Buitenlandsch weekoverzicht De Kabinetscrisis. Plaatselijk Nieuws peren 5—8; yellouw transparant9 21 «ugurken le srt. 712; idem 2e srt. 38 per kg.; wilde komkommers 23 per stuk; staaksnijboonen 9—11; stam- snijboonen 59yg staakprincessen 10 14 stamprincessen 912 zilveruitjes 911 pootuien 35 per kg.roode- kool 31/,,5; savoijekool 2 4; bloem kool 36ys per stuk andijvie f 1 kropsla f 0 50 per 100 stuks; kroten 2 21/, per bos aardappelen blauwpitten f 3.103.40; eigenheimers f 3 3.10; kralen f 3 10 schoolmeesters f 3.10 3.20 per 100 kg. HAAGSCHE VEILING. 29 Juli. Alle prijzen per K.G. Kersen: Blaasjes I 810, II 4—6; Morellen 1014. Roode Bessen 1220. Zwarte Bessen 1319. Kruisbessen 1114. Frambozen: 2030. Bosch bessen per chip 63. Preisselbessen per chip 70. Pruimen: Eld. Blauwe 1719. Peren Janbazen 47 Kruideniers I 1122, II 49; N. H. Suikerperen 68. AppelenYellow Transparant 716. Schoone van Bath I 1215 II 69. VEILING DRUNEN. 26 Juli. Roode bessen 511. Witte bessen 5 8. Kruisbessen 29. Frambozen 12 30. Pruimen 1216. Jellouw 1520. Idem II 8—14. Somer appel 12 17. Janbaas 24. Idem II 1/3iy2. Boter peren 36. Langhalzen 26. Snijboonen 614. Stokprinces 1924. Wagenaars 35. Boterboon 36. Dubb. boon 6 8. Sperzieboon 6 10. Rattekeutels 5 8. Tuinboon 2 3. Krombekken 1218. Erwten 1019. Peulen 1316. Alles per K.G. Bloemkool 1014. Idem II 26. Savoije kool 12y2. Roode koel 24. Komkommers 12. Sla l/2iys. Andij vie y,iy4. Meloenen 1026. Alles per stuk. Rabarber 12. Selderij 1iy2; Peen 23. Alles per bos. VEILING BRAKEL. Alles per 100 K.G. 27 Juli. Aanvoer 25000 K.G. Schoolmeesters f 3.30 Blauwputten 3.303.50 29 Juli. Aanvoer 17000 K.G. Schoolmeesters f 3.303.40 Blauwputten 3.303.40 Pooters 2.002.20 30 Juli. Aanvoer 15000 K.G. Schoolmeesters f 3.00 8 30 Blauwputten 3.203.30 Dgze week buitengewone raads- Het Italiaansch-Abessijnsche conflict staat nog steeds in het brandpunt al ler belangstelling en het zal dit ook in de toekomst nog wel eenige maan den blijven doen. Voor de gebeurte nissen in het Verre Oosten, den strijd tusschen den minister van buitenland zaken Hajasji en de militaire kringen in Japan, de verschrikkelijke overstroo mingen der rivieren in China, alsmede voor de toch -evenzeer interessante ge waar president Roosevelt kans ziet zelfs den meest radicalen het gras voor de voeten weg te maaien, heeft men zoo beurtenissen in de Vereenigde Staten, goed als geen greintje aandacht meer Over. En zelfs mister Walter Scott, de eigenaardige Amerikaan, die zich in een van de meest onherbergzame streken van Californië, de Death Valley, een wonderschoon paleis heeft laten bouwen, dat hij af en toe verlaat om in de groote metropools uit tonnen, die hij bij zich in het door vier paar den getrokken rijtuig heeft staan, het volk goudstukken toe te werpen, mag zich niet in die belangstelling verheu gen, waarop hij toch in den komkom mertijd, (waarin wij op het oogenblik j immers weer leven, al merkt men dat niet zoo) recht 'scheen te hebben. Bezien wij nu eens de laatste be richten, die ons over het conflict tus schen Rome en Addis Abeba aan het einde der vorige week gewerden, om deze in een kort commentaar samen te vatten. Een verheugend nieuws wis ten de bladen Vrijdag te brengen, toen men wist mede te deelen, dat in het conflict een onverwachte wending ten goede was gekomen. Italië zou geen bezwaar meer maken tegen de benoe ming van den vijfden scheidsrechter, mits de benoeming van dezen scheids rechter te voren nauwkeurig zou wor den bepaald. Op deze wijze zou de arbitrage-commissie haar werk kunnen hervatten, en ware het mogelijk ge weest de buitengewone raadszitting van den Volkenbond niet door te laten gaan. Intusschen bleek reeds Zater dag, dat deze berichten te voorbarig waren geweest, zcodat de buitenge wone raadszitting wel doorgang zal vinden en a.s. Woensdag bijeen zal komen. Men mag aannemen, dat Italië zich daarbij zal laten vertegenwoor digen en niet uit Genève weg zal blij ven. Nog geenszins zeker is echter, of het geheele geschil door den raad zal worden behandeld, voor welke wijze van prccedeeren Engeland ten zeer ste wedijvert, dan wel dat men zal vol staan met de benoeming van neutrale arbiters. Intusschen spitst zich het Abessijn- sche probleem toe in vier vragen. Ten eerste: is de oorlog nog te vermijden? Ten tweede: zat Italië den Volken bond verlaten? Ten derde: hoe zullen, indien Italië in Afrika gebonden is, de machtsverhoudingen in Europa wor den? Ten vierde: zat onder de ver schrikkingen van een eventueelen oor log, zoowel de economische als de moreele, het regime van Mussolini aan het wankelen raken? De eerste vraag is ondanks alles, wat er over gezegd is, en hoewel een oorlog als waarschijn lijk moet worden beschouwd nog steeds bij lange na niet beslist. De kei zer van Abessinië heeft verklaard, dat hij aan Italië den aanleg van een spoor weg wil toestaan; dat is alzoo "het maxi mum, anders liever oorlog. Mussolini heeft verklaard, dat hij een protec toraat over Abessinië wenscht; dat is alzoo het minimum, anders liever oor log. Maar zelfs op het oogenblik is het nog niet zeker, of zij elkander niet trachten te overbluffen, eenerzijds met het maximum, anderzijds met het minimum. Den oorlog niet te voeren schijnt Voor beide landen zoo aanlok kelijk, dat er nog tot op het laatste oogenblik de kans bestaat, dat de een zijn aanbod zal verhoogen, en de an der wat water in den wijn zal doen. Zoo lang deze perspectieven nog be staan, is het te vroeg, zich al te zeer in de drie andere vragen te verstrik ken in het wel wat overdreven Vclkenbondsvraagstuk en in de van veel meer behang zijnde beide andere problemen, in wier middelpunt de toe komstige verhoudingen van Europa en Mussolini zelf s'faan. In onze inleiding wezen wij terloops reeds even op den strijd, die in Tokio tusschen de gem.atigde politici en de radicale militairen gestreden wordt. Als leider v,an de gematigde elementen moet men minister Hajasji beschou wen, leider van de militairen is gene raal Araki,*die lid van den oppersten oorlogsraad is. Dat er tusschen deze beide groepen diepgaande meenings- verschillen bestonden, was reeds lang bekend. De militairen voerden de re geering zoo'n beetje op eigen houtje, waardoor de politici dikwijls in een iet of wat precaire situatie verplaatst werden. Hajasji heeft daar genoeg van gekregen, zoodat hij de legerleiding gereorganiseerd heeft, tengevolge waar van op 1 Augustus velen van de mili taire baasspelers zich met minder in vloedrijke posten zullen moeten tevre den stellen. Alvorens Japan nu zijn imperialistische politiek voortzet, zul len eerst de financiën gesaneerd £n de tot dusver gemaakte veroveringen beveiligd werden, waarmede zeer ze ker de noodige tijd zal heengaan. Voor- loopig zal men dus in het Verre Oos ten wat van zijn rust kunnen genie ten. De berichten, dat Japan nu ook Buiten-Mongolië in zijn invloedssfeer wil betrekken, moeten dan ook, .met het oog op de bovenomschreven ge beurtenissen in Tokio, met een tkor- reltje zout genomen worden. Zeker .is, dat zekeré militaire kringen pogingen in die richting hebben aangewend, maar even zeker is, dat Tokio voor een dergelijke actie op het .oogen blik niets voelt. Daar komt nog bij, dat de Sovjet-Unie Buiten-Mongolië tot zijn invloedssfeer rekent en daarom een Japansche invasie niet zal toelaten. Zou Japan zich dan ook in Buiten- Mongolië willen vast zetten, dan ^ou dit zoo goed als zeker een oorlog met Rusland beteekenen. En in een dergelijken oorlog zou het Blücherle- ger ongetwijfeld de krachtigste posi tie innemen. Dit Weet de Japansche generale staf maar al te goed, zoodat men het zeker op het .oogenblik nog niet op een strijd met de Sovjets zal laten aankomen. HEUSDEN. Zaterdagmiddag was L. V. al hier met een kano op de rivier de Maas aan het zeilen. Op het midden der rivier gekomen zijnde, kwam er plotseling een sterke wind en sloeg de kano om. C. G., die met zijn zeil boot jn de nabijheid was, nam de kano weer aan wal. Openbare vergadering van<Jen raad dezer gemeente op Donderdag i Augustus a.s. des nam. b uur. Te behandelen: 1. Notulen der vergadering \an 2, Juni 1935. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. .Aanbieding rekening 1934 van deze gemeente en de voormalige ge meenten Oudheusden, Herpt en He- dikhuizen. 4. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der gem.-begrooting 1935- 5. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw benoemd verklaarde leden an den gemeenteraad. 6. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een lokaal der voormalige U.L.O. school aan de vereeniging ,,Het Groene Kruis. 7. Verzoek restitutie rioolbelasting van A. de Haan. 8. Voorstel van B. en W. tot toe kenning van een subsidie aan Ons Middelbaar Onderwijs in Noordbra bant voor het bezoeken van de Hoo- gere Handelsschool te Waalwijk door een leerling uit de voormalige ge meente Hedikhuizen. 9. Voorstel van B. en W. tot in trekking verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbe lasting voor zooveel betreft deze ge meente, en de voormalige gemeenten Oudheusden en Hedikhuizen en tot vaststelling eener nieuwe verorde ning. 10. Voorstel van B. en W. tot on inbaarverklaring van eenige posten schoolgeld enz. betrekking hebbende op het dienstjaar 1934. Het consultatiebureau voor zuigelingen vanwege het „Groene Kruis" alhier, werd Maandag 29 Juli door 17 zuigelingen met hunne moe ders bezocht, waarvan uit Heusden 6, Oudheusden 1, Herpt 1, Heesbeen 2, Nederhemert 1, Wijk 3, Veen 2, Babiloniënbroek 1 De tentoonstelling, gehouden in de school der Eerw. Zusters, van wat in 't afgeloopen jaar vervaardigd is door de leerlingen der dag- en naaischool, was een bezoek over waard. Vooral hebben de ouders kun nen constateeren, wat de jeugd onder degelijke leiding in korten tijd ver mag te leeren en ongetwijfeld zal het voor velen een spoorslag zijn, de kin deren zoo lang mogelijk van deze lessen te laten profiteeren. Verdient de jeugd een compliment voor haar vlijt, niet minder komt een woord van lof toe aan de Eerw. Zuster Er- melnisse en hare bekwame medehelp sters. Morgen 1 Augustus zal het 40 jaren geleden zijn dat Mej. H. Bouman bij de familie Zijnen de Gier eertijds alhier woonachtig, in dienst betrekking kwam. Onafgebroken bleef Mej. B. deze 40 jaren, tot volle tevredenheid bij deze familie welke thans te Utrecht woont, in dienst. Het is te verwach ten dat deze dag voor haar tot een onvergetelijke zal worden. Naar wij vernemen zal a.s. Zon dag de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk, waarin hoopt voor te gaan Ds. Kentie uit Haamstede des namiddags om 5 uur plaats hebben. AALBURG. In verband, met door het Kerk bestuur der Ned. Herv. Kerk genomen besluit: „betalen aan den Raad van Be heer", hebben de heeren Andries van Wijk Secretaris-Kerkvoogd, Jacob van Bergeijk Adm. Kerkvoogd en C. van Son Notabel, voor hunne functies be dankt. De heer Andr. van Wjjk had gedurende zes-en-dertig achtereenvolgende jaren zitting in het College van Kerk voogden. ALMKERK. Naar wij vernemen is het bou wen van een woonhuis voor rekening van den heer Verhoeven opgedragen aan den heer M. Bos alhier. BABILONIëNBROEK. De heer A. v. d. S. alhier had 1.1. Donderdag het ongeluk met zijn voet bekneld te geraken tusschen een der wielen van een grasmaaimachine, met gevolg dat hij zijn been ernstig bezeerde. NEDEBIIEMEBT. In de afgeloopen week waren de prijzen van de eieren der af deeling Nederhemert van de Geldermalsen- sche Eiermijn als volgt: Wit, extra f3,25; A f3; B f2,65; c f2,60. Bruin, extra f3,35; A f3,10; B f 2,60. Alles per 100 stuks. In totaal werden 1370 stuks aangevoerd. NIEUWENDIJK. -Na een kwijnend bestaan van slechts enkele maanden is het Gem. Chr. dubbel zangkwartet „Internos", directeur de heer J. de Graaf Gz., opgeheven. Het kind van den heer C. V. geraakte spelenderwijze in de Bak- kerskil te water. Het dochtertje van A. v. A. wist de kleine van een wis sen dood te redden. Doordat het paard van M. v. d. S. op hol sloeg, kantelde het voer hooi en geraakte Z. N. er onder. Na veel moeite, gelukte het hem er onder uit te krijgen. Naar we vernemen zal het fanfarecorps „Nooit Gedacht uit Almkerk, deelnemen aan het ope ningsconcert voor het a.s. concours op 23 Aug., uitgeschreven door het mannenkoor „Onderling Genoegen", alhier. Zaterdagavond gaf het fanfa recorps „Overwinning na Strijd" di recteur de WelEd. Heer O. Walraven Jr. met medewerking van het man nenkoor „Onderling Genoegen", di recteur de WelEd. Heer N. Snijers te Raamsdonksveer een goed geslaagd concert op het IJsclubterrein. Velen waren gekomen om dezever- eenigingen te beluisteren. Zoowel mu ziek als zang vielen bijzonder in den smaak. POEDEROIJ EN. De rijksveldw. W. J. Lind- houd alhier, wordt met ingang van 1 Aug. overgeplaatst naar de gemeen te Meerkerk. WOUDRICIIEM. Het 3-jarig zoontje van den fa brieksarbeider B. Viveen alhier viel Maandagmorgen in een onbewaakt oogenblik in een teil met kokend waschwater, waardoor de kleine he vige brandwonden bekwam aan het bovenlichaam. Dr. Egberts alhier ver leende de eerste geneeskundige hulp, waarna de kleine onverwijld naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer werd overgebracht. De Commissaris der Koningin in deze provincie zal aan deze ge meente een ambtelijk bezoek brengen op Vrijdag 2 Aug. a.s. Voor de in gezetenen zal hij alsdan over gemeen tezaken te spreken zijn ten Gemeente huize om 11.15 uur vm. WIJK. De heer W. F. Burster Sr. is benoemd tot opzichter bij de uitvoe ring van Rijksverfwerken in het rayon Heusden. Het rayon strekt zich uit van het Bernscheveer tot aan Keizersveer. WIJK EN AALBURG. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het concours hippiqüe terrein een portemonnaie met inhoud, terug te beko men bij den gem.-veldw. alhier. Naar men ons mededeelt zal op 31 Augustus a.s. een oliebollendag ten bate van het Plaatselijk Crisis Comité worden georganiseerd. In verband met de werkzaamheden in het landbouwbediijf hebben B. en W. besloten de steunregeling voor werkloozen landarbeiders met ingang van 1 Augustus stop te zetten. WAARDHUIZEN. Vrijdag maakten de leerlingen der hoogste klasse van de Chr. Sch. alhier met het personeel een reisje per autobus van Elshout uit Giessen. 's Morgens ongeveer half pcht Z.T. vertrok men en reed men eerst naar Rhenen naar Ouwehand's dierenpark. Vandaar ging men naar Arnhem en vervolgens naar Nijmegen, vanwaar over 's Bosch de terugreis aanvaard werd. Alles had een goed verloop en de kinderen hebben dan ook vol op genoten, 's Avonds ongeveer 12 uur keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. WELL. De muziekvereen. O.B.K. alhier, gaf j.l. Zaterdagavond haar medewer king in het concert uitgaande van de muziekvereen. „Nooit Gedacht" te Nieuwaal. A.s. Zaterdag 3 Augustus, zal .O.B.K. haar 2e zomerconcert geven aan het Welseind bij café W. van ,Genderen, met medewerking van de muziekver- eeniging „Nooit Gedacht" uit Nieu waal. ZUILICHEM. Met ingang van 1 Augustus a.s. is de distributie van margarine, wat altijd des Zaterdagsmorgens geschied de, stop gezet. Voor het laten afstem pelen van bonnen voor rundvleesch en gehakt in blik, blijve men zich bij voorkeur des Zaterdagsvoormiddags ten gemeentehuize te vervoegen. Vergadering van den raad der gemeente EETHEN, op Dinsdag 30 Juli, v.m. half elf. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris WelEd. Heer D. A. van der Schans. Afwezig de heer E. de G. van Buuren, als de Voorzitter de vergadering openp De Secretaris leest het formulier gebed| daarna de notulen der vorige vergadering die worden goedgekeurd. Ingekomen stukkenProc. verb, van kasopening bij den gemeente-ontvanger op 29 Juni, waai uit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en in kas was f 746 54. Aanbieding gemeenterekening 1934 Deze rekening geeft een ontvangst en uitgaaf aan van f 107597.86 De Voor zitter merkt op, dat hieruit niet de con clusie mag worden getrokken, dat de dienst sluit. Namelijk op den kapitaaldienst is een rijkssubsidie tot sluiting van den dienst gebracht groot f 4085.Volgens voorschrift vsn den minister, wordt dit bedrag verstrekt bijwijze van renteloos voorschot, dat in den loop van 40 jaren aan bet Rijk moet worden terug betaald, het Rijk draagt daarin bij in de ver houding van hetzelfde percentage, dat door het rijk wordt verstrekt in de kosten van werkeloozenzorg en dat thans 79°/tt. bedraagt. De kapitaaldienst geeft een ontvangst aan van f 42504.48, de uitgaven van f37521.19 sluit alzoo meteen batig saldo van f 4983.29. De rekening wordt ter secretarie ter inzage gelegd, terwijl ze voor onderzoek in handen wordt gesteld eener commissie, bestaande uit de beeren G v. d. Beek, M. Donken en Lankhaar. Onderzoek geloofsbrieven worden in handen gesteld van de zelfde heeren die belast zijn geworden met het onderzoek der gemeentel ekeniog. De Voorzitter schorst voor dit onderzoek de vergadering, na heropening deelt de beer Donken namens de Commissie mede,, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en derhalve tot toelating wordt geadvi seerd. Overeenkomstig dit voorstel wordt met algemeene stemmen aldus besloten. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de verga dering sluit en de raad overgaat in ge heime zitting. DE OPDRACHT AAN DR. COLIJN. Maandagmiddag- heeft minister Co- lijn op het Departement van Kolo niën een bespreking gevoerd met de overige ministers van het demission- naire kabinet. Deze ministersbijeenkomst duurde van half vier tot ruim half zes. De besprekingen hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. Naar wij vernemen, zal een ge wone wekeÜjksche Ministerraad wor den gehouden. Een beslissing in den loop van dent dag wordt waarschijnlijk geacht. OPLOSSING IN ZICHT? Beslissing verwacht. Naar het „Hbld." uit parlementaire kringen verneemt, worden de pogin gen om tot overeenstemming te ge raken tusschen den formateur en cle katholieke fractie voortgezet. In het algemeen neemt men aan, dat in de bespreking van Maandagochtend tus schen dr. Colijn en prof. Aalberse een ernstige poging gewaagd is, om de politieke geschillen tot een op lossing te brengen. De situatie is nu deze, dat de wederzijdsche standpun ten vernomen zijn en men zal trachten tegenstellingen die eventueel zouden blijken op misverstanden te berusten, uit den weg te ruimen. Verschillende indrukken samenvattend, komen wii tot de conclusie dat men een redelijke kans aanwezig achtte, dat de pogin gen zullen slagen. Indien deze regeering zou aanblij ven, verwacht men dat met de be handeling van het Bezuinigingsont- werp spoed zal worden betracht. o VECHTPARTIJ BIT EEN VOET BALWEDSTRIJD. Op het voetbalveld in Calishoek te Moerdijk werd Zondagmiddag een wedstrijd gespeeld tusschen M. V. V. van het Hoekske en Z. V. V. van Zevenbergen. Opeens ontstond er een oneenigheid over het maken van een doelpunt, wat tengevolge had. dat bei de vereenigingen met elkaar aan het vechten gingen, waar het publiek aan deelnam. Een toeschouwer werd met een knuppel een gat in het hoofd ge slagen, terwijl anderen met een mes niet-ernstige verwondingen opliepen. De wedstrijd moest wegens de groo te herrie worden gestaakt. DOODELIJKE SPRONG. De ongeveer ió-jarige K. uit Goes sprong van den duiktoren in het Goesche Sas te Wilhelminadorp. Hii kwam niet meer boven. Toen men hem later heeft opgehaald, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken, o OPBRENGST DER P.T.T. Bijna 2 millioen minder de eerste helft van dit jaar. De diensten der P. T. en T. hebben over de maand juni 1935 opgebracht: Posterijen f '2.791783 Telegrafie f297.175; Telefonie f 1.893.796: Post cheque- en Girodienst f 612.276. De totale opbrengst was f 5.795.030. Dit is f 384.171 minder dan vorig jaar en f 96.220 minder dan de begrooting:. Voor de eerste 6 maanden van het jaar tezamen bedroeg de opbrengst totaal f33.971.742; dit is f 1.708.269.— minder dan vorig jaar en f516.408 minder dan de begrooting. i zitting van 'den Volkenbond. Een oorlog tusschen Italië en Abes- sinië staat nog niet vast. Strijd tusschen radicalen en gematigden in Tokio. Een Japansch-Russi- sche oorlog nog onwaarschijnlijk. op sleeptouw en bracht L. V., dL met den schrik cn een nat pak vr„ kwam.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 4