PREMIES PREMIEBREIBOEK HET NIEUWE 10DEBLA0 Binnenland. WAARDEVOLLE eischen van 6 1/2 uur per dag. Voor heen eischten deze 5 1/2 uur ingespan nen arbeid, maar dit aantal is wegens drukte met een uur gestegen. De rust tijd van 17 1/2 uur per dag was zelfs volgens den Heer Burgemeester niet voldoende voor recreatie, zoodat hii een vacantie van 28 rustdagen abso luut noodzakelijk achtte. Begrijpt U nu die Gedeputeerde Staten, die op het verlof van iemand, die gebukt gaat onder het gewicht van 6 ambten, nog 4 Idagen durfden af te pingelen. De rijksambtenaar met f 1000 per jaar meer bezoldiging dat is al een zeer hooge arbeidt ongeveer 340 uur per jaar meer. Wat houden ze er bii verschil lende gemeenten zonderlinge come dies op na. Er is in heel Nederland geen werkgever krankzinnig genoeg om een lid van zijn personeel met 6 ambten op te tuigen. Nog nimmer trof ik in eenige bedrijfboekhouding een volgende uitgaafpost in het kas boek aan 30 Juni. A. Prins als A. Prins als A. Prins als A. Prins als A. Prins als A. Prins als procuratiehouder f 84,- boekhouder f 62,- typist f 18,- stenograaf f 4,- calcuiator f 6,- jongste bediende f 3,- Totaal f 177,— Nu ben ik zelf ambtenaar en dus heeft mijn persoonlijkheid danig ge leden onder jarenlange toegepaste bu reaucratie, ik heb al heel wat bureau- ciatische wanstaltigheden te verslik ken gekregen, en toch is mijn oordeel niet zoodanig verwrongen, dat ik zul ke onzinnigheden met de matei der logica kan bedekken. Nimmer kan ik een spotlach onderdrukken, als ik dergelijke dwaasheden zie, waarvan de gemeenten vrijwel het monopolie hebben. Het is mij altijd een raadsel, dat gemeenteraadsleden, meerendeels toch mannen uit het vrije bedrijf, er niet onwennig tegenover staan, in tegendeel, in de samenstelling van die ambtelijke monstrums zelfs aan deel nemen. Ik maak mij zelfs sterk, dat als ik gemeenteambtenaar was ik had dit kunnen zijn, maar ik heb indertijd op het verkeerde paard ge wed zelfs nog moeilijk vrede met zoo'n toestand zou hebben. Ik be grijp niet hoe zoo'n functionnaris dit zelf uit elkaar houdtzou liii voor elke functie een apart bureau heb ben? Maar, alle toestanden, wii mogen ze dan als bureaucratische uitwas sen betitelen, hebben de eerwaardig heid van een historisch ontstaan. Zoo ook hier. In de allereerste plaats heeft de heimelijke vrees voor de beoordee- ling van het publiek er toe geleid, de juiste gegevens over een gezags drager verborgen te houden. Het be wijs hiervoor vindt U in het Raads- verslag der vergadering, gehouden op 27 Juni j.l., waar de Burgemeester in zijn antwoord aan den Heer De Haan een salaris noemde van f 2704,05, hetgeen formeel juist was voor de ambten secretaris en ont vanger, maar waarbii de overige be looningen niet werden vermeld. Zoo zou de secretaris op een onbescheiden vraag naar zijn verdiensten tijdens een trouwplechtigheid naar eer en geweten kunnen antwoorden f 250, want hij zit daar, als ambtenaar van den burgerlijken stand. Zelfs een ar- gelooze steuntrekker zou zich bii ver gelijking dan nog gelukkig voelen. Vervolgens zal het den lezer be kend zijn, dat de regeering bezig is een bezuinigingsontwerp, of liever een „ontwerp tot verlaging van de open bare uitgaven" in het Staatsblad ge drukt te krijgen. Het zal ook opge vallen zijn, dat meermalen pogingen worden aangewend de gemeentebe sturen door het loffelijke voorbeeld tot navolging te prikkelen. Verder, dat de gemeenten vrijwel onbewogen blijven, doch meestal afwachten tot zij gedwongen worden tot navolging. Waarom? Wel, omdat het voor po- titiekers heel gemakkelijk is vrien den te krijgen, wanneer met een royaal gebaar met geld gestrooid wordtvoor de rol van bezuiniger zijn de meesten schuw, vooral zij', die voor zoogenaamde arbeiderskam pioenen doorgaan. Deze laats ten zien er zelfs geen kwaad in, zooveel mo gelijk gunsten te geven aan ambtena ren, teneinde de democraat uit te han gen, maar onderwijl schrijnende te genstellingen kweeken tusschen amb tenaar en arbeider, hetwelk de belan gen van de ambtenaar niet ten goe de komt, athans op den duur niet. De Minister heeft het thans noodig geacht, in de Gemeentewet bindend voor te schrijven, dat in gemeenten, waar het aantal inwoners beneden de 5000 is, zoo noodig de ambten van Burgemeester en Secretaris of Se cretaris en Ontvanger te combinee ren. Dit vooruitzicht stond ook Heus- den te wachten, vooral ook. omdat hier het ambt van Ontvanger slechts tijdelijk bezet was. De mogelijkheid was niet uitgesloten, dat het Burge meestersambt gekoppeld ware aan dat van Secretaris, terwijl de Secretaris dan zou worden belast met lagere werkzaamheden op het secretarie nevens het Ontvangersambt. Deze mogelijkheid heeft men bii voorbaat den pas trachten af te snijden door de combinatie secretaris-ontvanger vast te leggen. En daarmede is de positie van den Burgemeester, gelet op het nieuwe wijzigingsvoorstel, ge sauveerd, alhoewel thans niet kan worden ontkend, dat Heusden een burgemeester heeft, die geen volle dagtaak heeft. Dat wordt althans door den Ministerraad beweerd, waartoe ik citeer uit de M. v. A. bl. 53 „Van deze groep van kleine ge meenten kan in het algemeen ge zegd worden, doch noch het ambt van burgemeester, noch dat van se cretaris of ontvanger den vollen mensch vergt." Maar er is nog iets, waarop ik wijzen wilde. De Minister beoogt met dezen maatregel kennelijk een bezui niging. Wat voor zin zou anders een zoodanige maatregel hebben. Maar indien in een gemeente met een se cretaris, die zijn dagtaak in minder dan normale arbeidsuren dat was in Heusden het geval, want één func tionnaris droeg 5 ambten en een tij delijk ambt gedurende 5 1/2 uur per dag afkan en men geeft hem er deswege een betrekking bij, maar te vens de salarissen, dan komt hii op een peil te staan, dat hij nimmer zou verkrijgen bij een oordeelvelling over zijn volledige werkdadigheid. Immers men heeft de gewoonte, amb ten, die slechts gedeeltelijk beslag op den persoon leggen, verhoudings gewijs hoog te salarieeren. Thans zal men begrijpen, waarom cummulatie van ambten zoo begeerenswaard is. De geachte lezer zal zich afvra gen, waarom ik mij interesseer voor Heusdensche toestanden. Mogelijk zijn er, die mij verdenken van oude haat tegenover Heusden, omdat de Heusdenaren een zevenhonderd jaar geleden eenige malen getracht heb ben Den Bosch met den grond ge lijk te maken door brandstichting. Dit zit er niet achter, want ik weet dit niet .uit overlevering, maar ik las dit eenigen tijd geleden. De belangen van de ambtenaren in het algemeen gaan mij te zeer aan het hart, dan dat zwijgen verant woord zou zijn, waar men ambte lijke posities door belangenpolitiek in opspraak brengt. Ën in Heusden heeft men nog ge legenheid om in den Raad mannen te kiezen, die zich niet alles laten aanleunen. Kies dus geen jabroers, geen knikmagistraten, geen bluffers, geen eigenbaatzoekers, maar mannen van moed en beleid. Mannen met fighting-spirit, d.w..z mannen, waar de strijdlust nog niet gedoofd is, heeft men noodig, want om mis bruiken te kèeren, is energie noodig. Mijnheer de redacteur, ik hoop, dat ik niet te veel van Uw plaats ruimte heb opgevraagd. Ik dank U bij voorbaat voor Uwe bereidwillig heid. J. H. v. d. MEER, s-Her togenbosch o Mijnheer de Redacteur, In September zal een nieuwe Raad, waarin de zoo juist samengevoegde deelen van Heusden c.a. naar even redigheid vertegenwoordigd zullen zijn, het bestuur van deze nieuwe gemeen schap op zich nemen. Ondertusschen worden de toegevoeg de deelen dus b.v. de voormalige ge meente Herpt bestuurd door den ouden Raad van het stadje Heusden. Deze Raad, waarin dus slechts een deel der bevolking vertegenwoordigd is, heeft zich het recht aangematigd; een aangelegenheid af te doen, die voor de geheele nieuwe gemeen-, schap van belang is en heeft daar door een groote nog niet vertegen woordigde bevolkingsgroep ernstig ge krenkt. Immers zonder dat eenige invloed van dien kant mogelijk was, werd de finitief een gemeente-ontvanger voor Heusden c. a. benoemd. Hangende de annexatie-plannen vond vóór 2 jaar een tijdelijke benoeming plaats met de bedoeling, om de vaste benoeming aan den nieuwen Raad over te laten. Dit is dan ook het juiste standpunt! Thans verklaarde zich plot seling de oude Raad competent voor een vaste benoeming, zonder daarvoor één argument aan te voeren, blijkbaar niet beseffende hoe hij in strijd han delde met het politiek fatsoen. Volledig vertrouwen en prettige ver standhouding tusschen de bevolkings groepen van Heusden, Herpt, Hedik- huizen enz. zullen op de eerste plaats noodzakelijk zijn om de nieuwe ge meente ook werkelijk tot het in uit zicht gestelde hoogere welvaartspeil te brengen. Daarom had in deze korte periode alles er op gericht moeten zijn om te vermijden, wat aanstoot zou kunnen geven. Wie de verontwaardi ging in de geannexeerde dorpen peilt, voelt hoe verkeerd de Raad deed, door alleen persoonlijke appreciaties te laten gelden. Ook de wijze waarop de benoeming werd voorbereid heeft verwondering gewekt, geen oproeping voor de va cature, geen publicatie in de pers of anderszins van de agenda, zoo dat vrijwel niemand op de hoogte was. Moet men dit soms „fair play" noemen Alles bijeengenomen ontkomt men niet aan den indruk, dat de Raad het voor en tegen slecht overwogen heeft en dat de voorlichting weinig ob jectief is geweest. In het vooruitstrevende katholieke dagblad „de Morgen" werd voor 10 dg. o.m. betoogd, dat een ge1 meenteraad zijn positie tegenover het college van B. en W. en de stad huisadministratie moet kunnen hand haven. Anders krijgt het College van B. en W. een overwicht, dat niet in overeenstemming is met het begin sel der gemeentewet. Dat kan men volledig beamen! Mijnheer de Redacteur, vriendelijk dank voor de opname. N. DE AANKOMST VAN DE K XVIII TE S OER ABA JA. Toen Donderdagmorgen 9.15 uur de K XVIII begeleid door de onder zeebooten de „Witte de Witt," de „Gouden Leeuw" en de „Prins van Oranje" in de Marinehaven aan de Oedjong te Soerabaja aankwam, wa ren tallooze belangstellenden aanwe zig. Onder het spelen van het Wilhel mus voer de K XVIII de Marineha ven binnen, waar zij een ligplaats koos, waarna de bemanning naar de kazerne van den onderzeedienst mar cheerde. Hier sprak admiraal Duim de be manning toe. Nadat hij zich persoonlijk had on derhouden met de bemanning richtte hij tot hen het woord. In zijn toe spraak huldigde hij de schitterende prestatie van de K XVIII welke veel heeft bijgedragen tot den goeden naam van de Kon. Ned. Marine. Hij richtte zich verder tot prof. Meinesz die zooveel deed in het be lang van de wetenschap. Daarna spraken de commandant van de K XVIII en prof. Meinesz voor de radio, waarna 't gezelschap verder werd gehuldigd in die Marine Sociëteit Modderlust. Hier werden verschillende cadeaux aangeboden. MINISTER VAN STAAT, CORT VAN DER LINDEN, ERNSTIG ZIEK. De Minister van Staat, Mr. P. W. A. Cort van der Linden, Oud-Minister Pre sident, Oud-Staatsraad, heeft een operatie ondergaan. De toestand van den patient is zorgeljjk. JONGEN DOOR AUTO AANGEREDEN. Woensdagmiddag kwam de 9-jarige fietser W. een zqstraat van de Kruis tochtstraat te Haarlem uitfietsen en botste hij tegen een auto en viel. Het rechter- achterwiel van den wagen ging over zyn linkerschouder. De jongen bekwam zware inwendige kneuzingen. O— OVERLEDEN. De 17-jarige J. Schot uit Egmond aan Zee, die Dinsdagavond te Alkmaar op den Hovenweg door een autobus werd over reden, is aan de bekomen verwondingen overleden. o DOODELIJKE AANRIJDING. Woensdagmiddag is het 6 jarig zoontje yan den landbouwer T. Hoogeveen te Hazerswoude door een auto aangereden. Met een zware schedelfractuur werd het kind opgenomen. Kort na het ongeluk is de kleine overleden. CHINEES VERMOORD EN BEROOFD. Een 19-jarige zoon van een Chinee- schen tokohouder op de onderneming Malangsari is op een eenzame plek op den ondernemingsweg vermoord. De buit bedraagt f 25,Van de daders ont breekt elk spoor. RBRAND IN GAAGE TE UTRECHT. Woensdagmorgen heeft in de garage van den heer Van Veen te Utrecht een' binnenbrand gewoed. De brandweer slaagde erin de brandende benzine en olie met behulp van schuimblusschers te verstikken. Bij. het uit de garage rijden van twee tankwagens, die reeds vlam hadden gevat bekwam de heer Van Veen brandwonden aan beide handen. De garage is uitge brand. Twee personen-auto's zijn vrij wel geheel vernield. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Woensdagmiddag is in den Otterlooschen vjjver bjj het dorpje Otterloo de 28-jarige D. Groeneveld uit Arnhem verdronken. HEVIGE BRAND. Te Tjibadak in het district Leuwiliang zijn 17 kampongwoningen afgebrand, waardoor 94 personen dakloos zijn ge worden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak van den brand is brandstichting door een zwakzinnige vrouw. o Op hartelijke en geestdriftige wijze is de bemanning van de duikboot K XVIII in de haven van Soerabaja gehuldigd. Op den wal werd het Wil helmus gespeeld, stoombooten lie ten stoomfluiten gieren, vliegtuigen cirkelden boven de duikboot, de reis van bijna 23000 mijl was volbracht. De Ind. vlpotvoogd vice-admiraal Van Duim sprak de bemanning toe, waarin deze o.m. zei„Het is geen kleinigheid zulk een langen tijd door te brengen op een onderzeeboot. De ze ongeëvenaarde tocht heeft bijna bovenmenschelijke eischen gesteld aan uw uithoudingsvermogen, aan uw bekwaamheid en aan uw kunde. Daar bij denk ik ook aan de ontberingen, die een maanden lang verblijf in de beperkte ruimte van een duikboot nu eenmaal met zich brengt." De commandant van de K XVIII, luitenant ter zee Hetterschii sprak vervolgens. In zijn rede roemde spre ker de buitengewone hoedanigheden van de onderzeeboot. Hij noemde in verband met den helaas overleden hoofd-ingenieurs v. d. Struijk, die met deze serie, aan onze marine booten heeft toegevoegd, die naar zijn over tuiging, door geen andere booten van welke buitenlandsche marine ook worden geëvenaard. In verband met het welslagen van dezen tocht heeft het H. M. de Koningin behaagd den beleidvollen commandant van de K XVIII luitenant ter zee eerste klasse D. E. M. Hetterschii ridder in de orde van Oranje Nassau te bevorde ren tot officier in die orde. Deluitenant ter zee der tweede klasse M. S. Wijtema en de officier C. B. Leeuwenburg zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De eere-medaille in de orde van Oranje Nassau werden toegekend In goud aan den opperschipper J Boskamp. In zilver aan den majoor-machinist J. K. Valkier- In brons aan den kwartiermeester Ten Berg, den korporaal-telegrafist Bouw, den korporaal-kok v. d. Lin den, den korporaal-machinist Koning stem en den matroos der eerste klasse Koldenhoff. De versierselen verbonden aan al deze onderscheidingen zullen worden gedragen met de zwaarden. Het mo derne wonder, de radio, stelde Mi nister Deckers in de gelegenheid de ze Kon. onderscheidingen persoonlijk vanuit Den Haag de leden der be manning mede te deelen. Z.Exc. voerde daarbij een kruis- gesprek met den Commandant van de onderzeeboot. Niettegenstaande men duizenden kilomerters van elkaar verwijderd was voerde men een gesprek als stond men tegenover elkaar. De vrouwen van de bemanning was gelegenheid gegeven in den Helder dit kruisgesprek te beluisteren. Op een gegeven oogenblik klinkt een stem uit den luidspreker: Dames en heeren, de K 18 komt de haven binnen. Het was een stem uit Soerabaja. De tonen van het Wil helmus weerklinken. De omroeper in Soerabaja laat ons het geheele ge beuren meemaken. Gaf ons verslag van het einde van een tocht, waarme de aan deze geschiedenis van onze marine een roemrijk feit werd toege voegd. Een tocht als nog door geen enkele duikboot, van welke natie ook, is gemaakt. VEILING BRAKEL. Alles per 100 K.G. 10 Juli. Aanvoer 60000 K.G. Schoolmeesters f 5.80 Eerstelingen 5.70 Blauwputten 7.50 Pooters 4.504.80 11 Juli. Aanvoer 61000 K.G. Schoolmeesters f 5.305.70 Eerstelingen 5.30 Blauwputten 7.30 Pooters 4.30 12 Juli. Aanvoer 72000 K.G. Schoolmeesters f 4 605 60 Eerstelingen 4.304.50 Blauwputten 6.20—6 80 Pooters 2.403.00 3 UITOAVE HET NIEUWE MODEBLAD nauwkeurige beschrijving van: snoezig baby-garni tuur, gebreid damescos- tuum, damesjumpers, da mes-avondjasjes, heeren- pullover, damesmutsje met bijpassende sjaal, enz. spannende detective-ro man in plaatjes; een buitengemeen aangrij pende roman, groot 200 bl. De drie premies TEZAMEN ontvangt iedere nieuwe abonnée, na betaling van een half jaar abonnement op het beste Damesmodeblad van geheel Nederland. Verschijnt 2 x per maand. Abonnementsprijs: 1.20 per kwartaal (franco per post 1.50) Het Nieuwe Modeblad lost het Kleedingvraagstuk vol komen voor U op: een over vloed van modellen voor dames- en kinderkleeding, >reien, haken, borduren enz. Bovendien nog in elk num* mer 3 a 4 pag. met nuttige wenken op elk gebied. Twee dubbeltjes geven tien- j tallen guldens besparing Abonneert nog heden bij de Uitgevers van dit blad. U. 2

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 10