De Troonrede. Plaatselijk Nieuws ERNSTIG VERKEERSONGEVAL J lijk de bestaande confingenteeringsbe- TE ARNHEM. palingen te vervangen door andere In den nacht van Zaterdag op Zon-1 maatregelen, welke evenzeer steun aan dag is in de Steenstraat alhier een I bedrijfsleven en behoud van werk- invloed"/.^^"heid «°A«* van sterkedrank verkeerde, reed eerst een verkeerszuil, welke op een vluchtheuvel geplaatst was, omver en stoof vervolgens het trottoir op, met het gevolg, dat een sergeant, die daar liep een arm brak, terwijl ook een dame en een heer het slachtoffer van de aanrijding werden. De serge ant en de dame werden naar het ge meenteziekenhuis overgebracht, waar eerstgenoemde ter verpleging moest worden opgenomen, terwijl de dame na verbonden te zijn, naar haar wo ning kon terugkeeren. De automobi list is door de politie gearresteerd. INBRAAK IN R.K. KERK TE UITHOORN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de R. K. Kerk alhier ingebroken. Door middel van een tui melraam is men naar binnen geko men. Een viertal offerblokken wer den met breekijzers van den muur gerukt en van den inhoud ontdaan. (Met een in den muur gemetseld offerblok heeft men blijkbaar meer moeite gehad, aangezien de muur ge heel is uitgebikt. Men is er niet in ge slaagd dit solide blok te openen. Vervolgens is nog getracht het taber nakel te forceeren in welken arbeid men gestoord schijnt te zijn, zoo- de inhoud onaangeroerd is gebleven. Via een ladder, welke zich in een der kerklokalen bevond, is men ver volgens door het raam naar buiten gegaan. De inbraak werd omstreeks zeven uur Zondagmorgen door den koster ontdekt, die onmiddellijk den burge meester waarschuwde. Deze stelde een uitgebreid onderzoek in. Door H. M. de Koningin is gisteren bij de opening der Staten-Qeneraal de volgende troonrede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal! In dezen zorgvollen tijd mij wederom in uw midden bevindend, gevoelIk mij gedrongen allereerst ui ing te ge ven aan mijne dee'neming in het lot van allen, die onder den druk der tijden gebukt gaan. Inzonderheid ben Ik met deernis vervuld jegens hen, dia door werkloosheid getroffen zijn. Hoewel men nog niet zeggen kan, dat de international politieke toestand voor Nederland aanleiding geeft tot bezorgdheid, en hoewel het tot vol doening stemt, dat het vriendschap pelijk karakter hetwe'k onze verhou ding tot de andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard bleef, volgt de regeering nochtans de bezwaar medebrengen van de onvermij delijke en ongewenschte verstarring van den handel. Ter bevordering van een verdere in dustrialisatie, zoozeer gewenscht met het oog op de werkverruiming, zal stelselmatig het onderzoek naar de mo gelijkheden daarvan worden ter hand genomen, in samenwerking met regio nale economisch technologische insti tuten en een maatschappij voor indu striefinanciering. Nopens dit laatste zal een wetsontwerp U binnenkort berei ken. In het kader van een doelbewuste industriepolitiek zal een wet, waarb j de vestiging van bepaalde nieuwe be drijven afhankelijk wordt gesteld van de toestemming der Regeering, niet mogen ontbreken. Voorstellen hier.oe zullen eveneens spoedig worden in gediend. Een wetsontwerp houdende een re geling inzake vestigingseischen voor den middenstand, dat beoogt hulp te bieden aan dit zwaar getroffen nijve re deel der bevolking, wordt voorbe reid. De toestand van het meerendeel on zer reederljen is dermate verergerd, dat ook voor het komende jaar steun maatregelen voor 'de Zeescheepvaart moeten worden genomen. Daarnaast zal aan de binnenvaart, alsmede aan de Rijnvaart bijzondere aandacht moeten worden geschonken. Daar ook de landbouw nog steeds een uitermate moeilijken tijd door maakt, kunnen de reeds getroffen steunmaatregelen voorshands onmo gelijk worden gemist. Deze steun maatregelen zullen in toenemende ma te zoo ingericht worden, dat een be tere aanpassing van de voortbrenging aan de sterk verminderde afzetmo gelijkheden verkregen wordt. In het bijzonder geldt zulks voor de veehou derij en den tuinbouw. Ook op het gebied van de visscherij blijft hulp geboden. Maatregelen tegen noodlot- tige prijsdaling zullen moeten samen gaan met de uitvoering van plannen tot bevordering van den afzet en tot verbetering van het productieappa raat. Bijzondere aandacht zal worden ge wijd aan de organisatorische en pae- dagogische vragen inzake het onder wijs voor zoover deze op het terrein van de Overheid liggen. De juiste en diepere kennis en de zuivere uit spraak van onze Nederlandsche taal zal daarbij ook verder bevorderd wor den. Ook in het komende jaar zal cle worden voorbereid een herziening van het vreemdelingenrecht mede in ver- Band met het vluchtelingenvraagstuk. Met dankbaarheid kan Ik vaststel len dat leger en vloot, zoomede amb tenaren en het onderwijzend perso neel van allerlei geleding in groote meerderheid, zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten, ondanks de ook van hen gevorderde offers met toewijding hunne vaak zoo in spannende taak blijven vervullen. Ook in het komende zitdngsjaar zal weer veel van regeering en Ka mers gevergd worden. Met de innige bede, dat de Al machtige God ons allen de kracht en de wijsheid schenke die Hij alleen geven kan en dat zijn onmisbare ze gen op ons werk moge rusten, ver klaar Ik de gewone zitting der Sta ten-Generaal geopend. I U ËZO 11 ES (Buiten verantwoording der Red.). oogenblik evenwel dat een raadslid neel der kerk, tot Leiders en Besturen geroepen is, de hem toevertrouwde I van verschillende vereenigingen en ten gemeentebelangen te behartigen, be- hooren haat en wraakzucht toch ze ker verre van hem te blijven: dan mag hij alleen het oog gericht hou den op het waarachtige belang zijner gemeente. Raadsleden, die zich op zoo'n oogenblik laten drijven door haat en wraakzucht, geven blijk dat zij verkeerde eigenschappen bezitten. slotte richtte de nieuwen Herder en Leeraar zich tot zijne gemeente. Na deze toespraken richtte allereerst de heer Velthuizen (Diaken en Hoofd der school) namens de gemeente en kerkeraad zich tot Ds. Reijenga, en verzocht de ge meente den nieuwen Leeraar staande toe te zingen Ps. 121 vers 2. Hierna sprak burgemeester Blok, na- Geachte Redactie, Als antwoord op hetgeen „een voor voor het goed waarnemen van het mens het Gemeentebestuur, woorden van Raadslidmaatschap en zij veroordee- j vriendschap len dan ook zich zeiven. Of de bewe-1 Eveneens Ds. de Bruin, namens de ringen van een voorstander ten op- Ringpredikanten, en ten slotte voerde de zichte van de Katholieke partij juist Consulent Ds. Henkels het woord, waarna zijn weet ik niet, ik weet ook niet, of deze partij in dit geval voor haar houding gegronde motieven zou kun nen aanvoeren, wel weet ik, dat, al waren zijn beweringen juist, de Pro- Ds. Reijenga dankte voor de vriendelijke woorden hem toegesproken. Beide diensten was het kerkgebouw overvol. Tot secretaris van de ziekenhuis- testantsche raadsleden nog nietmoch- verpleging .Draagt elkanders lasten" al ten handelen zooals zij deden. Zij j hier is in óe vacature A. Geudeke gekozen hadden dan een hooger en meer re- j de heer J. de Wit en tot 2e voorzitter speet afdwingend standpunt behooren de heer H. Ottevanger. in te nemen. Als de Protestantsche raadsleden in dit geval zich geheel ANDEL. van stemming hadden onthouden, zou- Bij besluit van den Commissaris )r" den zij het Protestantsch belang beter der Koningin in de Provincie Noord- stander t an e\enredigè vertegenwoor- j ]lebben gediend als thans het geval Brabant d.d. 12 Sept. 1935, is benoemd diging in uw b ad opmerkt, zou ik mun buurman ten opzichte tot veldwachter dezer gemeente, A. Kra- U voor het volgende een plaatsje wil- A\r>.mpr van mij verkeerde dingen doet, din- mer. gen die ik afkeur, moet ik dan die- j zelfde verkeerde dingen of misschien II H A KEU. Bij besluit van den Minister van j nog erger gaan doen? Hiermede kan Defensie, d.d. 30 Augustus 1935, werd olgende een plaatsje len vragen. Hiervoor moeten wij de zaak nuch ter bekijken en aan wie is dan de schuld dat de benoeming zoo is u.tge- men toch niet anders bereiken dan aan Arie Cornelis Schalk alhier, voor vaaen- ieen steeds meer gespannen verhou- goed vrijstelling van den dienstplicht v o? r'l" a" Jt aan-°e 0°°^? fdin&> het verwekken van steeds meer verleend wegens kostwinnerschap. Katholieken zelf, die heuich ieden heb- jiaat en nijd. Hoe kan daaruit ooit Met ingang van 1 September ben cm ook maar eemgszins versoer.! ,iets g-0eds geboren worden? Het kan 1935 ,is door den vleeschkeuringsdienst te zijn ovei de w.jze van hanue.en siecbts leiden tot steeds grooter ver- Kerkwijk een overeenkomst aangegaan van de Protestantsche raads eden. warring. met d'e N.V. Gekro, betreffende het Ik hoop met voorstander, dat de vervo'er van cadavers. Deze zullen met les bij deze wethoudersverkiezing op- ingang van genoemden datum, vanwege gegeven, grondig bestudeerd mogedie N.V. per auto worden afgehaald, worden en daaruit leeringen getrok- De cadavers, die evenals voorheen, van ken zullen worden, die strekken tot de huid mogen worden ontdaan, moe- heil van groot Heusden, want daar- fen naar een harden weg wbrden ver ontwikkeling der verhoudingen in en Regeeiing krachtig blijven optreden met het buitenland met bijzondere I beperking van het euvel der werk- nauwlettendheid. Zij hoopt, dat de Vo'- l°oshelcl en tot: leniging van de ge- ken bond in staat zal bi jken tegenstel- j v°lSen ei van. ^lede daartoe zullen Hngen in het leven der staten op le gelden worden aangevraagd tot voort zetting van de inpoldering van het IJsselmeer en tot aanvulling van het Werkfonds. Meer dan gewone aan dacht zal worden geschonken aan heffen en zij zal harerzijds doen wat mogelijk is om dit te bevorderen. De zware rouw waarin het Belgi che vorstenhuis en het naburige bevriende Belgische volk opnieuw gedompeld wer-iet z°° beklemmende viaagstuK dei oen, vervult Mij met innige deelneming. 1 Jeugdwerkloosheid. De economische en financiëele toe stand in 'de Overzeesche Gewesten blijft, met uitzondering van Curasao waar deze bevredigend is te achten, nog steeds groote zorg eischen, al zal in Nederlandsch-Inclië naar ge hoopt mag worden over 1936 een begrootingstoestand worden bereikt, waarbij althans toeneming van schuld voorkomen wordt. Toch kan verdere aanpassing van de uitgaven bij de inkomsten niet achterwege gelaten worden. De groei van de inlieemsche industrialisatie is aanvankelijk niet onbevredigend. Ook zijn er teekenen, dat de belangstelling van Nederlandsche zijde voor de stichting van industrieele onderne mingen in Indië begint te ontwaken. In .het afgeloopen jaar zijn tal van maatregelen genomen om het goe derenverkeer van Nederland naar In dië te bevorderen. Ook voor het ver keer in omgekeerde richting ge schiedde zulks, terwijl meermalen een gelegenheid zich voordeed, waar bij Nederland kon helpen om den De financiën van Rijk en gemeenten vereischen in toenemende mate de zorg der regeering.' De algemeene vermin dering der welvaart, zoowel elders als in het eigen land, is oorzaak van het nog steeds terugloopen der inkomsten voor publieke kassen, terwijl tegelij kertijd de uitgaven voor instandhou ding van de volkskracht toenemen. Het aantal mogelijkheden tot verhooging der welvaart en dus tot gezond finan cieel herstel door middel van nationale maatregelen is beperkt. Met name kun nen devaluatie van de munt of prijs geven van den gouden |standaard niet beschouwd worden als 4 middelen, die die volksgemeenschap als geheel baat zouden brengen. Ten einde ontwrichting der begroo- tïng te voorkomen moet dus de ar beid tot herstel van het telkens weer verbroken evenwicht onafgebroken worden voortgezet. Het streven naar beperking der uitgaven blijft daarbij op den voorgrond staan waarb'j in het bijzonder ook te denken valt aan be perking van de nog steeds aangroeien de spoorwegtekorten. Echter zal aan a^zet van Indische producten naar el- eenige verhooging van enkele belas tingen niet zijn te ontkomen, wil de overheid hare sociale taak kunnen blij ven vervullen. Ernstig zijn de zorgen, welke blij ven drukken op het Nederlandsche be drijfsleven. Er zijn weinig teekenen en zeker geen daden die op een spoedigen terugkeer van een vrijer goederen- en kapitaalverkeer wijzen. Naarmate de moeilijkheden en belemmeringen, wel ke onze buitenlandsche handel schier allerwege ondervindt, bestendigd blj- ven, zal eln doeltreffende snelle be richtgeving voor handel, nijverheid en scheepvaart tot een meer gebiedende noodzakelijkheid worden. Nagegaan zal Immers was reeds altijd bekend, dat elk protestantsch raadslid, waarvan men niet wist wat men er aan had, in de goe de beteekenis, zou geweerd worden voor een benoeming als wethouder, waarom Lingbeek zijnbeduchtheid reeds uit sprak voor een verroomsching van Heusden. Ik sprak in mijn vorig stuk van d,e mentaliteit der raadsleden van Heus den, wanneer ik die voorstander goed lees, dan ziet hij niets liever dan dat men elkaar in den raad maar goed dwars zit, daarvoor verdeeldheid zaait in het 'Roomsche kamp, want dan pas worden de belangen der gemeente op waardige wijze gediend. En dat :is met succes beloond gewor den. 't Is 'dus geweest om het in zeer eenvoudige woorden te zeggen: Ver draagt elkaar zoo min mogelijk. We weten nu dat aan de meerder heid 'der bevolking eene gevoelige les is toegediend, die waarborgen schept voor een vruchtbare samenwerking der raadsleden in tie komende vier jaren; of die Vruchten gewenscht zijn moet ieder, voor zich maar beantwoorden. Mijnheer de 'Redacteur mijn dank. Heusdenaar. N. B. Wat de kwestie der even redige vertegenwoordiging betreft, heeft Heusden, dat de laatst etijd altijd vier Heusden, dat de laatste tijd altijd vier derheid, niet een protestantsche wet houder gehad? Waren de katholieken daarin niet verdraagzaam? Ze behoef den en deden toch niet hetzelfde als toen men Laurent Verhoeven den raad uitkn'ikkerde, waarbij de protestanten toch ffog de gelegenheid hadden om zich te bedenken vanwege de herstem ming, die toen nog bestond. Ik geloof, wanneer de Protestanten altijd gehandeld 'hadden, zooals de ka tholieken, dat de verdraagzaamheid 'dan wel Beter zou zijn. En waaraan wordt Heusden nu overgeleverd? Heusdenaar. Mijnheer de Redacteur! Mag ik opnieuw eenige plaatsruim te vragen om ,,een voorstander 'van evenredige vertegenwoordiging" te antwoorden. Een voorstander van evenredige vertegenwoordiging; ik wreef mijn oogen uit toen ik dit onderschrift las. Zag ik nu werkelijk goed, had ik hier nu heusch met een voorstan der van evenredige vertegenwoordi ging te doen Hoe kan hij er dan, zooals hij blijkbaar doet, mede ac toord gaan, dat de Protestantsche raadsleden ten eerste medewerkten om beide wethouderszetels in Katho lieke handen te brengen?; ten tweede op alleen komt het aan. CRITICUS. Heusden, September 1935. Mijnheer de Redacteur In het ingezonden stuk van den heer Kramer te Babiloniënbroek, over de alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van een dubbel woonhuis, wordt eenige malen mijn naam genoemd en worden ten mijnen opzichte beschuldigingen geuit, die voor mij aanleiding zijn, U eenige plaatsruimte te vragen. Waar deze beschuldigingen, blijkbaar voerd. De aangiften moeten geschieden bij A. Eankhuijzen, gemeenteve'dvvachter alhier, onder opgave van datum en uur waarop het cadaver is gestorven en het vermoedelijk gewicht. CAPELLE. In deze gemeente doet zich een geval van besmettelijke ziekte, roodvonk, voor. IHJSSEN. Bij den heer W. v. Deursen ont stond brand in den schoorsteen, welke slechts berusten op de gedachte van den geheel uitbrandde., Reeds vatten het heer Kramer, vermoedelijk geïnspireerd schoorsteenkleedje en andere voorwen door praatjes van de straat, geven ze mij geen aanleiding, op zijn geschrijf mijn persoon betreffende in te gaan. Ik zou echter den heer Kramer willen verzoeken, zijn beweringen met bewijzen te staven. Ik ben dan bereid, nader op zijn ingezonden stuk in te gaan. Men gaat nu eenmaal niet in op be schuldigingen, die berusten op„naar het mij voorkomt" of „voor zoover mij bekend" of „bij mij rijst de vraag" dit zou immers vechten tegen windmolens beteekenen. Met dank voor de verleende plaats ruimte. Heusden. JAC. VAN WIJK. IIEUSDEN. Dank zij de toetreding van de gemeente Eethen, is de oprichting van de vereeniging voor ziekenhuisverpleging thans verzekerd. Naar wij vernemen, zal binnenkort de oprichtingsvergadering plaats vinden. Naar aanleiding van de adver tentie tot aangifte van leerlingen voor ders te be\ orderen. Op dien weg zal I bewerkien dat Heusden met zijn ruim worden voortgegaan. Met het oog op de gewijzigde in ternationale toestanden zullen u voor stellen worden gedaan tot het tref fen van eenige bijzondere voorzie ningen inzake de middelen tot ver dediging van het Koninkrijk. Naast de voorzieningen, welke ver band houden met de maatregelen die reeds genoemd werden, stelt de re geering zich voor in dit zittingsjaar onder meer aanhangig te maken voor stellen tot wijziging van sommige be palingen der Grondwet en een ont werp van wet ter voorkoming van particuliere machtsvorming op het pen in de onmiddellijke nabijheid vlam. Toegeschoten hulp slaagde erin met emmers water het vuur te bestrijden en voorkwam alzoo erger. In den Voorsten Hoek, alwaar de weg zeer smal is, reed de heer L. Rietra met zijn auto bij het passeeren met flinke vaart tegen een boom. Ge zien de omstandigheden liep dit on geval betrekkelijk goed af. De heer R. werd slechts licht gewond. De wa gen bekwam nogal averij. De heer L. v. d. Pluym had het ongeluk bij het grassnijden zich ern stig aan de hand te verwonden. Een zijner vingers werd bijna geheel afge sneden. Door Dr. v. Vuuren werd de diepe wonde gehecht. GENDEREN. De fanfare „Excelsior" alhier is voornemens om a.s. Zaterdagavond bij gunstig weer een concert te geven, dat aanvangt 7 uur (0. T.) HEESBEEN. De tijdelijke afsluiting van den de avondteekenschool alhier, hoopt het provincialen weg van Heesbeen naar Bestuur der school, dat de leerlingen Doeveren voor het doorgaand verkeer, zich tijdig en in groot aantal zullen i jv°rdt op heden Woensdag 1?> Septem- aanmelden, opdat vóór 1 October door i ber opgeheven, het Bestuur alle voorbereidende maat- worden of het mogelijk zal zijn geleide- J terrein der overheidstaak. Voorts zal 1700 zielen geen, Herpt met zijn 585 en Hedikhuizen met zijn plm. 300 zielen ieder wel een wethouderszetel verkregen. Noemt hij dit evenredige vertegenwoordiging Volgens mij lijkt er dit in het ge heel niet op en handelden deze raads leden dan ook verkeerd. Nu zou dit verkeerd handelen nog zoo erg niet zijn geweest, als het was voortgespro ten uit verkeerd zien van het alge meen belang. Dat was het, volgens „voorstander enz." niet. Hier was sprake van „leer om leer" haat en wraakzucht waren dus hunne drijf- veeren. Nu zijn haat en wraakzucht altijd verkeerde raadgevers. Op het regelen, die noodig zijn voor een goe de regeling en goeden gang van za ken omtrent het vaststellen der les- avonden en lesuren, kunnen genomen worden. Stel daarom niet uit tot het laatste oogenblik! ALMKERK. Rectificatie. In het verslag der Oranjevereeniging, opgenomen in ons vorig nummer, moet den uitslag van het mast- klimmen worden gelezen als volgt„eerste prijs W. Romijnverder werden geen prijzen uitgereikt NIEUWENDIJK. J.l. Donderdag herdacht het echt paar H. EbertRomijn, onder groote belangstelling hun 40 jarige echtvereeni- ging. Des avonds bracht het Chr. fanfare corps „Crescendo" dit bruidspaar een serenade. SPRANG. As Vrijdagavond zal in de zaal van den Chr Volksbond voor de A.R. J.A. optreden, de heer D. Drost alhier, met het onderwerp: „De Volkeren bond". SLEEUWIJK. Na des morgens bevestigd te zijn1 Donderdag j.l. vond de officieele door Dr. Steenbeek van Surhuizum met huldiging plaats van den heer Kloot- een pred. over 1 Cor. 4 1 en 2, deed j.l. Zondag Ds. Reijenga, overgekomen van Augustinisga, zijn intrede bij de Herv. Gem. alhier, voor deze ure had Z.Eerw. als tekstwoord gekozen Joh. 3 vers 29. Na het einde van de predikatie richtte Ds. Reijenga zicb achtereen volgens tot B. en W. der gemeente, tot den bevestiger, tot Ds. de Leeuw en Ds. Henkels (welke beide consulent der gemeente zijn geweest), de Ringpredikanten, den plaatsvervangend Organist, Z.Eerw. sprak den wensch uit, dat de Organist spoedig van zijn ziekte mag hersteld zijn, tot het overige perso- wijk, kantoorhouder alhier. Onder de vele aanwezigen, waren ook de auto riteiten der gemeente vertegenwoor digd. Burgemeester Beukenkamp voorzif ter van het comité, overhandigde den jubilaris een album en een gouden hor loge. Enkele waardeerende woorden zijn door Zijn Edelachtb. gesproken. Vervolgens werd het woord nog ge voerd door den Edelachtb. Heer Beu kenkamp, burgemeester van den Ham en door den heer M. Dekker alhier. Allen waren het er over eens dat 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2