Dit numtner bestaat uit 2 maner! ASPIRIN UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Buitenlandsch weekoverzicht FEUILLETON. No5629 Woensdag 1 April1936 Buitenland. iiS^rl UNO VAN AiTENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Ontstemming tusschen Parijs en Londen. Eden's rede maakt echter weer veel goed. Duitsch- land meent het Rijnland te moe ten versterken. In afwachting van Hitler's voorstellen. De Duit sche verkiezingen. Italië en de sancties. De Europeesche staatslieden zijn in de afgeloopen week in hun poging tot „pacificatie" van Europa niet veel verder gekomen. Dit ging overigens ook' moeilijk, in verband met de Duitsche tegenvoorstellen en zonder deze voorstellen, ontbrak' eigenlijk el ke basis, waarop men verder had kunnen onderhandelen. Desondanks heeft het ook' in de afgeloopen dagen niet aan spannende momenten ont broken. Vooral de strijd om de in terpretatie van het accoord der Lo- carno-mogendheden tusschen Lon den en Parijs heeft eenige dagen lang de gemoederen in beroering gehou den. Reeds voor dat Duitschland Zijn afwijzend antwoord aan de Locarno- mogendheden had doen toekomen, hadden Eden en Lord Halifax ver klaard, dat het betreffende accoord voorstellen, geen ultimatum inhield. (Men voelde zich door Londen ver kocht en verraden. Het best is deze ontstemming wel tot uiting gekomen in het hoofdartikel van de officieuse „Temps" van 25 Maart, waarin Frank rijk onomwonden dreigde een einde te maken aan de Volkenbondspoli- tiek1 van de collectieve veiligheid. De rede, die Eden daarna in het Lagerhuis heeft gehouden, heeft de beide landen weer wat samenge bracht. Speciaal Eden's verklaring, dat de veiligheid der Fransche en Belgische grenzen voor Engeland van vitaal belang is en dat hij, Eden, niet de eerste minister van buitenlandsche zaken wilde zijn, die zich zou ont trekken aan een Engelsche handtee- k'ening, wekte te Parijs groote vol doening. Door zijn houding ten op zichte van de Britsche verplichtingen heeft Eden het Fransche volk' meer gegeven, dan men had verwacht. In Engeland meenen intusschen ve le lieden, dat Eden in zijn toezeggin gen aan Parijs veel te ver gegaan is. Het Engelsche publiek' geeft Hitier over het algemeen gelijk, dat hij een einde heeft gemaakt aan een een zijdige verplichting en in ieder geval wenscht men niet, dat een paar dui zend soldaten in het Rijnland" aan leiding zullen worden tot een groot Europeesch conflict. Hoewel ook' te gen deze overtuiging nog wel iets iets in het midden te brengen zou zijn, is het desondanks goed, dat zij De Metamorphose van Corpus Delicti. 2) Een ieder weet hoe zelfs de best overlegde plannen soms kunnen mis lukken. Den volgenden morgen op 't vastgestelde uur voor 't vertrek der eerste diligence, kwam er onver wachts oponthoud. De passagiers, Madame Del Sarto incluis, waren al len gezeten, de plaatsen betaald, maar de koetsier, „zesvingerige" Joe, ont brak. Na een half uur wachtens bleek het dat hij een herberg was binnen gegaan, met het doel om een hart versterking te pakken; ongelukkiger wijs had hij twist gekregen met den kastelein, die hem in stede van drank, een kogel in de maagstreek had be zorgd. Met het zoeken naar 'n plaats vervanger, die men moest inwijden, ging veel tijd verloren, en, intusschen kwam de diligence van Violet aange reden, stopte juist lang genoeg om de dorstige paarden en den koetsier te laten drinken, en reed toen voor- uit. En zoo gebeurde het dat, in plaats van de eerste op den weg te zijn, de diligence, waarin de prim af donna was gezeten, in Sagetown tof stil stand was gedoemd, terwijl de con- bestaat en dat er rekening mede moet worden gehouden. Het gevaar, dat de Engelsche regeering zich anders te veel in Fransch vaarwater zou be geven, is lang niet denkbeeldig. Wat dit laatste, gezien de Fransche hou ding, zou beteekënen, is zonder meer duidelijk. Deed men Frankrijk's zin, dan zouden de militaire verdragen van voor 1914 weer schering en in slag worden. Dit zou het einde van den Volkenbond zijn en het oorlogs gevaar ongetwijfeld nader brengen. De verklaring van Eden, dat de technische beprekingen tusschen de generale-staven thans een geheel an der karakter hadden dan van voor den wereldoorlog en dat een gene- rale-staf niet het recht en de macht bezit een land te binden, moet in dit verband dan ook verheugend wor den genoemd. Ook Duitschland heeft intusschen nog geen wijziging in zijn houding gebracht. Berlijn is nog steeds van meening, dat Frankrijk verantwoorde lijk is voor de schending van het pact van Locarno. Parijs' hoeft er dus niet op te rekenen, dat Duitschland op een of andere wijze schuld zou bekennen. Duitschlands recht om het Rijnland te versterken is een van de punten, die den Duitschers het meest ter har te gaan. Door het Fransch-Russisch pact meent Duitschland, dat het aan twee zijclen door sterke militaire mo- i gendheden bedreigd wordt. De ver sterking van de westelijke grens zou voor Duitschland dus een noodzake lijkheid zijn. Een oplossing in de richting, dat Duitschland zou beloven, geen ver sterkingen in het Rijnland aan te leg gen, is. dus zoo goed als uitgesloten. In Duitschland is men Zondag ter stembus getogen. Resultaatuitge bracht 44.932.938 stemmen, waarvan voor Hitier 44.389.140, dus bijna 99 pCt. Verrassend kan dit voor de Duit sche regeering zoo gunstige resultaat intusschen niet genoemd worden. Reeds eenige weken tevoren had het Ministerie van Propaganda het sein gegeven tot een grootsche en luid ruchtige verkiezingscampagne. De lei ders van de partij vlogen van de eene Duitsche stad naar de -andere, hielden daar redevoeringen voor tienduizen den toehoorders ,de radio deed haar werk, enz. enz. Zelfs Hitier, die toch. gezien den internationalen toestand, zich eigenlijk' met andere dingen zou moeten bezighouden, is gedurende de geheele verkiezingscampagne den boer op geweest. Onder deze omstan digheden kan de verkiezingsuitslag nauwelijk verwondering: opwekken. Mussolini heeft intusschen nog steeds zijn goedkeuring niet aan het accoord van de Locarno-mogendhe- current uit Violet vroolijk over den weg hotste naar het punt toe waar Corpus' Delicti en de Lamme Kiote op hun slachtoffer lagen te wachten. In de Violet-koets bevonden zich 4 passagiers, drie mannen en een vrouw. De mannen, een presbyteri- aansch predikant, een politie-beambte en een reiziger voor een Chicago- sehoenenfabriek. Reeds op 'teerste gezicht zou men van de vrouw gezegd hebben, dat ze „een oude vrijster" was; ze heette miss Lorena June, van Currency, Kansas, en ze verdient zeker een nadere beschrijving. Miss June's leeftijd blijft natuurlijk onbepaald; maar ze moet in '65, toen Lee capituleerde, toch al een vrij aardige lengte hebben gehad. Ze was lang en mager, niet heel hoekig, maar zwaar gebouwd en ste vig. Het haar was zwart, grof, en naar achteren gekamd; haar gelaat lang en smal; groote mond met dun ne lippen, vast op elkaar geklemd. Ze droeg een bril met bijzonder groo te glazen, een donker kleed, bruin strooien hoed met roze linten ge garneerd. Ze zat zooals ze de heele reis over gezeten had stok stijf rechtop, bewegingloos, zwij gend, met op de knieën een kolossale hoedendoos, waarop een parapluie lag, terwijl ze met hare groote, brui ne, bloote handen alles in evenwicht hield. Het gesprek wilde niet vlotten. De den gehecht en al evenmin zijn hou ding bepaald ten aanzien van een eventueele bezetting van het Rijn land door Italiaansche politietroepen. Ten aanzien van dit laatste is dit overigens niet zeer belangrijk, want het stond reeds van te voren vast, dat Duitschland een dergelijk voor stel toch nimmer zou kunnen aan vaarden. Het blijft eigenlijk nog steeds een raadsel, hoe men in Lon den tot een dergelijk voorstel heeft kunnen komen. Het gerucht, dat Mussolini zijn goedkeuring afhankelijk zou maken van een opheffing der sancties, heeft Rome echter gedementeerd. Men zal zich niet onttrekken aan de verplich tingen, die voortvloeien uit het ver drag van Locarno. Desondanks zal er in het Abessijn- sche geschil toch spoedig een rege ling moeten worden gevonden. Bij de komende conferenties, die Euro pa opnieuw den vrede moeten garan- deeren, kan men Italië onmogelijk missen. Wil men met Rome rustig kunnen confereeren, dan zullen de sancties intusschen opgeheven moe ten z'ijn. De commissie van dertien, belast met de regeling van het Abes- sijnsche geschil, zal zich dan ook wel zooveel mogelijk met haar werk haas ten. (Nadruk Verboden). TERRORISTEN V E R O O R E> E E L D Zeven terroristen onder wie twee studenten zijn door het krijgsgerecht te Constanza veroordeeld tot in to taal 4.1 jaar gevangenisstraf Alle ver oordeelden zijn van Bulgaarsche na tionaliteit. o DE WACHT AANGEZEGD. Havas meldt uit BerlijnHet mini sterie van luchtvaart heeft zelf aan de pers geen enkele mededeeling ver strekt omtrent het vliegen van twee Duitsche vliegtuigen boven Straats burg. Alleen werd verklaard, dat men den Franschen luchtvaart-attaché in kennis had gesteld van de wijze waar op het incident geregeld was. Volgens een door den Franschen attaché, Leon Poincaré, verstrekte mededeeling zijn de beide vliegers op bevel van generaal Goering voor twee jaar opgesloten in een concentratie bureau. Bovendien heeft de minister van luchtvaart hem medegedeeld, dat voortaan iedere vlieger, die op on regelmatige wijze boven Fransch, Bel gisch of Engelsch gebied zou vlie gen, gerechtelijk vervolgd zal wor den wegens het misdrijf van verraad, waarop de doodstraf staat. dame had voortdurend hare mede reizigers gadegeslagen met een blik die van wantrouwen getuigde, alsof zij ze verdacht van oneerlijke bedoe lingen ten opzichte van haar hoeden doos. Eens was de politieman een verhaal begonnen, maar de brillegla- zen van miss June bleven zoo hard nekkig en afkeurend op hem geves tigd, dat hij geheel de kluts kwijt raakte, en van de anecdote niets te recht kwam. De paarden gingen een goeden draf, toen de diligence plotseling stop te, met een ruk, die de passagiers voorover deed zwaaien, uitgezonderd miss June, die niet gemakkelijk uit de plooi kwam. Er kwam achtereenvolgens een schok, een trilling toen de graf stem van Corpus Delictie: „Handen op!" riep. Deze uitnoodiging was tot den koet sier gericht, maar de passagiers bin nen in wachtten geen tweede af. Drie paar handen werden in een oogwenk in de hoogte gestoken met een kracht, die de halsboorden der eigenaars tot over de ooren joeg. Miss June keek verbaasd, maar zei niets; alleen hield ze haar hoedendoos met vasteren greep omvat. Toen ging 't portier open, de loop van een revolver werd zichtbaar, en daarachter een gelaat dat de drie mannen tot wanhopige pogingen dreef om hunne handen door de zoldering der' koets te ste ken. Langzaam dwaalden de sombere DE GEVOLGEN DER OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Volgens de eerste officieele ra ming van den gouverneur zijn 80 per sonen verdronken en 2822 gewond in den loop van de vorige week 'in verband met de overstroomingen in Pennsylvanië. o ACHT DOODEN OP ONBEWAAK TEN OVERWEG. Op een onbewaak'ten overweg in 't centrum van Byron (Georgia) is'n trein in botsing gekomen met 'n auto bus. Er zijn minstens acht dooden en vijf gewonden, allen inzittenden van de autobus. o DE COMMUNISTEN TOT TATOENG DOORGEDRONGEN. Uit Chineesche bron wordt ver meldt, dat een duizendtal communis ten te Tatoeng, aan den spoorweg tusschen Peking en Paotoe, is aan gekomen. Tatoeng is geplaatst on der het regime van het oorlogsrecht. der daad geschieden zal, zullen Ka mer en Senaat nog voor Paschen worden ontbonden. 1 f DE OUDSTE VROUW VAN POLEN OVERLEDEN. Te Warschau is de J oog'sche vrouw Channa Debora Hannover in den ouderdom van 113 jaar overleden. Tot haar laatsten dag was ze gezond en kon steeds zonder bril lezen. o VERVROEGDE VERKIEZINGEN IN BELG IE Uit regeeringsikringen verluidt, dat de verkiezingen voor het parlement, die oorspronkelijk in Juni zouden ge houden worden, vervroegd zullen worden tot 10 Mei. Wanneer dit in- zorgt Aspirin voor een betere circulatie van het bloed en veroorzaakt zodoende de uitscheiding van schadelijke stoffen, die pijnen veroorzaken. iDaarom ookvoorUNeemt J hef produet van vertrouwen 23 oogen over de passagiers, tot ze op miss June bleven rusten. „Mooi weertje, dames en heereri', zei de zware stem. „Hoort eens, man", sprak cle da me, „je kunt niet binnen komen. Ik wil niet met landloupers reizen; er zitten hier toch al genoeg verdachte lui, en ik wil er geen meer bij heb- 'oen. Zorg dat hij op den bok komt te zitten, koetsier!" „Je hebt volkomen gelijk, miss, zei Corpus, ,,'t Is een min zootje, en we zullen ze alleen verder laten trekken. Schuif dezen kant uit, ik zal je er uit helpen." „Mij er uit helpen Ik ben volstrekt niet van plan er uit te gaan, en als ik 'twas, zou ik zonder je hulp er wel uitkomen. Maak dat je wegkomt, jou leelijkert. Koetsier, waarom rijdt je niet door?" „De dame begrijpt niet wat er aan de hand is, kolonel," liet de politie man zich hooren. „Ziet U miss, we worden aangehouden; en ziet U... „Jawel, ik zie een gek'. Ik zie hem vlak in 't gezicht. Als 't een kwestie is van aanhouden, houd jij dan je mond, des te "beter kan je je handen ophouden. Je bent me een fijn merk. Jelui ziet er potsierlijk uit, allemaal op een hoop, en de pooten in de lucht! Zou je niet weer een mop gaan vertellen?" „Bravo dame!" zei Delictie. „Je bent meer waard dan een heel circus met een stierengevecht op den koop GRAAF CAVADONGA VAN ZITN VROUW GESCHEIDEN. j Graaf Cavadonga, de oudste zoort ex-koning Alfons van Spanie, heeft Cuba verlaten op weg naar New Yorkt, waar hij zich naar Frankrijk zal in schepen. Het genacht gaat, dat hij thans definitief van zijn vrouw, die hem, zooals men weet, niet vergezelt, gescheiden is. o NIEUWE „DOODENDE STRAAL'1 UITGEVONDEN. Een Argentijnsch officier heeft, naar wordt gemeld, een „doodende straal" uitgevonden, welk'e aanvallen van bombardementsvliegtuigen kian verhinderen en een „onzichtbaren muur" zou vormen, die vliegtuigen welke hem passeeren te pletter ziou doen vallen. o FABRIEKSBRAND. 1 j I Te Mechelen woedde in de Dub- belhuizenstraat een brand, waarbij de groote meubelfabrieken Mommens en: een drietal woningen van particulie ren afbrandden. Alle voorraden en machines zijn door het vuur verhield. De schade bedraagt millioenen fran- 1 kén. Bij' het blusschingswerk1 werden' twee personen zwaar gewond. 1 ER NS TIG VERKEERSONGELUK'. Op den weg van Blanc Misseront naar Le Quesnoy in het Walenland had een botsing plaats tusschen een luxe auto en een vrachtauto, die bei den groote vaart hadden. Drie per sonen werden daarbij gedood, terwijl twee anderen gevaarlijke verwondin gen bekwamen. o— BRAND IN WEESHUIS. Een geweldige brand heeft hëtj weeshuis van Bargi'kan geheel ver nield. Een aantal verpleegden is om gekomen of zwaar gewond. o EEN VOLLEDIGE TREIN PEiRj STOOMSCHIP VERZONDEN. Met het Noorsche s.s. Belparail werd uit de Antwerpsche haven ver zonden een volledige trein, bestaan dei uit 27 wagons van 45000 kilo en 5 lo comotieven van 60.000 kilo. De vracht! is bestemd voor den Chineeschen' Staat. De inlading werd bijgewoond door den Chineeschen gezant in Bel gië en het gemeentebestuur van Ant werpen. toe; maar zaken zijn zaken, en de tijd gaat voorbij, heb dus de goed heid hierheen te komen. Laat die hoedendoos maar staan, die is vei lig; de maatschappij is er aansprake lijk voor." „En ik zeg je dat ik niet vam plan ben uit te stappen. Tweemaal' heb ik 't gezegd, en dat is genoeg; en al ging ik er uit, nooit zou ik mijuf hoedendoos achterlaten. Waar ik ga, gaat die mee, en waar ik blijf, blijft die ook. En ik kan je dit er bijl zeggenals je dat pistool op ma aanlegt, dan dan, krijg je een opstopper." Met beide handen greep ze dersl knop van haar parapluie, en zich in postuur zettend, wachtte ze de ver dere gebeurtenissen af. „Mevrouw," sprak de dominee met trillende stem, „ik geloof niet dat deze goede heer iets kwaads in den zin heeft jegens u; en ik meen dat onder de gegeven omstandigheden,; en ten einde bloedvergieten te voor komen, het voor U 't raadzaamst zou zijn om uit te stijgen." „Wat weet jij er van ouwe kaal kop Hij heeft net zooveel van een' heer als jij van een man; als je zoen met hem ingenomen bent, waarom stijg je dan zelf niet uit om metheml mee te gaan? Is het niet genoeg om iemand z'n bekomst te geven van dei heele sekse (Wordt vervolgd), j voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Uitsluitend verkrijgbaar ir de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cis. 1 "i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1