Binnenlandsch weekoverzicht BRAND TE VENETIË. Zondag 13 April heeft te Venetië een groote brand gewoed, waardoor verschei dene glas- en mozaïekfabrieken in de asch zijn gelegd. De schade wordt ge raamd op 250.000 lire. OUD BURGEMEESTER VERMOORD. Een onbekende heeft den vroegeren burgemeester van Ceuta, Francisco Iberas Jiménez, met 6 revolverschoten gedood. VLIEGONGELUK. Op het vliegplein te Uevelghem (België) is een groot bombardementsvliegtuig van een hoogte van 300 meter wegens defect aan de motoren naar beneden gestort en totaal vernield. De inzittende piloot R. Briot bekwam slechts lichte verwondingen. o AUTO-ONGELUK. In het Grunewald bij 'Berlijn is een particuliere auto vaa een zeven meter hoogen weg gevallen en eenige malen over den kop geslagen. Van de vijf in zittenden werden er twee gedood en drie zwaar gewond. Vervolg SPRANG CAPELLE. zou niet tot vaste aanstelling: over gaan, het rijk, post en spoor, gaan te genwoordig ook heel vaak tot aan stelling van losvast over. Spreker ver klaart zich voor het doen van een nieuwe oproeping. De heer Timmermans merkt op, dat toen het in de vorige vergadering ging over een bedrag voor het ma ken van een uitbreidingsplan, dit toen niet kon. Kan de gemeente deze f 500 nu wel dragen De commissie die de bouwverordening heeft nage zien is met het voorstel tot vaste aan stelling gekomen. De heer Michaël heeft de heer Verheijden namen hooren noemen. Spreker hoorde dit liever niet. Spre ker acht f 500 als salaris niet te veel de opz. krijgt veel meer werk, dan toen hij 'n salaris v. f 150 met 5 pCt. kreeg, hij heeft in het vervolg een groot gedeelte van de week' voor dit werk noodig. Spreker acht het ech ter billijk, dat een nieuwe oproeping plaats vindt. De heer Timmermans wil spreker zeggen, dat de f 500 voor het salaris er wel zjijn. De Voorzitter merkt op, dat deze er nu ook zijn. Spreker zegt, dat B. en W. een nieuwe oproeping over bodig achten. Het is niet de gewoon te, dat als iemand tijdelijk is benoemd en hij heeft een proeftijd doorge maakt, waarin over z!ijh werk geen klachten zijn ingekomen, men dan een nieuwe oproeping doet. Dit zou un fair zlijn en komt niet voor. Dat er Benoeming Gem.-Opzichter (aan stelling in vasten dienst). Deze benoeming is in de vorige j personen zijn, die het voor minder vergadering aangehouden. De raad willen doen, is mogelijk, doch daar wenschte eerst een instructie vast- i 'khn men niet op ingaan. Dat de op gesteld te zien, nu deze is goed- j zichter als hij tevens aannemer is, gekeurd, stellen B. en W. voor den niet steeds in de gemeente zou zijn, tijdelijken opzichter W. J. V. Willi- is oolk geen beztwaar. Hij is wel beJ genburg in vasten dienst aan te stel len en wel met ingang van 1 April en op een jaarwedde van f 500. De heer Michaël verklaart de stuk- last met het toezicht der brandbluscb- middelen, als echter de brandweer uitrukt, dan ziijn het de brandmees ters, die in functie treden. De ge ken te hebben ingezien en daarbij meente kan niet zoo'n groot salaris enkele brieven te hebben gezien over deze kwestie. De Voorzitter zegt, dat nog enkele sollicitatie brieven z'ijn ingekomen en geven, dat iemand daarvan uitslui tend 'klan bestaan, dan zou daarmede een paar duizend gulden gemoeid zlijn. Wat het noemen van namen be en deze in besloten vergadering dan te bespreken. De heer Michaël zegt, dat wat de heer Vos over de instructie heeft ge sproken, juist is. Nu is er de instructie en als er geen andere gegadigden wa ren geweest, zou spr. met vrijmoedig heid tot vaste aanstelling van den heer v. Willigenburg hebben besloten, doch nu acht hij het billijk, ook anderen gelegenheid tot solliciteeren te geven. Hij zou daarna deze sollicitanten in een geheime vergadering willen be spreken. De Voorzitter zegt, dat de zaak thans van alle kanten besproken is. De gele genheid tot solliciteeren is er geweest en de raad heeft uit die, sollicitanten zijn keus gedaan. Nu opnieuw sollici tanten op te roepen, daar zijn, B. en W. tegen. De heer Michaël meent, dat men een verkeerd standpunt inneemt, als men nu tot vaste aanstelling overgaat, men heeft als raadsleden de billijkheid tegenover de ingezetenen te betrachten. De Voorzitter merkt op, dat de ge meenteraad ook werkgever is en ten opzichte van zijn personeel verplichtin gen heeft. De heer Michaël wil er een, voor stel van maken, om de benoeming van een gemeenteopzichter aan te houden, en hiervoor sollicitanten op te roepen, opdat het gemeentebestuur de gelegen heid 'krijgt tot kiezen van den, beste uit de besten. De heer Verheijden wil dit voorstel steunen, waar er geen andere leden zijn die het voorstel van den heer Michaël mede wenschen te ondersteu nen, komt het niet in behandeling. Hierop komt het voorstel van B. en W. in omvraag. De heer Michaël zegt, dat de raad: overrompeld wordt. een schrijVen waarin wordt aan ge- j treft, ook spreker is daar niet- vbor, drongen op het doen van een nieiu- in dit geval is het evenwel niet erg, we oproeping. B. en W. Zijn even-1 dat dhr. Verheijden den naam vian den wel van meening, dat reeds een keus heer v. Willigenburg heeft genoemd, uit de toenmalige sollicitatie is ge- j B. en W. kunnen niet inzien, dat er daan. De tijdelijk benoemde heeft zlijn veel veranderd zou zijn en daarom proeftijd doorgemaakt en goed voldaan, een nieuwe oproeping zou noodig zijn. zoodat het naar de meening van B. Qok is voor de vaststelling van het en W. billijk, is deze thans voor vastsa|a(fe n|et de werfaaamhKten van het 3^3.11 ic s t0ij.'0n» i i V j j t*' De heer Michaël heeft een schrii-afgeloopen jaar als maatstaf genomen, ven gezien waarvan de motieven die 5 Nu krijgt de opzichter er evenwel ver- daarin naar voren worden gebracht schillende werkzaamheden bij en ver- hem juist lijken. Hij vraagt het schrij- i richtte hij het vorig' jaar verschillende ven van die mijnheer uit Capelle voor werkzaamheden,, waarvoor hij geen 5 te lezen. j pCt. kon rekenen en, dus eigenlijk niets De Voorzitter voldoet hieraan en kree~ Zoo b.v. het toezicht op de ge- Betreurenswaardig is het, dat de Boe renleenbank en particulieren het crediet hebben opgezegd. Ziehier de gevolgen van een wat roekeloos beheer. Voorzitter. 'Dit is niet juist, het is niet opgezegd. Slaat het roekeloos be heer op de gemeente? Verheijden. Op de gemeente, niet op personen. Voorzitter. Als dat zoo is, dan heeft de raad toch zelf daartoe besloten. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. In verband met uitgekeerden steun moet de gemeentebegrooting 1935 wor den gewijzigd, waartoe met algemee ne stemmen wordt besloten. Mededeelingen De Voorzitter deelt mede, dat zoo als de heeren weten het gemeente bestuur met den aannemer van den Nieuwen Weg een overeenkomst had aangegaan voor het lossen van mate rialen in de Capelsche haven en het in het werk' nemen van steuntrek- kenden uit de gemeente. Hij heeft zich evenwel nooit aan deze over eenkomst gehouden. Aanvankelijk had hij 8 steuntrekkers en 6 niet ingeschrevenen aangenomen, nu is dat getal slechts 4 en 4. B. en W. zouden gaarne de meening van den raad vernemen, of nu de gemeente slechts het voordeel van 4 steuntrek kers heeft de overeenkomst besten digd moet blijven, of dat gezegd moet worden, dat de aannemer van heden af|, voor de schepen, die voor hem lossen havengeld moet gaan betalen. De heer Michaël zegt, dat de aan nemer zich van de overeenkomst niets aantrekt. Spreker zou hem van de verplichting om werikeloozen uit de gemeente te nemen willen ontslaan, doch hem ook direct havengeld la ten betalen. De heer Verheijden vraagt of, waar de aannemer zich niet aan de over- De heer Verheijden vraagt hoe ,0f eenkomst heeft gehouden, de gemeen- bet met de pïLoenstortm® van den kracht. De Voorzitter antwoordt, dat dit moeilijk1 gaat, omdat de schippers het leest het schrijven, dat van H. J. Versteeg uit Capelle is, voor. Adres sant schrijft, dat de tijdelijke opzich ter is aangesteld op f 150 met 5 pCt. meentewe:rkljieden. Het gaat toch niet aan 5 pCt. te rekenen van deze sa- larjssesn. Spoor en post stellen wer- van de bouwkosten. Nu worden zijn kelijk tegenwoordig voor het eerstel werkzaamheden uitgesteld en achtjaar niet vast aan, doch dit gebeurt spreker het billijk, dat een nieuwe oproeping plaats zou vinden, tevens wil hij bij deze naar de betrekking, die hij1 voor minder dan f 500 wil waarnemen solliciteeren, bij acht zich voldoende bekwaam om deze be trekking naar bebooren te vervullen. De heer Michaël meent, dat' wat de man schrijft in orde is. Hij klan de menschen geen ongelijk' geven, dat zij naar deze betrekking willen sollici teeren, h'ij acht het billijk, dat alle ingezetenen de gelegenheid daartoe wordt gegeven. Nu een instructie is vastgesteld, weet men oioik' wat men moet doen. Wat de kwestie van het voor minder te willen doen betreft, daar kan de raad zich niets v'. aantrek ken, maar dat neemt niet weg, dat men met aanstelling in vasten dienst voor zichtig moet ziijn. Als iemand Ge meenteopzichter wordt, die tevens aannemer is dan zal dit moeilijkheden opleveren, bovendien wordt door vas te aanstelling zoo iemand pensioen gerechtigd. Destijds kwam die mijn heer Versteeg met zijn sollicitatie te laat. De Voorzitter antwoordt, dat dit zoo is, "de raad besloot toen evenwel dezen sollicitant niet meer toe te la ten. De heer Michaël zou een oproeping willen doen en de verschillende sol licitanten, dan in een besloten ver gadering bespreken, men 'kan dan vrij spréken. Het^ is bezwaarlijk iemand te benoemen'die tevens aannemer is. IMoet hij in een andere gemeente een huis bouwen, dan is hij niet tegen woordig als er b.v. in de gemeente brand ontstaat. Inschrijving bij wijze van een prijsopgaaf acht spreker uit den hooze. De heer Verheijden wil op den voorgrond verklaren, dat hij1 niets op den heer v. Willigenburg tegen heeft, met de redeneering van den heer Mi chaël, dat de toestand thans anders geworden is gaat spreker accoord. Bovendien is spreker ook' in principe tegen vaste aanstelling, omdat men van zoo iemand nooit meer afkomt. Voor een salaris van f150 en 5 pCt. was er ambitie genoeg. Nu komt men met 't voorstel voor 'n salaris v. f500 hoe komt men tot dit bedrag, heeft men als basis voor de bereke ning de werkzaamheden van het laat ste jaar genomen Dan is dit niet juist, want in het afgeloopen jaar is er toevallig veel werk te doen ge weest. Spreker gelooft, dat voor f 300 best iemand te krijgen zal zijn. Hij meer als voorzichtigheidsmaatregel, met het oog op wachtgelders. Wat de vraag van den heer Timmer mans: betreft of de f 503 nu well te vin den zijn, meent spr., dat in die vorige vergadering het bezwaar niet liep over de kosten, doch meer tegen het uit breidingsplan als zoodanig, omdat men het nut er niet van inzag. De uitgaaf voor het opzicht blijft hetzelfde als vroeger. De heer Michaël zou deze benoeming nogmaals aanhouden en over d:e can- diidaten: in besloten vergadering spre ken, men kan dan vrijer pralen als in een openbare. De heer J. Vos meent, dat nu toch niet onvoorbereid tot benoeming behoeft te worden overgegaan. Tegen den persoon iis in de vorige vergadering geen bezwaar gemaakt, het ging er al leen over, dat men eerst een instructie wenschte. Over een oproeping is niet gesproken. De heer Verheijden merkt op, dat de Voorzitter heeft gesproken over een salaris van f2000.als de gemeente dit echter kon geven en de. eisch stelde, dat alleen Delftsche ingenieurs in aan merking komen, dan zou de burge meesterskamer te klein zijn, om de brie ven te bergen. De Voorzitter zegt, dat op 't oogen- blilk waarschijnlijk wel iemand zou ziijn te krijgen voor f 1000.doch het zou onbillijk zijn van de 'huidige tijdsom standigheden misbruik te maken en de ze uit te buiten. De heer Verheijden geeft dit toe, doch er staat tegenover, dat de be lastingbetalers ook worden uitgebuit. De heer Kerst meent, dat de uitgaaf voor een opzichter een noodzakelijkheid en productief is, zoodat het bedrag terugvloeit. Spr. is het er mede eens, dat als iemand eenmaal in tijdelijken te benoemen opzichter staat, waarop de Voorzitter antwoordt, dat deze daarvoor zelf moet stoften. De heer Verheijden kan wel accoord gaan met een salaris van f 500. Hierop wordt de heer W. J. v. Wil- lligenburg in vasten dienst als gemeen te-opzichter benoemd. De heer Michaël stemde tegen,, de heer Verhijden bleef buiten stemming. Verkoop gem.-eigendommen (riet veld "onder Meeuwen). De Voorzitter deelt mede, dat het een klein perceeltje ter grootte van 19 are betreft, dan niet verhuurbaar is en waarvoor een bod is ingekomen van f75.B. en W. vragen den raad machtiging tof pubüëken verkoop van het terreintje voor ten minste f75. De heer v. d. Hoeven vreest, dat het stukje grond 'bij publieke verkooping geen f 75.zal opbrengen en de ge- ga dliigde van, thans dat bedrag dan ook niiet meer zal willen gelven. Wethouder Middelkoop geeft een na dere toelichting en zegt, dat er een paar jaar geleden, f103.voor gebo den is. De Voorzitter zegt, dat aan onder- handsche verkoop zooveell moeilijkhe den zijn verbonden, die men ontzeilt bij publieke verkoop'. De heer Verheijden verklaart in prin cipe tegen verkoop- van gemeente-ei gendommen te zijn, in dit speciale ge val kan hij er echter zijn stem aan ge ven. Het voorstel; van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aange nomen. Kasgeldleening 1936 (opname gelden in rekening-courant). De Voorzitter zegt, dat het moge lijk zou kunnen zijn, dat, wanneer er een groote aflossing moet plaats vin den, het bedrag daarvoor niet op den bepaalden datum aanwezig was en dit een dag of 3 te laat zou worden. B. en W. achten het daarom wenschelijk, de kasgeldleening van f 30303 bij de Bank van de Vereeniging van Nedërl. gemeenten om te zetten in een re- kenlng-courant-overeenkomst tot een be drag van f45030.De laatste maan den heeft de gemeente voor de wer- keloozen, groote bedragen moeten voor schieten, er zijn weken van f 1030. geweest, over 3 maanden wordt diit reeds een bedrag van f12030.en met 1 Maart kreeg de gemeente haar eerste voorschot van f1703.Over deze om zetting is het gemeentebestuur met ge noemde bank in onderhandeling. Mo menteel bedraagt de rente 41/4 pCt. De heer Verheijden vraagt: Welke was, in het afgeloopen jaar, de hoogst betaalde rente zonder bij havengeld moeten betalen en op de ze is het moeilijk! meer te verhalen. De heer Kerst acht het wel van beteékenis, dat menschen uit de ge meente zooveel mogelijk' worden te werk gesteld. Is daarom niet met de aannemer een contract aan te gaan, dat hij verplicht is zooveel menschen in het werk! te stellen als hij; aan ha vengeld izou moeten betalen. D-e heer J. Vos; kan zich met dit voorstel wel vereenigen, de raad moet in deze erg soepel zijn meent spre ker. De heer Verheijden is ook' wel voor bemiddelen, doch als de aannemer niet wil zou hij: er korte metten mee maken. De Voorzitter merkt op, dat de aannemer zich nergens iets van aantrekt. Besloten wordt de overeenkomst met ingang van morgen Vrijdag 10 April op te zeggen, zoodat de aan nemer vanaf dien dag havengeld zal moeten betalen. De Voorzitter deelt mede, dat de ophaaldienst van huisvuil met! 1 April is stopgezet, nadat deze 1 jaar heeft geloopen. B. en W. hebben zich over deze kwestie nogeens beraad. Er zijn 16 personen, die op handhaven van den dienst prijs stellen en daarvoor het bedrag van f 5 per jaar willen blijven betalen. Nu meenen B. en W. een goede oplossing te hebben ge vonden en wel op deze manier, zij zouden n.l. een van de drie gemeen tewerklieden een of twee dagen hier mede willen belasten. Het zal dan evenwel noodig zijn, dat de gemeente over gaat tot aankoop van een hand kar, die waarschijnlijk f 35 zal kos ten. Op den duur behaalt de ge meente er echter een voordeeltje mee. De heer Michaël meent, dat dit niet i werkman bezwaarlijk zijn", daarvan be stuurslid te zijn, aangezien de functie belangeloos wordt waargenomen. De heer Michaël wil het voorstel van den heer Vos steunen, hij voelt wel voor een arbeider in het Burgerl. Armbestuur, omdat deze van meer na bij bekend is met de nooden der ar beidersklasse. De Voorzitter belooft met de op merking zooveel mogelijk rekening te zullen houden. De heer Michaël zegt, dat de Bin nenhaven te Capelle heel mooi met turt 'is opgezet. Nu is door particu lieren een begin gemaakt met het aan leggen van een plantsoentje, waaraan de kinderen van de O.L. school mede werken. Particulieren hebben hiervoor f100 bij elkaar gebracht. Nu is het evenwel jammer, dat het passeerende vee het plantsoentje kan vervuilen, daar om zou spr. gaarne zien, dat de raad een bedrag van f 103 beschikbaar stel de, 'om het te doen afrasteren. De heer Verheijden kan zich met de opmerking van den heer Michaël volkomen vereeniigen. Hij zou echter B. en W. er o-o-k op- willen laten let ten, Welke boomen er geplant wor den. De Voorzitter merkt op, dat de pol der alleen, het recht heeft tot poten, het is wel jammer, dat het gemeente bestuur daarop dus niet kan toezien. De heer Kerst v-oeit veel voor de verfraaiing van de gemeente, maar is het toch eigenlijk bij het huidige ver keer wel langer gepermitteerd, het vee los te laten Ioopen, als het naar de wei gebracht wordt. De Voorzitter acht de opmerking van den heer Kerst juist. De heer v. d. Hoeven acht het voor de boeren bezwaarlijlkl, om bij elke 3 koeien een persoon te voegen die ze leidt. De heer Verheijden, zou de zaak maar ,o:p zijn beloop laten als van daag of morgen een paar koeien wor den doodgereden, komt er vanzelf een -einde aan. De heer J. Vos zou, het voorstel van den heer Michaël tot een volgen de vergadering willen aanhouden. D-e heer Michaël acht dit bezwaar lijk er gaat dan te veel tijd overheen. Het betreft hier bovendien iets waar opvoedende kracht v. uitgaat, en d-us zeker gesteund mag worden. Spreker wil er dan ook -een voorstel van ma ken om de afrasting direct t-e laten ma'k'en. De heeren Middelkoop en Verheijden ondersteunen dit voorstel, dat hierop met algemeene stemmen wordt aangenomen. D-e raad gaat hierop over in gehei me zitting. De Residentie-feestw-eekeen evenement op wielrengebied. Niet terug naar het remplacen- tenstels-el van vóór 1898. Iets over industrie-financiering. Eenigen tijd gel-eden hebben de Haagsche fabrikanten -en winkeliers het initiatief genomen voor de orga nisatie van -een Residentie-F-eestweek, welke -een tweeledig doel beoogt. Ten eerste -d-e bevolking van d-e Residentie in het bijzonder en d-e bevolking van Nederland in het algemeen iets te laten zien van d-e staaltj-es-van-kun- n-en, waartoe het Haagsche bedrijfs leven in staat is. En tien tweede een geweldig aantal vreemdelingen naar Den Haag te lokken. In verband met h-et laatste doel einde heeft -de propagan-da-commissie zich in verbinding gesteld met de directie van -d-e Maatschappij Zeebad uc neer micna.e meem, aai un mei Schev-ening-en om een voor Nederland uitkomt de 3 werklieden zijn noodig ur 1 nog niet gekend Wieier Criterium dienst is aangesteld, diens aanstelling komende kosten aan de Boerenleenbank dan o-ok bestendigd wordt. S-pr. heeft echter de heer Michaël in een zin hoo ren spreken of deze iets over de sollici tanten zou willen zeggen, is het daar om niet beter in besloten vergadering over te gaan, dan zou misschien opge helderd worden, wat spr. en misschien ook andere leden nu niet weten. De Voorzitter zegt te hebben ge meend, dat de heer Michaël de bedoe ling had, sollicitanten op te roepen te 's Grevelduln-Capelle op- de nu in getrokken kasgeldleening? De Voorzitter verklaart dit niet ze ker te weten, hij meent van 41/2 pCt. De heer Verheijden zegt: Nu zijn wij dus bij een eventueelen aanval op den gulden, duurder uit. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten zal bij een aanval op den gulden de renten be rekenen overeenkomstig het disconto der Nederlandsche Bank voor de wegen. Spreker zo-u het maar laten gebeuren, als vroeger, de in gezetenen moeten maar zien, dat ze hun vuilnis kwijt worden. De ge meente werklieden zijn geen dag zelfs geen uur te missen. De Voorzitter meent, dat het wel zo-o te regelen is, dat dit wel kan. D-e heer Verheijden voelt meer voor persoonlijk initiatief. D-e heer Timmermans is wel voor het voorstel van B. en W., als het de gemeente ge-en geld kóst. De heer Michaël is er niet voor, om van 'de gemeentewerklieden trekdieren te maken. Het voorstel van B. en W. wordt hierop in omvraag gebracht en aan genomen met alleen de 'stemmen van wethouder Middelkoop en de heer Mi chaël tegen. Rondvraag. De heer Vos zou B. en W. in over- te organiseer-en te Sch-eveningen, waarvoor benut zal worden de ge- he-ele boulevard. De wedstrijd, waar aan vrijwel alle beken-de wegrenners van Europa zullen deelnemen, zal plaats vin-den op -6 Juni a.s., de ope ningsdag van de Residentie-F-eest week wel een buitengewoon gelukki ge greep gedaan. Aan de voorberei ding wordt al hard gewerkt, -en aan gezien de technische lei-ding in han den gesteld is van -den Heer John van Eek, bestuurslid van de N.W.U. en -de comm-erci-eele leiding berust bij den heer Jules P-er-el, mogen we aannemen, dat, indien het -eenmaal zoo ver is, alles van een leien dakje zal gaan. Dat met dit internationaal Wiel-er Criterium iets bijzonders w-ordt ge bracht, moge blijken uit het feit, weging willen geven, om bij een even- dat de wedstrijd een traject van 100 tuele vacature in de toekomst bij het Burgerlijk Armbestuur een arbeider ter benoeming voor te dragen, zoo deze daarvoor ten minste te vinden is. De Voorzitter merkt op, dat benoe ming plaats vindt op- advies van het Burgerl. Armbestuur. Het was nu reeds moeilijk een oplossing te vinden. Voor al waar de vergaderingen van het Burgerlijk Armbestuur overdag gehou den worden, kan het voor een kilometer zal beslaan, zijnde 20 maal den afstand van den geh-eelen strand- boulevard. Om d-e aantrekkelijkheid nog te verhoog-en, worden een aantal klassesprints ingelascht, waaraan ook door zeer bekende wielrenners zal worden deelgenomen. Op den dag van den wedstrijd ver wacht Den Haag vanzelfsprekend een record-aantal bezoekers en om de or ganisatie tot in de kleinste bijzonder- V» i"vf" M r-. ♦- -»-» T_T T 0 I O Trx hanAomo t-i hfoir Hoor uroomn ri o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2