Plaatselijk Nieuws warme Zuiden, de zwaluw zal spoe dig volgen. De Kievit, de merel en vele andere vogels hebben reeds ei eren. De Natuur zal spoedig haar schatten in volle pracht ten toon- spreiden en ons allen naar buiten lok ken. Vooral in de jeugd ontwaakt dan de lust om door bosch en veld te zwerven. Het zijn in het bijzonder de vogels en hun nesten, die de belang stelling zullen trekken. Jammer, dat deze belangstelling zoo dikwijls verkeerde vormen aan neemt en ontaardt in het uithalen of verstoren van nesten. De broedtijd is voor de vogels toch al een tijd vol gevaren. Van alle kan ten worden er aanslagen gepleegd op nesten, eieren en jongen. Soms lijkt het wel, alsof men ze hun plaatsje onder de zon niet gunt, en dat terwijl wij de vogels zoo noo- dig hebben. Niet alleen, omdat zij het evenwicht in de Natuur helpen be waren en dus nuttig zijn, maar voor al omdat zij zooveel vreugde in ons leven brengen. Met allen aandrang doen wij daar om een beroep op ouders en opvoe ders om de aandacht van de jeugd te vestigen op het verkeerde van het uithalen van nesten. Er zullen maar weinig jongens zijn, Idie zich uit echte wreedheid aan een nest met eieren of jonge vogels ver grijpen, maar het is vooral onnaden kendheid, die de kinderen daartoe brengt. Met wat zorg en goede lei ding kan men van alle kinderen vo gelvrienden maken. En het gaat hier niet alleen om het belang van de vo- jgels, maar ook om het belang van van de jeugd zelve. reis- en verblijfk., benevens den post verlichüng van de schoolgebouwen, aangezien het is voorgekomen, dat de lessen tengevolge van onvoldoen de verlichting geen voortgang konden van 30 jaar in erfpacht af te staan, er is een overeenkomst in dien zin aangegaan, die loopt van 5 Oct. 1933 tot 5 October 1963. Het bestuur van de melkfabriek acht den tijd van 30 hebben. Ged. St. dringen aan, de aan- jaren te kort, met het oog op de af schaffing van leermiddelen voor de openbare lagere school in langzamer tempo te doen geschieden. Ook hier mede kunnen B. en W. niet accoord gaan. Er worden nog boekjes gebruikt waarop het jaartal 1876, andere met 1889 en 1894 voorkomen. Het college meent dat dit een voldoende argu ment is, om aan te toonen, dat ver nieuwing noodzakelijk is. Dan willen Ged. St. het schoolgeld verhoogd zien. Ook dit komt B. en W. niet wensche- lijk voor, aangezien het practisch geen hoogere inkomst zal opleveren, de verordening pas is vastgesteld en te verwachten is, dat binnenkortten- gevolge van een Wetswijziging, de verordening weer opnieuw vastgesteld zal moeten worden. Het vergunnings recht zouden Ged. St. vastgesteld wil- en zien op f12.50 per f50 huur waarde. Ook dit achten B. en W. niet noodig, evenals het in het leven roepen van een belasting op tooneel- voorstellingen, welke voorstellingen uiterst gering zijn. Ook achten B. en W. het overbodig een heffing in te voeren in verband met de besmet telijke ziektenwet. Het college kan ook niet accoord gaan met verlaging der wedde voor den bode. Wel zou het thans willen voorstellen de jaar wedde voor den gemeente-opzichter te bepalen op f 400, op de begroo ting was hiervoor een bedrag van f 600 uitgetrokken. De heer Meijer vraagt met hoeveel Ged. St. de subsidies voor Groene Vergadering van den raad der ge meente HEUSDEN op Maandag 6 April 1936, des nam. 7 uur Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W. J. N. Wijs. SecretarisWelEd. Heer A. van Delft. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering De Secretaris leest de notulen der vergadering van 16 Maart 1936, die worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken Besluiten van Ged. St. tot goed keuring der raadsbesluiten tot wijzi ging der begrootingen van den vleeschkeuringsdienst der voormalige gemeenten Oudheusden, Herpt en Hedikhuizen. Besluit van Ged. St., waarbij het gemeentebestuur machtiging wordt verleend tot het doen van uitgaven tot de helft der bedragen op de ge meentebegrooting 1936 geraamd. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen Schrijven van den gem.-veldwach ter van Huiten, waarin deze verzoekt ontslagen te worden van de pacht van een stukje gemeentegrond, dat hij vanaf 1920 tegen f 10 per jaar heeft gepacht, onder voorwaarde dat er gedurende de kermis een tent op geplaatst mag worden. Schrijven van den heer Fitters te Herpt, die vraagt hetzelfde perceel tje te huren voor f 5 per jaar. B. en W. stellen voor de beide ver doeken in te willigen, met welk voor stel de raad accoord gaat. schrijvingen zouden zij de overeen komst voor 60 jaren willen doen gelden. B. en W. kunnen de bezwa ren van de directie aanvoelen en zou den de overeenkomst voor 50 jaren doen gelden en wel van 15 Februari 1934 tot 15 Februari 1884. De heer de Haan merkt op, dat het rijk dergelijke overeenkomsten nooit voor langer dan 30 jaren aangaat. Deze termijn acht spr. ook lang ge noeg. Wie kan zeggen, waar het naar toe gaat, als de Nederlandsche gul den zijn waarde verliest. Men kan geen dag vooruitzien,, spr. acht het dan ook bezwaarlijk op het voorstel van B. en W. in te gaan. De Voorzitter voelt de bezwaren van den heer de Haan, aan den an deren kant zijn echter de bezwaren van de directie ook niet ongegrond. De heer de Haan zegt zich niet te kunnen voorstellen dat over 30 jaar de gemeente de directie het vel over de oor en zal halen. De Voorzitter lijkt het daarom geen bezwaar, om de termijn van 30 op 50 jaar te brengen. De heer de Haan acht het geen bezwaar, dat men in 30 jaren het geheele bedrijf afgeschreven moet reeds van gedachten is gewisseld. Door de caféhouders uit Herpt en Hedikhuizen is een schrijven ingezon den waarin wordt aangedrongen om reeds dit jaar de kermisdagen te stellen op den Zondag volgende op den derden Zaterdag in de maand Juli tot Dinsdags daarna. Ook van van den Bond, die alle vereenigingen in de gemeente Herpt omvat is een zelfde schrijven ingekomen. Hoewel B. en W. aanvankelijk hadden voor gesteld, de kermissen dit jaar nog ongewijzigd te doen plaats vinden, heeft het college er geen bezwaar tegen aan dit verzoek te voldoen en reeds in dit jaar de nieuwe termijnen te doen gelden voor de kermissen te Herpt en te Hedikhuizen, voor de kermis te Oudheusden zouden B. en W. dit jaar nog de dagen van voor heen doen gelden en deze samen doen vallen met de kermis te Elshout. Met algem. stemmen wordt over eenkomstig dit voorstel besloten. Verzoek van Heusdens Belang strek kende tot het verleenen van onthef fing van het wettelijk voorschrift be treffende de verlichting van stilstaan de motorrijtuigen en/of instelling van een kostelooze parkeerplaats, waar de auto's zonder eigen verlichting mogen worden achtergelaten. De Voorzitter zegt dat ook dit punt reeds in de vorige vergadering aan de orde is geweest. B. en W. hebben een en ander nog eens bekeken en blijven bij hun voorstel om aan de stel van den heer Verhoeven om bei den te doen steunen. De Voorzitter zal dan eerst het voorstel van B. en W. in omvraag1 brengen, tegen dit voorstel stemmen de heeren Buijs, de Haan, Hubert Verhoeven en Vos. Het voorstel van den heer Hubert Verhoeven om een parkeerplaats aan te wijzen en daarnaast de auto's te vergunnen binnen afstand van 10 me ter van een lichtbron onverlicht te parkeeren, wordt vervolgens met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. De beide wethouders en de heer; Meijer stemden tegen. De heer Buijs zou parkeeren bin nen 10 M. vanaf den hoek van een straat willen verbieden. De Voorzitter zegt dat B. en W. hiervoor in een volgende vergade ring met een aanvullend voorstel zul len komen. Benoeming van een tijdelijk secre taris van het College van Regenten der Godshuizen. Aanbevolen worden: 1. L. C. Verschuur. De uitslag is 2 stemmen op den heer L. C. Verschuur, 5 op den heer H. v. d. Pol, zoodat de laatste be noemd is. De rekening van het Burgerl. Arm bestuur te Herpt wordt voor onderzoek gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Vos, Meijer en H. 'Verhoeven. Brief 'van het Burgerlijk Armbestuur te 'Herpt, houdende verzoek om goed keuring 'van hun besluit tot verhooging der 'wedde van den secretaris-penning-- meester 'met voorstel van B. en W. De 'Voorzitter zegt, dat B. en W. niet 'kunnen voorstellen, dit besluit goed te 'keuren, omdat de begrooting voor 1936 reeds is vastgesteld. De 'heer Meijer vraagt hoe groot het salaris 'is, waarop de 'Voorzitter ant woordt 'van f 50. Het voorstel is het De heer Buijs zegt, dat er tegen woordig veel werk aan is. Toen Herpt nog zelfstandig was, was het heel ge makkelijk om even op het gemeente huis aan te loop en, nu moet de se cretaris-penningmeester daarvoor naar Heusden. 'Het armbestuur heeft als se cretaris 'een zeer accuraat man, daar om 'zou ze diens jaarwedde ook iets willen 'verhoogen. De Voorzitter vindt het jammer, dat het 'armbestuur deze verhooging niet hebben. Dit moet ook kunnen. Er is een rijkscommissie in het leven ge-1 Waterpoort een .parkeerterrein aan te roepen, die er ook op aandringt, de wijzen. In de vorige vergadering is afschrijving niet langer dan op 30 wel het denkbeeld geopperd, daar- jaar te stellen. In 30 jaren is een voor 2 plaatsen, n.l. ook de Visch- fabrieksinrichting ook verouderd. markt aan te wijzen, doch B. en W. De Voorzitter acht dit hier ondenk-1 achten 1 plaats voldoende. Ook het en Wit-Gele Kruis verlaagd willen I baar, de fabriek is uiterst modern I voorstel in de vorige vergadering ge zien. ingericht. Spr. zal het voorstel van daan, om de bestuurders van auto's De Voorzitter antwoordt, dat de g. en w. in omvraag brengen. te vergunnen hun auto's onverlicht UUiUL 1''CL vuuiaicl! "Cl subsidie voor élke vereeniging met Tegen dit voorstel stemmen de hee- te parkeeren onder een lantaarn of j ians °P e rengen, waar egeu f 100 verlaagd zou moeten worden. ren de Haan en Meijer, de andere nabij een andere lichtbron, binnenj £n W" °P ZICh zelt geen öezwaar Waar de vereenigingen moeizaam zijn heeren voor, zoodat ook dit voorstel den afstand van 10 meter van die en' opgebouwd, zeer nuttig werk in het js aangenomen. lichtbron, achten B. en W. bezwaar- belang der gemeenschap verrichten Op voorstel van B. en W. wordt lijk, zoodat zij geheel bij hun aan- en het niet zonder subsidie kunnen eveneens besloten tot verkoop van vankelijk voorstel blijven, stellen, kunnen B. en W. met de het voormalig gemeentehuis te Herpt, Dhr. Hub. Verhoeven kan zich geheel voorgestelde verlaging niet accoord aangezien dit voor de gemeente geen vereenigen met het voorstel van B. gann. waarde heeft en. het niet te zien is en W., waarbij de Waterpoort als De heer Hubert Verhoeven vraagt dat de gemeente het nog eens zal parkeerterrein wordt aangewezen, hoe groot de subsidie is die de ver- noodig hebben. evenwel niet met het voorstel om den eenigingen krijgen, waarop de Voor- Verzoek van de Kerkvoogden van autobestuurders te verbieden elders zitter antwoordt van f150. de Ned. Herv. Kerk alhier om een hun auto's onverlicht te parkeeren, De heer Meijer zou de subsidie subsidie in de kosten van herstelling wanneer nun auto op geen grooter voor het musschengilde willen schrap- van een der hardsteenen pilaren van afstand dan op 10 meter van een pen, dit betreft geen algemeen belang, de toegangspoort van het keridiof lichtbron wordt geplaatst. Spr. kent blJ de begrooting heeft verwerkt, dan De Voorzitter is het daarmede niet cn Kerk, die door een vrachtauto geen enkele gemeente waar dit niet was er van de Zljde van b' 'en W eens en zou de subsidie, die zeer ge- vernield is. Hét kerkbestuur schrijft is toegestaan. Het bezoek van vreem- ring is, er is slechts f 20 voor uitge- dat het gewenscht is dat de pilaar delingen zal door een dergelijke be trokken en het vorig jaar slechts weer jn ouden stijl hersteld wordt, paling beperkt worden, vreest hij. f14.06 op uitgegeven, willen hand- De kosten hiervoor kunnen niet ver- Spr. kan het bezwaar om dit toe te haven. haald worden op den bestuurder of staan niet inzien. De heer Buijs acht de verlaging van eigenaar der auto wijl deze niet ver- De Voorzitter acht het al een be de subsidie voor de muziekgezel- zekerd en niet bemiddeld zijn. Het zwaar, dat, wanneer de lantaarns wor- schappen niet wenschelijk, iedere gul- kerkbestuur heeft zich in contact ge- den uitgedraaid, de autobestuurder den is er in den tegenwoördigen tijd steid met de Vereeniging voor Monu- op de bon gaat. Verder is er het voor de vereenigingen een. Als het de mentenzorg, die de kosten voor her- bezwaar van de plaatsing van een ingezetenen slecht gaat, worden de-1 gtel raamt op f400, in welke kosten auto nabij een hoek van een straat, ze vereenigingen daar de dupe van, vermoedelijk door het rijk een sub- Er is misschien geen plaats in Noord- aangezien zij door de ingezetenen als I sidie van f 200 zal worden verleend, brabant die op dit gebied zoo on- het ware omhoog gehouden moeten Het kerkbestuur zegt verder subsidie gunstig is als Heusden. Neemt men worden. Het bestaan zal wel niet te hebben aangevraagd bij de pro- b.v. de Wijkschestraat eens. van deze f5 afhangen maar nu wil vincie en verzoekt de gemeente even- De heer Hubert Verhoeven merkt men f 5 verlagen, het volgend jaai gens een subsidie van f 50. op dat de auto's daar overdag toch komt men misschien weer met een 1 3 ,gn W. stellen voor eenzelfde ook staan, waarop de Voorzitter ant- verlaging. subsidie toe te "kennen als de pro- woordt dat dit voor hem ook steeds De Voorzitter merkt op da.t B. en vincie aoet, echter in geen geval een ergernis is. W. zich dan tegen een dergelijk voor- hooger dan f50. De heer Hubert Verhoeven vreest ■I zullen verzetten. De heer de Haan vraagt of het dat, als men de vreemdelingen moei- De heer Meijer zegt dat Ged. St. j -niet wenschelijk is bij het kerkbestuur lijkheden in den weg legt, zij naar Op voorstel van B. en W. wordt besloten het genomen raadsbesluit tot ste^ zul'en verzetten. wijziging der begrooting 1935 der B>e heer Meijer ze J 0 voormalige gemeente Hedikhuizen in bet ver gaan zoeken, wat beteekent aan te dringen, om de muur een paar elders zullen gaan en Heusden zul te trekkenen opnieuw het besluit tot °P begrooting een verlaging van meter terug te plaatsen, tot aan den len mijden. wijziging te nemen, volgens het ad- H 5 °P een subsidie. hoek bij Mevr. Merkx, waardoor een De Voorzitter is het daarmede eens, vies van den accountant belast met De Voorzittei is het daarmede eens, mooie verkeersverbetering tot stand ook B. en W. willen daarom alles de controle. Hetzelfde geschiedt met doch als men de verminderingen v. d. zou komen. doen, om het de vreemdelingen zoo ide begrooting van het G.E.B. van Id° gemeenten in de provincie bij el- De Voorzitter gelooft niet, dat het gemakkelijk mogelijk te maken, maar voormalig Hedikhuizen. kaar telt, wordt dit een groot bedrag kerkbestuur daarvoor te vinden zal men moet rekening houden met de Naar aanleiding van een schrijven I en beteekent het wel veel. B. en W. I zijn, het bezit niet de middelen om I eigenaardige gesteldheid van Heus- Van Ged. St. wordt de verordening I hebben gemeend, dat men zijn goe- zelf de pilaar te vernieuwen, zal dus I den. regelende de heffing der hondenbe- ^en moet toonen. geen kosten maken voor de door den De heer Verhoeven erkent dat er lasting gewijzigd en besloten de be- ^e ,beer Buijs verklaart zich tegen heer de Haan voorgestelde verplaat- enkele punten zijn, waar parkeeren lasting voor waakhonden van f 2 op I verlagjng der subsidie s van muziek- sing van den muur. 1 bezwaren oplevert, op f2.50 te brengen. en stierenvereenigingen. De heer de Haan meent, dat de De heer de Haan meent dat de Brief van Ged. St. betreffende aan- B>e heer .Meijer verklaart zich te- gemeente daarvoor de kosten zou auto's niet tegen andere auto's, doch merkingen op de gemeentebegrooting 8>en verlaging van de subsidie vooi moeten dragen. wel tegen de huizen mogen oprijden. H'936de muziekverenigingen, ook de heer De Voorzitter merkt op, dat B. en De Voorzitter zegt dat B. en W. teeks van-belangrijke en minder be- ^>e Voorzitter meent dat men con- tien houden. Men moet hiervoor ech- de automobilisten gemakkelijk te ma- laneriike aanmerkingen betreft die 1 sequent moet blijven, zal eerst de I ter het uitbreidingsplan afwachten, I ken, deze parkeerplaats krijgt nacht- hiefop neerkomen, dat Ged. St. op verlaging van de subsidie voor de het is volstrekt niet denkbeeldig, dat verlichting 1de begrooting van f121000 een be- rnuziekvereen. in omvraag brengen I daarheen een verkeersweg komt. De heer Vos voelt meer voor de Idrag van f800 bezuinigd wenschen 1 Tegen verlaging dezer subsidie ver- Met algem. stemmen wordt hier- j Vischmarkt dan de Waterpoort, voor- te zien I klaren zich de heeren Buijs, Meijer en 1 A;" geen, bezwaar tegen geweest. De 'heer Hubert Verhoeven zou dan willen, voorstellen, de verhooging met 1 Januari 1937 te doen ingaan.. De 'heer Buijs zou de verhooging reeds voor 1936 laten gelden, dit voor stel ondervindt evenwel geen onder steuning, 'zoodat het niet in stemming komt. 'Het voorstel van den heer Hu- bert Verhoeven wordt gesteund door de heeren Buijs en Vos en wordt met algemeene stemmen aangenomen. Reclames 'schoolgeld zullen in be sloten vergadering worden behandeld. De 'Voorzitter stelt nog namens B. en 'W. voor de pastorie te Hedikhui zen telefonisch door te verbinden, wat noodig is met het oog op geneeskun dige en politiehulip. B. en W.stellen voor daarvoor een bedrag van f45. per jaar uit te trekken, waarmede de raad accoord gaat. Bij de rondvraag informeert de heer Meijer wat de beteekenis is van het uitzetten nabij de Mulo. school, de Voorzitter zal daarover zoo aanstonds in besloten vergadering inlichtingen ver strekken. De openbare vergadering wordt hier op gesloten. Met enkele aanmerkingen kunnen c^e an^ere heeren zijn voor ver- B. en W. accoord gaan. Zoo b.v. lagmg. Te&en verging der subsidie met de verlaging der subsidie aan voor stierenvereenigingen verkla- Ide muziekgezelschappen, elk met f5 I ren zi-c^ de heeren Buijs, de Haan en en de stierenvereenigingen elk met I Hubert erhoeven, de andere heeren f 7 en de vermindering der subsidie j zÜn V(X>r v erlagingzoodat de voor aan de R.K. Blindenvereeniging met I stehen van B. en W. ook \oor wat f 2 het verdere betreft, worden aange- B. en W. zouden echter de subsi-1 n2men- Idie voor Groene en Wit-Gele Kruis Voorstel van B. en W. tot wijziging willen handhaven evenals die voor I van het besluit waarbij aan de N.V. het musschengilde, met het oog op Fabriek van Melkproducten der Ver. het algemeen belang dezer vereeni- Zuivelbereiders te R'dam in erfpacht gingen. Bovendien zouden B. en W. is uitgegeven een perceel gemeente- ook willen handhaven, het bedrag dat grond. is uitgetrokken voor het archief en De Voorzitter zegt dat indertijd be lde 30 die zijn uitgetrokken voor1 sloten is, het terrein voorden tijd op overeenkomstig het voorstel van al met het oog op de café's die B. en W. besloten De vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920 voor de Bijz. scholen wordt vastgesteld op f 4,62 het bedrag per leerling dat het open baar onderwijs heeft gekost. Aanvraag van het R. K. Schoolbe stuur alhier om toekenning van het voorschot op de vergoeding als be doeld in art. 101 der L. O.-wetover 1936, Wordt vastgesteld op 80 pCt. van 4,62, alzoo op f3.70 per leerling. Voorstel van B. en W. tot bepaling tijdvak kermis. De Voorzitter zegt, dat over deze kwestie in de vorige vergadering daar zijn. De heer Meijer zou willen wachten tot de nieuwe wijziging van de mo tor- en rijwielwet er is. De heer Hubert Verhoéven vraagt wat deze wijziging zal behelzen, waarop de heer Meijer antwoordt, dat auto's vergund zal worden onverlicht te parkeeren. De heer Verhoeven acht zijn voor stel dan heelemaal geen bezwaar, dit loopt alleen op de wijziging vooruit. De Voorzitter acht het bezwaarlijk, de auto's te vergunnen onverlicht te parkeeren en daarnaast nog een par keerplaats aan te wijzen, dit laatste kost geld en is dan toch eigenlijk overbodig. De heer de Haan wil het voor- HEUSDEN. Vrijdagmiddag vertrok van hier per autobussen het gezamenlijk personeel der dochter-fabrieken van de N.V. Vereenigde Zuivelfabrieken te Rotterdam, om aldaar deel te ne men aan het 23-jarig bestaansfeest. Met enkele genoodigden bestond het gezelschap uit circa 70 man. Volgens 't programma had allereerst de aan bieding plaats van het geschenk van wege het personeel. Vervolgens nam men deel aan een uitstekend diner, waarna men in de gelegenheid gesteld werd den verderen avond gezellig door te brengen door zich te verlusti gen met de vertooning van het vari été-gezelschap J. v. Riemsdijk, onder I 't genot van heerlijke consumptie, Cir ca half vijf was men hier in de beste orde weer terug. Onze stadgenoot, de letterkun dige Harry Poll, werd door de Di rectie van den K.R.O. aangezocht me dewerking te verleenen in het Paasch- programma. Hij zal daarom op Paasch-Zaterdag des avonds plm. 9 uur een vertelling ten gehoore brengen: „Het Kruis aan den Hemel". 2.' H. v. d. Pol. De Voorzitter merkt op, dat het een V°s is tegen deze verlaging. W. met deze opmerking rekening zul- een parkeerplaats aanwijzen om het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2