ÜÏS8®SS8SSSSSSSSii Het is een feit, „IDEAAL" VRAAGT Plaatselijk Nieuws. 64 bladzijden 12 >U CENT Firma L. J. Veerman Wees niet dom en stel de proef op de som. Vragen op rechtsknndig gebied fAbonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). HOOFDBESTUURSVERGADERING der Noordbrabantsche Mij. van Lanabouw, op Vrijdag 26 April 1935, des nam. 2 uur te Breda. Vrijdag 1.1. had een hoofdbestuursver- gadering plaats der N.-Br. Maatij. van Landbouw, onder leiding van den heer P. M. Sneep te Dinteloord. Naast de vele "Hoofdbestuursleden, waren aan wezig vele leden en genoodigden. Bij de opening heette de voorzitter in bijzonder welkom de heeren ir. Hui- zenga, inspecteur van de landbouw- vcorlichtingsdienst, ir. Haddens, inlei der over het onderwerp: „Rationalisatie der landbouwbedrijven,,; de adviseeren- de leden n.l. de heeren ir. Huijenga, ir. Ariens, ir. de Groot. Aan de openingsrede ontleenen wij het volgende: De Voorzitter zegt, dat nog steeds met kracht moet worden gewezen op de moeilijke omstandigheden, waarin de landbouw verkeert, vooral schildert spr. het verschil) in loonen bij de beschutte en onbeschutte bedrijven, voor deland- bouwproducten is export onmogelijk sinds strenge con tigen te er i n ge n en in voerrechten in het leven zijn geroepen. Na het urgentieprogram van 1930, zijn de internationale economische toestan den aanmerkelijk verslechterd. De re- geeringssteun heeft de verliezen in de bedrijven verminderd, de kleine winsten van 1933 en 1934 zijn het gevolg van den overvloedigen oogst. De Nederl. Mij. van Handel en Nijverheid, ver meldt in een rapport aan den Raad der Ministers, dat het totaal aan landbouw- crisislasten, dat op het brood drukt, gesteld 'kan worden op 41 millioen gul den of 4 a 41/» pCt. per 8 ons brood. Volgens genoemd rapport zijn de loo nen in het bakkersbedrijf in de groo- te steden nog zeer hoog n.l. ongeveer f30.per week. Spr. protesteert tegen de grove onbillijkheid, dat terwille van den consument de Regeeringssteun van den landbouw moet verdwijnen of ver minderen, zoolang de boer en zijn ar beiders nog onder zooveel! ongunstiger omstandigheden verkeeren als de ste delijke bevolking. Er mankeert volgens spr. nog zeer veel aan dei wijze der distributie. 1 Spr. vestigt de aandacht er op, dat niet alleen de landbouw gesteund wordt, doch ook handel' en industrie genieten steun in den vorm! van contingentee- ring. Spr. betwist niet de billijkheid dezer contingenteeringen, doch wil con- stateeren, dat onjuist is de landbouw steun te veroordeelen, indien men zelf van Regeeringsmaatregelen profiteert. Wanneer de Regeering niet helpend was opgetreden, zou de boter in Nederland worden verkocht, tegen een prijs, die alle verhoudingen zou ruïneeren. Spr. wijst er op, dat de margarinefabrieken thans nog 8 tot 15 pCt. dividend kun nen uitkeeren, naast groote uitkeerin- Igen aan commissarissen, directie en beambten. Naast ijveren voor het verkrijgen van een rechtvaardig gedeelte van het volks inkomen voor onzen boerenstand, in den vorm van loon en de richtprijzen voor onze producten, is het plicht der boeren en hunne organisaties, om te trachten door aanbrenging der techni sche verbeteringen in het bedrijf, dit zooveel mogelijk loonendi te maken b.v. door gebruik van goed en ontsmet zaai zaad', betere ontwatering, doelmatiger gebruik van kunstmest enz. Tenslotte eindigt spr. met er op te wijzen, dat dat de Drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw Handelsdrukwerken. Zij verzekert U keurige afwerking en billijke prijsberekening. Firina L. J. VIJ.IHI W Electrische Drukkerij Binderij Tel. 19 HEUSDEH in samenwerking onderling en met an dere landbouworganisaties, met goed resultaat kan worden gearbeid in het belang der leden, in het bijzonder in den landbouw in het algemeen. De notulen der Hoofdbestuursverga dering van December 1934, worden ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorzitter mede- deeling van de werkzaamheden, ver richt door het Dagelijksch Bestuur, als voornaamste punten noemt spr. het vet- vraagstuk, gebruik van rnelkbrood, be perking van den melksteun, saneering karwijteelt, bezetting van het bestuur van de L.C.O.N., cursus landbouwhuis- houdonderwijs, richtprijzen tarwe en peulvruchten, hypotheekvraagstuk; vee- bcperking; mobiele pacht; landbouw boekhouding; hagelverzekering; terwijl de Voorzitter tot slot meedeelt, dat eenige nieuwe vereenigingen zich had den aangesloten en nieuwe afdeelingen waren opgericht. a. De aftredende bestuursleden resp. de Commissie Keuring van Gewassen, J. P. Dekkers te Wouw en A. L. Kor- teweg te Zevenbergen; b. Financieele Commissie B. de Vis ser te Lage Zwaluwe; c. Commissie voor landbouwwerk tuigen, W. M. de Jong, Almkerk; d. Commissie voor de teelt van fijne zaden, P. J. Timmers, Klundert; e. Onderlinge Hagelverzekering, J. Snoek, Nieuwendijk; f. Tuinbouwcommissie, C. G. de Jong, Almkerk; g. Bestuur Varkens-demonstratie boerderij N.C.B., J. Snoek, Nieuwendijk, werden allen met groote meerderheid van stemmen herkozen. De rekening 1934 geeft aan, uitgaven 110.104.70 en ontvangsten f8960.73, al- zoo een verlies van f 1143.97, doch hier tegenover staan nog diverse po-sten van ontvangst, waardoor het werkelijk te kort komt op een bedrag van f444.97. De balans geeft aan bezittingen f 25.876.87. De rekening 1934 en balans worden met algemeene stemmen goedgekeurd1, décharge wordt verleend aan den Pen ningmeester en het Dagel. Bestuur. Eenige vraagpunten van een tweetal afdeelingen n.l. Heiningen en Woudri- chem, werden breedvoerig besproken en toegelicht. Daarna hield de heer ir. Haddens zijn inleiding over: „Rationalisatie der landbouwbedrijven in navolging der combinatie Westerwolde". Uit dit be langrijk -onderwerp ontleenen wij het volgende: In het voorjaar 1928 waren in Gro ningen een vijftal groote grondeige naren die meenden, dat ondanks een overvloedige bemesting en alle goede zorgen, welke aan de gronden werden besteed, niet de opbrengst gaven, wel ke zij meenden te mogen verwachten. Dit deed1 hun besluiten, een oud-leerling van een landbouw-winterschool in dienst te nemen, die grondmonsters moest nemen, om deze op kalktoestand te onderzoeken, hetgeen geschiedde op het BedrijfsLaboratorium te Groningen. Was de uitslag bekend, dan moest de monsternemer de verschillende percee- len geregeld inspecteeren, waarbij men afwijkingen constateerde, die gevolg wa ren van kalkgebrek, kalkovcrmaat en ontginningsziekte. Vervolgens werden op eenige bij voorkeur sterk in kalktoe stand afwijkende perceelen een aantal stikstof-, kallb en kalk'proefvelden aan gelegd. Inmiddels was de ontdekking van den heer Kok, dat een rijkelijke kalivoor- zieniug het zetmeelgehalte van aardap pelen do-et dalen, bekend geworden, voor den verbouw van fabrieksaardap pelen was dit een belangrijke ontdek king. Op deze wijze werd bereikt, dat vele aardappeltelers zich voordeelen konden bezorgen door het gebruik van kali één of twee jaar geheel achterwege te laten. Door deze onderzoekingen zijn zeer mooie resultaten geboekt. Het bleek, dat de beste boeren, die over het al gemeen te zwaar bemesten, de groot ste fouten maakten. In den loop van een paar jaar kwam men tot een ge reglementeerde organisatie, die spoe dig 123 leden telde, met ongeveer 2500 H.A. onder controle. De toeloop van le den 'werd zoo groot, dat men de aan neming 'eenigen tijd stop moest zetten. De 'technisch adviseur, die aanvanke lijk 'tot taak had grondonderzoek en gewassencontrole, 'doch door het uit breiden der werkzaamheden wordt hij thans 'ook belast met het opmaken van het 'bouw- en bemestingsplan. In den winter 1931'32 is men zich ook gaan toeleggen op stalvoederingscontrole, bij deze 'voeding bleek ook menige fout gemaakt te worden, daar de goede ver houding tusschen zetmeelachtige en ei witachtige stoffen in de rantsoenen niet doelmatig was, terwijl bezuiniging kon worden toegepast. Ook de aanplant, de bemesting en de behandeling der vruchtboomen bij de boerderij heeft de aandacht van den adviseur der vereeniging, alsmede de bestrijding van het onkruid', in het bij zonder door gebruik van kalkstikstof. De technisch adviseur heeft in 1933 ruim '1200 bezoeken afgelegd, d.w.z. dat 'gemiddeld elk bedrijf eens per maand werd bezocht. De totale kosten bédragen ongeveer 1 12000.'per jaar. De leden betalen thans een bijdrage van f0.55 per H.A., terwijl eenige honderden guldens aan subsidies worden ontvangen. De er varingen in Westerwolde op dit ge bied opgedaan, hebben verre de ver wachtingen overtroffen. De vvensche- lijkheid dringt zich op, om te komen tot oprichting eener vereeniging tech nische bedrijfsvoorlichting, niet alleen in het gebied waar men begon, doch ever het geheel-e land. De heer Hui- zenga deelde mede, dat voor deze aan- geledenheid Rijkssubsidie beschikbaar was. Nadat nog eenige leden van de rond vraag hadden gebruik gemaakt, sloot de Voorzitter de vergadering. DUSSKN. Er heeft zich alhier een comité gevormd voor het verschaffen van werk aan jeugdige werkloozen. Hierin heb ben zitting Ds. van den Berg, Ned. Herv. predikant, Ds. Hendrikx en B. G. Koekkoek. De verkiezing voor den gemeen teraad zal alhier plaats hebben op 12 Juni a.s. Door enkele honden werden een drietal schapen aan de Buitenkade doodL gebeten. Door de Rijksveldwacht werd procesverbaal opgemaakt. HAARSTEEG. NIEUWENDIJK. SPRANG. UITWIJK EN WAARDHUIZEN. VEEN. Bij G. Timmermans No. 81 al hier ,zijn inlichtingen te bekomen om trent een donkerbruinen herdershond. Op de j.l. Vrijdag te Heusden ge houden keuring voor den dienstplicht werden uit deze gemeente 8 dienst plichtigen voorgoed ongeschikt en 1 dienstplichtige geschikt verklaard. WIJK. Mej. A. van der Pol alhier, slaag de dezer dagen op het te Utrecht ge houden examen voor het diploma: Cos- tumière. Zij ontving hare opleiding van de modevakschool E.N.S.A.l.D. onder lei ding van Mej. Renes. Naar wij vernemen zal de fanfare „Oefening en Uitspanning" alhier, Za terdagavond haar eerste concert geven in dit seizoen ter eere van den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana. WOUDIÏICIIEM. Het jaarlijksch onderzoek van de dienstplichtigen der lichtingen 1923 en 1926 zal plaats hebben in het gym nastieklokaal der le Openb. school al hier, op 26 Juni a.s., des v.m. 10.30 uur voor de gemeenten Almkerk en Dussen; om 11.30 uur voor Woudri ehem, Werkendam en Andel; om 12.30 uur voor De Werken c.a., Giessen en Rijswijk. WAALWIJK. HEUSDEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Een RJjwielbelastingplaatje- Een Vulpotlood. o o o o DE MOORD OP GERRIT DE BIE. De Hooge Raad heeft behandeld het cassatie-beroep van P. de Bie die in hooger beroep door het gerechtshof te 's Hertogenbosch is veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens dood slag op zijn neef Gerrit de Bie in Au gustus 1933 bij Oss. Rapporteur was Mr. Schepel. Voor requirant lichtte Mr. S. van Oven een cassatiemiddel toe, waarin hij aanvoer de, dat uit de bewijsmiddelen niet kon blijken, dat het slachtoffer is overle den tengevolge van de steken en sne den volgens de ten laste legging aan den requirant toegebracht. De adv.-generaal, Mr. van Lier, zal op 13 Mei conclusie nemen. BRAND BIJ DE FIRMA DE GRUIJ- TER TE GRONINGEN. Maandagmiddag is een felle brand uitgebroken in het perceel van de fir ma N.V. De Gruijter, aan de Nieuwe Ebbingestraat te Groningen. Het vuur woedde in het kantoor en in het magazijn, welke naast de winkel zijn gelegen. De brandweer slaagde erin met twee len het vuur te blusschen. Twee oude dames, die boven het magazijn wonen, zijn door de brandweer in veiligheid gebracht. De oorzaak van den brand is het vlamvatten van een gordijn door een gascomfoor, welke in het kantoor stond. De schade wordt door verzekering ge dekt. Het kantoor is geheel uitgebrand1, terwijl tevens een groot aantal beschei den een prooi van het vuur is ge worden. Een gedeelte van het maga zijn brandde uit. MUUR INGESTORT. Twee kinderen, die in de na bijheid liepen, gewond. Maandagochtend kwam een vracht auto' op den Rijnweg te Monster een poort uitrijden, waarbij de auto het steunpunt van de poort raakte, waar door de muur omver viel. Er bevonden zich op dat oogenb'ik juist verschei dene kinderen in de omgeving van den muur, daar deze recht tegenover de Chr. school stond. Twee scholieren werden door de omvallende steetien gewond. De 11-jarige J. v. Straalen liep een bekkenfractuur op en de jeug dige K. v. Rijn een hoofdwonde. HEUSDEN. Ik heb een dienstbode per jaar ge huurd voor f 4.per week, die 's nachts thuis is. Zij moest wegens ongesteldheid uit haar dienst en wordt thuis verpleegd. Hoelang moet ik haar nog huur betalen Zoo ja Hoeveel En de doktersrekening en kostgeld ben ik die ook verplicht te betalen G. Een abonné. Uwe dienstbode is niet inwonend, daar zij 's nachts thuis is. U is verplicht haar „voor een betrekkelijk korten tijd" haar gewone loon uit te betalen, d.w z. ge durende een tijdsbestek dat kort is in verhouding tot den geheelen duur der dienstbetrekking. Hoe lang dat tijdsbestek is zal de rechter, voor ieder geval op zich zelf beschouwd, hebben uit te maken. Waar U de dienstbode voor een jaar hebt gehuurd zal de rechter naar onze meening de tijd van uitbetaling van loon van twee A drie maanden stellig voldoende achten. Waar uwe dienstbode niet inwonend is hebt U geen dokterskosten te betalen. Wel echter kostgeld, daar de kost een gedeelte van haar loon vormt. Hoe groot het bedrag van dat kostgeld zal zijn, zal eventueel de rechter volgens plaatselijk gebruik vaststellen. De vergoeding voor kostgeld wordt dus in het te betalen loon bedrag begrepen. Maandagmiddag omstreeks 4 uur geraakte het 3 jarig zoontje van den heer J. Kieviets aan den dijk alhier, terwijl het aan het spelen was met andere kin deren voor zijn huis, onder een met zand beladen kar. Een wiel ging den kleine over het hoofdje. Het slachtoffertje was op slag dood. Vrijdag a.s. hoopt het echtpaar C. HoekeWijnands hunne 40 jarige echtvereeniging te herdenken. Het zal het bruidspaar dien dag wel niet aan belangstelling ontbreken. Bij de Wed. Job Versteeg alhier is een postduif aan komen vliegen met de navolgende kenteekenenlinkerpoot E. 77 rechterpoot No. 18716 7/25; op de vleugels stondsnelpost Neede. De arbeider W. Duizer had het ongeluk, tydens zijn werkzaamheden zich zoodanig in zijn been te hakken, dat direct geneeskundige hulp moest worden inge- roepen. Naar we vernemen, is alhier thans definitief opgericht een dubbel gemengd zangkwartet onder een naam „Internos". J.l, Maandag herdacht het echt paar v. d. BroekSmits, onder vele blijken van belangstelling, hun 40-jarige echt vereeniging. Benevens een schat van bloemen werd deze zeer geachte familie verschillende cadeaux aangeboden. Niet 1 Mei zooals wij abusievelijk melden, maar 10 Mei hopen de echtelieden Blomv. d. Schans hun 50 jarige echt vereeniging te herdenken. By de gehouden aanbesteding on der architectuur van den heer F. Michaël te Vryhoeve-Capelle van het bouwen van een landbouwersschuur voor den heer M. de Bie alhier, is ingeschreven als volgt A. Dijkstra, Capelle f2700 Joh. Kleinloog, Vrijhoeve-Capelle 2650 H. Wagemakers, Capelle 2640 J. Michaël, Vrijhoeve-Capelle 2590 Gebr. SpieriDgs. Capelle 2582 A. Hoefnagel, Capelle 2503 Gebr. v. Willigenburg, Sprang 2499 W. Nieuwenhuizen, Sprang 2495 Zondagmorgen trad voor de Herv. Gemeente alhier op Ds. Rasker van Nieuw- Buinen, ter bevestiging van Cand. Henkels, voorheen hulpprediker te Assen Z.Eerw. had tot tekst gekozen 1 Cor. 3 21-23 en overdacht ten eerste „Rijke belofte" en ten tweede „Ernstige waarschuwing." Aan de handoplegging werd mede deel genomen door Ds. Beerenkamp van Wer kendam en Ds, Kan van Assen. Des middags deed Ds. Henkels zijn intrede en had tot tekst gekozen 1 Joh. 5 5 en had tot thema een strijdende wereld, welke ZEerw. behandelde ten eerste naar strekking en ten tweede naar hun stelling. Toegesproken werd deze jonge leeraar door Ds. Kan namens de Kerk van Assen, Ds. de Bruin van Woudriehem namens de Ring, Ds. Rasker als bevestiger, de heer Smids als theoloog en student te Groningen en door Ds Beerenkamp als waarnemend consulent. Staande werd den nieuwen leeraar toe gezongen Gezang 96. Beide keeren waren er veel toehoorders opgekomen. Zondagmorgen overleed te Brussel de heer W. Timmermans Zn., directeur van de Levensverzekering „Noord-Brabant" alhier in den nog jeugdigen leeftijd van 32 jaar. De Maatschappij Noord-Brabant verliest in haar jongen directeur een uit stekende kracht, die ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden de belangen van de Maatschappij in België op een buitenge wone wijze wist te behartigen. Dit is binnen enkele jaren de derde directeur die Noord-Brabant ontvalt. Terug te bekomen by den heer M. Gijswyt, kapper, Heusden. Terug te bekomen bij den Opperwacht meester der Kon. Marechaussée te Heusden. DOODELIJK ONGEVAL. De 19 jarige A. de V. is op den straat weg van Borger naar Els door een aut® overreden en gedood. LLVEND VERBRAND. Ten huize van de familie Bloks te Vianem is een wieg in brand geraakt, waardoor een kind van 5 maanden is verbrand. DOODELIJKE VAL, Het kind van den heer H. v. T. te Valkenswaard dat aan het spelen was, kwam te vallen en 't liep hierby een hersenschudding op. Op last van den dokter moest het terstond naar het ziekenhuis worden overgebracht, alwaar het is overleden. DE ROOFMOORD TE OYEN. In de gevangenis te 's-Hertogenbosch heeft de jeugdige de B., verdacht van den moord te hebben gepleegd op een der gebroeders Verhoeven aan den Maas dijk te Oyen in het vorige jaar, plotse ling een volledige bekentenis afgelegd. Zyn wij goed ingelicht, dan zouden ver rassende onthullingen te wachten zijn en kunnen meerdere arrestaties worden tegemoet gezien van waarschijnlijk aan die daad medeplichtigen. LANDARBEIDER GEDOOD. Te Wognum is de 23 jarige arbeider J. Beerepoot door een uit elkaar springend sproeikanon gedood. (het kleine Magazin) het Geïllustreerd Tijdschrift dat elke week verschijnt, groot en door den lagen prijs van per nummer, binnen een ieders bereik ligt. Yerkrygbaar in den Boekhandel van de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 4