IficnwsMad No. 553Ü Vrijdag 19 April ATHMER-MARTENS GORINCHEM 2de Paaschdag tot 1 uur geopend. „KARABIN" ANTI-WROET APPARATEN. RAVENSWAAY'8 POLIS-KOFFIE EN POLIS-THEE De Grootmoeder. TWEEDE BLAD Staat ter dekking; Het Wonder voor den Varkenshouder!! IJZERHANDEL WILLEM DE BRUIN. DIE IS LEKKERGEURIGNIET DUURENMEN ONTVANGT ER FLINKE GELDBEDRAGEN MEE FEUILLETON. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Dames, E. de Q. van Buuren BEHOORENDE BIJ HET Amilda-Mateiême is de voortreffelijkste crème voor huidverzorging. Probeert U ze eens. Om er kennis mede te maken ontvangt U tijdelijk bij een tube Ivorol-tand pasta van 60 of 40 cent een tube Amilda gratis. In drogist-, parfumerie- en kapperszaken. Vervolg jaarvergadering Burgerwacht Almkerk. Het slotwoord werd gesproken door den EdelAchtb. Heer Burge meester, Commandant der Burger wacht Geachte burgerwachters en be langstellenden, Als eindpunt vermeld de agenda voor deze openbare samenkomst „slot woord door den Commandant". Na al hetgeen hier dezen avond is ge zegd is het inleidend woord van den Voorzitter en in de rede van Ds. Hakman, kan dat uit den aard der zaak kort zijn. En dan zou ik in de eerste plaats willen wijzen op de be langrijke positie die de burgerwacht te midden der bevolking inneemt, zulks in onderscheiding met een in stituut als de bijzondere vrijwillige landstorm. Gemeen hebben deze or ganisaties, dat ze bestaan uit vrij willigers; gemeen hebben zij, dat zij beiden opkomen voor gezag en vrij heid en dat zij instituten zijn door de overheid erkend en gesubsidieerd. Hun werkingsfeer is echter geheel onderscheiden. Bestaat de B.V.L. uit goed geoefende en gediciplineerde oud-soldaten, die als het moet naar de bedreigde punten wenschen te snellen ter handhaving van rust en orde en ter wering van revolutionaire elementen. De Burgerwacht daaren tegen bestaat in hoofdzaak uit men- schen, die tot het Ned. leger in gee nerlei verband staan of hebben ge staan. Het zijn rustige kalme bur gers, die zich aaneen hebben geslo ten om als het er eens mocht nij pen, zich ter beschikking te stellen van den burgemeester hunner woon plaats om mede te helpen het gezag en de orde te handhaven en het le ven en haven en goed hunner mede burgers te beschermen. Vandaar dat de leden der burger wacht, die zich pro deo beschikbaar stellen voor die taak, zoozeer de sym pathie van hun medeburgers waardig zijn. Ieder der burgers, die niet door dienstplicht, leeftijd of lichamelijke oorzaken verhinderd is zich bij de burgerwacht aan te sluiten, behoorde daarvan lid te zijn. Het is geen ver heffend denkbeeld een ander de ka stanjes uit 'tvuur te laten halen en zelf achter de schermen te blijven. Hoe sterker de organisatie is, hoe grooter haar preventieve waarde is en hoe meer succes er bij een ingrij pen is te verwachten. Het is niet alleen de schietvaardig heid, die daarbij een rol speelt, al is die van groot belang. De schiet vaardigheid alleen maakt de man nog niet bruikbaar. Schieten moet zooveel mogelijk vermeden worden en kan zelfs gevaarlijk zijn voor die genen die met U de orde moeten be waren. Zeker de waarde van een goed i schutter dient niet te worden onder schat. Van meer belang is echter, dat zulk een schutter in tijden van gevaar in groepsverband kan optre den, dat hij dicipline kent en beve len weet te gehoorzamen. Daar komt dan nog bij, dat de burgerwacht in tijden van revolutie ten deele ook een economische taak heeft, iets wat steeds meer wordt in gezien. De burgerwacht is niet alleen een goedkoope politiereserve, als hoe danig ze door onze Minister van Bin- nenlandsche Zaken ten zeerste is ge prezen in het antwoord dat dezen bewindsman aan den heer v. Zadel- hoff gaf op zijn jaarlijksche aanval len op burgerwacht en landstorm, maar ze dient ook te vormen een arbeidsreserve, opdat niet zoo de re volutionair het wil, het economische raderwerk stil ligt. Gas, electriciteit en watervoorziening, het verschaffen van kleeding en levensmiddelen en het vervoerwezen in al zijn geledin gen moeten hun gewonen gang kun nen gaan. Daarvoor te zorgen is mede de taak van de burgerwacht, zij voor komt daardoor een paniekstemming, het troebele water waarin het voor de oproerkraaiers zoo gunstig visschen is. Dhn is de burgerwacht de organi satie bij uitnemendheid voor het ver V/Af.}»- richten van roode kruisdiensten en het organiseeren van een luchtbescher mingsdienst. Daartoe is noodig, dat de leden zooveel mogelijk gebruik maken van de geboden gelegenheid om cursussen voor eerste hulp bij ongelukken te volgen en voorts, dat zij zich op de hoogte stellen van de werking v. d. luchtbeschermingsdien sten, waarvan de organisatie wettelijk wordt voorbereid. Zietdaar in korte trekken de taak van de burgerwacht. Aan U mannen nu het woord om daartoe Uw volle medewerking te verleenen. U ziet het is alles nog niet zoo heel eenvoudig, doch met wat goedein wil is er veel te bereiken, dat is elders wel geble ken. De burgerij zou ik willen toeroe pen, heb achting en waardeering voor de leden van de burgerwacht, die in tijden van gevaar hun leven veil heb ben voor het Uwe, voor Uw have en goed, voor al wat U lief en dierbaar is. Steun de burgerwacht zooveel ge kunt, een ieder, die daartoe in staat is, geve zich op als lid van de bur gerwacht. Zeg niet, het zal zoo'n vaart loopen, want dan hebt gij het mis. Zij, die dat zeggen, kennen den toe stand waarin wij momenteel verkee- ren al bijster slecht. De burgerwacht heeft recht op Uw volledigen steun, op Uw aller sym pathie, met minder kan en mag' zij niet toe. En gij burgerwachters, van U daar entegen verwacht de burgerij, dat gij ten volle voor Uw taak zult berekend zijn, dat gij op het kritieke moment zonder aarzelen Uw woord van trouw: zult inlossen. Zoo alleen wordt er aan beide kan ten een sfeer van vertrouwen gewekt en worden rust en orde in hooge mate bevorderd, zulks tot heil der gemeente. Thans kom ik toe aan het uitrei ken der prijzen. De Almkerksche bur gerwacht telt onder hare leden vér- M. C. HENGST. Goudvos, I. a. w. v., gefokt uit bet allerbeste Fransche bloed, type landbouwtuigpaard, met massa en uithoudingsvermogen, de hengst voor het fokken van makke warm- bloedpaarden. Bevruchting 1934 95°/o. Dekgeld f 12 MEEUWEN. Vracht- en Laanhooinen. Hoogstam Appel f 0 90 Hoogstam Peer f 1.00 Verder alle soorten Leiboom- Struikvorm in staande en lig gende snoeren. Prijzen op aanvr. Aanbevelend Joh. Lankhaar Johz. Gr 06 B.-Broek. Wroeten en verbijten is absoluut uitgesloten. De Varkens groeien als kool, want ze zijn rustig. Zweren of uitscheuren der ring bestaat niet meer. Eenmaal in hun leven ringen is voldoende. Beton in de hokken is overbodig. Stuurt Uwe Varkens gerust de weide maar in, ze kunnen niets meer vernielen. Te GORINCHEM alleen verkrijgbaar in den Tel. Int 840. Natuurlijk zou het den meubelfabri kant le<ed doen, van zijn pleegkind' te scheiden. Geneviève, de kleindochter Van de markiezin de Saulien! Eindelijk kwam de kruier op zijn plaats aan. Het was de schafttijd der werklieden. Verscheidene waren bij', den tapper ver- eenigd. Vader Anselme kwam ook bin nen om1 den wijnkooper de hand1 te drukken. Vele werklieden groetten en riepen hem. Wel, vader Anselme,, zijt ge terug gekomen? Hebt ge een goede reis ge had? Zijt ge tevreden? Kom', drink wat met ons, wij willen op uw geluk kige thuiskomst drinken. Het was onmogelijk te weigeren. Va der Anselme deed wat water bij zijn wijn en dronk met de anderen. Hij was getroffen door de hartelijke ontvangst en zeide: Ja, ja, ik heb een goede reis gehad en ik ben zoo gelukkig, als een man, als ik ben, het maar zijn kan. Maar ik ga nu weg; ik moet uw pa troon spreken. Mijnheer Lionnet? Ja- Er is wat nieuws gebeurd. Zoo! En wat dan? De juffrouw, de goede fee der werklieden, is weg. Vader Anselme werd afschuwelijk bleek. Weg, weg! stamelde hij voor lang? Voor altijd', zegt men. Voor altijd?Ik begrijp er niets van, maar waar is zij dan heenge gaan? Niemand weet het, zelfs de pa troon niet. De ongelukkige vader was als door den bliksem getroffen; hij moest te gen den muur aanleunen om1 niet te vallen. Hij wilde spreken, maar de aan doening kneep hem de keel dicht. De werklieden zagen hem verbaasd aan. Hij had 'hun eenige inlichtingen kun nen vragen; maar het stuitte hem te gen de borst, in. een herberg over zijn dochter te spreken. En toch wilde hij op de hoogte zijn. Hij verliet de tap perij en ging naar Chéron. Hij werd als vriend door den werk man en diens vrouw ontvangen. Dadelijk begon hij en zeide: Vertel mij wat van juffrouw' Ge- viève. Zijn trekken gaven een vreesélijkc angst en diepe smart te kennen. Ik zal u alles zeggen wat ik weet, antwoordde Chéron. En hij verhaalde; zijn gesprek met Geneviève op den avond1 van haar vlucht. Vader Anselme kon zijn snikken niet weerhouden. Zij heeft het mij niet gezegd, vader Anselme; maar ik weet, hoe hardvochtig mevrouw Lionnet voor haar dochter was; het is niet te zeggen, wat de arme juffrouw Geneviève al: heeft moeten verduren; zij! moest dat leven wel moede worden. Ik denk, en ik geloof, dat het de waarheid is}| dat er dienzelfden avond tusschen moe der en dochter een hevige scène heeft plaats gehad, tengevolge waarvan juf frouw Geneviève is weggeloopen. Gelooft gij dan, Chéron, dat zij niet naar huis is gegaan, nadat zij' bij u was? Daar ben ik zeker van! Mijn God', mijn God! Zóó weg te gaan, alleen midden in den nacht, al leendat is afschuwelijk! O! dat arme kind! Waar is zij heen? Wat heeft zij gedaan! Vader Anselme, gij schijnt heel bedroefd te zijn. Ja, dat ben ik ook, Chéron. Gij hieldt zeker veel van juf frouw Geneviève. O! of ik van haar hield!... Hebt ge een goede reis gehad? Ja, mijn reis is gelukkig geweest. Maar zeg mij, mijnheer, wanneer is juffrouw Genêviève vertrokken? Vandaag is het de zevende dag. velde de kruier en men weet nog niet, wat er van haar is geworden! Neen, heelaas! tenminste als mijn heer Lionnet O, ja! mijnheer Lionnet... Wat heeft hij gedaan, wat zeide hij? De patroon is heel bedroefd; hij spreekt niet meer en ziet te nauwer- nood het werk na; hij loopt met han gend hoofd', met gefronste wenkbrau wen rond; die dagen hebben hemi tien jaar verouderd. Er moeten hevige scènes tusschen zijn vrouw en hem zijn voorgevallen. De bedienden mogen mevrouw niet meer gehoorzamen; zij mag niet meer met het rijtuig uitgaan zooals vroeger. Het schijnt ook, dat de patroon haar niet meer veroorlooft, met geld om te springen; zij mag zelfs geen visite ontvangen. Kortom, zij is zoo goed als gevangen. Vader Anselme luisterde toe, evenals iemand', die ter dood wordt veroor deeld. Zijn wijdgeopende oogen za gen niets en werktuigelijk herhaalde hij. Weg, zij is weg! Gij zijt al' heel zonderling, hernam Ghéroin; gij doet alsof juf frouw Geneviève uw dochter was. De vicomte de Mérulle keek op; hij greelp den werkman bij den arm en, hem1 hevig schuddende, rie;p hij uit: O! als gij eens wist! Wij houden allen veel van juf frouw Geneviève, en zijn allen heel bedroefd; zij! is weg, mpar toch is het niet, alsof zij! dood was; weldra zal men weten, denk ik, waar zij is. De kruier zuchtte. i Kom, vader Anselme, kom, voegde de goede Chéron er bij houd moed. j Moed, moed, zeide de kruien bitter kan men moed1 hebben, wan neer men een gebouw ziet vernieti gen, waaraan men jaren lang gewerkt heeft, om het op te richten!... Jas moed! Denk u de wanhoop van iemand, die, na een woeste zee bevaren te hebben, en die, op het oogenbtik!, d|at hij het gezochte l,and en het geluk! ontmoet, alles door een vreeselijke aard beving ziet vernietigen. Nu, ChéroU| zoo ierrfand ben ik! O, mijn God! ging hij met ge broken stem voort ik geloofde, dpt Gij mij hadt vergeven, dat Gij mijn boete groot genoeg vondt; maar Gij hebt mij' slechts het geluk laten aan schouwen! O, God, het is te hard! j Hij liet zijn hoofd op de borst zinken; hij was geheel vernietigd. i Chéron z,ag hem verwonderd aan; hij begreep er niets v,an. i De kruier stond op om1 weg te g,aan; maar hij kon zich nauwelijks op de? been houden; het scheen hem toe, dat alle voorwerpen oin hem1 heen dansten, Chéron bqacht hem bij het venster, om hem de frissche lucht te laten in ademen; eindelijk herstelde hij eenigs- zins. I (Wordt vervolgd) j MDN BAAS ZAL WEL WEER KWAAD OP MO ZUN (Door de Nederl. Wet beschermd onder No. 66842) 156. Zeven dagen, zeven dagen, pre

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5