De Grootmoeder. FEUILLETON. Buitenland. naar het Algemeen Burgergasthuis te!persoon. Deze heeft reeds 12 jaar inde; Tier gen op Zoom overgebracht. 1 gevangenis doorgebracht en v?as sedert 2 Het slachtoffer is aan de gevolg en 1 -weken daaruit ontslagen. Na dien tijd overleden 1 heeft hij weer kans gezien drie inbraken —o1 te plegen een bij den pastoor te Best bij "VROUW DOOR AUTO AANGEREDEN Oirschot, een te Terheijden en een te EN GEDOOD. Made. Een gedeelte van het gestolene Op den weg van Tilburg naar Breda ter hoogte van Huiten, gem. Gilzen is de ongeveer 50-jarige mevr. van Bezouw- Nouwen uit Gize, die aldaar op de fiets reed en een zijweg insloeg, door een auto, bestuurd door den heer M. v. Eyndhoven uit Tilburg, aangereden. Zij werd tegen den grond gesmakt. Een juist passeerende arts uit Rotterdam constateerde den dood. De bestuurder van de auto verklaarde dat de vrouw geen teeken heeft gegeven, dat zy links af wilde slaan. Hij heeft door naar links uit te wijken nog getracht een aanrijding te voorkomen. MEISJE VERDRONKEN. Bij het planten zoeken is het 12-jarig meisje Jennotto Lode wegers in de kali Bango verdronken. VIER HUIZEïTAFGEBRAND IN VELDHOVEN. Brandweer stond machteloos. Vermoedelijk tengevolge van het om vallen van een met benzine gestookt kook- toestel is Zaterdagavond tusschen acht uur en half negen brand ontstaan in de woning van den heer Kox te Veldhoven (N.-Brab.). Het vuur greep zeer snel om zich heen en spoedig tastten de vlammen de kruidenierszaak aan, die voor de woon vertrekken was gelegen. In alleryl vluchten de bewoners. De brandweer kon niets uitrichten, aangezien er in den geheelen omtrek geen water te vinden was. Lijde- lyk moest men het aanzien, hoe het ver terend element het een na het ander de rij van vier huizen, bewoond door de gezinnen Peters, Akkersen, Rooimans en Kox, verwoestte. Hoog laaiden de vlam men op en van her en der kwamen de omwonenden toesnellen om de behulpzame hand te bieden. Vrijwel alle inboedels werden door het vuur vernield. Het gezin Rooimans was niet verzekerd. De andere drie gezinnen hadden slechts een lage verzekering loopen. Den geheelen avond duurde de brand. De getroffen gezinnen werden onderge bracht bij buren en familie. BOERDERIJBRAND TE GEMERT. Te Mortel onder de gemeente Gemert (N.-Br.) brak brand uit in de boerderij, waarvan het voorste gedeelte bewoond was door de familie M. Geerts en het achterste gedeelte door de familie O. ran Guinsven. Van Guinsven zat met zijn gezin aan tafel, toen hij brandlucht rook. Hij ging op onderzoek uit en bemerkte, dat het achterhuis in brand stond. Het vuur wakkerde snel aan en weldra stond de faeele boerderij in lichterlaaie. De inboedel van Geerts kon men nog gedeeltelijk redden, de andere inboedel ging met het huis in vlammen op. De heele hooioogst en een kalf werden mede een prooi der v'ammen. Het huis was slechts laag verzekerd. De inboedel van Van Guinsven niet. o DRIE INBRAKEN OPGEHELDERD. Zwerver aangehouden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is het de marechaussee te Raamsdonks- veer, in samenwerking met den gemeente veldwachter van Geertruidenberg mogen gelukken de hand te leggen op den 34- jarigen zwerver Van E,, een berucht 185. {Vandaag nog zal er onderzoek werden gedaan, in tegenwoordigheid van een commissaris van politie en ver scheidene agenten. Gij gaat natuurlijk ook mee. Ja, mijnheer, en vrouw Darasse ook. En zeg mij nu den naam van den moordenaar. Hij heet baron de Verboise. De substituut sprong op. De baron de Verboise! riep hij uit. O! mijnheer, pas op, pas op! Gij beschuldigt een man, die een groote rol in de Parijsche wereld speelt. Dat weet ik, mijnheer; en toch beschuldig ik hem en zonder vrees. De substituut schudde het hoofd. Hij was achterdochtig geworden. iMijnheer de substituut, her nam vader Anselme ik moet u wat zeggen: de moordenaar van Pierre Da- rasse draagt een naam en een titel, die hem niet toekomen; o! hij is zoo'n schurk!... Hij heeft in de rue Saint- Denis een kamer gehuurd, waar hij zich Etienne Eris laat noemen, maar hij is evenmin Eris als Verboise. Vrouw Darasse heeft den ellendeling herkend; hij is een Italiaan, Paok> genaamd; ze- werd op hem bevonden. De zwerver is in de marechausseekazerne te R.'veer opgesloten. Hij heeft de inbraken bekend. 40 PERSONEN VERDRONKEN. Door hevige regenval zijn in Kathiaurer (Britsch Indië) overstroomingen ontstaan, waardoor 40 personen zijn verdronken. GEVAARLIJKE VERGISSING. In Valencia heeft een gevangenisarts by vergissing aan verscheidene gevangenen een vergif toegediend in plaats van een laxeermiddel, met het noodlottig gevolg dat 2 gevangenen na bet gebruik daarvan zijn overleden. Twee anderen verkeeren nog in levensgevaar. VERSCHRIKKELIJK5""AUTOBUS-ONGE- LUK. In de nabijheid der Spaansche stad Matanzas is een autobus, welke geheel bezet was met personen, door een goe derentrein gegrepen. 15 personen werden gedood, 17 gewond waarvan verschei dene ernstig. O— ONTPLOFFINGSRAMP. Te Tiano bij Milaan is een kruitfabriek in de lucht gevlogen. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Reeds zyn 38 lijken gevonden, welke onherkenbaar zijn verbrand. Het bergingswerk wordt vertraagt door bet gevaar voor nieuwe ontploffing. Vele personen zijn door weg slingerende stukken metselwerk gewond. 34 personen worden nog vermist. HET ABESSYNISCHE"GESCHIL. De buitengewone zitting van den Vol kenbond is bepaald op 31 Juli. Italië heeft verlangd, dat de Raadszitting zich zal bezig houden met de bespreking der directe bemiddelingsonderhandelingen en de benoeming van een vijfden scheids rechter. Men verwacht, dat, als de Raad verder gaat, Italië uit den Volkenbond zal treden. De Italiaansche Dodecanesiërs in Ethiopië hebben van de Italiaansche legatie bevel gekregen, het land te verlaten. Een Egyptisch blad meldt, dat, in geval van een oorlog, een Britscb-Egyptische expeditie het gebied van het Tana-iaeer zal bezetten en daar de Britsche en de Egyptische vlag zal bijschen, opdat de Italianen, indien zij tot hiertoe voort- dringen, het gebied in handen van En- gelschen en Egyptenaren zullen vinden. In een toespraak heeft Z. H. de Paus ten aanzien van het conflict gezegd, dat hij alle hoop heeft „dat niets zal ge schieden, dat niet overeenkomstig de waarheid, de rechtvaardigheid en de liefde is". Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK. op Vrij dag 26 Juli 1935, des v.m. 10.30 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. Blok. Secretaris: Weled. Heer A. Geudeke. Afwezig de heer A. v. d. Stelt. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt hierna den se cretaris de notulen der vorige verga dering voor te lezen, welke na een kleine opmerking van den heer v. Leeu wen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, waarin goedkeuring wordt bericht wat betreft, de begrootingen vleeschkeuringsdienst. Elec'.r. Bedrijf en gemeente over 1934. Schrijven van den heer C. v. Vee len. waarin hij den raad mededeelt in verband met zijn vertrek, te bedanken als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. De Voorz. zegt, wel te gelooven, dat spreker de tolk is van den raad als hij den heer v. Veelen vanaf deze plaats dank zegt voor al hetgeen hij gedaan heeft in het belang van het onderwijs. Tevens deelt de Voorzitter mede. be richt ontvangen te hebben van Ged. Staten, waarin zij hunne goedkeuring berichten, wat betreft de verlaging huurprijs van de gemeentewoning van den heer P. v. d. Bos alhier. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Een schrijven van den heer P. Ver hoeven alhier, waarin hij den raad ver zoekt, daar zijn hond reeds een half jaar gestorven is, hem hiervan vrijstel ling te geven van bedoelde belasting. De Voorzitter zegt, dat op hetoogen- blik hieraan niet voldaan kan worden, daar in de eerstvolgende vergadering de verordening dienaangaande behan deld zal worden. B. en W. stellen daarom voor, op dit adres afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. Hierna werd met algemeene stem men besloten den heer A. J. Pouli. correspondent der arbeidsbemiddeling alhier, evenals vorige iaren, een grati ficatie van f 103.te verleenen. Schrijven van den heer C. Kraaiveld, gemeenteveldwachter alhier, waarin hij den raad verzoekt, zijn kindertoeslag te berekenen naar zijn salaris, zonder af trek van woninghuur en in de bedoelde verordening op te nemen, vrije genees kundige behandeling. Na een kleine 'discussie wordt beslo ten. met 6 'tegen 4 stemmen, om hierop niet ,in te gaan. Vóór het verzoek stemden de heeren Koekkoek, de Bok, Burghout en v. Leeuwen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een kleine wijziging te bren gen ,in de verordening betreffende de besmettelijke .ziekten. Hierna wijst de Voorzitter de heeren Koekkoek, Nieuwenhuizen en Ver schoor aan tot het nazien der geloofs brieven der nieuw-gekozen raadsleden en schorst de openbare vergadering. Na heropening der vergadering deelt de heer Koekkoek mede, dat de com missie alles in orde heeft bevonden. De Voorzitter stelt voor, de nieuw- gekozen raadsleden met September a.s. toe te laten, 't welk wordt besloten. Voorstel credietverleening voor aan schaffing brandmateriaal. De Voorzitter zegt, naar aanleiding hiervan verschillende prijsaanbiedingen te hebben ontvangen, voor aanschaf fing slangenwagentjes, straalpijpen en slangen, hetwelk ongeveer f 893.50 zal kosten. De heer Verschoor informeert waar die slangenwagens worden geplaatst. De Voorzitter zegt, dat het plan is, om er 1 te Nieuwendijk, 1 aan den lppelschendijk en 1 te Uitwijk en Waardhuizen te plaatsen en in het dorp gewoon slangen 'met een paar mondstukken, omreden de afstand in ventien jaar geleden was hij nog te Marseille, en was toen een jonge zwer ver, die voortdurend aan het strand werd gezien, en destijds overal als de bonte hond bekend stond; zooals gij ziet, beloofde hij toen reeds veel. De magistraat wendde zich tot de weduwe en zeide: Zijt gij wel zeker, dat gij in den baron de Verboise den Italiaan Pao lo hebt herkend? Volkomen zeker, antwoordde zij. De substituut bleef een oogenblik in gedachten en zeide daarna: Dat alles is heel érnstig; en toch hadt gij u kunnen vergissen; wij moe ten zoo voorzichtig mogelijk zijn. Gij hebt gelijk, mijnheer; wij ko men u ook niet vragen, den gewaan- den baron dadelijk te laten arresteeren. Eerst moet het lijk van Pierre Daras se gevonden zijn. En, mijnheer, als gij nog meer wilt weten omtrent de handelingen van den baron, zend dan morgen een agent bij mevrouw de markiezin de Saulien, rue de Varennes. Zij zal u kostbare in lichtingen verschaffen. Er is in het hotel ook een jong meisje, dat onder vraagd zou kunnen worden Dan zult gij weten, waartoe de ba ron de Verboise in staat is. (Goed, mijnheer; een van onze commissarissen zal morgen bij me vrouw de markiezin de Saulien gaan. Drie uur later waren verscheidene mannen met vrouw Darasse in hun midden te Nogent aan de oevers van ae Marne vereenigd op de plaats, die de kruier hun had aangewezen. Twee zeelieden in een boot onder zochten de bedding der rivier en wa ren met lange haken gewapend. Men had op alles gedacht: een dood kist stond aan den oever en was van binnen geteerd; een lijkwagen wachtte aan den weg en van Parijs had men wijwater en welriekende oliën meege bracht. De nacht was reeds ingevallen. De fakkels, die men had meegebracht, be hoefden echter niet aangestoken te wor den, daar de maan haar helder licht over het nachtelijk tooneel verspreidde. De nasporingen duurden reeds ge- ruimen tijd en nog was er niets ge vonden. De commissaris van politie en de anderen begonnen ongeduldig te wor den. (Kom, zeide de commissaris tot vader Anselme zijt ge wel zeker van uw zaak? Is dit wel de plaats? Ja, mijnheer, ik herken de plaats. Maar zij moeten eens aan den kant tusschen het riet zoeken. De twee zeelieden gehoorzaamden en zetten hun onderzoek voort, op de plaats, hun door vader Anselme aan gewezen. Eensklaps ontmoette een van hen een voorwerp, dat noch een wortel, noch een steen kon zijn. O, zeide hij dat schijnt iets te zijn het dorp niet groot fs. Ook brengt spreker naar voren, dat bedoelde slan genwagentjes zeer gemakkelijk achter de fiets zijn 'te vervoeren. De heer Koekkoek adviseert, om de slangenwagentjes bij iemand te plaat sen, die er voor zorgt. De Voorzitter zegt. dat hiernaar zal vorden uitgezien. De heer Nieuwenhuizen informeert, ff de handbrandspuiten nog geschikt zijn. De Voorzitter zegt, dat de spuit van Uitwijk het beste nog is, volgens spre ker is die van den Nieuwendijk niet t veel meer waard. i De heer Burghout vraagt of het noodzakelijk is om tot aanschaffing van bedoeld materiaal over te gaan. Waarop de Voorzitter bevestigend ant woordt. De heer Verschoor informeert, of cp die kleine buizen, druk genoeg zou staan, in geval van brand. Ook hierop antwoordt de voorzitter bevestigend. De heer Verschoor vermoedt, dat de kosten ongeveer f 1030.zullen bedra gen en daarbij 'krijgt Schouten ook neg een vergoeding 'van f40 of f50. De heer de Jong zegt, een paar ge vallen te kennen, waar buren geholpen hadden, waarvoor ook extra betaald moest worden. Volgens spreker zijn hier reeds verschillende bedragen voor uitgegeven. Spreker vermoedt, dat cp zoo'n wijs als nu het plan bestaat, de zaak voor elkaar te krijgen is. De heer Verschoor zegt, dat men dit niet te gering iftoet schatten. De heer Koekkoek vraagt of het niet mogelijk is. als b.v. dóór middel van de spuit een huis wordt behouden, waar aan de verzekering vanzelf voordeel heeft, of in zoo'n geval de gemeente hiervoor geen vergoeding zou kunnen krijgen. De Voorzitter zegt, dat dit is te pro- beeren, doch verplicht zijn ze het niet. De heer Walraven zegt, zooals laatst bij C. v. 'Helden te Nieuwendijk het geval was, is het volgens spreker de verzekering toch heel wat waard, als het behouden wordt. Dit kwam omdat de motorspuit er gauw bij was. Met algemeene stemmen wordt be sloten het gewaagde crediet toe te staan. Hierna wordt den raad de gemeente- rekening 1934 aangeboden. Naar aanleiding van een vraag van den heer v. Leeuwen in de vorige vergadering gedaan, betreffende het verzoek aan de gemeente Gorinchem, om de veerboot aldaar des morgens 1 uur vroeger te laten varen, leest de Voorzitter het verzoek nogmaals voor. hetwelk reeds voor de tweede keer aan de gemeente Gorinchem is gezon den en deelt tevens mede, dat door 4 van de 11 gemeenten adhaesie is be tuigd aan het bedoelde adres n.l. Wer kendam, Woudrichem, Veen en Wijk. De heer v. Leeuwen informeert of er voor de tweede keer door de ge meente Gorinchem is geantwoord. De Voorzitter antwoordt hierop ont kennend. De heer v. Leeuwen vraagt hier nog maals over te schrijven en zou in het belang van het publiek, Ged. Staten hierover inlichten. De heer de Jong vermoedt, wanneer ze hiertoe overgaan, dat ze gedwon gen worden, tot een 3-ploegen stelsel. De Voorzitter verwacht, dat er iets anders achter zit, volgens spreker ver dwijnt straks het veer en dan moet i i Dat is het lijk, zeide de ande re maar het schijnt in het slijk gezakt te zijn. De twee mannen vereenigden hunne krachten en na eenige «ogenblikken verscheen een menschelijk lichaam aan de oppervlakte van het water. Gij ziet, mijnheer de commissaris, gij ziet, dat ik mij niet heb vergist! riep vader Anselme uit. De weduwe was heel erg bewogen en schreide. Met vernieuwde krachtsinspanning gelukte het hun, het lijk uit het water te halen en het op het gras neer te ieggen. v De agenten hadden drie fakkels aan gestoken. Het lijk was gezwollen, ontbonden en leverde een afschuwelijk, afzichte lijk schouwspel op. De weduwe naderde. Niettegenstaande alle lijken in dien toestand elkander gelijken, herkende zij het bevende en zeide snikkende: Het is mijn echtgenoot! Zij herkende hem aan zijn grootte, aan zijn kleeren en aan een knipmes, dat men in zijn zakken vond. Ook vertelde zij, dat haar man altijd kleine gouden ringetjes in de ooren droeg. De ooren van het lijk waren afschu welijk gezwollen, en toch kon de com missaris de twee ringetjes zien. Het leed geen twijfel meer; het was' Pierre Darasse. Op bevel van den magistraat werd men het personeel wachtgeld geven. Bovendien is niet iedereen geschikt om de bootdiensten te verrichten. De heer v. Leeuwen zegt, dat de pont aan den kop van 't Land toch vroeger vaart. De Voorzitter 'adviseert de zaak door B. en *W. te laten behandelen. De heer Verschoor informeert of het veer nog subsidie van provincie of rijk krijgt. De Voorzitter antwoordt hierop ont kennend. Er wordt besloten, B. en W. deze zaak verder te laten onderzoeken te Gorinchem en daarna zich te wenden tot Ged. Staten dezer provincie. Bij de gebruikelijke rondvraag zegt de heer Koekkoek in de courant gele zen te hebben, dat onzen burgemeester ae heer "H. Blok. weder opnieuw is herbenoemd als burgemeester dezer ge meente. De heer Koekkoek zegt in verband hiermede het volgende: Geachte Heer Burgemeester, het zij mij vergunt, in deze vergadering U hartelijk geluk te wenschen met uwe herbenoeming tot 'burgemeester der ge meente Almkerk. Dat de Regeering U opnieuw het bestuur over onze ge meente heeft toevertrouwd, getuigtvan haar vertrouwen in uw beleid en is voor den gemeenteraad een aanleiding, cm U zijn gevoelens van achting voor uw persoon en ambt uit te spreken. Waar uw vorige ambtsperiode zeer sterk in 'net teeken van crisis en ach teruitgang stond, 'hopen wij, dat in het komend tijdperk onze gemeente, onder uw leiding 'de verlerlei moeilijkheden, die zich ook nu ongetwijfeld zullen voordoen, zal kunnen overwinnen. Het worde U gegeven bij alle maatregelen, die daartoe genomen zullen moeten worden, steeds het welzijn der ge meente voor oogen te hebben. Daar bij is bet de bede van den raad, dat Gods onmisbaren zegen rijkelijk op uw arbeid moge 'rusten. De Voorzitter dankt den heer Koek koek voor 'de woorden hem toegespro ken eri 'hoopt met de krachten hem door God gegeven, de belangen van de gemeente 'te behartigen. De heer Verschoor informeert of B. en W. al iets vernomen hebben omtrent de waterleiding, hetgeen in de vorige vergadering reeds 5s besloten. De Voorzitter 'zegt met de directie van de 'waterleiding hierover gespro ken te hebben, 'doch deze adviseerde, de zaak nog 'even te laten loopen. De heer Verschoor vindt het een rare zaak en acht de houding niet goed. die zij ten opzichte van zijn persoon innemen. De Voorzitter zegt, dat deze"kwestie nog nader wordt besproken. De heer v. d. Wal zegt eerst gister avond zijn convocatiebiljet te hebben ontvangen, spreker vindt dit wel wat laat. De Voorzitter begrijpt zulks niet,- daar de agenda reeds Maandag bekend was. Daar niemand 'meer het woord ver langt sluit 'de Voorzitter deze open bare vergadering. Vragen op rechtsknndig gebied iAbonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Wanneer komt men in aanmerking voor een kosteloos rijwielbelasting- plaatje? Abonné. het lijk in de kist gelegd en met wij water en olie besprenkeld; de kist werd gesloten en zóó werd het stoffelijk overschot van Pierre Darasse naar Pa rijs vervoerd1, waar het met allen eer bied werd begraven. VIL DE COMMISSARIS VAN POLITIE. Den volgenden dag op hetzelfde uur diende de vicomte de Mérulle, nog al tijd gekleed als kruier, zich aan het hotel de Saulien aan. De markiezin kwam hem tegemoet en zeide vroolijk: lO! zijt gij daar, brengt gij mij1 tijding van mijn dochter en mijn klein dochter? Ja, mevrouw de markiezin. Hebt gij1 haar gesproken? (Gisteren heb ik haar gesproken, om haar mee te deelen, dat gij er op voorbereid zijt, haar te ontvangen; van morgen heb ik haar weer bezocht; zij hebben een heel goeden nacht gehad, en gevoelen geen vermoeienis ineer. (Maar waarom hebt ge haar dan niet meegebracht? Ik dacht ,dat gij liever naar het hotel zoudt willen gaan, om de voldoe ning te smaken, haar zelf naar het hotel de Saulien te geleiden. (Wordt vervolgd), j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2