SIERLIJKE ZOMERAVONDTOILETTEN. nmaken op drieërlei wijze. PRAKTISCHE MODELLEN VOT - HUIS EN TUIN. Japon voor aanstaande moeders. •ft© -/vV- Al. VERSCHUIVING DER WAARDEN. De Zomer- Garderobe. KK 1734 ..ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. De patronen, welke voor de lezeressen in deze Damesrubriek beschikbaar worden gesteld, zijn verkrijgbaar tegen den prijs van 50 ct. per stuk. Wij kiezen voor onze abonné's zooveel mogelijk de gangbare ma ten, zoodat een ieder haar voordeel kan doen. De patronen kunnen worden besteld per brief, met bijgesloten postzegels, of per postwissel aan de Moderedactrice Dames- rubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. De gevraagde patronen worden binnen en kele dagen aan u afgezonden. Hierbij zien onze leze ressen enkele modellen, welke, wij weten het ze ker, zeer veel gevraagd zullen worden. Deze mo dellen zijn bijzonder doel matig voor de moderne huisvrouw, die er ook bij haar huiswerk graag „toonbaar" uit wil zien. Het eerste model, no. 1734, is een japon, ge maakt van een eenvoudi ge, gestreepte zomerstof, niet te dun en te soepel. Vooral voor meer gezette figuren zal zij geschikt zijn. Het lijfje bestaat uit drie deelen: twee voor pandjes en een rugpand. De twee voorpanden die nen over elkaar heen te vallen, recht over links, zoo als bij een mantelslui ting. Ook de rok bestaat uit drie deelen: twee voor panden en één achterpand. De rok wordt zonder ruim te aan het lijfje gezet, zoo dat wij de japon als een mantel aantrekken. Om het middel komt een smalle ceintuur, vervaar digd van de japonstof en duitend met een moderne, metalen gesp. De knoopen op den rok dienen uitslui- iend ter garneering en worden natuurlijk fekozen in de tint van de japon, evenals le ceintuursluiting. De rok kan vrij lang zijn. Hoe langer nen een huisjapon kiest, des te meer ple- der men er van zal hebben, want, niet- vaar, een huisjapon moet niet alleen ge makkelijk zitten, maar tevens zoo doelma- ig zijn, dat zij ook onze verdere kleeding >eschermt. De mouwen van de japon zijn recht en loopen naar den pols toe iets nauwer uit. Om de manchet te vormen, snijden wij de nouw bij den pols over een lengte van den cm. iets wijder uit, zooals ons prentje luidelijk aangeeft. Deze gemakkelijke japon is verkrijgbaar n de maten 46 en 50 voor den prijs van /0.50. Bijgaand model mag bijzonder geslaagd hee- ten als een japon voor aanstaande moeders. De japon (no. 1729) wordt van voren geslo ten, dus als een mantel aangetrokken. Men zorge er echter voor, dat de voorpanden goed ver over elkaar heen vallen, zoodat men lang plezier van het kleedingstuk kan heb ben. De coupe van de japon is vrij eenvoudig. Het lijfje valt laag en puntig in den rok, welke laat ste eemgszins klokkend is. Van voren zoowel als van achteren, tenminste wat de rok betreft, is het aanzien van de japon hetzelfde. Om de jurk sluitend te maken, maakt men gebruik van een breede strik. De linten worden aan de rechterzijde van het voorpand en de lin kerzijde van den linker zijnaad gezet. De sjaal kraag wordt eenvoudig apart van het lijfje ge knipt; zij dient niet te breed te zijn; dit zou ons maar hinderen bij warme dagen. De mouw is gewoon recht; zij loopt naar den pols toe eenigszins nauwer en wordt afgewerkt met een klein boordje, naar bin nen geslagen. Deze japon is verkrijgbaar in de maten 44 en 48, tegen den prijs van 50 ct. WE MAKEN EEN KAPMANTELTJE VAN EEN OUDE ZOMERJURK Niets weggooien dat zij onze leus! Is er een voorbeeld noodig, om te bewij zen, dat dit een verstandige leus is? We hebben een zomerjurkje van drie, vier jaar geleden. Het is te kort, te nauw, en eigenlijk is het niet meer de moeite waard om het te vermaken voor iemand, die kleiner en slanker is dan wij. Maar we kunnen het niet over or^s hart verkrijgen om het weg te doen. Neen, dat zou zonde zijn. Het goed is nog prachtig, héélemaal niet versleten! Maar wat zullen we er dan mee doen? We laten het nog even liggen in onze naaimand. Nu kunnen we op ons gemak VKK 172& Deze week willen wij onze lezeressen nog eens een paar zeer bijzondere modellen laten zien van zomeravondtoiletten. Dat de zeer wijde rokken, de linten en strooken nog lang niet uit de mode zijn, wat betreft onze avondkleedjes, daarvan getuigt dit vroolijk prentje. Het eerste model, dat gemaakt is van zij den tulle, de stof, welke zoo bij uitstek geschikt is voor het maken van avondja ponnen, omdat zij zoo mooi soepel valt. is meer geschikt voor heel slanke dames, om dat de wijde pofmouwen en de groote strik van voren iets dikkere vrouwen een te breed voorkomen zouden geven. Op het eerste gezicht gelijkt de japon nogal ingewikkeld, doch dit is zij echter niet. Het lijfje loopt recht, zoowel van vo ren als van achteren. Vlak onder het lijfje valt de lange, door ingezette punten, ge klokte rok. De wijdte van den rok, welke wijdte wij noodig hebben rondom de heu pen, wordt vernuftig ingehaald door smockwerk. De rok valt verder gewoon recht naar omlaag. Een zestal punten sie ren den rok, en zorgen er tevens voor, dat wij in het loopen niet worden belemmerd, door een te nauw omsluitende rok. De mouwen hebben aan de schouders eveneens weer smockwerk. Een onzicht baar bandje houdt de mouwen bij den elle boog op hun plaats. Ter versiering komt aan den hals een groote strik. Een ceituur wordt bij deze japon niet gedragen, hoogstens een fiuweeien bandje, in de kleur van de overheerschende tint van het gebloemde patroon. Het tweede model vraagt minder onze aandacht en is daarom misschien meer ge schikt voor die dames, die zichzelf met meer tot de „jonge meisjes" willen reke nen. De japon is bijzonder charmant, wellicht komt deze charme voort uit den eenvoud van de snit. De japon wordt gekozen in het soepele, moderne „reversible", de stof, wel ke niet alleen uitstekend is voor avondklee- ding, maar tevens bijzonder praktisch is, omdat zij van beide kanten kan worden ge dragen, hetgeen verdere garneering weer overbodig maakt. De rok is wijd klokkend en valt tot op den grond. De mouwen van deze japon zijn op de armen opengewerkt. De halssluiting ge schiedt op een der schouders. De gedrap- peerde kraag zorgt tevens voor halsver siering. De rok is eenvoudig; niet te over dreven wijd geklokt. Om het middel komt een breede ceintuur, of beter gezegd een sjerp. Indien men nog een enkele garneering aan de japon wil geven, leg dan op een eter schouders een corsage of moderne meta len bijou. Model nummer drie is een avondtoiletje voor onze jonge meisjes. Op het eerste ge zicht gelijkt het japonnetje op een Biede- mayer-costuum; inderdaad heeft het model hiervan iets weg. De japon is eenvoudig en gemakkelijk te vervaardigen. De vi^kante halsopening wordt van vo ren gesloten door een rij knoopen, in de kleur van de breede lakceintuur, welke om het middel wordt gedragen. De korte mouwtjes zijn sierlijk; niet wijd, doch ook niet strak zittend. Een klein, wijd- bedenken, wat we er mee zullen doen. En opeens krijgen we een idee! Een wer kelijk lumineus idee! We gebruiken het om er een kapmanteltje van te maken. Als we 's morgens onze haren zorgvuldig kammen en extra zorgvuldig borstelen natuurlijk hebben we onze jurk dan al aan. Een kapmanteltje is dus eigenlijk een noodzakelijk iets. Nu hoeven we ons niet nog eens extra af te borstelen. Dank zij de oude zomerjurk! ..Niet alle huisvrouwen hebben een inmaak-apparaat te harer beschikking en voor allen loont het de moeite niet er een aan te schaffen. Indien men echter toch wil steriliseeren b.v. om enkele glazen met vruchten voor de wintermaanden in voorraad te hebben, dan kan men dit doen door speciale klemmen te gebrui ken. Men kan ook zonder voor- kookproces steriliseeren, door een schaaltje met wijngeest op de gekookte en reeds in de gla zen overgebrachte vruchten te plaatsen en dit aan te steken, daarna vlug afsluiten met gum- miring en deksel. Ten slotte kan men in de heete luchtovens van de moderne gas fornuizen volgens de gegeven voorschriften steriliseeren, doch plaats dan tevens een schaaltje met water rn den over en neemt een dikke onderlaag van natte couranten. Een probleem voor de Katholieke vrouu. Er is misschien geen tijd geweest, waarin met zooveel heftigheid en aandrang is ge beukt op de onbuigzaamheid van eeuwige waarden eeuwige waarden, weike werden vertegenwoordigd door miljoenen Katho lieke mannen en vrouwen. En er is mis schien ook geen tijd geweest, waarin rnet zooveel succes de wankelmoedigen werden overgehaald en van het ééne steunpunt, dat zij nog bezaten: God, werden afgestoo- ten. Maar ook is het een tijd, waarin met bewonderenswaardige hardnekkigheid wordt gestreden voor het behoud der eeuwi ge waarden, een strijd, wélke wordt geveerd door een kleine keurbende. Deze keurbende, verdedigend en bescher mend wat het nog bezit, vergeet helaas maar al te vaak den aanval, waartoe zij zelf moet overgaan. Verdediging zonder tegen aanval beteekent immers verlies. Lang zaamaan brokkelt de verdedigingslinie af hier vallen krijgers in het heetst van het gevecht daar zijn er, die wankelmoedig worden en zich overgeven. Verdedigen en. uitvallen! Te weinig wordt eraan gedach' Hoe groot is het aantal vrouwen niet ga worden, dat de belangrijkste dingen aa levens meent te hebben gevonden in da slanke lijn en in de vraag, of de komende herfst een langere of kortere rok in de mode zal zijn. Stel u gerust: zijn de be richten uit Parijs juist, dan zal hij een tikje korter zijn. Duizend andere vraagstuk ken van denzelfden brandenden aard wach ten op een oplossing maar daarnaast zijn er miljoenen hemeltergende vraagstuk ken, vraagstukken, voor welker oplossing dag en nacht kaarsen branden voor Gods altaren en waarvoor elke seconde de lip pen van'een eenzame kloosterling een ge bed prevelen. Dit is tenslotte het cardinale punt: wat is het voornaamste in het leven. De Katho lieke vrouwen, die wel op de eerste plaats, tot de keurbende behooren, mogen er z.ch. wel bewust van zijn, dat de waarde des levens wordt gemeten met een eeuwjge maat. De mensch verschuift de eeuwige waarde en de eeuwige maat naar het tijde lijke. En dit is het probleem, dat ieder moet oplossen: hoe te behouden de waarde van het mensch-zijn, zooals dit door God is ge schapen. P. opstaand manchetje maakt de mouw af. Vrouw Mode maakt het ons wel gemak kelijk, want iedere moderne, eenvoudige stof mogen wij in dit seizoen voor ons mid dag- en avondtoiletje uitkiezen. Is het dessin van dit japonnetje tamelijk druk, kies dan niet veel arm- en halsversie ring. Een enkele metalen halsketting en een enkele metalen armband zal ons meer flatteeren dan een massa bijoux, welke ab soluut niet bij ons toilet passen! Het vierde en laatste modelletje laat u zien een fiatteerende japon, bijzonder ge schikt voor smalle jongedames, juist omdat de mouwen de draagster iets breeder zul len maken, dan zij in werkelijkheid is. Van dit model valt feitelijk weinig te vertellen; het prentje doet het voor ons. Het lijfje is ook bij dit model weer recht vallend en behoeft geen enkele plooi of instiksel. De rok is ruim klokkend en wordt slechts aan de onderzijde, dus aan den zoom, versierd met een franje, verkre gen door de japonstof. Een dergelijke een voudige garneering wordt in den laatsten tijd veel toegepast, ook bij middagjapon nen. De mouwen hebben enkele strookjes, welke op een effen ondermouwtje zijn ge legd. Ook de kraag bestaat uit strookjes. Om het middel komt een breede sjerp, ge garneerd met een corsage, passend bij de kleur van de japon. Wij zouden u willen raden: kies voor dit model een niet te, laten wij zeggen, „kin derachtige" stof, daar de vele strooken aan hals en mouwen toch reeds jeugdig maken. Bovendien zou de japon dan ook te druk worden en te veel de aandacht vragen. Waarom behandelen vele dames hare zn- mer-garderobe minder serieus, dan die> welke haar winterbezit uitmaakt? Winter hoeden worden herhaaldelijk afgeborsteld en opgestoomd en wij zijn doodsbang, dat we er regen op krijgen. Is dit het geval bij een zomerhoed, dan denken we onwillekeu rig: „het is stroo, het kan tegen regen" Soepel wit en licht stroo vraagt zeer ze ker een zorgvuldige behandeling, daar het anders in minder dan geen tijd een smoe zelig en onfrisch aanzien verkrijgen, 's Zomers toch is het veel stoffiger en leg gen we de hoeden hier of daar neer, dan kan het voorkomen, dat de rand geheel en al stoffig wordt'. In het begin bemerkt men dit niet, doch komt er een regenbuitje op„ dan komt het eerst goed te zien en krijgt het geheel een groezelig aanzien. Zomer hoeden moeten regelmatig geborsteld en eveneens opgestoomd worden, echter niet zóó, dat ze nat worden door de stoom, ver der moeten alle dameshoeden op een standaard in een kast geborgen worden.. We moeten het echter zoo doen, dat ze min of meer schuin hangen, aangezien de bol uitzakt en slap wordt, indien een hoed juist in het midden op de standaard rust. Hoeden die nat geworden zijn, worden met proppen vloeipapier opgevuld of we plaatsen ze op een houten vorm, even groot en rond als de bol, hoewel deze speciaal voor dit doel moeten worden besteld. Natte hoeden moeten nimmer in de zon. gedroogd worden, doch in de schaduw. Het garnituur wordt eraf gehaald, banden ge streken (verkeerde kant), bloemen ge stoomd en in den vorm gebogen. Ingeval de bloemen niet goed te krijgen zijn, dan is het beter, deze te vervangen door nieu we, de aanschaffingsprijs hiervan is niet zóó hoog. Het belangrijkste van den hoed is de vorm en is de hoed zelf erg slap, dan kan deze met een gelatine-oplossing bestreken worden. De juiste verhouding hangt af van de stijfheid van het materiaal. Vroeger ap preteerde men de hoeden met een suiker oplossing, doch de practijk heeft bewezen., dat dit minder duurzaam is. We kiijgen dan minstens het gevoel, alsof alle zwermen bijen en wespen op onze besuikerde hoed zullen afkomen!! Gewone stroohoeden krijgen wij weer in de goede vorm door ze af te borstelen met een borax-oplossing. Indien de rand plat is, zooals bij heerenhoeden, dan moet deze met zware voorwerpen (op een doek) be zwaard worden. In de drogisterijen heeft men echter al lerlei reinigingsmiddelen, die bij verschil lende soorten stroo passen. Panamahoeden blijven wit, indien ze althans niet door een verkeerde behandeling geel gekleurd zijn. Verkleurde hoeden kunnen we zelf ver ven door matte lak bij den drogist te koo- pen. Glimmende lak is niet aan te bevelen, in de eerste plaats is deze te zeer in het oog vallend en ten tweede ziet men er gauwer stof en regen op. Zelf gelakte hoeden kan men af en toe met een weinig spiritus' schoon maken; echter niet te veel gebruiken, aangezien deze door het transpireeren spoedig vet wordt, hetgeen het kapsel ook niet ten goe de komt. Dit schoonmaken geldt ook voor den binnenrand van heerenhoeden, die tn««» met water en ammoniak reinigt of rrna rnmm weinig waschbenzine. J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 8