Plaatselijk Nieuws Buitenlandsch weekoverzicht, Conferentie der drie mogend heden te Parijs. Het oude mannen-huis te Genève'-. Goed riemen snijden van andermans leer. Handeltje in koloniale gebieden. Een geheim Ita- liaanschEngelsch verdrag. Frankrijk's decreet-wetten ter be strijding der werkloosheid. Het Itaiaansch-Abessijn-che conflict rust voor het oogenblik. In Parijs gaat men dezer dagen over tot het houden van een conferentie tusschen de drie mogendheden, d.w.z. Italië, Frankrijk en Engeland, waar men een modus zal trachten te vinden om den oorlog alsnog te vermijden. Weliswaar zal de Volkenbond zich er ook nog mede bemoeien, en wel den 4den September, doch van eenige haast met het behan delen van deze toch zoo belangrijke aangelegenheid is bij de heeren vol strekt geen sprake. De agenda bevat namelijk 25 punten, en daarvan heeft de kwestie, die de geheele wereld interesseert,... No. 22 gekregen. Dit wil met andere woordeji zeggen, dat men de zaak zoo lang zal laten traineeren, tot de regentijd in Abessynië is afgeloopen en Italië kan doen en laten wat het goeddunkt, zich er niets van aantrekkende wat de Volkenbond daarvan zegt of denkt. Hoeveel respect men in Italië voor den Volkenbond heeft, blijkt uit artike len in alle mogelijke bladen. In een daarvan wordt de Volkenbond betiteld met den naam van ,,oude-mannen-huis in Genève'1. Een ander blad schrij vende over de nieuwe conferentie, en de houding, die Italië daarop zal aanne men, zegt, dat Italië erkent, dat Frank rijk in Engeland in Abessynië zeke.e rechten bezitten en dat het een vreed zame oplossing blijft verkiezen boven een oorlog, doch dat het moet bi jven staan op zijn recht oin zijn koloniën te verdedigen en expansie te zoeken in Afrika. In Engeland gaan stemmen op, om duidelijke taal te spreken inzake de door Engeland aan te nemen houding in het conflict. O.a. heeft Lord Cecil daarop aangedrongen bij de regeering. Een dergelijk verzoek zou ook wel eens mogen worden gericht tot den Volkenbond, welks prestige door zijn weifelend, om niet te zeggen dubbel zinnig optreden, sterk heeft geleden. Nemen wij nu eens aan, dat de oor log tusschen Italië en Abessynië uit breekt; wat is daarvan dan het gevolg voor de staten, die leden zijn van den Volkenbond? In dat geval heeft schen ding plaats gehad van artikel 16 van het handvest van den Volkenbond door een lid van dien bondj, in casu Italië, hetgeen automatisch moet worden be schouwd als een casus belli voor alle andere leden van den bond. Dit wil niet meer of minder zeggen, dan dat al de andere leden, dus ook Engeland en Frankrijk, een blokkade tegen Italië zoudeh moeten inleiden. Dat zegt de letter van het artikel; doch eF bestaat niet de minste twijfel aan, of dit voor schrift zal doode letter blijven ten zij b.v. Engeland, dat het tot dusverre nog het beste heeft aangedurfd om Ita lië een beetje op zijn nummer te zet ten ,den moed zou hebben om zich aan dat artikel te houden. Het is ech ter maar het beste om er niet aan te denken, wat er dan zou gebeuren. Maar er zal wel niets gebeuren, want als het er op aankomt, zal Engeland wel het voorbeeld van de anderen volgen en een afwachtende houding aanne men. ALMKERK. EETHEN. NIEUWENDIJK. SPRANG. YVOUDRICHEM. IIERPT. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE 's-BOSCII. HEUSDEN. In deze gemeente heeft zich ge vormd een Plaatselijk Comité om gel den in te zamelen voor het Nat. Konin gin-Moeder Herdenkingsfondsf hetwelk een stichting is tot steun van on- en minvermogende Tuberculose-lijders. Het Comité is als volgt samengesteld: W. J. N. Wijs, Burgemeester, Voorz. A. de Haan, wethouder, lid. H. A. M. J. M. Verhoeven, weth.* lid. A. van Delft, Secretaris, penningmees ter. Naar wij vernemen zullen wij hier over binnenkort meer kunnen meiden. de vastgestelde, en opgegeven tijden wordt orde en gezag gehandhaafd. Niet de klokkenluider, doch Verheii zelf is de schuld van de verwarring. De heer de Waal zegt van meening te zijn. dat vroeger steeds iemand op de fiets ging kijken, wanneer de stoet vertrok, men spoedde zich dan naar den toren en het luiden ving aan. De Voorzitter zegt. dat zulks mis schien vroeger gebeurd is, thans wordt vastgehouden aan de opgege ven tijd. Verder wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. Brie fvan Ged. Staten 24 Juli '35. waarbij het beroep van den heer P. v. Meel, inzake art. 13 L.O. wet 1920. wordt behandeld. Ged. Staten stellen de vergoeding per leerling vast op f 1,60, terwijl de raad deze had gesteld op f 1.25. B. en W. stellen voor in beroep te gaan bij de Kroon, wordt besloten. Verzoek der Oranjevereen., om een subsidie te verleenen van f 0,20 per kind voor de tractatie ter gelegenheid van het te houden Oranjefeest. De heer de Waal heeft bezwaar tegen het houden van een Oranje feest. het is crisis zegt spreker en we leven in een steunwereld, de laatste centen worden de menschen nog uit de zak gehaald, gaat spreker voort, hij verzoekt den Voorzitter het feest houden tegen te gaan. De heer de Waard zegt, zeer ver baasd te zijn deze opmerking te hoo- ren van een vertegenwoordiger be- hoorende tot een partij, die eerbied heeft voor het Oranjehuis, hij had dit bezwaar wel verwacht uit een andere hoek, toch geenszins van den heer de Waal. Het is de taak van een Oranjevereen., om de liefde voor het Vorstenhuis, die heden ten dage aan het kwijnen is op te voeren, en dan moet men beginnen bij de kinderen al is het crisis zegt spreker, daarom behoeft men het hoofd niet in den schoot te leggen, en wijst in dit ver band op de feesten te 's Bosch, waar het ook crisis is. De heer Zuidam wil in ieder ge val de kinderen, die toch al zou weinig hebben laten genieten. De heer dp Waal verklaart geluk kig niet tegen het Vorstenhuis te zijn. Besloten wordt f0.20 per leerling te subsidieeren. Verzoek van den heer W. de Klerk, om een vergoeding voor het behaal de diploma gemeenteadministratie. B. en W. stellen voor f 100 per jaar voor dit diploma te geven, conform besloten. Het verzoek van de heeren Bolhuis en Baggerman, om hun salariskor ting niet te doen ingaan pier 1 jan. 1934, daardoor hun dan een bedrag zou moeten worden terugbetaald. Wordt opnieuw behandeld. B. en W. stellen voor de korting te laten ingaan per 1 Jan. 1935, en niet per 1 Jan. 1934. Wordt alzoo besloten. De gemeenterekening en bedrijfs- re'keningen, dienst 1934 worden den raad aangeboden. Het batig slot der gemeentereke ning bedraagt f 7605.56; idem vleesch- keuringsbedrijf f 1099.94 idem veer- bedrijf f 1011.25; idem waterleiding f3991.57, hetgeen zal komen in de liquidatierekening. De heer Paans is verheugd, dat alles zoo goed is geloopen zonder de hulp van gemeentebelang. Eenige wijzigingen der gemeente- begrooting dienst 1935, worden goed gekeurd. Een commissie bestaande uit de heeren Zuidam, de Waal, Paans, Vis ser en de Waard, wordt aangewezen om de geloofsbrieven der nieuw be noemde raadsleden te onderzoeken. De heer de Waal deelt mede, dat alle stukken in orde zijn en adviseert tot toelating, waartoe wordt beslo ten. In verband met den wensch der Ged. Staten, dat de Politieverorde ning in alle gemeenten zooveel mo gelijk uniform is, is een ontwerp ge maakt, dit ontwerp wordt aangebo den, terwijl een commissie wordt aan gewezen bestaande uit de heeren Hak kers, Visser, de Waal en de Waard om de nieuwe verordening met B. en W. te bestudeeren, en eventueele bezwaren kenbaar te maken. Bii de rondvraag, informeert de heer de Waard, hoe het staat met de kosten van arbitrage, tusschen de gemeente en N.W. Br. Waterleiding Maatschappij De Voorzitter zegt, dat hierover nog wordt gecorrespondeerd met de Waterleiding Maatschappij Het bedrag voor de gemeente is is gelimiteerd tot f 200. Tevens vraagt de heer de Waard nadere inlichtingen over de haven plannen en over de aanschaffing nieu we voorboot. Het havenplan en begrooting is thans in onderzoek bij het ..Werk fonds" de kosten voor werkverschaf fing zijn plm. f40.000, de andere kosten bedragen f 48.000. Besloten wordt het Werkfonds een rappel te zenden en op spoed eener beslissing aan te dringen. Voor de nieuwe veerboot geeft de heer Van Oord een financieel over zicht. Een nieuwe boot zal kosten plm. f 6200. In het vernieuwingsfonds is per 1 Jan. 1936 f 2730, zoodat ge leend moet worden f 3500. Met de oude schuld wordt dit dan een to taal bedrag van f 13.500. Men wil de schuld in 7 jaren afschrijven. De financieele opzet houdt aan als volgt Afschrijving f 2000, onderhoud booten en steigers, smeerolietoezicht ver goeding Zondagsdienst, rente, enz. f 2640. Totaal f 4640.—=. Bij een pacht van f 6000 kan er nog een bedrag van f 1360 in het vernieuwingsfonds worden gestort. Besloten wordt spoedig de noo- dige gegevens, prijzen en teekeningen te verkrijgen, welke voor den raad ter inzage zullen worden gelegd, op dat zoo mogelijk in de eerstvolgende vergadering hierover definitief kan worden beslist. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Uit Parijs verluidt, dat men te Lon den nog steeds de hoop koestert, een Italiaansch-Abessijnschen oorlog te kunnen vermijden. Men houdt het er voor, dat Mussolini door de enorme machtsontwikkeling, die Italië heeft ontplooid, alleen maar heeft willen bereiken, dat aan Italië koloniale compensaties worden verleend. Naar men weet, is dit land er inderdaad heel slecht afgekomen bij de verdee ling der vijandelijke koloniale gebie den na afloop van den oorlog. Volgens het Parijsche blad nu zou Engeland bereid zijn, Italië op de vol gende punten tegemoet te komen: het zou economische concessies krijgen in het Oosten en Zuiden van Abessynië en het zou een deel van de Portugee- sche koloniën inpalmen tegen beta ling van een zoet prijsje aan Portugal. Voor zoo iets kennen wij hier een zegswijze, die spreekt van gemakke lijk riemen snijden van andermans leer. Zelfs zou men zoo goedgunstig zijn om Duitschland in het bezit te stellen van Angola, thans eveneens Portugeesch bezit. Met of zonder fi- nanciëele vergoeding Daarover wordt niet gerept. Als een wel buitengewoon onver- wachten en voor Engeland hoogst onaangename verrassing komt de ont hulling van het bestaan van een ge heim verdrag tusschen Italië en En geland, gesloten in 1925, waarin van niets meer of niets minder sprake is dan van... een verdeeling van Abes synië. Hierdoor wordt Engeland te genover de geheele wereld in een zonderlinge, scheeve positie gebracht; en men mag zich afvragen, op welke wijze het zal trachten zich daaruit te redden. In Frankrijk is de toestand wat gekalmeerd. De plaats gehad hebben de onlusten kunnen de decreet-wet ten, waarin het kabinet-Laval terecht de eenige kans op redding van het land ziet, niet ongedaan maken. Zij vormen niets meer of minder dan een middel ter saneering van den toestand op velerlei gebied. Dat be zuiniging en versobering woorden zijn die men gaarne hoort, en nog veel minder gaarne in daden op zichzelf ziet toegepast, is iets, dat wij ook hier te lande bij ondervinding weten. Doch ook wij hebben ons te voegen naar de aanpassingspolitiek, al valt die bij velen niet in den smaak. Onder de aangenomen wetten is er een, beoogende de doelmatige be strijding van de werkloosheid, al is deze. niet zoo groot in Frankrijk, waar het aantal werkloozen in Juli nog geen 400.000 bedroeg. Deze wet voorziet in de werkverschaffing aap de honderdduizenden medeburgers, die thans steun trekken. Zij zullen te werk worden gesteld bij de uitvoe ring van werken ten algemeenen nut te, zooals kanalen, dijken, wegen, enz. Dat men hierbij niet karig te werk gaat, kan blijken uit de uitgetrokken bedragen, namelijk 6650 millioen francs voor cle jaren 1935 tot 1938 en ruim 2700 millioen francs voor het tijdperk 19391940. Werkloozen, die weigeren het hun opgedragen werk te verrichten, zul len worden gestraft door het inhou den van allen steun. Wie niet meer in staat zijn om aan de uitvoering van genoemde werken te arbeiden^ zullen hun geldelijke steun geleidelijk zien vervangen door een systeem van bons, waarop levensmiddelen, kleeding, enz. zullen worden ver strekt. Tot dit laatste heeft men beslo ten, om een einde te maken aan den misstand, dat velen, die liever lui zijn dan moe, het werkloos-zijn tot hun eigenlijke beroep hadden ge maakt. Zoo hebben wij er hier te> lande ook enkelen J.l. Woensdag 14 Aug. nam de muziekver. „Nooit Gedacht", al hier, deel aan het muziek- en zang concours te Nieuwebrug a. d. Rijn. De reis werd gemaakt met auto bussen van den heer Elshout uit Giessen. Na in Utrecht den inwendi- gen mensch versterkt te hebben, ar riveerde men te ongeveer 12 uur op de plaats van bestemming. Op het feestterrein gekomen, bleek dat er gepauzeerd werd, waarvan door den directeur de heer Koekkoek gebruik werd gemaakt om, terwijl de jury leden waren eten, even de nummers door, te blazen, hetgeen door de com missie welwillend werd toegestaan. Het fanfarecorps schijnt zeer goed geblazen te hebben, want direct hier na, werd door de commissie v. li. concours, „Nooit Gedacht" uitgenoo- digd, de heeren juryleden na 't eten met muziek af te halen. Zooals te begrijpen werd aan dit verzoek vol daan en onder 't spelen van een pit- tigen marsch, werden bedoelde hee ren op hun plaats gebracht. Omstreeks 3.15 was dan het mo ment aangebroken, dat de fanfare (na in 7 jaren niet aan een concours deel genomen te hebben) zich thans in de tweede afd. te gaan meten. Allereerst werd L'Emulation en hierna L'Avenir geblazen. In groote stilte werden door de aanwezigen de ze nummers gevolgd, welke bekroond werden met een eersten prijs met 324 punten. Na het spelen van een marsch, werd hierna per bus verder gereden over Bodegraven, Gouda naar Rot terdam, alwaar verschillende groote zaken werden bezichtigd. Vandaar werd huiswaarts gereden over Dord recht via den Kop van 't Land, al waar men ongeveer 8.30 arriveerde, opgewacht door een groot aantal be langstellenden. Nadat nog enkele marschen van af de muziektent waren ten beste ge geven, ging een ieder vol blijdschap huiswaarts over de behaalde lauwe ren. Op hetzelfde concours behaalde eveneens de Gem. Zangvereen. „Gon A more" te Ippelschendijk in de 4de afd. een eersten prijs; ook deze ver- eeniging werd door de bewoners al daar op feestelijke wijze onthaald, want voor het repetitielokaal was ter gelegenheid van het behaalde succes een eerepoort opgericht. Wij wenschen beide vereenigingen proviciat. Donderdagavond j.l. kwam rïlej. F. alhier, zoodanig met haar fiets te vallen, dat geneeskundige hulp van Dr. Schripsema noodzakelijk was. Ds. H. R. J. Reijenga is voor nemens D.V. Zondag 15 Sept. des nam. 3 uur bij de Herv. Gem. al hier, zijn intrede te houden, na des v.m. bevestigd te zijn door Ds. A. Steenbeek van Surhuizum (Fr.). Woensdagmorgen is de 31-ja rige arbeider P. Combee uit Meeu wen op noodlottige wijze om liet le ven gekomen. C. die aan toevallen leed, was als gewoonlijk naar de se cretarie te Genderen geweest om te stempelen. Op den terugweg was hij op zijn rijwiel gezeten een oogenblik alleen op den weg Eethen-Meeuwen op welk tijdstip hij zeer waarschijn lijk weer onwel is geworden met het gevolg dat hij te water is geraakt en verdronken. De rijksveldwachter de Bie uit Meeuwen alsmede Dr. van Vuren uit Dussen waren kort na het ongeval ter plaatse, doch het mocht hen niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Per auto is de ongelukkige toen naar zijn woning te Meeuwen vervoerd. Het bouwen van een woonhuis annex landbouwschuur, voor reke ning van de Gebr. Van Breugel, is opgedragen aan den heer C. van Andel. timmerman-aannemer alhier. Morgen (Zaterdag)avond zal de fokvereeniging „V.K.P.N.O." een ledenvergadering houden in de zaal van den heer J. van Breugel. Naar we vernemen zal het con cours, dat volgende week alhier ge houden wordt, plaats hebben op een terrein gelegen achter het Instituut lokaal. Er zullen 15 vereenigingen aan dit concours deel nemen. De heer J. N. de Hartog tot voor kort hoofd der openbare lage re school aan de Buitenkade, slaag de te Wageningen voor de acte Land bouw L. O. Naar we vernemen zal het fan farecorps „Nooit Gedacht" uit Alm- kerk niet zooals gemeld, deelnemen aan het openingsconcert voor het a.s. concours op 23 Aug., uitgeschreven door het mannenkoor „Onderling Ge noegen" alhier. A.s. Zaterdagavond zal het muziekgezelschap „Sirena" onder lei ding van haar directeur de heer Bie- selink in den tuin van den heer J. v. Zwietering (Hoek Biersteegl een concert geven. J.l. Zaterdag werden op het terrein van den Landdag een twee tal portemonnaies gevonden. Deze zijn bii het Ringbestuur te rug te krijgen. De 16-jarige B. v. B. had op de stoomleerlooierii van den heer Van Loon te Waalwijk het ongeluk uit te schuiven, waardoor hii met zijn wang in een vleeschmes te vallen, waardoor hij een vrii diepe wonde opliep en hem veel bloedverlies ver oorzaakte. Door Dr. K. werd de wond verbonden. J.l. Donderdag maakte de Chr. Zangvereen. „Excelsior" met een 3- tal bussen een uitstapje naar de Brusselsche tentoonstelling. Onder leiding van haar presi dente. Mevrouw Nieuwenhuizen-Bar- bier werd door de Ned. Herv. Naai- krans per autobussen een bezoek ge bracht aan het zuiden van Limburg waarvan Valkenburg met zijn vele aantrekkelijkheden de hoofdschotel van dezen dag betrof. Begunstig door een niet al te warmen Augus tusdag heeft men zich op bijzondere wijze weten te amuseeren. Door het Bestuur der land en tuinbouwvereen. „Land van Al- tena," werd aan den heer C. J. van Ploven, op diens verzoek eervol ontslag verleend als veilingmeester. Naar aanleiding van ons be richt omtrent de brand van de boer- derii van Nic. v. d. Broek op 9 de zer, in de voormalige Gemeente Herpt wordt ons nog medegedeeld Onmiddellijk na het uitbreken van de brand lied hoofd-brandmeester A. Verhoeven alarm maken, en rukte de brandspuiten met het vaste per soneel uit. Binnen zeer korten tijd waren de slangen uitgelegd en was men gereed om water te geven. Waar toen echter het dak reeds was in gestort, gelastte de burgemeester, die spoedig 'ter plaatse aanwezig was, dat geen water zou worden gegeven, doch cle spuiten niet zouden inrukken voor alle gevaar van overslaan van het vuur geweken was. Waar de hoeve geïsoleerd ligt kon zulks vrij spoe dig geschieden en beperkte de brand weer zich ter voorkoming van on gelukken tpt het omhalen van enkele muren. Van Woensdag 14 Aug., 1935. StrooperijN. G. v. H., 's-Gra- venmoer, f 5. Kippen laten loopen o. a. grond A.. C., Sprang, f 4. Veiligheid verkeer: O. v. d. L., Brak el, f4. Idem: A. M„ Brakel, f5. Idem: J. v. E., Gameren, f4. IdemC. G. v. A., Nederhemert, f 5. Dronken rijwiel besturenA. A. K., Heusden, f 15. Idem: J. V., Heusden, f 15. Ondeugd, remmenE. W. S., Zaltbommel, f 15. Idem: P. J. d. D., Veen, f 15. Idem: W. H. M. B., Waalwijk, f 20.—. Auto zonder spiegel: H. W. L.t Heusden, f 3. Verboden weg berijdenM. F., Sprang, berisping. Auto zonder no. en letter: J. H. V., Veen, f 4. Te zware ladingA. v. d. M„ Ee- then, f 10. Rijwiel zonder licht: H. J. H.. Vlijmen, f 3. Idem: P. C. v. D., Waspik, f3. Idem: W. T., Wijk, f3. Loopen over verb. gem. grond J. H. J. S., Zaltbommel, f 3. Venten: A. C. V., Heusden, f3.—.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 10