Binnenlandsch weekoverzicht, Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws Uit het dageiijksch leven. Marktberichten J Nieuwe uitvoerverboden op komst? Het einde van de eindelooze uitverkoopen. Be scherm den voetganger! Het nieuwe verkeersreglement. Is de A.J.C. een politiek lichaam? Zij steunt een illegale actie. Naar men weet, is bij de Tweede Kamer aanhangig een wetsontwerp be treffende het voorbehoud der bevoegd heid van de regeering tot het uitvaar digen van uitvoerverboden, zulks in yerband met de bevordering van de internationale samenwerking in het be lang van den vrede of ter bescherming van de levensbelangen van het Rijk in tijden van buitengewone internatio nale spanning. Hierop is thans de me morie van antwoord van de Eerste Ka mer verschenen. In deze memorie wordt betoogd, dat de omstandigheid, dat de Volkenbond juist op dit oogenb'.ik duidelijker dan ooit zijn onmacht schijnt te demonstree- ren om den vrede te waarborgen, geen reden mag zijn, om voorzieningen als beoogd in dit ontwerp, achterwege te laten. Bovendien worde niet uit het oog verloren, dat het ontwerp de strekking heeft om aan de regeering de bevoegdheid te geven tot het nemen van zekere maatregelen, doch dat het aan de regeering zelf zal bi jven over gelaten, om te beoordeelen, of inder daad termen aanwezig zijn voor üe toepassing daarvan.. Voorts geeft de regeering een ont kennend antwoord op de vraag, of de tiadeelen, voor bepaalde bedrijfstakken voortvloeiende uit de uitvaardiging van uitvoerverboden, geheel of gedeelte! jk door het geheele volk zullen moeten worden gedragen. Naar het oordeel van 'de regeering moet, evenmin als dit het geval is' bij het algemeen belang, ge nomen economische maatrege'en, scha devergoeding. worden toegestaan voor de gevolgen van uitvoerverboden, als in de onderhavige wet voorzien. Voorts nam de Eerste Kamer, na en kele opmerkingen van' verschi lende le den, de regeling aan betreffende het uitverkoopen en opruimen in het win kelbedrijf, dat moet dienen om een ein de te maken aan het bedrijf van een zeker soort winkeliers, dat noon't iets anders schijnt te doen dan uit te ver koop en en op te ruimen, liet werd inderdaad hoog tijd, dat hiertegen wet telijke bepalingen in het leven werden geroepen. Trouwens, de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dr. ir. Qelissen, wees er terecht op, dat de middenstand zelf op een ontwerp als dit heeft aangedrongen; nu is liet er, al zal het natuurlijk niet alle midden standers bevredigen. Doch we'k wets ontwerp bevredigt wel iedereen? Odk niet het wetsontwerp, dat be doelt het verkeer op de wegen beter te regelen, hetwelk na eenige discussie eveneens werd aangenomen. Zoo merkte de heer Ter Haar (C. H.) op, dat hij het betreurde, dat de voet ganger er niet met name in wordt ge noemd. In het algemeen wordt b'j den aanleg van nieuwe wegen nog te wei nig voor de voetgangers gedaan; cr zijn te weinig voetpaden. De heer Ko'ff (C. H.) betoogde, dat het betwist moet worden, dat de auto bestuurders de grootste schuld dragen aan verkeersongelukken. Die valt inte gendeel op wielrijders, motorrijders en voetgangers. Het onderwijs zal nog meer dan tot nu toe het geval is, de jeugd voor het verkeer moeten opvoe den. Voorts mag men de wielrijders en voetgangers niet weren van de hoofd wegen, als er geen afzonderlijke paden voor hen zijn. De minister verklaarde, aan de ge opperde bezwaren tegemoet te zullen komen. Het Kon. Besluit aangaande het Verkeersreglement is binnenkort te verwachten. Nu wij het over wettelijke voor schriften hebben, komt ons ook het uniformverbod in de gedachte. Wij la ten de juistheid van dit verbod en de gronden, waarop het berust ge heel buiten beschouwing; doch het komt ons voor, dat hierbij toch wel is afgeweken van den wijzen stelre gel: gelijke monniken, gelijke kappen. Wat toch is het geval? Men zal zich herinneren, dat de be kende A.J.C. buiten dit verbod valt, als zijnde in den zin der wet geen politieke organisatie. Dit is evenwel een standpunt dat, op zijn zachtst uit gedrukt, aanvechtbaar is. Wat toch is het geval? In het verslag over 1933'34 van de Socialistische Jeugd-Interna ionale (daar ligt de politiek dik bovenop!) ko men de volgende zinsneden voor: „De teruggang onzer inkomsten is zoo be duidend, dat het ons, ondanks zuinig beheer, niet mogelijk zou zijn geweest cm het werk voort te zetten op de wijze, zooals thans geschied^ buiten en behalve de gewone bijdragen. Voor dit bijzondere bewijs van internationale solidariteit brengen wij den Holland- schen Kameraden den dank der geheele Internationale." Dit riekt toch wel heel sterk, zoo- al niet naar den mutserd, dan toch naar de politiek. Houdt men hier bij in het oog, dat die Socialistische Jeugd-Internationale het onderwerp vormt van een bespreking het „Het Jonge Volk" het officieele orgaan van de A.J.C., waarin de schrijver na een overzicht te hebben gegeven van de financiën der S.J.I., uitroept, dat te gen het fascistische gevaar een ver dubbelde activiteit noodig is" en dat het „onderhouden van de verbindingen met en tusschen de legale en illegale organisaties door de S.J.I. meer dan ooit moet kunnen plaats hebben." dan komt de A.J.C. in een zeer zon derling licht te staan. Immers, de il legale actie, d.w.z. het ondermijnen van buitenlandsche regeeringen, wat toch zeer zeker op politiek terrein valt, wordt gesteund, en zelfs nog eens ex tra gesteund door de z g. niet-politie- ke A.J.C.! Wij bevelen dit raadsel ter oplossing aan in de welwillende aandacht van onze wetgevers. Abonnementen op de NIEUWE ROTTERDAMMER COURANT worden gaarne aangenomen door het Agentschap Firma L. J. VEERMAN, Boekhandel - HEUSDEN. POEDEROIJEN. Over de maand Augustus. Geboren: Koba Gerrit d. van G. Schreuders en J. v. d. Z. Adriana d. van T. v. d. Anker en H. Biesheuvel. Antje d. van D. v. Horsen en <j. H. v. Heemskerk. Getrouwd: P. Straver 33 j. en G. v. Veen 26 j. Overleden: A. v. d. Anker 1 d. EETHEN. Over de maand Augustus. Geboren: Teuntje C. d. van G. v. Wijlen en C. H. Westerlaken. Johan nes G. z. van J. W v. Dijk en A. J. v. d. Pluijm. Cornelis z. van A. de Jong- Saakes en J. N. v. Wijk. Hendrika G. d van J. v. d. Mooren en A. de Waal. Gijsbertje d. van C. J. v. Wijk en M. J. Kramer. Teuntje A. d. van J. T. Thur en J. de Ruiter. Gerdina J. d. van Joh. Treffers en M. van Beuzekom. Marius z. van L. de Ruiter en H. G. v. d. Mooren. Willem G. z. van J. A. v. Wijk en M. J. Versteeg. Getrouwd: W. Splinters 29 j. en A. J. v. Koijck 20 j G. de Jong 49 j en P. G. v. d. Beek 32 j. H. y. d. Herik 30 j. en M. P. Branderhorst 27 j. Adr. Verhagen 30 j. en N. Lankhaar 30 j Ant. de Joode 29 j. en M. G. Sterkenburg 26 j. G. v. Bergeijk 28 j. en M. P. Treffers 26 j. Overleden Ant. de Wind 90 j P. Combee 31 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Over de maand Augustus 1935. Geboren: Jan Johannes, z. van J. van Drunen en J. H. van der Lus donk; Anna, d. van H. van Hemert en J. Scheffers; Hendrika Adriana, d. van N. C. Ouwerkerk en J. A. van Breugel; Johanna, d. van E. Koek en J. Ippel; Gerrit Jan, z. van M. Visser en G. van de Werken; Jan, z. van M. Bras en L. de Keijzer; Pieternel- la, d. van A. G. Pellicaan en J. W. van Beest; Teunis Johannes, z. van T. J. de Heus en F. M. van der Stelt; Jan, z. van G. Bras en J. H. van der Stelt. Getrouwd: Bastiaan van Straten, 32 j., met Willemina Visser, 22 j.; Nicolaas Adrianus Groeneveld, 25 j., meet Antje Sterrenburg, 27 j. Overleden: Teunis Johannes de Heus 1 dag; Pieter den Dekker 3 we- weken; Antonie Lievaart 76 jaar. ALMKERK. Naar wij vernemen zal de Bazar, die alhier vanwege de Herv. schoolvereen. zal gehouden worden, thans plaats vinden op 3, 4 en 5 October. Giften of ge schenken hiervoor worden gaarne door het comité in ontvangst genomen. Op de landbouwtentoonstelling te Utrecht, behaalde de heer A. v. Breugel alhier, met stamboekzeug no. 739 een lste prijs. Terwijl W. v. Leeuwen, met stamboekbeer no. 98 een 2de prijs be haalde. AALST. Tijdens de werkzaamheden aan de nieuw te bouwen watermachine alhier, kwam de voorwerker J. van E, zoodanig met een zijner vingers in de knel, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Van E. kon zijn werk niet hervatten en zal eenigen tijd rust moeten houden. AN DEL. Te Andel werd de Se jaarver gadering gehouden van de Vereeniging tot Bevordering van het Land- en Tuin- bouwonderwijs op Chr. grondslag. De voorzitter, de edelachtbare heer A. D. van der Schans, burgemeester, opende de vergadering. Daarna werden door Mr. Rib, secretaris van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond te Den Haag, verschillende vragen beantwoord, wel ke door de aanwezigen werden ge steld in verband met de door de Re geering genomen crisismaatregelen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. C. Wink te Wijk en L. J. Vogelaar alhier. Het aantal leerlingen van de Land bouwschool is gestegen tot ruim 90 en de school mag zich in toenemende be langstelling verheugen. IIRAKEL. Bij besluit van den Commissaris der 'Koningin dezer provincie, d.d. 23 Augustus 1935, werd den heer L. van Dalen alhier aangewezen tot loco-bur gemeester dezer gemeente en zulks tot het tijdstip, waarop de nieuw te be noemen burgemeester zijn functie zal hebben aanvaard. CAPELLE. Het muziekgezelschap Kunst na Arbeid" zal in samenwerking met de gem. zangvereen. „'t Rozeknopje" a. s. Zaterdagavond op de muziektent over de Binnenhaven een concert geven, welk concert het laatste der dezen zomer gegeven concerten zal zijn. De korfbal vereeniging „K.I.O.L." speelde j.l. Zaterdagavond op het sport terrein aan de Willem van Gentsvaart een vriendschappelijken wedstrijd tegen de korfbalvereeniging „Rust Roest" uit Nieuwendijk, welke wedstrijd door de gasten met 32 gewonnen werd. De postduivenver. „De Lucht vaart" hield met oude en jonge dui ven een wedvlucht vanaf Nuefvilles met den volgenden uitslag: W. Mandemakers 1. 19, 27 en 28; J. Versteeg 2, ir en 26; Adr. Kloot wijk 3, 10, 14,-23 en 24; Adr. Bak keren 4, 22 en 37; A. de Jong 5 en 15; Adr. Blom 6 en 36; Adr. Versteeg 7 en 18; M. de Jong 8; F. Raaijmakers 9 en 12; H. Dekkers 13 en 30; J. de Jong 16; P. de Roon 17, 25 en 34; C. Rosenbrand 20, 21 en 33; P. Nieuwenhuizen 29 en 32; E. Haverhals 31 en 38 en Adr. Spie- rings 35. De uitgeloofde eereprijs werd ge wonnen door F. Raaijmakers.- Op Dinsdag 24 dezer houdt de afd. „Sprang-Capelle" van den Bijz. Vrijw. Landstorm in het Bonds- gebouw te Sprang een algemeene le denvergadering, welke ook toegan kelijk is voor alle oud-militairen uit de gemeente. - DUSSEN. Zooals men zich zal herinneren was het raadslid de heer A. Berm b'j de laatst gehouden raadsvergadering, waarbij de nieuwe raad zou worden ge ïnstalleerd en beëedigd en verder de twee wethouders zouden worden be noemd, niet aanwezig. De voorzitter verwonderde zich hier dermate over, dat naar den heer A. Berm een bood schap werd gestuurd met de uitnoodi- ging alsnog te'r vergadering te ver schijnen. Hieraan voldeed de heer Berm even wel niet en deelde als motief mede, dat aan hem geen uitnoodiging voor bedoelde raadsvergadering was gezon den, althans door hem niet was ont vangen. De vergadering ging toen toch door met tien raadsleden, waarbij de heeren B. Koekkoek en J. van Etten tot wethouders werden gekozen. Naar aanleiding hiervan heeft de heer A. Berm een request verzonden aan Gedeputeerde Staten, waarin hij be toogt, dat de Raad niet voltallig ge ïnstalleerd was, de wéthoudersverkie- zing niet had mogen plaats hebben en terwijl nu wethouder J. v. Etten bij loting is aangewezen hij en H. v. Daal hadden ieder 4 stemmen de uitslag anders zou geweest zijn als adressant mee had gestemd. Hij ver zoekt de wethoudersverkiezing te ver nietigen. GIESSEN. De Gemengde Zangvereenigïng „Excelsior" hoopt a.s. Zaterdag 21 September een concert te geven met medewerking van het fanfarecorps „Ju liana" uit Uitwijk. Op het schoolter rein. NIEUWENDIJK. Nu het dorschen in vollen gang is, blijkt dat over het geheel een derde minder afkomt per ha, dan vorig jaar. Daar de steun ook verlaagd is, is dit voor de landbou wers nog meer een tegenvaller. Zaterdagavond gaven de plaatse- lijke muziek- en zangvereenigingen een gecombineerd concert op het terrein van den heer J. Baks a, d. Rijksstraatweg. De opkomst was niet groot. POEDEROIJEN. Met ingang van 1 September 1935 is door den vleeschkeuringsdienst Kerkwijk een overeenkomst aangegaan met de N.V. Gekro, betreffende het vervoer van cadavers. Deze zullen met ingang van genoemden datum, vanwege die N.V. per auto worden afgehaald. De cadavers, die evenals voorheen, van de huid mogen worden ontdaan, moe ten naar een harden weg worden ver voerd. De aangiften moeten geschieden bij J. Oomen, gemeenteveldwachter te Poe- deroijen, wat betreft voor Poederoijen en bij H. Wijnstekers, gemeentebode te Aalst, wat betreft voor Aalst, on der opgave van datum en uur waarop het cadaver is gestorven en het ver moedelijk gewicht. WIJK. Toen Dinsdagavond het zoontje van M. van Esch hard de straat op liep, naderde juist de luxe auto van den heer M. Schouten. Hoewel de chauffeur krachtig remde, was een aan rijding onvermijdelijk. Het ventje kreeg een wiel over zijn been, waardoor dit onder de knie werd gebroken, waar bij hij ook nog een wond opliep. Na dat door Dr. Veenhuysen de eerste hu p was verleend, werd de ongelukkige naar het Prot. Ziekenhuis in Den Bosch vervoerd, ter verdere behan deling, alwaar hij wel een paar we ken zal moeten blijven. Den chauffeur treft in deze geen schuld., WASPIK. De heer R. had het ongeluk- bij het aanleggen eener radio-installatie van het dak te vallen, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroe pen. WOUDRICIIEM. In den loop der vorige week werden aan de vischmarkt alhier geen zalmen aangevoerd. Besteed werd voor dikke paling 4145 ct.; dunne aal 2125 ct.; snoek 3135 cent; baars 1415 ct.; brasem 912 ct. en voorn 34 ct., alles per pond. De dienstplichtigen der lich ting 1936 dezer gemeente zijn be stemd zijn ingelijfd als volgt: 17e Reg. Infanterie te Venlo: A. v. Andel en H. de Lorm, 1 10 Oc tober 1936; J. Venderbos en M. Vink 16—25 Juli 1936. Korps Pontonniers te Dordrecht: J. Hartman 1625 Febr. 1936. Zeemacht clen Helder: U. A. Suer, 23 Aug.1 Sept. 1936. J. Yiveen 2e Reg. Infanterie te Venlo. 110 Dec. 1935, bestemd voor opleiding tot onder-officier. OPVLIEGENDHEID. Zóó ongeveer moet het gebeurt zijn: een vader vraagt aan zijn zoon tje een boodschap te doen. „.Dade lijk", is het antwoord. „Nee, nu di rect," zegt de vader, „Dadelijk". De vader vliegt op, driftig gewor den; loopt 'het ventje schreeuwend na,'het struikelt, valt,... blijft gil lend van pijn liggen. Het voorhoofd bonkte tegen den hardsteenen vloer. Hersenschudding. Zoo'n onbeduidend gevalletje, waaruit welhaast dood en verdriet ge boren kan worden; zoo'n simpele oor zaak, die een tragedie meebrengen kan. De vader zal zijn zoontje ziek te bed zien liggen en draagt een wroegend zelfverwijt mee wegens zijn opvliegendheid. Objectief bekeken schuilt hier aan beide kanten een fout: die koppige ongehoorzaamheid, dat ontegenzegge lijke niet-doen, en aan de andere zijde: die onbesuisde uitval, die op vliegendheid. Het is van den vader een loslaten van zijn gezonde ver stand geweest, een onberedeneerde, ondoordachte houding. Worden erin dit leven niet méér droeve feiten te weeggebracht door onverstand dan wel door zuivere boosheid, door kwaadwilligen opzet? In dit geval hier, is vaderlijk begrip noodig. Kinderen moeten lèèren gehoor zamen; in kinderharten moet iets worden opgebouwd. Niet door drift of bedreiging. Door geduld. Wij, grooteren, moeten van onzen kant er op bedacht zijn geen daden te doen uit opwelling. Niet in onze handelingen direct beantwoorden aan een heftigen kwaden impuls. Hoe vaak heeft drift niet tot de jammerlijks te gevolgen geleid? Als wij in onze booze bui eerst tot tien geteld hadden, zouden we dan die zelfde daad gedaan of datzelfde vin-» nige woord gezegd hebben? Uit dit kleine voorval zien wij de gevolgen van onverstand. Heb daar om zelfbeheersching en bezadigd be grip! 1 H. POLL. 's HERTOGENBOSCH, 18 Sept. Op de markt van heden waren aange voerd 2628 stuks: 4714 stuks hoornvee, 660 biggen, 67 zeugen, 131 schapen of lammeren, 56 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 75 tot f 180 per stuk Kalf vaarzen 90 150 Magere Ossen en Koeien 70 135 Vette Ossen en) le kw. 2224 p. pond Koeien 2e 1921 Slachtstieren Pinken van f65.tot f 90.p. st. Zeugen 65.100.st. Biggen 145 1.55 w. Schapen 10. Lammeren 16.st. st. 's HERTOGENBOSCH, 16 Sept. Boter. Aanvoer 14.675 K.G. Hoogste prijs f 1.65 Laagste fl.55 Middel fl.60 per K.G. ZALTBOMMEL, 17 Sept. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 27 oiggen, prijs van f 11. f 16. 25.000 eieren, prijs per lOOstuks f2.90f3.50. 910 K.G. boter prijs per V, K.G. roomboter f 0.95, boeren- boter f 0.90. BEWARING VAN AARDAPPELEN IN VERBAND MET ONDER ZEEERVORMING. Dit voorjaar was de opkomst der aardappelen op zeer vele perceelen. zeer slecht als gevolg van het opr treden van onderzeeers, vooral bii de rassen Eersteling, Bintje en Eigen heimer. Uit een ingesteld onderzoek! naar de vermoedelijke oorzaken hier van, zijn aanwijzingen verkregen die van zoodanig belang zijn te achten, dat hiervan mededeeling wordt ge daan. Zoo is wel komen vast te staan, dat in zeer vele gevallen een minder goede bewaring als een der oozaben, zoo niet als hoofdoorzaak van de slechte opkomst moet worden be schouwd. Daarom wordt hierop nu het bewaar seizoen aanstaande is, de aandacht gevestigd. Vooral een te warme bewaring, die bevorderd is door het zachte winter weer, heeft het vorig seizoen de aard appelen snel en sterk doen uitloo- pen, waardoor een groot spruitver- lies is ontstaan. Dit werkte onderzeeërvorming zeer in de hand. Hierbii is nog gekomen, dat in meerdere gevallen de verbou wers genoodzaakt waren om nog be trekkelijk kort voor de poottijd tot af spruiten over te gaan. Het koude en natte weer van eind Maart en begin April heeft ook zeer zéker tot de vorming van onderzee ers medegewerkt. Ook is het moge lijk, dat het aanhoudend drooge weer in Men zomer van 1934 van invloed is geweest dip het gedrag van de aardappelen gedurende de bewaring. Daar ook dit jaar de zomer droog is geweest en eenige omstandigheden dus overeenkomst vertoonen met die in 1934 meent de Plantenziéktenkun- dige Dienst goed te doen den verbou wers aan te raden pm vanaf het begin van de bewaring der aardappe len vooral maatregelen te nemen om een te sterk uitloopen der aardappe len tegen te gaan. Voor pootaardappelen verdient een bewaring in bakken en in het licht de meeste aanbeveling. Hier zii nog eens op het groote nut gewezen van de glazen poterbewaarplaatsen. In de gevallen waarin bewaring in het licht niet mogelijk is, zal er voor gezorgd moeten worden, dat de aardappelen gedurende de herfst vooral niet te zwaar gedekt worden. De aardappelen moeten ook niet te dik aan de kuilen worden gestort, zoodat broei uitgesloten is. Verder zal men met het aanbren gen van het winterdek zóólang moe ten wachten als maar eenigszins mio- gelijk is. Een belangrijk hulpmiddel om een te sterk spruiten, aan de kuilen en in bewaarplaatsen tegen te gaan is het op tijd omzetten. Door regel matig controle uit te oefenen zal moeten worden onderzocht of om zetten noodzakelijk is. Bii warm herfst en winterweer zal dit omzet ten vaker, dan normaal gebruikelijk is, moeten geschieden. Alen houde hier vooral rekening mee. Nadere inlichtingen worden ver schaft door den Plantenziektenkundi- gen Dienst Wageningen, de bii dien Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de rijksland- en tuin- bou wcon sulen ten O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 7