Firma L. J. VEERMAN DAMMEN 45 cent Een KERKBOEK een lichtend geschenk in donkere tijden. Rechtzaken. Binnenland. m Plaatselijk Nieuws knedend zoodanig bevochtigd, dat de massa fijn kruimelig wordt, zoodat ze gemakkelijk breedwerpig over het te behandelen perceel kan worden uit gestrooid. Gewoonlijk is 0.6 liter wa ter per K.G. zemelen noodig. Het mengen en bevochtigen kan geschie den in een kuip. Om morsen te voor komen moeten de kuipen niet al te vol gemaakt worden. Een goede men ging kan ook verkregen worden in de trommels, die gebruikt worden voor de ontsmetting van granen. Ook hierin moet eerst drooggemengd wor den en daarna wordt water toege voegd. .Nakneden van de massa is noodig, daar ze in de machine gaat klonten. De werkzaamheid van het middel hangt ten nauwste samen met het tijdstip, waarop het wordt uitge strooid. Noodig is, dat de emelten boven den grond komen en dit doen deze alleen, wanneer de temperatuur te droog is. Men wacht dus met het niet te laag en de grond ook niet al uitstrooien tot een ,,zachten" dag. Desnoods kan men eerst een klein stukje van een perceel behandelen. 'Ziet men hiervan resultaat, dan kan den volgenden dag, wanneer het weer gunstig is gebleven, de rest worden bestrooid. Het uitstrooien geschiedt in den middag, de emelten komen n.l. alleen des nachts boven den grond. Parijschgroen is een zeer sterk maaggif. Het is dus noodig, dat voor zorgsmaatregelen worden genomen om inademing van het poeder te voorkomen. Dit kan geschieden door bijl het afwegen en het mengen, een doek' voor den mond te binden en kleine wattenpropjes in den neus te doen. Wanneer de massa vochtig is, kunnen doek en watjes verwijderd worden. De menger moet geen open wonden hebben. Na de behandeling worden de handen goed gereinigd. Er moet voor gezorgd worden, dat dat geen vee van het klaargemaakte mengsel eet. Is bij het klaar maken eenig materiaal gemorst, dan moet dit zorgvuldig worden opgeruimd. Ze kerheidshalve houde men het vee plm. 3 welken uit de behandelde wei landen, bij: regenachtig weer zijn 2 weken voldoende. Op bouwland mag het mengsel niet worden ingeëgcl. (Steeds ga men na, ,of het middel succes heeft opgeleverd en ook of er nog veel levende emelten in den grond zijn achtergebleven. Zoo dit het geval is, dan herhale men de be handeling op een gunstiger tijdstip. Zij die bezwaar hebben tegen het gebruik van het giftige Parijschgroen, kunnen gebruik maken van het veel minder giftige kiezelfluoornatrim of kiezelfiuoorbarium in dezelfde of in iets grootere hoeveelheid, maar de uitwerking daarvan is niet zoo snel en ook niet zoo zeker. Men neme echter ook bij aanwending van dit middel de noodige maatregelen om inademing enz. te voorkomen. Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen en de daarbij" werk'ziame ambtenaren alsme de b'ij' de Rijkstand- en Tuinbouwcon- lenfcen. Rijwiel zonder reflector: C. v. d.1 Veen, f 3. Rijwiel zonder licht: K. N., Wijk en Aalburg, berisping. IdemG. A. K-, Genderen, f 3. Politieverordening v. Zaltbommel: G. v. d. L., Zaltbommel, f 10. Politieverordening van Waalwijk J. B. d. L., Waalwijk, f 5. Vuurwerk afsteken: J. K., Game ren, berisping. Rijden over voetpadC. H. M-> Waalwijk, f 3. Zitting van Woensdag 25 Maart, 1936. InvaliditeitswetA. J. V., Raams- donk, f 2. IdemA. A. L. S., Loon op Zand, f 0,50. Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem maal f 3. Idem Idem Idem f3.—. Idem Idem f3.—. Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem L. V., Dongen, f 3. J. P. v. T., Dongen, f 3.-—. j. T., 's-Gravemoer, f 3. G. T. S., Waalwijk, f 3. J. J. S., Dussen, f 3. H. C. S., Dongen, f 3. M. M. v. R., Waalwijk, 2 H. v. R., Wijk, fl.— A. d. P., Almkerk, f 3. H. F. v. d. P., Waalwijk, W. D. K., Waalwijk, f3.—. J. L. F. J. K., Waalwijk, Teneinde den prijs van de ondermelk te steunen en tevens een stimulans te vinden om de kaasproductie eenigs- zins te beperken, heeft de Nederland- sche Zuivelcentrale onder goedkeuring van de Regeering het vorige jaar een aantal contracten afgesloten met zui velfabrieken, die zulks wenschten, voor levering van melkpoeder tegen een prijs van f7.per 100 kg. Op verzoek van de Zuivelcentrale heeft de Nederland- C en D respectievelijk f 3.60 en f 3.10 per 100 K.G. zal bedragen: de steun- vergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonslers C en 'D, rewaarden en wel vanaf de oprich ting in 1905 en tot slot is hij Kerkvoogd te Ammerzoden, voorzit ter van de Polder van Bokhoven, lid - r„ vrv. h. dagelijksch bestuur „Geldersch zal respectievelijk f3.en f2.50 perT a u ri u\ u inn KO, Landschap en lid van het bestuur 100 K.G. bedragen. NIEUWE BACONREGELING. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van 30 Maart a.s., de nieuwe baconregeling in werking sche Meelcentrale, die meer direct in zal treden. Y'oor en aleer tot een in- Vraag het maar eens aan Uw' Ouders waar zij hun KERKBOEKJE of TEKST vandaan kregen. BOEKHANDEL HEUSDEN. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE 's BOSCH Zitting van Maandag 23 Maart, 1936. VisscherijwetR. A. v. O., Zalt bommel, f 3. StrooperijA. -v. D., Brakel, f 5. Idem: J. J. S„ Rijswijk, f2.50. Veiligheid VerkeerW. B., Waal wijk, f 6. Ondeugdelijke remmenW. H. [M B., Waalwijk, f 20. Niet behoorlijk' uitwijken en geen richting aangevenA. P. J. P., Dru ilen, berisping. Links houden: P. T. K., Waspik f4.—. Geen richtingL. v. d. W., Kaats heuvel, f 2.50. Geen richting: C. A. v. d. S. Waalwijk', f 2.50. Te zware1 lading en zonder rem jC,. v. H., Gameren, 2 maal f 7.50. iMotor en rijw. reglementC. v. H'., Gameren, f 4.r Driewieler zonder licht: J. v. T Waalwijk, f 3. Geen goed nummer en letter: T S, Andel, f 2. J. v. H., Almkerk, f 3. A. v. H., Almkerk, f 3. T. C. v. E., Waalwijk', f 3. J. C. D., Kaatsheuvel f 3. J. J. C.; Kaatsheuvel, f 3. G. v. B., Almkerk,f 3. M. B., Waalwijk, f 3. A. S., Waspik, f 3. M. K., Andel, f4.—. Straatsch.H. K., Gameren, f 10. Idem M. C. v. S., Gameren, f 10. L. o. verb, grondW. K. v. d, L., Zaltbommel, f 5. IdemF. v. d. W., Zaltbommel, f5. Voertuig z. licht: H. A. K., Waal wijk, 2 maal f5. Rijw. z. achterspatbord: P. G. R., Sprang, f 3. Rijw. z. licht: H. v. B., Dussen, f3.—. Met 3en naast elkaar rijden: C. S., Waspik, f 3. IdemJ. P. S., Waspik, f 3. Los rijden en valschenaamM. pVT. H., Ammerzoden, 2 maal f 20.—. contact staat met de beoogde afne mers van melkpoeder (veevoederhande laren en bereiders van mengvoeder voor pluimvee) den verkoop van de gecon tracteerde poeder ter hand genomen. Deze transactie leverde natuurlijk ver lies op, omdat een hoogeren prijs voor de melkpoeder aan de zuivelfabrikan- ten moest worden gegeven, dan van de afnemers kon worden terugverlangd. Ware dit niet het geval geweest, dan zou de normale handel zich natuur lijk wel op dit artikel hebben geworpen en ware tusschenkomst der centrales niet noodig geweest. INLEIDING TOT HET DAMMEN (J. W. van Dartelen) DAMBORDEN DAMSCHIJVEN Firma VEERMAN - Heusden DE CRISIS. (Historisch). Bij den Gemeente Ontvanger in Den losch kwam dezer dagen Hannes zijn geldelijke verplichtingen voldoen. Toen lij zich hiervan gekweten had, vroeg de ambtenaar minzaam en vriendelijk „En Jannes, wat denk je van de crisis „Ach, meneer!" luidde het antwoord, „ze soijen 'nen kneup van oewen Zondag- schen jas en die zette ze an oew onder- iroek 1" o POOTAARDAPPEL-VERGUNNINGEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat, evenals het vorig jaar, de mogelijkheid bestaat om de bij tuinbouwteeltvergunning toegestane oppervlakte vroege aardappelen uit te breiden tot 67°/0 van de oppervlakte, in 1933 beteeld met vroege aardappelen, onder voorwaarde dat de aardappelen, geteeld op deze vergunning, ter keuring worden aangeboden aan den Nederland- schen Algemeenen Keuringsdienst, terwijl voorts van deze aardappelen alleen die loven de maat 55 mm. vóór 1 Augustus ter veiling mogen worden aangevoerd. Bedrijven kleiner dan 8 H.A. komen niet in aanmerking voor deze aanvullende vergunning, aangezien by deze bedrijven het toegewezen percentage de 67 °/0 reeds bereikt. Aanvraagformulieren voor deze extra vergunningen zijn verkrijgbaar bij de ver schillende provinciale landbouwcrisis-orga nisaties, atd. tuinbouw. De tén vorige jare uitgereikte pootaard. appel vergunningen zijn ook voor 1936 van kracht. KrjK UIT! "RÏJDT VEILIG! Onder dezen titel heeft de A.N.W.B. een handig-, beknopt overzicht uitge- gevne van de regels voor vefkeer en veiligheid, welke, zooals iedereen ei ken dag kan zien, nog op groote schaal worden verwaarloosd. De automobilist en de fietser, de voetganger, karrevoerder, koetsier, ie der die aan het verkeer deelneemt, zal er nimmer spijt van hebben, eens een uurtje te spendeeren aan dat nieu we boekje, omdat, ook al meent hij de verkeersregels wel te kennen, er toch altijd nog voorschriften en wenken zijn, die over het hoofd gezien worden. „Kijk uit! Rijdt veilig!" zal door den A.N.W.B. op zéér groote schaal ver spreid worden; het is voor ieder, ook voor niet-Ieden, aan de A.N.W.B.-Bu- reaux gratis verkrijgbaar. o NED. ZUIVELCENTRALE. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de aangelegenheid der annuleering van melkpoedercontracten van de Ne derlandsche Zuivelcentrale in het af- geloopen jaar zich als volgt heeft toe gedragen. Hieruit volgt uitdrukkelijk, dat de operatie alleen maar zoolang en zoo ver zou worden voortgezet, totdat het doel, dat men zich voor oogen stelde, bereikt was, me;t andere woorden, tot dat de zuivelfabrikanten geen prijs meer zouden stellen op afkoop van melk poeder. Oorspronkelijk was het plan, 5030 ton over te nemen. Toen het scheen, dat deze hoeveelheid bereikt zou wor den, is machtiging gegeven eventueel verder te gaan. De verkoop van de melk poeder ging tegen den vastgestelden prijs allerminst vlot. Toen bleek, dat enkele fabrikanten de contracten, die zij gesloten hadden, wenschten te an- nuleeren, en de overeOakomstige hoe veelheden nog niet waren verkocht, kon de Meelcentrale daartegen geen enkel >ezwaar hebben; dit kon voor de Zui velcentrale, respectievelijk het Land- Douw-Crisisfonds, alleen maar een fi- nanciëel voordeel opleveren. De aan vragen tot annuleering zijn dan ook ingewilligd, maar met de annuleering kon niet verder worden gegaan dan tot aan. de hoeveelheid der contracten, die de Meelcentrale met de afnemers had gesloten. Toen deze hoeveelheid bereikt was, moest de annuleering wor den stopgezet. De aangevraagde annu leering zijn in tijdsvolgorde afgewerkt en de na 2 September 1935 binnen gekomen aanvragen moesten worden afgewezen. Toen daarna de prijs van de onder melkpoeder aanmerkelijk steeg, ont stond er natuurlijk bij degenen, die nog leveringsplicht hadden, sterke neb ging om ook te annuleeren. Na overleg met de Nederlandsche Zuivelcentrale, welk overleg door om standigheden eenigszins vertraagd werd, heeft de Minister evenwel gemeend, de verdere annuleering niet te kunnen goedkeuren, maar degenen, die de ver plichting tot levering had aangegaan, aan deze verplichting te moeten hou den. Aan de Nederlandsche Zuivelcentrale, de contractante, is nu opdracht ge geven, deze verplichting te doen uit voeren. o MINIMUMPRIJZEN! CONSUMPTIE- MELK. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zullen ingevolge besluit van het Dagelijksch Bestuur der afdeeling Zuivelsteun van de Nederlandsche Zui velcentrale voor de hierna genoemde door den Minister van Landbouw en Visscherij aangewezen gemeen ten, met ingang van 29 Maart 1936 de volgende minimumprijzen per liter voor den verkoop van consumptiemelk gelden: Gelderland. 7 cent. Zaltbommel en Zuilichem. Noord-Brabant. 8 cent. Heusden, Raamsdonk. o STEUN VERGOED ING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcen- trale maakt bekend, dat de steunver- goeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 8 Maart tot en met 14 Maart 1936 voor de kwaliteitsklassen dividueele inschrijving zou worden overgegaan heeft de Minister van Landbouw en Visscherij aan de ba- confabrieken de gelegenheid gege ven, gezamenlijk in te schrijven op de door hem vastgestelde voorwaar den. De overgroote meerderheid der baconfabriekën heeft hieraan voldaan en er is een overeenkomst bereikt op een bedrag van f2.80 per 100 K.G. geslacht gewicht, waarbij voorts aan de fabrieken geen belemmerende bepalingen ten opzichte van hun be drijven meer fijn opgelegd. Het be drag kbn lager zijn dan "het tot nu toe geldende, omdat geen rekening gehouden wordt met de verminde ring van de slachtingen tep gevolge van de uitvoerbelemmeringen en de daardoor vrijgekomen capaciteit. Bij het bedrag is in aanmerking geno men een bezetting van de fabrieken, HH die het uiteindelijk noodzakelijk zal maken, wil men met deze bedragen Hgg rondkomen, dat concentratie van I slachtingen bij verschillende bedrij- ven zal plaats hebben, -waardoor de noodzakelijke saneering wordt verkre- gen. Dit zou bij een in^ividueele in- schrijving ook bereikt zijn, maar daar x op de thans gekozen wijze een ge leidelijker saneering kan worden be reikt, heeft de Minister gemeend, aan deze wijze van behandeling de voor- H keur te moeten geven. Voorts kon een verlaging van het oorspronkelijk 1 door de Nederlandsche Veehouderij centrale in uitzicht gestelde be drag in overweging worden geno men, omdat besloten is, geen bijzon deze vergoeding voor het export- recht te geven. Door deze twee ver anderingen zal het mogelijk zijn, een zeer aanzienlijke besparing te ver krijgen op de kosten van slachting. AMMERZODEN. - Heden viert de WelEd. Gest. heer H. C. de Jongh, Notaris te Am merzoden, zijn zilveren ambtsjubile um, waarbij tevens vermelding ver dient, dat het „Notariaat Ammerzo den" sedert het jaar 1813 steeds bij deze familie berustte. De jubilaris werd geboren te Zalt bommel op 4 Mei 1873, werd candi- daat-notaris in 1896, om vervolgens in 't najaar van 1903 zijn loopbaan aan te vangen op het notariskantoor te Ammerzoden bij zijn oom Notaris A. Hoeflaken. Notaris de Jongh bekleedde in den loop der jaren tal van openbare func ties; zoo werd hij o.a. in 1899 be noemd tot secretaris van de Polder Puil; daarna van de polders Hedel- Ammerzoden en Well en vervolgens tot Dijkgraaf in het Polderdistrict- Bommelerwaard boven den Meidijk welk ambt hij op 6 April a.s. i21/2 jaar uitoefent en in verband waar mede door de Dijkstoel het spoedig te openen nieuwe gemaal te Aalst den naam werd gegeven van Dijk graaf H. C. de Jongh". Na de hoogwater-periode 1925-'26, waarbij'hij zich in zijn hoedanigheid als Dijkgraaf bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt (wij allen denken nog met huivering aan die lange en bang© nachten) verkreeg hij de" zilveren wa tersnood-medaille, met tevens de be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Van 1899 tot 1903 was Hij lid van den gemeenteraad en Kerkvoogd te Zaltbommel, en maakte verder ook deel uit van de Gezondheidscommis sie en wel als lid-secretaris en voor zitter. Ook heeft hij zitting gehad in de Staten van Gelderland, terwijl hij van den beginne af voorzitter is geweest (en nog is) van de Kamer van Koophandel voor de Neder-Be- tuwe, in welke kwaliteit hem bij ge legenheid van zijn i21/2-jarig jubi leum door genoemde Kamer de ge denkpenning wigrd verleend. Bij de opening van de brug te Zaltbommel was het als vanzelf No taris de Jongh weer als invloed rijkste persoon van dit gewest die als woordvoerder moest optreden bij de overdraging aan de Regeering van het Monument met het opschrift „Noord en Zuid verbonden" bij welke gelegenheid hem de „Jheroen Bosch penning" van de stad 's-Hertogen- bosch werd overgereikt. Verder is hij nog voorzitter van de Unie van Waterschapsbonden in Ne derland en van den Geiderschen Wa- terschapsbond, welke bonden hij me de heeft opgericht; voorzitter van de veiling Zaltbommel en Omstreken en secretaris van de Oudheidkamer voor Zaltbommel, Bommelerwaard en Hee- Stichting „Crisissteun" zoowel voor den Landbouw als voor den Midden stand in Gelderland. Uit een en ander blijkt toch wel voldoende, de zeer gewichtige posi tie en vooraanstaande plaats, welke notaris de Jongh in dit gewest (Bom melerwaard) inneemt, zoodat hij met recht mag worden genoemd de in vloedrijkste persoon van deze streek; die steeds het vertfouwen heeft ge had van de vele cliënten in zijn uit gebreid notariaat. DUSSEN. Alhier werd aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld de. door de Doetinchemsche politie ge zochte M. E. aldaar. Later is de aan gehoudene door den majoor der Rijksveldwacht naar Doetinchem over gebracht. Bij den landbouwer Boender en Bax bleven plotseling een twee tal beste werkpaarden dood. In het eerste geval wordt de schade niét en in 't tweede gedeeltelijk door ver zekering gedekt. Alhier had onder architectuur van den heer M. Hanegraaf te Hank de aanbesteding plaats van een sla gerij met woonhuis voor rekening van den heer Fr. Pennings alhier. Het timmerwerk is opgedragen aan A. v. Biezen alhier voor f 1018, het metselwerk aan A. v. Pelt te Hank voor f 1825. v Dezer dagen viel op de pa pierfabriek alhier een onderstel van een der groote ketels in elkaar, waar door een gedeelte der fabriek werd stilgelegd. Desondanks werden die betrokken arbeiders toch aan 't werk gehouden op andere afdeelingen. Met 't herstellen heeft men direct een aan vang gemaakt. GIESSEN. Zondagavond j.l. hield Ds. Benders, na ©en verblijf van 37 ja ren, afscheid van de gemeente Gies- sen-R ijs wijk. Het kerkgebouw -was overvol, zoodat zich velen met een staanplaats moesten behelpen. Zijn- Eerw. had tot tekst gekozen 1 Petrus 5 vers 7„Werpt al U bekommernis sen op Hern, want Hij zorgt voor U." ZijnEerw. deed vooral hierin uit komen, dat na zijn langen arbeid, de behoefte der gemeente niets ver anderd was, want de ouderen waren heengegaan en jongeren in de plaats gekomen en die hadden ook weer hunne bekommernissen. Na een uit voerige uiteenzetting der tekstwoor den werd door Z.Eerw. gedankt en daarna gezongen Gezang 54 vers 5. Hierna sprak Z.Eerw. de gemeente een afscheidswoord toe, inzonderheid tot kerkeraad en kerkbestuur, Burge meester v. d. Schans, den heer Bronk- horst, hoofd der Chr. Landb. school J l en het Hoofd der school den heer Kooijman alhier. Daarna sprak Zijn Eerw. over allen den zegen uit. Ds. Benders werd vervolgens toe gesproken door den heer Herwijnen. Spr. deed uitkomen, dat er altijd een goede verstandhouding is geweest tus- schen kerkeraad en kerkbestuur en er altijd aangenaam gewerkt was en hoopte dat Z.Eerw. nog vele jaren van zijn rust genieten mag. Verder sprak de Burgemeester en zei dat altijd in de 22 jaren, die hij als Bur gemeester fungeerde een goede ver standhouding was en men elkander met raad en daad had bijgestaan. Hierna wenschte de heer Kooij man Ds. B. nog menig rustig jaar toe, mede namens zijn voorganger de heer Boer, thans wonende te Bre da. Ds. Henkels sprak als consulent en zei, dat hij in den korten tijd dat hij Ds. B. heeft mogen kennen, hij vele goede raadgevingen van hem heeft ontvangen. Tot slot werd Ds. Benders staande toegezongen Ps. 20 vers 1 en 2. WAALWIJK. Bij de gehouden voorjaarskeu- ring van springstieren alhier, werden de stieren van de navolgende eige naren goedgekeurd G. v. d. Hoven, Loon-op-Zand; C. v. Gorcum, Kaatsheuvel; D. Oerle- mans, Kaatsheuvel; J. Zijlmans, Was pik; A. Kamp, Waspik; Z. W. Bier mans, Waspik; W. de Jong, St. Joa- chimsmoer; J. Klijn, Drunen; J. Klijn, Elshout; G. Pulles, Drunen; A. v. Delft, Drunen; L. v. Pelt te Capelle; J. Pruyssers te Capelle; J. v. Pelt, Sprang; A. Vos, Wed. P. Klux en C. A. Baijens allen te Waal wijk. o m m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6