Predikbeurten Plaatselijk Nieuws. Uit het dagelijksch leven. Burgerlijke Staml. GOEDE VRIJDAG. Andel, 7 u. Ds. v. d. Put. Capelle, 7 u. Ds. Cuperus. Geref. Kerk, 7.30 u. Ds. Keizer. Doeveren, 6 u. Ds. v. Bruggen. Bed. H. A. Giessen-Rijswijk, Geref. Kerk, 7 u. Ds. Heiner. Raamsdonksveer, Evangelisatiegebouw „Eben Haëzer" 7 uur, de heer v. d. Hoek, 's Grevelduin-Capelle. Sleeuwijk, 7 u, Ds. de Leeuw. Veen, 6.30 u. Dr. Tjalma. Well, 7 u. leesdienst. Wijk, 6.30 u. Ds. Gobius du Sart. Werkendam, 7 u. Ds. Beerekamp. Geref. Kerk, 7 u. Ds. Jonker. Geref. Gem., 7 u. leesdienst. Chr. Geref. Kerk, Donderdagavond 7 u. Ds. de Jong, den Haag. ALMKEIÏK. Jaarvergadering van de Bur gerwacht op Donderdag 11 April 1935, in de zaal Dekker. Te ongeveer .7 uur opende de Voorzitter de heer 'Joh. v. d. Stelt deze vergadering, met de navolgende woorden. Geachte vergadering. Als Voorzitter van de Burgerwacht roep ik U leden, en belangstellenden, een welgemeend welkom toe. Wii zijn dan weer in jaarverga dering bijeen. Deze jaarvergaderingen der burger wacht mogen zich altijd in een vrij goede belangstelling verheugen. De burgerwacht van Almkerk is nog niet lijdende aan ernstige inzinkingen. Het is ook te hopen, dat wij hiervoor gespaard blijven, want in onze dagen is het meer dan noodig, dat het Ge zag gehandhaafd blijft. De revolutie's drijgen van alle kanten. Waren wij' in 1918 en daarna van meening, dat alleen socialist en communist het Ge zag ondermijnen, dat deze roode groepen als een vloedgolf over dé wereld rolde, met verzwelgende van alle bestaande orde's. En meende wii in die jaren daarna, dat deze groe pen alleen ons bedreigde, zoo zelfs, dat men op de straat door socia list en communist werd nageroepen en geschreeuwd als „Beschermers van het kapitaal" en „Menschenmoor- ders" enz., enz. Tegenwoordig is er echter een vloedgolf bijgekomen, de golf van fascist of N.S.B.er, de dic tatuur. Wie had deze golf verwacht? In het 2de tiental jaren der 20ste eeuw. Ze zijn echter gelijk van af komst, tweeling kinderen, hun gelaat kan uitwending even als hun uittin- gen geen overeenkomst vertoonen. In werkelijkheid stammen ze af van de zelfde ouders het ongeloof. Soms denk ik nog wel eens, wan neer communist en fascist elkander bevechten, zou nu de burgerwacht nog op' moeten treden om den com munist en socialist tegen den fascist te beschermen? Wij de kapitaal be schermers en mensehenmoordcnaars? Wie had dat kunnen denken, maar als we de historie raadplegen, dan weten wii dat het tweeling kinderen zijn, en zal het eind openbare, dat ze familie eigenschappen bezitten. Hoe gelukkig daarom dat er nog mannen en jongelingen zijn, die met ieder wind van leer niet mee gaan. Die vasthouden aan Gods Woord en alzioo een overheid onderdanig wil zijn en beschermen. Daarom burger wachters een woord van dank aan Ds. Hakman, die bereid is gevon den deze avond voor ons te spreken. Onze jaarvergaderingen hebben al tijd een verschillend karakter gedra gen. Wij hebben filmen gezien, wij hebben Generaals in ons midden ge had, wij hebben gehoord Burgemees ters en declamators en vanavond is een predikant in ons midden. Het is niet de eerste maal, dat Ds. Hak man voor een burgerwacht optreedt en wij hopen ook, dat het niet de laatste maal is. Hartelijk welkom in ons midden Ds. Hakman, en ik hoop, dat wii door uw spréken nog be zield mogen worden om eendrachte lijk samen te werken in onze bur gerwacht welke geen grenzen of standen kent (niet is voor bescher ming van het kapitaal) maar voor bescherming van onze volksvrijheden, en steunende het wettig gezag. Ter opluistering en afwisseling is de fanfare van Almkerk in ons mid den. Ook deze vereeniging was be reid, direct bereid, geheel gratis, hun harmonische toonen ons te laten lioo- ren. Onze dank daarvoor „Nooit Ge dacht." En wij hopen met uw de zen avond gezellig samen te zijn, en mede te zingen met onze Vaderland- •sche liederen. De volkszang is weg, de straatdeun is er, maar laat ons mede werken weer aan een echte volkszang, om zoo het nationaal ge voel tot uiting te brengen. Ook is onze commandant bereid gevonden een slotwoord te spreken en de prijzen van schietvaardigheid uit te reiken. Onze commandant Bur gemeester Blok is altijd in de weer, niets is hem te veel om ons te steu nen. En ten slotte onze burgerwacht is onmisbaar, dacht ik in 1928 de bur gerwacht raakt overbodig, nu denk ik dat niet meer. De Burgerwacht heeft nationale waarde, het wordt nog altijd en niet het zwakst, bewe zen door de taaiheid en de talrijkheid van onze tegenstanders, deze weten, dat de Burgerwacht altoos paraat staat en dat hii zich toonen zal op elk oogenblik, waarop het noodig is. God geve, dat het niet noodig is. Wii allen kennen de dijken langs onze Nederlandsche rivieren, ook de ze liggen er een groot deel des jaars onnoodig, schijnbaar vergeefs, het water stroomt rustig door de bedding, alles is kalm, alles is in evenwicht, maar dan in eens en vaak onverwacht, kan het anders worden, de rivier wordt onstuimig, het water wast en de dijken hebben hun doelmatigheid te toonen, rampzalig het landvolk, als de dijken den waterwolf, die dreigt, niet weten te koeren. Noodig hebben we onze dijken, noodig hebben we onze duinen, voor den dag, dat het water komt opzetten, geweldig meedoogenloos, we heb ben ze noodig ter bescherming van huis en hof, ter bescherming van het land, dat van de golven werd gewonnen. Zoo hebben we noodig en is onze Burgerwacht, een dijk tegen onge- wenschte stroomingen, als een be schutting ten dienste van het Vader land, als een stille zwijgende, maar altoos aanwezige dreiging, tegen wie 'het in zijn hoofd mocht halen om op te staan tegen het wettig gezag in ons Vaderland. In gewone doen gaan de Burger wachters hun gewone gang, de boer en de landarbeider werken op het land, de patroon in zijn zaak, de mid denstander langs den weg, maar als de overheid zou worden te nageko men, als de rust des volks door on verlaten zou worden geroofd, dan zul len zij weten, dat op' dat oogenblik de boer en landarbeider het veld verlaten zullen, of hii hooit of koren wint, de patroon zijn zaak, de mid denstander zijn huis, dat het geweer wordt geschouderd en dat geweld gekeerd zal worden met geweld. De overheid kan bouwen op ons, nietwaar burgerwachters? Wij zijn samengesteld uit alle groe pen des volks, uit mannen, die er een eer in stellen zich gereed te houden tegen communist en fascist, tot be schutting van onze burderij. Wanneer ooit de atmosfeer onzuiver en de toestand op openbaar terrein onzeker wordt door ongure elementen, dan zal de Burgerwacht, ik twijfel er niet aan, bij eerste oproep, zich verzet ten en verheffen tot mannelijk verzet. De liefde tot het Vaderland heeft een groote verscheidenheid van mani festaties, maar een der schoonste is wel, om naast de B. V. L. als Burger- wachters zich vrijwillig beschikbaar stellen in eigen persoon. Wie zoo zijn land lief heeft, dat hii mede (met Gods hulp) front wil maken tegen al wat de orde verstoort, tegen al wat op staatsgevaarlijke wijze zich een macht aanmatigd, die tegen de overheid botsen moet, diens Vader landsliefde is geen ij dele leus. En daarom met elkander gezongen en gespeeld Zii zullen het niet heb ben, enz. Waarna Ds. Hakman Geref. predikant alhier, het woord verkrij gende, sprak hierna een rede uit over Gezag en Weerbaarheid. God alleen heeft het gezag in den voistrékten zin zegt spreker. Hii is de absolute gezaghebber. Overdracht van gezag heeft niet plaats. God blijft regeeren, al treden ook menschelijke gezagdragers in zijn dienst op. We zenlijk is er dan ook geen onder scheid tusschen overheden en hun ondergeschikten, als mensch en zon daar staan zij voor Gods aangezicht gelijk, bij1 wien geen aanzien des per- soons is. Deze gezagsbeschouwing snijdt alle afgodische vereering van hoogheden alsof zii een godheid zou den zijn bij den wortel af. Geen aan bidding van de Staatsalmacht. Ge zagsoefening wordt op deze wijze dienaar zijn, niet van menschen, maar van den oppersten souverein, aan wien de gezagdrager in zijn consciën tie zich gebonden gevoelt tot ver antwoording van zijn regeeringsbe- leid. Naar beide zijden wordt de ver houding tot God en tot den mensch, waarin de gezagdrager staat recht af gebakend. Spreker gaat vervolgens: de verschillende kringen, waar binnen het gezag geoefend wordt na, in het: huwelijk gezin, maatschappij staat. Vooral bil dit laatste terrein bepaalt hii zijn gehoor in den breede, hierbij wijzend op de treffende harmonie, welke in het Nederiandsche wapen devies uitkomt ©enerzijds de maagd, dat i's zwakheidsbewustzijn, ander zijds de leeuw, dat is krachtsbewust zijn door het steunen in het geloof op den God der Schriften. Het ge zag moet gehandhaafd worden tot heil van Volk en Vaderland en het Huis van Oranje, nadat staande is gezongen en gespeeld twee couplet ten van het Wilhelmus gaat spreker over tot het tweede punt. De natio nale Weerbaarheid is daarbij een on afwijsbare eisch. Met klem waar schuwt spreker tegen de eenzijdige ontwapenaars, die de Nederlandsche Maagd, haar lans symbool van weer baarheid willen ontnemen om haar een fopspeentje van weerloosheid in den mond te duwen. Eveneens zij men op zijn hoede voor Christelijke dienstweigeraars, onder wie toonaan gevende figuren zijn die nog moeten studeeren over de vraag of het ge bruik van wapengeweld wel oorbaar is, terwijl het revoluticvuur in de stad al woedt. De brandklok luidt en de vroedschap komt in spoedvergadering bijeen om zich te beraden over de oorbaarheid van het aanschaffen van brandbluschmiddelen. Het beroep op het geweten zonder meer is niet vol doende. Bij geweten hoort weten en dient het zich te beroepen op de hoogste autoriteit Gods Woord, dat alleen een beslissende uitspraak kan doen. De Heere Jezus hoewel op' zijn lijdensweg veel van de soldaten te duchten hebbende wekt hen nooit op tot dienstweigering", noch laat zich minachtend over den militairen stand uit. Bovendien zijn de dienstweige raars en anti-militairisten van heden de militairisten van morgen, hetgeen met de noodige voorbeelden wordt gestaafd. De burgerwacht ook van Almkerk blijve weerbaar en stelle zich zoo noodig tot beschikking van het wettige gezag ter bescherming en ter verdediging van des volks hoog ste goederen. Na deze kernachtige rede werd door het fanfarecorps enkele vader- landsche liederen ten gehoore ge bracht, welke zeer in den geest vielen van het publiek. (Slot in t'volgend no.) DUSSEN. Naar we vernemen heeft de heer Joh. v. Honsewijk alhier, ontslag genomen als secretaris van het wa terschap de „Vier Bannen." Bij het waterscheppen ge raakte de dienstbode D. Heijmans in het riviertje te water. Daar er geen hulp in de omgeving was, duur de het vrij lang aleer zii door haar tegenwoordigheid van geest zich ten slotte zelf op' het droge kon werken. Daar zij reeds op den bodem lag, had zii veel water binnengekregen. Gelukkig liep het geval goed af en kon zii naar huis keeren. VEEN. In de gister morgen gehouden raadsvergadering die op verzoek van de raadsleden 't Lam, v. Andel, Schreuders en Timmermans was be legd, deelde de Voorz. mede, dat van hemzelf een schrijven was ingekomen, waarin hij mededeelt, dat hij het raadsbesluit tot wijziging van het re glement van orde voor den raad, waardoor de vervanging van den ge meente-ontvanger aan den raad zou komen, aan de Kroon ter vernie tiging heeft voorgedragen, als zijnde in strijd met de wet. De 4 genoemde raadsleden stelden hierop voor, dit raadsbesluit in te trekken en stelden een nieuwe wijziging voor, waarbij wordt bepaald, dat bij ziekte of af wezigheid van den gemeente-ontvan ger, deze zal worden vervangen door iemand van het secretarie personeel, aan te wijzen door den raad en dit besluit te doen ingaan op 16 April. Dit voorstel werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, de heer v. Bal- legooijen was afwezig, de wethouders stemden tegen. Aan het slot der vergadering wilde de heer Timmermans maar terstond overgaan tot de vaste benoeming van een gemeente-ontvanger. De Voorzitter deelde mee, dat dit niet mogelijk was, omdat B. en W. hiervoor met een voordracht moeten komen. Bovendien is bij het gemeen tebestuur bericht ingekomen, dat de Minister binnenkort een beslissing zal nemen inzake het voorstel van Ged. St. tot vereeniging van de ge meenten Wijk en Veen. Spr. acht het gewenscht eerst deze beslissing af te wachten. De raad kan zich daarmede niet vereenigen en nam met 4 tegen 2 stemmen, die der wethouders, de vol gende motie aan: De raad der gemeente Veen, van oordeel, dat het gewenscht is zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de vaste benoeming van een ge meente-ontvanger, noodigt B. en W. uit binnen 3 weken met een voordracht hiervoor bij den raad te komen. Deze motie zal ter kennis van de regeering worden gebracht. (Volledig verslag in volgend no.). WIJK. Op den 2en Paaschdag zulilen een 7-tal leden van de fanfare Oefe ning en Uitspanning alhier, deelnemen aan het solistenconcours, dat te Oss wordt gehouden. Onder groote belangstelling had Maandagavond de aangekondigde ver gadering der N.S.B. plaats. Er waren naar schatting ongeveer 140 personen aanwezig. Als spreker trad op, de heer v. d. Goes van Naters, die om1 ongeveer 8 uur arriveerde, daar hij het veer te Gorinchem had gemist. Spreker had als onderwierp gekozen „Wat is Nationaal Socialisme en wat wil de N.S.B."L! Hierover hield ,spr, een breedvoerige beschouwing. Hij besprak hierin de Fransche, Duitsche en Italiaansche po- iitiek. Hij sprak zich scherp uit tegen propaganda der goddeloosheid. De heer van der Goes van Naters deed zich alls een goed en vlot redenaar kennen, zijn geheele rede deedl hij uit 't hoofd. De geheele rede te volgen zou ons te Ver voeren, we volstaan dan ook met een kort verslag van het verdere verloop. Na zijn rede, welke hij be sloot met de Hou Zee-groet, was er een kwartier pauze, waarin gelegen heid werd gegeven tot het stellen van schriftelijke vragen. Hiervan werd door een viertal personen gebruik gemaakt. Na beantwoording hiervan, gaf spre ker nog gelegenheid een mondelinge vraag te stellen. Hierover ontstond ee- nig rumoer en spreker wond zich eenigszins op. Daarn/a wenschte een zeer jeugdig persoon ook een vraag te stellen, ook deze werd beantwoord. De knaap was vrij jong om vragen te stellen, het is dan ook niet gewenscht dat zulke jeug dige personen een vergadering bijwo nen. Hierna las .spreker eenige cijfers uit Duitschland op, waarna hij de aanwe zigen verzocht, .staande en met ont bloot hoofd het Wilhelmus te zingen en verzocht degeene die hieraan niet wenschte te voldoen, de zaal te ver laten. Voor hiertoe werd overgegaan, verzocht nog iemand een vraag te mo gen stellen, spreker wilde hieraan niet voldoen, daar .hij de gelegenheid daar toe gegeven had, hij wilde de vrager wel bij zich ontvangen. De vrager wei gerde dit echter, en riep, dat hij het de geheele vergadering moest zeggen. Spreker bleef echter bij zijn stand punt en verzocht het Wilhelmus te zingen. Toen steegi er achter uit de zaal een geloei op en verlieten ver scheidene personen de zaal. Vrager ging naar den heer v. d. Goes van Na ters en riep bij het verlaten der zaal „weg m!et de N.S.B.". Nadat het Wleer rustig was gewor den, wierd door ongeveer twintig per sonen miet opgestoken hand het eer ste couplet van het Wilhelmus gezon gen. Hierdoor was de vergadering te ongeveer kwart over tien besloten en verlieten de nog aanwezigen de zaal. Buiten bleef .het nog even rumoerig, maar spoedig ,was de rust weergekeerd en gingen .allen huiswaarts. WOUDRICI1EM. In de afgeloopen week werden aan de vischmarkt alhier, aangevoerd 2 zalmen, waarvoor f 1.06 tot f 1.10 per pond werd besteed. Brasem gold van 11 tot 12 cent en voorn 5 tot 6 cent per pond. WERKENDAM. Gekozen tot vice-voorzitter der C.J.M.V. „Andreas," de heer D. M. v. d. Bunt en tot secretaris de heer F. den Besten. Vorige week Vrijdag hield de Herv. Knapenvereeniging „Benjamin" haar aangekondigde familieavond. Omstreeks half acht opende de heer Pruijssen de vergadering na het zin gen van Ps. 891 en 3 met gebed. Hii heette de verschillende ouders hartelijk welkom en sprak de wensch uit, dat de band tusschen ouders en vereeniging inniger mocht worden. Uit de verslagen van de secretaris bleek, dat de vereeniging zich in ge- stadigen groei mag verheugen. Het ledental bedraagt 36. Deze avond die in het teeken der Paaschoverdenking stond werd gevuld met een Biibel- bespreking over Math. 28: 115, een verhaal Paaschen op de Prairie en voordrachten zooals Johannes peinst de zeven kruiswoorden enz. Om streeks 10 uur sloot de heer Bouman deze welgeslaagde avond na het zin gen van Ps. 118: 11 met dankgebed. Vergadering der Werklieden- vereeniging „Eendracht" gehouden bii J. B. Zwets op 10 April 1935. De Voorzitter opent om 8 uur, 33 le den en het geheele bestuur waren aanwezig. De Voorzitter zegt, we zijn nu weer drie maanden in 1935 en de toestand is nog steeds hetzjelfde, ja steeds worclt de toestand nog erger en niemand kan er iets aan doen om te verbeteren. Wat cle toestand der vereeniging aangaat deze is gunstig, de kas is de/je clrie maanden vooruit gegaan. De Voorzitter brengt een woord van dank aan hulpbetoon voor hun jaarlijksche bijdrage, het kapitaal der vereeniging is de laatste drie maanden f 241,53 vooruit gegaan. De secretaris leest de notulen wel ke worden goedgekeurd. De Voorzitter wijdt nog eenige woorden van dank aan wijlen het lid J. Visser die pas is overleden en die zooveel voor de vereeniging ook op financieel gebied gedaan heeft. De Voorzitter sluit met een woord van dank voor de goede opkomst. SCHILDER DOOR SNELTREIN VERMORZELD TE TILBURG. Maandagmorgen heeft bij de spoor brug over het Kanaal bij het Longa- terrein te Tilburg een doodelijk onge luk plaats gehad. Aan de brug worden momenteel onderhoudswerkzaamheden verricht. Een viertal schilders waren bezig met roestkrabben. Een van hen wilde zich naar het wachthuisje begeven om me nie te halen. De man heeft blijkbaar niet opgemerkt dat de sneltrein, die te 9.51 aan het station moet arrivee- ren naderde. De man werd gegrepen en totaal vermorzeld. De machinist bracht onmiddellijk den trein tot stilstand. Zijn medearbeiders op de brug bemerkten pas toen de trein met hevig remgeknars stilhield, dat er iets gebeurd was. De aanblik van het erg verminkte lijk was vreeselijk. Me ters uit elkaar lagen de ledematen verspreid. o KONINKLIJKE BEZOEKEN. Maandagochtend omstreeks half 1 r. hebben de Koningin en Prinses Juli ana een bezoek gebracht aan de Ko ninklijke grafkelders in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft en daarna de restauratiewerken in het schip van de kerk bezichtigd. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana zijn voornemens een bezoek te brengen aan de Belgische Ko ninklijke familie. De koningin en de prinses zullen 14 Mei naar Brussel gaan en tot 16 Mei de gasten van koning Leopold en koningin Astrid zijn. Tijdens het bezoek te Brussel zal een bezoek worden gebracht aan de wereldtentoonstelling. EEN GOEDE GEDACHTE. Het korte artikel, dat U regelmatig onder bovenstaand1 opschrift hier vindt neergeschreven, wil geenszins de pre tentie hebben literaire schoonheid of. wijsgeerige waarde te bezittten. 'Het werdt U geboden in eenvoudige be woordingen, spontaan en hartelijk. Wat innige menschelijkheid en een edele gedachte heeft het ten grondslag. Een goed denkbeeld wil het U ter over weging meegeven; een idee, dat ruimte of verlichting aan uw leven bieden kan. Een warm en schoon gevoelen tracht het in U op te roepen, opdat ge U zelf en anderen daarvoor een sprankel van vreugde kunt schenken. Een goede gedachte of een edel ge voelen kan ons innerlijk blijder stem men en onzen geest verhelderen. Nieuwe inzichten ontstaan en die pere uitzichten worden geopend. Zoo ontmoeten hier elkanders geest en hart, in één enkel oogenblik van vriendelijk samentreffen. Het is als een goed bedoelde hand druk, bemoedigend, begrijpend. Wat zouden wij anders wenschen dan dat het schoone en goede, hetwelk óns gelukkig stemt en kracht geeft, door middel van deze woorden hier tot komt? Wij moeten door ons. zelf van de beste zijde te geven, elkanders bestaan veraangenamen. In huis, in gezelschap^ tegenover vrienden en vreemden. Het kost zoo' weinig door een innig woord wat zon te brengen in een an dermans gdVnóed. Gij, die het kunt: doe het. Vervul het apostolaat der liefdevolle blijmoedigheid. Ook al zouden uw woorden en beste bedoelingen fiasco lijden en met argwaan of spot of voor ingenomenheid worden aanvaard: geeft tóch uzelve aan anderen, breng sfeen en stort datgene wat gij schoon en goed' vindt, over in het hart van uwen evenmensch. Wie vreugde en vrede kan brengen, voelt hunne glanzen op zich zelf terugstralen H. POLL. HE IJSDEN. Geboren: Jaantje d. van A. Arendse en J. G. KolfL Theodorus z, van J. de Vaan en D. Siegers. ANDEL. Over de maand Maart, 1935. Getrouwd: M. Booij, 31 j., met J. Verwijs, 26 j. M. Groenenberg. 22 j., met C. van Rijswijk. 17 j. Overleden: Pieternella Gerdi- na Honcoop 46 j., eéhtgen. V. A. VersluijsBastiaan van Andel, 73 j.. eéhtgen. van J. van AndelWillem van Noorloos 85 j., echtgen. van G. P. Verbeek'. WIJK EN AALBURG. Over de maand Maart, 1935. Geboren: Cornelis, z. van Jl. Garstman en J. J. Bouman Jenneke Elizabeth, d. van P. Poorter en G. van Helden Johannes Otto, z. var» J. O. van Rijswijk en H. van Helden Wilhelmina Catharina, d. van Adr., Ant. van Bergëijk en DL El. Dub beldam. Getrouwd: Gerri t van Helden, 29 j., met Pieternella Arnolda Smo kers, 19 j. Overleden: Johannis Boenden 83 j., echtgen. van J. Eevesier.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 4