De meer qekleede blouses. Modevaria. FIJN HANDWERK. Knippen en bijwerken. KLEEDJE VOOR DRESSIOR. FRAAIE BEDSPREI. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Onze lezeressen kunnen aan onderstaand adres de in deze rubriek genummerde mo dellen van damesjaponnen en -mantels tegen tegen den prijs van 58 ct. bestellen. De modellen worden geleverd in de meest gangbare maten. (42 tot 50). De bestelling kan geschieden per brief (met bijgesloten postzegels), per postwissel of per giro. Men zende de aanvrage aan de Redactrice Da mesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. De gevraagde modellen worden U binnen enkele dagen geleverd. r Dl meer gekleede blouses, welke ook 's avonds gedragen worden zijn van mooie Idunne en zijden weefsels gemaakt, cha- Ibots en plissés vieren nog steeds hoogtij. 268887 is een goed kleedende schoot- Iblouse van effen materiaal met smalle Imouwen, welke straalvormig naar de !hals gewerkt zijn en een garneering van ïknoopen in afstekende kleur. Ben. stof pl.m. 1.40 M. van 96 c.M. breedte. 36628 is zeer geschikt voor gezette fi guren en wordt voor gekleed gemaakt van zwart-witte zijde. De aansluitende, eenigszins hooge kraag en de mooie cha- bot kleeden bijzonder goed. Ben. stof. 26894. Morgenblouse van gestreept vi- jella of een ander wollen weefsel, die open en gesloten gedragen kan worden. Hebt U de juiste maat? r Alvorens we tot het knippen van een pa troon overgaan verdient het aanbeveling, het eerst op een goed passende japon uit ,te leggen, om te zien of inderdaad de juiste maat is aangevraagd en of niet alleen de breedte, maar eveneens de lengte met de gestelde eischen overeenkomen. Patronen zijn altijd zonder naden, zoodat hiermede rekening moet worden gehouden bij het knippen. 'We kunnen rekenen, dat 8 a 10 c.M. aan den onderkant van een rechte rok aange knipt moet worden, terwijl wij aan den on derkant van een blouse kunnen volstaan met 5 a 6 c.M.; hierin komt een smalle zoom als afwerking, terwijl genoeg ruimte overblijft om haar een weinig ruim boven den rok te laten zitten. Bij het opstikken van blouse of rokdee- len of indien de rafelkant ingeslagen wordt om op kantstof, zijde of fluweel gewerkt 4e worden is 1/2 cc.M. inslag voldoende, indien de stof ten minste niet te rafelig is. 'y 2 c.M. wordt aan alle naden, als o.a. 'schouder-, zij- en mouwnaden aangeknipt, alsmede aan de naden van rokken, terwijl bij onderkleeding ruim 1 c.M. voldoende is ijb.v. voor de afwerking met Engelsche of gplatte naden. j Ongevoerde mantels vragen een inslag '^van onderen van 5 c.M. (Aan alle stoffen, die spoedig rafelen, wordt 3/2 c.M. extra aangeknipt en tevens ver dient het bij deze weefsels aanbeveling, om j^ade-lijk na het knippen de schuine arms gaten en halsuitsnijding met een zijden draadje over te naaien. Nadat de naden van stoffen japonnen zijn gestikt, worden zij uitgestreken en de ra fel overgenaaid niet kleine steken; bij laken en fluweel beperkt men' 2ich veelal tot het nittanden der naden. Een nette binnenaf werking verhoogt het aanzien van een ja pon, want hoe mooi het uiterlijk van een of ander kleedingstuk moge -zijn, het ver liest zijn waarde, indien men aan den bin nenkant een slordig onafgewerkt geheel ziet Naden van ongevoerde mantels worden ombiesd met satinet of zijde in bijpassende tint. CRIMINALITEIT BIJ VROUWEN. In Nederland staat deze er gunstig voor; op 9 mannelijke misdadigers komt er slechts I vrouwelijke voor. In Engeland bedraagt ihet aantal vrouwelijke misdadigers echter £4of bijna 1/4 van het totaal. Nog steeds blijven de avondcapes het modernste op het-gebied der mode, nu zien wij ze eens kort dan weer zeer lang; soms van luchtige tulle dan weer van ritselende tafzijde, sneeuwwit hermelijn of zomer- bont. Zonder een cape is een avond japon niet denkbaar. De allernieuwste modellen tafzijden capes zijn een trouwe nabootsing van die, welke door de Italiaansche soldaten wor den gedragen en we zien ze meestal in helle kleuren op donkere avondjaponnen, waardoor een buitengewoon apart geheel wordt verkregen. Korte capes, van zwarte tulle behoroen bij avondjaponnen welke groote bloemen motieven vertoonen of soms wel geheele bouquetten weergeven. Wij zagen een wit satijnen japon welke bedrukt was met blauwe bloemen en waar bij een koningsblauwe Chiffoncape gedra gen werd, waarom het schouderstuk ette lijke malen was ingerimpeld en de ruimte in ruime klokken tot op taillehoogte neer vielen. Een oud rose zijden crêpe japon werd gedragen met een zware tafzijden cape in dezelfde tint en afgewerkt met een kraag, die verscheidene rijen stiksels had en met een groote strik gesloten werd. Veel worden de capes tot op heuphoogte gedragen en fluweel is hiervoor een zeer geliefd materiaal, dat niet alleen buiten gewoon flatteus is, doch eveneens zoo mooi soepel valt. De totaal indruk van een geheel hangt af van het materiaal, dat verwerkt wordt. Een zwarte tulle japon vormde een apart geheel met een wit gehaakt wollen avondmanteltje. Wellicht zal deze combi natie even vreemd aandoen, doch ze was inderdaad buitengewoon chique. De tulle japon was in een streng rechte lijn ge houden en vanaf de taille waren dus alle horizontale oprij gsels aangebracht, die naar den zoom toe steeds breeder werden. De japon was mouwloos en had smalle banden over de schouders. Aan het kleine gehaakte manteltje waren revers aange bracht, waarop een toef piqué bloemen was gehecht, terwijl aan den rug een diepe V-vorm was gegeven, die in over eenstemming was met de korte, eveneens puntige sleep. Bont neemt ook 's zomers een groote plaats in, hetgeen in een veranderlijk kli maat als het onze zeer begrijpelijk is. Af gezien van dit feit kleedt het buitenge woon goed zoowel op complets als ja ponnen. De zilvervos komt meer en meer in trek en de sterke prijsvermindering heeft zeer veel tot deze populariteit bijgedragen. Meermalen ziet men twee vossen dra gen, die decoratief om hals en armen han gen. Kleine boas van blauw- en zilvervos worden met een satijnen strik bijeenge houden, meermalen eindigt het bont in twee vossenkoppen, die in elkander ge haakt worden. De velletjes van Marter, Nertz en ook andere dieren worden tot kleine bonten verwerkt, die met een strik bijeen wor den gehouden, doch ook wel als das over elkander worden geslagen. Men ziet zoowel op straat als op avond japonnetjes bontcapes dragen, die echter in den regel slechts even de elleboog be dekken. Combinaties van bont en fluweel zijn eveneens modern en het groote voor deel hiervan is, dat men minder kostbaar bont noodig heeft. Zeer practisch is om b.v. een kort bontjasje of oude vos op deze wijze tot een alleszins geslaagde combina tie te laten verwerken. Wij zeggen uit drukkelijk te laten verwerken, omdat zulks speciale vakkennis vereischt en tot het terrein van den bontwerker behoort, wil men althans iets moois dragen. De dure bontsoorten zijn echter lang niet binnen ieders bereik, doch er zijn te genwoordig zooveel werkelijk mooie imi taties, dat men met een beperkte beurs hierop gerust de keus kan laten vallen. Hoe het zij bont of imitatie, capes, crava- tes en wat men ook wenscht te dragen, zijn zeer modieus en bewijzen bij killere dagen inderdaad goede diensten. ZONNEVLEKKEN EN ZONNEBRAND. NETELROOS INSECTEN STEKEN. Wij allen verheugen ons op de warme dagen die de zomer en het begin van de herfst ons brengt. Toch weten wij ook, dat iedere medaille een keerzijde heeft, ook dit geldt voor de warme dagen. In de eerste plaats kan de huid van vele menschen de inwerking der ultra violette stralen niet altijd staffeloos verdragen, vooral niet als men niet eenige voorzor gen en geen wol op het lichaam; kunstzij- vlekken op de huid, vooral ook bij kin deren, hetgeen in vale gevallen aan ondoel matige kleeding is toe te schrijven. In dein regel verdwijnen deze indien luchtige en poreuse kleeding wordt gedra gen en geen wol op het lochaam; kunstzij den onderkleeding werkt zeer gunstig. De gevoelige plekken worden met huid poeder bestrooid en zullen hierdoor spoe dig verdwijnen. Zonnebrand is iets, waaraan slechts wei nigen ontkomen, indien niet de noodige voorzorgsmaatregelen worden genomen. Indien men een gevoelige huid heeft moet men deze nimmer aan de felle' zonnestralen blootstellen, zonder de noodige voorzorgen genomen te hebben. Het gelaat, armen en handen, zoo noo dig ook de beenen worden met vette crème of amandelolie ingewreven en zullen niet zoo spoedig neiging vertoonen tot blaren en vervellen. Men Kan de huid ook invet ten met een mengsel van komkommer-sap, glycerine en rozenwater en daarna poede ren met talkpoeder. Gevoelige plekken worden bestreken met een papje van dubbelkoolzure soda en wa ter, dat men met een watje op de huid brengt. Reeds na eenige uren zal de zonne brand aanmerkelijk minder pijnlijk zijn. Kinderen, die aan zee spelen krijgen veelal pijnlijke roode handen door de in werking van het zoute water en zand, deze kan men het best met zinkzalf behandelen. In de warme maanden hebben kinderen vaak last van netelroos, die zich als plot seling opkomende bulten op verschillende plaatsen van het lichaam vertoonen en erg Hierbij geven wij 'n afbeelding van een sierlijk kleedje, bestemd voor dressoir of siertafeltje. Het materiaal bestaat uit fijn linnen; als borduurgaren kiezen wij witte borduurzijde, niet te fijn. Het patroon van dit kleed gelijkt op het eerste gezicht tamelijk ingewikkeld, maar bij nader beschouwen, bemerkt men, dat dit toch niet zoo is! Legt men het kleed, zooals op het prentje te zien is, dan behoeft één zijde een der langwerpige) niet te worden bewerkt, tenminste wanneer het kleed op 'n muurtafel komt te liggen. De rand bewerkt men in 'n groote, bijna onmerkbare schulp. Iedere schulp loopt van 't eene motief naar het andere. De hoeken echter eischen meer zorg en aandacht. De basis van het patroon blijft wel ge lijk aan die der motieven, welke den rand en het midden sieren, doch zij zijn zooveel bewerkelijker door de guirlandes, welke als sierlijke takken uit de geborduurde bloemen omhoog kronkelen. Toch zullen 'de meesten onzer lezeressen 'n dergelijk handwerkje wel meer onder handen hebben gehad. Vervaardigt men het kleed geheel vol gens patroon, (aan één zijde onbewerkt) dan kan men dien onbewerkten rand uit slaan. Een heel wat bewerkelijken patroontje is het andere. Deze afbeelding geeft u 'n moderne bedsprei te zien. De sierlijke rond kan gehaakt of gebreid worden, ofwel aan gezet, wanneer het borduursel geen hand werk is. Desgewenscht zou men het middenfiguur achterwege kunnen laten, doch dit zal on- getwijfeld afbreuk doen aan de ackuooa- I heid van het geheel. Zooals men ziet is het bloemmotief der korte einde van het sprei eenvoudiger als die der lange einden. Dit motief heeft veel weg van dat uit de medaillon-garneering; alleen de schulprand blijft achterwege. Bestemt men het sprei, dat van zacht zuiver linnen kan worden vervaardigd, voor een éénpersoonsbed, dan is het ge- wenscht de medaillon achterwege te laten. jeuken. Zij zijn veelal een gevolg van een stoornis in de spijsvertering, die veroor zaakt kan worden door sterk wisselende temperaturen. Veel verzachting wordt aan gebracht door het bestrijken met het bo vengenoemde papje op de hinderlijke plek ken. Bovendien geeft men de kinderen een week aaneen iederen morgen na het op staan een glas warm citroen water met een mespunt dubbel koolzure soda en suiker. Netelroos kan ook optreden na het nut tigen van bepaalde gerechten, soms na het eten van havermout, aardbeien, visch, eie ren e.a. Insecten maken het ons in warme dagen ook zeer lastig en als wij liefst zoo rustig, mogelijk zouden willen blijven zitten, wor den wij gedwongen op de vlucht te gaan. Wes pens teken moet men even uitdrukken en uitwasschen met zwakazijn of ammo- niakwater en veelal helpt het opleggen van een plak ui. Wordt men op gevoelige plaatsen gesto ken, b.v. om de oogen, lippen of zooals soms gebeurd op de tong, dan is het noo dig een arts te raadplegen. Muggen ver drijft men door sterk riekende olie achter de ooren en op de handen te wrijven, b.v. lavendel of geraniumolie. Een uitstekend hulpmiddel om insecten te verjagen is te vens, het verstuiven van een of andere vloeistof, zooals er vele in den handel zijn,, welke motten, muggen, vliegen e.a. onge dierte verdelgen. ZON EN ZOMER. Mijn tuin staat in vollen bloei. Het is een weelde van kleuren en vormen. De zaadjes,, soms als zondkorrels zoo klein, die ik een paar maanden geleden, in de aarde legde,, bijna niet geloovend, dat daaruit ooit iets te voorschijn zou kunnen komen, zijn ont- bloeid tot prachtige bloeiende planten. Na de lange periode van koude, waarin de groei werd tegengehouden, kwamen de- warme dagen en alles ging groeien met centimeters per dag. Er zijn alle mogelijke kleuren in mijn tuin vlak naast elkaar, en wat men in het gewone leven tegen elkaar vloekend noemt, is hier geworden tot een prachtige harmonie. En dat alles is ons vrouwen, een aanlei ding, om ons fleuriger en kleurige^ te klee den dan in eenig ander seizoen. Het is een innerlijke drang. Intuïtief voelen we, dat we tot taak hebben, ook en vooral in de zen somberen tijd, het aanzien van onze samenleving wat fleuriger te maken, dan ze er zou uitzien, wanneer we ons even donker zouden kleeden als onze gedachten vaak zijn. Het is volkomen onjuist, de mode in het! algemeen te beschouwen éls een uiting] van behaagzucht of van ijdelheid. Evenmin) kleeden wij ons uitsluitend om ons te laten- bewonderen door het andere, zoogenaamd: sterke, maar juist op dit punt dikwijls uiterst zwakke geslacht. Waarom bloeit een bloem in zulke prach tige kleuren? Och, de wetenschappelijke pluizers vinden voor elke kleur en eiken vorm wel een nuttige verklaring. En die doelmatigheid zal er ten slotte ook wel achter dit alles zitten. Maar hoe ook, het is gelukkig, dat dan toch maar tegelijk ook ons leven door al die pracht wo:*lt ver- mooid en verjongd. Zoo moeten ook wij, vrouwen, zorgen,, dat wij er in den zomer zoo goed, zoo ele gant, zoo frisch en vroolijk mogelijk uit zien. Voor ons zelf in de eerste plaats. Iemand, die goed gekleed gaat, staat sterker dan wie- zich ongelukkig gevoelt in ouderwetsche, slecht passende, afgedragen kleedij. Om dat zekere, moedige gevoel te krij gen, dient onze jurk, zoowel wat kleur erx stof als model aangaat, zich aan te slui ten niet alleen bij ons figuur, onze teint, maar ook bij ons innerlijk. Daarom is het dikwijls zoo moeilijk, om in een winkel een jurk te vinden, die ons heelemaal aanstaat. We zouden dien hals wat wijder uitgesneden willen hebben, dat kraagje bevalt ons nu eenmaal niet, die mouwen zouden iets langer moeten zijn, dan was dat japonnetje ideaal; of als die jurk nu eens van dié stof gemaakt was, ja dan En zoo komt de vrouw met een eigen smaak, ik zou haast zeggen: met een eigen, innerlijk, er als vanzelf toe, te grijpen naar schaar en draad en naald en naaimachine, om zelf aan het werk te gaan. Als de zomer in het land is, komt dan niets zoo uitstekend te pas als „Het Prac- tische Modeblad", dat alles geeft, wat we behoeven, dat op aanvrage verkrijgbaar is bijde moderedactrice van dit blad, Nwe. Havenstraat 58, Den Haag, tegen inzending van 10 cent porto. Het is een kwestie van.' enkele uren, om een vlot japonnetje in el kaar te zetten, waarin we ons zoo heerlijk veilig voelen, omdat het precies aansluit bij ons geheele wezen. Vandaar dan ook, dat wij eenige dui zenden dankbetuigingen van lezeressen in. ons bezit hebben, die deze vreugde van het zelf maken van hun kleeren hebben ge smaakt. Vandaar ook, dat wij met gerust heid durven zeggen: Als ge 't nog nooit hebt gedaan, begin er dan vandaag mee! ELEONORA. EEN MIDDEL TEGEN MOEHEID. Indien men vaak op moet blijven, niet tegenstaande men zeer moe is en dit na tuurlijk niet nalaat de sporen hiervan op het gelaat tot uitdrukking te brengen, is het volgende eenvoudige middel gemakke lijk aan te wenden. Men dompelt een doek in heet water, zóó heet als men het verdragen kan zon der de huid te schaden, en bedekt het ge laat hiermede gedurende eenige minuten; dit eenige malen herhalen en daarna den doek in koud water dompelen, hetg; eveneens tweemaal herhaalt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 8