Plaatselijk Hieuws. Suitenlandsch weekoverzicht HarKtberichteia Voetbalsport Veiliiigberiehteii 's GRAVENMOER. SPRANG-CAPELLE. Vergadering" van den raad de zer gemeente, te houden op Donder dag 9 April, namiddags 7 uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 26 Februari 1936. - 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling gemeenschappelijke regeling keuringsdienst van vee en vleesch. 4. Benoeming lid Burgerlijk Arm bestuur Capelle (vacature T- van Pelt). 5. Vaststelling instructie Gemeen te-opzichter. 6. Benoeming Gemeente-Opzich ter (aanstelling in vasten dienst). 7. Verkoop gemeente-eigendom men (rietveld onder Meeuwen). 8. Kasgeldleening 1936 (opname gelden in rekening-courant). 9. Wijziging begrooting 1935. SPRANG. Maandagavond kwam de stu dieclub van den Chr. Besturenbond onder leiding van haar voorzitter de heer J. W. Genuft in de zaal van den C.V.B. in vergadering bijeen. Na opening werd door den heer Joh. Schiedon als onderwerp ter bespre king ingeleid: „De crisis in verband met de geestelijke verwarring in den tegenwoordigen tijd," waarop een be- sprdking volgde. Haar Voorzitter sprak' hierna nog een woord van dank, waarna de inleider met dank zegging eindigde. SLEEÜWIJK. Op tweede Paaschdag zal al hier vanwege de Gem. Zangver „Ju liana" een openlucht bazar worden gehouden. Naar wij vernemen komen van verschillende zijden cadeaux bin nen, zoowel van binnen als buiten de gemeente. De bazar zal gehouden worden des middags op het terrein van den heer de Waal. 's Avonds zal een fanfarekorps uit de omgeving een concert geven. Op Zaterdag 18 April zal de Chr. Gemengde Zangver. „Looft den Heer" alhier onder leiding van ha ren directeur de heer P. H. v. Rijs wijk, een uitvoering geven in de Ger. Kerk. Het programma bevat ongeveer 130 nummers, waaronder solo's, duet ten, voordrachten, dameskoren en ge mengde koren. Wij zijn er van over tuigd, dat het Zaterdagavond na Pa- schen een gezellige uitvoering zal worden. WOUDRICHEM- WERKENDAM. Naar wij vernemen heeft de heer J. Nagelkerke, voorheen mede leider der Geref. Knapenvereen. „Sa- muël" zijn functie wederom hervat. Maandagmiddag verwondde de timmermansknecht T. Damen zich zoodanig, dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. Zijn linkerhand was tusschen een fraismachine gekomen, waardoor één der vingertoppen werd afgesne den en twee anderen zoodanig werden benadeeld, dat hij vermoedelijk ook nog een tweede vingertop zal moeten missen. HEUSDEN. CAPELLE. SPRANG. VEEN. Zaterdag speelde Achilles I, een vriendschappelijke wedstrijd tegen N.O.A.D. I te Wijk. Uitslag 2o ten voordeele van Achilles. VEILING DRUNEN. Vergadering van den raad der ge meente WOUDRICHEM op Vrij dag, 3 April 1936, des voormid dags1 10 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Jac. van der Lely. Secretaris WelEd. Heer Chr. van Rijswijk. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met het uitspreken van het for muliergebed, waarna hij overgaat tot beëediging van het nieuw benoemde raadslid, de heer A. Pelilkaan. Deze legt in handen van den Voorzitter de in de Gemeentewet voorgeschre ven beloften af, waarop de Voorzit ter mededeelt dat hij thans aan alle vereischten voor het raadslidmaat schap heeft voldaan en hij derhalve als zoodanig zitting kan nemen. Hij hoopt dat hij' in het belang der ge meente met hem op aangename wijze zal mogen samenwerken. Het lid Pelliklaan dankt den Voor zitter voor de tot hem gerichte woor den en zegt dat hij' ten voLle be wust is van de verantwoordelijikfe taak' welk'e het raadslidmaatschap van hem vordert. Hij hoopt in het belang der gemeente te mogen werkzaam zijn, waarbij1 hij opmerkt, dat hij het reeds 4 jaren heeft ondervonden hoe zwaar het leven der arbeidende klasse in verband met de werkloosheid is. Wethouder Viveen zegt nog, dat hij eveneens hoopt, dat het lid Pellikaan op een aangename wijze zal samen werken om de belangen der gemeente helpen te bevorderen. Vervolgens worden de notulen der vergadering van 6 Maart j.l. door den Secretaris gelezen, welke onver anderd worden vastgesteld. Het lid van Wendel de Joode maakt van deze gelegenheid gebruik op te merken, dat hij in de vorige vergadering abusief tegen het ver- leenen van subsidie aan de Gewes telijke Landstormcommissie Dor drecht heeft gestemd. Vervolgens komen de volgende in gekomen stukken ter tafel. Schrijven van den heer C. M- Schaap alhier d.d. 16 Maart j.l. hou dende mededeeling dat hij de herbe noeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Schrijven van den heer H. P. Vos alhier, waarin wordt medegedeeld, dat de benoeming tot lid der com missie van toezicht op het Lager On derwijs in deze gemeente aanneemt. Proces-verbaal van klasopneming bij den Ontvanger dezer gemeente d.d. 28 Maart j.l, aangevende in ontvang sten een bedrag van f 92354.83, uitga ven een bedrag van f96721.38. Schrijven van Ged. Staten dezer provincie d.d., 25 Maart j.l., waarbij het Gemeentebestuur wordt gemach tigd uit de posten der begrooting 1936 uitgaven te doen tot de helft der bedragen in 1935 voor dezelfde posten geraamd, voor zoover zij strikt onver mijdelijke uitgaven betreffen. Verslag ^an den toestand en de verrichtingen van het agentschap der arbeidsbemiddeling over 1935. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Vervolgens komt aan de orde een schrijven van den Inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Hertogenbosch d.d. 24 Maart j.l. waarbij in over weging wordt gegeven de woningen, plaatselijk gemerkt Hoogstraat A. 354 en Molenstraat A. 92 wegens den slechten staat, waarin zij verkeeren, onbewoonbaar te verklaren. Na eenige besprekingen wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten tot onbewoonbaar verklaring van de woning Hoogstraat A. 354 en met 6 tegen 1 stem, die van het lid van Wendel de Joode, tot on bewoonbaarverklaring van de woning Molenstraat A. 92. Het liid van Wendel de Joode is van meening, dat laatstgemeide woning nog door het aanbrengen van verbeterin gen in bewoonbaren staat kan wor den gebracht. B. en W. stellen vervolgens voor, te besluiten tot wijziging van de Bouwv verordening voor deze gemeente, voL gens het overgelegd concept-besluit. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Vervolgens wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den heer Inspec teur van het Lager Onderw. te 's-Her togenbosch, waarin wordt medegedeeld^ dat de Inspecteur voornoemd zich ont houdt van eenige beschouwingen over de door de Vereeniging voor neutraal bijzonder onderwijs alhier overgelegde lijst van handteekeningen, voor de stich ting eener bijzondere lagere neutral© school te Oudendijk en over de dien aangaande door het Gemeentebestuur! bij schrijven van 28 Februari j.l. gedane nadere medëdeelingen en waarin hij mededeelt, dat de beschikbaarstelling) van het gebouw der voormalige open bare school te Oudendijk eerst zal kun nen plaats vinden, nadat een ingrij pende, kostbare verbouwing heeft plaats gevonden. Tevens doet de Voorzitter mededee ling van een schrijven van Ged. Sta ten dezer provincie, dd. 25 Maart/li April j.l., waarin wordt verzocht, om een afschrift van het nader door den) Raad te nemen besluit, betreffende de wijze van medewerking voor het stich ten der bijzondere neutrale school te Oudendijk. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten derhalve een besluit wenschen, waarin die medewerking definitief wordt omschreven, n.l. óf het beschikbaar stellen van het gebouw der voormalige openbare school te Oudendijk óf gelden beschikbaar te stellen voor den bouw eener nieuwe school. Blijkens een het het .vorig jaar opgemaakte begroeting, zullen de kosten van een tweeklassiige school bedragen f9449.50 en van eert drieklassige school f 13750.B. en W. stellen thans voor, in verband met de .omstandigheid, dat de verbouwing van de bestaande school aanzienlijke bedragen zal kosten en deze dan nog zeer moeilijk overeenkomstig de voor schriften zal kunnen worden verbouwd, een nieuw besluit tof medewerking te nemen door gelden beschikbaar te stel len tot een bedrag van f 10300.voor de stichting eener nieuwe school en de begrooting voor 1936 dienovereen komstig te wijzigen. Het lid Holster zegt, dat de ver eeniging genoegen wil nemen met de bestaande voude school ter wille van de kosten, waarin hij eveneens om dat doel heeft toegestemd1. Aangezien thans betreffende de verbouwing verschillende bezwaren zich voordoen, is de eenige weg om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw eener nieuwe schooL Het lid Pellikaan zegt, dat hij er in elk geval! voor is, dat getracht wordt op den Oudendijk weder een school te verkrijgen en kan er zijn. stem aan geven, .dat geldien voor den bouw eener) nieuwe .school worden gevoteerd. (Slot in t'volgend no.) Aan de Bijzondere school alhier werd als kweekeling met akte benoemd de heer Knopbout te Zoelwolde, thans in gelijke betrekking te Tiel. De heer J. J. v. d. Put, directeur der Chr. Zangvereen. „Hallelujah" alhier heeit, wegens zijn vertrek naar Den Hasg, als zoodanig bedankt. T Woensdagavond j.l. werd door het Christelijk Kinderkoor „Frisch Gezongen" alhier, in het lokaal der Chr. Bewaar school een uitvoering gegeven onder lei ding van haren directeur den heer W. G. van den Heetcamp. De orgel begeleiding was in handen van den heer J. Kentie Bzn. De zaal was zoo goed als geheel bezet. De directeur opende den avond met gebed en een woord van welkom te richten tot de aanwezigen, waarna tot afwerkiDg van het welvoorziene programma werd overgegaan Ten gehoore werden ge bracht verschillende tweestemmige liede ren, enkele duetten en solo's, welke over het algemeen goed werden gezongen, te meer, daar in aanmerking moet worden genomen, dat het kinderkoor verschillende leden heeft die nog zeer jong zijn. Het was werkelijk aardig te zien, met hoeveel nauwgezetheid verschillende kinderen tij dens de zangstukjes elke bewëging van den directeur nagingen en opvolgden. Het zou te ver voeren, de verschillende zangstukjes afzonderlijk te beoordeelen, doch een uitzondering dient gemaakt te worden voor het optreden van den 6-jarigen Pieter de Joode L.Gzn., die op keurige wijze een stukje ten beste gaf, genaamd „De drie muzikantjes", waarvoor den jeugdigen zanger een daverend applaus ten deel viel Op verzoek van verschil lende aanwezigen werd dit stukje voor het einde der uitvoering nog eenmaal herhaald, waarbij nogmaals geweldig werd geapplaudiseerd, hetgeen ook alleszins verdiend was. Na de pauze werd nog een cantate van Nederlandsche volksliederen door het koor uitgevoerd, allen tweestemmig, waar mede de uitvoering werd beëindigd. De heer Van den Heetcamp bracht een woord van dank over tot het pubhek voor de goede orde welke tijdens deze uitvoering in de zaal had geheerscht en bedankte verder den kerkeraad voor het beschik baar stellen van het gebouw, en allen die op eenigerlei wijze tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. De bijeenkomst werd met dankgebed ge sloten. Een woord van dank mag zeer zeker hier ook niet worden onthouden aan den heer Van den Heetcamp, die zich weder een vol jaar veel moeite en werk heeft getroost om dezen avond goed te doen slagen, doch van wie gezegd kan worden, dat dit werk niet te vergeefs is geweest, aangezien deze uitvoering heeft bewezen, dat hij als directeur van dit kinderkoor werkelijk eer van zijn werk heeft. Gedurende de vorige week werden aan de vischmarkt alhier 43 zalmen aan gevoerd, waarvoor f 1,08 tot f 1.20 per pond werd besteed brasem 8 tot 9 ct. voorn 3Y2 tot 5 centspiering 4 tot 5 cent; grondel 15 tot 18 ct.bot 17 ct. In de jaarvergadering van de on derlinge paarden- en veeverzekering alhier, werden tot bestuursleden herkozen de heeren C. Ippel Johzn., C. A. Koekkoek en A. v. Drunen. De ontvangsten paarden- fonds bedroegen f 2270.05 en de uitgaven f 1711.28. Het bezit steeg tot f 2864.36. Uitgekeerd werd voor paarden met een bedrag van f4387.45 Voor het veefonds bedroegen de inkomsten f 23 79 tot en de uitgaven f 2437.78. Het bezit daalde tot f 1706.09. Uitgekeerd werd voor 17 runderen tot een bedrag van f 1961 85. De premie zal 1/3 worden verlaagd. Nog steeds geen oplossing in het Locarno conflict. Stappen tegen over Italië gewenscht. Oosten rijk voert den algemeenen dienst plicht in. De toestand in het Verre Oosten. Men kan niet beweren, dat de spanning in den internationalen toestand na het overhandigen van de Duitsche voorstellen veel is verminderd. In Parijs acht men het zonder meer mogelijk, deze voorstellen als basis van verdere onderhandelingen te doen dienen en in Londen stelt men zich wel is waar op het standpunt, dat het Duitsche memorandum ernstig bestu deerd moet worden, doch ook daar is men teleurgesteld. Daar had men zoo gaarne gezien, dat Duitschland beloofd had, in de z.g. interimperiode geen ver sterkingen in het Rijnland aan te leggen. Een dergelijke belofte had de conferentie machine heel wat gemakkelijker in wer king gesteld, dan thans het geval zal zijn. Anderzijds is men in Berlijn ook zeer weinig tevreden over de Locarno-mogend- heden. Men had daar gedacht, dat met het oog op de Duitsche voorstellen, het overleg tusschen de generale staven van Engeland, Frankrijk en België voorloopig wel van de baan zou zijn. Dit is nu echter niet het gevalreeds deze week zal met de besprekingen tusschen de staven te Londen een aanvang worden gemaakt. Wat er nu verder zal gebeuren Voor loopig zullen de Duitsche voorstellen het onderwerp van diplomatieke besprekingen tusschen de Locarno-mogendheden blijven uitmaken. Eerst als er tusschen deze staten een zekere overeenstemming zal zijn bereikt, bestaat er kans op, dat het vredesplan van Hitier aan den Volken bondsraad zal worden voorgelegd. De laatste weken voor den nu spoedig beginnenden regentijd in Abessinië, scbij nen de beslissing in den Abessijnschen veldtocht te zullen brengen Maarschalk Badoglio heeft nieuwe groote successen aan het Noordelijk front kunnen boeken en de sensatie is, dat een sterke Italiaansche afdeeling de stad Gondar onmiddellijk ten Noorden van het Tanameer bezet heeft. De Abessijnsche regeer ing heeft zich nu opnieuw tot den Volkenbond gewend met de opmerking, dat de Italianen on danks hun toestemmend antwoord op de vraag van de Commissie van Drrtien van 3 Maart, of men bereid was vredesonder handelingen aan te knoopen, voort gaan een onverbiddelijken vernietigiDgsoorlog te voeren tegen een volk, dat slechts over weinige wapenen beschikt. Het is te hopen, dat de Raad van den Volkenbond thans eens ernstig zal trachten aan dezen oorlog een eind te maken. On danks alle beweringen van het tegendeel is men in Italië baDg voor een embargo op petroleum en ook van de reeds toege paste sancties ondervindt men zooveel na deel, dat men die maar het liefst zoo spoedig mogelijk opgeheven zag. Middelen om pressie op Italië uit te oefenen be staan er dus zeer zeker en tegenover Abessinië is de Volkenbond verplicht zulks te doen. Oostenrijk heeft den algemeenen dienst plicht ingesteld. De weerklank die deze stap in de Italiaansche pers heeft gevon den, bewijst, dat zulks in overeenstem ming met Rome is geschied. Door de groote mogendheden is deze stap, die een schending van het verdrag van St. Ger> main beteekent, rustig opgenomen. Wat de kleine Entente zal doen, is echter nog niet zeker. In Praag is men niet geheel en al gerust en een protest tegen het eenzijdig opzeggen van de militaire clau sules van het Verdrag van St. Germain behoort nog steeds tot de mogelijkheden. Anderzijds is juist dezer dagen het han delsverdrag tusschen Oostenrijk en Tsje- cho Slawakije gesloten, dat juist door Praag zoo zeer gewenscht werd. Al te groote ontstemming zal er dus te Praag wel niet bestaan. Alles en alles bij elkaar ziet het er niet naar uit, dat de Oostenrijksche stap heel veel stof zal doen opwaaien. De toestand aan de Mongoolsch-Mants- joerijsche grens schjjct eerder te verer geren dan te verbeteren, hoewel een hevige propagandacampagne het moeilijk maakt zich nauwkeurig rekenschap van de situatie te geven. De Japanners eischen op het oogenblik, dat de Russen een groot deel van hun troepen uit Oost-Sibenë zullen terugtrek ken, daar anders het Japansche leger ge dwongen zou kunnen wordeD handelend op te treden. De Russen denken er na tuurlijk niet over, aan deze eischen ge volg te geven. Overigens is men aan beide zijden niet karig met dreigementen. Zoo waarschuwde de woordvoerder van het Kwantoenleger de Sovjet-Unie te bedenken, dat twee machtige naties, nl. Japan en Duitschland een oppositie zullen vormen. Anderzijds verwijt Moskou het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio niet ten onrechte, dat het alle zeggenschap over het Kwantoengleger verloren heeft. Het gaat er thans waarlijk op lijken, dat de oorlog hier nog maar een kwestie van weken is. En om nu tenslotte even van de poli tiek af te stappen, het vonnis over Haupt- mann is eindelijk voltrokken. Daarmede is een einde gekomen aan een zaak, die langen tijd de gemoederen niet slechts in Amerika, doch in de ge- heele wereld heeft bezig gehouden. Haupt- mann, beschuldigd van ontvoering en moord op de baby van Lindbergh, had ondanks het vele tegen hem verzamelde bewijs materiaal steeds ontkend iets met de zaak uitstaande te hebben. Dit is aanleiding geweest tot een heftige discussie over de schuld of onschuld van den verdachte, die in Amerika dikwijls vormen heeft aan genomen, welke een Europeaan over het algemeen tegen de borst stuiten. Op de rechterlijke instanties is deze discussie niet steeds zonder invloed gebleven, zoodat op het laatste oogenblik een zekere Wendel „bekende" zich aan de ontvoering te hebben schuldig gemaakt Deze „beken tenis" heeft men intusschen niet staande kunnen houden. Hauptmann is nu in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ge- ëlectrocuteerd. Daarmede is een einde gekomen aan een weinig verkwikkelijke zaak. GORINCHEM, 6 April. Veemarkt. Aangeroerd310 runderen, 8kalveren, varkens, 38 overloopers en 436 biggen. Prijzen per stuk Zware kalfkoeien f 150— tot 190— Melkkoeien 120.— 99 140— Kalfvaarzen 110.— 99 150 '■Juiste vaarzen 70.— 99 115 - Guiste koeien 70.— 99 110 Stieren 70— 99 125- Pinken 60— 11 80— N uchtere Fokkalveren 8— 12 Idem voor export 2— 99 5— Drachtige varkens 50— 9 80— Natte zeugen 30— 99 50— Overloopers 12 9 22— Biggen 10— 99 15.— ROTTERDAM, 6 April. Aanvoer: 713 vette runderen, 316 vette kalveren, 512 schapen en lammeren, 575 varkens, nuchtere kalveren. Prijzen per K.G. Vette koeien 50 44 2634 Vette ossen 45 41 3034 Vette kalveren 90 75 4855 Varkens (levend gewicht) 34 33 32 Schapen 41 38 30 Lammeren 41 38 29 Prijzen per stuk Schapen 20 17 12 Lammeren 17 14 40 BREDA, 6 April. Op de heden gehouden veemarkt waren iangevoerd 418 stuks vee, t. w. 53 stuks- aoornvee, 65 biggen, varkens en kalveren. Prijzen per pond geslacht: le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 2325 2022 Vette koeien 2123 18 20 46 18 Biggen f 11.0015 00 per stuk. Zondag speelde Juliana I een vriend schappelijke wedstrijd op eigen terrein tegen T. C. I en II comb, uit Vught. De Oranje-Witten hadden een welver diende overwinning bevochten en stuurden de Tricolores met een 30 nederlaag naar huis toe. De v v. Capelle speelde Zondag voor de le klasse B.V.B. op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart tegen W.S.C. 3 en won met 73. Zaterdag speelde de v.v. N.E.O. 3 op eigen terrein een wedstrijd tegen W.S.C uit Waalwijk. Uitslag 70 voor W.S C. S.D.O. 2 alhier spoelde op eigen terrein een match tegen N E.O. 2. Eindstand 20 in het voordeel van S D.O. Veiling van 6 April. Goudreinetten 1823. Idem II 10 17. Bellefleuren 14 16. Idem II 8 11. Engelsche Bellefleur 1618. Cule mans 8 12. Witlof 6-10. Idem JI lj/g 4. Spinazie 513. Juin 13, Wortelen 4 4x/4. knolraap 22y2. Alles per K.G. Roodekool i1/2 9. Wittekool 15. Boerenkool 21/2 3. Bloemkool 4 lü. Knolseiderie 2—6. Alles per stuk. Radijs 2—3VS. Keelen 1—11/2. Ra barber iy2-3y2 Selderie 26. Idem pluk y 1 Alles per bos. Kervel 10-15 per kutje. BELANGRIJKE ORDER VOOR ONZE INDUSTRIE. De „Maasbode" meldt, dat, volgens een persbericht uit Mexico, door het Inter nationaal Handelsconsortium in Den Haag een overeenkomst zou zijn afgesloten voor den bouw van een gedeelte van de Sou theastern Railway, die 800 K.M. lang zal worden. Genoemd consortium bestaat uit een groep groote Nederlandsche maat schappijen, die voor uitvoering van open bare werken in aanmerking komen. Met den bouw van den spoorweg zou over 2 maanden begonnen worden, terwijl er langer dan 2 jaar aan gewerkt zou wor den. De bouwkosten zouden meer dan 50 millioen peso's bedragsn. (De huidige waarde van een Mex. peso is ruim 40 cent). De Nederlandsche industrie heeft hier blijkbaar een flinke buitenlandsche order gekregen. o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4