Opening Consultatiebureau te Heusden. itliierberichteifi. Marktberichten Cen subsidie te mogen ontvangen van 1300.—. B. en W. steilten voor, een bedrag van f150.beschikbaar fe stellen, uit tie r.ekening is het college gebleken, dat daarmede volstaan kan worden. De beer Donken merkt op-, dat het bestuur toch niet meer zal vragen als het meent nood'ig te hebben. Spr. heeft hooren peggen, dat de kas leeg is. De Voorzitter zegt, dat diit hetzelf de liedje van het vorig jaar is, toen vroeg m,en ook meer dan werdi toe gestaan. H,ct gaat met de subsidieaan vragen tegenwoordig als met. dien han del, m.en overvraagt, in de hoop te krijgen wat mpn noodig heeft. Benoeming leden hoofdstembureau. Aangewezen worden die beide wethou ders, de heer Donken en de heer v. d. Schans, gemeente-secretaris. Vaststelling driejaarlijksche afreke ning bijzonder onderwijs. De Voorzitter licht toe, dat het openbaar onderwijs in 1931 f 11.31, in 1932 flO.S9, in 1933 f9.70 per leerling heeft gekost. Het schoolbestuur had recht voor 1931 op f 1063.14, voor 1932 op f 1023.66. voor 1933 op f 1047.60, totaal f3134.40. Als voorschot heeft het bestuur ont vangen f2900.De kosten van het bijzonder onderwijs hebben bedragen f3026.86, zoodat alsnog een bedrag van f 126.86 bijbetaald moet worden. Wijziging der begrooting 1934 en 1935. De Voorzitter merkt op, dat het de gewone af- en overschrijvingen be treft, alleen de post werkverschaffing moet met t!2000.verhoogd worden. De raad hecht zijn goedkeuring aan de voorgestelde begrootingswi zi; ingen. De Voorzitter deelt mede, iemand uit Heesbeen bij zich te hebben ge had, die den tuin bij het schoolhuis te Heesbeen onderhands wil huren. Spr. vraagt B. en W. te machtigen er van te maken, wat er van te maken is. De raad verleent deze machtiging. Rondvraag. De heer Donken heeft verschillende klachten gehoord over de stemhokjes te B.-Broek, men kan daar zien hoe gestemd wordt. De Voorzitter zegt toe, hieraan zijn aandacht te zullen schenken, hij zal er aan doen, wat er aan te doen is. De heer v. Buuren vraagt of het plaatselijk crisiscomité nog bestaat, men hoort er niets meer van. De Voorzitter antwoordt, dat het nog wel bestaat, doch het heeft zijn werk zaamheden moeten staken. Ze worden trouwens overal opgeheven. De vergadering wordt hierop geslo ten. Vergadering van den raad der ge meente DE WERKEN en SLEEU- ,WIJK op Vrijdag io Mei cles nam. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer A. Knoot. Afwezig de heeren Sigmond en v. d. Stelt als de Voorzitter de vergade ring opent met het formuliergebed. De notulen der vergadering van 24 Januari worden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken Proces-verbaal van kasopneming door B. en W. bij den gem.-ontvan ger, waaruit blijkt dat alles in behoor lijke orde is bevonden. Schrijven van het Nat. Crisiscomité waarin wordt kennis gegeven, dat dit comité weder bereid is voor 1935 een bedrag beschikbaar te stellen als de gemeente daar een bedrag in bij draagt. Beschikbaar gesteld zal wor den een bedrag van f 10 per werk- looze, waar het gemiddeld aantal werkeloozen 171 heeft bedragen komt dit neer op f1710. Hiervan neemt het crisiscomité 79 pCt. voor zijn rekening en zal de gemeente 21 pCt. dus f 345 moeten bijdragen. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten dit laatste bedrag bij te dragen. Schrijven van Ged. St. naar aan leiding van het raadsbesluit tot on bewoonbaarverklaring van de woning van v. Drunen. Het college verzoekt de reden te willen opgeven, waarom deze woning onbewoonbaar verklaard is. De Voorzitter merkt op, dat over deze kwestie al veel te doen is ge weest, v. Drunen heeft de woning in middels wat laten opknappen, waar door ze geschikt is geworden voor 'n klein gezin. B. en W. willen den raad daarom thans voorstellen, zijn besluit tot onbewoonbaar verklaring in te trekken. Spr. wil echter nog opmer ken dat de reden der onbewoonbaar- verklaring wel degelijk is opgegeven, al is bet dan niet zoo specifiek als Ged. St. clit verlangen. Met algemee ne stemmen wordt besloten bet raads besluit tot onbewoonbaarverklaring in te trekken. Verzoek van het bestuur der Chr. TJ.L.O. school om baar een voorschot yan 80 pCt. beschikbaar te willen Dokter Soeters dankte Burgemeester Wijs voor zijn woorden en gaf de toe stellen op de uitkeering, waarop zij ingevolge de Lager Onderwijswet voor 1935 recht heeft. Aangezien het aantal leerlingen 80 bedraagt, wordt de uitkeering be paald op 80 X 18.50 f 1480. Als voorschot hiervan zal 80 pCt. of f1184 beschikbaar worden gesteld. Beroepschrift van D. Bakker en W. A. Verhoeven tegen een besluit van B. en W. waarbij deze vergunning hebben geweigerd voor het bouwen van een woning. De Voorzitter deelt mede met den bouwkundige Bakker, de zaak te heb ben besproken en tegen dezen te heb ben gezegd, dat als bij het geheel op eigen risico wilde doen, hij wel de fundamenten kon leggen. De bouwkundige van de gemeente de heer de Jong heeft evenwel gead viseerd, dat de fundamenten niet ste vig genoeg zijn, om daarop de woning te bouwen, daarom hebben B. en W. geweigerd de vergunning tot bouwen te verleenen. Vandaar dat men thans in beroep komt bij den raad. B. en W. hebben ten overvloede het advies ingewonnen van den heer v. Berchem en ook die is van. oordeel dat de grondslag ongeschikt is en de beton- fundeering onvoldoende. Ten overvloede hebben B. en W. nog het advies ingewonnen van den heer Geijtenbeek, deskundige van de gemeente Gorinchem, die heeft ver klaard dat hij geen bezwaar zou ma ken om te doen bouwen als de fun deering met betonpalen werd ver sterkt. De beer de Boon vraagt, wat op zichter de Jong van dit laatste zegt. De Voorzitter antwoordt dat deze zich er mede kan vereenigen. De heer de Boon meent, dat de raad dan ook gerust toestemming kan verleenen. De heer v. Rosmalen zou zeggen, de bouwkundige Bakker draagt de verantwoordelijkheid, laat hem dan bouwen zooals hij zelf wil. De heer v. Driel heeft het schrijven van Bakker ook gelezen, dit leek hem liatelijk ten opzichte van den gem.- opzichter. Is de toon van het -.chrij- ven voor B. en W. aanleiding ge weest om een andere deskundige te hooren. De Voorzitter merkt op, dat dit niet het geval is, dit schrijven was er toen nog niet, het is later inge komen bij de toelichting voor den raad. B. en W. hebben de andere deskundigen gehoord om den raad ook een ander oordeel te doen ken nen dan van den gem.-opzichter al leen. Met algemeene stemmen wordt be sloten de vergunning tot bouwen te verleenen als wordt voldaan aan de gestelde voorwaarden en de bouw kundige en Verhoeven een verklaring teekenen dat zij de risico geheel voor hunne rekening nemen. Verzoek van de wed. A. Verhagen om haar f 24 te willen uitbetalen, zijnde het salaris dat liaar overleden man nog te goed heeft als Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. De heer v. Driel zegt, dat het be drag door het lid Ippel is ontvangen, die volgens zijn verklaring het aan de weduwe heeft afgedragen. In de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur is het bedrag ook verantwoord. De gemeente is in deze dus niet aan sprakelijk, het is louter een kwestie tusschen de wed. Verliagen en Ippel. Met algem. stemmen wordt het verzoek afgewezen. Rekening van den monteur van eLectrisch bedrijf voor geleverde lam pen. De Voorzitter zegt dat B. en W. thans geen bezwaar meer hebben de ze rekening te betalen, er is evenwel een raadsbesluit voor noodig. De raad hecht zijn goedkeuring aan de uitbetaling. Schrijven van Ged. St. waarin wordt aangedrongen om het presentiegeld voor Commissievergaderingen van f 2 per lid op f 1,25 per lid per verga dering te brengen. De Voorzitter zegt een bedrag van f 1,25 te weinig te vinden. De heer v. Rosmalen vraagt, hoe veel de bezuiniging die door deze verlaging verkregen wordt, wel be draagt. De Voorzitter antwoordt van f 3. per jaar. Spr. zou het bedrag van f 2 willen handhaven, hij acht dit niet te hoog. De raad gaait hiermede ac- coord. De gemeentebegrooting '35 wordt gewijzigd conform het voorstel van B. en W. Op voorstel van B. en W. \gordt de algemeene politieverordening zoo danig herzien, dat het verboden zal zijn om den nieuwen verkeersweg te berijden met auto's zwaarder dan 3 duizend kilogram. Verder wordt met algem. stemmen besloten bij de Bank van de Vereen, voor Nederl. Gem. een leening te sluiten groot f 8200 tegen een rente van 41/8 pCt. Af te lossen in 25 jaar. De Voorz. deelt in verband hier mede mee, dat voor werkverschaf fing en steunverleening dit jaar reeds f 22000 is uitgegeven plus f2800 voor materialen en het dus te voorzien is, dat het uitgetrokken bedrag van f 42000 voor het geheele jaar niet voldoende zal zijn. In deze kosten draagt het rijk 89 pCt. bij. De heer Dekker heeft gezien, dat ook een bedrag is uitgetrokken voor een slangèndr ooginrichting, is deze al. aangeschaft? Hiertoe is toch geen raadsbesluit genomen De Voorzitter zegt dat dit besluit reeds 2 jaar geleden genomen is, met de aanschaffing is heel wat gesuk keld. Het instrument is ri/2 jaar in den maak geweest. Nu is het echter in orde en het voldoet uitstekend, in een half uur zijn de slangen droog, wat een groot voordeel oplevert, want de slangen lijden het meest, omdat ze niet vlug genoeg gedroogd worden. Verzoek van de caféhouders Zwets, de Waal en de Gelder te De Werken, om hun café's gedurende den zomer tijd tot elf uur te mogen openhouden. De heer Kramer meent dat tegen inwilliging van het verzoek geen be zwaar bestaat, te meer niet omdat de café's in Sleeuwijk ook tot elf uur open mogen zijn. De Voorzitter merkt op, dat Sleeu wijk den ouden tijd houdt, de Wer ken rekent volgens den nieuwen tijd. In overleg met Werkendam is het vorig jaar het sluitingsuur gesteld op half elf. Met algemeene stemmen wordt be sloten het verzoek in te willigen en de caféhouders in de Werken ook in de gelegenheid te stellen hun ca fé's tot elf uur open te houden. De nieuwe politieverordening zal bij de raadsleden worden rondgezon den, alvorens ze door den raad wordt behandeld. Rondvraag. De heer v. Driel zegt, dat de Kruis straat het vorig jaar is opgeknapt, nu is er alleen de teer nog van over. Deze blijft aan de schoenen hangen en wordt mede naar binnen geloopen. De menschen klagen daar steen en been. Zouden B. en W. het polder bestuur niet kunnen adviseeren daar aan iets te doen. De Voorzitter zegt dat Llit reeds gebeurd is, spr. zal er nogmaals over spreken. De heer v. Driel zegt dat de Looze stoep flink opgeknapt is, de grond is in gebruik bij mijnheer v. Duist. De sloot was echter toch grond van de gemeente Dc Voorz. merkt op, dat de grond van zoo weinig beteekenis was voor de gemeente dat met mijnheer Van Duist overeengekomen is, dat hij de j grond mocht als hij voor de heining zorgde. De heer v. Driel vestigt de aan dacht op de rioleering aan dc oude haven, deze is niet in orde. De heer v. Straten zegt dat de ri oleering uitstekend in orde is, de fout ligt bij de personen aan den anderen kant van den dijk, die er hun faeca- liën in werpen. De heer Kramer betoogt de wen- schelijkheid van het plaatsen van een lantaarn aan de Vijcie. De Voorzitter zegt toe, deze bij de PNEM te zullen aanvragen. De heer v. Rosmalen zou bij de PNEM willen aandringen op afschaf fing van meterhuur indien zulks niet gaat, dan op verlaging van het tarief, daarvoor. Deze meters zijn toch zoo zacht jes aan wel betaald, 15 jaar lang heeft men daarvoor f 4.20 per jaar moeten betalen. Spr. zou willen voor stellen een regeling te treffen, dat het tarief progressief werd. In de wintermaanden liooger dan in den zomer. De menschen mopperen nu vaak dat zij, al gebruiken zij zoo j goed als geen stroom, in den zomer toch 35 cent meterhuur moeten be talen. De Voorzitter acht dit laatste zeer bezwaarlijk. In de wintermaanden, den wanneer men veel stroom ver bruikt, zou men dan ook het meeste voor meterhuur moeten betalen. Dan zou spr. het juister vinden als men omgekeerd handelde. Hij wil de PNEM de vraag wel eens voorleggen, al verwacht hij weinig resultaat. De meterhuur zit in de exploitatie ver werkt, zou deze verlaagd worden, dan zal de stroomprijs moeten worden verhoogd. De heer v. Rosmalen vraagt; of er ook geen werkeloozen uit deze ge- gemeente te werk gesteld kunnen wor den in de werkverschaffing, die Maandag in de Ilooge polder aan vangt. De Voorzitter merkt op, dat deze werkverschaffing uitgaat van de ge meente Dussen. De heer v. Arkel heeft klachten over de jeugd, die loopt over terrein, dat geen openbaar terrein is en daar op gaan voetballen. De Voorzitter zal de politie op dracht geven daarop te letten. De Voorzitter deelt mede clat B. en W. de Looze Stoep met klinker- steenen willen doen bestraten, zij vra gen den raad daartoe machtiging. Deze machtiging wordt verleend- De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime zitting voor de behandeling van reclames in belastingzaken. Op 14 Mei in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 4 99 was 1 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 4.96 val Engelen (Maas) 0.63 val 3 Crèvecoeur (Dieze) 1,96 was 1 Crèvecoeur (Maas) 0.63 was Keulen 2 88 val Lith 1.21 val 19 _GORINCHEM, 13^Mei Veemarkt. Aangevoerd: 150 runderen, ,0 nuchtere kalveren, 522 biggeD, 14 varkens en 99 landvarkens, 9 schapen en 133 lammere». Prijzen per stukZware kalfkoeien jf 150—190. Melkkoeien f 120—160. Kalfvaarzen f 110460. Guiste vaarzen r 70140. Vaarkoeien f Guiste koeien f 60415. Pinken f6080. Stieren f 70100 Graskalveren f 20—35. Nuchtere Fokkalveren f812. Idem voor export f 35. Drachtige varkens f 30 70. Natte zeugen 2540 Landvarkens f1222. Biggen f 1016 Schapen met lammeren f 1520. Lammeren f59. GORINCHEM, 13 Mei Eierveiling. Aangevoerd 60.428 stuks. Prijzen per 100 stuksKippeneieren f 1.802.25 Jonge henneneieren f Eendeneieren f 2.052.15. Ganzeneieren f Kalkoeneieren f 4.50 Op de weekmarkt golden de eieren 2 a 3 ct. per stuk. Goeboter f 1.70; margarine 1.40 3 beide per K.G. GORINCHEM, 13 Mei. Pluimveemarkt. Prijzen per stuk Oude kippen f 0.45— f 0.65 jonge hanen 40— 60 oude hane& 45 65; eenden jonge konijntjes 1535; exportkonijnen f 0.751.25. GORINCHEM, 8 Mei. Ter heden alhier gehouden maandelijk- sche Paardenmarkt waren 292 paarden,, hitten en veulens aangevoerd. De handel was ook nu weer slechts matig, mede doordat er geen buitenlandsche paarden handelaren aanwezig waren. Men besteedde voor Luxe paarden f 250f 350» Werkpaarden f 120f 250. I1/, jarige Paarden f130f200. 2 jarige Paarden f160f250.. 3-jarige Paarden f200—f300. Slachtpaarden f 50—f 140. Veulens f 70f120» Hitten f 80—f160. ROTTERDAM, 13 Mei. Aanvoer 593 varkens. Pr(jzen per K.G. (levend gewicht) le kw. 2e kw. 3e kw. 35 34 33 IWIJK. Voor de gemeenteraadsverkie zing zijn de navolgende candidaten- lijsten ingeleverd Lijst Werklieden en Middenstan ders: K. v. d. Velden (aftr.); B. Ro- za (aftr.); M. Mans (aftr.); K. v. d. Mooren (aftr.); M. Bouman Azn.7 B. M. v. Wijk; G. Lubberdink. Lijst Vrij - Antirevolutionnairen G. P. L. Bouman (aftr.); B. van Wijk (aftr.); K. Bouman; C. v. Loon Czn.; M. Bouman Jz.; W. Lakcrveld; D. Llille. Staatk. Geref Partij: D. v. Wijk; A. Vos; C. v. Son; D. L'. Duijster; Joh. L. v. Os. MEEUWEN. Heden Woensdagmiddag half drie en 's avonds half zeven (O.T.) hoopt voor de Ger. Gem. alhier op te treden, Ds, Fraanje van Barneveld. 0 y 2 uur. Maandagmiddag 4 uur werd in de voor malige M.U.L.O. School het consultatie bureau geopend. Tegenwoordig waren Burgemeester Wijs, Wethouder Verhoeven en Secretaris van Delft, vertegenwoordi gend het bestuur van de gemeente Heus den. Verder het bestuur van het Groene Kruis, Zuster Bronders uit Bredn, en Zus ter den Boesterd van het Groene Kruis van Wijk en Aalburg en Veen, de kinderarts Soeters uit Breda en de doktoren Van Gnlik en Schimmel uit Heusden, terwijl het Groene Kruis Eethen en omstreken vertegenwoordigd was door den heer Meires^onne uit Genderen. In zijn openingswoord bracht Burge meester Wijs dank aan dokter Soeters voor zijn bereidwilligheid om de leiding van het bureau op zich te nemen. Hij bracht dank aan de dames de Haan en Kramer voor alles wat zij hadden gedaan voor de tot standkoming van het bureau, aan dokter Van Gulik, die het initiatief daarvoor had genomen. Spr. zeide, dat het bureau niet uitsluitend en alleen voor Heusden van belang was, doch voor de geheele streek rond Heusden. Hij sprak de hoop uit, dat de beide zustervereni gingen van de overzjjde van de rivier, zullen medewerken om het bureau, dat hij hierbij voor geopend verklaarde, in stand te houden. zegging, dat hij zal trachten het bureau goede leiding te geven. Hij noemde het een verblijdend teeken dat bij deze opening reeds een 13 tal moeders met 14 kinde ren aanwezig waren om deze te laten onderzoeken. Spreker wees er vervolgens op dat het Consultatiebureau er niet is voor zieke kinderen, voor dezen moet men zich wen den tot den huisarts. Het consultatie bureau is er uitsluitend om de moeders raad te geven hoe zij hunne zuigelingen gezond kunnen houden. Met het maken van een paar foto's door een aanwezig persfotograaf was de plechtigheid afge- foopen en werd een aanvang gemaakt met het onderzoeken der kinderen. De zui gelingen van buiten, er waren er behalve uit Heusden, uit Genderen, Wijk en Aal burg, Veen en Herpt, kwamen het eerst aan de beurt. Uit dit eerste succes blijkt voldoende, dat het pas geopende consultatiebureau werkelijk in een behoefte voor onze streek voorziet en het is dan ook zeker te ver wachten dat steeds meer moeders, van de gelegenheid, die hen door het bureau ge boden wordt, om hun kinderen geregeld door een speciaal kinderarts te doen on derzoeken, gebruik gaan maken. De vereeniging „Het Groene Kruis" heeft met de opening van dit Consultatie bureau een mooitn stap vooruit gedaan.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 4