on nummer bestaat uit 3 bladen Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Kijkt eens door Uw oude Laat tijdig Uw glazen En vraagt dan Zeiss Punktal Zusterhuis 6. Agentschap van dt Atnsterdamsche Baalt Amsterdam Groenwold's Groninger Roggebrood Brilleglazen, hoe vol Gediplomeerd Opticien. Het vaste Iasten=ontwerp. A. VERSCHUUR-BAERT No. 5634 Vrijdag 17 April. 1936 M. NORT, Gorinchem Buitenlandsch weekoverzicht 5. P. lanktayze» Co s Bank Jf.V. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letteis naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. krassen zij zijn - - vernieuwen, voor het behoud van Uw oogen Dit is een wetsontwerp, dat voor velen van groot belang is «en dan ook de belangstelling van niet weinigen heeft gewekt. Het werd reeds in Juli 1935 bij de Tweede Kamer ingediend en had tot doel de vaste lasten, die uit de private rechtsbetrekkingen voort vloeien, voor een bepaald deel te ver lichten. De Tweede Kamer had er haar voorloopiig verslag over uitgebracht met als gevolg meerdere belangrijke wijzi gingen op de ministerieele departemen ten. In de eerste plaats beoogde het wets ontwerp de rente der stedelijke (wij gebruiken dezen term omdat landbouw- en crediethypotheken niet onder eene eventueele wet zullen vallen) hypothe ken zonder behandeling van ieder ge val afzonderlijk en zonder onderscheid te maken tusschen eerste, tweede enz. hypotheken, terug te brengen, tot 4 3/4 percent. In verband daarmede werd de rente der pandbrieven op 4 percent gesteld. Een tweede maatregel had destrek king, voor een door de tijdsomstandig heden in moeilijkheden geraakten schul denaar de m o> g e I ij k h e i d te schep pen, een overeengekomen periodieke aflossing op een stedelijke hypotheek tot 1 pCt. van de hoofdsom verlaagd te krijgen. Ten derde stelde de regeering in Juli 1935 voor, den erfpachtscanon op een 20 pCt. lager niveau dan dat van 1931 terug te brengen. Ook hier gold het als bij1 de hypotheek- en pandbrief- rente een algemeen geldenden maat regel. In de vierde plaats werd een voor ziening voor de huren in uitzicht ge steld. Deze kwam hierop neer, dat de huidige huren in bepaaldelijk aan te wijzen gemeenten niet zouden mogen liggen boven het niveau van 1931. Be houdens een mogelijkheid tot correctie voor het geval de huur v. 1931 geen vol doenden maatstaf bood, was ook deze verlaging als algemeen geldend be doeld. Tenslotte schreef de regeering voor, dat de gemeenten verplicht werden voor een bepaald tijdstip haar veror deningen betreffende opcenten grond belasting, straatgeld, assurantiebelas ting, precario enz. te herzien. De bedoe ling van deze bepaling, die dus niet de publiekrechtelijke betrekkingen, maar de publieke lasten raakte, was langs de zen weg tot verlaging van lasten, druk kende op het huizenbezit, te geraken. Het goedkeuringsrecht van de Kroon behoorde er hier voor te waken, dat het doel ook zou worden bereikt. Het door de regeering gewijzigd ont werp, zooals het thans luidt, wijkt in zeer sterke mate af van het oorspron kelijke. Op vele punten is aan het ontwerp geschaafd, waardoor op som mige stellig verbeteringen zijn aange bracht, maar waardoor ook andere er niet op verbeterd zijn. Prijzenswaardig is, dat de bepalin gen van het ontwerp wat de verlaging van de hypotheekrente betreft, niet van toepassing zijn op in de toekomst te vestigen hypotheken. Daar hier inge grepen wordt in burgerrechtelijke be trekkingen, is de beperking tot over eenkomsten, die vóór 1 Juli 1935 ge sloten werden, zeker een stap in, de goede richting. Het is, die regeering thans minder te doen om de vaststel ling van een wettelijk rentepercentage, doch meer om het terugbrengen van reeds overeengekomen rentepercenta ges, waarbij wordt uitgegaan eensdeels van de vooropstelling, dat de daarop betrekking hebbende overeenkomsten zijn gesloten in tijden, waarin de finan- Droge Verf Bussen Verf Stopverf Koudwaterverf Behangselpapieren Behangdoek Kunstkalk Vensterglas Deurplaten Kwasten, Borstels, Penseelen DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEUSDEN. cieele draagkracht van den schuldenaar grooter was, anderdeels van den toe leg om de aanpassing te bevorderen. De zwakke zusters onder de hypo theekbanken zullen met het Vaste verschil van 3/4 percent tusschen 4 3/4 percept hypotheekrente en 4 per cent pandbriefrente hare positie niet onbelangrijk versterkt zien, maar ook de hypothecaire schuldeparen komen in een heel wat verbeterde stelling. Een bezwaar tegep de eenvormige regeling is wel dat niet 'gevraagd wordt of de hypotheek voldoende door de waarde van het onderpand wordt gedekt. Is dit niet het geval, waarom dan het extra risico althans niet gedeeltelijk gecompenseerd door eene hoogere ren te. Waarom een eenvormige verlaging van de pandbriefrente absoluut ge paard moet gaan met een uniform sys teem van hypotheekrenteverlaging, is ons niet helder. Een winst van de in het ontwerp door de regeering aangebrachte wijzi gingen is de beperking, welke de re geering nu voorstelt van het 4 3/4 ren- teperceentage tot eerste hypotheken. Voor tweede en volgende zal 51/2 per cent gevorderd mogen worden. Hier heeft de regeering dus aan het veel grootere risico der tweede en volgen de hypotheken waarde toegekend. Wat de huurders betreft deze kun nen volgens het gewijzigd ontwerp al leen voor huurverlaging in aanmerking komen, indien zij (en dit geldt anders dan bij de hypotheekrente, ook voor nieuwe overeenkomsten, mits het pand vóór 1 Juli 1935 in gebruik is ge weest) aannemelijk kunnen maken, dat zij uitsluitend of nagenoeg uitsluitend ten gevolge van de huidige tijdsom standigheden niet in staat zijn den be dongen huurprijs te betalen, terwijl voorts nog mo,et worden nagegaan of de verhuurder mogelijk door inwilli ging van het verzoek meer zou wor den benadeeld dan de huurder door af wijzing. De huurprijs mag echter niet lager worden gesteld dan 80 percent van de 'huurwaarde, welke het gebouw zou hebben, gerekend naar het peil der huurprijzen op 1 Januari; 1931. Het kan dus voorkomen, dat van twee huurders onder één dak de een op grond van zijn financieele positie huur verlaging krijgt en de ander niet. Dat zulks niet als rechtvaardig kan wor den beschouwd, voelt iedere lezer on middellijk. Bovendien is de in het ontwerp neer gelegde regeling in strijd me:t de oor spronkelijke bedoeling van het ont werp. De regeering toch was van mee nling, dat na de verlaging van de pu blieke lasten op grond van de Bezui- gingswet ook in het private leven las tenverlaging bevorderd moest worden. Wat de regeering nu met betrekking tot de huren doet, is eene regeling voorstellen voor op de grens van fi nancieel onmachtige huurders. Een krachtig optreden van den Volkenbond gewenscht. De Engelsche publieke opinie heeft de neiging zich steeds meer pro- Duitsch te oriënteeren. De overwinningsroes der Italianen maakt de vreuesonderhandeiin- gem er niet gemakkelijker op. Zoowel de Engelsche als de Fran sche bladen hebben zich gunstig uit gelaten, over het communiqué, dat ter gelegenheid van de conferentie der Lo- carnomogendheden is uitgegeven,. On danks deze instemming en tevreden heid moet men toch een open oog1 heb ben voor de vele en groote moeilijk heden, welke aan den horizon opdoe men en welke steeds concreter vormen aannemen. De toekomst van Qenève staat op het spel. Eenilge beslissende stappen duenen genomen te worden, nu verschillende landen, het bestaan van een Volkenbond volkomen negee- ren. Ofschoon het door zijn handteeke- ning gebonden is aan Qenève, gaat Italië door met het uitvoeren van on- rnen schel ij k,e maatregelen tegen een zwakken tegenstander. Hitler, van de algemeene verwarring gebruik makend,, zegt het Rijnpact op en Mussolini, door de nieuwe en nóg grootere ver warring het oogenblik gekomen ach tend, stoort zich in geen enkel' opzicht meer aan de oorlogsdecreten van Ge- nève. Ongeveer te zelf der tijd' herstelt Oostenrijk zijn dienstplicht en de vrees in de Kleine Entente is groot, dat Hon garije weldra het voorbeeld zal volgen. Slechts Bulgarije schijnt netjes te zijn, alhoewel ook daar stemmen opgaan om de beperkende vredesbepaliingen teniet te doen en den algemeenen dienstplicht weder in te voer,en. een en ander nog niet genoeg is, heeft de Turksche regeering besloten de noodige stappen te doen bij de Staten, die het verdrag van Lausanne hebben onderteekend, om een herziening te verkrijgen van de clasules der conventie betreffende de zee-engten, in overeenstemming met de eischen die door Turkije te Qenève geformuleerd zijn. Dit in het kort, zijn de problemen, waarmee de Volkenbond zich in "den komenden tijd heeft bezig te houden. Het eerst komt het Abessijnsche con flict op het programma, een maand later het Locarnogeschil. Dat de re sultaten, dier samenkomsten in niet ge ringe mate zullen afhangen van de welwillendheid tot onderhandelen der verschillende afgevaardigden, behoeft hier nauwelijks betoogd te worden, maar of zij een dergelijke gedragslijn inderdaad volgen, is een andere vraag. Vele Fransche bladen wijzen er op, dat de publieke opinie in Engeland de verkeerde richting opgaat, waar door het Eden niet gemakkelijk ge maakt wordt. Het is bekend, dat e-en telbf. no. is R.a.a.m.sdonl'CSYeer., Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. Engelsche minister, in het bijzonder de minister van Buitenlandsche Zaken, zich voor een, goed deel aan de pu blieke opinie beeft te houden, welke soms lijnrecht in tegenstelling iis met zijn eigen opvatting en overtuiging. Eden nu:, ziet ongetwijfeld in dat het niet aangaat zonder meer de Duitsche vredesplannen te accepteeren,terwijl het Engelsche volk bezeten is door een pro-Duitsche stemming, waartegen het moeilijk oproeien is. Dun gesneden 8 cent per pakje A. BAAIJEN8 HEUSDEN Botermarkt 88 Telefoon 52. Depót C. JA MIN. De schuld van deze groeiende anti- Fransche gezindheid is in hoofdzaak bij Frankrijk zelf gelegen. Bang den steun van Italië te vérliezen bij een even- tueelen nieuwen aanvalsoorlog, kromt het zich te Genève in allerlei bochten om het gedrag van Mussolini goed te praten, terwijl! het te zelfder tijd met een 'breed uitgewerkt vredesplan voor den dag komt en daardoor de verwar ring nog grooter maakt. Deze onge rijmdheid heeft de Engelschen boos gestemd en men vraagt zich af, waar de beroemde Fransche logica van een Descartes is gebleven. Toch is de po litieke houding der Engelsche bewind hebbers ook in groote mate hieraan schuldig, hetgeen wel 'heelscherp ge formuleerd wordt dtoor Churchill, die in het Lagerhuis gezegd 'heeft: „Wij hebben Frankrijk bewogen een koers te volgen, die niet ver genoeg ging om Abessinië te helpen, maar vèr ge noeg om Frankrijk en Engeland in onmin met Italië te brengen, en zoo doende Hitier gelegenheid te geven tot zijn stap van 7 Maart" Al deze factoren dragen er niet toe blij een gunstig resultaat van de be sprekingen der commissie van dertien te verwachten. Volgens de Engelsche meening kunnen de sancties niet meer verscherpt worden, daarmee heeft men al te lang gewacht. Ongetwijfeld zul len zich complicaties voordoen, welke de internationale spanning slechts zul len vergrooten en daarmede de kans op een uiteindelijk resultaat kleiner doen worden. Het gaat den Abessijnen niet voor den wind. Wel is waar schijnen de Italiaansche legerberichten overdreven te zijn en zelfs moeten volgens En- gelsch-Abessijnsche officieele berichten de Italiannen aan het Tsana-meer in een alles behalve gunstige positie ver- keeren, maar de woorden door Musso lini gesproken, moeten toch wel 'een bepaalden achtergrond hebben, hetzij een positieven of een negatieven. Ver schillende voorzorgsmaatregelen, door den 'Negus getroffen, wijzen er echter op, dat die achtergrond positief is en dat rde Italiaansche overwinning in een ver doorgevoerd' stadium verkeert. Italië 'zal dus geenszins het voor nemen koesteren binnen het kader van den Volkenbond de vredesonderhande lingen te openen. Als Badoglio spreekt over een volledige bezetting van Abes- sinië, neemt Italiië geen genoegen met economische 'sancties. Vergrooting van grondgebied en uitbreiding van het koloniale 'gezag zullen de eerste ei schen 'van Italië zijn. Ouder de hui dige omstandigheden zal met den Abes- sijnschen rwensch, slechts te onderhan delen binnen het kader van heit Hand vest, wel weiinig rekening worden ge houden. Donker zijn de wolken, die zich bo ven deze kwestie samentrekken en het heel 'ziet er niet naar uit, dat men een groot optimisme aan den dag mag leggen. Naar verluidt, zou de regeering van Italiië aan het Engefsche ministerie van Buitenlandsche Zaken hebben gevraagd, •öf 'de Briltsche regeering bereid zou zijn, een geste te maken in overeenstemming met de openbare meening, in antwoord waarop Italië maatregelen, zou kunnen nemen, om de spanning te verminde ren. Zelfs spreekt men, ervan, dat Italië de vijandelijkheden dan zou staken. Misschien opent dit verzoek van Ita lië nieuwe perspectieven, waarmee de Commissie van Dertien eenigszins re- kehing kan h ouden. (Nadruk verboden). Vergadering van den raad der ge meente DE WERKEN ÉN SLEE,UWIJK op Dinsdag 14 April, des: n.mi. 2 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. Heer A. Knoot. Afwezig zijn de heeren K. C. de Boon en Dekker, als de Voorzitter de vergadering, met het formulierge bed opent. De notulen der vorige verg. wor den onveranderd vastgesteld, aan de orde komen ingezonden stukken Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesl. tot 'tdoen bij' bouwen aan het gemeentehuis van een lokaal, waar de zaken betreffende de wer- keloozenzorg en crisis-aangelegenhe den afgehandeld kunnen worden. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is be vonden. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Circulaire van den Minister van Sociale Zaken over het verleenen van extra steun aan werkeloozen. B. en W. stellen voor hetzelfde be drag als het vorig jaar, n.l. f 40 ter beschikking te stellen, waarmede de raad accoord gaat. Bericht van Ged. Staten, dat zij hun beslissing, inzake wijziging der vleeschkeuringsverordening verdagen. Schrijven van den Secretaris van de Commissie tot Wering van school verzuim, waarin deze kennis geeft, dat als Voorzitter is aangewezen wet houder L. B. v. d. Straaten en tot Secretaris de heer J. A. P. v. Strien Ook' deze berichten worden voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van G. W. v. d. Nat om een stukje grond en een hypothecair voorschot voor den bouw eener wo ning. Wordt ingetrokken wegens vertrek naar elders. NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1