De Luchtbeschermings oefening in Westelijk Brabant en Zeeland, Kinderlijke Stand WOUDRICHEM. Bij de Zaterdag j.l. gehouden luchtbeschermingsoefening rukte des middags de brandweer op een sein van het Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst uit om een brandje te blusschen. De heer Opperwachtmees ter der Kon. Marechaussée alhier gaf in een zaaltje in den toren na afloop der middagoefening een demonstratie met traangaspatronen. Des avonds werd op het sein ^luchtalarm aanwezig", kenbaar ge maakt door het loeien eener sirene, de straatverlichting gedoofd, terwijl op verschillende plaatsen personen hadden post gevat voor het afscher men van de lichten van auto's en fietsen. De inwoners hadden over het algemeen hun ramen enz. goed afgeschermd. Op het laatst der oe fening verscheen boven deze gemeen te nog een vliegtuig, hetwelk lichtko- gels afschoot. Dhr. J. A. Benjamins had als Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst in deze gemeente de al- gemeene leiding bij deze oefening. Bij het oversteken van den weg kwam Zaterdagavond de land bouwer H. Ottevanger op den Mer- wededijk onder deze gemeente onder de auto van L. G. de Joode terecht. Met eenige verwondingen werd hij naar huis getransporteerd en werd de hulp van Dr. Egberts alhier inge roepen, die een lichte hersenschud ding constateerde. Zaterdag is onder leiding van de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant en Zeeland de luchtbescher- minigsoefeninig en. Westelijk Brabant en Zeeland gehouden. Voor Brabant gold het 't gedeelte ten westen van de spoorlijn Den Bosch Eindhoven. Medewerking verleenden de gemeentelijke diensten, de H. L. M., de spoorwegen: en niet het minst de bevolking. In "het algemeen is de oefening goed geslaagd. De oefeningen berusten voornamelijk op een stelsel, van lijdelijke maatrege len tot bescherming der burgerbevol king. De belangstelling die ook elders in het land voor deze oefeningen bestond, bleek wel uit de aanwezigheid; van tal van autoriteiten o.a. den chef van den: Generalen Staf, den luitenant ge neraal I. H. Reijnders', den luitenant generaal P. H. A. de Ridder, dezer dagen benoemd tot inspecteur van den luchtbeschermingsdienst, den procureur- generaal van het Haagsche Gerechts hof, mr. A. Brants, den Commandant der Marine, den Schoutbij-Nacht T. L. Kruys', den Commandant in Zeeland, den: Schout-bij-Nacht J. J. Dikkers, den commandant der luchtvaartafd'eeling den Kolonel P. W. Best, den Commandant van het Bureau Luchtbescherming van den Generalen Staf, den Luitenant Ko lonel A. H. Schimmel en vele andere militaire en burgerlijke autoriteiten. Aan bijzonderheden (Jie de N. Rott. Crt .publiceert over de oefening in luchtbescherming zelf ontleenen wij het volgende: Verondersteld werd, dat on geveer om kwart voor drie Zaterdag middag vrijwel tegelijkertijd 'twee groe pen vliegtuigen een luchtaanval op de Zuidelijke provinciën en wel speciaal op Midden- en West-Noordbrabant en Zee land deden. De Noordelijke groep zou daarbij de lijn Vlijmen, Nieuwkuijk, Druilen, Waalwijk, Waspik, Raamsdonk, Geer- truidenberg, Made, Hooge Zwaluwe, Lage Zwaluwe, Drimmelen, Geerirui- denberg, Willem stad, Lage Zwaluwe, Drimmelen, Geertruidenberg, Heusden, bestoken. De zuidelijke groep nam de route Oirschot, Oisterwijk, Tilburg, Rijen, Breda, Ettén, Hoeven, Roosendaal, Wouw, Bergen op Zoom, Steenber gen, Oudenbosch:, Terheyden, Ooster hout, Dongen, Kaatsheuvel. Hoofddoel van den veronderstelden oorlog was, dat bij verschijning van de vijandelijke vliegtuigen in de be trokken gemeenten verschillende ram pen werden geënsceneerd, welke ram pen niet te voren aan de leiding van de hulpdienst als brandweer, poli tie, geneeskundigen dienst, opruimings- en herstellingsploegen enz. bekend mochten zijn, de burgerlijke overheid aan de bevolking zou bewezen, zon der eenige hulp van militaire zijde, in staat te zijn haar plicht voor alle inwoners te doen. Daarom moesten natuurlijk de oefe ningen de werkelijkheid zooveel moge lijk nabij komen. De mededeelingen omtrent „Tuchtge- vaar", „luchtalarm" enz. hadden ook ditmaal, evenals bij de oefeningen in andere districten, plaats via den om roep te Scheveningen-Haven, dochbo- verdien was daarbij voor de eerste maal ingeschakeld de Nederlandsche Vereeniging voor Internationaal Radio- Amateurisme met haar zend- en ont vangapparaten. De eerste inschakeling van het ra- d'io-amateurisme is een groot succes geworden. Immers, in normale gevallen duurt het doorgeven van luchtalarm-berich ten via Scheveningen-Haven, in ver band met de telefonische overbrenging, 8 a 9 minuten, doch nu werden door de radio-amateurs, de berichten en kele malen binnent 1 a 1G minuut over gebracht. Ook in onze gemeente werden deze oeefningen gehouden. Verschillende diensten onder leiding van Ir. v. d. Heijden, hoofd van den luchtbescher mingsdienst, verleenden daarbij hunne medewerking. Met auto's werd alarm gemaakt, zoodra Scheveningen meldde, dat de vliegtuigen onze richting uitkwa men*. Des middags rukte de brandweer met groot materieel uit, voor het blus schen van een brand, waarvoor op de voormalige vuilnisbelt een aantal tak- kebossen dn brand waren gestoken, bij de avondoefening werd dit herhaald. De verduistering bij de avondoefe- ning was vrij goed, de bevolking ver leende ook hier zijn volle medewerking. De Vrijwillige Landstorm, Eerste hulp bij Ongelukken, enz. werkten mede. Eenige door bommen getroffenen of door gas bedwelmden werden door de Eerste hulp bij ongelukken opgeno men en geholpen. Vrijwillige Land storm en Burgerwacht verrichten po litiediensten. Tusschen de middag- en avondoefe ning in werd een kijkje genomen in den kelder onder de marechaussée ka zerne, die door Opperwachtmeester Kik gas- en scherfvrij was ingericht, om ais voorbeeld te dienen, met welke eenvoudige middelen een kelder, zoo- als die bij iedere oudere woning aan wezig is, als schuilplaats kan wor den ingericht. Luitenant Kist van de Kou. Mare chaussée was bij deze bezichtiging aan wezig en gaf als zijn persoonlijke mee ning te kennen, dat de kelder wel niet voor de volle 100 pCt. veiligheid' biedt, doch wel een zeer vrij groote kans geeft, dat er een luchtaanval met alle gevolgen van dien, in kan worden over leefd. Bij de bezichtiging waren verschil lende personen aanwezig tegenwoordig o.a. Burgemeester Wijs, weth. Verhoe ven uit Herpt, Ir. v. d. Heijden, hoofd van den luchtbeschermingsdienst, de Opperbrandmeester H. Verhoeven niet de brandmeesters, de doktoren, Burge meester v. d. Schans met weth. E. v. d. Beek enz. Opperwachtmeester Kik deelde mede, dat die kelder een in houd heeft van 30 M:i en aan 10' per sonen voor ongeveer 7y2 uur verblijf biedt. Met een paar palen en planken was onder Let gewelf een stut aange bracht, om den kelder, ingeval een bom het boven gelegen gebouw zou vernielen, voor instorten te bewaren. De ingang van den kelder was afge schut met een laken, gedrenkt in neu- traliseerende stoffen, waarvoor b.v. chloorwater uitstekende diensten kan bewijzen. De deur van den kelder was met tochtband (oude fietsbanden) lucht dicht afgeschermd. Eerst kwam men in een z.g. sluis, waar ontsmetting piaats vindt van personen die reeds met gas in aanraking zijn geweest. De eigenlijke ingang van den kelder was opnieuw met een laken afgeschut. In den kelder was behalve een tafel en eenige zitbanken en plaatsen, een ledikant aanwezig, waarin een etalage pop, een gewonde voorstellend, voor kinderen was zelfs eenig' speelgoed aan wezig. Van zelf sprekend was voor water en eenige levensmiddelen ge zorgd. Verder flesschen met ontsmet tingsmiddelen, brandbluschapparaat, om indien een brandbom de deur vlam heeft doen vatten, het vuur te kun nen dooven. Materiaal om zich uit te kunnen graven, als houweel, riek en schop. Het kelderraam was hermetisch afgesloten en het keldergat afgeschut met zakken zand. Voor verlichting wa ren een paar electrisehe lantaarns in den kelder. Petroleumlampen of kaar sen zijn voor verlichting ongeschikt, omdat deze zuurstof noodig hebben. Aan het slot dankte Burgemeester Wijs met een kort woord) Luitenant Kist en Opperwachtmeester Kik, voor hunne duidelijke uiteenzetting. Naar wij vernemen heeft ook ge neraal van Hardenbroek, van den ge neral en staf, op zijn doortocht door Heusden een bezoek aan den kelder gebracht en zijn tevredenheid betuigd voor het initiatief van Opperwacht meester Ki'k, die daarmede heeft aan getoond, dat zij, die over een eenig- zins goeden kelder beschikken, zich met zeer geringe kosten een vrij groo te kans kunnen verschaffen, om een bombardement te doorstaan. Wij hopen van zelf sprekend 'allen vurig, dat het nooit noodig zal zijn, doch mocht dit onverhoopt wel het geval zijn, dan zullen vermoedelijk ve len in Heusden en onze omgeving den Opperwachtmeester dankbaar zijn, dat hij hun dit idee aan de hand heeft ge daan. 's GRAVENMOER. Overleden: Karei van 59 j. Eersel, KERKWIJK*. Over de maand April 1936. Geboren: Aart, z. v. A. van Rijns- bergen en C. K. Donker; Gerrit Jan, z. v. J. Jonkers en E. v. Hemert. Getrouwd: B. Jonkermans, 33 j. en A. de Weert, 26 j. Overleden: Joost van de Wer ken ,92 j.; Ferdinand Hendrikus Johan nes Dingemans, wedn. van G. W. de Hees, 87 j.; Arnolda den Hollander, wed. van A. van Leeuwen, 70 j. Vergadering van den raad der ge meente ANDEL op Vrijdag 15 Mei, des v.m. 10 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer A. D. v. d. .Schans. SecretarisWelEd. Heer VI. v. Rijswijk'. Aanwezig alle leden. Een vacature tengevolge van het overlijden van den heer C. Verwijs. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed. De Secretaris leest de notulen dei- vergadering van 2 November 1935, die worden vastgesteld. Ingekomen stukken Dankbetuiging van den heer J. A. v. Andel voor cle hem toegeken de grateficatie over 1935. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Onderzoek geloofsbrieven van den heer P. de Cloe. De Voorzitter wijst de heeren v. Houwelingen en Hoesen aan, om de ze geloofsbrieven te onderzoeken en schorst gedurende het onderzoek de vergadering. Na heropening wordt de verkla ring afgelegd, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en dus wordt ge adviseerd tot toelating. Aldus wordt besloten. Aanvraag van het Bestuur van de school met den Bijbel, om ingevolge art. 72 de L. O. Wet gelden beschik baar te willen stellen. Voor aankoop van een perceel grond en de inrich ting van dien grond voor speelplaats een bedrag van f 1350, voor de aan leg van centrale verwarming f 650 voor de aanschaffing van schoolbor den f 350. In zijn adres zegt het schoolbe stuur, dat een speelplaats bij de school ten eenenmale ontbreekt en de kinderen op straat hun speelplaats hebben, wat met het steeds toene mende snelverkeer, een onhoudbaren toestand is. Het kerkbestuur van de Herv. Kerk is bereid 600 M2 af te staan voor een bedrag van f 1000, voor verharding wordt gerekend, dat een bedrag van f 350 zal benoocligd zijn. Dioor den aanleg van centrale ver warming is naar het oordeel van het schoolbestuur een belangrijke bespa ring te bereiken. De verwarming heeft nu het laatste jaar f 358 gekost. De Voorzitter zegt, dat de kwes tie van de speelplaats door bet school bestuur juist is belicht, de kinderen hebben tot heden op de openbare straat, nabij een kruispunt van we gen, hun speelplaats. Spreker is hui verig voor het doen van uitgaven, doch hier betreft 't iets, dat dringend noodig en waarvan het onverantwoor delijk is, den bestaanden toestand te bestendigen. Wat de centrale verwar ming betreft, spreker is het met het schoolbestuur eens, dat daarmede een niet onbelangrijke bezuiniging wordt verkregen. In Rijswijk waar de se cretarie, de school en het vereeni- gingslokaal centraal verwarmd wor den bedroegen de kosten hiervoor f175.plus f25.— aan stoken. Deze laatste 25 gulden kunnen bespaard worden op minder kosten voor schoonhouden. Bovendien zijn er nog al eens klachten geweest, dat on danks de hooge kosten, de verwar ming onvoldoende is geweest. Met volle vrijmoedigheid kan spreker dan ook voorstellen, hiervoor het bedrag beschikbaar te stellen, omdat het voor de gemeente voordeel ople vert. De schoolvereeniging heeft hier nooit ontvangen, waarop de wet haar recht gaf. De heer Schouten vraagt of het schoolbestuur nu het minder heeft ontvangen, dan waarop 't recht had. 't mindere uit eigen middelen heeft bij gepast, of dat het minder ontvangen een gevolg was zuinig beheer. De Voorzitter antwoordt, dat het schoolbestuur heeft bijgepast uit het bedrag, dat haar eigendom was. De heer v. Llouwelingen, acht het nu er een nieuw hoofd komt een geschikten tijd om een schoolplein te krijgen. De heer Milenaar noemt de toe stand zooals die thans is onhoudbaar en het onverantwoordt om dien te laten voortbestaan. De heer Hoesen gaat geheel ac- coord met het voorstel van B. en W. en het schoolbestuur. Het is jammer, dat deze aanvraag in de zen moeilijken tijd komt en het niet is gebeurd, in den tijd toen het beter kon. Spreker voelt, dat het voor de kinderen en ook voor den .onderwij zer noodig is. Centrale verwarming geeft bezuiniging, doch is ook' op hy giënisch gebied van beteekCnis, met het oog op kolendamp en stof. De kwestie van de schoolborden laat spreker buiten beschouwing, hij neemt gaarne pan, dat deze noodig zijn. Spreker zal gaarne zijn steun aan het voorstel geven, doch hoopt, dat als hij! eens iets voor de werkeloozen vraagt en het slechts over een klei nigheid gaat, B. en W. dan ook' een ander standpunt zullen innemen, als tot heden het geval is geweest. Spre ker vraagt op welke wijze de speel plaats verhard zal worden. De Voorzitter zegt, dat het school bestuur voor verharding 25 M.3 grint heeft begroot. In het bedrag voor het in orde brengen, is niet begrepen het dempen van een sloot. Spreker gelooft wel, dat dit op voordeelige wijze kan plaats vinden. Na pleiten heeft geen zin, feit is, dat het school bestuur met zijn bezuiniging, de ge meente niet heeft bevoordeeld, doch benadeeld, alleen het rijk is er mede bevoordeeld. Hetzelfde geldt ten op zichte van de werkzaamheden in An- delerbroeh, als die in werkverschaf fing waren verricht, in plaats als on derhoud, had dit de gemeente be langrijk voordeel opgeleverd. De heer Schouten vreest, dat het schoolbestuur met f1350 niet zal kun nen toekomen en wel f 250 meer zul len blijken noodig te zijn. Is het gelijk) te laten werken, n.I. van t November1 Mei. Er is voor dit jaar gevraagd met 1 October te mo ge beginnen. Het zal echter moeilijk! zijn objecten te vinden. Er was aan gevraagd bewerking van griendgron- den in samenwerking met de ge meente Rijswijk, het duurde evenwel zoolang eer de goedkeuring kwam', dat de tijd van bewerken inmiddels verstreken was. Voor deze bewerking was besloten griendland aan te k'oo- pen in samenwerking met de gemeen te Rijswijk. B. en W. zouden nu willen voorstel len de k'oop als niet gedaan te be schouwen. De heer Schouten verklaart het be ter te vinden, het alleen voor reke ning van de gemeente Andel te doen. De raad gaat er mede accoord, de kloop als niet gedaan te beschou wen. (Slot in het volgend nummer). daarom niet beter in eens een groo:- ter bedrag uit te trékken, het is min der prettig als het schoolbestuur la ter meer moet vragen en spreker is overtuigd, dat dit het geval zal Zijn. of legt het schoolbestuur, hetgeen meer noodig zal zijn er zelf bij De Voorzitter zegt, dat het school bestuur de bedoeling heeft alles zoo zuinig mogelijk te doen, doch zich vanzelfsprekend alle recht voorbe houdt, om indien het bedrag niet toe reikend blijkt te zijn, dan opnieuw aan te vragen. Het heeft spreker steeds vreugde verschaft, dat Andel zjonder schuld is, hij hoopt, dat dit Zoo zal blijven, daarom moet getracht worden alles zoo zuinig mogelijk1 te blijven doen. Besloten wordt hierop de ge vraagde bedragen beschikbaar te stel len. De Voorzitter merkt op, dat in ver band met dit besluit begroo tings wijzi ging moet plaats vinden en een gelcl- leening hiervoor aangegaan zal moe ten worden, doch dit komt later. De houding die Ged. Staten ten opzich te van het onderwijs innemen acht spreker niet juist. Er is een wet, die het schoolbestuur het recht geeft te vragen en cle gemeente de plicht op legt, de kosten te betalen, verbonden aan de instandhouding van de school en nu eischen Ged. Staten lagere be dragen uit te trékken op de begroo ting, dan minimaal noodig zijn, pp die manier is geen gezonde begroo ting te verkrijgen. De heer Schouten vraagt of cle gemeente in de uitvoering van de werkzaamheden ook' iets heeft te zeg gen, waarop de Voorzitter ontken nend antwoordt. De heer Millenaar maakt de op merking, dat wanneer het nieuwe hoofd centrale verwarming wenscht, dit toch zekér zelf moet betalen, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. Vergoeding voor het bijzonder on derwijs. Geinformeerd is naar de kosten van het openbaar onderwijs in drie ge meenten. In Wijk bedroegen de kosten in INTREKKING CRISIS-AANKOOP BESCHIKKING 1936 GRIENDPRO- DUCTEN. Van, bevoegde zijde wordt ons me degedeeld ,dat met ingang van 1 Junj 1936 zal worden ingetrokken de Crisis- Aankoopbeschikking 1936 Griendpro- ducten (Geschild teenhout). De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat eventueele aanvragen voor overname van geschild eenjarig teenhout van den oogst 1934 derhalve vóór 1 Juni 1936 moeten zijn ingediend. o BESCHIKBAARSTELLING VAN GELDEN AAN BLOEMBOLLEN KWEEKERS. Naar men zich zal herinneren heeft de Minister van Landbouw- en Viis- scherij onlangs op desbetreffend drin gend verzoek van de bloembo Ienkwee- kers, een bedrag van f503.030.— ter! beschikking van het Bloemboilensur- plusfonds gesteld1, ten einde deze stich ting in staat te stellen bij de uitbeta ling van de bij haar ingeleverde vroege tulpen de voor déze gestelde minimum prijzen zoo dicht mogelijk te benade ren. Blijkens verschillende, dezer dagen in de pers verschenen uihngen wordt de indruk gewekt, alsof de Minister genegen zou zijn nog verdere tedragen voor dit doel beschikbaar te "stellen. Van bevoegde zijde wordt echter me degedeeld, dat belangheb enden in geen geval op een beschikbaarstelling van verdere bedragen kunnen rekenen. HET PACHTEN VAN ONGE OOGST FRUIT. De Nederl. Groenten- en Fruitcenlrale maakt bekend, dat het pachten van ou- geoogst fruit slechts is toegestaan, aan personen, die zij als georganiseerde heeft erkend en als pachter van onge- oogst fruit ingedeeld in de groep han delaren in gewassen van den tuinbouw (groep E). Personen, die ongeoogst fruit wen- schen te pachten en aan deze voor waarden niet voldoen, kunnen alsnog) een aanvrage om bedoelde erkenning indienen bij de Nederl. Groenten- en Fruttcentrale, Laan Copes van Catten- burgh 62, Den Haag, onder overleg ging van een bewijs van een notaris, een veiling, enz., waaruit blijkt, dat zij reeds in voorgaande jaren ongeoogst fruit hebben gepacht. o VERBETERING KWALITEIT DRUI VEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat maatregelen in voorbereiding zijn, die een verbete ring van de kwaliteit der aangevoerde druiven beoogen. Deze maatregelen zijn: le. alle druiven, die niet aan de kwaliteitsvoorschriften voldoen, zullen als afwijkend moet worden geveild en 1934, f9,03_per leerling, in Poederoijën zulten niet voor een eventuéelen steun in aanmerking komen; 2e. de eventueele toeslag zal niet f 8.89, in Giessen f 7.10. Wordt hiervan het gemiddelde be drag genomen dan wordt het totaal meer worden uitgekeerd op alle aan- f 1286,26. Het schoolbestuur heeft ont- gevoerde druiven, maar beperkt wor- vangen f 1040. verrekëning volgt ^en een maximale hoeveelheid, be- Prekend1 naar een oogst van 80 kg per Met algemeene stemmen wordt het A rimo* no* strekkende roede of 2,7 kg m2 bodem bedrag der vergoeding vastgesteld op f 1286.26. oppervlakte; Wijziging begrooting 1935 en 1936 en die van het G.E.B. 3e.verder zullen alle aangevoerde druiven moeten bijdragen tot vorming De Voorzitter licht toe, dat dezie van een fonds, dat op dezelfde basis Wijziging verband houdt met de als de steun zal worden verrekend); winst van f 1737.38 die het bedrijf (met dien verstande, dat de bijdrage over 1935 heeft gemaakt en die in van <je hoeveelheid, die de kweekep de gemeenteklas vloeit, behoudens 10 m^r 00gst dan hern is toegewezen, P dle B*** de res.erve ten goede zal komen aan de per opper- post onvoorzien van de gemeentebe- f y1 greeting wordt hierdoor met f1300 Hakte vastgestelde hoevee,heden), verhoogd. HO is duidelijk, dat door diit samen- De raad këurt de voorgestelde wij- 00 van maatregelen een oogst van ziging goed. méér dan 80 kg per strekkende roede of Werkverschaffing en steunverlee- 2,7 kg per m2 voor den kweeker een ning. nadeel zal 'beteekenen. De Voorzitter deelt mede, dat van £)e druiven kweekers wordt in hun het departement wordt aangedrongen, ejgen belang aangeraden, met deze om de werkeloozen van de 3 we- ua uoi ken slechts 2 weken te laten werken maatregelten reeds nu b, het krenten en één week' in de steun te plaat sen. Waar zomers minder werkeloos heid is, heeft het gem.-bestuur ge vraagd, gedurende de zomermaanden, de steunregel. in te voeren en gedu rende de wintermaanden, zooveel mo- der druiven rekening te houden. o-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4