EEN NIEUWE LENTE L VOOR ONZE LINNENKAST J MET NIEUWE MODE Leuke voorjaarsjasjes voor de jeugd. Het plisée wint terrein. DE ZORG VOOR ONZE POGEN. Het reparceren van gaten in een gordijn. DE BEHANDELING VAN ONZE GEZICHTSHUID. NIET ALLEEN ZEEP REINIGT! VLEESCHLOOZE DAGEN. EEN GROVE I3ÜID. Zij, die een grove huid hebben, dienen niet te vaak het gezicht met warm water te wasschen. Een mengsel, dat voor haar, die last hebben van een grove huid. waar door de poriën direct verstopt zijn, bijzon der goed is, laten wij hieronder volgen. Men neme 5 gram perubalsem, dat los zoowel als in potjes verkrijgbaar is, daar bij voege men 10 gram glycerine en 10 gram amandelmelk. Dit alles mengt men door elkaar en ideeren avond vóór het naar bed gaan, smeren wij ons gezicht met dit mengseltje in, maar niet dik, een dun laagje doet al wonderen! Herhaal dit iede- ren avond. Dit middeltje is ook voor onze handen bijzonder geschikt. Het bijgaand prentje toont u twee jas jes voor onze kleine meid of onzen jeugdi gen zoon. Het eerste, no. 878, jasje is een sportife moedel, waarom men de stof dan ook in een sportieve streep kist. Een der gelijk jasje maken is niet zoo moeilijk. De beide voorpandjes bleven aan elkaar gelijk, zij worden naar onderen toe alleen klok kend geknipt, zoodat plooien hierbij niet noodig zijn. Het achterpand is recht en eveneens een beetje wijd uit loopend. De mouwen zijn ook recht en worden bij den pols afgewerkt door een smal man chetje, waarop een of twee knoopen. In- plaats van een manchet kan men een lipje van de mantelstof nemen, waarop men een knoop bevestigt. Vier of desgewenscht zes knoopen slui ten het jasje en de zakjes kunnen bij dit sportief modelletje vrij diep zijn. De revers zijn klein en moeten niet te laag vallen, hetgeen bij een kind maar ongemak brengt. Het tweede model, no. 877, is een man teltje voor onze kleine meisjes. Men kieze. wanneer het manteltje niet voor allen dag wordt gedragen, fluweel of velour, dat heel. lief staat bij deze coupe. Het manteltje heeft geen kraag en revers, gelijk het vo rig model, maar heeft een kleinen sjaal kraag, welke hoog gesloten wordt door twee knoopen, die schuin loopen. De man tel heeft een kort, klokkend rokje en wijde mouwtjes, welke geheel bij de snit van het jasje overeen stemmen. Een tamelijk bree- de manchet komt aan deti pols. Draagt het kind het manteltje voor el- ken dag, dan is fluweel als materiaal niet aan te bevelen. Dit model kan ook met succes worden vervaardigd in een effen wollen stof. Geruite of gestreepte stof zal echter te veel afdoen aan de coupe, welke door het motief op den achtergrond £e- raakt. WAT NIET IEDEREEN KAN..W kunt U wel, lezeres van dit blad. Niet iedereen bezit de vaardigheid haar eigen kleeren te maken. Iedere lezeres, of zij dit talent bezit of niet, kan voortaan zelf gemaakte kleeren dragen, dank zij onze jvoordeelige en keurige patronen! Zend ct. 6 ct. voor porti) in postzegels «an onze Redactrice Damesrubriek, Laan y. Meerdervoort 45a, Den Haag en binnen -enkele dagen ontvangt u het gewenschte. fSJ kunt uw bestelling ook doen per giro (125025) of per postwissel. Naam een adres s.v.p. duidelijk vermelden! Dat de plisée weer in eere hersteld wordt dal zal ieder een zijn opge vallen in de nieuwe voor jaarsjaponnen en blouses, aan welke laatste vooral zeer veel aandacht is gewijd. Dit bijgaand model no. 875, is char mant, louter en alleen door de juiste aanbren ging van de plisée. Kraag (sjaalvormig), manchetten aan de half lange mouwen, en een reep van de cein tuur, al deze onderdeelen bezitten het charmante pli sée, waardoor verdere gar neering over bodig is. De rok is vrij wijd uitloopend, iets klokkend. De jurk behoeft niet strak te zitien. Neemt men als materiaal zijde, crêpe de chine of halfzijde, dan zult u zeker over het resultaat tevreden zijn! Een dergelijk mo del is bijzonder fijn voor de komende lénte- en zomerdagen, welke, naar wij hopen, het toelaten, dat wij van onze luchtige jurkjes gebruik kunnen maken. hetgeen puistjes en vetkopjes veroorzaakt. Inplaats van water en zeep kan men zich ook bedienen van gezuiverde benzine. Voor een vette huid is een beetje benzine, dat b.v. tweemaal per week wordt aange wend, heel heilzaam. Een droge huid kan echter beter met olie worden gereinigd, omdat benzine de huid nog droger en stug ger zou maken. Kan men gemakkelijk heet, of in ieder geval warm water, verdragen, wasch uw gezicht, wanneer U een vette huid hebt, dan van tijd tot tijd met warm water en spoel het met koud water af. Heeft men een zeer gevoelige huid, wel ke op alle invloeden van buitenaf rea geert, profiteer dan zoo veel mogelijk van de zonnestralen, ook al zijn deze nog, zoo als in het voorjaar het geval is, zeer zwak. De zon alleen kan uw huid over haar over gevoeligheid heen helpen. Daar wij echter in een zonarm land wonen, moeten wij onze hulpmiddelen in het kunstmatige zoe ken. De Hanauer Quartslamp, de kunst matige hoogtezon kan ons die rijke ultra violette stralen geven, welke wij missen, wanneer de zon zich schuil houdt. De kunstmatige hoogtezon is ook een uitstekend middel tegen huidziekten, haar uitval en bevordert tevens de genezing van gezichtswonden, als gevolg van een ongeval of ziekte. Toch dient men bij ge bruikmaking van de kunstmatige hoogte zon een arts te raadplegen, daar een over matig gebruik ervan schadelijke gevolgen met zich zou kunnen dragen. EEN WEERPROFEET. De bijenkorf wordt een goede weerpro- feet genoemd. Wanneer de ingang van de korf in de herfstmaanden zorgvuldig ge sloten is, dan kan men ervan verzekerd zijn, dat een koude winter voor de deur staat. Worden de openingen van de korven niet met was dichtgemaakt, dan gaan wij een zachten winter tegemodet. Niettegenstaande wij alle zorg aan ge zicht, handen en haar besteden, worden onze oogen vaak nog zoo stiefmoederlijk behandeld. Hoevelen van ons zijn zich niet duidelijk van de voortdurende werkzaam heid, welke wij van onze oogen van den vroegen morgen tot den laten avond eischen. In huis, op straat, bij het werk, bij ontspanning, overal werken onze oogen en hoe weinig denken wij eigenlijk aan het kostbaar bezit, dat onze oogen is. Onze oogen bewijzen ons niet alleen diensten ge- durenden den dag, maar ook bij kunstlicht of zelfs in het duister. Hoevelen werken of lezen er niet bij onvoldoende licht en span nen de oogen onnoodig in? De verzorging van onze oogen is niet duur en niet tijd- roovend. Men moet alleen een oogbadje aanschaffen. Dit is een glazen bakje, dat den vorm heeft van de oogen en dat bij iederen apotheker en iedeern goeden dro gist verkrijgbaar is. Laat een beetje venkelthee (eveneens bij voornoemde verkrijgbaar) in lauw wa ter trekken en vul het oogbadje daarmee. Houdt het bakje achterover tegen de oogen en probeer de oogen open en dicht te doen. Wanneer het eene oog een behandeling heeft gekregen, doet men hetzelfde bij het andere oog. In het begin zal de venkelthee e enklein beetje bijten, maar bij de tweede behandeling zal men reeds de heilzame werking van de vloeistof op de oogen kun nen bemerken. Houdt echter vol en sla geen avond over. Oogengymnastiek is eveneens gezond voor onze oogen, vooral voor de oogspieren, welke zich achter het oog bevinden. Oogengymnastiek bestaat hierin door de oogen gedurende enkele se conden ver in de kassen te laten rollen. De oogspieren blijven hierdoor fit en verslap pen niet. Als er gaten in het gordijn gevallen zijn, kan men het bij het wasschen nog wel een keertje repareeren. Men handelt dan als volgt: Men neemt een eetlepel stijfsel, d.w.z. de gewone koudwater stijfsel, welke men ook voor boorden en manchetten gebruikt, en daarbij een theelepeltje borax, zeer fijne. Deze ingrediënten roert men goed dooreen in een theekopje met koud water, waaraan met een kwart theelepel terpetijn of pa- rafine heeft gevoegd. Nu dient men natuurlijk een stukje gor dijnstof te hebben, dat groot genoeg is om over het stuk met de gaten te leggen. Heef' men dat, dan wringt men au stukje goed uit in water uit het kopje en daarna spreidt men het over het natte, beschadig de gordijntje. Daarna strijkt men er met een halfwarm strijkijzer een paar maal goed over heen en het losse stukje zal blij ven zitten. Natuurlijk gaat dit stukje bij de volgende wasch weer los, maar dat hindert immers niet, want gordijnen wascht men toch niet zoo vaak. dus men is weer voor een poosie geholpen. Men onderscheidt bij de menschen twee soorten van huidontwikkeling, eerstens de fijne, droge huid en tweedens de vette huid. De behandeling van onze huid is iets zeer persoonlijks. Heeft men een droge huid, dan zal deze sneller den invloed van de weersgesteldheden ondergaan als een vette huid. Een droge huid zal ook sneller de nadeelen van zonnebrand ondervinden. Een vette huid zal veel beter tegen zonne brand bestand zijn, waardoor zij ook weer sneller bruin zal worden. Aan de vettige glans en de bijzondere groote poriën' in het gezicht herkent men al dadelijk de vette huid, waarvan vooral diegene last hebben, die meer dan een middelmatigen omvang bezitten, en zij, die last hebben van een abnormale transpiratie. De droge huid dient met veel meer zorg te worden beschermd dan de vettige huid. Zon, regens, wind, stof, dat alles kan een schadelijke werking op de droge huid heb ben. Een droge huid dient geregeld te worden gemasseerd. Des morgens is het voor deze massage, die niet langer dan 57 minuten behoeft te duren, de ge- schikste tijd. Neem een weinig crème op de toppen en smeer daarmede uw gezicht in. Masseer dan de huid door de toppen in een halven cirkel van uw neus af te draaien. Masseeren moet altijd van het gezicht af geschieden. Masseert men den hals dan moeten de vingertoppen van bo ven naar onder gaan en masseert men het voorhoofd, dan volgen de vingertoppen de richting van het haar aan de slapen. Ook des avonds behoort het gelaat een korte reiniging te ondergaan. Water en zeep alleen is dikwijls niet voldoende, vooral niet voor haar, die een droge, zeer zachte huid hebben. Stof en vuil wordt niet altijd door zeep verwijderd en wan neer het stof niet grondig zou worden ver wilderd. dan ontstaat er vuil in de poriën, Hoe langer hoe meer brengt het gebruik mee, dat de portie vleesch, waaraan men vroeger zoo gehecht bleek te zijn, sterk wordt verminderd. Niet alleen de economische omstandig heden werken hiertoe mee; wel degelijk is ook de opinie van de voedingsphysiolo- gen in dit opzicht veranderd, zoodat het vleesch, dat een halve eeuw geleden nog zoo hoog door de doktoren werd aange prezen als het meest „versterkende" voed sel, thans in hun oogen volstrekt niet méér beteekent dan allerlei andere levens middelen (melk, karnemelk, kaas, eieren, peulvruchten, noten), die voor het meeren- deel veel gemakkelijker in ieders bereik liggen. Menige huisvrouw heeft dan ook in verband daarmede het aangedurfd om te breken met de gewoonte van „dagelijks vleesch op tafel". En ze kan dat met een gerust geweten doen, als ze maar zorgt voor geschikte vervangingsmiddelen: aan den éénen kant dus levensmiddelen, die in voedingswaarde met het afgeschafte vleeschgerecht gelijk staan, aan den an deren kant schotels, die in smakelijkheid niet onderdoen voor het vleesch, dat uit 't menu geschrapt werd. Het vleesch afschaffen best! Maar dan dient de leege vleeschschotel gevuld te worden met een ander smakelijk ge recht, en daaraan willen wij thans trach ten u te helpen. JACHTSCHOTEL ZONDER VLEESCH. (4 personen). 6 kopjes gekookte bruine boonen (res ten b.v. van een vorig middagmaal), 1 K.G. koude aardappelen, 4 groote uien, 4 zure appels, 80 Gr. (4 afgestreken eet lepels) boter, 4 d.L. kokend water met 2 Magi's bouillonblokjes, wat peper, noot muskaat, zout. Fruit de fijngesnipperde uien in de bo ter lichtbruin, voeg er dan ook de in plak jes gesneden appels bij en laat die even mee smoren; roer ten slotte door het mengsel wat peper, nootmuskaat en zout. Leg in een vuurvast schoteltje laag om laag de in plakjes gesneden aardappelen, de boonen en het gefruite uienmengsel, elk laagje vochtig makende met een deel van de bouillon. Ga zoo laag om laag voort, tot alles is opgebruikt, maar zorg, dat de bovenkant gevormd wordt door dicht aaneengesloten aardappelplakjes. Leg daarop kleine klontjes boter en zet het schoteltje in een warmen oven, tot de aardappeltjes gebakken zijn. GEHAKT ZONDER VLEESCH (4 personen). 2 sneden bruin brood, 6 middelmatig groote koude aardappelen, 2 eieren, 1 ui, wat peper, nootmuskaat en zout, 2 thee lepels Maggi's Aroma, 1 eetlepel tomaten- purée, ongeveer 100 Gr. (1 ons) boter. Kook één van de eieren hard. Overgiet het brood met wat warm water, wrijf het goed fijn en druk er het overtollige water uit; werk het flink door elkaar met de fijngemaakte aardappelen, het in stukjes gesneden harde ei, de kruiden, het zout, de Maggi's Aroma, de tomatenpurée, het fijngehakte uitje en het rauwe ei. Vorm van het deeg (dat goed stevig moet zijn) twee balletjes, wentel ze rond om in paneermeel of gestampte beschuit en brand ze op de gewone wijze met de boter (ongeveer uur). Maak de jus op de gewone wijze af met een scheutje wa ter, Zoo langzamerhand is het weer tijd ge worden, om aan onze voorj aars- en zo- merkleeren aandacht te gaan besteden. En wie zou dat nu niet graag doen! Al schaf fen wij ons dan geen dure toiletten aan of japonnen voor speciale gelegenheden, iedere vrouw en ieder meisje zal tegen den tijd, dat het 1 lente wordt, graag iets nieuws willen. Welnu, hierbij dan een tweetal japonnen, welke zeker in den smaak van onze lezeressen zullen vallen. Het eerste model, no. 873, dat wgaan bespreken, is gemaakt van dunne, halfzij den stof, in de kleur: roest bruin, wijnrood of donker groen en is bijzonder geschikt voor oudere dames, temeer, daar de garneering bestaat uit strooken oude kant, die een dame op leeftijd zoo bij zonder flatteeren. De kraag is feitelijk half en loopt in een ruime volant naar omlaag. De mouwen zijn heel wijd, maar de ong. 15 c.m. breede manchetten zorgen er voor, dat wij van die overtollige wijdte niet veel last onder vinden. Op taillehoogte komt een smalle stoffen ceintuur en de rok loopt weer in volant naar omlaag. De lengte van deze japon kan langer zijn als die van onze daagsche jurk. Is de halsuitsnijding wat te laag, leg er dan een befje in van oude kant. Het tweede model no. 874 is een japon, welke vooral gezette dames ten goede zal komen. Deze japon is slank- makend, doordat zij geen ceintuur bezit. De snit is fei telijk vrij eenvoudig, daarom moet het model deze japon tot iets aparts maken. De halsgarneering bestaat uit een lichten kraag, welke, in dien de jurk in donkerblauw .wordt gekozen, lichtblauw kan zijn. Neemt men de japon in een bruine tint, kies de kraag dan in beige of geel. De rok van deze japon is nog het meest bewerkelijke. Ze bezit twee op heuphoog te beginnende banen, welke tamelijk ruim klokkend naar omlaag vallen. De mouwen Vóór eenige jaren was het dragen van gekleurd linnen algemeen geworden; wij zagen niets anders meer dan rose, blauwe, gele of groene rokjes, broekjes en hemden. Ook ons nachtgoed werd in de meest uit- eenloopende kleurencombinaties gekozen. Maar al is het gekleurd linnen nog zoo mooi en fijn, toch is het in de meeste ge vallen lang niet zoo sterk als de hagelblan ke linnentooisels, welke altijd in den smaak vielen der practische en daarom niet min der elegante dames. Toch vraagt het blan ke linnen een fijnere en meer bewerkte garneering dan de ge kleurde tooisels, waarvoor een okerkleurige kant of een open-naad volstaat. Hierboven geven wij een borduurmodel van hemd en pantalon. Gefes tonneerd zijn zij beide en het hemd is daarbij ver^ sierd met een uitgewerkt monogrammotief. Feston- neerwerk, dat zoo lang uit de mode is geweest, ver schijnt dus weer, het neemt stilletjes aan de plaats in van opengewerk- te naden, welke met het wasschen zoo ge makkelijk afscheuren. De sobere versie ring boven de feston is in Engelsch bor duurwerk, evenals het groote motief met de letters. Iets, dat men den laatsten tijd veel ziet is het kruislings dragen van de lingerie- schouderbandjes. De bandjes worden aan de voorzijde gewoon recht aangezet en aan den achterkant naar elkaar toe of even over elkaar geslagen, hetgeen dit voor heeft, dat de schouderbanden niet bij elke beweging afzakken, hetgeen bijzonder lastig kan zijn. zijn wijd, maar eidigen bij den pols vrij nauw en worden met een drukker of knoopje gesloten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 8