Ernstige waarschuwing. Plaatselijk ftieuws Marktberichten. Binneniandsch weekoverzicht, ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIT OEGSTGEEST. Veertien gewonden, van wie twee ziin overleden. Maandagmiddag x heeft te Oegst- geest cp den nieuwen Riiksstraatweg nabii het Groene kerkje een vreeselijk auto-ongeluk plaats gehad, waarbii vier auto's en een motorrijwiel op elkaar zijn gebotst, tengevolge waar tien personen werden gewond, van wie drie ernstig. Twee der gewon den zijn reeds aan de gevolgen over leden. De drie auto's en de motorfiets, die uit de richting Haarlem kwamen, moesten, in file rijdende, één voor één een langs den weg staanden vrachtwagen passeeren. De weg is daar ter plaatse verdeeld in vier breede banen. De aldus achter el kaar rijdende voertuigen kwamen zoo doende alle op de tweede wegbaan te rijden. Het staat nog niet vast, hoe het is gekomen, dat de tegenligger ook op dit gedeelte van den weg is geraakt. Sommigen veronderstel len, dat een band van den wagen sprong, anderen, dat er iets met de stuurinrichting niet in orde was. Dit zal eerst kunnen komen vast te staan, als de bestuurder inlichtingen kan verschaffen. De aanredende wagen kwam eerst tegen den eersten auto van de file, waarvan hij de spat borden raakte. Deze maakte toen een schuiver naar den anderen kant van den weg, doch de wagen kwam er overigens goed af. Vervolgens kwam de tegenligger in botsing met den tweeden auto, welke zoo hevig was, dat eerstge noemde eenige malen over den kop sloeg. De inzittenden vlogen eruit, waarna de wagen in brand vloog. De derde auto en de daarop volgende motorrijder kwamen toen in volle vaart met de gebotste voertuigen in aanraking. In dit scheidsgerecht hebben de na volgende heeren zitting Voorzitter: W. Beukenkamp, Bur gemeester der gemeenten Werken dam en de Werken en Sleeuwijk. Leden: H. Groeneveld, C. H. Hak kers, G. P. Kistenmaker, respectie velijk voorzitter, secretaris en be stuurslid der Werkgeversver. Wer kendam en de Werken; M. Ruppert, hoofdbestuurder van den Ned. Chr. Landarbeidersbond; F. Bax, hoofd bestuurder van den Nederl. Landar beidersbond; G. J. v. Unnik, hoofd bestuurder van den Ned. R.K. Land- arbeidersbond. Ter zitting van het Scheidsgerecht werden de navolgende betreurens waardige feiten vastgesteld: ie. dat enkele landbouwers, on danks hun lidmaatschap van de Werk- geversvereeniging, de afgesloten Col lectieve Arbeidsovereenkomst niet of niet ten volle naleven; Onder deze omstandigheden acht het voltallige Scheidsgerecht zich ver plicht, tegen dergelijke handelwijzen zéér ernstig te waarschuwen. Ter voorlichting van de betrokken landbouwers merkt het Scheidsge recht het volgende op: ie. Dat enkele georganiseerde landbouwers, ondanks hun lidmaat schap van de Werkgeversvereeniging toch de afgesloten Collectieve Ar beidsovereenkomst niet of niet ten volle naleven, is naar het oordeel van het Scheidsgerecht een zéér immo- reele daad. Het niet-naleven van het contract door deze georganiseerde werkgevers is in strijd met: a. de goede zede; b. art. 1374, al. 3 van het Bur gerlijk Wetboek; c. art. 9 der Wet op de Collec tieve Arbeidsovereenkomst (Wet van 24 December 1927, Staatsblad 415) d. art. 2 van de Crisis-Organisa tiebeschikking 1934 II (Beschikking van den Minister van Economische Zaken van 27 Juni 1934, Nr. 19081). Het Scheidsgerecht wijst er de ge organiseerde werkgevers daarom uit drukkelijk op, dat de Collectieve Ar beidsovereenkomst getrouwelijk moet worden nageleefd. Wanneer degenen, die het contract tot dusverre niet of niet ten veile hebben nageleefd, zulks vanaf heden wel gaan doen, zullen diegenen van rechtsvervolging worden ontslagen. Degenen, die echter met hun con tract-breuk na heden voortgaan, zul len door het Scheidsgerecht (dat bij uitsluiting van den burgerlij ken rech ter deze zaken berecht) veroordeeld worden tot: a. naleving van het contract; b. betaling van de minimumcon- tractloonen met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1935; c. de kosten van het Scheidsge recht. Voor weldenkende menschen is het niet oorbaar, dat een groot aantal landbouwers zich niets aantrekt van wat de georganiseerde bedrijfsgenoo- ten (landbouwers en landarbeiders) in eerlijk overleg met elkander heb ben vastgesteld. Zij handelen daar door niet alleen in strijd met behoor lijke sociale beginselen, doch ook in lijnrechten strijd met den wensch der Overheid. Het Nederlandsche volk steunt im mers het landbouwbedrijf. Die steun is geen personensteuri, maar een be- drijfssieun en moet derhalve ten goede komen aan alle bedrijfsgenoo- ten, dus ook aan de arbeiders. De eerste voorwaarde ter bereiking van dat doel is zeer zeker, dat er georga niseerd overleg is. Geschiedt dit niet, dan brengt men daarmede den ge- heelen landbouwsteun in gevaar. Vandaar dat de Regeering van de landbouwers eischt, dat zij overleg plegen met de drie samenwerkende landarbeidersbonden (Chr., Mod. en R.K.). Wanneer de ongeorganiseerde landbouwers het contract niet teeke nen en/of niet naleven, dan kan en zal de Regeering hen daartoe blijkens de Crisis-Organisatiebeschikking '34 II verplichten. In het belang van deze landbou wers deelt het Scheidsgerecht daar- .om mede, dat zij alsnog op tweeër lei wijze Regeeringsingrijpen kunnen voorkomen: a. door zich vóór of op 31 Juli !935 °P te geven als lid van de Werkgeversvereen. Werkendam en de Werken (Secretaris: Dhr. C. LI. Hakkers, te Werkendam); b. door alsnog vóór of op 31 Juli 1935 aan de samenwerkende landarbeidersbonden (adres: Maurits- straat 47 Utrecht) mede te deelen, dat hij geacht moet worden, partij te zijn bij de Collectieve Arbeidsover eenkomst, gesloten tusschen de Werk geversvereeniging Werkendam en de Werken en de drie landarbeidersbon den. Tot dat doel is op 2 Juli 1935 aan de ongeorganiseerde landbou wers reeds een verklaring gezonden. De ongeorganiseerde landbouwers die één van deze twee dingen niet gedaan hebben vóór of op 31 Juli 1935, zullen opgegeven worden aan den Minister van Economische Za ken, met het verzoek, deze landbou wers ook met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1935 de minimum-contract- looneti te laten betalen. 3e. Tenslotte wijst het Scheidsge recht er nog op, dat het aangegane collectief contract getrouwelijk moet worden nageleefdzoowel ten aanzien van georganiseerde als ongeorgani seerde arbeiders. Liet is volmaakt on verschillig of een arbeider georgani seerd dan wel ongeorganiseerd is. Art. 14 van de Wet op de Collec tieve Arbeidsovereenkomst bepaalt, dat een collectief contract ook ten aanzien van ongeorganiseerde arbei ders moet worden nageleefd. De con- tracteerende organisaties zullen nauw lettend op de handhaving van deze bepaling toezien en het Scheidsge recht vertrouwt, dat aan alle bona fide arbeiders dezelfde kans op ar beid zal worden gegeven. Het Scheidsgerecht vertrouwt, dat alle belanghebbenden van het boven staande goede nota zullen nemen. Voor het Scheidsgerecht: W. BEUKENKAMP, Voorzitter. Sleeuwijk, 18 Juli 1935. Ir. Mussert vertrokken en Roes tan Effendi od ziin ach terste beenen. Van Schaap en Oss. Door al de tragische gebeurtenis sen op luchtvaartgebied der laatste dagen heeft de leider van de N.S.B., Ir. Mussert zich niet laten weerhou den om ziin voorgenomen luchtreis naar Indië ten uitvoer te brengen. Hij vertrok naar Indië met de „Sper wer," uitgeleide gedaan door een me nigte van naar schatting f 10.000 per sonen, in hoofdzaak leden van zijn partij. Het gekleurde kamerlid Roestam Effendi heeft hierin aanleiding ge vonden om den minister van Kolo niën enkele vragen te stellen, die in het kort vrijwel hierop neerkomen „Als ik het nu eens in mijn hoofd krijg om een propaganda-tocht door Indië te maken, zal de zaak voor mij dan even glad van stapel 100pen als voor den leider van een vereeni- ging, waarvan het lidmaatschap voor ambtenaren in overheidsdienst ver boden is ?„En zoo nietwaarom dan niet?" Bij de behandeling van het bezuim- gings-ontwerp in de Kamer zijn de tongen losgekomen. De woordvoer ders van de verschillende partijen hebben hun meening over de ver schillende punten te kennen gege ven waarna minister Colijn het stand punt van het Kabinet heeft verdedigd. Aan het eind van zijn rede heeft hii op zeer duidelijke wijze de kwes tie van vertrouwen gesteld. Algemeen z et men met groote belangstelling de verdere afwikkeling van deze ne telige aangelegenheid tegemoet. Wij moeten het zwarte schaap van Wormerveer, den thans in verzekerde bewaring gestelden kassier Schaap, althans dit recht laten wedervaren, dat hii vrijwillig zijn volle mede werking heeft verleend om licht te verspreiden over zijn eigen, hopeloos verwarde zaken. Het heeft er inder daad den schijn van, dat hii persoon lijk weinig of niet heeft geprofiteerd van het geld van anderen, dat hii op zoo onverantwoordelijke wijze door zijn handen heeft laten gaan. Het is de oude geschiedenishet eene gat is met het andere gestopt, tot er tenslotte geen stoppen meer aan was. De benadeelde safe-houders zullen er, naar het zich laat aanzien, nog al zonder kleerscheuren afkomen, aangezien hun eigendom door mid del van braak en diefstal in andere handen is geraakt, zoodat het hun na afloop der strafprocedure waar schijnlijk zonder kosten weder ter hand zal worden gesteld. Zii echter, die hun eigendom in open bewaar geving aan de firma Schaap toever trouwden, zullen hun verduisterd eigendom moeten terug koopen tegen de prijzen, door de koopers daar voor besteed of tegen de sommen, die er door de banken op werden voorgeschoten. De geheele debacle is, naar thans blijkt, ontstaan door het verleenen van te groote credieten, waarop het geringe bedrijfskapitaal van de bank niet was berekend! Van Schaap naar Oss is slechts een stap. Daar schijnt men nog niet aan het einde te zijn van de ont raadseling der geheimen van de Os- sche onderwereld, al komt er toch al flink schot in. Thans heeft men de draden in handen gekregen van het complot, dat leidde tot het in brand steken van een woning aan de Koorn- straat te Oss, in Augustus 1926. waar bij een moeder met haar drie kin deren den vuurdood stierven. De da ders en aanstokers zijn gearresteerd en zullen hun gerechte straf niet ont- loopen. Het onderzoek inzake de tarwe- fraude de Eist wordt nog steeds voortgezet met het gevolg, dat een nieuwe verdachte in verzekerde be waring is gesteld. Enkele andere ver dachten in deze geruchtmakende zaak, die zich te Arnhem in hechte nis bevonden, zijn daarentegen voor- loopig in vrijheid gesteld. Te Den Haag had met groote plechtigheid de begrafenis plaats van den Minister van Staat P. W. A. Gort van der Linden, die in den ou derdom van 89 jaar overleed. In Minister Cort van der Linden verloor ons land een van zijn kundigste staatslieden, wiens naam met gouden letteren zal worden gegrift in de an nalen onzer geschiedenis, al ware het alleen om hetgeen hij voor het vader land heeft gedaan tijdens den wereld oorlog, toen Nederland aan alle zij den werd bedreigd door de oorlog voerende mogendheden. Aan zijn wijs beleid is het voor een groot deel te danken, dat ons de gruwelen van den oorlog binnen eigen grenzen zijn bespaard gebleven. (Nadruk Verboden). DUSSEN. Onder leiding van burgemeester Snijders alhier,, werd in hotel Leemans een vergadering gehouden van landbou wers, zoowel georganiseerd! als onge organiseerd om te komen tot vaststel ling van maximum loon voor de land arbeiders. Tevens werd op dieze ver gadering een commissie benoemd, be staande uit de heeren J. v. Krimpen, B. Koekkoek,, G. Verhoeven en G. Raams, welke met de afdeeüng Hank nog in nader overleg zal treden, waar bij dan tevensl de afgevaardigden der drie samenwerkende landarbeidersbon den aanwezig zullen zijn. Naar men verneemt is de heer A. v. d. Pluym die bij een autobotsing ernstig werd gewond thans in 't zieken huis te Raamsdonksveer overleden, zonder dat hij tot bewustzjjn was teruggekeerd. DOEVEREN. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 Zilveren armband, onder de gemeente Dussen. Te bevragen bij J. H. Boll Pz. alhier. GIESSEN. Aan de Chr. Kweekschool te Go- rinchem werd bevorderd naar de 3de klasse, mej. Klaziena de Lorm alhier. CAPELLE. Het glas-, behaDg- en verf wei k van het te verbouwen heerenhuis, voor rekening van den heer van den Assum- Kanters te Dongen is bij onderhandscbe aanbesteding opgedragen aan Gebr. van der Waals alhier. Bij het aan het gymnasium te 's Hertogenbosch gehouden overgangs examen werden van de 2e naar de 3e klasse bevorderd de jongedame Ella van der Hoeven en Eva Kerst, en aan de Rijks H. B. S te L;en Bosch werd Dea Addink van de le naar de 2e klasse en Jos. van den Hoek en Steef Oerlemans van de 2e naar de 3e klasse bevorderd. Op het te Naaldwijk gehouden muziek- en zangconeours behaalde onze oud- dorpgenoot, de heer Chr. van Beek, musicus te Rotterdam, met de gemeDgde zangvereenigiDg „Harmonie" uit Capelle a. d. IJssel, van welke vereeniging hij directeur is, in de eere-afdeeling met 334 punten een eersten prijs Tot de 1 klasse van de H. B. S. te Dordrecht is na gehouden examen toe gelaten de jongeheer B. v: d. Hoeven. MEEUWEN. Mej. M. de Bie alhier, slaagde dezer dagen te Breda voor het eindexamen M.U.L.O. NIEUWENDIJK. Bij den heer P. van Breugel is een postduif aan komen vliegen, met een gummi- en een Zilveren ring gemerkt 1* 342430. Het aangekondigde concert van het fanfarecorps „Overwinning na Strijd" en het Mannenkoor „Onderling Genoegen", dat j 1. Zaterdag zou plaats hebben, is wegens de weersgesteldheid uitgesteld tot a.s. Zaterdag 27 Juli. J.l. Vrijdag maakten de leerlingen van de hoogste klasse der Chr. School met het onderwijzend personeel een uit stapje per touringcar naar Breda, 's-Her- togenbosch en omstreken. Na een genot vollen dag keerden 's avonds allen in op gewekte stemming huiswaarts. Door de Rijkspolitie alhier, is tegen eenige personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het ontvreehoden van straatsteenen toebehoorende aan het Rijk. NEDERIIEMERT. Zaterdag- j.l. gaven de muziekver- eenigingen „Concordia" alhier enPrins Hendrik" uit Aalst, een gezamenlijk concert aan het veer alhier. De bloem pjesverkoop ten bate der vereeniging „Concordia" bracht ongeveer f20.op. SLEEUWIJK. Aan de Handelsschool te Gorinchem zijn geslaagd voor het diploma kantoor stenograaf in de Ned. Taal de dames WP van Hees en E. van der Linden alhier. Deze dames slaagden tevens voor typiste. SPRANG. Zaterdag bracht de Ned. Herv. Meisjesvereen. op G. G. „Persis" onder leiding van haar presidente, mej. D. Vos per autobus een bezoek aan Middelburg en Domburg Om circa 11 uur keerde men hoogst voldaan huiswaarts. Zondagnacht reed de heer Z uit Breda aan het Oosteinde alhier met zijn motor tegen een telefoonpaal, waardoor hij er af slingerde en enkele hoofdwonden op liep. Door Dr. W. werden de wonden verbonden en is de patiënt naar zijn meisje te Waalwijk vervoerd. Demotor was ook deerlijk gehavend en voor be rijding ongeschikt. VEEN. De langs de huizen gehouden col lecte voor het Ned. Roode Kruis, heeft f 8.24 opgebracht. Onze dorpsgenoot C. Haseleger, slaagde vorige week te Breda voor het eind-examen U.L.O. WIJK EN AALBURG. Bij de Maandag j.l. gehouden aan besteding tot den bouw van een woon huis voor rekening van den heer L. v. d. Wiel te 's-Gravenhage, onder architectuur van J. G. Mouthaan, bouwkundige alhier, werd ingeschreven als volgt J. Zonneveld, Veen f 2989 A. Kramer, Babiloniënbroek f 2833 P. Kramer, Gen deren f 2592 W. Colet, Veen f 2531 Van Ai kei en Lugtenherg, Gorinchem f 2380 De raming was f 2500. Het werk werd aan de laagste inschrij vers gegund. In de j.l. gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap van den Hooge Maasdijk van het benedenland van Heusden, is metal gemeene besloten, Gedep. Staten van N.-Br. te verzoeken, voornoemd waterschap niet op te heffen, maar zelfstandig voort te laten bestaan. WIJK. Voor het le gedeelte van het examen arts is geslaagd, de heer R. v. d. Pol alhier. Verleden week maakten de kin deren der O.L. school per autobus ?,De Onderneming", onder leiding yan het hoofd der school het gebruikelijke schoolreisje. Men vertok des morgens om 8 uur over de nieuwe brug te Zaltbommel,. via Geldermalsen, Tiel naar Eek en Wiel. Hier ging men per gierpont over naar Rhenen, waar Ouwehands dieren park, het aquarium, de krakodi len. uit kijktoren en den speeltuin werden be zichtigd. Zeer veel werd hier geno ten. Vervolgens ging de reis over Ame- rongen, Leersum naar Austeriitz. Hier werd de pyramide beklommen en ging het over Éde naar Arnhem. De nieu we brug toch veel de aandacht der jeugd. Ook het park Sonsbeek werd bezocht en op den terugweg via Nij megen, Grave, waar de kinderen volop van de kersen, welke deze streek biedt, hebben gesmuld. Te ongeveer 10 uur keerde men pa een leerzame, genotvolle en prettige dag weer in Wijk terug. Een woord van hartelijken dank gaat uit naar de leiders en verzorgers ,van de kinderen, van wien op zoo'n dag zooveel gevergd wordt. WERKENDAM. Aan de Fa. Gebr. van Oord alhier werd als opvolgster gegund voor de somma van f25 847.het rijswerk voor de „Willem-Annapolder" te Kapelle-Biezelinge (Z.) waarvan de aanbesteding plaats had 11 Juli j.l. Door de Ned. Herv. Meisjesvereen. „Mirjam", pres, Mej. Lammers, werd per autobus van Westerhout een reisje ge maakt naar het dierenpark te Rhenen en tevens een bezoek gebracht aan de kersen boomgaarden. De Vrouwenbond afd. Werkendam,, ondernam een reis naar het Doofstommen- instituut „Efïatha" te Voorburg en den Haag. Ook werd nog een bezoek ge bracht aan Van den Berg's Margarine- fabriek te Rotterdam. Beide vereen, hebben dien dag volop genoten. Door M. J. v. d. Steenhoven, J. A. Visser en W. Zuidam, werd met gunstig gevolg het examen afgelegd voor het U.L.O.-eindexamen. Zij waren leer lingen van de Chr. U L.O.-school aan de Tol. WOUDRICIIEM. De heer J. van Hoven alhier, werd op de Chr. Kweekschool' vooir onderwijzers te Gorinchem, bevorderd van de 3de naar de 4de klasse. De dames M. C. Benjamins en M. C. Huyser alhier, slaagden aan de Rijks kweekschool voor onderwijzeres te Gorin chem voor het diploma Handenarbeid. De N.V. Provinciale Noordbrabant- sche Electriciteits Maatschappij heeft be sloten het bovengrondsch electrisch net in deze gemeente te vervangen door een ondergrondsch net. Aan den dienstplichtige der lichting 1935 dezer gemeente, S. A de Joode alhier, is door den Minister van Defensie vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Gedurende de vorige week werden aan de vischmaikt alhier aangevoerd 3 zomerzalmen ad. f 0.90 tot f 1.40 per pond. Besteed werd voor dikke paling 40 tot 45 cent; dunne aal 11 15 cent en snoek 39 tot 41 centalles per pond. RAAMSDONKSVEER. Ds. Oost van Aalsum heeft het beroep naar de Herv. Gemeente van Raams- donk aangenomen. ROTTERDAM, 23 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 219 paarden, 32 veulens, 623 magere en 809 vette runderen, 164 vette kalveren, 123 Graskalv., 593 nuchtere kalveren, 123 Schapen en lammeren, 13 bokken of geiten, varkens. Per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. Koeien 48— 44— 30—34 Ossen 44— 42— 32—35 Stieren 39— 35— 28—32 Vette kalveren 70 60 35—45 Schapen 35 31 28 Lammeren 36 32 24 Per stuk Melkkoeien f 85 f 185 Kalfkoeien f 90 a f 190 Stieren f 100 k f 195 Pinken f 50 a f 70 Graskalveren f 20 a f 35 Vaarzen f 60 a f 100 Werkpaarden f 80 it f220 Slachtpaarden f 80 it f 160 Veulens f a f Hitten f 60 a f 90 Biggen f a f Nucht. slachtkalv. f 4.50 k f 6.50 id. fokkalv. f 8 k f 16 Schapen f 8 k t 15 Lammeren f 6 a f 10 Biggen per week f k f 17 Juli j.l. is ten Gemeentehuize van Sleeuwijk een zitting gehouden van het Scheidsgerecht voor het land bouwbedrijf in den Biesbosch. 2e. dat een groot aantal ongeor ganiseerde landbouwers tot dusverre de Collectieve Arbeidsovereenkomst niet geteekend heeft en ook niet of niet ten volle naleeft; 3e. dat enkele landbouwers bij voorkeur ongeorganiseerde arbeiders in dienst nemen en/of georganiseer de arbeiders ontslaan. 2e. In de tweede plaats acht het Scheidsgerecht zich verplicht, de on georganiseerde landbouwers, die het contract tot dusverre nog niet ge teekend hebben en ook niet naleven, zéér ernstig te waarschuwen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 4