B. en, W. willen adviseeren, uit te gehandeld, zooals zijn geweten hem dat Zien naar een hoofd met acte 'land- voorschreef. Over de f1203. is er uit bouw, hij acht dit van belang. Erloo- betaald aan ziekenhuisverpieging. pen, veel jongelui langs den weg, die De heer v. d. Velden meent, dat de dan in de gelegenheid zijn, voor hen menschen wel wat spoedig naar een nuttig onderwijs te ontvangen. Inder- ziekenhuis worden gezonden. Hem is tijd heeft de landbouwcursus, doormijn- een geval bekend van een patient, die heer v. Gessel 'geleid, heel goede re- naar Utrecht werd gezonden en die sulfaten opgeleverd. Dit behoeft de ge- den volgenden dag alweer terug was meente geen geld te kosten, dergelijke en °P straat liep. ccursussen worden door het rijk gesub- De heer Bouman zegt, dat hem sidieerd. I zoo'n geval niet bekend 'is. In. zorgwekkenden toestand is hij met inwendige kneuzingen, een bek ken- en enkelfractuur naar het Bin nengasthuis vervoerd. o MISLUKTE ROOFOVERVAL. Een uitermate brutale roofoverval heeft plaats gehad in een woning aan de Apollolaan, gelegen in het gedeelte tusschen Stadionweg en Mo- zartkade te Amsterdam. Op genoemde plaats hield voor het huis een gesloten, vier persoons auto stil, waaruit twee personen stapten. Zij belden aan en vroegen het dienst meisje, dat de deur opende, of me neer of mevrouw thuis was. Op haar ontkennend antwoord zij was al leen in de woning duwden zij tot haar groote schrik' de deur ver der open, 'kwamen de hal binnen, waarna zij de deur achter zich slo ten. Onmiddellijk' grepen zij het doo- delijk verschrikte meisje vast en een van de brutale indringers trok een revolver die hij op haar richtte. „Zeg direct waar het geld is, we wiJlen geld," riepen zii haar toe. De dienstbode liet zich echter het zwijgen niet opleggen door den drei genden loop van het vuurwapen. Zii gilde om hulp en de beide mannen, blijkbaar geen „vaklieden," vonden het beter er vandoor te gaan. Zii renden de deur uit en spron gen in de auto, waarvan de motor nog draaide. De dienstbode riep daar om voorbijgangers aan en deze waar schuwden de politie, die onmiddellijk het onderzoek begon. Tot dusver zijn de mannen niet gevonden. o ZWART FRONT IN BESLAG GE NOMEN. Te Breda heeft de politie het week blad van het Nederlandsch Volksfas- cisme „Zwart Front" van 25 April, in beslag genomen. o TWEE NIEUWE DUIKBOOTEN. Bestemd voor den dienst in Indië. Naar wij vernemen, heeft de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam de op dracht gekregen tot den bouw van "twee nieuwe onderzeebooten van het type van de K XVIII. Deze beide booten zijn eveneens bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië en zullen resp. de K XIX en de K XX •worden genoemd. Adres van j. W. Bouman en de Waal, in de Aalburgsche Steeg, waar in wordt bericht, dat het water in den Wetering zeer verontreinigd wordt door eenden, waardoor het vaak niet als drinkwater is te gebruiken. Adressan ten verzoeken daarom op de Aalburg sche Steeg een pomp te doen slaan. De Voorzitter zegt, dat pas een pomp is geplaatst in de Heistraat, deze heeft t'90.gekost. Het is bezwaarlijk overal in de gemeenTe hiertoe over te gahn. Dat het water verontreinigd wordt, kan niet als mo'tiet gelden, hierop kan toe zicht worden gehouden. De heer Mans zegt, dat de veront reiniging vooral plaats vindt bij laag water, het euvel is te verhelpen, als men 's morgens een paar emmers wa ter gereed zet. Bovendien kunnen <le bewoners, als zij behoefte hebben aan goed drinkwater, dit halen aan de pomp bij de Wed. Bouman. De heer Roza zegt, dat dit de zaak- veranderd, anders zou hij zeggen, ge lijke monniken, gelijke kappen. Wethouder v. Wijk merkt op, dat het hier een ander gevaT is dan in de Heistraat, daar was de toestand voor drinkwater niet goed te maken zon der pomp, in de Aalburgshe Steeg is dat wel het geval. De raad besluit afwijzend op het adres te beschikken. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van een bedrag van f'90. voor extra hulp aan werkloozen. De Voorzitter licht toe, dat het steun- verleening B betreft, waardoor f4.40 aan extra steun kan worden uitge keerd per werkelooze. De heer v. d. Velden vraagt, hoeveel werkeloozen er op 'toogenblik zijn, waarop de Voorzitter antwoordt van 66. De raad hecht 'zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. Vaststelling verordening tot herzie ning der plaatselijke strafverordeningen. De Voorzitter licht toe, dat het de gewone verordeningen betreft, die om de 5 jaren van kracht verklaard moe ten worden en leest de verschillende' verordeningen voor, die hieronder val len. Deze worden door den raad1 van kracht verklaard. Wijziging begrooting 'der gemeente De materialen voor den bouw van en die der afdeeling Aalburg, dienst deze onderzeebooten zijn reeds ge-1 1Q35. deeltelijk op de werf aangekomen flVIen is thans begonnen met de plaat sing van een kraan, die daarbij dienst zal moeten doen. o BOERDERIJ BRAND. Zondagmiddag is brand ontstaan Wijziging der gemeentebegrootirig moet o.m. plaats vinden voor verhoo- g'ing van den post subsidie Burgerl. Armbestuur, deze moet met f1803. worden verhoogd. De heer Roza vindt dit geen onbe- m de kapitale boerderij van den langrijke verhooging, het beteekenr een landbouwer A. Bos te Ottoland (Z. verhooging van 35 pCt. Waarvoor is H). De geheele boerderij, het woon- dit noodig geweest? huis en de veestallen, benevens een De Voorzitter antwoordt, dat steeds hooiberg brandden tot den grand mcer steun gevraagd wordt, toe af. Slechts een klein gedeelte De heer Vos kan nu al wel zeggen, van het huisraad kon worden gered. u u Ook een kalf kwam in de vlammen dat 1,64 volgende jaar hei bedrag nog om. In de boerderij bevond zich ook mee' za' 111<,etcn zlJn- het magazijn van de afdeeling Ot- De heer Mans begrijpt dit niet, hij toland van het Groene Kruis, waar- hoort geregeld klachten van personen van slechts weinig materiaal in vei- d!ie in hun ondersteuning worden ge hun ondersteuning wel iedere week. een lichaam op zichzelf is, waarvan I alleen het algemeen belang De Voorzitter sluit over deze kwes- het beheer en toezicht evenwel bij i gelden, tie de discussie. den raad behoort. Uit de Ebskas is De verschillende begrootingswijzigin- de coöperatie reeds eerder een bedrag gen worden hierop door den raad goed- van f15.000 geschonken, maar in al gekeurd. de jaren heeft de raad nooit er iets van Aangaan geldleening bij de maat- gezien of de zaak wel of niet rendeert, schappij voor gemeentecrediet te Am- Ze heeft vanzelf ook goede jaren ge- sterdam van ten hoogste f6000. had en spr. is er van overtuigd, ook De Voorzitter licht toe, dat deze lee- wel slechte, doch de raad weet daar ning noodig is vooF de verbouwing niets van, aangezien hij nooit geen be- van het gymnastieklokaal tot gemeen- scheiden heeft gezien. Nu wordt op- tehuis. De rente zal 4 3/8 pCt. moeten nieuw een bedrag van f8030 gevraagd, zijn. B. en W. hebben wel getracht wil de raad die kunnen toestaan, dan het tegen een lagere rente te krijgen, dient hij toch ook de gelegenheid te doch dit is niet gelukt. hebben, na te gaan, hoe de zaken er De heer Mans merkt op, dat dit dus bij staan. De coöperatie is in het be- 1/2 pCt. ongeveer tegenvalt. lang van de inwoners van Aalburg op- De heer v. d. Velden meent, dat het gericht, spr. wil dus niet tegen het bedrag der verbouwing slechts f5100 gevraagde crediet zijn, doch wil wel bedroeg, nu is het f903 meer. de voorwaarde stellen, dat eerst een De Voorzitter merkt op, dat het meu- behoorlijk onderzoek wordt ingesteld bilair er bij komt. door een accountant, voor een beslis- De heer v. d. Velden spijt het, dat sing wordt genomen. t'6000 worden uitgegeven voor zoo'n De Voorzitter acht deze voorwaarde gebouw, terwijl op andere dingen, die zeer begrijpelijk. veel noodiiger zijn, bezuinigd moet wor- De heer Mans vraagt, hoeveel er den. Men mag wel zeggen, het kost van het Ebsfonds nog disponibel is. geen geld, doch nu blijkt, dat het wel De Voorzitter antwoordt met in- geld 'kost. Spr. kan zijn stem aan dit, schrijvingen op het grootboek en voorstel niet geven. een paar leeningen f 11000. De heer Mans verklaart, dit ook niet De heer Mans merkt op dat zoo te kunnen doen. juist besloten is tot aankoop grond, De heer Roza zegt, dat het voldoen- om daarop woningen te bouwen. Nu de bekend is, dat hij met deze ver- worden f 8000 gevraagd, waar moe- bouwing niet sympathiseert. De meer- ten die gehaald worden derheiid heeft er zich evenwel voor Weth. D. v. Wijk zegt, dat de ei- uitgesproken. Spr. heeft mede gedaan gendommen van de Ebbe ongerept aan de pogingen, om het naar zijne moeten blijven. Ged. St. zullen ver- meening verkeerde voorstel gekeerd te vreemding nooit goedkeuren, krijgen, het is niet gelukt. Hij heeft nu De heer B. v. Wijk zegt dat het evenwel geen vrijmoedigheid "om te- geld geleend zou moeten worden en gen. het voorster van B. en W. te dan renteloos uitgegeven. Weth. v. Wijk merkt op, dat dit voor de huizen toch ook moet ge beuren. De Voorzitter zegt dat de baten moet stemmen. De menschen, die de ver bouwing uitvoeren moeten betaald wor den, daarom; zal hij voor stemmen. Met 5 tegen 2 stemmen wordt het voorstel tot het aangaan eener leening van de Ebbe ten goede van de in- hierop goedgekeurd. woners van Aalburg moeten komen. Voorstel van B. en W. tot onderhand- De heer v. d. Velden verklaart het- schen aankoop van een perceel bouw- zelfde te hebben willen zeggen, wat land voor den bouw van arbeiders- de heer v. Wijk gezegd heeft. In 1916 woningen uit het Ebbefonds. - is reeds een renteloos voorschot ver- De Voorzitter merkt op, dat dit voor- strekt van f 15000, hiervan zijn stel een uitvloeisel is van het adres fnooo afgelost, doch f4000 moeten kort. Het gaat wel den verkeerden kant uit, wat moet een gezin; met 3 kinderen met 12.50 per week begin nen. De Voorzitter zegt, dat er geen li- ligheid kon worden gebracht. Vervolg raadsverslag WIJK. Nota van. aanmerkingen van Ged. Staten, op de gemeentebegrooting 1936 chaam is, dat zooveel klachten krijgt en de begrooting van het G.E.B. De- M-e hooren, als het armbestuur, ze aanmerkingen zijn slechts van ad- De heer Mans wil op deze kwestie mini stratieven aard. B. en W. worden in besloten vergadering nog wel even gemachtigd de:ze te beantwoorden. terugkomen, Verzoek van A. v. Berkel, om een De heer v. d. Velden lijkt de ver- tegemoetkoming in de kosten die hij hooging ook zeer hoog. moet maken voor het bezoeken, door De Voorzitter zegt,^ dat ook veel zijn zoontje, van de ambachtsschool uitgegeven is voör ziekenhuisverple- te 's Bosch. Besloten, wordt een ver goeding van 50 ct. per week toe te kennen ,met ingang van 30 Maart. Verzoek van den heer H. Rengersen, hoofd der O.L. school "te Aalburg, om ging. Er moet meer reclame gemaakt worden voor de vereeniging voor zie- kenhuiisverpleging. De heer v. d. Velden heeft wel eens hooren beweren, dat in de verkieziings- eervol ontslag als zoodanig, wegens dagen te veel is uitgegeven. Het iis geen zijn, benoeming tot hoofd der bijzon- wei*k, dat de bedeelend armmeester de Üere school te Wijk menschen toen naliep en toevoegde, De heer Roza vraagt, met ingang Me mopt niets te kort komen, want dan van, welken datum het ontslag ver- hom je maar bij mij. In zoo'n geval leend zal worden, waarop de Voorzitter 15 het niet onbegrijpelijk, dat de post antwoordt ,dat deze nader door B. en z00vee' overschreden is. W. bepaald wordt. De Voorzitter meent, dat van zoo De heer Mans vraagt of er al een I êeen sprake kan zijn. oproeping voor een nieuw hoofd 'heeft plaats gehad, waarop de Voorzitter toe stemmend "antwoordt. De heer v. d. Velden zegt, dat men voor de openbare school te Wijk bin nenkort voor de benoeming van een nieuw hoofd komt te staan. Spr. zou De heer Bouman zegt, zich bewust te 'zijn ,de menschen in 1935 te hebben bedeeld, zooals hem mogelijk was en slechts aan die menschen, die het wer kelijk noodig hadden. Alles precies met een schaartje afknippen kan niemand, ook spr. niet, hij heeft -achter slechts De Voorzitter belooft hiermede reke ning te houden. De heer D. v. Wijk zegt, dat hij De beer v. d. Velden zegt, dat er personen zijn, die hun ondersteuning 5 a 6 weken laten staan, daaruit blijk zich volkomen bij den wensch van I voldoende, meent spr., dat deze geen den heer v. d. Velden kan aansluiten. I behoefte hebben, want dan haalden zij van een aantal ingezetenen uit Aalburg, in welk adres bij den raad werd aan gedrongen op den bouw van eenige arbeiderswoningen. Het aan te koo- pen stuk grond lis gelegen in de Lange Steeg en is 67 are en 30 c.A. groot en is te koop voor f'3250.—De be doeling is hierop een drietal dubbele arbeiderswoningen te deen bouwen, waarvoor de huur gesteld zal worden op f 2.50 per week. De heer B. v. Wijk vraagt of er ook werkelijk 6 noodig zijn, waarop de Voorzitter antwoordt, dat B. en W. meenen van wel. De heer Roza sympathiseert wel met het plan van B. en W., ook vindt hij het stuk grond zeer geschikt. Alleen lijkt hem den bouw van dubbele' wo- ingen niet juist. Het perceel ligt Zuid- Noord, de woningen die aan denNoordL <ant komen, krijgen geen zon, wat voor slaapkamers toch zeker noodig is. Is het plan niet zoodanig te wijzi gen, dat dit bezwaar wordt onder vangen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dubbele woningen zouden willen doen rouwen, omdat de kosten hiervoor la ger zullen zijn. De heer Roza vraagt of het niet gewenscht is bekend te maken, dat de grond ook beschikbaar is voor hen d;ie willen bouwen ingevolge de Land- arbeiderswet, de menschen kunnen op die manier in het bezit van een eigen woning komen. Worden de woningen voor rekening van het Ebbefonds ge rouwd, dan worden zij nooit hun ei gendom. De Voorzitter zegt, dat thans al- een het besluit genomen behoeft te worden tot aankoop van den grond, voor de volgende vergadering zullen B. en W. dan een en ander nog eens overwegen. De heer v. d. Velden heeft hooren zeggen, dat het land reeds gekocht is. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet waar is. Wethouder v. Wijk zegt, dat het gekocht is, behoudens goedkeuring door den raad. Met algemeene stemmen besluit de raad tot aankoop van den grond. Behandeling aanvraag inwoners van Aalburg, om beschikbaarstelling van een bedrag van f 8030 uit het Ebbefonds, voor de Coöperatieve Landbouwver- eeniglng „Onderling Belang" te Aal burg. De Voorzitter deelt mede, dat het adres een en vijftig handteekeningen bevat en dat nog een adres is ingeko men, door 4 ingezetenen onderteekend: waarin verzocht wordt het verzoek niet in te willigen, althans zeker eerst een onderzoek te doen instellen naar de levensvatbaarheid van de coöperatie, aangezien reeds eerder f 15.030 uit het Ebsfonds beschikbaar is gesteld. De heer B. v. Wijk zegt, dat de Ebbe nog afgelost worden. In de voor waarden der leening van 1916 staat, dat de leden aansprakelijk waren voor de volle f 15000. Voor den aanvang der vergadering heeft spr. wethouder v. Wijk hooren zeggen, dat ieder be stuurslid van welk lichaam ook, ge heel aansprakelijk daarvoor is, dit geldt dan toch ook voor de coöpera tie. Nu wordt weer f 8000 gevraagd. Alvorens deze worden gegeven dient eerst een grondig onderzoek te wor den ingesteld vanaf de oprichting der coöperatie af. Naar sprekers mee ning heeft deze coöperatie geen le vensvatbaarheid. Er zijn naar spr. heeft vernomen personen die 700, 500 en 300 gulden schuld bij de coö peratie hebben. Hiervoor zijn de be stuursleden ook aansprakelijk; zij moeten het zoo ver niet laten komen. Dat de,ingezetenen van Aalburg van deze vereeniging zouden prrfiteeren, is ook niet waar, dit voordeel is zeer gering. De Voorzitter zou dit een accoun tant laten uitmaken. Weth. v. Wijk zegt zich volkomen te kunnen vereenigen, met wat de heer B. v. Wijk naar voren heeft ge bracht. Spr. zou wel met feiten en cijfers kunnen aantoonen, dat het ge sprokene door den heer v. d. Velden onjuist is. Hij zou kunnen aantoonen dat er geen tekort, doch een aanzien lijk bedrag over is. Dat er dubieuse oosten zijn is waar, doch deze zijn rehoorlijk afgeschreven. De heer Mans merkt op dat het mogelijk is dat er leden zijn die voor deel trekken, doch dit moet spr. en een ander betalen. De Voorzitter zou het accountants onderzoek willen afwachten. De heer v. d. Velden vraagt, wat, als er een batig saldo is dan de re den is, dat de ingezetenen geen ko len hebben ontvangen, zooals dat vroeger gebeurde, of waarom deze geen winst is uitgekeerd. De heer D. v. Wijk zegt, dat een zuiggasmotor was gekocht, die het werk niet kan doen, er is toen een nieuwe motor aangeschaft moeten worden. Bij de Boerenleenbank is een schuld van f 8000 waarvan f 300 aan rente moet worden betaald, komt-de ze rente te vervallen, dan kan de in woners ook weer een uitkeering wor den verstrekt. De heer Roza juicht een accoun tantsonderzoek toe, dit geeft een zui ver inzicht, dat niet anders dan zoo wel in het belang der gemeente als in dat van de coöperatie zal zijn. Als zakenman zou spr. uit beginsel tegen deze subsidie moeten zijn, een nering doende ondervindt van een coöpera tie nadeel, daarom is het spr. een raadsel, dat neringdoenden op dit adres hebben geteekend. De Voorzitter merkt op, dat hierbij De heer Roza stemt dit toe, doch als uit een overheidskas gelden wor den verstrekt, dan mogen de baten daarvan alleen aan de ingezetenen van de gemeente ten goede komen en is het onbillijk, daarmede neringdoen den in een andere gemeente te gaan beconcurreeren en deze voordeelen ook aan ingezetenen uit een andere gemeente ten goede te doen komen. Het Ebbefonds is voor de inwoners van Aalburg en niet voor personen uit andere gemeenten. De Voorzitter stemt dit toe, dit is zoo. Hierop wordt met algemeene stem men besloten, het verzoek aan te hou den om eerst een accountantsonder zoek te doen instellen. De Secretaris heeft inmiddels een verklaring geschreven, waarin hij ken nis geeft dat hij de administratie al len niet meer kan bij houden. Het verzoek van den volontair ter Secretarie W. Hoeflaken komt op nieuw in behandeling. Met algem. stemmen wordt beslo ten, den volontair W. Hoeflaken voor 1936 een bedrag toe te kennen van f 250 voor den arbeid, die hij voor de gemeente verricht. Rondvraag. De heer Mans vraagt of de geruchten, dat de verhuizing van den Burgemeester, voor rekening van de gemeente heeft plaats gevon den, juist zijn. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet het geval is, dat hij er even well geen bezwaar tegen heeft als de heer Mans dit wil voorstellen, hij zal dit voorstel met genoegen in omvraag brengen. De heer Mans vraagt voor wiens rekening de telefoon van het gemeen tehuis naar de Burgemeesterswoning is aangelegd, waarop de Voorzitter antwoordt, da.t dit voor zijn persoon lijke rekening is geschied. De heer B. v. Wijk vestigt de aan dacht op den buitengewoon slechten toestand van den Hoogen Maasdijk, kan deze bij regenachtig weer niet eens weer geschaaf d worden Dit had den vorigen keer voor een drietal we ken goede resultaten opgeleverd. De Voorzitter deelt mede, bericht te hebben gekregen, dat binnen 14 dagen door werkfonds een beslissing zal worden genomen. Spr. heeft ge gronde hoop, dat de dijk binnen af- zienbaren tijd, afdoende verbeterd zal worden. De heer Roza zou gaarne verne men, om welke reden v. Wijk in de Veldstraat van het electrisch net is afgesneden. De Voorzitter antwoordt dat dit is geschied omdat men den ambtenaar belast met de meteropname niet wensch te toe te laten. In besloten ver gadering zal spr. hierover nadere in lichtingen verstrekken. De heer Roza kan daarmede ac- coord gaan. De heer v. d. Velden betreurt het, dat de werkzaamheden voor den ver bouw van het gemeentehuis buiten de gemeente is gegaan, de ambachts lui in de gemeente zijn dus blijkbaar alleen goed om belasting te betalen. De Voorzitter zegt, dat het niet verantwoord was het werk in de ge meente te laten, het scheelde te veeL De 'heer v. d. Velden zegt, dat dokter v. Roosendaal den patiënt W. Bouman heeft toegevoegd, dat deze v. d. Velden maar een rekest moest laten schrijven? Misschien kan weth. v. Wijk hierover nadere inlichtingen verstrekken. De Voorzitter vraagt of er klach ten van dezen patiënt zijn. De heer v. d. Velden zegt, dat hij heeft vernomen dat de behandeling door den dokter niet fair zou zijn. Weth. v. Wijk geeft eenige inlich tingen over dit geval, waaruit blijkt, dat bedoelde patiënt door dokter Roo sendaal wordt behandeld op advies van den Directeur van het gesticht te Heemstede. De Voorzitter belooft het geval te onderzoeken. De heer v. d. Velden heeft gehoord dat vanwege het gemeentebestuur, aan een armlastige een kunstgebit is verstrekt. De Voorzitter is dat niet bekend. De heer Vos, bedeelend armmees ter zegt, dat dit is geschied op ad vies van den dokter. De heer v. d. Velden zegt dat on der het vorige college van B. en W. een dergelijk verzoek is afgewezen, 'omdat men daarmede in het onein dige komt. Gebeurt dit nu wel, dan behoort die aanvrager ook een kunst gebit verstrekt te worden. Weth. v. Wijk zegt van den be trokkene te hebben vernomen, dat deze de kosten voor zijn rekening heeft gekregen. De heer Mans dringt er op aan, met de a.s. zomertijd, de schooltijden op den ouden tijd te stellen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2