T oorj aar Sterher licht Laat Uw Bril tijdig nazien, en dan natuurlijk bij M. NORT, Gorinchem 5. P. Cattkhnyzes h (o's Bank Jt.V. Und van aitena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Zusterhuis 6. Schoonmaak Gediplomeerd Opticien. Dit nummer lestent uit 3 lianen A. VERSCHUUR-BAERT No5630 Vrijdag 3 April1936 Buitenlandsch weekoverzicht tblef. No is R.a.a.m.sdon.lcsTreer. Agentschap van dt A«sterdawsche Baak Jt.VAmsterdam Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote lette: s naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Crisis Hypotheekaflossingswet 1936. I. Eenige jaren geleden was er een tijdperk van buitengewone duurte, dus ook' van zeer hoogte prijzen der vaste goederen en daarmede overeen stemmende huren. Velen hadden zich een bestaan weten te verwerven door het exploiteeren o.a. van woon- en winkelhuizen, voor een goed deel met behulp van hypotheken, op deze wijze een flink inkomen verkrijgende over het zelf daarin gestoken geld. In den loop der laatste jaren geraakte deze categorie van huiseigenaren hoe lan ger hoe meer in moeilijkheden. De waarde der huizen daalde en daarme de ook de huren, terwijl de vaste lasten als hypotheekrente, grondbelas ting enz. slechts weinig minder wer den. Het was een hoogst moeilijk vraagstuk om deze eigenaren te hel pen zonder tevens andere belangheb benden b.v. de hypothecaire schuld- eischers ernstige schade te berokke nen. Bij de in het hoofd van dit ar tikel genoemde wet zijn er nu voor schriften uitgevaardigd om de hy pothecaire schuldenaren, wat de af lossing betreft, binnen zekere grenzen te beschermen. De strekking der wet is neergelegd in haren volledigen ti tel: „Wet van den 7den Februari 1936, houdende bijzondere maatrege len ter voorkoming van opvordering onder bepaalde omstandigheden van hoofdsommen, tot waarborg waarvan hypotheek op onroerend goed is be dongen en ter voorkoming van vexa- toire beslagen." Aangezien het voor zeer velen belang lean hebben meer in bijzonderheden te weten hoe de re geling der wet is, willen we hare voornaamste bepalingen in het kort weergeven. Een schuldenaar, wiens onroerend goed met hypotheek is bezwaard, kan zich wenden tot den kanton rechter, binnen wiens ambtsgebied het verbonden goed is gelegen, ten einde uitstel te bekomen van zijne verplichting tot aflossing der hypo theek' of vermindering van tusschen tijdsche aflossing, een en ander indien hij met uitwinning wordt bedreigd, ook indien deze bedreiging den borg, den medeschuldenaar of een derden bezitter treft. Deze bepalingen zijn niet toepasselijk indien de hoofdsom opeischbaar is geworden, omdat de schuldenaar nalatig1 is de verschul- dige rente, de tusschentijdsche af lossing of de zakelijke belastingen of erfpachtscanon te voldoen. Ten aanzien van de tusschentijdsche af lossing geldt de beperking dat de schuldenaar geacht wordt alleen dan nalatig te zijn, indien hij bij eene be dongen aflossing van 2 pCt. of meer per faar van de hoofdsom, niet ten minste 1 pCt. per jaar aflost of ten minste de helft als de bedongen af lossing minder dan 2 p'Ct. per jaar bedraagt. Ter zake van niet-voldoe- ning van verschuldigde rente of tus schentijdsche aflossing, wordt de hoofdsom slechts opeischbaar indien de schuldenaar in de voldoening na latig blijft na ingebrekestelling bij aangeteekenden brief, waarbij hem een termijn van ten minste veertien dagen wordt gelaten om alsnog aan zijne verplichtingen te kunnen vol doen. Ook' zijn deze bepalingen niet toepasselijk indien de hoofdsom op eischbaar is geworden wegens exe cutoriaal beslag, op het verbonden goed gelegd ter zake van niet-na- koming van andere dan door hypo theek verzekerde verplichtingen of wegens faillissement van den schulde naar. Mede zijn deze bepalingen niet van toepassing a. ten aanzien van vorderingen, voortgevloeid uit een crcdiet, als ze kerheid waarvan 'tot een in de akte genoemd bedrag, hypotheek' is ge steld en geopend door eene bankin stelling tot welker gewone werk kring vóór 1 juli 1935 het verleenen van zoodanige credieten behoorde; b. ten aanzien van vorderingen, voortvloeiende uit overeenkomsten, na het in werking treden der wet gesloten. Het bovengenoemde verzoekschrift aan den kantonrechter wordt inge- ge«ft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. diend uiterlijk veertien dagen nadat executoriaal beslag op het verbon den goed is gelegd, respectievelijk verkoop van dit goed krachtens art. 1223 B. W. of van het huisraad is aangezegd. Bij het verzoekschrift wordt overgelegd een staat, behel zende o.m. aard en bedrag van de schulden des verzoekers, zoomede zijn vermogensbestanddeelen en inkom sten. Ter zake van elk verzoekschrift moet een bedrag van f 10,00 ten be hoeve van den Staat worden gestort. Te rekenen van 'den dag waarop een afschrift van het verzoekschrift aan den schuldeischer is verzonden, zoo lang daarop geen besissing is ge geven, welke in kracht van gewijs de is gegaan, kan geen uitwinning worden aangevangen, terwijl de be handeling van een verzoek1 tot fail lietverklaring van den schuldenaar te dier zake van rechtswege wordt ge schorst. Niettemin blijven bedoelde opschortingen achterwege, indien se dert den dag, waarop afwijzing van een verzoek1 in kracht van gewijsde is gegaan, nog geen zes maanden zijn verstreken, tenzij de kantonrechter op gronden yan redelijkheid en billijk heid anders beschikt. Tegen die be schikking is geen hooger beroep mo gelijk. (Wordt vervolgd). ehangselpapier ehangdoek. ehangspijkers. ehanghaken. oenwas. oenders. orstels. ezems. russelsch-aarde. Kunstkalk Verf Lakken Lijnolie. DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEUSDEN. De Duitsche tegenvoorstellen. De toestand nog steeds ge spannen. Sovjet-Rusland en Buiten-Mongolië. De Italianen zetten hun reeks overwinningen in Abessinië voort. Later dan verwacht werd de Duit sche tegenvoorstellen zouden immers reeds den 31 sten Maart worden over handigd heeft Von Ribbentrop, die dit keer aan het hoofd staat van een zeer groote Dui'tsche delegatie, zich met het Duitsche memorandum tot Eden gewend. Intusschen kan niet gezegd worden, dat na het bekend worden van deze voorstellen rekening mag wor den gehouden met een stormachti'gen vooruitgang van de internationale be sprekingen. Vele nieuwe gezichtspunten opent het Duitsche memorandum geenszins en het wederzijdsche wantrouwen, dat naast economische factoren verantwoor delijk meet worden gesteld 'voor den onrust in Europa, vermag het slechts zeer ten deele uit den weg te ruimen. Immers het voorstel om de interimpe- riode tot vier maanden te beperken ontneemt weer heel wat aan de waarde van het overigens loyale aanbod, den status quo in het Rijnland; en aan de Fransche en Belgische grens onder toe zicht van een neutrale commissie te handhaven. Eigenlijk had men van Duitschland iets meer tegemoetkomendheid mogen verwachten. Dat Berlijn evenals tevo ren met beide handen blijft vasthouden aan de souverclniteit over het Rijn land, zai slechts door weinigen wor den afgekeurd. 'De Duitsche aanspra ken op gelijk recht en op het baas-in- eiigen-huis-zijn kan men niet anders dan billijk achten. Indien men te Ber lijn dan ook het Verdrag van Loccarno met inachtneming van de daarvoor in het verdrag zelf geformuleerde verkla ringen had opgezegd en de andere had medegedeeld, niet meer in een een zijdige gedemilitariseerde zone te be rusten, dan had; dit zeker geen slech ten indruk op de wereld gemaakt. Zco als de zaken thans staan, is het ech ter anders. Berlijn heeft zich niet aan het formeele recht gehouden en het mag niet verwachten, dat andere na ties dit zonder meer zullen aanvaarden. Zeker, wij kennen de Duitsche ar gumentatie, dat Duitschland aan twee zijden (Frankrijk en Rusland-via-Tse- cho-Slcwakije) wordt „bedreigd" en dat de versterking van de onbeschermde westgrens wel het minste i-;, dat Duitschland hier tegenover kan ste len. Maar gelooft Berlijn nu werkelijk, dat deze „bedreiging", zelfs indien men aanneemt, dat deze bestaat, reeds bin nen korten tijd een gevaar voor het Derde Rijk zou opleveren. Met al het Duitsche wantrouwen tegenover het communistische Rusland* kunnen wij zulks toch moeilijk aannemen. Over het algemeen hoort men in tusschen verkondigen, dat nu het Duit sche volk, afgezien van een miniem deel, zich ten gunste van de door den Führer gevoerde politiek heeft uitge sproken, Hitier wel! op den ingeslagen weg moet voortgaan. Maar daartegen over blijft het feit, daf als het inderdaad waar is, wat men in Duitsch'and be weert, dat de Führer" het kinderlijk vertrouwen" van zijn volksgenooten be zit, een meer tegemoetkomende hou ding tegenover het buitenland hem evenzeer de lof en het enthousiasme van zijn Duitschers had bezorgd, als zulks bij andere maatregelen de bui- tenlandsche politiek betreffend het ge val was geweest. Oneervol had zoo'n houding voor Duitschland niet behoe ven te zijn. Over Frankrijks houding behoeft men zich geen illusies te maken. Toch be staat er nog een mogelijkheid, dat vruchtbare onderhandelingen gevoerd zullen kunnen worden, en wel, indien de Duitsche rijkskanselier een onom wonden antwoord geeft op de vragen hem door Flandin gesteld. Wat is Duitschland van plan ten opzichte van Oostenrijk, Dantzig, Memelland en het Duitsche deel van Tsjecho-Slowakije? Verstrekt Handdscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gdden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst, Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTJRA. Lomt op deze vragen alsnog een gerust stellend antwoord, dan Hl*j/t er hoop op een betere toekomst bestaan. Sovjet-Rusland heeft een verdrag met Buiten-Mongolië gesloten, dat practisch hierop neerkomt, dat deze republiek bij de Sovjet-Unie wordt ingelijfd. E ke aanval op Buiten-Mongolië zal thans een aanval op Rusland beteekenen. Zoowel aan Russische als Japansche zijde heeft men in de laatste maan den een ongekende militaire activiteit kunnen waarnemen en velen rekenen er dan ook op, dat de oorlog tusschen deze beide staten elk oogenblik kan uitbreken. Zeker is dit intusschen nog WAT K I EST U? VOOR 7 CENT: Zevenbanket, 7 soorten, 7 cent per ons. VOOR 10 CENT: 5 kleine cakes of 6 chocolade eierkoeken. VOOR 15 CENT: Buitenland. 2y2 ons gebr. curscjaotjes 2 ons tosca bonbons 173 2 choc. sierbloemen 2 coffee milk 2 prima \l[% chocolade bruidsuikers eitjes VOOR 20 CENT: 2Va ons praline eitjes of 1 Engelsche cake* VOOR 30 CENT: een heerlijke amandelcake. VOOR 35 CENT: een lekkere Zwitsersche rol, keurig in doos verpakt. A. BA AI JENS HEÜSDBN Botermarkt 88 Telefoon 52. D e p 6 t C. JA MIN. lang niet. Rusland is voor J$pan een gevaarlijke tegenstander en vele po litici en militairen in Tokio voe.en dan ook veel meer voor een uitbrei ding van de Japansche invloedssfeer naar het Zuiden. Dat vindt men ge makkelijker en het gaat met veel min der kosten gepaard. Lang zal men j hierover intusschen niet in het onzekere behoeven te blijven, want mocht er een oorlog uitbreken, dan moet dit spoe dig gebeuren. De voor het klimaat zeer gevoelige Japansche soldaten kun nen slechts in lente, -zomer en herfst in N.O.-Azië strijden. De Italiaansche troepen in Abessinië gaan rustig' voort steeds grootere Abes- sijrische gebieden te veroveren. Thans zijn ook de keurtroepen van den Negus in 'den slag bij het Asjangimeer ver slagen, waarna een Italiaansche colonne Gondar heeft bezet. Van de pogingen tot verzoening die op het oogenblik door de commissie van dertien wor den ondernomen, trekt men zich niets aan. Intusschen gaat de toestand ervoor Ethiopië bedenkelijk uitzien. Dcor de jongste Italiaansche offensieven7 in het Oosten van het land dreigen voor Addis Abeba thans alle verbindingen met het buitenland verbroken te worden. Ge beurt dit, dan is verdere tegenstand voor den Negus overbodig geworden. (Nadruk verboden). o GRIEPEPIDEMIE IN WISCONSIN. 1 In den staat Wisconsin heerscht een griep-epidemie. Honderddui'zlen- den bewoners liggen ziek'. o HEVIGE STORM: BOVEN DE ZWARTE ZEE, Op de Zwarte Zee woedt een storm, wparbij de windsterkte tot 11 is gestegen. In de haven van Novro- rossisk heeft men het laden en lossen! der schepen moeten staken, terwijl de telefoonverbindingen tusschen deze stad en Ros tof verbroken zijn. Op. de Kaspische Zee bedraagt de wind sterkte 7. o MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Bij Mount Clemens in Michigan isl een militaire jager neergestort, waar bij de bestuurder, een leerlingj-Vlie- ger, werd gedood. MUSEUM INGESTORT. Het nieuwe gedeelte van het natio naal museum te Antiochië is inge stort. Vijftig arbeiders die de laatste hand aan het gebouw verrichtten wer den onder de puinhoopen bedolven. Tot dusver zijn 6 zwaargewonden te: voorschijn gebracht. Men vreest dat meer dan 20 personen om het leven: zullen zijn gekomen. o DYNAMIETONTPLOFFING. 1 Tijdens werkzaamheden voor den aanleg van een spoorweg te Lancal is een dynamiet-patroon ontploft. Hierbij werden twee werklieden ge wond. j o ONLUSTEN IN MEXICO. Vele dooden en gewonden. In eenige plaatsen in Midden-Mexi- oo is het Maandag tot bloedige bot singen gekomen, waarbij1 in totaal 16 dooden vielen en 25 personen ern stig gewond werden. Onder de doo den bevinden zich verscheidene kin deren. o— BOTSING TUSSCHEN .TWEE MAR INE VLIEGTUIGEN. Twee marinevliegtuigen zijn in de lucht met elkaar in botsing gek'omenl buiten Tateyama, in de prefectuur; Tsjiba. De beide machines werdén! vernield. De inzittenden, twee offi cieren, zij op slag gedood. o GEEN WAARZEGSTERS MEERl IN ROEMENIE. De Roemeensche regeering: heeft alle voorstellingen, Séances en ma nifestaties van magische kunst en occulte wetenscha*ppen verboden. Ook waarzegsters zullen hun beroep niet meer mogen uitoefenen. o VLIEGONGELUK IN ENGELAND!* Twee dooden. De heer Nu thai 1, die zijn eerste so lovlucht als leerling van de Hampp shire vliegclub maakte, is van groo te hoogte gevallen na een botsing) die door zijn schuld te wijten was! met een ander vliegtuig. Beide be stuurders zijn gedood. I o SPOORWEGAMBTENAREN TEE! DOOD VEROORDEELD. Dinsdag hebben zich te Novosi birsk' zeven hooge ambtenaren van het district Tomsk van den grooten Siberischen spoorweg voor den krijgs raad te verantwoorden gehad. Zij wer den er van beschuldigd spionnage- diensten te hebben verricht, zoome de in opdracht van een vreemde voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard 2 ons bitterkoekjes 2 frou frou wafels 2 gesort. wafels 2 neteitjes 2 zaDgvogeleitjes iy2 ons wellingtons —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1