Wat is bezuiniging Firma L. J. VEERMAN li tie te Haarlem en te Aerdenhout. iVoorts werd nog een zender in Am sterdam in beslag genomen. NEDERLANDSCHE AKKERBOUWCENTRALE. De regeeringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij deelt cns mede, dat de in het Bestuursbe sluit No. 129 van de Nederlandsche 'Akkerbouwcentrale gegeven restrictie het toekennen van een prijsverschil bii export van geschild teenhout of 'daarvan vervaardigde manden, met ingang van 15 September vervalt. Vanaf dien datum zal, ongeacht De Prijswinnaars ontvangen binnen een week daarna bericht. EEN BODEMLOOZE PUT? Het Zendingsbureau te Oegstgeest (postrekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: Men weet, dat deze uitdrukking her haaldelijk gebruikt wordt in verband met de Zending. En men schijnt niet te merken, dat dit, althans wat de Samenwerkende Corporaties betreft, volkomen foutief is. Wij maken e'k jaar een zéér nauwkeurige raming op en zeggen daarmee elk jaar aan het het tijdstip waarop genoemde arti- L -|n fin gedurende het jaar te-kens kelen in Nederland aanwezig waren, .to ,J aan erkende exporteurs van die ar-1 eer? Precies hoe diep de put is, oie tikelen, wanneer aan de verder doorgevuld moet worden. Dit jaar is de voornoemde Centrale gestelde ei- diepte 90D.003 gulden. Daarvan i schen is voldaan, het prijsverschil iwordentoegekend. STEUNVERGOED ING. Naar ons wordt medegedeeld zal reeds ontvangen tot één September f 443.750.De put is dus reeds half voj.' Wanneer in de nog komende maan den de achterstand wordt ingehaald öe steunyergoeding bedoeld in artikel die fl56O0o.- bedraagt en dus geen 3 eerste lid van het Reglement Steun enoverkomenlijke hindernis vormt en Groene Erwten en Schokkererwten 1935, voor envten gedenatureerd in de niaandeltjks de "a.ODO - fcijeen wordt tijdvakken 12 tot en met 17 Aurus- gebracht is aan het eind van het jaar tus, 19 tot en met 24 Augustus en de Put v°£ En komt er meer b jeen, 26 tot en met 31 Augustus voor de dan stroomt er reeds iets over in de kwaliteitsklassen A, B, C en D res- put van het volgende jaar. pectievelijk f 4.f 3.50, f 3.en j Maar dan moet het nog wel f2.50 per 100 kg. bedragen, terwijl iets beter gaan dan in deze eerste de steunvergoeding bedoeld in arti- helft van September. Die heeft nog Sleun eGetee È'rdw.Inn 19*35 vS 20 000 "7 «Pïebrach, erwten, gedorscht vóór 1 Septemberen ®P ?eze ijk wordt de achter- van een jaar geleden viel te consta- het water niet te koud is. Lager dan teeren. 5 gr. C. mag het in ieder geval niet ozijn. Daar sublimaat metalen aantast, NED. GESCHENK VOOR HET mag de ontsmetting hiermede slechts VOLKEXBONDSPALEIS. I uitgevoerd worden in houten of stee- In het nieuwe Volkenbondsgebouw nen vaatwerk, waarvan de vleugel voor het Volken- J Aretan wordt aangewend in een bonds-secretariaat half Nov. reeds in oplossing van i1 2 op duizend, dus of opgeruimdheid bestonden voor mij gebruik zal worden genomen, heeft i1 2 gram op 1 liter water, waarin niet. Ik heb nu een vol jaar Uw Kru- j Zaterdag Minister De Graeff aan de aardappelen, ook na eerst te zijn schen Salts gebruikt en heb nergens Avenol plechtig overgedragen het afgewasschen, 20 tot 30 minuten wor- Nederlandsche geschenk, bestaande den ondergedompeld. Men kan dus uit een complete inrichdng voor het sneller werken dan met sublimaat, bureau van den secretaris-generaal. Ook kan Aretan meerdere malen ach- De minister verklaarde dat de Ne- tereen, tot zesmaal toe, aangewend derlandsche regeering een nieuw ge- J worden. Noodig is dan, dat telkens Omdat ik weet wat lijden is, raad ik tuigenis heeft kunnen afleggen van na iedere behandeling per 100 liter een ieder dringend aan ook Kruschen haar diepgevoelde sympathie voor oplossing 4 liter Aretan oplossing Salts te gaan gebruiken." i den Volkenbond, door een bescheiden van dubbele sterkte, dus van 3 op Mej. D. d. H. te O. 1 bijdrage aan te bieden ten behoeve duizend, wordt toegevoegd. Wordt de Stijfheid en rheumatische aandoe- van het nieuwe gebouw, dat voortaan oplossing slechts 3 maal gebruikt, ningen ontstaan door onvoldoend werG de zetel van den Bond zal zijn. j dan is dit niet noodzakelijk. Aretan kende afvoerorganen. Dit verklaart i Avenol antwoordde met een betui- voege men direct aan het water toe, waarom de rheumatieklijder zoo dik- ging van zijn warmsten dank voor maar men make van de benoodigde wijls, bewust of onbewust, last heeft het op zeer hoogen prijs gestelde hoeveelheid eerst een papje, dat daar van constipatie. Kruschen Salts spoort prachtige geschenk van de Nederl. na onder flink roeren in het water lever, nieren en ingewanden aan tot regeering dat in alle opzichten aan wordt gebracht. krachtiger werking; de afvalstoffen de wenschen beantwoordt. j Men kan, daar Aretan ijzer niet en overtollig urinezuur worden uit De zuiverheid van stijl en eenvoud aantast, hiervoor ook bakken van dit het lichaam verwijderd, pijnen en stijf- j van de lijnen, die de Nederlandsche materiaal gebruiken. Zink wordt ech- KREUXDE VAN PIJN. Stijfheid en spierpijn nu verdwenen. „Jarenlang heb ik geleden. Vaak heb ik gekermd van pijn in mijn spieren en ik was soms zoo stijf, dat ik mij niet bukken kon. Ook had ik veel last van constipatie. Slapen kon ik meermalen niet van pijn en eetlust meer last van. Omdat ik nu volko men ervan overtuigd ben, dat Kru schen Salts het eenige goede middel is, geef ik U uit dankbaarheid het recht dit sc"hrijven te publiceeren. heid verdwijnen. De „dagelijksche do- kunstenaars in het aangeboden ge sis" zal U voortaan blijven behoeden schenk hadden neergelegd, beschouw- voor constipatie, rheumatiek en U de Avenol als de symbolen van het en voldoende aan de standaardmon sters C of D respectievelijk f 3. en f 2,50 zal bedragen. WI TZIGING~CRISIS-AKKER- BOUWBESCHIKKING. Krachtens Ministerieele Beschik king van 30 Augustus 1935, houden de wijziging van de Crisis Akker- bouwbeschikking 1934 II, moet voor veevoeder, verkregen uit hier te lan de verwerkte oliehoudende zaden, pit ten en noten, een monopolieheffing worden betaald van f0.50 per 100 K.G. «In verband daarmede wordt er de aandacht op gevestigd, dat oliefa brikanten en daarmede gelijk te stel len personen verplicht zijn, zich ten spoedigste als georganiseerde bii de Stichting Nederlandsche Meelcentra le, Riouwstraat 176, 's-Gravenhage, aan te sluiten en van alle afleve ringen van bovenbedoelde veevoe ders opgaaf te doen aan deze Stich ting. Nadere inlichtingen en de benoo digde formulieren worden op aan vrage verstrekt door de Nederland sche Meelcentrale. o WIJZIGING VAN HET MENG- PERCENTAGE VAN BOTER IN MARGARINE. In verband met de wijzigingen, welke ten aanzien van de boterpositie zijn ingetreden, is bepaald, dat in gaande Maandag 16 September a.s. het mengpercentage van boter in margarine wordt teruggebracht van 25 op 10 pCt. Verder is de heffing op de boter voor de productie vanaf 15 Septem ber verlaagd tot 95 cent per K.G. PUZZLEWEDSTRIjD ZOMERPOST- ZEGELS. Het aantal goede oplossingen van het puzzlevraagstuk, dat door het Co mité voor de Zomerpostzegels v» erd uitgeschreven, is zoo groot, dat het toch reeds zeer groote aantal prijzen, die ter beschikking van het Comité zijn gesteld, moeten worden verloot. Deze verloting zal plaats vinden Vrij dag 20 September 1935 te Amsterdam, ten overstaan van noaris F. W. Lnd- wig.j stand dus Vergroot i.p.v. ingehaa'd Maar in de natuur is het na den drj- gen zomer nu hard gaan regenen, de putten stroomen vol. Zou het voor ons een symbool mogen zijn. frisch en „fit" houden. Stralende ge- zondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, Nederlandsche volk. ONTSMETTING VAN POOTAARD- APPELEN TEGEN RHIZOCTONIA Ter bestrijding van de Rhizocto- Bezuiniging is het koopen van een blok C H R O M 0-VLOEICARTON van 10 of 25 cent en het koopen van een agenda uit onze oprui ming agenda's. Boekhandel HEUSDEN. NATIONAAL CRISISCOMITÉ. In de ,week van 2 tot 9 October zal door het Nationaal Crisiscomité nog éénmaal een nationale propagan dacampagne worden gehouden. Over het geheele land zullen ten bate der plaatselijke comité's inzamelingen ge organiseerd worden. Deze inzamelingsweek zal worden ingeleid met een radio-avond op 1 October a.s., waaraan van vele zijden medewerking zal worden verleend. De gegronde verwachting bestaat, dat ook H.K.H. Prinses Juliana dien avond wederom het woord tot de luisteraars zal richten. Naast een rede van den voorzitter van het Nationaal Crisiscomité Jhr. S. van Citters, zal, gezien het succès in voorgaande jaren, wederom een radioprijsvraag worden gehouden, welke dit jaar, dank zij veler mede werking, door het beschikbaar stel len van fraaie prijzen, bijzonder aan trekkelijk zal worden. o DE HANDEL MET FRANKRIJK. De met de Fransche regeering in Maart 1934 gesloten contingentee- ringsovereenkomst, die op 1 Octo ber zou ophouden van kracht te zijn is tot 31 December 1935 verlengd. o ter wel aangetast. Na de behandeling dienen de ont smette aardappelen, vóórdat ze opge borgen worden, goed gedroogd te worden. Daar, zoowel sublimaat als Aretan giftige stoffen (maaggiften) zijn, be trachte men de noodige voorzichtig heid. Nedere inlichtingen worden ver- niaziekte in aardappelen wordt ont- dat op het etiket op de flescli zoowel smetting van dat pootgoed, waarop als op de buitenverpakking, de naam <Je bruine of zwartachtige korstjes van schaft door den Plantenziektenkundi- Rowntree Handels Maatschappij voor- deze schimmel (z.g. sclerotiën; in gen dienst te Wageningen en door de komt. Adv. -o BANKDISCONTO VERHOOGD. De directie v. d. Ned. Bank deelt mee dat 't disconto vanaf Dinsdag 17 September over de geheele linie is verhoogd met 1 pCt. o RIJKSMIDDELEN IN AUG. De Rijksmiddelen hebben in de maand Aug. opgebracht f 30.826.980, hetgeen ruim f2.35 rnillioen minder is dan de raming en f78.971 minder dan de opbrengst over Augustus van het vorig jaar. De opbrengst over de eerste acht maanden van dit jaar was f243.603.282, of f21.830.051 minder dan de raming, doch f 14.060.782 meer dan over Jan.-Aug. 1934. De inkomsten ten bate van het verkeersfonds brachten in de maand Augustus f 5.079.772 op. o DE WERKLOOSHEID. Blijkens mededeeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek ver toonde onze industrieele bedrijvigheid ook in het tweede kwartaal wederom een duidelijke weerspiegeling van de buitengewone ongunst van dezen tijd. Het cijfer, aangevende het aantal werkloosheidsdagen in procenten, mo ge voor alle industriegroepen bijeen genomen sinds Maart (toen het 34.4 bedroeg) geleidelijk iets zijn ge-, gedaald (n.l. April 32.2, Mei 31.5 en Juni 30.7), het bleef toch steeds hooger dan in dezelfde maanden van 1934 (n.l. resp. 26.6, 26.6 en 27. Het gemiddelde over het geheele kwartaal (31.5) overtrof dat van de zelfde periode van het vorige jaar (26.7) met bijna 5 punten, wat dus maar weinig minder was dan de stij ging met gemiddeld 6 punten, welke in het eerste kwartaal ten opzichte eenige mate voorkomen, ten zeerste aangeraden. Een onderzoek, of in derdaad op de aardappelen sclero tiën voorkomen, kan het best geschie den door een flink monster in water schoon te wasschen. De bruin of zwart gekleurde sclerotiën worden dan goed zichtbaar. bij dezen Dienst werkzame ambtena ren, zoomede door de heeren Rijks Land- en Tuinbouwconsulenten. o TILBURGSCHE BIJEN- EN HO N IN G MARKT De Tilburgsche najaars bii en- en honingmarkt zal gehouden worden op Woensdag 25 September 1935de Ontsmetting in het najaar verdient; bijenmarkt ,op het Sportpark aan den aanbeveling boven die in het voor- Goirlescheweg en de honingmarkt in jaar. Laat in het voorjaar ontsmetten de achterzaal van „Huize Remmers," moet worden afgeraden. Raadzaam is het ook, de aardappelen eerst eenigen tijd na het rooien te behandelen, op dat de huid goed is afgehard. Er be staat anders eenige kans op bescha diging. Voordat tot ontsmetting wordt overgegaan, moeten de aardappelen ontdaan worden van aanhechtenden grond, door ze te wasschen in ge woon water. Wordt dit nagelaten, dan kan de ontsmettingsstof niet voldoen de tot de sclerotiën doordringen. Ook verliest zij bij de aanwezigheid van grond spoediger haar werking. De ontsmetting kan worden uitge voerd met sublimaat "of Aretan. Bij aanwending van het eerste middel worden de aardappelen gedurende an- Heuvel te Tilburg. De markten wor den geopend respectievelijk om 9 en 9.30 uur. Aangevoerd kunnen worden bijen volken in korf en kast, raathoning, slinger- en pershoning, was, enz. Onder de aanvoerders worden geld prijzen verloot. De grootste koop wordt geprimeerd met een flink be drag aan geld. Voor de mooiste uit stalling op de honingmarkt worden eenige geldprijzen beschikbaar ge steld. De bijen- en honingmarkt te be zoeken is voor vakmenschen een nut tige en noodzakelijke zaak, voor be langstellenden is het een zeer leer zaam en interessant tijdverdrijf. Inlichtingen omtrent bijen- en ho ningmarkt worden gaarne verstrekt derhalf uur ondergedompeld in een door liet Secretariaat, Spoorlaan 50 oplossing ter sterkte van een tiende 'j te Tilburg. pCt. (dus 1 op duizend). Per liter water wordt dus 1 gram sublimaat opgelost. Het gemakkelijst zijn hier voor te gebruiken sublimaat-pastil les a 1 gram. Deze wegen plm. il/2 gram nyaar bevatten 1 gram subli maat. Er zijn n.l. ook pastilles in den handel, die slechts 1 2 gram su blimaat bevatten. Bij den aanschaf houde men hiermede rekening. Ter ontsmetting van 1 hl aardap pelen (plm. 70 kg) is 50 liter op lossing voldoende. Dezelfde oplossing kan driemaal achtereen gebruikt wor den. Zoowel bij aanwending van su blimaat lette men er vooral op, dat g3EJAARDE VROUW OVERVAL LEN EN BEROOFD. Maandagavond is een aanslag ge pleegd op de 62-jarige mejuffrouw Johanna P. Koldenhof, bewoonster van het benedenhuis je No. 81/2S aan het „Binnenhof" op de Kruiskade te Rotterdam van wie tevens een bedrag van f 140 werd ontstolen, bestaande uit een bankbiljet van f 100, een bank biljet van f 25 en zes rijksdaalders, welk geld haar spaarpenningen vorm den. o- ■M Zooals wij zeiden, stoorde de komst van mijnheer Lionnet de werklieden in hun gesprek. Hij naderde de groep en zeide glim lachende: Ik kom niet van pas, naar het schijnt, want ik heb uw gesprek ge stoord, dat heel interessant scheen te zijn: maar laat ik u niet storen, gaat "voort; de klok heeft nog niet geluid en het is niet verboden te babbelen. Dat weten wij, mijnheer, - ant woordde Chéron wij zwegen uit res pect voor u en omdat Wij niets meer te zeggen hadden. Hebt ge over vader Anselme ge sproken? Ja, mijnheer, wij spraken over den kruier, wiens verdwijning ons erg heeft verwonderd. Vader Anselme en fk waren vrienden en ik weet toch niet, waar hij 'is. Welnu, zeide de fabrikant ik zal u dan zeggen, dat hij geen krui er meer is; hij heeft zijn fortuin, dat hij verloren had, na hevig lijden, te ruggevonden en is nu heel gelukkig. O, des te beter! riepen de werklieden uit. Daar ben ik blij om, zeide Chéron want, ziet ge, mijnheer, ik houd van Anselme als van een broe der. Hij is een braaf man!' Vrienden, antwoordde de pa troon ik 'zie vader Anselme spoe dig; ik zal hem zeggen, hoe gij allen over hem denkt en ik verzeker u, dat het hem goed zal doen. Hij zal trouwens nog wel hier ko men. De klok luidde. De machines werden in beweging gezet en allen namen vroo- lijk hun werk ter hand. Sedert den dag, waarop mijnheer Li- onnet zoo meedoogenloos voor zijn vrouw was geweest, was de toestand tusschen de twee echtelieden nog de zelfde gebleven. De fabrikant zag Amelie slechts bij de maaltijden en als hij haar toeval lig in de gangen ontmoette. Zij spra ken geen woord samen. Dikwijls zag mevrouw Lionnet haar man lang en smeekend aan. Maar dat was mijnheer Lionnet niet genoeg. Hij wilde verge ven, ja, zou Zelfs moeite doen om te vergeten, wanneer zijn vrouw slechts door een paar woorden haar berouw te kennen had gegeven. Maar helaas! hij bespeurde, dat zij geen berouw had/ Zooals wij reeds gezegd hebben, ging mevrouw Lionnet niet meer uit; niet, dat haar man haar gevangen hield, neen, zij was volkomen vrij, maar daar zij geen rijtuig mocht nemen, wanneer zij er lust in had, had zij een afkeer om te voet te gaan. Zij wilde niet door de buren uitgelachen worden. Zij was niet bemind, dat wist zij; zij ge- voelde, dat de menschen blij waren met haar lot en de spot der bewoners van den faubourg klonk haar in de ooren. En zou zij zich zóó vernederen, om haar man om een gunst te verzoeken? Dat nooit! Zij bleef liever in afzondering leven en kwam liever van verveling om. Zij ging vroeg naar bed en stond laat op; zij had slapelooze nachten, gedurende welke zij haar lakens aan stukken beet en haar kussen met tranen bevochtigde; maar dat was geen berouw, het was het gevolg harer machteloosheid. Haar dagen bracht zij in den klei nen salon door. Waaraan kon zij den ken? Haar eenig genoegen was met haar zoon te spreken. Hoewel de houding van Albert ee- nigszins gedwongen was, betuigde hij zijn moeder toch nog dezelfde teeder- heid 'en liefde. Somtijds sloot zij hem in haar armen, drukte hem aan haar hart en kuste hem hartstochtelijk. De jonge man had ook verdriet; maar hij wilde zijn vader gehoorzaam zijn en deed geen moeite tot een toe nadering. Dat was hem verboden. Hij wist, dat de echtgenoot de vrouw niet zou vergeven, dan \vanneer deze uit zichzelf om vergiffenis vroeg. Mevrouw Lionnet vermeed, met Al- bert over de dames Prémorin, den ba ron de Verboise en vooral over Ge- neviève te spreken; de jonge man sprak er evenmin over, want zijn va der had hem bevolen, zijn moeder niet van de gebeurtenissen der laatste da gen op de hoogte te brengen. Zij wist dus niet, dat haar vriendin, de gravin de 'Prémorin, en de baron de Verboise gearresteerd waren. Zij wist evenmin, wat er van Geneviève was geworden. Maar wat ging haar Geneviève aan. Zij kon niet zonder woede aan haar slachtoffer denken. Zij haatte haar meer, dan ooit te voren en zij riep tandeknarsend uit: O, die ellendelinge, zij is de schuld van alles. Hoe blij zou ik zijn, als zij van ellende en 'honger was omgeko men! Weldra had zij oolc bemerkt, dat mijnheer Lionnet niet meer zoo on gerust en bedroefd was en zij zeide tot zichzelf: Hij is zeker iets goeds omtrent Geneviève te weten gekomen. Zij was ook erg nieuwsgierig, te weten waar haar man en haar zoon hun avond doorbrachten gedurende de laatste weken. Waar gingen zij toch heen? Zij zou wat gegeven hebben, om het te weten. Heel handig en achteloos wilde zij haar zoon daarover uithooren, maar deze antwoordde kalm: Wij gaan dineeren bij vrienden van vader. Zij had meer kunnen vragen, maar zij drong niet verder aan. Zij bemerk te, dat Albert terughoudend was en dacht wel, dat zijn vader hem dat bevolen had. Eens op een dag zeide zij tot haar zoon: Albert, ik zou gaarne een rij^ toertje doen; dat zou mij misschien goed doen. Vraag uw vader, of de coupé voor mij mag voorkomen. De jonge man ging zijn vader de boodschap overbrengen. Dat had zij mij wel zelf kunnen vragen, zeide deze; rnaar goed, gij kunt uw moeder zeggen, dat het gced is, en geef bevel, de coupé in te spannen. Zoodra Albert zijn moeder het anh woord van zijn vader had overgebracht, liet zij haar kamenier binnenkomen, en liet zich kappen en prachtig klee- den. Albert geleidde haar naar het rijtuig. Mijnheer Lionnet had zijn vrouw in de coupé zien stappen en zeide treu rig glimlachende tot zijn zoon: Ik ben zeker, dat uw moeder een bezoek in de rue te Presbourg bij die zoogenaamde gravin de Prémorin gaat afleggen. Zij weet niet, welke verras-- sing haar daar wacht. Maar hef is goed, dat zij van andere menschen hoort, wat er van haar beste vriendin is geworden. Dat zal een lesje voor haar zijn. (Wordt vervolgd). -.-1 1 1 i t I ctonr nite \Jorm*r*rit i rv inoDi-no rl -o-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 6