraagd, om de Staten dezer provincie in de maand Mei in buiten gewone zitting op te roepen ter verkiezing van een lid van Ged. Staten in de va cature Mr. van den Biesen. o BUITENLANDSCHE ARBEIDS KRACHTEN. Naar het Hbl. verneemt, zal dezer dagen een Kon. Besluit verschijnen, waarbij voor de tewerkstelling van verschillende nieuwe groepen van buitenlandsche ar beidskrachten 't vergunningstelsel wordt ingevoerd. Tot de nieuwe groepen, waarvoor dan ook vergunning noodig zal zyn, behooren o.m. de metaalbewerkers, kappers, meu belmakers, arbeiders in schoenfabrieken, handels- en kantoorbedienden, enz. o MEER DAN f 200.000 VERDUISTERD. Door de politie is gearresteerd den boekhouder P. van B. uit Barendrecht. Deze verzorgde de boekhouding van ver schillende landbouwers in de Hoeksche Waard en genoot als zoodanig het volste vertrouwen by zijn cliënten, zoodat hij de laatste jaren kans zag van verscheidene landbouwers groote en kleine bedragen te „leenen". Hij spiegelde hun groote winsten voor, maar van betalen kwam niets. Thans heeft een inwoner van Oud- Beierland, die hem 2 stukken van f 500 had geleend, doch waarvan de boekhouder nalatig bleef die terug te geven, bij de politie aangifte gedaan. Na een onderzoek moet zijn gebleken, dat de boekhouder meer dan f 200.000 heeft verduisterd. Onder de slachtoffers zijn er, die den boekhouder bedragen van f 2500 tot f 100.000 aan effecten of geld hebben toevertrouwd. Men vermoedt dat nog meer verduisteringen aan het licht zullen komen. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij is te Rotterdam in het huis van bewaring opgesloten. —o VERKEERSONGEVALLEN. Op den Oostsingel te Delft reed Van Vliet uit Rotterdam, vergezeld van zyn 13-jarigen zoon, met een handwagen. Hy werd achterop gereden door een vracht auto, die plotseling moest stoppen en daarby slipte, met het gevolg, dat hy den handwagen aanreed. De twee per sonen werden gegrepen, waarby de jongen bekneld geraakte tusschen de auto en een transformatorenhuisje. De knaap was bijna op slag dood. De man bekwam slechts lichte verwondingen. *In de Voorstreek te Leeuwarden ont stond een aanrijding tusschen de auto van den heer T. en den 56 jarigen typo graaf Jorna, die, toen de heer T. met zijn wagen achteruit reed, op de fiets passeerde. De fietser werd ernstig ge wond in een ziekenhuis opgenomen, waar hij aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Op den Rijksweg NijmegenVenlo te Wellerlooi is een personenauto op de tram lijn geslipt en tegen een boom gereden. Na de botsing tegen den boom is de wagen gekanteld en geheel vernield. In de auto zaten 4 personen, van wie 3 zwaar zijn gewond. De vierde inzittende bleef na genoeg ongedeerd. De inzittende waren pastoor J. F. M. Schiphorst, F. Kuiper, mej. Bosch en A. Nooy allen uit Am sterdam. Te Rotterdam werd de 35 jarige J. J. Rutten bij het achteloos oversteken van de straat aangereden door een motor wagen van lijn 1. Rutten werd tegen de straat gesmakt en moest met een schedel basisfractuur in ernstigen toestand in het ziekenhuis worden opgenomen. De man is aan de bekomen verwondingen overleden. o INNEMING GEZOUTEN RUGSPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 2227 April a.s. de inneming van gezouten rugspek zal geschieden tegen dezelfde voorwaarden en pry zen als die welke zullen gelden in de week van 15—20 April. GERECHTSHOF sBOSCH. Uitspraken van 1 April. P. B., koopman. Sprang-Capelle zware mishandeling, 6 maanden ge vangenisstraf. RECHTBANK DORDRECHT. Overtreding Motor- en Rijwielreglement. T. J. v. d. S., expediteur, oud 35 jaar, wonende te Werkendam was door den Kantonrechter te Dordrecht veroordeeld voor het feit, dat hii op 16 October te FI.-I.-Ambacht door te veel links op den weg te chauffeercn, een botsing met een andere auto had veroorzaakt. Verdachte had tegen dit vonnis appèl aangeteekend. Getuige A. P. v. d. Linden ver telde, hoe hii verdachte, toen hii van een zijweg kwam, achter een andere auto had zien vandaan komen. Ver dachte had niet gestopt. Dadelijk daarop was de Chevrolet van ge tuige gegrepen. Getuige had eenige verwondingen aan hand en been be komen en had eenige dagen rust moe ten nemen. Verdachte ontkende, dat hii schuldig zou zijn. De getuige had de richting moeten aangeven. Eisch bevestiging van het vonnis k qua, zijnde f 20 boete subs. 10 da gen hechtenis. Uitspraak 17 April a.s. KANTONGERECHT GORINCHE3I. Volledige uitspraken 2 April 1935. Straatschenderij, J. v. H., Almkerk. voorw. 1 mnd. tuchtschool, P. v. B., f 5 of 2 weken t.s. Overtreding Jachtwet, T. A. v. V.. Brakel, f 40 of 40 dagen. Geen Arbeidslijst in werkplaats op hangen, P. v. d. S.. Werkendam f 8 lof 4 dagen. Te Werkendam op1 stoep staan, P. A. v. O., Werkendam f 1 iof 1 dag. Ondermaatsdie visch bii zich heb ben, A. H.. Woudrichem, f 1 off 1 clag. Verboden weg berijden, C. W., Woudrichem, f 4 of 4 dagen. Rijwiel zonder licht besturen, G. A.., Almkerk. f 2 of 2 dagen hech tenis. HEUSDEN. Zaterdag 6 April werd van 57 uur n.m. tentoonstelling gehou den van de teekeningen gemaakt door de leerlingen der Nuts-avondteeken- school, cursuë 19341935. Er was, groote belangstelling van oud en jong en vele bezoekers ga ven dan ook hunne bewondering te kennen voor vele werkstukken op< ver schillend gebied. Er was dan pok gced werk geleverd. Om 7 uur nam de Voorzitter, de heer Hilwig, het woord en begroette allereerst den EdelAchtb. Heer Bur gemeester Wijs, daarna sprak hii leer lingen en publiek toe en legde er vooral den nadruk op, dat de leer lingen het werk zouden voortzetten en wederom aan een volgenden cur sus zouden deelnemen om het ge leerde te voltooien. Ook de ouders' en voogden drukte hii op het hart de jeugd aan te moedigen en te steunen in het nuttig besteden van hun vrije uren. De leeraren dankte hii voor hunne toewijding en zorgen bii het onderwijs en hun omgang met de leerlingen. Den secretaris, den heer de Roon, dankte hii voor de administratie en correspondentie aan den cursus verbonden. Daarna gaf hii het woord aan den EdelAchtb. Heer Burgemeester, die zoo welwillend was zich met het uit reiken cler diploma's' te willen be lasten. Deze legde er vooral den na druk op, dat het opgroeiend ge slacht zich flink moest bekwamen om te zijner tijd een plaats in de maatschappij te kunnen vinden, want dat de besten het eerst aan de beurt zouden komen. Met voldoening reik te hii een diploma met het praedi- caat „voldoende" uit aan A. M. de Waal te Andel. A. Leiiten te Heusden. A. Faro te Heusden. J. Glavermans te Wijk. C. Colet te Meeuwen. Hij hoopte, dat zii den cursus zou den blijven volgen, ten einde een nog hooger diploma te verwerven. Aan andere leerlingen gaf hii ziine te vredenheid te kennen voor hun trouw bezoek en stelde deze tot voorbeeld aan hen, die niet zoo' nauwgezet wa ren in het bezoeken der lessen. Te vens hoopte hij, dat het Bestuur in de gelegenheid zou ziin aan het eind van een volgenden cursus wederom prijzen te kunnen uitreiken. Een langdurig applaus volgde op deze toespraak evenals na de woorden van den Voorzitter toen hii den cursus sloot. AMMERZODEN. Dat er ook hier nog wel eens bijzonderheden gebeuren, blijkt uit het volgendeDe heer H. de Groot schoot n.l. een tweetal witte gansjes, die samen 41 pond wogen. AALST. Op de Prov. Centrale keuring van hengsten te Eist, behaalde de heer W. A. Maas alhier met de Claron de Wilson, vos, 9 jaar oud een eersten prijs en met Edward van Zuijlen, een vierden B prijs. BRAKEL'. Op Maandag 1 April behaalden onze dorpsgenooten Aart Duijzer, Mart. Duijzer, W. van Zanten en L. van Dalen hun einddiploma aan de ambachtsschool te Zaltbommel. Naar wij vernemen heeft Mej. G. H. Verheul het voornemen om een naai cursus op te richten, welke alsdan twee middagen in de week in de consistorie kamer gehouden zal worden. Wij hopen dat deze cursus met goed succes gevolgd mag worden. De verkiezing van leden voor den Raad dezer gemeente zal gehouden wor den op 18 Juni 1935. 8Voor den dienstplicht 1936 werden in deze gemeente 6 dienstplichtigen goed gekeurd en 3 dienstplichtigen afgekeurd. DUSSEN. Op verzoek van een hoofdbestuurs lid van den R. K. L. B. „St. Deüsdedit" zal de ledenvergadering van den R.K. Landarbeidersbond alhier, in plaats van Zaterdag 18 April op Zondag 19 April des nam. 3 uur plaats hebben. Tot hoofd der Bewaarschool van de R. K. Meisjesschool alhier is thans benoemd de Eerw. Zuster Waltére uit Tilburg. EETHEN Over het le kwartaal 1935 werden alhier, 49 huisslachtingen ge registreerd. Blijkens de op 1 April van kracht geworden kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers' in deze gemeen te in totaal 1308. Hiervan zijn 1304 personen kiesgerechtigd voor de Pro vinciale Staten en 1292 voor de ge meenteraad. De verkiezing van leden voor de gemeenteraad zal hier plaats heb ben op 19 Juni a.s. NEDERIIEMERT. Het aanvangsuur yan den bidstond voor het gewas op 11 April a.s., aan vankelijk bepaald op half zeven, is alsnog gewijzigd in zeven uur. Donderdag a.s. zal alhier een trek hondenkeuring gehouden worden. NIEU.WENDIJK. Zaterdagavond hield de A.R. kies- vereeniging Vreest God eert den Koning", wijk Kille, een ledenvergadering in de consistoriekamer der Geref. Kerk. Er had dezen avond o.a. candidaat- stelling plaats voor de gemeenteraad. De navolgende leden werden tot candidaat gesteld: 1. C. Dekker (aftr.) 2. C. van Burgel3. K. van der Stelt4. J. den Dunne5. P. van Breugel Johz.6. B. de Bok. Met meerderheid van stemmen werd op de laatst gehouden vergadering van het Comité voor Winterlezingen besloten het Comité te ontbinden. POEDEROIJEN. De verkiezing van leden van den gemeenteraad alhier zal gehouden worden op 13 Juni a.s. Op de gehouden keuring voor den dienstplicht 1936 werden voor deze ge meente 3 geschikt en 6 ongeschikt ver klaard. SPRANG. A.s. Zondagmorgen zal de be vestiging van de nieuwe lidmaten 'bii de Ned. Herv. Gemeente plaats heb ben. Heden Woensdagavond zal voor de Studio Club van den Chr. Best. bond Sprang Capelle optreden de heer J. Schie- don met het onderwerp „Chr. Vakbewe ging en Coöperatie." Vrijdagavond hoopt de A. R. J. A. Club alhier in vergadering bijeen te komen. Door den heer H. de Hoop, gemeente-archi tect te Waalwijk, zal als onderwerp ter bespreking worden ingeleid „Werkgever en Werknemer." De vergadering zal in de kleine zaal van den Chr. Volksbond gehouden worden. SLEEUWIJK. Op Vrijdag 5 April j.l. hield de Knupenvereeniging alhier haar jaarver gadering in de Chr. School. De vergadering werd geopend door den heer J. A. P. van Strien, op de gebruike lijke wijze. Hierna kreeg de secretaris H. van Arkel het woord, die zijn jaar verslag ten berde bracht. Vervolgens kregen we verschillende onderwerpen en voordrachten te hooren, welke allen goed in den smaak van het publiek vielen. Het programma bevatte in zijn geheel 24 nummers, waaronder ook nog een stukje zang. De vergadering was tamelijk bezet en het ging er gezellig toe, men ging dan ook na afloop voldaan huiswaarts. Het slotwoord werd gesproken door den Weleerw. heer Ds. R. van Reenen. Woensdagavond werd onder groote belangstelling de Ouderavond der Chr. School alhier gehouden. De voorzitter, de heer L. van 't Sant, opende dit samenzijn door te laten zingen Ps. 84 3, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens las hij Jesaja 55 en sprak een kort openingswoord, o.a. ook hierop wijzende welk groot voorrecht er in ge legen is dat wij hebben vrijheid om te leven naar onze conciëntie en onze kin deren onderwijs kunnen laten genieten op onze Chr. scholen. De aanwezigen heette hij hartelijk welkom, zijn blijdschap er over uitsprekende dat onze Ouder avonden door zoo velen bezocht worden. Thans kreeg het hoofd der school, de heer J. A. P. van Strien, gelegenheid om met de kinderen der hoogste klasse eenige zangnummers te zingen, afgewisseld met voordrachten en enkele opstellen. Een der onderwijzeressen liet een paar kleine kleuters der laagste klassen ook een versje zingen en een paar kleine stukjes voordragen, hetwelk zeer aardig was om te zien en te hooren. Nu werd gepauseerd. Nadat door enkele dames koffie werd rondgediend, hetwelk de gezelligheid nog meer verhoogde was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. Hiervan werd ruim gebruik gemaakt. Op keurige stapeltjes lagen de schriften van alle leerlingen ter bezichtiging gereed. Vooral ook het houtsnij- en zaagwerk der Avondschool trok de aandacht. Ter wijl de moeders veel interesse hadden voor het hand- en machinewerk van hun dochtertjes. Na de pauze hield mej. Sluyk, onder wijzeres der 1ste klas een keurige inlei ding over de noodzakelijke opgewektheid die er in de klas gevonden moet worden, dit illustreerde zij met voorbeelden. Nu leverde de heer van Strien een referaat over huiselyke opvoeding. De ademlooze stilte en het onverdeeld volgen van dit leerzame betoog bewezen hoe zeer het in den smaak viel en de verzuchting by velen dat er ten hunnen nog wel wat ontbrak aan de ouderlijke opvoeding ge tuigden van het hooge peil waarop de rede van den heer van Strien aanspraak mocht maken. De voorzitter was dan ook de tolk der geheele vergadering toen hij den heer van Strien en zijn personeel bedankte voor den mooien avond die zij ons bereid hadden. Op verzoek van den voorzitter ging de Edelachtb. Heer Beukenkamp voor in dankgebed. Woensdag 27 Maart werd in café Sprenger de jaarvergadering gehouden van de Byz. Vrijwillige Landstorm-Afdeeling „Sleeuwijk." Onder de aanwezigen troffen wjj aan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2