KLUMPERS-WINKEL, Gratis ïïw Costuum oppersen! MOORDAANSLAG IN IJMUIDEN. Zondagmiddag omstreeks twee uur •werd het stille gedeelte van IJmuiden in rep en roer gebracht door een ze keren D. de R., een man, die bekend Etaat als een dronkaard en wiens vrouw eenigen tijd geleden een einde aan haar leven maakte. De R., die zich bij een twistge sprek met de jongste dochter van zijn vrouw zeer had opgewonden, snelde plotseling zijn woning in de La Rey- sytraat binnen en kwam met een ge- laden revolver naar buiten, waarmede bij ©enige schoten loste, zonder ech- ter iemand te raken. Een der kogels kwam door een ruit in de voorkamer van zijn woning terecht. De kogel j werd later gevonden. De man, die zich steeds meer opwond, snelde daar op naar de woning van zijn zwager van R., in de Pres. Krugerstraat, op korten afstand van zijn eigen woning. Hier loste hij wederom eenige scho ten, met het gevolg, dat de echtge-i 7100 te van v. R. door ©en schamp schot vrij ernstig in het gelaat ge wond werd. Juist wilde de onverlaat zijn handen opheffen om opnieuw te schieten, toen eenige mannen hem overmeesterden. Het zou zeker slecht met hem afgeloopen zijn, als niet in- j middels ©enige politieagenten ter plaatse waren verschenen, die hem boeiden en naar het politiebureau op het Willemsplein overbrachten, waar hij werd ingesloten. De getroffen vrouw werd door dr. R. verbonden en kon weer huiswaarts keer en. o FOKKER GEHULDIGD. Zaterdag is de heer A. H. G. Fokker naar aanleiding van zijn zil veren jubilé. als vliegtuigbouwer en vlieger op Schiphol gehuldigd. Ver schillende personen hebben hem hul digend toegesproken o.a. minister v. Lidth de Jeude, die hem mededee- ling deed van zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. Het gemeentebe- stuur van Amsterdam bood hem de j 'zilveren medaille van de stad Amster- 1 dam aan. Na deze plechtigheid had den vliegdemons tra ties plaats. o SCHEPEN VOOR RUSLAND. Naar de „Tel." verneemt, worden momenteel inleidende besprekingen gevoerd over den bouw van vijf sche pen voor de Russische handelsvloot. Een dezer dagen zal ©en directeur van een der Nederlandsche werven zich naar Moskou begeven en het ver moeden ligt voor de hand, dat deze reis met genoemde besprekingen in ïiauiw verband staat. o ONTSLAGEN VOORZITTER VAN WATERSCHAP „HET POMPVELD." Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben op 30 December den te 'Almkerk wonenden voorzitter van het waterschap „Het Pompveld" ont slagen, op grond dat deze geweigerd heeft uitvoering te geven aan het besluit van het Dagelijk'sch Bestuur van het waterschap tot betaling aan den pensioenraad van de door het waterschap1 verschuldigde bijdrage voor inkoop1 van diensttijd van wij len C. J. Klop, bode bij die instel ling. Hierdoor heeft de voorzitter zich volgens Gedeputeerde Staten aan ernstig plichtsverzuim schuldig ge maakt, terwijl hij bovendien gewei gerd heeft de daardoor ontstane kos ten van gerechtelijke invordering in de waterschapsk'as terug te storten. De ontslagen voorzitter kwam van dit 'besluit in beroep bij de Kroon, die thans het beroep ongegrond ver klaard heeft. o STEUN ZOETWATERVISSCHERIJ. Bij beschikking van den Minister van Landbouw en Visscherij is be paald, dat steun zal warden verleend aan de zoetwatervisscherij. Aan zoetwatervisschers, die in de zoetwatervisscherij hun uitsluitend be staan vinden zal op hun desbetref fende aanvraag een bedrag worden uitgekeerd van ten hoogste f85 per visscher; aan zoetwatervisschers, voor wie de zoetwatervisscherij het hoofd middel van bestaan vormt, een be drag van ten hoogste f 50 per vis scher. De aldus verkregen gelden mag de visscher uitsluitend aanwenden voor het aanschaffen, vernieuwen of her stellen van visscherij benoodigdheden in den ruimsten zin. Geen steun zal worden uitgekeerd aan visschers, die voor steun in aan merking komen krachtens de Cri- sis-Credietbeschikking 1936 (drijf- wantvisscherij) en/of de Crisis-Steun- beschikking 1936 (zalmvisscherij),en aan belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet die door den Rijks dienst ter uitvoering dier wet zijn erkend als IJsselmeervissicher. Degenen, die voor steun in aan merking wenschen te komen, moe tea een verzoek indienen om als georga niseerde te worden toegelaten tot de Ned. Visscherijcentrale, Juliana van Stolbergplein 34, 's-Gravenhage. o DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Tijdens den opbouw der kermis te Nisterlrode heeft een tragisch on geval plaats gehad. De 22-jarige elec- triciën M. v. d. Velden was bezig een der vermakelijkheidsinstallaties aan het electrische net aan te slui ten, toen hij plotseling van een trap waarop hij stond, viel en in zijn val een draad greep van de electrische leiding waar stroom op stond. De jongeman, die nog riep „zet den stroom af", bleef als levenloos aan den draad hangen. Na eenigen tijd slaagde men er in v. d. V. te bevrijden, doch de levens geesten waren reeds geweken. De monteur was kostwinner van een ge zin bestaande uit 15 personen. ERNSTIGE VAL° Zekere Fr. v. B., wonende Prinses Sophiastraat te Tilburg, viel in zijn woning van de trap. Met een zware hersenschudding en inwendige kneu zingen moest hij naar het ziekenhuis worden overgebracht. o GESCHORST. De gemeenteraad van Hindeloopen heeft in een spoedeischende vergade ring den voortvluchtigen gemeente ontvanger geschorst en hem als amb tenaar ter secretarie ontslagen. Vergadering van den raad der ge meente SPRANG-CAPELLE op Vrijdag 5 Juni des nam. half acht. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Smit. Afwezig met kennisgeving wethou der Middelkoop en de heer v. d. Hoeven, een vacature. De notulen der vergadering van 9 April werden onveranderd vastge steld. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde lid van den gemeenteraad. Als commissieleden voor dit onder zoek wijst de Voorzitter de heeren Kerst, Michaël en Verheijden aan en schorst de openbare vergadering. Na heropening zegt de heer Verheijden, namens deze commissie dat een en ander in behoorlijke orde is bevon den en dus tot toelating wordt ge adviseerd, waartoe door den raad wordt besloten. De heer Kraak, het nieuwbenoemde lid wordt door den Secretaris de raadszaal binnengeleid; op de vraag van den Voorzitter of de heer Kraak den eed, of de belofte wil afleggen, verklaart deze de belofte te willen afleggen. Nadat hieraan is voldaan, zegt de Voorzitter het een aangena me taak te achten, den heer Kraak, die hij reeds van een vorige periode kent, welkom te heeten. De heer Kraak heeft zich doen kennen, als iemand, waarvan men weet, wat men aan hem heeft. Al strookte zijn mee ning niet met die van een ander, nooit gaf dit aanleiding tot een minder prettige verhouding en sa menwerking. Spr. hoopt dat de heer Kraak in de voor hem liggende pe riode weer met genoegen de raads vergaderingen zal bijwonen en het hem gegeven zal zijn, veel in het belang van de gemeente te doen. De heer Kraak dankt den Voor zitter voor deze woorden. Ingekomen stukken Bericht van den heer C. J. v. d. Hoek, dat hij zijn benoeming tot lid van het Armbestuur aanneemt. Idem van den heer W. J. van Willigenburg, dat hij, onder dank zegging voor het in hem gestelde vertrouwen, zijn benoeming tot ge meenteopzichter aanneemt. Bericht van Ged. St. dat de wij ziging van de gemeenschappelijke re geling voor de keuring van vee en vleesch voor de 4 gemeenten is goed gekeurd. Idem, dat de wijziging der ge- meentehegrooting is goedgekeurd. Schrijven van Ged. St. met afschrift van een brief van den Inspecteur voor de Volksgezondheid voor een paar kleine wijzigingen der bouw verordening. De commissie, die be last is geweest, met het onderzoek der bouwverordening, heeft ook de ze aanmerkingen nagegaan. Deze commissie stelt voor met verschil lende aanmerkingen accoord te gaan, een paar andere niet aan te brengen, aangezien die voor deze gemeente niet noodig zijn. De raad gaat met een en ander accoord. Adres van enkele groentenhandela- ren uit de gemeente, waarin deze verzoeken, om neringdoenden uit andere gem. te weren en deze, als zij in de gemeente willen venten, daarvoor ook te laten betalen, evengoed als ne ringdoenden van hier in andere ge meenten moeten betalen. IBH Wie zal hier niet van willen profiteeren Uw costuum word weer als nieuw!! Vanaf heden gaan wij aan iedere bezoeker van KLUMPERS-WINKEL, Grootestraat 252, WAALWIJK, die voor f 10.besteed een BON uitreiken waarvoor hij geheel gratis een costuum, regenjas of mantel kan laten oppersen. Dit word door le klas vakmensen uitgevoerd, zoodat U verzekerd is Uw costuum of jas als nieuw terug te krjjgen. Wij maken U er op attent dat dit alleen geldt in KLUMPERS-WINKEL WAALWIJK en dat deze aanbieding slechts tijdelijk is. Nogmaals onze prijzen Costuums vanaf f 5.75 tot f 20.de beste, ook voor de grootste en dikste personen. Gabardine Dames- en Heren Regenjassen, f 11 50 tot f 15.75, kleurecht en waterdicht. Kinderpakjes voor 'n krats Onze Werkmanskleding munt uit door lage prijs en de beste kwaliteit Dus voor elke f 10.bij ons besteed, Gratis een costuum oppersen. ALLEEN IN Grotestraat 252 WAALWIJK. ZEGT HET VOORT!! ■■miiiiiMWBiiii rrirm^iyiiHrai De Voorzitter zegt dat dit schrijven gisteren eerst is ingekomen, doch B. en W. hebben het reeds bespro ken. In de verordening staat dat een ventvergunning kan worden uitge reikt. Neringdoenden van elders kun nen als zij een verklaring van den burgemeester hunner gemeente over leggen, dat zij in hun eigen gemeente een winkel hebben, vrij venten. B. ien W. zouden willen voorstel len dit laatste te schrappen, zoodat ieder in het vervolg een ventvergun ning moet bezitten. Het college voelt de bezwaren van adressanten aan en zou er daarom aan tegemoet willen komen. De heer Verheijden is vierkant te- gen dit voorstel. „Leve de vrije li- berale economie", aldus spr. De heer Kerst vraagt of zaken als Vroom en Dreesman en de Gruijter, daar ook onder vallen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat deze vrij blijven. De heer Kerst vraagt of dan geen onbillijkheid wordt begaan, want dan worden alleen de kleine neringdoen den getroffen. De Voorzitter merkt op, dat Vroom en Dreesman en de Gruijter op bestelling leveren, zij brengen de bestelde goederen slechts thuis en venten er niet mede. De heer Verheijden meent, dat als een neringdoende, dan eerst bij de ingezetenen gaat informeeren of zij koffie of thee noodig hebben en deze later thuis brengt, dan ook vrij be hoort te zijn. Spr. doet niet mee aan gemeentelijke autarchie. De Voorzitter leest de betrekkelijke bepaling voor, waaruit blijkt, dat win keliers, die op bestelling leveren, vrij zijn. De heer Verheijden vraagt hoe of het dan moet met de groot© visch- j handelaren, die van elders, Dordt en Rotterdam in de gemeente komen De Voorzitter antwoordt dat deze een ventvergunning noodig hebben. De heer v. Willigenburg merkt op, dat de raad indertijd de ventveror- dening heeft vastgesteld. De nering- j doenden uit deze gemeente moeten elders als zij daar venten betalen, daarom is het onbillijk, de nering doenden van elders hier vrij te laten. Het gaat er slechts over gelijkheid te'scheppen met de omliggende ge meenten. De Voorzitter is het geheel eens met den heer Verheijden, dat gemeen-1 telijke autarchie verkeerd is, doch het gaat er slechts over de menschen van elders hier gelijk te behandelen als de neringdoenden van hier, daar behandeld worden. Deze worden in naburige gemeenten direct aangehou- den en nu voelt men dat het zeer j onprettig is, dat men hier wel vrij mag venten en begrijpelijk dat deze menschen voor hunne belangen op komen. Dhr. Verheijden blijft er bij, dat de ze maatregel tot verkeerde dingen aanleiding zal geven, als men straks uit de klei met nieuwe aardappelen komt, moeten deze eerst een ventver gunning betalen, met gevolg, dat de ingezetenen waarschijnlijk i ct. per kop meer zullen moeten betalen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop in omvraag gebracht en aan genomen met op één na algemeene stemmen, de heer Verheijden stemde tegen. Nota van aanmerkingen van Ged. St. op de gemeentebegrooting 1936. De Voorzitter zegt dat de aanmer kingen voor het meerendeel niet veel te beteekenen hebben. Allen de op merking over den post steunverlee- ning is van belang. Ged. St. merken n.l. op dat op deze begrooting voor steunverleening is geraamd f 30.000 terwijl over 1935 hiervoor f 37000 is uitgegeven. Ged. St. vragen of dit wel kan. B. en W. hebben dit eens nagegaan en zijn tot de conclusie gekomen dat men er met f30.000niet zal komen, het aantal werkeloozen is niet minder, zelfs hooger, zoodat er wiel f 40000 voor benoodigd zal zijn. Het is dus noodig voor dithoo- geire bedrag een post tot dekking te zoeken. Een weg daartoe is de op centen voor de personeele belasting te brengen op 200, doch B. en W. meenen daartoe niet te moeten over gaan. Een andere wijze is de raming der belastingen hooger te stellen, dan de schatting door den Inspecteur. Ge durende 5 jaren is gebleken, dat de opbrengst geregeld de raming heeft overscchreden zelfs met f 2900 en f 3000, de laatste paar jaren. B. en W. zou den Ged. St. hierop willen wijzen en- de posten tot deze bedragen hoo ger ramen. De heer Kerst merkt op dat dan toch slechts een bedrag van f 3000 wordt gevonden, terwijl de post f 10.000 hooger wordt. De Voorzitter antwoordt, dat dan de rijkssubsidie ook hooger wordt, zoodat men met een raming van f 3000 royaal uitkomt. De raad gaat met het voorstel van B. en W. accoord. Wijziging begrooting 1936. Het betreft de gewone jaarlijksche wijziging, die noodig is voor de af sluiting van het dienstjaar, waaraan de raad zijn goedkeuring hecht. Vaststelling vergoeding art. 101 L.O.-wet 1920 over 1933. driejaar - lijksche afrekening). Het schoolbe stuur te Sprang had de afgeloopen 3 jaren recht op f7299, terwijl het onderwijs heeft gekost f 5407, zoo- dat het bestuur een bedrag van f 1892 over deze 3 jaren niet heeft gebruikt. De afrekening wordt door den raad goedgekeurd. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat, zooals de heeren weten B. en W. morgen zullen trachten aan te besteden het baggeren der haven. De polder wil den uitkomenden bag ger koopen voor den prijs van 10 ets. per M3., terwijl de polder ook zal zorgen dat bakken aanwezig zijn. Ver volgens deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. een bespreking hebben ge had met een paar Ingenieurs van de Maatschappij Wegenbouw uit Utrecht en de wegen hebben nagegaan. Hoe wel niet bewezen is, dat het n:iiet in orde zijn van een gedeelte van den weg op een technische fout be rust, Leeft de maatschappij op zich genomen dit gedeelte gratis in orde te maken, n.l. het gedeelte van hier tot het Bruggetje en het gedeelte aan de Hoogevaart. De heer Verheijden merkt op dat de wegen zijn aangelegd voordat de Voorzitter hier Burgemeester was. Er was toen nog al strijd, of het werk zou worden opgedragen aan Utrecht of aan een ander. Het blijkt thans wel dat B. en W. toen heel verstan dig hebben gehandeld en het verstan dig is, dergelijke werkzaamheden aan een gr00te firma op te dragen, al mag deze dan misschien al' iets duurder zijn. Spr. brengt hulde aan de Maatschap pij, die geheel gratis den weg in or de brengt. De Voorzitter is het met den heer Verheijden eens. Hij wijst er op dat dit jaar niet zooveel aan onderhoud der wegen kan worden gedaan als het vorig jaar, toen de post met f 1300 was overschreden. De heer Verheijden zag gaarne, als het mogelijk was, dat ook een gedeelte werd vrijgemaakt voor de tertiaire wegen, hij zou hierop bij Ged. St. willen aandringen. De Voorzitter antwoordt, dat dit bij het laatste bezoek van den Com missaris dezer provincie, besproken, is en toen wel niet de volstrekte zeker heid is gegeven, doch wel in uitzicht is gesteld, dat in 1937 de wegen in de gemeente op de lijst van ter tiaire wegen geplaatst zullen worden, aangezien de gemeente ze zoo keu rig in orde heeft gemaakt. Rondvraag. De heer Kraak zegt indertijd te heb ben gesputterd tegen de aanleg van de bermen aan de Binnenhaven te Capelle, kan de Voorzitter daarvan ook de kos ten opgeven. Spr. heeft toen beweerd, dat de kosten belangrijk hooger zou den zijn dan f1700, waarop ze waren geraamd. De Voorzitter kan hierop niet direct volledig antwoord geven. Naar hij meent, zijn de kosten geraamd op 11700, waarvan de eene helft voor de gemeente en de andere helft voor den polder, er is f300 bijgekomen, waarvan eveneens de hef lit dpor den polder wordt gedragen. Dan is in de vorige vergadering door den raad be sloten, om voor een hekwerk 1100 beschikbaar te stellen, omdat van par ticuliere zijde hiervoor ook reeds een bedrag was bijeen gebracht. De heer Verheijden heeft straks ver nomen, dat nieuw materiaal voor de brandweer is aangeschaft, hij zou B. en W. in overweging widen geven, om bij gelegenheid een paar lange palen aan te koopen om een stelling te ma ken voor het drogen der slangen. De Voorzitter merkt op, dat de slan gen uitstekend gedroogd worden in den toren te Sprang. Betreft het slangen uit een ander gedeelte der gemeente, dan krijgt men als de natte slangen worden gebracht, droge van de brand weer te Sprang zoolang lin ruil. De heer Verheijden zegt, dat dan aanschaffing van palen niet noodig is. De heer Timmermans vraagt of er ook reservemateriaal is, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. De heer Kraak zegt, dat er zooveel menschen zonder werk loopen en vraagt of B. en W. daarvoor niet kunnen uit zien naar een object voor werkver schaffing. De menschen ontvangen dan een paar centen meer en het is veel beter dat ze werken, dan dat ze langs de straat loopen. De Voorzitter geeft toe, dat werk verschaffing te verkiezen is boven steunverleening, maar deze is veel duur der. Nu echter deze vraag uit den raad'komt, wil spr. gaarne het oordeel van de raadsleden vernemen.. Komt er veel! werkverschaffing, dat is het niet on mogelijk, dat de gemeente noodlijdend wordt. De heer Kraak zegt indertijd als werk verschaffingsobject te hebben aanbe volen den aianleg van een gemeentelij ke begraafplaats te Capelle. Daaraan is groote behoefte en. het gelid dat daaraan wordt uitgegeven, komt terug. De heer Verhedijen blijft op het standpunt staan, dat de gemeente zich daarmede niet moet inlaten. De begraaf plaats te Capelle levert de Herv. Kerk een bron van inkomsten. Het is wel' een feiit, dat de begraafplaats te klein wordt en noodiiig uitgebreid moet wor den. In groote plaatsen begraaft men de lijken twee drie boven elkaar, dat kan hier ook wel; en. bovendien, ach ter de 'begraafplaats ligt nog terrein genoeg voor uitbreiding. Spr. hoopt, dat het kerkbestuur ter harte zal ne men, wat hiiier is gezegd, alleen in het uiterste geval zou hij willen overgaan tot aanleg van gemeentewege, aange zien hij een tegenstander is v,an een conflict tusschen gemeente en kerk bestuur. Voor Sprang is het wel niet plefilzierïg, doch men had daar maar beter vooruit moeten zien. De heer v. Willigenburg gelooft, dat ieder het er over eens Is, dat werk verschaffing de voorkeur verdient bo ven steun, de raad heeft zich steeds op d'iit standpunt gesteld. Als men even wel ziet, dat in 1935 aan werkverschaf fing en steun f 12.000.— meer is uitge geven dan in 1934 en men nu reeds moeilijk een bedrag van f3000 kan vinden, dan mag die raad Wel goed weten 'wat hij1 doet en moet hij van zijn besluit ook de consequentie's aan vaarden. De heer Kraak zegt volstrekt de bedoeling niet te hebben, de kerk tegen te werken, alleen als deze in. gebreke blijft zou hij uitvoering aan zijn voorstel willen geven. Hij is over tuigd, dat het een object voor werk verschaffing zou zijn, waarvoor het geld dat wordt uitgegeven terugkomt. De Voorzitter adviseert de leden een ien ander nog eens goed te over denken. De heer Kraak vraagt of wel vol doende wordt gekeken naar de be- bossching in de hei. De Voorzitter antwoordt dat de hoofdopzichter van de Heide Mij. hierop geregeld toezicht houdt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2