Bij den tienkamp voor heeren bleek Brasser (A.A.C.) enorm te zijn voor uitgegaan. Hij werd kampioen van Ne derland met 7390.61 punten tegen 6560.77 punten verleden jaar (of, vol gens de oude telling, 6489.50). Hij ver dient zeer zeker te worden genoemd on der de goede all round athleten. In het buitenland was het in de eer ste plaats onze fameuze Rot.erdamsche zwemster Willy den Ouden, die de eer van de Nederlandsche driekleur op hield. Zij wordt steeds sneller. Na deel genomen te hebben aan de wedstrijden in Oslo, kwam zij thans uit te Kopen hagen, waar zij het wereldrecord 200 meter vrije slag dames, dat reeds op haar naam stond met 2 min. 28 6 sec., verbeterde door het te brengen op 2 min. 25.3 sec. De eerste honderd me ter legde zij af in den buitengewoon snéllen tijd vtan 1 min. 9 2. sec. Ten slotte slaagde de Nederlandsche ruiter luitenant Ruys de Perez er op den Taatsten dag van het Internationale Concours Hippigue te Wiesbaden in, met „Eichenkranz" beslag te leggen op den Grand Prix van Wiesbaden, in het groote spring-concours, waaraan 45 ruiters deelnamen. De lengte van de baan bedroeg 1000 meter, met 22 hindernissen. Hij legde het parcours in prachtigen stijl af, zonder één fout te maken, in den tijd valn 2 min. 6 ,sec., den snel sten tijd van den dag. Een prestatie," die een eervolle vermelding verdient! Veel minder goed klinkt het nieuws betreffende de staking in de textiel-in- dustrie te Tilburg. Prof. Aaliberse, de Rijksbemiddelaar, heeft, gezien de afwijzende houding Van het stakings-comité, zijn pogingen moeten opgeven, wijl hij „in dit stadium geen mogelijkheid ziet om met ook maar eenige kans van slagen bemidde lend op te treden", zooals hij het in zijn telegram aan bedoeld comité uit drukt. De burgemeester van Tilburg heeft het onderhoud, waarom hem door het stakingsoomité was verzocht, van de hand gewezen, wijl het comité niet be reid bleek, een verklaring te teekenen, waarin het zijn leedwezen uitsprak over het gebeurde en den burgemeester zijn verontschuldigingen aanbood. De staking, met al haar trieste gevol gen, daat dus onverminderd en onver anderd door, in weerwil van het feit, dat de steunverleening aan de stakers alles te wenschen overlaat. Voor uitkeering van steun was de vorige week 4090 gulden binnengeko men, wat per stakersgezin een uitkee ring van één gulden bedraagt. Moe der de vrouw is er, zooals altijd, het ergste de dupe van. Natuurlijk echter zijn niet alleen de stakers en hun gezinnen gedupeerd, doch pok de fabrikanten. Dit is immers het seizoen, waarin hard wordt ge werktin normale omstandigheden ont de orders voor winterkleeding uit te voeren. Hierop hebben de stakers on getwijfeld ook gerekend, om de pa troons wat soepeler te maken. Dit is echter van hun kant een misrekening gebleken. De opdrachten gaan thans in grooten getale naar Twente. De Ti.burgsche bakkers bleken niet bereid, om de stakers aan goedkoop brood te helpen. Het N.A.S. zendt nu eiken dag 2090 brooden ten behoeve -Van de stakers naar Tilburg. Een zeer te waardeeren gebaar van het N.A.S., maar... dit beteekent niet meer dan een half brood per gezin. Het ziet er niet hoopvol uit in het Zuiden. In het Noorden ziet het er beter uit, althans in Leeuwarden, dat zijn 509- jarig bestaan herdenkt met tal van fees telijkheden, waaraan de geheele stad deelneemt. In de raadsvergadering hield de bur gemeester, Jhr. Mr. J. M. van Beyma, een rede, waarin hij even stilstond en achter zich zag langs den weg, dien Leeuwarden reeds heeft afgelegd en de verwachting uitsprak, dat de stad ook in de toekomst in groei en bloei zat toenemen. Toch zal de feestvreugde voor velen misschien wel wat getemperd worden door de circulaire, die juist dezer da gen vanwege den minister van binnen- landsche zaken aan de gemeentebestu ren is uitgegaan en waarin te hunner kennis wordt gebracht, dat de Rijkssa- larissen met 1 Januari a.s. weder met 5 pCt. worden gekort in verband waar mede den gemeentebesturen wordt ver zocht, overeenkomstige maatregelen te nemen, ten aanzien van het personeel in gemeentedienst, zij het dan met be paalde restricties. De loonen van middelbaar ên hooger personeel (d.z. in het algemeen de „ambtenaren", het personeel der ge meentepolitie inbegrepen), waarvan de regeling tot de bevoegdheid van dén raad behoort, zullen moeten worden verlaagd. Ten aandien van de loonen der werklieden en van de overige plaat selijk gerecruteerde werkkrachten in dienst van publieke rechtelijke orga nisaties wordt bepaald, dat deze „in de allereerste plaats behooren te worden getoetst aan den p!aatseli;ken loon- en levensstandaard. Mochten die na de vaststelling der loonen een verlaging hebben ondergaan, dan is het ge- wenscht, dat ook de loonen der ge meentewerklieden daaraan nader wor den getoetst en voor zooveel noodig en mogelijk aan een verlaging worden onderworpen. Dergelijke instructies zijn weinig ge schikt, om de feestvreugde in bepaal de kringen te verhoogen INGEZONDEN (Buiten verantwoording der Red.). Heusden n September '35. Mijnheer de Redacteur! Mag ik een plaatsje voor het vol gende Met belangstelling las ik de in gezonden stukken in het nummer van uw blad van 10 dezer en met niet minder belangstelling hoor ik gun stige en ongunstige mondelinge kri tiek over de wethoudersbenoeming alhier. Laten we de zaak even nuch ter bekijken. Aan wie de schuld, dat de benoeming zoo is uitgevallen En mijn antwoord daarop is aan de Roomsch Katholieken zelf, die heusch geen reden hebben om ook maar „eenigszins verstoord te zijn over de wijze van handelen van de Protestantsche raadsleden." Immers was eenige dagen voor de wethoudersbenoeming zoo goed als officieel bekend dat elk protestantsch raadslid zou worden geweerd voor eene benoeming tot wethouder. De protestanten, die nog altijd 4/3 gedeelte van de bevolking van groot Heusden vormen, vonden dit m. i. zeer terecht hoogst onbillijk, want waarom toch mocht in het uit 3 per sonen bestaand college van Burge meester en Wethouders niet één Protestant zitting hebben. Gevolg was dat de Protestanten volkomen juist, zeiden „nu zullen we trachten gedaan te krijgen, dat de meerderheid der Roomsch Katholieke raadsleden ook haar zin niet krijgt, al moet zulks ook gaan met opoffering van beide wethouderszetels in de voormalige gemeente "Heusden! En dat trachten is met succes be kroond geworden, 't Is dus geweest om het in zeer eenvoudige woorden te zeggen „Leer om leer". We weten dat aan de meerderheid der Roomsch Katholieke raadsleden eene zeer gevoelige les is toegediend. Moge die les in de toekomst de ge- wenschte vruchten afwerpen U dankend, mijnheer de Redacteur, Hoogachtend, Een voorstander van even redige vertegenwoordiging. o Mijnheer de Redacteur! Wij zijn het er vermoedelijk allen wel over eens dat wij in een moeiten- en zorgvollen tijd leven, zoowel voor ieder individueel als voor het alge meen. Verwarring heerscht er op velerlei gebied, de belangen van het eene deel der bevolking druischen lijn recht in tegen de belangen van een ander deel. Ieder, die niet blind is, ziet heel duidelijk dat zich op maatschappe lijk, zoowel als economisch gebied veranderingen voltrekken die voor alle volken, ook hef Nederlandsche van vérstrekkende gevolgen zullen zijn. Op onze Overheid rust daar door een buitengewoon moeilijke taak zij draagt een verantwoordelijkheid, als misschien nog zelden in de ge schiedenis is voorgekomen. Wee het volk. wier overheid zich alleen laat leiden, door persoonlijkheden en groepsbelangen, onherroepelijk zal dit leiden tot steeds grooter verwarring, tot het scheppen van een toestand, waarvan die groepen zullen profitee- ren die alleen heil zien in de over- heersching van het geheel door hun groep, die aan het algemeen hun wil zullen opleggen en een einde zullen maken aan den tegenwoordigen de- mocratischen regeeringsvorm. Wil een Overheid hiertoe niet me dewerken dan zal zij alleen het alge meen belang hebben te zien en te dienen. Deed de gemeenteraad van Heus den dit bij de op 3 September ge houden wethoudersbenoeming Ik voor mij trek dit sterk in twijfel. Naar mijn meening was hier slechts sprake elkaar een hak te zetten; wer den hier persoonlijke kwestie's uit gevochten en werd naar het algemeen belang van Heusden niet gezien. Omdat Ven gedeelte der Raadsle den den weg niet wilde, volgen, die een ander gedeelte wenschte in te slaan werd het algemeen belang van Heusden opgeofferd en streefde men er alleen naar, persoonlijke veten uit te vechten en dat terwijl men een oogenblik te voren onder het aanroe pen van Gods Heiligen naam, had gezworen de belangen van de ge meente Heusden, naar zijn beste we ten te zullen dienen. Niet onmogelijk of men wrijft zich ook nog in de handen van plezier, dat men zijn tegenstander zoon fij nen kool heeft gestoofd. Moet deze eerste verkiezing door den gemeenteraad van Heusden een voorbode zijn van alle raadsbeslui ten, die in de voor ons liggende 4- jarige periode genomen zullen wor den, arm Heusden dan. In plaats van de zoo vurig verlangde opbloei zal een steeds dieper wegzinken het gevolg zijn. De feiten zijn er echter nu eenmaal en wij kunnen slechts hopen dat de zaken zich ten goede zullen keeren en de nieuwe wethouders, die mij per soonlijk niet van nabij bekend zijn, zullen blijken te zijn, de rechte man nen op de rechte plaats. Als zij echter niet in staat zullen zijn, de belangen en de nooden van de oude gemeente Heusden te zien, dan mag hen daarvan geen verwijt worden gemaakt. Immers zij zijn geen ingezetenen van het stadje Heusden en kunnen daarom niet zoo goed op de hoogte zijn met de belangen de zer plaats, als dit met een ingezetene het geval zou zijn geweest. De verantwoordelijkheid valt in zoo'n geval geheel terug op hen, die deze verkiezing in scène hebben gezet. Ik herhaal, mogen echter de nieu we wethouders toonen, de belangen van de oude gemeente Heusden wel te kunnen dienen, dan zullen zij van zelf ook de belangen van hun eigen voormalige gemeenten behartigen. Met dank voor de verleende plaats ruimte. CRITICUS. Heusden, Sept. 1935. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik eenige plaats ruimte te willen afstaan in Uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn beleefden dank. Bij de Maandag 2 Sept. j.l. gehou den onderhandschq aanbesteding voor het bouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van den heer J. v. d. Schoor te Heusden, was ondergetee- kende, A. Kramer te Babiloniënbroek de laagste inschrijver voor f6123. Men zou dus algemeen verwachten dat bij een dergelijke aanbesteding, waartoe aannemers worden uitgenoo- digd, dit werk ook aan den laagsten inschrijver zou worden gegund. Het werk is echter opgedragen aan den laagsten inschrijver uit Heusden. Een dergelijke manier van gunning herhaalt zich in korten tijd in Heus den, doch nu in iets anderen vorm. Het betreft hier n.l. een on'der- handsche aanbesteding, waarbij aannemers van bujjfcn verzocht wer den mee in te schrijven in tegenstel ling met een 1 publieke aanbesteding waarbij iedereen vrij is al of niet in te schrijven, Wanneer men het ech ter ingezetenen wil gunnen dan moet men de personen van buiten geen kosten en moeiten laten maken en dit dan openlijk kenbaar maken. Dat men het werk gaarne aan een Heus- denaar gunt is trouwens meestal maar meer een Vorm die gebruikt wordt om bij het Heusden's publiek toch maar de mooie man te blijven, doch dat naderhand bezien, heeft moeten dienen om aan zijn doel te komen. Men gebruikt de aannemers van buiten zoo maar een beetje om op de hoogte te komen en de prijs te drukken, en eerlijk was het zeker bij een publieke, doch minstens bij een onderhandsche besteding, dat het werk aan den laagsten in schrijver werd 'gegund. Welke weg moest hier ten koste van iemands eer en goeden naam gevolgd worden, om aan zijn doel te geraken Laat ik vooraf begin nen met te zeggen dat het mij voor komt dat de heer v. Wijk alleen in aanmerking kwam dit werk te ma ken. Dat echter de aanbesteder in dezen aannemer ook geen groot ver-, trouwen stelde, blijkt uit een en an der duidelijk, immers dan had ge noemde aannemer het werk wel zon der besteding gekregen. Eerst moest evenwel ten opzichte van mij een motief gezocht worden en wel een van financiëelen aard, als zou ik niet aan mijne verplichtingen kunnen voldoen. Toen ik echter dit bezwaar kon opheffen, aarzelde men niet om te zeggen dat eerst nog over leg moest gepleegd worden met. den hypotheekhouder. Van dit overleg is voorzoover mij bekend is, niets te recht gekomen. Nu volgde als laag ste inschrijver uit Heusden A. Smits, doch daarmede was het werk nog niet bij van Wijk. Doch nu werd het werk toch in Heusden gegund, waarmede men zoo graag schermt. Smits werd het werk opgedragen echter onder deze voorwaarde... dat van Wijk moet metselen. Nu zijn ze er. In het Nieuwsblad van Heusden van 11 Jan. j.l. komt met 'betrek king hiertoe een stukje voor van den heer v. d. Schoor, waarin hij zelf critiek uitoefent over een derge lijke handelwijze, op het Bestuur der Godshuizen te Heusden, met de aan besteding van de Kazerne aldaar in het voorjaar gehouden. Ook toen is bij openbare inschrijving het werk niet aan den laagsten inschrijver op gedragen. Aangezien het hier echter een publieke aanbesteding betrof was het Bestuur der Godshuizen al was de handeling op zich zelf ook minder fair - meer vrij om het werk op te dragen wien het dit verkoos. Wat dus de heer v. d. Schoor toen als b e t r e k k e 1 ij k gegrond op merkte, gaat hij nu zelf bij een on derhandsche aanbesteding doen. De heer v. d. Schoor merkte toen in zijn stukje op, dat de Winkeliers- vereeniging te Heusden alles in het werk stelt om menschen van byiten te doen koopen in Heusden. Op de ze manier werkt hij zelf echter in de eerste plaats er aan mede, dat buitenmenschen in de toekomst bij hun inkoopen zooveel mogelijk Heus den zullen passeeren. Tenslotte rijst bij mij de vraag of een dergelijke handelwijze niet in strijd is met de kerkelijke functies die de heer v. d. Schoor en v. Wijk bekleeden waarbij zij als kerkeraads- lid een voorbeeld hebben te geven en de rechtvaardigheid moeten voor staan en bevorderen. Is het wonder dat er in dezen tijd een geest van ontevredenheid en verbittering ontstaat? U mijnheer de Red. nogmaals dan kend voor de verleende ruimte. Hoogachtend, A. KRAMER, Babiloniënbroek. Binnenland. SCHOORSTEENVEGER VAN HET DAK GEVALLEN. Dinsdagochtend is de 20-jarige schoorsteenveger H. H., wonende in de Prinsestraat te Den Haag, van het dak van perceel Binckhofstraat 123 gevallen. Hii bekwam een sche delbasis-fractuur en een kneuzing aan de wervelkolom en is door den G. G. D. in zorgwekkenden toestand naar het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. MOTOR-ONGELUK. Op den nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Overschie is de heer H. uit Rotterdam, met zijn motorfiets, wiens vrouw op de duo zat, over den kop geslagen, vermoedelijk doordat de remmen vastliepen. Beiden werden over den weg geslingerd. De vrouw werd ernstig aan het hoofd gewond eiï de man kreeg een schouderfrac tuur. De toestand van de vrouw was zorgwekkend. 'Zii zijn in het gast huis te Delft opgenomen. o PAARDENMARKTEN DER GE MEENTE *s HERTOGENBOSCH. Op Donderdag 26 September a.s. zal te 's-Hertogenbosch in de be kende Veehanen der Gemeente, de Eerste Paardenmarkt worden gehou den. In de kringen der belanghebbenden bestaat voor deze markt veel belang stelling. GOUDVOORRAAD NED. BANK. In de afgeloopen week steeg de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank met ruim 6 millioen gulden. Uit den nieuwen weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt, dat de positie dezer instelling, vergeleken met de vorige week belangrijk is ver beterd. Hoewel er op de geldmarkt nog altijd spanning blijft bestaan, heeft er toch een terugvloeiing van middelen plaats gehad, niet alleen van de open markt, maar ook door middel van terugbetaling door de Schatkist. Tevens heeft er een toe vloeiing van goud plaats gevonden. Het gouddekkingspercentage van alle direct opeischbare verplichtingen is thans 71.48 pCt. tegen vorige week 68.36 pCt. en vorig jaar 7Q.72 pCt. —o NEDERLANDS HANDEL IN AUGUSTUS. De waarde van den Nederland- schen invoer (zonder edele metalen) bedroeg in tie afgeloopen maand f 76 mill., d.i. evenveel als in Juli j.l. in Augustus 1934 beliep de invoer echter nog f88 mill. Voor den "uit voer zijn die cijfers resp. f 61, f 54 en f 69 mill. Het percentage van den invoer ge dekt door: uitvoer bedroeg in de eer ste acht maanden van het loopende jaar 71.4 pCt. tegen 65.5 pCt. voor het overeenkomstige tijdvak van 1934. AUTO BIT RITSBERGEN TEGEN EEN BOÓM GEREDEN. Vier gewonden. Dinsdagmiddag is op den weg Bre daAntwerpen, onder de gemeente Rijsbergen, een auto, waarin waren gezeten de heer en mevrouw Von Freitag Drabbe en het echtpaar Smit, allen uit Den Haag, op onverklaar bare wijze tegen een boom gereden. De wagen werd grootendeels ver nield en alle inzittenden werden ge wond. De slachtoffers zijn overgebracht naar het St. Ignatiusziekenhuis 6e Breda. De beide heeren zijn slechts licht gewond, de twee dames waren er erger aan toe. Zii vertoonden voor al hoofdwonden. De toestand van alle gewonden was gunsrig. VAN NIET VERBLINDENDE RIJ- WIELVERLICHTING. Aangezien de K.N.A.C. gedurende den laatsten tijd veelvuldig klachten bereiken over den hinder, welke het automobielverkeer ondervindt van het gebruik van rijwiellampen, wel ke een verblindend licht afgeven en tegen dit euvel ook volgens de hui dige verkeersbepalingen met succes kan worden opgetreden heeft de K. N.A.C. aan de Districtscommandan ten van de Rijksveldwacht in het be lang van de algemeene verkeersvei ligheid verzocht op het voeren van een niet-verblindende rijwielverlich- üng in hun district zooveel mogelijk te willen doen toezien. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIT PASOEROEAN. Aneta seint uit Soerabaja Maandagmiddag omstreeks halfvijf is op den weg tusschen Pasoeroean en Probolingo een personenauto1 op een autobus ingereden. De inzittenden van de personen-auto waren mej. Ber- retty, dochter van wijlen den direc teur van Aneta, mej. Le Bruyn, een chauffeur en een baboe. Mej. Berettv bekwam een ernstige hoofdwonde, terwijl mej. Le .Bruyn zeer ernstig werd gewond. De chauf feur bekwam een beenbreuk, terwijl de baboe eenige schaafwonden be kwam. Zeven inzittenden van de bus werden gewond. De gewonden zijn naar Pasoeroean gebracht. De oor zaak is onbekend. Van de bus werd een zijstuk ge heel weggeruktde personenauto werd geheel vernield. i De toestand van mej. Le Bruvn was uiterst zorgelijkdie van mej. Berretty was iets beter. o TONGEN TE SCHIEDAM DOOD GEREDEN. In de Burgem. Knappertlaan te Schiedam is de 7-jarige J. Kies, bit het plotseling oversteken van den rijweg overreden door een vracht auto, bestuurd door den 34-jarigen chauffeur P. C. de K. uit Made. De jongen is tegen het rechter spatscherm opgeloopen, werd voor het rechtervoorwiel geslingerd en kreeg dit wiel over de borst. Op last van dr. Kunze is het ventje' naar de Dr. Noletstichting overgebracht, waar. aanvankelijk geen ernstig letsel werd geconstateerd. Het ventje had enke- ïe onbeduidende wonden opgeloopen en was volkomen bij het bewust zijn. Wel had het eenige inwendige kneu zingen bekomen. In den loop van den avond verergerde de toestand en het ventje is ten slotte aan de in wendige kneuzingen overleden. Den chauffeur treft geen schuld. DE OFFICIEELE OPENSTEL'- STELLING VAN HET TULIANA- KANAAL. De feestelijkheden ter eere van het Koninklijk bezoek. De talrijke genoodigden, die Maan dag. a.s. de officieele openstelling van het Julianakaneel door' H. K. H. PrinsesJuliana, die door H. M. dé Koningin zal zijn vergezeld, zullen bij wonen, worden kort na het middag uur te Maastricht verwacht, waarna per autobus wordt gereden naar het Gouvernementsgebouw te Maastricht. Te 1 uur zullen hier de Koninklijke bezoekers arriveeren. In het Gouver nementsgebouw zullen redevoeringen worden uitgesproken door den Mi nister van Waterstaat en den Com missaris van de Koninginvervol gens vertrekken de Vorstelijke per sonen en de genoodigden naar het Raadhuis, waar de burgemeester een rede zal uitspreken en de beroemde Maastreechter Staar zich zal doen hooren. In de Maas aan het Stadspark lig gen inmiddels de booten gereed, waarmede te 2.20 uur van Maastricht naar Born, een astand van ongeveer 24 K.M., zal worden gevaren. Te Born zullen de Koningin en Prinses alsmede de genoodigden het afla ten van het water uit de sluis en van de sluis zelf bezichtigendaar na geschiedt het vertrek naar Sittard, de terugreis wordt aanvaard. BEKENDMAKING. Belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het op de maten en ge wichten bij den ijk en herijk ge plaatste goedkeuringsmerk (g) na 30. September a.s, niet meer. geldig

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2