No. 5564 Vrijdag 16 Aug. M. NORT, Gorinchem, 1 Tien-Deelige Grondbascules De Grootmoeder. TWEEDE BLAD De vacantie's zijn begonnen voor het wegen van Aardappelen en Fruit Reeds Bascules in voorraad van 300 K.G. draagvermogen voor den prijs van Fl. 12=. Gratis Ijzerhandel - Gorinchem Tel. Int. 840. 1760 1935 EEN PRACHT VLEK- VRIJE LEPEL en VORK voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Uit het dagelijksch leven. GEDIPLOMEERD OPTICIEN. In verschillende uitvoeringen en kwaliteiten voorhanden. FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET WIJ, KLEINEN... Het meest-aangrijpende bïi een plotselinge ramp is voor ons. die het relaas lezen, die de catastrofe in al haar omvang beschreven vin den in de dagbladen, het meestin- drukwekkende is... het onvoorziene van zoo'n feit. In de lucht, te wa ter of te land spelen zich de droe vigste gebeurtenissen af, vallen op eens in één enkele seconde men- schenlevens in de armen van den dood, zonder dat iemand ter wereld dit voorzag. Niemand ziet in de toekomst. Wat de komende dingen aangaat, zijn wij als blinden, voortgaande op on zen levensweg. Een vliegmachine ijlt snorrend hoog boven onze hoofden. Daar zit ten vroolijfce menschen in, vertrou wend op de kunde van den gezag voerder, vertrouwend op de macht van de techniek. Toch hebben wij reeds meer dan eens het abrupte ein de van zoo'n tocht moeten verne men... Het ijzingwekkende van zoo'n doodsvlucht heeft ons met stille- ont zetting geslagen, 't Was niet enkel om de jammer van zoo'n tragisch lot, 'twas vooral om dat plotselinge, dat opeenskomende, die onverwach te greep van den dood. Hoe ver wij onze gedachten ook kunnen terug brengen in het ver leden, het verleden van eigen leven en dat der historiehoe goed wii dan ook doordrongen zijn van het wereld gebeuren een eeuw, nee dui zenden jaren terug dank zij onze ge schied-schrijvers machteloos. als blinden, klein en onwetend staan wii voor de toekomst. Nog geen uur, nog geen minuut kunnen wii vooruit zien. Niets ze kers 'kunnen wij zeggen van de din gen. „die komen zullen. Dit is een gedachte, die ons deemoedig en on derworpen stemthet leven te aan vaarden, zoo het voortkomt uit den schoot van den tijd. We denken vaak zoo véél en zoo anders. Wat komen zal. dat komt. Zoowel geluk als leedzoowel tegenslag als voor spoed. Dit echter geldt als wacht woord: bereid te zijn HARRY POLL. -o- Vervo'.g raadsverslag ANDEL. Voorloopige vaststelling gemeen e- rekening 1934. Deze rekening is onder zocht door de heeren v. Houwe'ingen, Hcesen en v. Wijgerden. De heer v. Houwelingen brengt namens deze com missie rapport uit en zegt, dat ook de heer Dibbits bij het onderzoek tegen woordig was. De ontvangsten voor den gewonen dienst hebben bedragen f39883.23, de uitgaven f57511.67, ba tig saldo f2371.56. Voor den kapi- taaldienst zijn de ontvangsten f 54.07, de uitgaven f4804.07, nadeelig sa'do alzoo f4750.zoodat het totaal na deelig saldo f2378.44 bedraagt. De werkverschaffing heeft f 23.000.ge kost, waarin een rijkssubsidie van f 10.500.is ontvangen. Het uitgesto ten bedrag bedraagt f4750.De op brengst der landerijen was f 1006.06, ever 1934 moet nog ontvangen worden f300.terwijl over 1932 en '33 nog 2 pachten zijn te betalen. Op of aanmer kingen heeft de commissie niet, zoodat zij adviseert tot voorloopige vaststel ling. Wel zou de commissie widen ad- viseeren om krachtig op te treden te genover hen, die achterstallig zijn. De iinantieele toestand van d» gereenie is niet rooskleurig, zoodat de uiterste zui nigheid dient te worden betracht. De commissie zou nog wel iets over de rekening willen zeggen, doch zou dit liever in besloten vergadering doen. Met algemeene stemmen werdt de re kening hierop voorloopig vastgeste'd op de genoemde bedragen. De wethou ders onthielden zich van mede stemmen. Verder wordt eveneens vastgesteld de rekening van het G.E.B., die zooals reeds gemeld, sluit met een batig sal do van f912. Benoeming van een lid der Commis sie tot Wering van Schoolverzuim, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer B. A. v. Andel. B. en W. bevelen ter benoeming aan de heeren M. v. Rijswijk en T. van Wijgerden. De heer v. Rijswijk verkreeg 5, de heer v. Wijgerden 2 stemmen, zoodat de heer v. Rijswijk is gekozen. Onderzoek geloofsbrieven. De heeren Verwijs en v. Houwe'in gen worden aangewezen om de ge loofsbrieven te onderzoeken van de heeren Schouten, Dibbits, Naaijen en Hoesen, terwijl! de heeren v. Wijger den en Schouten belast worden met het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren v. Houwe'ingen, Mülenaar en Verwijs". Alle stukken worden in orde bevonden, zoodat tot toelating wordt besloten. De betrokken raadsleden ont hielden zich van stemming, voor zoo ver het hun eigen geloofsbrieven betrof. Benoeming van een agent voor de arbeidsbemiddeling. De Voorzitter deelt mede, dat de waarneming tot heden kosteloos plaats vond, plaatsing van arbeidskrachten bui ten de gemeente heeft nimmer plaats gevonden. Er moet echter een agent zijn, practisch werd het agentschap tot heden waargenomen door den gemeen te-opzichter M. Versteeg. Waar deze door inkrimping der werkzaamheden in Andelerbroek meer vrijen tijd krijg zouden B. en W. den heer M. Versteeg willen aanwijzen, om het agentschap kosteloos waar te nemen. Vooraf is het advies hierover gevraagd van het aibeidsbureau te 's Bosch, dat heeft verklaard, dat tegen de benoeming van M. Versteeg geen bezwaar bestaat. Met algemeene stemmen wordt de heer Versteeg hierop benoemd tot agent der arbeidsbemiddeling. De begroo'.ing 1935 wordt vervolgens gewijzigd conform het voorstel van B. en W. De Voorzitter deelt mede, dat de hee ren uit deze begreotingswijziging zul len hebben gezien, dat de centrale werkverschaffing aan de gemeente geen cent heeft gekost. De gemeentehee't minder geld geleend dan aanvankeli.k gemeend werd noodig te zijn. Het rijk heeft een renteloos voorschot van f4000 verstrekt, nadat eerst gevraagd was, hoe hoog het uitgestoten bedrag zou zijn. Opgegeven was, dat het uitge stoten bedrag f4703.bedroeg, waar de rekening nu sluit met een nadeelig saldo van f2303.zullen de f2100. door het rijk wel worden afgehouden van de verstrekte f4000.Spr. zegt, dat B. en W. hoop koesteren, dat in den dienst 1935 het nadeelig verschil weggewerkt zal kunnen worden. Na tuurlijk is nog niet te zeggen, wat ech ter de maanden, die van 1935 nog res ten, zullen brengen. De gemeente heeft nog steeds een groot aantal werkeloo- zen, als er geen buitengewone dingen gebeuren, meenen B. en W. echter de tekening voor 1935 sluitend te kun nen krijgen. Natuurlijk moet de uiter ste zuinigheid worden betracht. In ver band met deze mededeeling stelt spr. de vraag of de raadsleden van meening zijn, dat werkverschaffing nog steeds de voorrang moet hebben boven steun verlening. Spr be reurt hef, dat ten gevolge van de besprekingen in de vorige raadsvergadering een groot mis verstand is ontstaan en den indruk is gewekt, dat geen vergadering genoeg is gehouden. Steun en werkverschaffing behooren niet tot de competence van oen raad, doch tot die van B. en W. Het berust op misverstand als de be volking meent, dat B. en W. of de raad iets aan de loonen kunnen doen, deze worden vastgesteld door het cen'raal bestuur en noch B. en W., noch de raad kan daaraan iets veranderen. Wat de kwestie van de werkverschaffing be- ireft, daarvoor is een bedrag op de begrooting uitgetrokken. Spr. zou den raad willen vragen waaraan hij de voorkeur thans geeft, n.l. aan werkver schaffing of steunverleening. Persoon lijk is spr. nog steeds voor werkver schaffing boven steun. Als de men schen uitsluitend op steun zijn aange wezen, zal het in sommige gezinnen aan veel gaan ontbreken, daarom is spr. en zijn ook de wethouders voor verk- verschaffing. Dan is er nog een 2de zaak, waarom werkverschaffing te verkiezen is boven steun. Het komt nog wel eens voer, dat Dadelijk gaan Uw kleinen weer naar school, laat dus tijdig hun oogen onderzoeken en, zoo noodig, schaf U een BRIL aan van Zusterhuis 6 wanneer de steun ophoudt, er werkeloo- zen zijn, die dan op een andere wijze in hun onderhoud kunnen voorzien. Dan is er verder nog de groote moei lijkheid, om te constateeren, hoeveel een werkelooze in eigen bedrijf ver dient en dreigt het gevaar, dat er onder zijn ,die meer verdienen dan wordt op gegeven en kan worden nagegaan. Daardoor krijgt men oneerlijke con currentie bij de verpachting der lan derijen, ook daarom is werkverschaf fing te verkiezen boven steun. Op het oogenblik zijn er nog verschillende ob jecten die in beginsel zijn goedgekeurd b.v voor het Eendenveld is een begroe ting opgemaakt. Toen men aan het werk wilde, oordeelde het polderbestuur het beter, om nog niet te beginnen. Spr. heeft echter hoop, dat men spoe dig zal kunnen beginnen. Verder zijn er nog objecten van particuliere zijde. Het heeft echter nogal wat in, eer zoo iets voor elkaar is, aangezien men moet onderhandelen met de Heide M;j., de regeering en de eigenaren, bovendien moet tegenwoordig, als een eigenaar uitvoering van werkzaamheden in werk-t verschaffing aanvraagt, deze zorgen, dat het bedrag, dat bij moet bijdragen er h voordat met de werkzaamheden wordt begonnen. Er zijn hier nog abnormaal veel werkeLoozen, op het oogenblik zijn er nog 20, dit getal is evenwel te gering voor werkverschaffing, er nioe-- ten er minstens 40 of nog beter 60 zijn, omdat het loon van den opzichter f 30.bedraagt per week, daarom is spr. als het niet anders kan, ook vooitj werkverschaffing in en met andere gen meenten. De heer v. Houwe'ingen gelooft welj dat zijn woorden den vorigen keer ver-? keerd begrepen zijn. Spr. is evengoed voor werkverschaffing als B. en W. Spr. heeft alleen betoogd, dat als de centen op waren en hij stond op de piaartaf van B. en W., hij eerst den raad zoui hcoren, alvorens verder te gaan. De Voorztiter is het er mede eens^ dat men op gezonde basis moet blijven, maar men moet toch ook eenig vertrotw Bij aankoop van een pond RAVENSWAAY's bekende Groenmerk-Koffie a 30 ct. per half pond geven wij tijdelijk SLECHTS BEPERKTE VOORRAAD OVERAL VERKRIJGBAAR BESTEL DUS SNEL DEZE KOFFIE IS BIJZONDER FIJN VAN SMAAK EN GEURIG 190. Dat hebt gij gezegd, mijnheer. En toen de arme kruier u zeide, dat hij de vader van Qeneviève was, zijt gij hem om den hals gevlogen, uilroe- pende: „Vader, vader!" Mijnheer Merson, dat pleit voor uw edelmoedig karakter! Nu is de arme Qeneviève niet meer alleen op de wereld, zij is Laurence de Méiulle en ik ben haar grootmoeder. Gij behoeft haar niet meer rijk te ma ken, zij is het nu! Maar wat gij wel kunt, en waarom ik u verzoek, dat is: maak haar gelukkig! O! mevrouw! Laurence, kom hier en geef mij een hand. Het jonge meisje gehoorzaamde. Toen legde mevrouw de Saulien de hand van het jonge meisje in die van Henri en zeide: Kinderen, ik smeek den zegen des hemels voor u af! Er heerschte een lange stilte. Allen waren diep geroerd en weenden. Vanavond, hernam de markie zin zullen wij allen in het hotel de Saulien dineeren; wij zullen de terug komst mijner dochter en mijner klein dochter vieren. Gij zult ook wel willen komen, mijnheer Lionnet, en uw zoon Albert meebrengen; ook noodig ik me vrouw Merson uit, ons het genoegen te willen verschaffen, tegenwoordig te zijn. Allen hadden plaats genomen. Gedu rende eenige ©ogenblikken praatten zij nog en daarna ging het gezelschap uit een. Henri ging aan zijn ouders zijn ge luk meedeelen. Frederik Lapret, die niet meer te Versailles behoefde te blij ven, woonde sedert den vorigen dag bij zijn zoon. Mevrouw de Saulien was overgeluk kig, toen zij met haar dochter en haar kleindochter in het rijtuig stapte. Even als te voren nam de vicomte naast den koetsier plaats. Men kwam voor het hotel de Sau lien aan. De concierge, die hen op wachtte, liet de groote deuren op de oude hengsels draaien en het rijtuig hield stil voor het perron, waar de dienstboden der markiezin stonden. Opnieuw had er een aandoenlijke scène plaats. Jean en Dorothea, die de vicomtesse als jong meisje hadden gekend, schrei den als kinderen. Gabrielle reikte den ouden Jean de hand en kuste de trouwe Dorothea. Deze had, zonder het bevel harer meesteres af te wachten, het rouwfloers van de lijsten der portretten van Ga brielle genomen. Geen teeken van rouw mocht er blijven in het huis, waar *.u zooveel vreugde was gekmoen. Het déjeuner was gereed en men be gaf zich aan tafel. Na den maaltijd geleidde de markiezin zelve Gabrielle en Laurence naar de ver.rekken, die voor baar waren bestemd. Laurence kreeg een mooie kamer naast die harer moeder. Maar, zeide de markiezin g im- lachende tot het jonge meisje dit vertrek hebt gij slechts voorloopig; gij krijgt later de tweede verdieping van het hotel voor u, die nog geheel ge meubeld en in orde gebracht moet wer den. Mijn jonge architekt moet er voer zorgen, dat het oude huis ook van buiten een feestelijk aanzien krijgt. Het hotel was groot genoeg, want behalve de salons, de bibliotheek en de groote schilderijengalerij, waren er op de eerste étage zes slaapkamers met de cabinets de toilette. Om drie uur verliet mijnheer de Mé- rulle 'het hotel, om zich naar het pa leis van justitie te begeven, waar hij, zooals wij weten, werd verwacht. Hij behoefd zich nu niet meer ach ter het kruierspak te verbergen; hij zou zich bekend maken en de bewijzen der schuld van den ge waanden baron de Verboise leveren. Mevrouw de Saulien liet Gabrielle en haar dochter alleen, riep Dorothea en zeide: Morgen moet gij een naaister en een kleerenmaker faten komen. De mar kiezin moet hare kinderen k'eeden. Mevrouw de markiezin heeft zelf cok noodig gek eed te worden, ant woordde Dorothea schalks. Ja, dat is waar; maar zij eerst; wij zullen later wel over de toiletten, in het bijzonder over het bruidstoiet mijner kleindochter, spreken. Gaat juffrouw de Mérulie dan trou wen Ja, Dorothea; een anderen keer zal ik u wel alles vertellen. Wij hebben van middag vier personen meer aan tafel, zeg het aan de keukenmeid en zorg ook, dat alles netjes in orde is. Goed, mevrouw. Zeg ook aan Jean, dat ik hem moet spreken. Dorothea vertrok en eenige oogen blikken later verscheen de oude knecht voor zijn meesteres. Beste Jean, zeide zij ik moet u eens raadplegen. Ik luister, mevrouw de markiezin. Jean, ik ben niet meer alleen, ik heb mijn kinderen teruggevonden en heb een familie; natuurlijk kan ik nu niet meer als een kluizenaar leven. Het hotel de Saulien, dat jaren lang voor bezoek gesloten is geweest, wordt nu geopend; Jean, wij zullen menschen ontvangen, diners en feesten geven; na zoolang geweend te hebben, wil ik vroolijkheid om mij heen zien. O! ik ben blij, dat ik mevrouw zoo hoor spreken. Maar, Jean, gij zijt niet jong meer en hebt eindelijk rust noodig. De oude dienaar verbleekte en \roeg op bevenden toon: Wil mevrouw de markiezin mij wegzenden U, wegzenden! Neen, dat niet, ik! wil u integendeel zoo lang mo^elijH hier houden. j Het gelaat van den ouden man straal^ de. Gij hebt mij verkeerd begrepen, ging mevrouw de Saulien voort etj zal hier natuurlijk veel te doen zijn en daarom dacht ik er over, mijn, dienst» personeel' te vergrooten en u het opn zicht over het geheel te geven. Ik dank u, mevrouw, maar ik moet u zeggen, dat ik, hoewel oud, tochnogi krachtig ben en dat ik u nogjjangen tijd hoop te dienen. Goed; maar zeg mij eens, welkfl bedienden gij denkt noodig te hebben, Ik heb er reeds over nagedacht, mevrouw, en geloof, dat het personeel compleet zal zijn, als er een kamenier; is voor mevrouw en juffrouw de Mé-» rulle, en nog een bediende. Maar er Isl nog iets, doch ik weet niet, of me» vrouwj Zeg op, Jean. Nu, mevrouw, ik zou gaarne cfrre paarden en drie rijtuigen op stal zien; dan zal mevrouw ook nog een koetsier en een palfrenier noodig hebben. Heel goed, wij zullen paarden, rij-» tuigen, koetsier en palfrenier hebben, Dorothea zal voor een kamenier zor-» gen en gij voor iemand, om Constant te helpen. (Wordt vervolgd). Nieuwsblad Willem de Bruin, JUBILEUM-GESCHENK GRATIS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5