on mm Ittt litMil Veehouders Firma COOPS Groenwold's Groninger Roggebrood 5. P. taikhayzM i Co s Buk Jf.V. FIRMA REUMAM - DESSEN. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, GORINCHEM. Parijsch Groen Nicotine Extract. Buitenlandsch weekoverzicht Buitenland. Agentschap van ie AasUrdaascht Baak Jf.VAmsterdam A. VERSCHUUR-BAERT No. 5636 Vrijdag 24 April. 1936 Gebruikt daarom steeds onze Binnenlandsch weekoverzicht. m 'and van altena Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt fl.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang. f 0.75 s 0.75 ,0.75 0.75 „0.75 1 00 DROESPOEDER per pak ZOGPOEDER per pak KIPPENPOEDER per pak NAVUILPOEDER per dubbel p. KWALSTERPOEDER per pak SPENENZALF per groote bus Capsules tegen Leverboth of ongansch bij Schapen. DROGISTERIJ SPECIAAL ADRES VOOR en Het échec van Genève. Duitschland en Italië vieren feest. Spanje en zijn strijd tusschen fascisme en communisme. Zooals te verwachten was, heeft de verg. v. d. Raad van dén Volkenb. niet veel nieuws opgeleverd, of 7t moest zijn, dat de Fransch-Engelsche tegenstellin gen nog lang niet overbrugd zijn. Het is wel heel merkwaardig, dat Frankrijk dat de verdragsschending van Duitsch land inzake de demilitairisatie van het Rijnland zoo hoog opnam, koel blijft t.o.v. de protesten van Abessinië in- zake het gebruik van onwettige oor logsmaterialen door de Italianen. Slechts tegen het gebruik van gifgas heeft Frankrijk een matig protest doen hooren. Overigens heeft het, bij mon de van Boncour, alle handelingen van Mussolini trachten goed te praten. Na tuurlijk tot groote ergernis van Lon den, dat de klove tusschen Engeland' en Frankrijk steeds grooter ziet wor den. Intusschen heeft Eden blijk gege ven een breederen kijk op de gebeur tenissen te hebben dan zijn Franschen collega. Hij noemde het tegengaan van het gebruik van gifgassen een zaak van groot algemeen belang. Indien dit niet wordt gedaan loopt men alle kans, dat in een komenden wereldoorlog het gebruik van gifgassen algemeen zal zijn. Daarom is het van te groote be- teëkenis, dat men eenparig tegen het gebruik ervan ingaat, lnplaats van Ita lië te bedreigen de sancties te ver scherpen, heeft men in den Raad van den Volkenbond eenige voorstellen ge daan, welke letterlijk niets om het lijf hadden. Daarom is het heel begrijpe lijk, dat sommigen den Volkenbond niet hebben genoemd een orgaan van den vrede, maar een orgaan van be dreiging. Tenslotte wordt er nog een beroep gedaan op Italië, maar een ie der kan op zijn vingers narekenen, dat dit van nul en geenerlei waarde zal zijn. Daarom durfde de Corriere della Sera Zaterdag ook te schrijven: „De oor log en het gebruik van gifgassen zal worden voortgezet. Genève mist de kracht en de innerlijke eenheid om er een einde aan te maken". De verjaardag van Hitier stond in het teeken van de Rijksweer. Het be- f gon 's morgens reeds om acht uur met een militaire parade van zijn lijf garde, welke door den Führer van een 1 balkon af werd gadegeslagen. "Hooge ambtenaren en personen uit alle deelen des Rijks verdrongen zich in den vroege# morgen reeds om zijn woning om hem met zijn verjaardag geluk te wenschen. Een leder wilde zich laten inschrijven. Het hoogtepunt van den dag was wel de geweldige parade, waaraan, werd deelgenomen door talrijke detachemen ten uit geheel Duitschland. Unter den Linden en Charlottenburger Chaussée waren zwart van de meschen, weike zich verdrongen om maar iets van het schouwspel te kunnen zien. Meest al was hun moeite tevergeefsch en moest gebruik worden gemaakt van de straatperiscoop, welke inderdaad goede diensten bewees. In de buurt waar Hitler zat ging alles met de pa radepas en hierbij was het natuurlijk een groot voordeel, dat niet op ter rein, maar op straaj werd 'gedefileerd', zoodat uit militair oogpunt de parade in 'één woord af kon worden genoemd. Opmerkelijk was, dat bij het passeeren. van al de nieuwe oorlogsdoeleinden, zooals het nieuwe anti-tankgeschut de vlakbatterijen en de luisterinrichtingen, zooveel Vakkennis van de omstaanders bleek. Deze verjaardag van Hitler is wel een van de hoofdmomenten van zijn bewind geworden, want sedert het be wind van den Keizer is een dergelijke parade niet meer gehouden. Het volk was enthousiast en het Sieg-Heil was niet 'van de lucht. Men brulde om den Führer, maar het was wérkelijk niet mogelijk 'voor Hitier zich aan al die menschen 'te laten zien. In, Spanje maakt men korte metten met 'het fascisme. Nu weer heeft de Cortes met 212 tegen 4 stemmen een ontwerp aangenomen, waarbij aan ge pensioneerde officieren wordt verboden om 'deel 'te nemen aan politieke agi tatie, op straffe van verlies van hun pensioen. 'Opmerkelijk 'is, wat Azana voor de 'stemming naar aanleiding van dit onderwerp zeide: „Ik heb nooit iemand aangeraden, het leger te ver laten, maar een zeker aantal officieren maakten zich al vroeger schuldig aan aanslagen tegen den staat. Ook nu weer is dat 'het geval. Het betreft hier een een, organisatie, welke in strijd met de wet 'handelt en toch niet onder haar bereik valt. Het is onbegrijpelijk, hoe menschen, die geld v. d. staat ontvan gen, den staat kunnen bestrijden." Dun gesneden 8 cent per pakje A. BA AI JENS HEUSDEN Botermarkt 88 Telefoon 52. Depót C. JA MIN. Het laat geen twijfel meer over dat het 'fascisme binnen zeer korten tijd in Spanje niets meer zal beteekenen. Elke uiting, door fascistische z*.jde ge daan, wordt streng gestraft, én naar ons wil voorkomen is dit voor het overwegend socialistische Spanje wel de beste oplossing. Iedere vrijheid van beweging der fascisten zou een bloe dige strijd in het leven roepen, welke de innerlijke tegenstellingen nog groo ter zouden maken. Bovendien kan het ook niet de bedoeling van de Spaan- sche regeering zijn zooveel mogelijk bloed te doen stroomen. Vandaar dat het besluit van de Cor tes een wijs besluit is. Dinsdag vierde Rome feest: de ver jaardag van. de stichting van Rome. De geheele stad "was rijk versierd met vlaggen en bloemen en overal 'in den lande werden publieke werken inge wijd. "Mussolini hééft te Rome zelf eenige nieuwe 'inrichtingen geopend én bovendien den eersten slag met het houweergedaan voor een nieuwen weg. Parades ontbraken natuurlijk ook niet op het programma. Nationaal-socialis- ten en fascisten verstaan het, feest te vieren. (Nadruk verboden). MISDADIGERS VEROORDEELD. Men meldt uit Chicago, dat twee negen tienjarige jongelui wegens moord op een dokter en verschillende diefstallen, tot 199 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, welke te zamen vormden het totaal der straffen, dat zij voor alle misdrijven, door ben begaan, gekregen hebben. o ZENDELING ONTVOERD? Volgens berichten uit Joennanfoe wordt gevreesd, dat met andere vreemdelingen ook de Duitsche zendelingenfamilie Uhl mann op 15 April in handen van com munistische troepen is gevallen. Als plaats der gevangenneming wordt Tsoejoeng genoemd, dat halfweg tusschen Joennanfoe en Talifoe ligt. Uhlmann behoorde tot dezelfde zendings post, als de kort geleden, na 18 maanden gevangenschap, door de communistische troepen vrijgelaten Zwitsersche zendeling Bosshardt. De Duitsche ambassade heeft direct de noodige stappen tot bevrijding gedaan. o SPOORWEG-ONGEVAL. Tengevolge van het losraken van een spoorwegrijtuig zijn bij lopeka (Kansas) 2 passagiers gedood en 6 gewond. De ontvoering van en moord op een kindje van zes maanden te Aken van de familie Nachtergaele, waaromtrent wij be reids berichtten, is opgehelderd. De moeder, die in voorloopige hechtenis was gesteld, en bjj hoog en laag haar reeds eerder afgelegde verklaringen volhield, heeft ten slotte moeten toegeven, dat ze haar huis genoten en de politie maar wat heeft wijs gemaakt. IJit de op het lijk verrichte sectie was reeds gebleken, dat het kindje een natuurleken dood was gestorven. De vrouw, die al langen tijd ziekelyk is en in zeer overspannen toestand verkeert, heeft verklaard, dat ze, toen ze des avonds naar de slaapkamer ging, het kindje met blauw gelaat in de wieg vond. Ze opende het venster om lucht toe te voeren, maar de kleine was reeds den verstikkingsdood gestorven. In haar leed en vertwyfeling heeft zij toen het doode kind in haar armen genomen, heeft stilletjes het huis door de achterdeur verlaten en haar over leden wichtje in den waterpoel bij het huis geworpen. Belangrijke opdrachten uit Argentinië en Mexico voor de Nederlandsche industrie De Vrijzinnig-Democratische Bond laat zijn standpunt inzake een zijdige ontwapening los. Wordt de automobilist nog zwaarder belast Het is altyd een verheugend feit, indien het buitenland aan de Nederlandsche in dustrie een opdracht geeft. Niet alleen streelt dat de nationeele trots, maar het geeft werk, en dat is een vername factor, vooral in dezen tijd, waar Nederland on geveer een half millioen werkloozen telt. Eenige dagen geleden kreeg de Nederl. industrie een belangrijke opdracht van Argentinië, nu weer heeft Mexico haar waardig gekeurd met een bestelling, die vreugde in vele werklooze arbeidersgezinnen zal scheppen. Zondagmorgen is n.l. Dr. W. Kresin, directeur van het Int. Handels consortium, uit Mexico naar Nederland ceruggekeerd. Hij heeft twee maanden in Mexico ver toefd om te trachteD, er bestellingen voor de Nederlandsche industrie te krijgen. Hij is in zijn pogingen ten volle geslaagd. Behalve den aaoleg van 200 K.M. spoorweg, omvat de bestelling den bouw van 6 groote en een groot aantal kleine bruggen en van vele stationsemplacementen tblbf. no. is FLa.a.m.sciori.lcs'veer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. en andere constructies, onder andere van een aantal electrische centrales, welke kracht en licht zullen produceeren voor een landstreek van niet geringe opper vlakte. Ten einde het werk geheel in Nederlandsche handen te stellen, zullen de volgende maand reeds een vijftiental ingenieurs naar Mexico worden gezonden. Natuurlijk zeer tevreden met de op dracht, meende Dr. Kresin nog, dat het verkeer tusschen Nederland en de Ameri- kaansche staten uitgebreid moet worden, opdat meer bestellingen komen. Om hiertoe te geraken, is het, volgens Kresin, nood- zakelijk, dat in de Amerikaansche Staten, waarin Nederland tot nog toe slechts door cousulaten vertegenwoordigd wordt, ge zantschappen komen, welke het poliek en commercieel verkeer vergrooten. Droge Verf Bussen Verf Stopverf Koudwaterverf Behangselpapieren Behangdoek Kunstkalk Vensterglas Deurplaten Kwasten, Borstels, Penseelen DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEUSDEN. In de statuten van den Vrijzinnig De- mocratischen Bond is een belangryke wij ziging gekomen. Tot dus ver heeft de V. D. partij immer op het standpunt van ontwapening gestaan, maar onder de ge beurtenissen der laatste tijden, heeft men dit standpunt principieel verlaten. Het bestuursvoorstel, dat deze veran dering inhoudt, luidt als volgtReorga nisatie van land- en zeemacht tot organen, bestemd voor de handhaving van binnen- landsche orde en rust, zoomede tot ver dediging ter medewerking aan internatio nale rechtshandhaving, tegen een oorlogs- aanval. Uit dit voorstel blijkt reeds onmiddel lijk, dat de omzwaaiïng heeft plaats ge had op essentieele gronden. Zij, die dit durven ontkennen, moeten eens een blik achterwaarts werpen. De ontwapenings conferenties zijn mislukt, tal van landen bewapenen zich tot het uiterste. Evenals voor den oorlog, geldt weerWilt gij den vrede, bereidt u dan voor op den oorlog 1 In het kader der tegenwoordige politieke stelsels is een vreedzame samen leving der volkeren slechts mogelijk langs den weg der collectieve beveiliging. Maar hiervoor is noodig een krachtige nationale weermacht. Zeker, er zyn andere moge- lijkheden, b.v. de vorming van een inter nationaal strafleger, maar tot zoover is men nog lang niet genaderd. De tegen stellingen tusschen de verschillende landen zijn nog van dien aard, dat een over brugging onmogelyk is. Onder deze omstandigheden is het be sluit van den V. D. Bond volkomen be- grypelijk en niet aanvechtbaar. Het gaat er slechts om of door dit besluit de een heid in de party bewaard blijft. Natuurlijk is het niet met algemeene instemming ontvangen, maar uit een en ander is toch wel gebleken, dat het meerendeel der partij achter het bestuur staat. Het voorloopig verslag van de Eerste Kamer voor de financiëering voor den versnelden bruggenbouw, is dezer dagen verschenen. Zooals bekend, zal de finan ciëering plaats vinden door een verhooging van de tijdelyke heffing van het bijzondere invoerrecht op benzine. Volgens het voor loopig verslag zou het ontwerp met be trekkelijk groote instemming zijn ontvan gen, ondanks de vele bezwaren, welke het aankleven. Eenstemming wordt ge wezen op het bezwaar, dat de regeling wederom een verzwaring van de op den automobilist reeds drukkende lasten in houdt. Maar, overweegt het grootste deel wm> bij ONS vindt U een groote sorteering matteD, zeilen, gordijnen, tegen zeer lage prijzen. Verder hebben wij borstels, bezems, dweilen, boenwas en wat U verder noodig heeft. Kunstwitkalk, in een keer wit, 8 cent per pak. Alle kleuren glansverf 25 ct. per pond. Behangsel papieren uit voorraad leverbaar, vanaf 7 cent per rol. Vraagt onze staalboeken. Io dezen tijd wil ieder graag wat nienws hebben. Koopen gaat vaak niet. Maakt daarom gebruik van de wmÊMÊWÊÊk reclames der HEIJMANS BAZAR te Dussen. Wij hebben een groote partij rood emaille waren aangekregen. U krijgt dan een gehetle keukenuitrustiDg bij elkaar. Leze week een roode koffiebus, allernieuwste model, met 1 pond prima koffie er in, voor 69 ct., daarbij cadeau een ons lekkere koekjes. Volgende week een roode pan 18 cM. en zoo steeds verder. Heeft U onze mooie porseleinen theepot al gezien Het model van een hond, daarbij een half pond poeder, samen voor 50 ct. HAAST U, eer ze uitverkocht zijn. Verder hebben wy steeds RECLAME AANBIEDINGEN in onze ver schillende afdeelingen. Prima Kaakjes 10 cent per x/g P011^ 5 Cocosbanket 13 cent per ys pond; Zuurtjes l1/, ons voor 10 cent; Brokjes lx/8 ons voor 10 cent. Vraagt ons gesorteerd VLBESCHSCHAALTJE 1 ons Blokworst, 1 ons Leverworst, 1 ons Boterhamworst voor 25 cent. 2 groote busjes Leverpastij voor 25 cent. ALLES WORDT THUIS BEZORGD. Aanbevelend, NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard DE „KINDERMOORD" TE AKEN OPGEHELDERD. is m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1