Binnenland BIJDRAGEN PAASCH DRUKTE. o ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE HEESCH. Op den Rijksweg Den Bosch-Nij- megen nabij de boterfabriek St. Pe trus' banden onder de gemeente Heesch bij Oss, heeft Zondagmorgen ien Paaschdag) 's morgens te kwart voor acht een vreeselijk auto-ongeluk plaats gehad, dat de familie Willems wonende in de Enschotschestraat te Tilburg, in diepen rouw heeft ge dompeld. De heer en mevrouw Willems wa ren met zes hunner kinderen, 4 meis jes en twee jongens, met een luxe auto op weg van Tilburg naar Wa penveld bij Zwolle. De auto werd bestuurd door den 20-jarigen zoon, clid als korporaal in militairen dienst is en thans met Paaschverlof was. Naast den bestuurder zat zijn va der, terwijl achter in de auto waren gezeten de moeder met vijf harer kin deren. Toen men te circa kwart voor acht de boterfabriek te Heesch was ge passeerd, bemerkte de bestuurder plotseling ©en ruk aan de achterzijde van zijn auto, en voor hij wist wat er gebeurde sloeg de auto naar links over en kwam met een geweldigen smak tegen een langs den weg staan- den boom terecht. De auto werd totaal vernield. Door omstanders werden de slachtoffers uit den auto gehaald en op advies van de heeren doKters Bouman uit Nis- telrode en Jansen uit Geffen naar het ziekenhuis te, Heesch overgebracht. De bestuurder, die begrijpelijker wijze diep onder den indruk van het vreeselijk ongeluk was, vertelde nog eenige nadere bijzonderheden. Het tragisch gebeuren had zich zoo plotseling voorgedaan, dat hij zich de juiste toedracht niet meer kon herinneren. Op een moment bemerkte hij plot seling een ruk achter aan de auto; de wagen sloeg naar links om en kwam met een geweldigen smak te gen een boom terecht. Voor dat hij het wist was hij door het dak heen boven op de auto te recht gekomen. Ik was geheel onge deerd, aldus de bestuurder, doch ik hoorde onmiddellijk jammerlijk ge kreun uit de auto. Met behulp van toegesnelde personen trachtte ik on middellijk mijn familieleden te red den, en hen uit de auto te dragen. Bij meerdere was zulks zelfs niet noodig. Mijn vader was er door het zijportier uitgevallen, terwijl mijn moeder vermoedelijk achter door de auto naar buiten werd geslingerd. Mijn 25-jarige zuster was eveneens uit de auto geslingerd en lag circa 10 meter van de auto verwijderd; ook mijn 17-jarige zuster was in een sloot terecht gekomen. De 18-jarige broer die met twee zijner zusjes zich nog tusschen de wrakstukken van de auto bevond, bleef nagenoeg ongedeerd. Erger was het gesteld met de beide meisjes. Het 13-jarige dochtertje was reeds overleden toen men het uit haar be narde positie trachtte te bevrijden. Bij haar zusje, de 11 -jarige, bleken nog levensgeesten aanwezig te zijn. Beiden werden naar het St. Ludovi- cusgesticht te Heesch overgebracht. Ook de in de sloot terecht gekomen zijnde 17-jarige dochter bleek levens gevaarlijke wonden te hebben beko men en is spoedig na aankomst in het ziekenhuis overleden. De vader en de moeder waren niet ernstig gewond. De moeder klaagde over pijn in den rug en was spoedig zoover hersteld dat zij weer ter been was. De vader had een ernstige vleeschwond aan het hoofd bekomen, welke door den dokter was gehecht. De 25-jarige mej. Willems bleek evenmin levensgevaarlijke wonden te hebben bekomen, doch moest nog noodzakelijk rust houden. Dat de verslagenheid in het dorp je Pleesch zeer groot was, behoeft wel geen betoog, en de rustige fees telijke Paaschmorgen was door dit tragisch gebeuren dan ook zwaar geschokt. Men sprak met deernis over den zwaren slag die de familie Wil lems te Tilburg had getroffen. Maandag is ook het 11 -jarig doch tertje van den heer Willems overle den, zoodat bij dit ongeluk driedoo- den zijn te betreuren. o VERKEERSONGELUKKEN. Zondagmorgen heeft op den weg SchoondijkeOostburg een ernstig on geluk plaats gehad. Op genoemden weg was de 20-jarige Mej. I. M. den heer A. uit Terneuzen behulpzaam bij het verrichten van werkzaamheden aan diens auto. Op een gegeven moment naderde uiit de richting Schoondijke een personenauto, bestuurd door den heer V. uit Oostburg. De heer V. had Mej. M. niet opge merkt, met het noodlottig gevolg, dat zij door de auto geschept werd en te gen een geparkeerde staande auto werd geworpen, juist op het oogenblik, dat daar een tram passeerde. Zij werd tus schen beide voertuigen verbrijzeld en was op' slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. De 22-jarige van der Kr., die Zater dagmiddag per fiets den Bisschopsweg te Amersfoort wilde oversteken, werd door een passeerende auto, bestuurd door dr. I. uit Amersfoort gegrepen. Hij bekwam een ernstige schedelfrac tuur ien w'erd in zorgwekkenden toe stand naar h^t ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Een 13-jarige jongen, die te Amster dam op de De Ruijterkade ter hoog te van, steiger 12 door een auto werd aangereden, is met inwendige kneuzin gen naar het Tesselschade-Ziekenhuis vervoerd. Op het Stationsplein voor den Am- stelveenschen weg te Amsterdam is een motorrijder aangereden door een personenauto. Ofschoon de bestuurder van den motor een crnstigen val maak te, kwarn hij er vrijwel zonder letsel at, doch een 11-jarige jongen, die op de duo zat, liep een dijbeenfractuur op. Hij is naar het Tessesschade-zie- kenhuis overgebracht. Het motorrijwiel was vernield. Maandagmiddag is een 15-jarige jon gen, die op de Duivendrechtsche kade te Amsterdam met een hond liep, ver ward geraakt in den riem, waaraan hij het dier vast had. De jongen kwam juist voor een aanrijdende auto' te val len, en kreeg zoo'n hevigen klap van den, wagen, dat hij een ernstige hoofd wonde en een hersenschudding op iep. Hij is 'in het Tesselschade ziekenhuis opgenomen. o BIJ HET SPEL GEDOOD. Zaterdagmiddag vermaakten 'zich ee nige kinderen 'met het spelen op een oude poort op een boerenerf te Jabeek. Op een, gegeven oogenblik werd de deur van de poort uit de hengsels ge slingerd. Het vijf-jarig zoontje van de familie Ritzen kon zich niet tijdig ge noeg uit de voeten maken en kreeg de zware deur op zich. Het kind 'werd deerlijk verminkt en is na eenige oogenblikken overleden. o VERDRONKEN. Te Brandwijlk (Z.-H.) is de 21-jari- ge mej. A. Buizerd door onbeken de oorzaak' te water geraakt en jam merlijk' verdronken. o PAASCHVERRASSING. De directie van de textielfabriek „Holland" te Enschedé heeft haar arbeiders verblijd met een Paaschtoe- slag op het loon, welke voor de ge huwden f 25, voor de ongehuwden f 10 en voor de hulpen f 5 bedraagt. o STUK IJZER OP HET HOOFD. De 53-jarige W. de Ruiter uit de Kortenaerstraat te Rotterdam, heeft bij werkzaamheden aan boorcl van een schip in de Wijnhaven, een stuk' ijzer op het hoofd gekregen. De man werd zwaar gewond per auto van den ge neeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd, al waar hij' bij aankomst reeds was over leden. —o UIT DEN TREIN GEVALLEN. Tusschen Nijkerk en Hoevelaken, bij de halte Schlichtenhorst, viel Za terdag het negenjarig meisje B., af komstig uit Groningen uit den trein. Zeer ernstig gewond is zij met den zelfden trein naar Amersfoort en van daar naar het ziekenhuis „de Lich tenberg" overgebracht. Zaterdagmiddag viel de achtjarige V., afkomstig uit Rotterdam, uit het portier van een naar Amersfoort rij denden trein. Zwaar gewond werd het knaapje per trein naar Amers foort en vandaar naar het St. Elisa beth Ziekenhuis overgebracht. o GEVAARLIJK SNOEPGOED. Het 8-jarig dochtertje van de fam. V. te Hilversum werd na't gebruik v. snoepgoed, waaronder een hoeveel heid droppoeder, plotseling onwel. Het kind klaagde over inwendige pij nen, waarbij zich hevige brakingen voordeden. Toen het meisje niet be ter werd, verwittigde men den huis dokter, doch voordat deze gearri veerd was, was het kind reeds over leden. Tengevolge van het overmatig gebruik' van droppoeder was een zeer sterke slijmafscheiding opgetreden, waardoor het kind is gestikt. Droppoeder en braaksel zijn door de politie voor onderzoek in beslag genomen. De broertje en zusjes van het meisje, die het droppoeder eveneens, dpch in mindere mate toch zich ge nomen hadden, ondervonden daar geen nadeel van. Bij een nader onderzoek is geble ken, dat de inwendige pijnen en het hevige braken een geheel andere oor zaak hadden, als het gebruik van het snoepgoed. Eenige weken geleden had het meisje bij het spelen een har den val gemaakt op het hoofd. Zij klaagde toen over hoofdpijn, doch ernstig letsel scheen zij niet te heb ben bekomen. Bij sectie is thans ge bleken, dat bij dien val een hersen bloeding was opgetreden. De gevol gen hiervan demonstreerden zich eerst Donderdagavond toen het meisje het snoepgoed dat natuurlijk in geen enkel verband met de plotselinge on gesteldheid stond gebruikt had. Vrijdagochtend overleed het meisje aan de gevolgen der hersenbloeding. o AUTO-ONGELUK. Zaterdag passeerde te Heesch de vrachtauto van Van Zijssel uit Ros malen. Even voorbij het kruispunt vloog deze tegen, een boom waardoor het voorste gedeelte der auto geheel werd ingedrukt, terwijl 'de chauffeur verwon dingen opliep aan hoofd en knie. Na den, middag werd een dame die per fiets het kruispunt passeerde door een auto aangereden^ doch zonder verwon dingen op te lóopen. o ERNSTIGE AUTO-BOTSING. Dinsdagmorgen heeft op den Utrecht- schen weg onder Maartensdijk een era stige auto-botsing plaats gehad, waar bij zes personen zijn gewond. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen valt niet met zekerheid te zeggen, daar het, op het uur, waarop het ongeluk geschiedde, niet 'druk op den weg was. Het was vrij mistig, zoodat het vermoe den, voor de hand ligt, dat die beide auto's, tengevolge van het slechte zicht, tegen elkaar zijn gebotst. In de eene auto, komende uit de richting Utrecht, waren twee heeren gezeten, zekere W. uit Utrecht en K. uit Amsterdam. In de auto, 'komiende uit de richting Hil versum, zaten vier personen, n.l. het echtpaar V. 'W. uit Dordrecht en. de heieren B. N. uit Hilversum. Alle zies personen werden bij de bot sing bloedend gekwetst. Eenige hunner bleken zeer ernstig aan hoofd en han den gewond te zijn. Zij zijn allen over gebracht naar de Rijksklinieken te Utrecht, waar zij zijn opgenomen ter verdere behandeling. o ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Zondagavond te kwart over 1 i ont stond te Venlo een woordenwisseling tusschen een tweetal jongelui. Een van hen greep zijn mes en stak' in het wilde weg naar den ander, den landbouwersknecht ,M. P. Deze ont ving een snede dwars over het hoofd tot aan het linkeroor en daarna nog een tweetal steken in beide armen. Lievig bloedend vluchtte P. een woon huis binnen. Onmiddellijk werd ge neeskundige hulp ingeroepen en waar schuwde men de politie. Dr. Van Meerendonk uit Horst was spoedig ter plaatse en vervoerde het slacht offer in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Horst. -o ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER. De brievenbesteller v. V. te Baarn werd er Zaterdag j.l. door den ad junct-commies der Posterijen den hr. N. op betrapt, dat hij zich een bedrag van f 40 toeëigende. Er volgde aan gifte bij de politie, die termen aan wezig achtte v. V. in arrest te hou den. Het vermoeden bestaat, dat v. V. zich wel meer aan verduistering in dienstbetrekking heeft schuldig gemaakt. Men had v. V. reeds eeni- gen tijd gewantrouwd. Het is reeds meermalen voorgekomen, dat bedra gen vermist werden. TREURIG EINDE VAN EEN OSSCHE GEVANGENE. In de gevangenis te 's-Hertogen- bosch heeft zich een der gevangenen uit Oss door wurging om het leven willen brengen. De gevangenbewaar ders, die streng de Ossenaars contro- leeren, ontdekten de wanhoopsdaad en bevrijdden den man onmiddellijk. De geneeskundige hulp van Dr. Kort beek werd ingeroepen, die den on gelukkige onverwijld naar het Groot- Ziekengasthuis liet overbrengen. Den avond na het gebeurde is de man aan de gevolgen van zijn wanhoops daad overleden. OVERLEDEN. Te Eindhoven is het 9-jarig doch tertje van den heer L., die vorige week bij een auto-ongeluk een sche delbreuk opliep, thans aan de ge volgen overleden. Het 4-jarig doch tertje is uit het ziekenhuis ontslagen. o DOODELIJKE AANRIJDING. Nabij de Steenenbrug te Valkens- waard had 'n aanrijding plaats met 'n luxe auto, waarbij een menschenle- ven te betreuren viel. De heer B. te Valkenswaard kwam met zijn auto, die hij zelf bestuurde en waarin me de de heer M. gezeten was, uit de richting België. Door tot nu toe on bekende oorzaak werden de ruim 70- jarige 'Jan Govers en de ongeveer 35-jarige boerenknecht Das aangere den, met het gevolg dat Govers op slag dood was en Das met een been breuk werd opgenomen. Beide slacht offers woonden in de buurt van de plaats van het ongeval. o SPIRITIST GEARRESTEERD. In Den Haag is aangehouden ze kere A. van den B., een bekend Haagsch spiritist, die zoowel daar ter stede als te Arnhem z.g. séances gaf, waarbij verschillende bedriege rijen aan het licht zouden zijn getre den. Voorts heeft de man zich schul dig gemaakt een een zedenmisdrijf (art. 248bis wetboek van strafrecht). Op grond van een en ander is de verdachte na voor de justitie voorge leid te zijn, in het huis Van bewaring in Den Haag opgesloten. o 300-JARIG BESTAAN. De Senaat der Rijks-Universiteit te Utrecht heeft besloten, ter gele genheid van het 300-jarig bestaan der rijks-universiteit het eere-docto- raat in de rechten te verleenen aan J. B. M. Hertzog, minister-president van de Unie van Zuid-Amerika en aan generaal J. C. Smuts, minister van de Unie van Zuid-Afrika. RITWiELDIEF AANGEHOUDEN. Door de Gem.-politie is te 's Bosch aangehouden de 21-jarige F. W. V. uit Geldrop1 die te Mierlo-Hout een rijwiel heeft ontvreemd. Het rijwiel werd in beslag genomen. V. wordt ter beschikking gesteld van den hr. Burgemeester van Mierlo. o VERDRONKEN. In het Wester Marktkan,aal te Am sterdam, tegenover de mar'k'tcentrale, is een zes-jarig knaapje, dat met zijn vierjarig broertje op een schuit aan het spelen was, te water geraakt en verdronken. De politie heeft het kind, welk's ouders pas een week in Am sterdam wonen, met een dregge op gehaald. Geruimen tijd is nog ge tracht de levensgeesten weder op te wékken, evenwel zonder resultaat. Dé geneeskundige dienst heeft het lijkje naar het Wilhelmina-gasthuis ver voerd. o— FRAUDE BIJ PUBLIEKE KASSEN IN INDIE. Uit het verslag van de Algemeene Rekenkamer tover het jaar 1935 blijkt dat de Rekenkamer kennis kreeg van 688 gevallen, waarin onregelmatighe den voorkwamen, waarbij' 540 geval len van fraude en 148 van schade door diefstal. Het totaal-bedrag kan voorloopig reeds worden vastgesteld op f 287.212. Hierbij' zijn 306 gevallen, welke blijven beneden de f 100. 264 gevallen beneden de f 1000, 40 geval len beneden de f 5000, 4 gevallen be neden de f 500», 4 gevallen beneden de f 10.000 en 3 van boven de f 10.000. Mark tberieliteii Geschiedenis van het Land van lleusden en AStena en den Bouinieierwaard 38 Den. Eed dlie de Burgemeesters int jaer 1452 plag voorgehouden te werden luijd aldus: „Dat zweerdij dat gijl. Burgemees- teren. zult zijn tot Heusden tot den „Heijligen, dertien dagh toe, geregte „keuren helpen leggen zult, bijden Heer „en bijde Schepenen en die helpen on derhouden, den Here en dier Stad „goederen getrouw1 wesen zult, en der „Stad en Uwe Mede Poorteren in hare „Regten te helpen houden, met de „stadgoederen der 'Stad oirhaer doen „suilt bij der Schepenen raad'e, en daer „de Stad aft 'goede rekeninge doen „zult, en oude restanten met regt in- winnen zult, en alles te doen dat „goede Burgemeesteren zijn schuldig „te doen na uwe beste vijff sinne. ,,SiOO' moet U God helpen, etc." 6. Van de Geswoorens. Het schijnt dat bij oude tijden eenige ook in re- geeringe zijn geweest beneffens de se ven. Schepenen die genaamt werdén Ge swoorens, gelijk in zommige *§1664611 dat nog gebruiijkelijk is, en dese ge woonte off dat giebruijk zoude ook heel oud zijn. In de handveste vant' jaer 1318 spreekt Jan. Heer van Heusden en Saffenberg met zijn huijsvrouw al dus: „Dese punten gel00ven wij bijden ,,,te berechten mette Schepenen en met ,,de geswooren der Stad Heusden". Zoo staat ook in handveste van het jaer 1323. De handveste van den lesten Heer van Heusden, gegeven int jaer 1325, spreekt aldus: Voort zoo gelooven wij hem, zoo ,,wat die Schepenen en geswooren kou sen, dat gemeijnt en straaten waren „etc." In de handveste van Heusden komt een schadeloose brief van Lyffpense die Johan, Hertogh van Brabant ver- koft hadde, gemaekt int jaer 1352, en daer staat: „en waert onse Schepenen en geswoo ren en die gemeijnte van onse Stad „van Heusden, dese voorseijde pen- „se etc. Opt jaer 1404 heeft Hertog Aalbert Graaf van Holland bij zijne handveste an. die van Heusden belooft, de Sche penen niet meer te ontsetten dan op den dertien dag, en dlaer werd gezeijt: „Dat wij bij onregte aenbrengen on- „se Schepenen en geswooren in onse „Lande van Heusden, etc." en int jaer 1320, is een Herman van Kelre geweest geswoore der Stad' Heus den, als blijkt uut zekere schadeloose brief die Jan Heer van Heusden heeft gegeven, daer staat aldus: „Dat Jan Heer van Heusden Knape „droeg op voor ons Herman van Ke're „geswoore der Sleede van Heusden „behoeft etc. Dog terwijle ik uut de handveste niet en vinde dat dat woord Geswoore na het jaer 1404 gébruijkt is geweest, en dat op dat selve Jaer de naam van Burgemeester allereerst gébruijkt werd, zoo meene ik dat Geswoore zoo veel is 'geweest als Burgemeester, het welke uut de handveste van Aalbert Grave van Holland opt jaer 1404 gegeven schijnt te volgen, waer bij ook dese veranderinge schijnt gemaekt te zijn en zijn beginzel genoomen te hebben. (Wordt vervolgd). Ondanks het koude Paaschweer werd het vliegveld Waalhaven gedurende de beide Paaschdagen bezocht door 41.000 personen, van wie ruim de helft de nieuwe permanente tentoonstelling in oogenschouw nam. In het gewone lijnverkeer was de drukte van dien aard, dat een extra vliegtuig naar Londen moest worden ingelegd. o OVERLEDEN. Het 17-jarig meisje W. v. L. uit Gouda, dat 4 April door een dieseltrein nabij Gouda werd gegrepen, is in het zieken huis aldaar overleden. Door amputatie van het geblesseerde been heeft men nog getracht haar in het leven te houden, doch dit heeft niet mogen baten. IIWII MHi'ninaii I III I Ml GORINCHEM, 13 April. Veemarkt. Aan^e oerd 421 runderen, 16 kalveren, 14 varkens, 53 overloopers 510 biggen, 40 schapen en lammeren. konijnen f 1.001.25; export-konijnen f 0.701.00; duiven f0.100.15. ROTTERDAM, 14 April. Varkens (levend gewicht): 33, 32, 31 ct per K.G. ROTTERDAM, 14 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 143 paarden, 1413 magere en 788 vette runderen, 315 vette kalveren, 71 gras kalveren, 1905 nuchtere kalveren, 94 schapen en lammeren, 32 bokken of geiten. Prijzen per K.G. Ie kw. 2e kw. 3e kw. Koeien 52 46 32—38 Ossen 46 42 33—37 Stieren 44 40 32—36 Vette kalv. 90 75 50—55 Schapen 41 38 30 Lammeren 40 35 29 Graskalveren Nucht. kalv. 30 25 20 Slachtpaarden 41 34 30 Prijzen per stuk Schapen f 12— tot 20.— Lammeren 10— 77 18 Nucht slachtkalv. 4— If 6— Nucht. fokkalv. 7.— 77 12.— Slachtpaarden 75— 160.— Werkpaarden 110.— 275 Hitten 65— fi 120 Stieren 105— 77 220 Kalfkoeien 100 77 190 Melkkoeien 115— 77 195 Vaarzen 75— 77 115— Pinken 65— 77 95— Graskalveren 25 77 55— Prijzen per stuk Zware kalfkoeien f 150. tot 190.— Melkkoeien 120.— 140.— Kalfvaarzen 110.— 450 kuiste vaarzen 70.— 115 - Guiste koeien 70 120 Stieren 70.- 125- Pinken 60.— 80— Nuchtere Fokkalveren 8.-*- 12 Idem .voor export 2.— 7T 5.— Drachtige varkens 50.— 7) 80— Natte zeugen 30.— 77 50.— Overloopers 12.— 77 22.— Biggen 10.— 77 15.— Oude schapen met 1 lam 15.— 77 20— Idem met 2 lammeren 20.— 77 25— GORINCHEM, 13 Apr. Boter en Eieren Prijzen per 100 stuks Kippeneieren f 2.152.55. Eendeneieren f 2.25—2.40. Ganzeneieren f 4 505.00. Op de weekmarkt golden de eieren 2x/4 21/2 ct. per stuk. Goêboter f 1.70 margarine f 1.10 beide per K.G. GORINCHEM, 13 April. Pluimveemarkt Prijzen per stuk Oude kippen f 0.60 f 0.85 oude hanen 10.700.90; jonge hanen f 0.40 0 70jonge bennen I 0 901.25; eenden f 0.50 0 60; TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4