Plaatselijk Meuws. gemeente vraagt. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. deze kwestie in handen van den pensioenraad hebben gegeven, omdat zij meenen, dat de man als hij van de ziektewet is uitgetrokken, dan in aanmerking komt om te trekken uit de invaliditeitswet. De heer 't Lam gelooft dat het pensioen dat hij zal krijgen, zeer laag zal zijn en hij dus door de gemeente toch nog zal moeten worden gehol pen. Het beste was hem met een an der arbeider zijn oude werk te doen verrichten, zoodat hij slechts het lich te werk krijgt en toezicht heeft te houden. De Voorzitter zegt dat daar niets tegen is en B. en VV. ook reeds in dezen zin hebben gesproken. De heer v. d. Pol heeft er ook niets tegen, dat de man op die ma nier wordt geholpen, hij vindt het alleen onbillijk, dat met - al. de so ciale wetten en de schatten die daar aan betaald moeten worden, zoo'n man nog op den kap van de gemeen te moet komen. B. en W. stellen vervolgens voor den ambtenaar ter secretarie Schou ten, die belast is met de werkzaam heden voor de steunregeling en dc werkverschaffing, daarvoor voor '35 een belooning van f300 te geven. De heer Timmermans vraagt, waar om dit niet reeds in Januari is be sloten. Spr. acht bovendien het be drag te weinig. De Voorzitter zegt dat de beloo ning verleend zal worden met terug werkende kracht, met ingang van 1 Januari. Wat de werkzaamheden be treft, deze zijn gering als dc men- schen in de werkverschaffing zijn. Alleen als zij steun trekken is er veel werk aan verbonden. De heer Schreuders meent, dat Schouten af en toe ook controle moet uitoefenen, ook hij acht f300 te laag en zou er f -100 van willen maken. De heer v. d. Pol meent dat dit bedrag te hoog is als de menschen in de werkverschaffing zijn, zooals nu reeds een half jaar het geval is. De heer Timmermans acht f 400 niet te veel, waarom moet op de kleintjes beknibbeld worden, men kan dit beter bij de hoogere salarissen doen. De Voorzitter zal het verststrek- kend voorstel dus om de bejooning op f 400 te stellen in omvraag bren gen. De heeren 't Lam, Schreuders en Timmermans stemmen voor, de beide wethouders tegen, zoodat het voorstel is aangenomen. Rondvraag. De heer v. Andel vindt het onbil lijk dat B. en W, een bouwkundige buiten de gemeente hebben benoemd, dit kon ook wel iemand uit de ge meente zijn. De Voorzitter zegt, dat de benoe ming slechts voor een bepaald ge val is geschied, er heeft geen vaste benoeming plaats gevonden. Wordt iemand uit Veen genomen, dan krijgt men het bezwaar van concurrentie. B. en W. zullen echter met de op merking rekening houden. De heer Schreuders vraagt of het ter vernietiging voordragen aan de Kroon niet binnen 1X 24 uur ter kennis van den raad gebracht had moeten worden. De Voorzitter antwoordt dat het schrijven aan den raad, inhoudende de mededeeling daarvan, ter secre tarie in portefeuille ligt, de raadsle den hadden het daar kunnen inzien. Waar de raad zijn besluit heeft in getrokken, zal spr. den Minister daar van bericht zenden en heeft vernie tiging dus geen zin meer. De heer Schreuders heeft van ver schillende zijden vernomen, dat de vereeniging Wijk-Veen van de baan is, dit heeft in de couranten gestaan. Kan nu niet tot aanstelling van vast personeel worden overgegaan. De Voorzitter antwoordt dat bij de gemeente hierover nog geen bericht is ingekomen, wel is een schrijven ingekomen, dat de Minister in deze zaak spoedig een beslissing zal ne men. Spr. meent dat men deze be slissing dient af te wachten voor men tot aanstelling van vast perso neel overgaat. De heer Timmermans vraagt waar om men nog langer moet wachten, men heeft al 2 jaar gewacht. De Voorzitter merkt op dat men te Wijk wei 6 jaar heeft gewacht. De heer Schreuders merkt op, dat men te Wijk toch ook tot benoeming van vast personeel is overgegaan. De Voorzitter antwoordt dat dit heeft plaats gevonden nadat het 2e voorstel tot vereeniging van dc baan was. Men heeft te Wijk ook eerst aan den Minister gevraagd of men tot vaste aanstelling mocht overgaan, dit moet naar spr.'s mecning hier toch ook gebeuren. De heer Timmermans blijft er bij dat men lang genoeg gewacht heeft, en zou direct tot vaste benoeming willen overgaan. Handelt de raad niet goed dan moet de regeering zijn be sluit maar vernietigen. De heer 't Lam meent, zoo men tot benoeming overgaat, toch eerst een voordracht moet worden opge maakt. Spr. zou B. en W. willen verzoeken om over 3 weken met een voordracht voor de vaste aanstelling van een gemeente-ontvanger bij den raad te komen. De Voorzitter zegt, dat als B. en W. van den Minister geen vergunning krijgen, om tot aanstelling van vast personeel over te gaan, zij ook niet met een voordracht kunnen komen. De heer Schreuders meent, dat als de raad dit wil, B. en W. zoo'n raads besluit toch hebben uit te voeren. De Voorzitter acht de beste weg dat de raad een motie indient. Besloten wordt de navolgende mo tie ter kennis van de regeering te brengen. „De raad der gemeente Veen, van oordeel, dat het gewcnscht is zoo spoedig^ mogelijk over te gaan tot de vaste benoeming van een gemeen te-ontvanger, noodigt B. en W. uit binnen 3 weken met een voordracht hiervoor bij den raad te komen." De heer v. d. Pol meent, dat dit vooruitloopen is en is tegen de mo tie, ook wethouder v. YVijk stemde tegen, de vier raadsleden voor. De heer Timmermans vraagt hoe of het zit met het torenuurwerk, kan dit nog niet vernieuwd worden De Voorzitter antwoordt, dat van den Minister hiervoor geen gelden beschikbaar gesteld mogen worden, zoolang de kwestie van de vereeni ging nog niet van de baan is. De heer Timmermans vraagt of het niet uit de gemeentekas kan geschie den, daar wordt wel meer uit gedaan. Er is hier pas een nieuwe kachel ge komen, niettegenstaande het tegen den zomer gaat en er zijn meer klei ne zaken aangeschaft. De heer 't Lam zou wel iets over de levering van die kachel willen zeg gen, door wie is die geleverd? De Voorzitter antwoordt, door de firma Mortier uit Gorinchem, ze was iets beschadigd, daardoor had dc ge meente er een koopje aan. De heer 't Lam keurt het af, dat- alles buiten de gemeente gaat, die kachel had ook wel door iemand ge leverd kunnen worden uit de ge meente. De heer Timmermans heeft ge hoord, dat ze geleverd is door de zwager van den Secretaris van Wijk. De Voorzitter merkt op, dat die ze heeft gezet, omdat hier geen smid is.. De heer Timmermans zegt dat hij een paar vergaderingen terug iets heeft gezegd over dokter Veenliuyzen, waaruit zou blijken, dat hij iets tegen dokter Veenliuyzen zou hebben, dit is absoluut zijn bedoeling niet ge weest. Er zou uit zijn uitdrukking opgemaakt zijn, dat dokter Veenliuy zen tegenover de patiënten dwars zou zijn geweest, dit was niet spr.'s be doeling; zijn bedoeling was, dat de kwestie der rekening dwars was. Die rekening had hier op het gemeente huis moeten zijn, het is een fout van de wethouders geweest, de dokter wist dat niet. De vergadering wordt hierop ge sloten. IIEUSDEN. De verkoop van dc Emma- bloempjes, die 1.1. Woensdag heeft plaats gehad, bracht op cle som van bijna vijf en twintig gulden. CAPELLE. Dioor den slager A. Kerst aan de Nieuwevaart werd deze week in verband met de Paaschdagen een koe geslacht, welke niet minder dan 900 pond woog, waarvan ruim 200 pond vet. Aan het Maandag 2cn Paasch- dag te Oss door de Harmonie „Kunstliefde vermag Alles" te hou den Internationaal muziekconcours zal door een kwartet, gevormd door de muzikanten C. Quirijns, P. Spran- gers, P. Spuijbroek en L. Roscnbrand van het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" worden deelgenomen, als mede door de solisten W. van Zeist en P. Sterrenburg. We wenschen hen dien dag veel succes. Voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie, slaagde deze week te Utrecht onze dorpsgenoot, de lieer D. W. de Bas. In de O. L. School in de Kom werd jj.l. Dinsdagavond onder leiding van het hoofd dezer school, den heer E. Colet, een ouderavond gehouden, welke door vele ouders van leerlingen en eenige andere be langstellenden, waaronder de Edel- Achtbare Ideer A. Smit, burgemees ter der gemeente Sprang-Capeile, werd bijgewoond. Ongeveer 8 uur opende de heer E. Colet deze bijeenkomst en heette namens de Oudercommissie en het personeel der school de aanwezigen en in liet bijzonder den burgemeester en den heer J. J. Wackerhausen, hoofdbestuurslid van het Ned. On derwijzers Genootschap te Eindhoven, hartelijk welkom, waarna hij voor dc pauze een inleidend praatje hield en vervolgens gelegenheid gaf bet werk der leerlingen te bezichtigen, waar van een dankbaar gebruik gemaakt werd en waarbij vooral de handwer ken, welke in een der lokalen ten toongesteld waren, de algemeene be langstelling, vooral den dames, ge noten en uit de gesprekken viel wel op te maken, dat z'ii over het gelever de werk der meisjes ten hoogste vol daan waren. Na de pauze, waarin een kopje thee met een versnapering werd ge presenteerd, hield de heer J. J. Wac kerhausen een causerie over I Jsland. Op onderhoudende wijze vertelde spreker van zijn reis naar en zijn verblijf op dit eiland en aan de hand van een uitgebreide serie lichtbeel den werd het gesproken woord ver duidelijkt. Met belangstelling hoor den allen deze lezing aan en met het woord vank, dat het hoofd der school tot slot tot den spreker richt te stemde ieder in. Te half elf on geveer werd deze uitstekend ge- 1 slaagde avond gesloten. DUSSEN. Woensdag 17 April, heeft de WelEd. Heer Den Hartog afscheid genomen van de kinderen der O. L. 1 School te Hank. Na afloop daarvan zongen de kin deren nog een paar versjes en werd mijnheer Den Hartog een cadeau aan- I geboden een rooktafel met rookstel. Hierna sprak Den Hartog genige woorden tot de kinderen en dank te ze voor het cadeau en de samen spraken en in het bijzonder Juffrouw Schorer die alles zoo goed bii de kinderen ingestudeerd had. Daarna werd de kinderen nog een versnapering aangeboden en gingen allen na een handdruk van den mees ter huiswaarts. NIEUWEN!) IJK. Dinsdag vierden de echtelie den Aart van der Stelt en Elizabeth van der Stelt onder groote belang stelling Jiunne 25-jarige eclitvereeni- ging. Des avonds bracht de fanfare „Overwinning na Strijd" directeur de heer O. Walraven Jr., het zilveren bruidspaar een serenade. Alhier, is opgericht een dubbel gemengd heeren en dames zangkwar tet, onder den naam „Internos." Plet dochtertje van den lieer A. C. Heijstek had het ongeluk met haar hand tusschen de klap van een auto bekneld te raken, met bet ge volg, dat één barer vingertoppen werd afgeknepen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Naar we vernemen zal de Chr. muziékvereeniging „Crescendo" di recteur de heer S. Kuipers op 30 April, a.si., een concert geven in het Instituutlokaal, dit in verband met den verjaardag van I f. K. II. Prinses Juliana. SPRANG. Gevonden een bos sleutels, te rug te bekomen bii den Gemeente veldwachter C. J. Ku ijs ten alhier. Woensdagavond hield Ds. Ha gen, in het Geref. Kerkgebouw alhier, een lezing over „Gezinsleven en pre diking." Het kerkgebouw was slechts matig bezet. Donderdagavond j.l. kwam de afdecling „Patrimonium" onder lei ding van haar voorzitter de beer J. W. Genuït in vergadering bijeen. Door den heer J. Schiedam werd behandeld lvet onderwerp „De Chr. Vakbeweging en Coöperatie." Be sproken werden de agenda voor de vergadering, der Gewestelijke Orga nisatie en Bondsvergadering. De be langstelling was niet bijzonder groot. VEEN, Woensdag 24 April, des avonds j half zeven, zal door de Geref. Ge meente alhier, een kerkdienst worden gehouden. De heer Stuijvenberg van Rotterdam, zal daarbij voorgaan. WERKENDAM. De griendhakker A. Visser Jr., verwondde zich dermate aan zijn rechterbeen, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stel len, van Dr. Schols. Zondagmiddag te 2 uur zal door de Chr. Jongel. en Jongem. Ver eeniging „Andreas" in haar Gebouw een buitengewone vergadering wor den gehouden. De agenda vermeldt j o.m. een inleiding over Johannes 21 i door het lid B. Baggerman. De timmerman A. Baggerman i moest zich onder behandeling stel- I len van Dr. Bresier. Zijn linkerhand j was ernstig verwond met een beitel, j De monteur J. de Waal had zijn duim opengehaald aan een amarel- steen, waarvoor Dr. Schols genees- kundige hulp moest verleenen. Woensdagavond j.l., had in het j Gebouw van Chr. Belangen een ver- gadering plaats van verschillende 1 j landeigenaren in „de Meeren" over i de Bakkerskil! Deze vergadering was I belegd om te bespreken het inpol- deren van perceelen griend- en wei land, ter grootte van plm. 30 II.A. I Men is voorloopig besloten de mo- gelijkheid hiervan degelijk te onder- zoeken. DOOR GAS VERGIFTIGD. Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur kwamen buren tof de ontdekking, dat een sterke gaslueht uit de woning kwam van het perceel Stevezandsche- straat te Tilburg. Zij waarschuwden de politie, die na het opschuiven van een raam de woning binnendrong. Het bleek, dat het gaskraantje in de keu ken openstond. Op het bed vond de politie den 35-jarigen gehuwden C. V., die reeds was overleden. De vrouw en de kinderen van den man waren niet in de woning aanwezig. Het bleek, dat zij den nacht bij familie hadden doorgebracht. De geneeskundige dienst heeft het lijk naar het ziekenhuis over gebracht. o HET REIZIGERSVERVOER OP DE PAASCHDAGEN. De Nederlandsche Spoorwegen zullen een aantal extra treinen laten loepen ter gelegenheid van het met Paschen te verwachten drukke reizigersvervocr. o ERNSTIG GEVAL VAN GASBE- DWELMING. Twee kinderen overleden. Dinsdagmiddag te kwart voor één is in een van de houten noodwoningen in de Zaandijkstraat, Tuindorp Hey- plaat te Rotterdam, een ernstig geval van gasbedweliming ontdekt, dat aan twee jonge kinderen het leven heeft gekost. Toen zekere Kleine 's middags om kwart voor een van zijn werk naar huis ging, kwam hij thuis tot de ont stellende ontdekking, dat zijn vrouw en twee kinderen, door gas bedwelmd, be wusteloos op den grond lagen. De twee kinderen waren reeds over leden. De 'moeder was bewusteloos en is met een auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Cool singel ver voerd, waar zij1 ter verpleging is op genomen. o DOOR DRIJFRIEM GEGREPEN. Te Enschede is overleden dc 38- jarige P. Kint uit IJmuiden, die bij werkzaamheden aan een graafmachi ne in aanraking is gekomen met een drijfriem. K. is zonder tot bewistzijn te zijn gekomen, overleden. VERKEERSONGEVALLEN. Te Bennekom is de ruim (JO-jarige mevr. C. Brutel de la Rivière, toen zij uit een winkel kwam en dicht langs dc trambaan liep, do,or een passeeren- de tram gegrepen en gedood. Bij den Driesprong te Noordwijk stak de 9-jarige Jaantje Pauw uit Rijnsburg de trambaan over, toen de electrische tram naderde. Zij werd gegrepen en kwam met een barer voeten onder de wielen, tengevolge waarvan haar tcenen werden afgere den. Dc 19-jarige A. Linthout te Bus- sum, die op een racefiets achter een vrachtauto reed is hier tegen opge reden, toen de wagen plotseling stop te. Met een ernstige hersenschudding is hij bewusteloos naar een zieken huis gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. o In een door 2 gezinnen bewoond perceel te Huizen is brand uitgebro ken. In dit perceel is een pension ge vestigd, doch er waren thans geen gasten. De mannelijke bewoners wa ren op hun werk te Schagerbrug, dc vrouwen werden gewekt door den verstikkenden rook en moesten in nachtgewaad in allerijl de vlucht ne men. Zij werden bij buren opgeno men. Het pand brandde vrijwel ge heel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. Door het uit elkaar springen van een benzinelamp ontstond brand in het te Lunteren staande zomerkamp van den Alg. Ned. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden. Het kamp, bestaande uit barakken, brandde geheel af, waardoor de 21 gasten dakloos werden en naar hun woonplaatsen terug moesten keeren. Vijgen op rechtskundig gebied {Aboimé's kunnen In deze rubriek GRATIS vragen stellen). Ik ben in de ziektewet geweest en heb van mijn baas het volle loon gekregen, omdat ik voor een jaar vast ben, maar nu krijgt mijn baas de dag van aangifte en van uitschrijving niet betaalt. Is de baas nu verplicht mii die twee dagen te betalen, of de verzekering, of moet ik dat zelf lijden? Ziekengeld uit cle ziekenkas van de Raden van Arbeid begint pas met den derden dag na dien, waarop de ongeschiktheid aanving en wordt ge durende ten hoogste zes maanden uitgekeerd. Krachtens art. 1638 c van het Burgerlijk Wetboek is uw baas verplicht indien uw loon naar tijd ruimte is vastgesteld, b.v, weekloon maandloon enz., U uw loon over de eerste twee dagen uwer ongeschikt- uit te betalen, maar hii is niet ver plicht uw loon te betalen over den dag der door U bedoelde „uitsiChrii- ving." HET CONFLICT IN HET Ml JN- BEDRIJF. De Rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalbersc zal op Woensdag 2! April a.s. op het stadhuis te Heerlen een bespreking hebben met partijen betrokken, bij liet conflict in hetmijn- bedrijf. iftiirgerlijke Stand. DUSSEN. Over de maand Maart, 1935. GeborenGerrit Huibert, z. van B. de Rooii en M. M. Schreu ders Cornelia Helena, cl. van J Wintermans en A. C. v. DelftJo hannes, z. van H. A. Verbunt en A. M. ErmanLaurentiusi Marinus, z. van J. Ribbers en A. M. v. cl. Wiel: Jakobus Hendrikus, z. van CL C. van Biesen en C. A. Heijmans Catharina Dirkje, d. van P. W. Hon- ooop en J. J. v. Beek; Francisca Ida. d. van A. Lensvelt en J. CL Meiiers Aclrianus Cornelis -z. va.i i A. Th. v. d. Broek en Tli. Akkerman- Getrouwd: C. cl. Adel, 27 j. met A. Raams, 25 j. H. Groene vel cl 30 j., met W. G. Vissers. 28 j. Overleden J. Donkersloot, 78 j., weel. van T. van Maastrigt er* van B. van der Plas; Dingena cle Wit, 65 j., wed. van G. v. Delft; Sipioi* van Tilborg, 78 i., wedn. van L- RijkenAclr. H. Mole wijk, 53 j._ cchtgenoote van YV. v. Beek M. E_ Buijs, 73 i. RAAMSDONKSVEER. Over de maand Maart, 1935. Geboren; Joh. P., z. van [M H. Oomen en E. HeijneTcuntie- Aclr., cl. van Joh. Mouthaan en II. v Raamsdonk Jac. W., z. van G. dc Wit en Joh. cle Wind. Getr o u w d CornVerhagei^™ 34 j., met Adr. G. Priest. 27 j. H. Lankhuiizen, 30 j.. met C. Ve,r duijn, 24 i- j Door middel van Juffrouw Scho- rer, onderwijzeres alhier, hadden de kinderen eenige samenspraken ge leerd, die heel aardig opgevoerd wer den, zooals„Terug van de Vacan- tie," „Stakende Kostschoolmeisjes," 1 „Pietje Saai. Marietje en Jan de Pad vinder," „Moedertje spelen" en „Schoorsteenveger en Bakker." Voor al de laatste drie werden heel aardig opgevoerd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 10