No. 5570 Vrijdag 6 Sepl. Het Winterseizoen begint weer, neem geen RISICO De Grootmoeder. TWEEDE BLAD Het NIEUWSBLAD van Heusden*' Thandel Gorinchem - Tel. Int 840. ^7 no EEN PRACHT VLEK RIJE LEPEL en VORK voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HET BLAD FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET is voor het Land van Heusden en Altena en zijn omgeving Het heeft in de dorpen Doeveren, Heesbeen, Aalburg, Wijk, Veen, Andel, Giessen, Rijswijk, Uitwijk, Waardhuizen, de Werken en Sleeu- wijk, Werkendam, Nieuwendijk, Alm- kerk, Dussen, Meeuwen, Eethen, Drongelen, B.-Broek, Sprang-Capelle, Aalst en Poederoijen zijn eigen agenten en bezorgers. In geen blad vindt men zulke nitvoerige berichten en verslagen uit genoemde plaatsen. Om deze te kunnen geven, worden kosten noch moeiten gespaard. Dat de bewoners dit waardeeren, blijkt uit het groot aantal abonné's in iedere plaats Een aantal, dat ondanks de slechte tijdsomstandigheden nog geregeld stijgt I KT Re nieuwe abonn:'s ontvangen de tot 1 OCT. a s. verschijnende nummers GRATIS. Openbare vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Dinsdag 3 Sept., des nam. half vier. Aanwezig de heeren v. d. Vliet, v. d. Kolk, Bouman, D. v. Ooijen Tz., Rooseboom, de Gaaij en Peereboom. Alvorens de notulen worden gelezen, leggen de heeren de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht hun geluk met hun benoeming, in het bijzonder de drie nieuwe leden en hoopt en vertrouwt dat men eendrachtig zal samenwerken tot heil der gemeente, vooral in deze moeilijke tijden. De notulen worden gelezen en on veranderd goedgekeurd. Benoeming wethouders. De heeren v. dl Vliet en Peereboom worden her kozen. De heer Peereboom dankt de leden voor het vertrouwen in hem gesteld. De Voorzitter wenscht ook hun ge- I luk met hunne herbenoeming en spreekt de verwachting uit, dat hij ook met j de wethouders in de komende ziltings- periode eensgezind mag samenwerken. Gemeenterekening 1934. Bij monde van den heer de Gaaij wordt verslag uitgebracht en adviseert deze tot goedkeuring, daar geen op- of aanmerkingen zijn gemaakt. Aldus wordt besloten. De begrooting 1936 zal ter visie wor den gelegd en in een volgende ver gadering worden behandeld. Vervoer schoolkinderen. De Voorzitter zegt een opgaaf te hebben gekregen. J. Smits te Neder- hemert vraagt voor elk kind per week 40 ct., terwijl de veerman te Heusden voor elk kind per week 55 ct. vraagt. Spr. is naar deze toe geweest, daar hij gehoord had, dat het abonnement yoor anderen 40 ct. was, doch de veerman zei, dat dit gebracht is op 50 ct. per week. Aanvankelijk vroeg de veerman 60 ct. per week voor de schoolkinde ren, doch heeft dit nu gebracht op 55 ct. De heer v. d. Vliet vindt 55 cent wel wat veel. De Voorzitter antwoordt, dat men in aanmerking moet nemen, dat er te Heusden ook Zaterdags school gehou den wordt en te Nederhemert niet, zoo dat de veerman te Heusden 6 maal per week de kinderen moet overzetten. De heer v. d. Vliet blijft het hoog vinden en vraagt hoe hoog het school geld is. De Voorzitter zegt van 15 gld. per kind. Spr. weet ook niet, of de veer man te Heusden dit veergeld uit eigen wil kan verhoogen of dat dit bij huur contract is geregeld. De heer Rooseboom merkt op, dat er in het contract niets van ds beschre ven. De heer v. d. Vliet zegt, dat in Aal burg het schoolgeld f7.50 bedraagt. De heer Rooseboom zegt, dat de afstand toch wel wat ver is naar Aal burg over de brug, waarop de heer v. d. Vliet antwoordt, dat de Rietschoot bijna even ver is van de school aan de Noordzijde en die kinderen komen er ook altijd door, bovendien hebben ze tegenwoordig bijna allen een fiets. De Voorzitter zegt, dat verleden jaar eenmaal besloten is te betalen. Dit is wel voor een jaar aangegaan, maar spr. meent, dat men nu toch nog voordee- liger uit zal zijn, daar nu ook de va- cantieweken er af vallen. De heer de Gaaij meent van zeker niet duurder. De heer v. d. Vliet zegt, als er 5 kinderen naar Heusden gaan, dit voor de gemeente een bedrag i i maakt van f30.meer p. jaar en per kind, in tegenstelling met Aa.burg, waar dan alleen f7.50 leergeld betaald behoeft te worden. Spr. is er tegen, dat in deze tijden de gemeente zulk een uitgaaf doet, terwijl' de afstand naar Aalburg kleiner is, dan bij de wet is bepaald. De heer v. Ooijen vindt het onzin, om dit bedrag uit te geven, als het n:et noodig is. De heer Rooseboom zegt, dat als het nu groote kinderen gold, het nog ee- nigszins een ander geval was, maar om kinderen, die pas naar school gaan, de dijk over te sturen, is volgens hem toch wel wat ver, vooral in den vv inter. De heer v. d. Vliet zegt, dat het voor de kinderen van de Rietschoot ook koud is en deze komen allemaal. De Voorzitter zal het in stemming brengen. De heer v. d. Vliet zegt, dat de kinderen, die de school aan de Noord zijde bezoeken er dan toch buiten blij ven. De Voorzitter zegt in stemming te zullen brengen over het verstrekken van het veergeld voor de kinderen die de school in Heusden bezoeken, j Voor stemmen de heeren v. d. Kolk, Rooseboom, de Gaaij en Peereboom, tegen de heeren v. d. Vliet, Bouman en van Ooijen. De Voorzitter zegt, dat nog voor en kele posten af- en overschrijving moet plaats hebben voor het dienstjaar 1935 en wel verwarming lokaal landbouw- cursus f25, belooning politiediensten f63, secretaris f90 en ontvanger f 10, welke gevonden kunnen worden uit onvoorziene uitgaven. Bij de rondvraag zegt de heer Roose- bocm, dat v. d. Maas in het eind van September een spreker wil laten komen, moet hij hiervoor vergunning hebben. Het gaat uit van den Blindenbond, waarbij dan een spreker, zelf een blin de, lichtbeelden zal vertoonen en een kwartje entree zal worden geheven. De Voorzitter antwoordt, dat dit nu niet bepaald noodig is, al is het goed, dat B. en W. het weten, met het oog op het politietoezicht. De vergadering wordt hierop geslo ten. Openbare vergaderiiM? van den Raad der gemeente VEEN, op Dins dag 3 September, des namid dags 6 uur. Voorzitter: De Edelachtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris (waarn. H. Verbeek. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna door den Secretaris het formuliergebed gelezen wordt. Het lezen van de notulen wordt op voor stel van den Voorzitter aangehouden tot een volgende vergadering. Aan de orde is beëdiging raads leden. Alle leden leggen in handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte eeden af, waarna de Voor zitter hen geluk wenscht met hunne benoeming en den wensch uitspreekt, dat zij hunne plichten als raadslid naar behooren zullen kunnen vervul len en mede zullen werken voor de belangen van Veen. Verkiezing Wethouders. Allereerst komt aan de orde voor ziening vacature J. v. d. Pol. Uitge bracht worden 7 stemmen, waarvan op J. Schreuders 3, J. Timmermans 2, ]ac. v. d. Pol 1 en 1 stem blanco. De tweede vrije stemming heeft hetzelfde resultaat. De derde stem- Menschen die reeds jaren en jarén met groote voldoening een HAARU<HAARD- KACHEL of FORNUIS vaivons stoken, zij allen zullen U zeggen »Wat bij de BRUIN vandaan komt is dik in orde«. Ook zal U nergeris, maar dan ook nergens, zulke l3ge prijsnoteeringen aan treffen dan bij .ems, omreden wij onze voor raden rechtstpdeks af fabriek ontvangen, dus niet door trisschenkomst van Grossiers. Wij g'éven geen cadeaux, geven ook geen kortip^en, volgen ook geen afbetalingssysteem, ir verkoopen alleen het Beste van het Beste voor de goedkoopste prijzen Werpt een blik in onze Etalage's en U heeft de overtuiging ming .geschiedt tusschen J. Schreu ders en J. Ttmmermans. Deze hee ren blijven zelf volgens de wet buiten stemming. UitslagJ. Schreuders 2 stemmen, J. Timmermans 1 stem, blanco 2 stemmen. Gekozen J. G. N. Schreuders. Vacature W. van Wijk. Uitgebracht worden op J. Tim mermans 3 stemmen, M. Smits 2 en 2 blanco. De heer J. Timmermans wijst op art. 57 van de gemeente-wet, 't welk vermeldt, dat blanco stemmen geacht moet worden als niet aan de stem ming deelgenomen te hebben. De heer J. Timmermans is dus met volstrekte meerderheid gekozen. De heer J. Schreuders wenscht het aannemen van zijn benoeming in be- beraad te houden. De heer J. Timmermans neemt de ze benoeming aan. Rondvraag. De heer M. Timmermans vraagt inlichtingen over een in een vorige vergadering genomen besluit, hetwelk door den Voorzitter ter vernietiging was voorgedragen aan den Kroon. De heer Timmermans vraagt, of deze vergadering zoo goddeloos was, dat zii vernietigd moest worden. Ver der vraagt spr., waarom de leden hiervan vooraf geen kennis gekregen hebben. De Voorzitter antwoordt, dat ge noemd besluit in strijd was met de gemeentewet en voor de leden ter inzage heeft gelegen. Verder zou de heer Timmermans namens den raad den Minister willen bedanken, dat Veen, Veen blijft. Daar is toch zeker reden tot dankbaarheid, dat de Minister het besluit genomen heeft om niet te vereenigen. De Voorzitter zegt van voorloopig niet. De heer Timmermans zegt: In Wijk wordt gevlagd en hier weet men van niets. De Voorzitter zegt, dat een schrij ven over deze kwestie ter secretarie aangekomen is. De heer v. d. Pol zegt, dat in het Nieuwsblad van Heusden haast woor delijk den inhoud daarvan gestaan heeft. De heer Timmermans meent, dat dit blad niet altijd betrouwbaar is* De heeren v. Andel en J. Timmer mans steunen het voorstel, hetwelk! wordt aanenomen metg 52 stem men. Tegen de leden v. d. Pol en Pi on coop. Thans stelt de lieer Timmermans voor, dat de raadsvergaderingen niet meer in de „keuken" gehouden zul len worden, maar in de raadszaal die daarvoor bestemd is. De raad moet telkens maar ruimen voor het secretarie-personeel. Ook is het in het belang van het publiek. De Voorzitter zegt, dat de zaal, waarin vergaderd wordt, allerminst op een keuken gelijkt. Maar daar het meubilair van de raadszaal zeer wrak! is, worden ze in de tegenwoordige kamer gehouden. De lieer J. Timmermans is het met den heer M. Timmermans eens. Hij zou voor willen stellen nieuw! meubilair aan te schaffen, de kosr* ten hiervan zijn zoo groot niet. De heer M. Timmermans stelt hier na voor, om een groote uittrektafel en makkelijke stoelen aan te schaf-* fen en de ',,kro e g"-stoelen te doen! verdwijnen. De Voorzitter zegt, dit voorstel niet in rondvraag te zullen brengen. In dien noodig zullen B. en W. met een voorstel komen, dat is reglement tair. i Verder stelt de heer M. Timmert mans voor, dat ingeschreven zal woo* den voor de benoodigde schrijfbe hoeften voor de Secretarie, dit uit een oogpunt van bezuiniging. De Voorzitter zegt, dat bii de goed koopste firma's gekocht wordt. J 1760 1935 SLECHTS BEPERKTE VOORRAAD Bij aankoop van een pond RAVENSWAAY's bekende Groenmerk-Koffie a 30 ct. per half pond geven wij tijdelijk OVERAL VERKRIJGBAAR BESTEL DUS SNELTI Ct-l 1 b DEZE KOFFIE IS BIJZONDER FIJN VAN SMAAK EN GEURIG r s v;! I 'i I 196. Toch wist men, dat Charlotte Lete!- lier, die zich wederrechtelijk gravin de Prémorin liet noemen, medeplichtig was aan den moord op graaf Sosthène de Prémorin; dat de moordenaar de min naar der mooie Charlotte, de baron de Septème was, die door alle fatsoen lijke menschen werd vermeden. Maar een jachtopzichter, Frederik Lapret genaamd, was tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld voor dien moord. Dus was die arme jachtopzichter on schuldig! Men begon belang te stellen in den armen Lapret, en elkeen verlangde naar den dag, waarop hij in zijn eer her steld zou worden. Niet jtninder dan met Charlotte Letel- lier, hield men zich met den baron de Verboise bezig, die op denzeliden dag en bijna op hetzelfde uur als de gravin was gearresteerd. In het laatste jaar had de baron veel van zich doen spreken; hij had veel vrienden gemaakt, had veel ïnen- sschen weten beet te nemen door zijn fijne manieren en door zijn huichelach tige taal. Wat, de baron de Verboise, de man van de wereld, die mooie, lieve jon gen, die zulk een voorbeeldeloos leven scheen te leiden, dien alle moeders als voorbeeld voor hunne zonen kozen, dien men bijna in alle Parijsche salons ontmoette, die baron de Verboise was een laaghartige moordenaar! Was het mogelijk? Menigeen wilde het niet gelooven; die goede baron was zeker het slacht offer van de een of andere vergissing; hij zou wel weer in vrijheid gesteld worden. Zooals de lezers zien, was het niet onder de menschen bekend, dat ba ron de Verboise eigenlijk Paolo was; men wist niet, dat de moordenaar van Pierre Darasse de Italiaan Paolo was, evenmin in welken afschuwelijken strik hij de markiezin de Saulien had zoe ken te vallen. Het gerecht bewaarde het geheim. Den dag, nadat de moordenaar van Pierre Darasse gevangen was genomen, had de markies de Prémorin met de markiezin de Saulien gesproken, waar van het gevolg was, dat de markies zich dadelijk naar den minister van justitie begaf. Er werd afgesproken, dat de zaak de Verboise zoo weinig mogelijk in de bladen besproken zou worden, daar de naam de Saulien niet in aller mond mocht zijn. Mijnheer Bertrand de l'Oseraie, de rechter, die met het verhoor was belast, j een beschaafd man met een goed hart, was heel terughoudend en bescheiden in zijn mededeelingen aan de bladen, te meer, daar hij de markiezin de Sau lien en den markies de Prémorin goed kende. Hij had den vicomte de Mérulle ge sproken en de zaak zorgvuldig onder zocht, hetgeen hem gemakkelijk was, na hetgeen hij van den schoonzoon der markiezin had vernomen. Het was een belangrijke crimineele zaak. De moordenaar van Pierre Darasse had slechts twee verhooren ondergaan. De eerste maal had hij, daar de rech ter van instructie hem noch van de markiezin de Saulien, noch van de ech telieden Drivot, noch van de gewaande Laurence de Mérulle had gesproken, maar alleen van den moord, zich ver beeld, dat men niets van zijn streken wist en dat hij dus ook kon ontkennen, de moordenaar van Darasse te zijn. Hoe kon de baron de Verboise van dien moord beschuldigd worden? Hij was het slachtoffer eeqer vergissing; hij hoorde voor het eerst van Pierre Darasse spreken. Iemand had hem ze ker aangeklaagd; hij begreep er niets van. En vol verontwaardiging riep hij uit: Maar met welk doel zou ik, ba ron de Verboise, dan van zoo'n mis daad beschuldigd zijn geworden? De .rechter had hem dadelijk tot zwij gen Jcunnen brengen; maar hij liet hem spreken en zijn onschuld bepleiten, en zonder hem te zeggen, dat hij een naam droeg, jdie hem niet toekwam, hief hij de zitting op, op ernstigen toon zeg gende: Gij ontkent natuurlijk; maar ik raad u, na te denken en zeg u: Pas op!... Gij kunt het gerecht toch niet van de wijs brengen. Hij, die de mis daad heeft aangegeven, is niet getuige geweest van den moord, maar hij heeft u de villa des Traiches zien binnengaan, heeft u daarna weer een deurtje zien uitkomen, dat tot den weg langs de rivier toegang geeft; vervolgens heeft hij gezien, hoe gij het lijk met steenen hebt .verzwaard en het in de rivier hebt laten zinken. Nog eens, pas op. De gevangene verliet het kabinet van den magistraat en bleef ontkennen. Maar de tweede maal had hij nage dacht; hij bekende, dat hij in de villa des Traiches een man had ge£ood, dien hij niet kende en die met een anderen boosdoener het huis wilde bin nendringen. Dit was zelfverdediging. En hij deed aan den rechter hetzelfde verhaal, dat hij Geneviève reeds op den mouw had gespeld. Mijnheer Bertrand de l'Oseraie kende dit .verhaal, want mijnheer de Ménille had hem alles meegedeeld. Hij wist, dat Paolo als verdediger bij het jonge meisje was gekomen, om zich bemind te maken en haar man te worden. Het plan van den ellendeling was waar schijnlijk geweest, de markiezin mee te deelen, dat Geneviève Laurence de Mérulle was, hetgeen door mijnheer en mevrouw Lionnet bewezen zou zijn ge worden en Paolo had op die wijze de hand jcunnen leggen op het groote fortuin der markiezin. Gelukkig stond de -wederkeerige liefde van het jonge! meisje en Henri Merson zijn plannen in den weg. j De vicomte de Mérulle had den recha ter bovendien ontvouwen, dat het duel van den jongen architekt met den baron de Septème ook een poging tot moord was geewest. Henri Merson stond Pa,ot-i lo in den weg; door welk middel ooks hij wilde zijn medeminnaar van de baan hebben; baron de Septème was ongea twijfeld betaald geworden. Kortom^ mijnheer Bertrand de l'Oseraie was vols komen op de hoogte. Paolo had zich van het fortuin der markiezin willen meester maken en, na zich van Pierre Darasse ontslagen te hebben^ had hij alles in het werk gesteld om dat te bereiken. Niettegenstaande alles Juisterde de) magistraat naar het geheele verhaal van den beschuldigde, alsof hij van niets wist, en deze dacht, dat hij aan het gerecht zou ontsnappen. Hij hield op met spreken. Toen vroeg mijnheer de l'Oseraie hem, waarom hij de eerste maal niet dadelijk de waars heid had gezegd. i Omdat antwöordde hij ik juffrouw Geneviève Lionnet de verve-: lin gwilde besparen van in uw kabinet geroepen te worden. Dat is altijd heel onaangenaam voor een jong meisje. (Wordt vervolgd). jticttwsblad de Bruin, JUBILEUM-GESCHENKGRATIS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5