M. NORT, Gorinchem Dit immer bestaat uit 3 blades Qummi- Handschoenen 5. P. £ankbnyz«tt Co s Bank Jt.V. Kijkt eens door Uw oude Laat tijdig Uw glazen En vraagt dan Zeiss Punktal Zusterhuis 6. Agentschap van Je Awsterdawsche Baalt y.V-, Amsterdam Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Brilleglazen, hoe vol Gediplomeerd Opticien. PRIMA A. VERSCHUUR-BAERT Und van alten A No. 5642 Vrijdag 15 Mei. 1936 Buitenlandsch weekoverzicht Firma HEIJMANS, Dussen# Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letteis naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. krassen zij zijn - - vernieuwen, voor het behoud van Uw oogen BUREAUX VAN ALLERLEI SOORT, IN HET BIJZONDER 1NFOR MATIEBUREAUX. Het is een zeer natuurlijk gevolg' van de tegenwoordige tijdsomstandig heden, waarin de werkloosheid zulke enorme afmetingen heeft aangeno men, dat zoo talloos velen maar aan pakken, waar maar iets mede valt te verdienen. Of ze bekwaam en ge schikt zijn voor de door hen gekozen werkzaamheden, daarnaar vragen ze niet, want het alles domineerende is „met welk werk' khn ik het best wat in mijn beurs krijgen". Natuurlijk schuilt hierin een zeer groot gevaar, waarvan velen de dupe worden. Bu reaux voor rechtskundigen bijstand, voor adviezen in belastingzaken, voor het bekomen van informaties om trent den financieelen toestand van personen enz. enz1., ze verrijzen als paddestoelen uit den grond, omdat een ieder dergelijke bureaux mag ex- ploiteeren en geen enkele wettelijke waarborg aan de exploitatie wordt gesteld. En zooals het met de „bureaux" staat, staat het ook met tal van kleine effectenbanken, die men in groote ste den om het andere huis aantreft en die gedreven worden door menschen, wie 'het enkel en alleen te doen is om geld te kloppen uit de zakken der goê-gemeente. De manier waarop dat gebeurt, doet al heel weinig ter zake, want als er maar veel klanten komen, die zich door z.g. „tips" laten ver leiden, is het al "lang in orde. Men werkt op de speculatiezucht, waarmede hélaas juist in dezen tijd zoovelen zijn behept, om te trachten, er weer «enigs zins bovenop te komen, en maar al te dikwijls lukt dit wonderwel. Heeren in mooie auto's fungeeren als„remi- siers" en weten het vertrouwen van menschen met kleine kapitaaltjes door hun optreden te wekken. Zaken worden gedaan en effecten worden gekocht volgens een bepaald; contract, hetwelk dikwijls een of meer bepalingen bevat, die de z.g1. banken in eehei tegenover den cliënt buitengewoon gunstige po sitie plaatsen. Zwendelbanken, die geld leenen te gen 30 a 40 pCt., willen we thans maar buiten beschouwing laten en slechts constateeren dat wij het betreu ren, dat dergelijke vieze instellingen nog gelegenheid hebben, om menschen, die reeds aan lager wal zijn, nog die per in den put te helpen. We willen nu in het bijzonder eens jets zeggen omtrent informatiebureaux, die hélaas maar al te vaak onjuiste informaties verschaffen en daardoor uit den aard der zaak heel veel kwaad' stichten. - Die bureaux hebben nergens door hen aangestelde agenten in dienst; zij hebben slechts corrrespondenten, die buiten alle verantwoordelijkheid wer ken en niet zelden maar luk raak aan "het bureau inlichtingen verstrekken, die kant noch wal raken. De redenen hier van liggen voor de hand, n.l. domheid, gebrek aan de noodige bekwaamheden, iemand er eens tusschen willen nemen met wien men kwade vrienden is, enz. Maar hoe dit ook zijn moge, velen ondervinden de nadeelige gevolgen van onjuiste informaties, die niet zelden enkel en alleen haar grond vinden in, bloote, feitelijk op niets steunende ver moedens van een correspondent. Tot de taak van een informatiebureau behoort het mededeelingen over men schen te doen, welke menschen van die mededeelingen dien invloed kun nen ondervinden, zonder dat het me degedeelde onder de oogen van het „slachtoffer" komt. Wij meenen zelfs; dat de aanvrager zich verplicht tot geheimhouding! En zoo zou iemand zonder er ook maar eenig vermoeden van te hebben, hetzij door opzet of bij vergissing, ten onrechte „afge maakt" kunnen worden en daardoor groote schade in zijn zaken kunnen lij den. In het uitzonderlijke geval, dat de gedupeerde achter de gemaakte fout kpmt, kan hij het bureau tot schade vergoeding aanspreken. Maar dat ook dan rioig niet alle hindernissen op den weg naar herstel van grieven zijn op geruimd, moge blijken uit een geval, dat zich eenigen tijd geleden voor een der rechtbanken afspeelde. tijdelijk zéér voordeelige aanbieding. DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEUSDEN. Een informatiebureau had de cre- dietwaardagheid van een koopman aan merkelijk ongunstiger afgeschilderd dan deze in werkelijkheid was. Het gevolg was, dat bepaalde door den koopman beoogde handelstransacties geen voort gang konden hebben, zoodat hij scha de leed'. De inlichting waar het om ging, was door het bureau ingewon nen bij zijn correspondent ter woon plaats van den aangevraagde en ver volgens doorgegeven aan cliënt. De fout zou' dus in eerste instantie zijn begaan door den correspondent, die zich niet goed op de hoogte zou hebben gesteld'. Maar dit schiep nog geen aan sprakelijkheid voor het bureau, daar de correspondent niet in dienst van het bureau was. Veroordeeling zou dus alleen kunnen volgen, indien ook bij deze instelling op een of andere wijze schuld kon worden vastgesteld. Zij ont kende, dat haar iets verweten kon wor den en beriep zich er op, dat met het oog op den grooten omvang van het bedrijf, zij wel genoodzaakt was af te gaan op de mededeelingen van den correspondent en dat men niet kon vergen, dat zij deze nog eens nader zou controleeren. Hetgeen wel verklaarbaar lijkt. Men heeft een correspondent of men heeft hem niet. Maar dan was ook de onver mijdelijke conclusie, dat het bureau den dans ontsprong en het slachtoffer in de kou bleef. Dit vond de rechtbank blijk baar geen gelukkige oplossing en ook dit kunnen we weer begrijpen. Im mers dan zou de moraal zijn, dat men er machtelaas tegenover zou staan, in dien een groot bedrijf met informatie over personen als speciale taak door een fout van, een zijner verlengstukken schade toebracht, hoe ernstig ook En dit alleen omdat het bewuste verleng stuk geen ondergescchikte was! Deze overweging bracht er de rechtbank ver moedelijk toe om te probeeren het door de wet gelaten gat zelf te stoppen. Zij redeneerde als volgt: schuld of niet bij het bureau, doet er niet toe. Immers indien men gelijk in casu on verplicht en om daarmede winst te behalen, inlichtingen over personen ver strekt, behooren de gevolgen van mis stappen, ook indien deze te wijten zijn aan personen, daartoe gebruikt, tot het natuurlijk risico> van het bedrijf. Dat wil zeggen ,dat de rechtbank het bu reau aansprakelijk hield voor meer ge noemde misstappen. Deze redeneering steunde echter, zoo- als we reeds te kennen gaven, niet op de wet. Men is nu eenmaal alleen maar aansprakelijk voor eigen daden, be houdens een paar uitzonderingen (kin deren, ondergeschikten). En met name kent het lijstje der uitzonderingen geen aansprakelijkheid voor degenen, van wier diensten men (buiten dienstver band) gebruikt maakt. De constructie der rechtbank, hoe goed bedoeld ook, hield' dan ook in hoogier beroep geen stand. Het Hof overwoog, dat de vraag, of er schuld was bij het bureau, welke vraag vol gens de rechtbank er niet toe deed, juist de eenig ter zake dienende was En op dit punt nu werd de gedaagde kaarsschoon bevonden. Immers, was soms gebleken, dat het bureau door eens in eigen archieven te snuffelen en te vergelijken met vroegere gege vens de onjuistheid der inlichting had kunnen .ontdekken? Of had het reden aan de betrouwbaarheid van zijn cor respondent te twijjfelen? Niets van dat alles was gebleken of ook maar be weerd. En, de eischer ging met leege handen huiswaarts. Hoewel 's Hofs uitspraak buiten kijf in .overeenstemming is met de thans bestaande wettelijke bepalingen, kun nen we er toch onmogelijk vrede mede hebben. Als eenig middel blijft in en kele gevallen voor den benadeelde over den correspondent aan te spreken en dan nog alleen is zulks mogelijk, in dien hij diens naam te weten kan ko men. Maar als dan nog van den cor respondent niets valt te halen? Wij zouden het in hooge mate wen- schelijk, billijk en nuttig achten, in dien de wetgever zich eindelijk eens ging bemoeien met de oprichting van bureaux, banken en ander gedoe van ailerlei soort, wier bemoeiingen al te dikwijls de meest funeste gevolgen voor de betrokkenen hebben. Zij stich ten groot kwaad, dat alleen door wet telijke bepalingen kan worden gekeerd. En we begrijpen niet, waarom juist in de tegenwoordige, voor talloos velen zoo benarde, tijdsomstandigheden, de wetgever niet ingrijpt. Veel minder be langrijke zaken zijn wettelijk geregeld en nu kunnen we ons niet indenken, waarom de wetgevende macht de op richting van bureaux, banken enz. van hoogst twijfelachtig gehalte maar den vrijen loop laat. tblbf. n«. is RaamsdonksYeer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTEA. beide kwesties is men geen stap ver der gekbmen en eerst 15 Juni zal men de desbetreffende besprekingen her vatten. Wat nu het Italiaansch-Abessijn- is'che conflict betreft. Op 10 April, de porlog was nog in vollen gang, werd deze kwestie door de heeren in Genè- VOOR 30 CENT 3 ons Amandeldoublé's 3 Wellingtons of 1 pond Chocolade hagel. VOOR 25 CENT 4 pond Citroenbiesjes 1 Cocoscarrees of 4 Choc, dem ilune 4a/2 ons Kersenbonbons. Zitting van den Volkenbond zonder positieve resultaten. - De sancties blijven voorloopig gehandhaafd. De Italiaansche delegatie verlaat Genève. Mussolini heeft buitenlandsche credieten noodig. Van het Eo- carnofront geen nieuws. Ook' de huidige zitting van den Volkenbondsraad heeft geen positieve resultaten voortgebracht. Twee be langrijke onderwerpen stonden op de agenda: Het Italiaansch-Abessijnsche verschil en het Locarnoconflict. In V. V, 4 4 2 2 2 VOOR 20 CENT pond Rumboonen Huishoudboonen Marie of Petit beurre. VOOR 15 CENT ons Bitterkoekjes Sneeuwwafels of Choc, kattetoogen. VOOR 10 CENT 4 Trio schijven 4 Utr. spritsen 4 Cocoskransen 4 Melkreepen of 4 Vruchten crème reepen 5 Olienootreepen of 5 Cocosmacarons STUIVERSBESCHUIT 40 heerlijke brosse beschuiten 5 CENT. A. BA Al JENS - HEUSDEN Botermarkt 88 Telef. 52. Depót C. JA MIN. ve besproken. Italië en Abessinië had den zich in antwoord op een des betreffende vraag van de Commissie van Dertien beide bereid verklaard de vredesonderhandelingen te openen. Italië maakte echter al zeer weinig aanstalte zijn belofte na te komen en Eden wenschte daarop verscherping van de sancties. De Fransche regee ring, die aan den vooravond van de verkiezingen stond, meende niet meer gerechtigd te z'ijn tot het nemen van dergelijke verdragende besluiten en vond, dat het oordeel over de door Eden gedane voorstellen aan de nieu we regeering moest worden overge laten. Daarop werd de zitting van den Volkënbondsraad verdaagd tot 11 jMeiIn den tusschentijd bezetten de Italiaansche troepen Addis-Abeba, Italië annexeerde Abessinië en de klo ning van Italië werd tot keizer van Ethiopië uitgeroepen. De Negius' was tevoren reeds gevlucht en de oorlog) kon als geëindigd worden beschouwd. Tegenover al deze nieuwe feiten wen den de heeren, die zitting hebben in den Volkenbondsraad, plotseling ge- steld. Nieuwe problemen verrezien., waarvan moet worden toegegeven, dat zij' inderdaad niet een, twee, drie op te lossen zijn. Moesten de sancties' toe gepast blijven Wat moest er aan ge daan worden, indien Aloisi, de Itali aansche vertegenwoordiger, Abessinië niet langer als onafhankelijken staat erkende en bezwaar maakte, -dat Wol- de Mariam, de Abessijnsche afgez&nr, zich aan de Vol'kënbondstafel ziette 3 De volgende voorloopige oplossing; werd gevonden. De sancties bl'ijveni toegepast, niet in het minst als een gevolg van het optreden der kleine mogendheden, waaronder ook! Neder land. Bovendien denken ook Enge land en Frankrijk er niet aan, de an nexatie van Abessinië door Italië zon der meer goed te keuren. Men blieft Abessinië als staat en lid van den Volkenbond erkennen en deshalva werd ook1 Wolde Mariam een plaatsl aan de conferentietafel ingeruimd. Het protest van Aloisi heeft niet mo gen baten, al evenmin als de drei gende geste van Mussolini, die da geheele Italiaansche delegatie naan Rome terugriep. Of dit beteekënt, dat Italië uit den Volkenbond treedt, is op het oogenblik' dat wij dit schrij ven nog niet bekend, doch het is zeen wel mogelijk, dat dit slechts gebeurd is, om een verscherping van sancties; te verhinderen. Nu de oorlog teneinde is, en de sancties hem niet al te ge voelig meer kunnen treffen, is hef niet onwaarschijnlijk, dat hij1 besluit! den bond te verlaten. Daartegenover staat, dat Italië hef op den duur toch ook' niet zonder de medewerking van de andere mogend heden zal kunnen doen. Abessinië zal voorloopig nog schatten gelds kbsten. Een bestuursapparaat zal moeten wor den gevormd, dat in de eerste jaren! slechts op een sterke militaire macht gebaseerd zal kunnen z'ijh, want de Abessijnen zijn een verre van mee gaand volk'. En ook de exploitatie van de natuurlijke hulpbronnen van' het land gaat eerst geld kosten, al vorens men er de vruchten yan fciaiï plukken. Italië kan al deze sommen niet meer opbrengen en zal dus! bui tenlandsche credieten moeten zoeken'. Dat weet men in Londen en Parijs! ook wel en deze wetenschap en de ;sancties zijn de eenige troeven die men nog tegen Mussolini in de hand! heeft. Men schijnt het beter te vin den, deze troeven voorloopig nog nief uit te spelen. Men houdt zich nog op een afstand van Rome en ander zijds schijnt Mussolini ook niet vani plan te zijn de eerste stap in dei prichting van zijn tegenstanders te Dat kunt U zien, als U bij de HEIJMANS-BAZAR te Dusseti naar de Dames Zomer Japonnen komt kijken, die wij zoo juist ontvangen hebben. Zyden en Katoenen Dames Zomerjaponnen vanaf f 1.25 Kinderjurkjes vanaf 45 cent Jongensbroekjes vanaf 50 cent Blousjes en Overhemden vanaf 59 cent Profiteert van onze week-reclames! Deze week op 1 pond prima Koffie van 74 cent een roode emaille pan cadeau. Rumboonen 20 cent per half pond. Prima bonbons 20 of 25 cent per half pond. Chocoladereepen 10 of 5 voor 10 cent. Kaakjes 10 cent per half pond. Cocosbanket 13 cent per half pond. Met Hemelvaartsdag is de winkel den geheelen dag geopend. voor bei Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Wat mooi is, behoeft altijd niet duur te zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1