Buitenland. Binnenland. Plaatselijk Nieuws, DOOD EN VERNIELING OP DE KEI-EILANDEN. De verwoestingen, welke de orkaan op de Kei-eilanden (Florida) heeft aangericht, zijn ontzettend. Het aantal slachtoffers wordt tusschen 500 en 700 geraamd, dat der gewonden in de duizenden. Een journalist, die per vliegmachine een tocht boven de geteisterde eilanden heeft gemaakt, deelt mede, dat er mets meer overeind staat en dat er niets ge spaard is gebleven. Versplinterde huizen en vernielde schepen liggen overal langs de kust verspreid. o ARRESTATIE VAN ANTHONY FOKKER GEEISCHT. De Amerikaansche senator Ney, voor zitter .van de senaatcomissie inzake den wapenhandel, deelde mede, dat hij de arrestatie zal eischen van den vliegtuig bouwer Anthony J. Fokker. Nye wil Fokker voor de commissie een verhoor afnemen in verband met vliegtuig contracten met de regeering. Nye ver klaarde. dat hij vreest, dat Fokker zal trachten uit het land te vluchten. REVOLVERHELD° AAN HET WERK. Een keurig gekleed persoon sprong te Bronx (Amerika) uit een schitterende auto mobiel en loste eenige schoten uit zijn revolver op twee mannen, die waren ge zeten in een stilstaanden wagen. De aan valler spoedde zich in zyn auto heen, zijn slachtoffers ernstig gewond achterlatend. o ERNSTIGE ONTPLOFFING. Bij een dynamiet-ontploffing in een mijn te Villa de la Paz in Mexico zijn, naar tot dusver reeds vaststaat 23 personen gedood. Men vreest echter, dat het aantal doóden nog grooter zal zijn. Vele winkel huizen en particuliere woningen zijn ver nield. De ontploffing zou aan kortsluiting moeten worden toegeschreven. overstroomingT Naar verluidt zijn bij een overstrooming in het Japansche dorp Herebetsu 130 hout kool-branders om het leven gekomen en 600 huizen staan onder water. De schade wordt geschat op 500.000 pond sterling. KUDDE SCHAPEN IN AFGROND GESTORT. In de Zwitsersche alpen schrikte de belhamel van een kudde schapen van 170 stuks voor een plotselingen storm. Alle 470 schapen renden den belhamel na, stortten in den afgrond en werden allen gedood. o BANDIET DOODGESCHOTEN. Te New-York is de bandiet Fred Tiri- macco door een afdeeling zwaargewapende politieagenten na een hevig vuurgevecht in zijn woning doodgeschoten. Zijn lijk bleek door 20 kogels te zijn doorboord. BRUTALE JUWEELENROOF. Een allerbrutaalste juweelenroof is te Keulen voorgekomen. Door een achterdeur drongen tijdens de afwezigheid van den juwelier een aantal inbrekers de juweliers zaak binnen. Zij zagen dat voor de etalage eenige menschen stonden te kijken en lieten hierop de ijzeren rolluik naar beneden, waarna zij doodkalm den halven winkel uitplunderden. Met een buit van vele duizenden zijn zij verdwenen. van het ziekenfonds der R. K, Werklieden- vereeniging. BLIKSEM INGESLAGEN. Woensdagmiddag sloeg de bliksem in de schuur, van hout gebouwd en met riet gedekt, van den landbouwer P. Leyten te Princenhage. De schuur was geheel gevuld met hooi, granen, karren, maai- machine enz. Alles ging verloren. BRAND TE BLARICUM. Een door onbekende oorzaak ontstane brand, heeft de tijdelijk onbewoonde villa van mevrouw Sanders aan de Dwarslaan 5 te Blaricum geheel vernield. o BALK OP DE RAILS. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd in de buurt van de Hooge Brug te Middelburg een belk op de spoorrails geworpen. Gelukkig werd dit vroegtijdig opgemerkt, zoodat ongelukken konden wor den voorkomen. F. d. VLIEGTUIG NEERGESTORT. De Nederlandsche eerste-luitenant vlie ger jhr. mr. G. Sandberg, die met een Fokker C. 10 naar Turkije i3 gevlogen om een demonstratie te geven voor mili taire autoriteiten, is gistermiddag tijdens een demonstratievlucht neergestort en om het leven gekomen. De machine werd geheel vernield. DOODEL1JKE AANRIJDING TE ZWOLLE Plotseling overgestoken. Donderdagmorgen ongeveer negen uur is de ongeveer 60-jarige heer Siegers van het Gasthuisplein door een auto van de E.D.S. in de Kamperstraat overreden. Hij Nwas vrijwel op slag dood. De hulp van dr. Markus, die spoedig ter plaatse was, mocht niet meer baten. De heer S., die aanvankelijk op het trottoir stond, heeft zich plotseling omgedraaid en op den middenweg begeven, met het gevolg, dat hij een achterwiel van den zwaren wagen over het lichaam kreeg. Den chauffeur treft geen schuld. PENNINGMEESTER TE OSS IN ARREST. De mareshaussée uit Oss, die nog steeds handen vol werk heeft met de afwikke ling van de tot klaarheid gekomen reeks snisdryven, is gisterenmiddag overgegaan tot arresstatie van den 48-jarigen H. v. d. V., bijgenaamd de Snep. De aange houdene die te Berghem woonachtig is, bekleedde de functie van penningmeester Vergadering van den Raad der ge meente EETHEN, op Dinsdag 3 September, des v.m. half e f. Voorzitter: Edelachtb. Heer D. Brune. Secretaris: Weled. Heer D. A. v Schans. Aanwezig alle leden. Opening met het formuliergebed. Daarna leggen de raadsleden in han den van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht de heeren hier op geluk en spreekt den wensch uit, dat zij in de 4-jarige periode die thans j voor hen aanvangt vee! in het belang 1 van de gemeente Eethen zullen kun nen doen. De tijden zijn echter moei- lijk, voor ieder persoonlijk, doch ook voor de gemeente. De taak wordt daar door voor de raadsleden steeds moei- j lijker, de ontvangsten worden minder, terwijl de uitgaven met den dag stij gen, tengevolge van werkverschaffing en steunverleening. De toestand is verre 1 van rooskleurig, toch kan de gemeente zich nog gelukkig achten, dat zij niet i noodlijdend is en zich zelf tot heden heeft kunnen redden. Spr. kan hieraan nog iets toevoegen wat de heeren ver blijden zal, als de teekenen niet al te zeer bedriegen, zal de gemeente er bij de vaststelling der begrooting 1936 iets gunstiger voorstaan, dan dit in 1935 het geval was. Persoonlijk koestert spr. de hoop, dat den raad dan voorgesteld zal kunnen worden, om de personeele belasting in een voor de ingezetenen gunstigen zin te herzien. Spr. hoopt, dat daarmede de eerste schrede ,zal worden gezet op den goeden weg ter verbetering van den financieelen toe stand der gemeente. Het verzoek van de Lagere Land bouwschool- te Andel, om subsidie, wordt tot de volgende vergadering aan gehouden, opdat B. en W. hierovei advies kunnen uitbrengen. Benoeming wethouders. De heer J. A. v. d. Schans ver kreeg 6 stemmen, terwijl 1 stem blanco was uitgebracht, zoodat de heer v. d. Schans werd herkozen. De heer E. v. d. Beek verkreeg 4 stemmen, terwijl 1 stem in blanco en 2 stemmen op den heer Q. v. d. Beek werden uitgebracht, zoodat de heer E. v. d. Beek werd herkozen. Vaststelling gemèenterekening. De heer Donken brengt namens de commissie van onderzoek verslag uit en zegt, dat alles, voor wat de cijfers betreft, in orde is bevonden. De com missie vindt het evenwel verkeerd, dat het renteloos voorschot van het rijk op de kapitaalrekening wordt gezet, het blijft toch voor rekening der gemeente. De Voorzitter merkt op, dat dit niet geheel juist is, het rijk draagt er zelf in bij in verhouding van hare bijdrage voor werkverschaffing en steunverlee ning, welk percentage op het oogen- biik 79 pCt. bedraagt. De heer Donken hoopt, dat het op timistische geluid, dat de Voorzitter bij den aanvang heeft doen hooren, ook bewaarheid zal worden, deze re kening geeft er echter nog geen blijk van. v De gemeenterekening wordt hierop vastgesteld met een ontvangst voorden gewonen dienst van f 107597.86, de uit-^ gaven op eenzelfde bedrag. Voor den kapitaaldienst zijn de ontvangsten f42090.21, de uitgaven f37106.92, batig saldo f4983.29. De wethouders onthielden zich van me destemmen. Namens B. en W. stelt de Voorzitter vervolgens voor, het salaris voor den ambtenaar ter secretarie te verhoogen met f150.De ambtenaar heeft een salaris van f450.een bedrag dat niet de naam van salaris mag hebben voor het vele werk dat er voor verricht wordt, van 9 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. Er is tegenwoordig tenge volge van steun- en crisismaatregelen veel te doen, derhalve stellen B. en W. voor, het salaris te brengen op f600.—. De heer Donken zou, als de toestand van de gemeentefinancien niet zoo slecht was, zich met het voorstel kun nen vereenigen, thans moet hij tegen stemmen, hij meent, dat er best perso nen gevonden kunnen worden, die het werk voor f 450.willen doen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen. De Voorzitter deelt vervolgens me de, dat zooals de heeren weten het Burgerl.-Armbestuur te Drongelen onderhandeld heeft met C. Millenaar over een uitweg over zijn land. Op verzoek van Millenaar is deze uitweg verlegd, toen de dijk werd verlaagd. Daarna zijn er onaangenaamheden ge rezen tusschen Millenaar en Schilders, waardoor het Armbestuur moeite kreeg met de pachters van haar land die het geen uitweg meer kon bezor gen. Spreker is toen zelf naar Mil lenaar gegaan en heeft dezen f 20 geboden als hij uitweg verleende. De raadsman van Millenaar Mr. Ruygrok adviseerde dezen den weg te volgen, die spr. hem wees, doch Mil lenaar wilde alleen daartoe overgaan als hij f25 kreeg. Spreker heeft toen het advies van Mr. Van Leeuwen in den Bosch ingewonnen. Deze heeft Millenaar aangeschreven, welke aan schrijving in sprekers tegenwoordig heid door den veldwachter aan den betrokkene is overhandigd. Na deze aanschrijving verklaarde Millenaar genoegen te nemen met f 20, doch spreker heeft toen gezegd, nu draaien wij de rollen eens om, als jii nu f 2 s geeft ben je overal van af. Daar na is overleg gepleegd met Schilders, die uitweg wilde verleenen voor een een bedrag van f 60 plus f 3 voor palen. Hierop is ingegaan. Deze scha de is berokkend door onwilligheid van Millenaar, daarom wil spreker voorstellen een motie namens den raad aan het Burgerl. Armbestuur van Drongelen te zenden, waarin dit wordt aangespoord, tegenover Mille naar, die maatregelen te nemen, des noods in rechten, ook al zouden de kos ten boven het te vorderen bedrag uit gaan, dat de schade door deze wordt vergoed. Het gaat niet aan, om van een noodtoestand misbruik te ma ken, als de gemeente zich dat laat welgevallen, dan kan het gemeente bestuur zijn biezen wel pakken, want dan regeert het niet meer, maar wordt het geregeerd. De heer Donken acht het dwaas om over een verschil van f 5, want daar loopt het toch eigenlijk maar over, zooveel kosten te maken. Spre ker is tegen de^ motie, het Burgerl. Armbestuur moet zelf weten hoe het wil handelen. Bovendien is altijd waar, dat hij die gaat rechten om een koe, er een toegeeft. De Voorzitter merkt op, dat het niet gaat over die f 5, het loopt al leen over de kwestie van handha ving van het prestige van het ge meentebestuur. Tegen de motie stemmen de hee ren Vos en Donken, de andere hee ren voor. De heer G. v. d. Beek stemt voor, nadat de Voorzitter heeft toegezegd, dat indien tot vervolging mcAet wor den overgegaan, de raad eerst nog gehoord zal worden. Vergadering v^n den Raad der ge meente WIJK EN AALBURG, op Dinsdag 3 September, des nam. half vijf. Voorzitter: Edelachtb. Heer C. B. J. Landweer. 1 Secretaris (waarn.): de heer W. A. Schouten. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest het formuliergebed. De raadsleden leggen vervolgens in handen van den Voorzitter de ver eischte eeden af. De Voorzitter wenscht hen geluk met hunne benoeming en wijst er op, dat het raadslidmaatschap altijd, maar bo venal in den tegenwoordigen tijd, een moeilijk ambt i s. De raad krijgt te genwoordig heel vaak besluiten te ne men, die hem van bovenaf worden opgelegd en waaraan hij zelf niets kan veranderen. Spreker besluit met den wensch, dat de heeren de kracht wor de gegeven, datgene te doen, wat in het belang der gemeente is. Dat geve God. Verkiezing wethouders. In de open gevallen plaats K. v. d. Velden werd met 4 stemmen benoemd, de heer G. P. L. Bouman, drie stem men waren blanco uitgebracht. In de open gevallen plaats B. Roza werd met 4 stemmen benoemd de heer D. v. Wijk, ook hierbij werden 3 blan co briefjes ingeleverd. Beide heeren verklaren hunne be noeming aan te nemen, waarop de Voorzitter hen geluk wenscht. Vooral de functie van wethouder is in den tegenwoordigen tijd moeilijk. Spreker hoopt, dat de heeren*hun functie naar behooren zullen vervullen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Bericht van Ged. Staten, dat zij hun beslissing inzake het raadsbesluit, waar bij de muziekvereeniging „Oefening en Uitspanning" een stukje gemeentegrond in erfpacht is afgestaan, verdagen. De Voorzitter licht toe, dat door Ged. Staten nadere inlichtingen zijn gevraagd, die inmiddels zijn verstrekt. Voorloopige vaststelling der gemeen terekening, die'der aid. Aalburg en het G.E.B., dienst 1934. De heer G. P. L. Bouman brengt na mens de commissie van onderzoek rap port uit en deelt mede, dat de gemeen terekening een ontvangst verme dt voer den gewonen dienst van f85966.36 en een uitgaaf van f81092.23, batig sa"d> f 4874.16. Voor den kapitaaldienst be draagt de ontvangst f 15000.46 en de uitgaaf f 14875.10, batig saldo f 125.35. Die der afdeeling Aalburg gewonen 1 dienst ontvangst f3932.11, uitgaaf f3041.36, batig saldo f893.75. Kapitaal-1 dienst ontvangst en uitgaaf f 400.j De rekening van het G.E.B. sluit met een batig saldo van f893.95. De heer Bouman verklaart, dat de cijfers der rekening geheel in orde zijn bevonden. De commissie kwam even- j wel een rekening tegen van f900.j van Garstman voor grondverven der schoolgebouwen, dit kwam de com- missie erg hoog voor. De Voorzitter zegt, dat het beide scholen betreft, dat groote gebouwen zijn. De heer v. Wijk merkt op, dat be sloten was de scholen te doen grond verven wat f400.heeft gekost. Nu blijkt, dat de school te Aalburg van binnen is afgeverfd. Spr. wist niet, dat dit zou gebeuren. De heer v. d. Velden merkt op, dat er een post voor op de begrooting was uitgetrokken, deze was overschre- j den, de raad 'heeft zelf machtiging ver- leend daarboven te gaan. De Voorzitter voegt er aan toe, dat het verven dringend noodig was. De heer Bouman zegt, .dat de com missie een bedrag van f 107.voor het rijden met auto, ook erg hoog voorkomt, eveneens het bedrag van f 153.aan telefoonkosten. De Voorzitter deelt mede, dat vorig jaar veel dienstreizen gemaakt zijn, b.v. in verband met de voorgestelde ver eeniging en wat de telefoonkosten be- trbft, den laatsten tijd vinden veel dienstgesprekken plaats, zoo moet haast dagelijks met Son worden getelefoneerd, j wat telkens 40 ct. kost. Hierin is ver andering gekomen, doordat cadavers tegenwoordig in Heusden verzame d worden. De heer Bouman zegt. dat de commissie meent, dat ook in deze de zuinigheid betracht moet worden. De Voorzitter zegt zulks toe. De verschillende rekeningen worden hier op met algemeene stemmen vastge steld. De heer Roza merkt op, dat hij meent buiten stemming te moeten blijven, immers hij heeft deze re kening mede opgemaakt. De heer Vos wil wel voorstemmen, hii weet echter, van de heele rekening niets af. De Voorzitter zegt, dat de heer Ro za gerust kan medestemmen. Goedkeuring rekening Burgerl. Armbestuur 1934. Wordt met algemeene stemmen vastgesteld met een ontvangst van f 5129.88 en een uitgaaf v. f4916.94, alzoo met een batig saldo v. f212.94. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de vergadering sluit. Vergadering van den raad der ge meente HEUSDEN op Dinsdag 3 September, n.m. 8 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. J. N. Wijs. SecretarisWelEd. Heer A. v. Delft. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring. waarna de raadsleden in zijn handen de vereischte eeden afleg- gen. De Voorzitter spreekt hierop als volgt Met vreugde heet ik U allen wel kom, in het bijzonder die leden van den raad, die heden voor de eerste maal als zoodanig deze vergadering bijwonen. Gaarne wil ik vertrouwen, dat wij gezamenlijk met de wethouders, die U straks uit uw midden zult kiezen veel zullen willen en kunnen doen in «het welzijn van de vergroote ge meente Heusden. Ik hoop, dat U met groote toe wijding en in onderlinge harmonie de gemeentebelangen zult dienen en datUwe beraadslagingen zich zul len kenmerken door goeden toon en inhoud. Benoeming Wethouders. Vacature A. de Haan. Bij de eerste stemming kreeg de heer de Haan 2, de heer H. A. J. M. Verhoeven 3, de hr. A. W. Verhoe ven 1, de heer J. C. Winkel even eens een stem. Bii de tweede stemming was de uitslag J. C. Winkel 4, H. A. J. VI. Verhoeven 3 stemmen, zoodat de heer Winkel is gekozen. Vacature H. A. J. VI. Verhoeven. Bij de eerste stemming kreeg de aftredende 1 stem, de heer A. W Verhoeven 2, W. A. Verhoeven 1, A. T. Verhoeven 1, J. H. Meiier 1 en f. Buijs 1 stem. Bij de tweede stemming was de uitslag A. W. Verhoeven 4, H. A. J. VL Verhoeven I, J. H. Meijer 1 en T. Buijs 1zoodat de heer A. VV. Verhoeven is gekozen. Beide gekozenen verklaren hun be noeming te willen aannemen. De Voorzitter wenscht de heeren geluk met hunne benoeming en heet hen welkom in het college van B. en VV. De heer Winkel dankt de heeren die hem hun vertrouwen hebben waardig gekeurd, hij hoopt dit ver trouwen, door zijn werk, zonder te letten op partijen, waardig te wor den. Spreker hoopt zijn krachten in te spannen, om de belangen van groot Heusden te bevorderen en dat 'daartoe eendachtig zal mogen wor den samengewerkt. De heer A. VV. Verhoeven, sluit zich gaarne aan bii jfe woorden door den heer Winkel gesproken. Ook spreker dankt hen, die hem hun vertrouwen waardig gekeurd hebben. Spreker geeft de verzekering, dat hii gaarne zijn beste krachten zal wij den aan de belangen van groot Heus den, rekent daarbij op eendrachtige samenwerking. Wij weten het allen aldus spreker, dat wij voor zeer veel moeilijkheden zullen komen te staan, waarbii er zullen zijn, die met den besten wil niet opgelost zullen kun nen worden. Spreker hoopt met den Voorzitter even prettig samen te wer ken als hii dit als wethouder in de voormalige gemeente Herpt steeds heeft gedaan. Hii geeft van zijn kant de verzekering, dat hij alle krachten zal inspannnen, om de belangen van de gemeente zonder tp letten o,p par tijen of religie te behartigen. De Voorzitter dankt den heer Ver hoeven en zegt, dat hij overtuigd is, dat met eendrachtig samenwerken veel werk in het belang van groot Heusden verricht zal kunnen worden. Benoeming commissie belast met de voorbereiding voor het ontwerpen I verordening rioolbelasting. Op voorstel van den Voorzitter worden de heeren Meijer, Vos en Buijs aangewezen, om een nieuwe verordening samen te stellen. De Voorzitter deelt mede, dat bij het nemen van het raadsbesluit voor de heffing van opcenten op de fonds belasting, in een vorige vergadering een vergissing is begaan ten opzich te van de gemeente Herpt, de oude verordening van de- voormalige ge meente Herpt dient ook nog te wor den ingetrokken. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzit ter de vergadering sluit. IIEUSDEN. In de Woensdagmorgen gehouden vergadering van B. en W. werd de heer A. Wr. Verhoeven te Herpt aangewezen als eerste wethouder, die den burgemees ter by ontstentenis zal vervangen. Van de scheepswerf der Fa. De Haan Oerlemans alhier, werd beden met goed gevolg te water gelaten het stalen Rhein Hernekanaalschip genaamd „Bertha" gebouwd voor Holl. rekening. De afmetingen van het schip zijn lang 80 M., breed 9.20 M., hol 2.50 M., metende c.a. 1325 ton. Het schip bevat 10 ruimen, is zeer ge- rievelijk en naar de eischen des tijds ingericht, terwijl op het voordek een 10 P.K. motor is geplaatst voor het snel heffen der ankers. Het „Groene Kruis" alhier, dat in den laatsten tijd zulk nuttig werk verricht op het gebied van zuigehngenverzorging, is voornemens een cursus te openen voor haar, die wenschen voorgelicht te worden bij de verzorging van jonge kinderen. Het is er niet alleen om te doen, jonge moe ders uit Heusden en omstreken te helpen, niet minder voor jonge meisjes zal hier veel leerzaams worden geboden. De cursus zal gegeven worden door Zuster Bronders uit Breda en zal aanvangen op Maandag 16 September a. s. Men geve zich dus zoo spoedig moge lijk op. (Zie advertentie). De heer G. Schouten slaagde deze week voor het diploma auto-techniek. AALBURG. Twee zeldzame jubileums hadden Dinsdag j.l. alhier plaats. Toen vierde het echtpaar G. Versteeg en H. Versteeg- Nieuwkoop hun 50-jarige Echtvereenigmg, terwyl tevens dien dag ook het echtpaar Andr. Vos en J. Vos-Poorter hun 50 jarige echtvereeniging herdachten. ANDEL'. Maandag j.l. vergaderde de com missie tot wering van schoolverzuim. De voorzitter herdacht den overleden secretaris, den heer B. van Andel. In diens plaats werd tot secretaris der com missie benoemd de heer Mart. v. Rijswijk, gemeente-secretaris. Tot loco-burgemeester is alhier aan gewezen de heer C. Verwijs. Tot volontair der secretarie alhier is toegelaten de heer Boender uit Dussen. De gemeente heeft van het Rijk in erfpacht genomen een gedeelte van den —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2