Wilt U de Koopt dan voor Uw geld?.? Het is een m W w w Marktberichten Binnenland. Wees niet dom, en stel de proef op de som. wen hebben als men meent naar zijn beste weten te handelen. Men blijft ten slotte mensch en het geeft geen pret tig gevoel, als aan iemands handelingen en woorden een verkeerde uitleg wordt gegeven. De heer Hoesen verklaart eveneens voor werkverschaffing te zijn, maar waardoor is de gemeente in de knel gekomen? Omdat deze een voorschot bank is geworden voor de landeigena ren. De Voorzitter merkt op, dat daar straks is geconstateerd, dat deze werk verschaffing de gemeente geen cent heeft gekost, de eigenaren hebben hun gedeelte allen betaald, daardoor is de boel dus niet in de war geloopen. De heer Hoesen meent, dat het nu toch beter is, nu de éigenaren eerst moeten zorgen dat hun bedrag aanwe zig is. Met algemeene stemmen spreekt de raad zich hierop uit voor werkverschaf fing. Bij de rondvraag vestigt de heer Hoesen de aandacht op den lichtpaal, nabij de schutskooi, de deur daarvan is gemakkelijk open te maken, iets wat, naar spr. meent, groot gevaar oplevert. De Voorzitter belooft hieraan direct aandacht te zullen schenken. De openbare vergadering wordt hier op gesloten, zoodat de raad overgaat In geheime zitting, omdat de heer v. Houwelingen nog iets heeft, wat niet voor openbaarmaking geschikt is. (Vergadering van den Raad der ge meente VEEN, op Vrijdag 9 Au gustus, des v.m. elf uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris (waarnemend): de heer J. Verbeek. Afwezig de heeren Joh. van Balle- gooijen, A. 't Lam en W. v. Wijk, als de Voorzitter de vergadering opent. De Secretaris leest het formulierge bed, daarna de notulen der vorige ver gadering, die onveranderd worden goed gekeurd. Ingekomen stukken: 1 Een schrijven van den Burgemeester, waarin hij kennis geeft het raadsbe sluit van 29 Juni, waarin B. en W. wordt bevolen met een aanbeveling voor de benoeming van een gemeente ontvanger te komen, aan de Kroon ter vernietiging te hebben voorgedragen, als zijnde in strijd met de wet. De Voorzitter zegt hieraan te kunnen toevoegen, dat nader overleg met de tegeering is gepleegd en over deze ■kwestie binnenkort nader bericht zal worden gezonden. De heer Schreuders zou het nu maar aan den nieuwen raad overiaten. De Voorzitter meent, dat het niet on mogelijk is, dat de oude raad het nog krijgt af te handelen. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alJes in behoorlijke orde is bevonden. Schrijven van het hoofdstembureau jöver de nieuwe raadsleden. Besluit van Ged. Staten, waarbij de raad gemachtigd wordt tot het doen Van uitgaven tot een bedrag van 3/4 der geraamde bedragen, voor zoover Let strikt noodzakelijke uitgaven be treft en bij regeering of Ged. Staten geen bezwaar tegen de betreffende post is gemaakt. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot het geven in erf pacht van een stukje gemeentegrond aan F. Timmerman^ voor f5 De Voorzitter merkt op, dat eindelijk deze kwestie tot een goed einde is gekomen. De heer v. Andel meent, dat het ook lang genoeg heeft geduurd, het is zoo wat drie jaren, dat deze kwestie han gende is. Schrijven van Ged. Staten, waarbij de Koninklijke goedkeuring wordt toe gezonden tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Vaststelling verordening vergunnings recht. De Voorzitter zegt, dat deze veror dening elk jaar moet worden vastge steld en wet op f 12.50 voor iedere 59 gulden huurwaarde of een gedeelte van f 50.er mag echter niet meer dan f 40.worden geheven. Deze veror dening wordt opnieuw vastgesteld. Van Ged. Staten is terugontvangen de verordening voor besmettelijke ziek- tengelden, met verzoek enkele wijzi gingen aan te brengen De verlangde wijzigingen zijn slechts van administra tieven aard. Óp voorstel van B. en W. wordt besloten deze veranderingen aan te brengen. De heer Timmermans vraagt of het de gemeente geld kost, waarop de Voor zitter antwoordt van alleen waneer een particulier wordt opgenomen, wegens besmettelijke ziekte. Het is een veror dening, om in zoo'n geval indien dit mogelijk is, dit bedrag van belangheb benden terug te vorderen. Hondenbelasting. De Voorzitter deelt mede, dat de verordening op deze belasting is te rugontvangen, met de bemerking, dat een kleine redactiewijziging dient te worden aangebracht, betreffende het loskopen van honden. De belasting bedraagt voo rlosioopende honden dit is le klasse f5.vastliggende 2e j klasse fl.50. Ged. Staten wenschen hieraan toegevoegd te zien, dat slechts de helft der belasting verschuldigd is als de honden slechts 6 maanden be lastbaar zijn geweest. De raad besluit de verlangde wijzigin gen aan te brengen. De heer Timmermans zegt, dat men, volgens de gewijzigde bepaling, een hond mag laten losloop en als men gaat wandelen en men geeft dan maar op, dat de hond ter bescherming van den wandelaar meegaat. Ook mag een hond loskopen als men gaat mollen, want dan wordt hij gebruikt voor het werk, waarvoor hij noodig is. De Voorzitter acht deze redeneering ver gezocht, bovendien mollen mag niet. De heer v. Andel zou den veldwach ter wel willen adviseeren, in bijzondere gevallen niet te nauwlettend te zijn. Onderzoek geloofsbrieven. De Voorzitter wijst voor dit onder zoek aan de heeren v. Andel, Schreu ders en Timmermans en schorst voor dit onderzoek de openbare vergadering. Na heropening zegt de heer Schreuders, dat de commissie alles in orde heeft bevonden en derhalve tot toelating der nieuwe leden adviseert. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. De Voorzitter heeft thans nog iets wat niet op de agenda staat. Behandeling verzoek van Dr. Veen- huysen, om salarisverhooging. Spr. zegt, dat B. en W. bij verschillende gemeen ten in ons land inlichtingen hierom trent hebben ingewonnen. Het gemid delde bedrag van al deze gem., dar een geneesheer voor de armenpraktijk krijgt, bedraagt 21 cent per ingezetene, hier in Veen 34 ct. Hier volgt een greep uit die gemeenten, Zuidwolde 18 ct., Rijswijk 19, Poederoijen 16, Ameland 51, Hedel 41, Andel 54, Nederhemert 10, Almkerk 26, Giessen 4 ct. De Voorzitter zegt, dat hij deze kwes tie niet verder met de wethouders heeft besproken, wat wil de raad nu? De heer v. Andel meent, dat Veen wel een gemeente is met de meeste behoeftigen, vandaar dat het percentage hier dan ook hooger mag zijn, dan is het eene gemeentebestuur ook royaler dan het andere. De Voorzitter merkt op, dat van ver schillende gemeenten bericht werd ont vangen, dat verlaging van gemelde be-: dragen in uitzicht was. De heer v. Andel informeert, hoeveel verhooging de dokter heeft gevraagd, waaro pde Voorzitter antwoordt, dat een verhooging wordt gevraagd tot f600.—. De heer v. Andel zou de jaarwedde met f100.willen verhoogen. De heer v. d. Pol vraagt of het niet beter is, dat het verzoek nog tot een volgende vergadering wordt aangehou den, opdat de raadsleden de lijst van de verschillende gemeenten eersteens op hun gemak bekijken. De heer J. Schreuders acht dit ook beter, dan thans een besluit te nemen. Besloten wordt het verzoek nog maals aan te houden. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich tot de P.N.E.M. hebben ge wend met verzoek, om opgaaf van kos ten voor een straatverlichting. Ook Ged. Staten hebben zich hieromtrent doen voorlichten en nog nadere inlichtingen verzocht. Er bestaat dus eenige hoop, dat het denkbeeld niet verworpen wordt. B. en W. zullen een en ander nog mon deling gaan bepleiten. Al zal niet ter stond een volledige straatverlichting worden verkregen, acht spr. toch wel eenige kans aanwezig, dat een beperkte straatverlichting van 20 a 25 lantaarns verkregen zal worden. Rondvraag. De heer Schreuders vraagt of voor het venten met levensmiddelen, ook een ventvergunning noodig is. Hebben bijv. bakkers uit Wijk, die in deze gemeen te met brood venten, ook een ver gunning noodig. fabrikant kan toch niet zelf met zijn lucifers gaan venten. Spr. keurt de ventvergunningen af. Vcorheen ging half Veen in Breda venten, dat mag nu niet meer. Een weduwvrouw die in Wijk ging venten, moest een vent vergunning hebben. De heer Schreuders zou het beter vinden, als naast elkaar liggende ge meenten, zooals hier Veen, Wijk en An del, elkaar vrijstelling verleenden. De Voorzitter belooft aan deze zaak aandacht te zullen schenken. De heer Timmermans vraagt, hoe het staat met de extra steun, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hierover nog gecorrespondeerd wordt. De heer Timmermans vraagt, of de secretarie niet op uren van ouden tijd opengesteld kan worden. De Voorzitter antwoordt, dat dit reeds geschied. De Secretaris is van 10 to>t 4 uur op de secretarie aanwezig, t et wijl de secretarie eigenlijk slechts tot 12 uur geopend behoeft te zijn, het personeel is ten opzichte van de in gezetenen zeer welwillend. De heer v. Andel! vraagt hoe of het staat met het verfwerk van de schoo', dit is dringend noodig. De Voorzitter belooft dat B. en W. hiervoor vergunning zullen vragen. dat de Drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw Handelsdrukwerken. Zij verzekert U keurige afwerking en billijke prijsberekening. Firma L. J. VEERMAN Electrische Drukkerij Binderij Tel 19 HEUSDEN De Voorzitter antwoordt ontkennend. Het is noodig dat de politieverordening wordt aangevuld, om de bestaande le gesverordening van kracht te doen zijn. De heer Schreuders vraagt, of als ingezetenen van Veen in Wijk gaan venten, zij dan ook een ventvergun ning noodig hebben. De Voorzitter antwoordt, dat bakkers geen vergunning behoeven, andere ne ringdoenden als regel wel. De heer Schreuders zou het beter vinden als de heele verordening niet bestond, doch ze is in het leven ge roepen op aandringen van Ged. St. De Voorzitter zegt, dat ook alle om liggende plaatsen een verbod van ven ten zonder vergunning, hebben. Hier is het tarief zeer laag, slechts 10 ct, De heer Timmermans merkt op, dat er meer aan vast zit. De neringdoen den moeten nu vaak tot half elf wach ten voor zij een ventvergunning op het gemeentehuis kunnen krijgen. Met dit wachten zijn de menschen al genoeg gestraft. De Voorzitter gelooft niet, dat men zoolang behoeft te wachten, de secre tarie is al bijtijds open en een vent vergunning kan ook vooruit aange vraagd worden. De heele bedoeling van een ventvergunning is de verkapte land^ looperij tegen te gaan. De heer Timmermans vraagt hoever landlooperij gaat. Iemand die met luci fers vent, het eenvoudigste wat men heeft, is toch een koopman, want de De heer Timmermans zegt, dat bij hem om den hoek vaak met een snel heid van 50 a 60 K.M. wordt gereden, de bocht naar de Wielstraat is zeer gevaarlijk en ongelukken kunnen niet uitblijven. Kan niet een bord worden geplaatst, waarop een snelheid van 20 K.M. wordt aangegeven. De Voorzitter zegt, dat wel een paar borden geplaatst kunnen worden. De heer v. Andel merkt op, dat men er zich toch niet aan stoort. De Voorzitter acht dit mogelijk, maar het gemeentebestuur heeft dan zijn 1 plicht gedaan. De heer Schreuders zegt, dat Veen tot voor kort zijn eigen strand aan de rivier had. Nu is het verboden. Kan het gemeentebestuur bij de do meinen geen permissie vrageft? De Voorzitter belooft dit te zullen doen. De openbare vergadering wordt hier op gesloten, de raad gaat over in ge heime zitting, omdat de heer Timmer mans nog iets heeft voor besloten ver gadering. 's HERTOGENBOSCH, 14 Aug. Op de markt van heden waren aange voerd 1845 stuks: 1085 stuks hoornvee, 622 biggen, 38 zeugen, 51 schapen of lammeren, 49 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f 90 tot f 170 per stuk Kalfvaarzen 70 120 Magere Ossen en Koeien 70 130 Vette Ossen en) le kw. 2325 p. pond Koeien 2e 16 21 Slachtstieren Pinken van f50.tot f 65.p. st. Zeugen 60.— 70.— Biggen 1.40 Schapen 8 Lammeren 6. 13 1.50 w. st. 's HERTOGENBOSCH, 13 Aug. Boter. Aanvoer 15.100 K G. Hoogste prijs f 1.50 Laagste fl.44 Middel f 1.48 per K.G. ZALTBOMMEL, 13 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 47 oiggen, prijs van f 12. f 17. 25.000 eieren, prijs per lOOstuks f2.75f3.50. 930 K.G. boter prijs per V, K.G. roomboter f 0.90, boerenboter f Ö.90. DE METEOOR VAN 6 AUG. Mededeelingen van het K.N.M.I. Het Koninklijk Nederlandsch Me- tereologisch Instituut te De Bilt deelt het volgende mede Van den op 6 Augustus j.l. te on geveer 20 uur 50 waargenomen dag licht meteoor zijn op de K.N.M.I. te de Bilt talrijke beschrijvingen bin nen gekomen. Niet alleen in ons land doch ook in het buitenland werd de meteoor door Nederlanders opr gemerkt. De groote uitgestrektheid van het waarnemingsgebied wijst er reeds terstond op dat we hier te doen hadden met een voorwerp dat zich op zeer groote hoogte en op. ver ren afstand in onze atmosfeer bevond. Vele personen meenden de hoogte te kunnen schatten. Hun opgegeven waarden loopen uiteen van honderd tot duizend meter. Het is echter zeer waarschijnlijk dat de meteoor een honderdtal kilometers hoog was. Door het ontbreken van gegevens was het niet mogelijk de hoogte te bere kenen. Ook de meeste grootteschattingen zijn onbruikbaar. De hoofddirecteur van het K.N.M.I. maakt er de inzen ders op attent dat alleen die berich ten van waarde zijn die de meting van de hoogte in hoekmaat boven den horizon aanduiden. Een dergelijke schatting of meting is zeer goed mo gelijk door vergelijking van de hoogte van afstanden van aardsche voorwer pen, daarentegen zijn grootteschattin gen overbodig. Onder dankzegging voor de geno men moeite deelt de hoofddirectie van het K.N.M.I. de vele vragen stellers, welke onmogelijk persoonlijk beantwoord kunnen worden mede. dat een dergelijke meteoor een voor werp is dat uit de wereldruimte plot seling in den aardschen dampkring komt. Door de groote snelheid wor den de gassen aan de voorzijde sa mengeperst. bovendien treedt wrij ving op. Beide factoren zorgen voor een sterke verwarming waardoor het voorwerp gaat gLoeien en soms een zeer helder licht uitspreidt. Tenslotte kan de temperatuur zoo groot worden dat de geheele bolide uit elkaar springt. Men twijfelt eraan of de me teoor behoort tot de persiden, de vallende sterren, welke meestal in dezen tijd optreden. De baan had dan moeilijk horizontaal kunnen zijn. NEDERLANDSCHE BANK. De staat van De Nederiandsche Bank per 12 dezer toont een toeneming van den goudvoorraad met f7.2 millioen, terwijl het opereerend kapitaal met ca. f26 millioen is gedaald. De bankbil- jettencirculatie nam aT met f 18.1 miK lioen; de saldi in rekening-courant ste gen ruim fl.2 millioen. De gouddekking van alle zichtver= plichtingen is gestegen van 68.03 tot 70.39 pCt. De totale metaaldekking van 70.70 tot 73.21 pCt. Het beschikbaar STAN bij ATHMER-MARTENS, Gorinchem. W W w w

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 6