ail DHir Bestaat ui! 2 Bladen feuilleton! ASPIRIN De Juwelier van Straatsburg. Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 5633 Woensdag 15 April1936 Buitenlandsch weekoverzicht llUiitevifahd. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. zijn de typi |sche sympto men van een opkomen de verkoudheid: Zwaar hoofd en moe gevoel in de benen. Neemt dan hel product van vertrouwen Lang geleden leefde in de schoone en oude stad' Straatsburg zekere Step- hanus Lenoir met zijne familie, als men dezen collectieven naam op de eenige dochter, welke hij bezat, mag toepassen. Lenoir was een man van middelbaren leeftijd en juwelier van beroep; hij had deze kunst in Parijs, zijn geboorteplaats, geleerd, en was wegens zijn fijnen smaak, zijne kun digheid en zijn ijver zoo> beroemd, dat hij meer bestellingen kreeg dan hij kon uitvoeren. Door zijn beroep kwam hij natuurlijk dikwijls in aanraking met onderscheidene klassen der maatschap pij, maar in zijn huiselijk leven was hij hoogst eenvoudig. Hij bewoonde geheel alleen met zijne dochter een klein huisje, en leefde hier in volko men eenzaamheid en afzondering, met niemand "omgaande, want hij had niet eens kennissen, laat staan vrienden. Sedert Stephanus Lenoir met zijn doch tertje op den arm, na de begrafenis zijner vrouw, van dier graf was te ruggekeerd, aldus sedert vijftien jaar, had, behalve deze twee personen, geen menschelijk wezen een nacht onder dit dak doorgebracht. En wat was de re den hiervan? Was het de ongezel lige aard des juweliers? Gedeeltelijk m.sschien; maar zijne handelwijze sproot nog meer daaruit voort, dat datgene wat hij bezat ter bevrediging van alle zijne wenschen voldoende was en al zijne gedachten bezig hield'. Ma- non, zoo heette zijne dochter, en zijn beroep waren alles voor hem. Voor andere zaken had hij ooren noch oogen, ten minste sedert het verlies zijner vrouw, die de vreugde en de zons le vens geweest was, en wier dood eene donkere schaduw over de rest zijns le vens geworpen had. Voor Man on was hij een allergoedhartigste vader en in hare kindsche jaren bewees hij haar duizenderlei kleine diensten en: ver- r.'chttee voor haar vele bezigheden, waarmede een man zich anders zelden bemoeit, want hij was voor zijne doch ter tevens kindermeisje, speelgenoot en leermeester. Toen zij was opgegroeid, vergold zij hem deze opoffering, zorg de voorbeeldig voor hem en verkwik te hem door hare liefderijke zachtmoe digheid. De zeldzame schoonheid, waar mede de natuur haar had toegerust, maakte haar nog dierbaarder aan haar vader, want dit verlevendigde bij hem de herinnering aan hare moeder, wier getrouw evenbeeld zij was. Steeds dribbelde Manon door haar vaderlijk huis heen en weer, of zat voor het venster van haar achterka mertje, dat op den tuin uitzag, en zag er vroolijk uit als een gelukkige, hoewel dan ook opgesloten vogel. De grond, de wanden, de tafels, die gor dijnen, kortom elk hoekje en plekje in het huis, dat uit slechts twee ver diepingen en een zolder bestond, waren bij uitnemendheid zindelijk, en de wei nige keukengereedschappen, welke aan den wand' hingen, blonken als spiegels. Dikwijls schuurde en veegde zij dat gene wat niet vuil was, want dit hielp haar den tijd1 korten. Een ander ge deelte van haar tijd 'wijdde ziij aan haar vogel, want zij voederde een klei ne spreeuw niet alleen zeer geregld, maar zij leerde het diertje ook woor den napraten en liedjes fluiten, welke zij van de straatmuzikanten gehoord had, en het was zoo mak geworden, dat het op haar vinger vloog en op naar werkmandje zittende aandachtig haar werken scheen gade te slaan. Bo vendien moest Manon nog leeren naaien en breien, de eenige kundig heden, welke zij buiten's huis had moe ten leeren; en eindelijk moest zij den pot koken. lederen morgen en iederen middag, als de slag van de groote ouderwetsche klok het uur van het ontbijt of van het middageten verkon digde, stak zij haar frisch, vriendelijk gezichtje met de bruine lokken en de glinsterende blauwe oogen vol "vroo- Iijkheid en liefde, in haars vaders werk kamer en gaf >er hem kennis van dat de maaltijd gereed was. Deze gere gelde loop van eenvoudige plichten en nutijdelijk 3 pakken voor 15 ct. bezigheden hielden haar zoo goed be zig, dat de jaren harer kindsheid al lang voorbij waren, voordat zij door eene gedachte buiten haar beperkten kring werd gelokt. Manon was zeventien jaar oud ge worden, toen er een gebeurtenis voor viel, welke voor haar vader en haar zelve gewichtige gevolgen bad. Eene belangrijke bestelling, waar haast hij was, noodzaakte Lenoir een knecht in zijn dienst te nemen. Hij deed het on gaarne, maar het fijne en kunstvolle Werk, dat hij aangenomen had te le veren, kon anders niet binnen dien be paalden tijd worden afgewerkt. Stepha nus Lenoir was zeer sterk aan het geld gehecht het was hem het lief ste en het dierbaarste ter wereld, en hij 'wist zelf "nog niet hoe hoog hij het schatte. Hij had zich een aardig sommetje bespaard, en daar hij maar weinig werkelijk kostbare uitgaven te doen had, zoo als de meeste menschen die overvloed van gëvd hebben, zoo vermeerderde zijn kapitaal van dag tot dag. Daar zijne toenemende gehecht heid aan het geld echter geene in het oog loopende verandering in zijne va derlijke liefde jegens zijne dochter te weeg bracht, had het eer den schijn alsof 'hij er slechts naar streefde om zijn kind eenmaal goed verzorgd ach ter te laten. Maar hóe dit ook zij, toen Stephanus de bestelling kreeg, gevoelde hij volstrekt geen lust om het aardige winstje, dat hij daarvan hebben, kon, te laten varen, maar of ferde liever zijn vroegeren wensch op, om geen vreemdeling in zijn stil' ge zin. op te nemen, en nam voor eenige weken een knecht iln zijn dienst. Deze knecht was een jonge lands man van hem, die1 op reis was om zijne bekwaamheden uit te breiden. Bertrand 'Lafont zag er tamelijk knap uit en wist door zijne bescheidenheid en zijn gezond óórdeel steeds de gunst en. het vertrouwen van allen, met wie hij in. aanraking kwam, te winnen. Gedurende onderscheidene weken zat hij dagelijks aan tafel tegenover Manon en ontmoette haar ook nog wel op andere tijden van den dag. Het gevolg hiervan, was het ontstaan eener weder- keenige genegenheid. Op zekeren dag toen Stephanus' af- wezendheid hen onverwachts aan tafel alleen Liet, vatte Bertrand den moed om tot Manon bijna een liefdes verkla ring te richten, welke door dit na ïeve, onschuldige meisje niet werd af gewezen. Er bood zich echter geene verdere gelegenheid tot eene nadere verklaring aan, voordat er bijzondere omstandigheden voorvielen, welke aan Manon^s opmerkzaamheid eene andere richting gaven. Het ontging Manon niet, dat er se dert Bertrand bij haar vader in dienst was getreden, eene in 'toog vallende verandering in diens gedrag en stem ming tvas gekomen. (Wordt vervolgd). voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Paaschpolitiek. Fransch- Britsche con troverse. De Fransche tegenvoor stellen over het algemeen koel ont vangen. Duitschland wacht af Een scheuring in de Duitsche geloofsbeweging. Het huidige Paaschfeest stond voor wat Europa betreft, niet in het teeken van de Opstanding, een zich verheffen boven geschillen, groot en klein, die ieder voor zich een oorlogsgevaar inhouden. De te Genève behaalde resultaten, zoo wel in de zitting van de Commissie van Dertien als in de bijeenkomst van de Locarno-mogendheden, komen eigenlijk op niets anders neer, dan op het uitstellen van hoog noodige beslissingen. Verwondering kan zulks intusschen niet baren, indien men bedenkt, dat de noo dige overeenstemming volkomen ontbrak, zelfs tusschen Engeland en Frankrijk. Het best kwam deze Britsch-Fransche contro verse tot uitdrukking op een zitting van de Commissie van Dertien. Nadat Eden opnieuw over de mogelijkheid van ver scherping der sancties in geval van een mislukking der verzoeningspogingen der raadsleden gesproken had, maakte Flan- din een ironische opmerking over Eden's voortdurend aandringen op sancties, ter wijl Engeland in een andere aangelegen heid toch zooveel te goedmoediger te werk wil gaan. Eden antwoordde bier onmid dellijk op, dat in het Itaiiaansch Abes- sijnsche geschil de Italianen het gebied van een Volkenbondsstaat zijn binnenge vallen, in strijd met artikel 16 van het Volkenbondsstatuut. Eden gaf duidelijk te verstaan, dat Engeland ondanks den ernst van de schending van het verdrag van Locarno door Duitschland, dit land, dat zijn eigen grondgebied bezet heeft, toch niet op een lijn wil stellen met Italië. De Franschen moeten zich op het oogen blik in rare bochten wringen wat zij ten aanzien van Italië niet wenschen, willen zij wel ten aanzien van Duitsch land. In Duitschland weet men dat zeer goed en de Berlijnsche bladen wijzen er met veel leedvermaak op, evenals men trouwens den spot drijft met de Fransche tegenvoorstellen, waarvoor het huidige Europa over het algemeen helaas nog niet rijp is. Zoo bijvoorbeeld de internationale politiemachthoeveel landen zullen hier aan hun medewerking willen verleenen F Op het oogenblik waarschijnlijk nog slechts zeer weinigen. Europa verkeert nog niet in het stadium, waarin het mogelijk zal zijn den vrede op eeD dergelijke wijze te organiseeren. Ook in Engeland zijn de Fransche voorstellen dan ook nog al koel ontvangen. Zij zijn over het geheel ge- nomen, dan ook wat utopistisch. Ander zijds stelt men ten aanzien van deze voor stellen te Berlijn de vraag, waarom Frank rijk, indien het den vrede uitsluitend in het kader van het Volkenbondspact wil organisieren, dan niet afziet van het ver drag met Rusland F Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. 1. Intusschen is het niet noodig, dat de Duitsche en Fransche voorstellen reeds thans behandeld worden AHe overijling is hier dan ook uit den booze. Gebleken is al reeds, dat de bijeenkomst te Genève hoofdzakelijk plaats vond, niet omdat de Duitsche kwestie een dringende bespre king behoefde, doch omdat de laatste Italiaansche overwinningen in Abessinië nieuwe problemen te voorschijn hebben geroepen, die de Engelsche politiek niet onverschillig kunnen blijven en al even min op een of aodere wijze bij den sanctieveldtocht van den laatsten herfst passen. Paiijs is dan ook van meening, dat men dan ook de sancties dan maar moet op heffen en den Duce zelf maar een vrede met den Negus moet laten sluiten. Frankrijk wil Italië kennelijk zoo spoedig mogplijk uit den hoek halen, waar de slagen vallen, om het front van Stresa weer te kannen herstellen. Of het in dit streven veel successen zal weten te boeken F Het ziet er voorloopig niet naar uit. Engeland schijnt alles eerder te zullen doen, dan een besluit tot opheffing van de sancties goed ie keuren. En van Musso ini ver wacht geen mensch, dat hij, nu het Ab bessijnsche leger geheel verslagen is, veel water in zijn wijn zal doen. Wat zijn juiste eischen zyn, is niet bekend, doch zeker zullen zij onaannemelijk voor Enge land en den volkenbond zijn, om van den Negus maar niet te spreken. In Duitschland wacht men intusschen rustig af. Men heeft daar gekregen wat men wensebtede herbezetting van het Rijnland. Natuurlijk vindt men het weinig aangenaam, dat de generale staven van Engeland, Frankrijk en België a.s. Woens dag te Londen bijeen komen, doch gezien de openbare meening in Engeland en het j feit, dat de Engelsche regeering een toe ziend oog op de militair-technische bespre kingen zal houden, ziet men hierin geen al te groot gevaar. Desondanks is men nog steeds bang, dat Frankrijk, zoo de verdere onderhandelingen mochten mis lukken, op financiëele sancties zal blijven aandringen. ZoolaDg de kwestie met Italië nog niet geregeld is, behoeft men daarvoor niet al te bevreesd te zijn. En nu wij het toch over Duitschland hebbende Christelijke kerken hebben daar zonder veel moeite een overwinning kunnen behalen op de „Duitsche Geloofs beweging". Graaf Reventlow, een bekend nationaal-socialist en professor Hauer heb ben zich uit deze beweging teruggetrok- trokken, met de verklaring, dat zij welis waar een Duitsch Volksgeloof hadden willen scheppen, doch geenszins van plan waren een „anti-Christelijke" strijdgemeenschap te vormen. En hierin was de beweging den laatsten tijd, vooral onder invloed van de jeugd, ontaard. Zooals reeds gezegd voor de Christelijke Kerk een schoone overwinning, waaruit zij den moed kan putten den strijd onvervaard voort te zetten. (Nadruk verboden.) PUBLIEKE VIJAND I. Ruw geschat, zoo meldt men in Enge land, wordt ieder bewoner van dat land twee maal per jaar gekweld door eet) verkoudheid. Na uitgebreide berekening heeft men aangenomen dat dit de gemeen schap ongeveer 20 000.000 pond sterling per jaar kost. Het is dan ook niet te verwonderec dat Sir Kingsley Wood de verkoudheid betitelt als: „Publieke vijand no. 1". COMMUNISTEN VEROORDEELD. Een twaalftal communisten, die hebben deelgenomen aan een complot in de stad Sliven, zijn naar uit Sofia bericht wordt veroordeeld tot dwangarbeid, varieerenri tusschen 7 en 12 jaar. Te Kustendil is een nieuw communistisch complot ontdekt, in verband waarmet 12 personen zijn gearresteerd. EEN NIEUWE RAMP. De Tel. meldt uit Atlanta Terwijl de geweldige catastrophe, door den orkaan veroorzaakt, nog versch in het geheugen ligt, worden de Zuidelijke staten door een nieuwe natuurramp bedreigt. Door plotselinge wolkbreuken zijn de rivieren in Georgia, Arkansas, Alabama en Zuid en Noord-Carolina zoodanig gewassen dat alle in de dalen gelegen plaatsen gevaar loopen. Diuzenden menschen bevinden zich reeds op de vlucht voor de snel rijzende watermassa's. Voor gemakkelijk was- en afwaswerk. PRO.S-8 PAASCHGESCHENKEN. Te Wilkesbarre werd een persoon ge dood en vier gewond door postpakketten, welke waren verzonden als Paaschgeschen- ken, daar de pakketten bommen bevatten, die bij opening der pakketten ontploften. De politie onderschepte twee bommen, die aan den plaatselijken rechter en voor- maligen sheriff waren geadresseerd. Er schijnt geen verband te bestaan tusschen de als slachtoffers uitgekozen personen. DE WERKLOOSHEID IN ZWITSERLAND Volgens de offlcieele gegevens is het aantal werkloozen in Zwitserland gedurende de maand Maart gedaald tot 98.362 tegen 119.795 in Februari. o EEN WELKOM PAASCHEI. Te Hasselt in ae Belgische Kempen is het lot van 500.000 frank der Brussclsche Tentoonstelling ten deel gevallen aan de vrouw van den werkloozen arbeider J. Schouterden. o TREINBOTSING. De sneltrein ParijsValorbe is in het station Laroche op een losse locomotief ingereden. Volgens de eerste berichten liet het ongeluk zich vrij ernstig aanzien. Een later bericht meldde, dat het ongeluk niet ernstig is geweest en dat van de 20 gewonden er slechts één in het ziekenhuis is opgenomeu. De anderen konden, na verbonden te zijn, hun reis voortzetten. GROOTE VRAAG~NAAR DE MEMOIRES VAN EEN MOORDENAAR. Een uitgeverszaak in New-York heeft voor de Memoires van den moordenaar van de Lindbergh-baby een bedrag van 20 000 dollar geboden. Bruno Richard Hauptmann heeft zyn levensgeschiedenis in de gevangenis van Trenton beëindigd. Het manuscript omvat 60.003 woorden. Toen bekend werd, dat de moordenaar van de Lindbergh-baby zijn memoires schreef, interesseerden talrijke uitgevers van het geheele rijk zich voor dit werk. o AANSLAG OP EEN KERK. Onbekende daders hebben een aanslag gepleegd op een kerkgebouw der Syrische Christengemeente. Zij hebben een deel van het gebouw met benzine overgoten, die zij daarna in brand staken. Men heeft het vuur echter kunnen blusschen vóór het belangrijke schade had aangericht. Uit het onderzoek door de politie is gebleken, dat de brandstichting moet wor den toegeschreven aan zekere politieke groepen, die daardoor de samenwerking tusschen Mohammedanen en Christenen in Syrië in gevaar wilden brengen. Van nationalistische zyde heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt om opnieuw te wijzen op de noodzakelijheid van een MohammedaanschChristelijk eenheidsfront. o TRAGISCHE BRAND. Te Antwerpen-Wilryck is een blok huizen afgebrand, waaronder een groote Cinema en drie winkels. De bewoners konden zich slechts met groote moeite redden. Een 40 jarige vrouw is levend verbrand, terwijl een 12 jarig meisje levensgevaarlijke wonden opliep. Drie pompiers werden eveneens gevaarlijk ge wond. De brand is vermoedelijk aan kwaadwilligheid toe te schrijven. o SCHEEPSONGELUK. Op Goeden Vrijdag is bij de Far 9er een motorboot in den storm omgeslagen, waarbij de drie inzittenden zijn verdronken. o RECHTER VERMOORD. Onbekend gebleven personen hebben Maandagavond den rechter don Manuel Pedregal doodgeschoten. Pedregal heeft de rechtbank gepresi deerd, welke onlangs verscheiden fascis tische studenten heeft veroordeeld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1