FEUILLETON. Jacques Brulefert's Dood. Binnenland. belang, dat als hij hier voorkomt, zijn aanwezigheid onmiddellijk gemeld wordt, omdat dan uitroeien van den haard waarschijnlijk nog mogelijk zal zijn. Daarom moet iedereen, die aardap pels teelt, goed opletten of hij iets waar neemt, waaruit de aanwezigheid van den Coloradokever blijkt of die deze doet vermoeden. Om dit mogelijk te maken, zijn door den Plantenziektenkundigen Dienst op ruiime schaal de gekleurde afbeeldingen in het hierbovengenoemde vlugschrift verspreid of zullen nog verspreid wor den iin het bijzonder onder de perso nen, die geacht kunnen worden ook voor hun directe omgeving nuttig (werkzaam te willen zijn door het ge ven van voorlichting, zooals de le den der Jonge Boeren Bonden, leerlin gen van land- en tuinbouwscholen, zoo mede alle ambtenaren van het land en tui nbouwonder wijs en den voor lichtingsdienst, de heeren land- en tuin- bouwconsulenten, directeuren van land en tuinbouwbouwscholen, hoofden van lagere land- en tuinbouwscholen en de land- en tuinbouwonderwijzers. Dit allies in de provinciën Limburg, Noord- Brabant en Zeeland, omdat daar de fcans iop het optreden van den Colora dokever het grootst geacht wordt. Verder zullen ook de leerlingen van de hoogere klassen van alle lagere scholen, zoomede van middelbare scho len in die provinciën, in de gelegen heid gesteld worden, met behulp van pp platen bevestigde modelletjes kennis te maken met,het beeld van den ke ver en van de larve, terwijl deze pla ten ook ter bezichtiging gesteld zul len worden op verschillende gemeente huizen en op andere daarvoor geschikte plaatsen. Van overheidswege wofdt dus ruim schoots gelegenheid gegeven om te leeren kennen, waarnaar zoo nauwkeu rig m;oet worden uitgezien. Laten nu allen, die daarvoor in de gelegenheid Zijn, ook van hun kant volledig me dewerken en regelmatig en nauwkeu rig hun aardappelgewas onderzoeken op de aanwezigheid van den Colorado^ kever. Zoodra men iets vindt, moet onmid dellijk daarvan mededeeling gedaan worden ten gemeentehuize, terwijl men pok een der hierboven genoemde per sonen daarvan mededeeling kan doen, die dan weer de bevoegde ambtenaren zal waarschuwen. De Plantenziektenkundigen Dienst zal dan onmiddellijk de noodige maatrege len nemen. Wij verwachten dus aller medewer king. 1 Let op den Coloradokever! Kalk in onzen bouwgrond. Vóór eenige jaren zaten we mid den in liet kalktoestandsprobleem, overal was men er druk mee. Dat is geluwd. De kalktoestand mag nog invloed, maar de uitspoeling loopt met den regenval toch niet parallel. Groote verschillen treden hierbij op, zooals b.v. bleek op een proefveld te Uithuizermeeden (Gr.): in de ja ren 1902 tot en met 1910 bedroeg de gemiddelde uitspoeling ongeveer 350 kg kalk per hectare, welke jaren onderling nog een belangrijk verschil te zien gaven; zoo was de uitspoe ling in 1908'09 slechts 110 kg en in liet jaar 1909'10: 1151 kg, dus 10 maal zooveel. Het jaarlijksche kalkverlies mag dus vrij groot hee- ben, waarom dan ook een kalkbe- mesting niet mag worden verwaar loosd. liet grondonderzoek blijft dan ook in het kalkbemestings-vraagstuk een belangrijk punt. o Wat een Paard alzoo trek ken kan en mag. In het Orgaan van den Bond van Politieambtenaren, dat ons toevallig in handen kwam, vonden we een alleraardigst artikeltje van die hand van Aug. Dièmont, waaraan we liet volgende willen ontleenen. Het is niet het cijfer aldus be toogt de schrijverdat straks op de weegbrug bij de controle den ambtenaar het aantal kg aangeeft, dat in feite beslist inzake de graad van al dan niet toelaatbare belasting in de strengen van een aangespannen •paard: Het zijn oog en oordeel van den deskundige p olitie-beambte, wel ke zulks moeten doen. En dan laat de schrijver het paard zelf spreken, aldus „...Wat ik hebben mag, dat be slist de autoriteit, met liet gezag be kleed, en dat staat in de politie-ver- ordening. En wat ik hebben kan... nu, dat is zoo in een paar woorden niet gezegd; als ik er tenminste niet met de muts naar gooien zal, zooals mijn moeder, die met m'n tante in span werkt en die beiden al op ja ren zijn, wat gauw te zien is aan de hangende hoofden, en staande op 3 beenen, welke lang niet vrij zijn van gallen alles dus in een oogopslag te zien voor iemand, die er een beetje verstand van heeft ze hebben geen lichter werk met z'n beiden dan ik alleen voor dezelfde vracht, terwijl mijn zoon, die nog in z'n allerbeste dagen zelfs voor meer kg per wiel ane-kantoor Holz, loopt echter een producten waren alle voor de con- smalle strook1 van i 1/2 a 2 meter, sumptie goedgekeurd. die binnen de grenspalen valt en diensvolgens nog tot Nederland be hoort. Nu fietste Donderdagmorgen in de Nieuwstraat de Nederlander G. L-, die door een Duitsche douane-be ambte en een Duitsch politie-agent in burger werd aangehouden. o KWAKZALVER VEROORDEELD, f 1 500 boete gekregen. Ee kantonrechter heeft vonnis ge wezen tegen den Duitschen „wonder* dok'ter" K. Fick uit Venebruegge, die in Hardenberg en omgeving zijn praktijk heeft uitgeoefend en on- en? en passant het niet laten kan op bovenbedoelde strook' staat. 1 De Duitschers stonden nu machte een knipoogje te geven aan een aar- t te z*en L. achtte het echter voorzichtiger langs uit Nederland is gewezen. Hii de wiik1 te nemen naar Nederlandsch stond terecht wegens het onbevoegd gebied en vluchtte in de heg, die uitoefenen van de geneeskunde en terzake was in totaal zes maanden hechtenis geëischt. 1 De kantonrechter veroordeelde den dig vosje, dat hij al meer opmerkte jqe inmiddels gewaarschuwde Kerk- kwakzalver tot f 1 500 boete, subsi- die neemt aan zijn staart meer raadsche politie wees L. erop, dat diair 6 maanden hechtenis, (vakterm) waarvoor zelfs ik even de hij zich gerust over de smalle strook1 spieren sterk moet spannen." o De beteekenis van onzen land en tuinbouw. Uit de uitvoerige Inleiding, door Prof. Ir. W. Schermerhorn over dit onderwerp gehouden op het 86ste o WATERSCHAP „DE HOOGE MAASUI ]K VAN HET BOVEN LAND VAN HEUSDEN." Dit waterschap1 hield zijne vergade ring van Stemgerechtigde Ingelanden op Donderdag 4 Juni 1936 te Heus-' den in café Central, Chr. Timmer de waarde van den boerenstand, neem ik de bestrijding van den steun zooals men die op het oogenblik in zoo menig gesprek met den gemid- jullie dat gewoon bent zelf te doen,delden man uit de stedelijke wereld naar huis kon begeven. De Duitsche j agent in burger trachtte evenwel L. den weg te versperren. Toen werd L. door de Kerkraadsehe politie ge last zijn weg te vervolgen. L. deed dit, kwam in botsing met den Duitschen agent in burger en er ontstond een hevige worstelpartij, mans. Ned. Landh. houdkundig Congres,waarbii beiden in de modder rolden. De voorzitter, de weled.geb. heer me enen we het volgende nog eens Aan de eene zijde trok de Duitsche Hubert Verhoeven, leidde deze ver onder de aandacht onzer lezers te douane aan het rijwiel van LL, aan den gadering en stelde, na voorlezing der mogen brengen. j anderen klant de Nederlandsche rijks- notulen en opmaking van de presen- Dat het Nederlandsche volk op dit ambtenaren. De Kerkraadsehe poli oogenblik te weinig waarde hecht tie; 'STeeP :0O'< in en wees c^cn -^uit- 0 schen agent in burger met een tor- aan het bezit van een gezonden boe-^en zwaaj ■riZiiX zijn vaderland te renstand, behoeft, geloof ik, geen (kon nu ongestoord zijn weg 0.__ nadere toelichting. V anneer men er vervolgen en kWam via het café B. f2899.70 1/2, in uitgaaf van f7 56.54, van uitgaat, dat de door de regeering Weer op Nederlands vrijen bodem, alzoo een batig slot van f 2143.16 1/2. genomen maatregelen noodzakelijk De Duitsche douane-beambten had-! De begrooting werd vastgesteld zijn om den boerenstand boven wa- den echter zijn rijwiel bemachtigd, ter te houden en als volkskracht in- dat ze evenwel na eenig aarzelen tact te laten is bel voor het hewiis weer vioor het cafe neerzetten, van mijn stelling voldoende, kennis Naar we vernemen bestond tegen te nemen van de veelvuldige reacties fe b' h" m ***- y T,liteit van taxichauffeur voor eenige tegen deze steunmaatregelen... Bij jaren 'nDuitschen jood over de grens zulks verband hield met de pensi- het door mij zonder meer aannemen gebracht had, die verdacht werd van oensbijdrage, waardoor voor deze de van het tekort aan inzicht omtrent deviezensmokkelarij tielijst aan de orde de vaststelling der rekening over het dienstjaar 1934- O J Deze werd onveranderd vastgesteld met als eindcijfers in ontvangst van met aan inkomsten en uitgaven een gelijk bedrag van f2799.841/2. De heer Nieuwkoop vroeg inlich tingen omtrent de verhooging van den post bezoldiging opzichter-bode. De voorzitter deelde mede, dat ZANG- EN BLOEMENPIULDE VOOR GEDENKTEEKEN KONINGIN-MOEDER. Onder leiding van den gemeentelij- bezoldiging feitelijk maar f 8 be draagt. x De heer van Herpt wees er op; dat de begrooting enkele nieuwe pos ten bevatte wat vermoedelijk wel zou zijn voor het personeel dat aan de dijken werkt, de post buitengewone ^hatelijk^2^ Die kan hoor,en en in dempers kan lezen. van Rfn'geÈtdï'hïb- uitgaven bij hoog opiperwater ziet hii prestatie hangt nauw samen met van alles wat vandaag anders kan zijn dan gisteren, en morgen weer een heel verschil kan maken. Als het druk is of (en) warm, dan doe ik 's morgens meer dan 's avondsen I het wegdek van de straat, waarvan de verordening spreekt, is van groo- ten invloed, waarbij dan direct komt het beslag, waarop ik loop. Om vol waardig werk te kunnen leveren, moet m'n tuig goed passen, de wa gen behoorlijk gesmeerd zijn, m'n voerman paardenkenner, en liefde voor zijn dieren hebben (doet er niet toe, wie de eigenaar is); een goed koetsier spreekt altijd van mij 11 paar den. En dan praat u over de wielen. Ja, dat is ook een groot verschil. De maat in hoogte en in breedte van de velg; dan het beslag van ijzer of van gummi of, zooals tegenwoordig best schijnt te willen: de luchtband,die veel minder trekkracht vordert. Kijk meneer, weel je waar ze een politie- Zij staan op het standpunt der huidi-^Vrijdag^d^ kerllngen van 124 ge maatschappelijke ordeningen hou-1 0(p,en^are en bijzondere scholen een den er geen speciale economischezang- en bloemenhulde gebracht bii theorie op na. Zij zijn het die het het gedenkteeken van H. M, de Ko- rneest sputteren tegen de duurte doorningin-Mioeder, dat Donderdag in het den steun: zij zijn het die niet be-1 Rosarium is onthuld, grijpen, welke consequenties ermee Leerlingen van 4 scholen hebben wel belangrijk worden geacht, maar agent naar moeten leeren zien? men verwacht er niet alle heil meer van. Evenwel dient er tegen gewaakt te worden, dat men nu niet tot een ander uiterste overslaat en weinig of geen waarde gaat hechten aan een kalkbemesting. Dat zou zeer te be- Neen, dat weet U niet, want als U het wel wist, werden er andere ver ordeningen gemaakt. Nu dan: naar de manier, waarop we ons werk doen, moeten zie lee ren beoordeelen of 't nog kan, re- treuren zijn, want op verschillende j delijkerwlijs gesproken, ol' niet. We gronden, b.v. de hooge zandgronden, zeggen het duidelijk genoeg met onze is met een kalkbemesting nog belang-1 oogen en met ons, wat ze noemen: rijk voordeel te behalen. Door eiken j oorenspel. Wij geven duidelijk inde oogst wordt kalk aan den bodem manier, waarop we aanzetten, trek- onttrokken, door het eene gewas ken "611 tegenhouden, te kennen, of meer, door het andere minder. Maarhet kennelijk te zwaar is. Maar als grooter is het verlies van kalk doorz,e daar nu niet opletten en alleen uitspoeling, vooral op hooge, door- maar kijken of we met z'n beiden gemoeid zouden zijn, indien dit soort sputteraars zijn zin zou krijgen. Naast deze mensch zou ik dan willen rangschikken een groep, velke door hun nauwere verbinding met de industrieele wereld, en door elk gemis aan contact met het landbouw bedrijf niet meer in staat zijn, zich anders dan uit een boek een voor stelling te vormen omtrent aard en wezen der agraische productie. Ik stel mij voor, dat dit laatste aantal lang niet gering is, en ik heb eenig vermoeden, dat menig stadsche jon geman zonder persoonlijke relatie met liet boerenleven ook, zelfs na een eventueele studie aan de Land-' bouwhoogeschool ruimschoots in de gelegenheid kan komen, bij zijn la ter verkeer in de maatschappij tus- schen de boeren te ervaren, dat hij iets mist wat de boeken een mensch nooit geven kunnen. Ik geloof dus gerust voorop te mogen stellen op grond van de uitingen, die men zoo rondom het boerenprobleem kan hooren, dat bij de groote massa der stedelingen de balans ten ongunste van de boeren doorslaat... latende gronden; de klei- en humus- rijke gronden houden de kalk beter vast. Hoe grooter de kalkvoorraad in den bodem is, des te grooter is ook de kalkuitspoeling. De regenval heeft hierop natuurlijk ook grooten 4- Jacques nam zijn gereedschappen en volgde hen naar buiten. Het hee- le dorp! was op de been, mijnheer, om hem te zien vertrekken en ie dereen sprak! een vriendelijk woord en wilde hem de hand drukken: hij had nog! nooit zooveel vrienden ge had. Hij' bleef in spanning naar zijn huis kijken, maar toen hii zijne vrofuw met zijn zoontje aan de hand de deur zag uitkomen, en een bun deltje dragende, scheen hii verlicht. (Maar toen iedereen zoo afscheid van hem' nam en hem tot weerziens" en „goede reis" wenschte, vroeg de kom mandant hem barsch: „Waar gaat zij-' heen?" Hij was een sluwe oude ,vo9, die kommandant, dat is zeker, en zijn achterdocht was door haar vertrek opgewekt. Jacques echter antwoordde zoo rustig mogelijk: „Het scheen mij toe, dat ik wel een poosje zou weg blijven. Ze gaat bij een oom van mij Iqgeeren zoolang gij mijne diensten noodig hebt. of alleen voor zooveel of zooveel kg aan vracht trekken, dan spreekt het toch wel vanzelf, dat zulks ons niet of weinig baat, en het is tqcli om ons begonnen, om ons best wil. Om nu eens erg duidelijk te zijn: GRENSINCIDENT NABIJ KERKRADE,. Duitsche politie vertrok zonder arrestant. Zooals' men misschien weet, be hoort de Nieuwstraat te Kerk'rade uit sluitend tot Duitsch grondgebied. Even voorbij 't Nederlandsche dou- naast het monument eenige liederen gezongen. Een orkest van scholieren van (middelbare scholen, gedirigeerd door den heer van Ramshorst, be geleidde den zang. Allen hebben tenslotte voor het monument gedefileerd en bloemen op het grasveld ervoor gelegd. Deze eenvoudige plechtigheid werd bijgewoond door den burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de |Mon- chy en het voltallig comité voor het gedenkteeken van H. jMj. de Konin gin-Moeder. MILLIOENEN KROPPEN SLA NAAR DE MESTVAALT. In de afgeloopen week! zijn aan de groentenveilingen hier te lande mil- lioenen kroppen sla als onverkoop baar naar de mestvaalt gebracht. De toestand in den slahandel was vori ge jaar reeds verre van rooskleurig; dit jaar heeft in vele opzichten wel de kroon gespannen. Over het geheele land zijn gedurende de maand Mei alleen reeds rnillioenen kroppen sla vernietigd, omdat de handel voor die groote partijen geen afzet wist. Aan de Coöp. Fruit- en Groenten- veiling „Naaldwijk" te Naaldwijk, één der grootste veilingen in het West- land, werden in de maand |Mei 742.933 kroppen sla doorgedraaid (vorig jaar bedroeg deze hoeveelheid over dezelfde periode 12.222 krop). Voor de andere groenten gaven de cijfers van hetgeen onverkoopbaar was een gunstiger beeld te zien. Aan bloemkool draaide 1326 stuks te Naaldwijk door, tegenover 7458 stuks in jMei 1935. Voor spinazie bedroe gen deze cijfers 1080 K.G. (v. j. 10.004 K.G.) Deze niet verkoopbare „De kommandant liep er in. „Dat is* goed", zei hij, Jacques op den schouder kloppende. „Je bent van morgen verstandig, dat is voor alle partijen veell beter, mijn jongen. Bin nen een week ben je weer terug. En dat iis toch zoo erg niet, wel?" De vrouw en het kind begaven zich op weg toen hij dit zeide. Jacques volgde hen met de oogen tot ze aan een kromming van den weg verdwenen, wierp hun een kushand toe, en zuchtte diep; maar zoodlra ze uit het gezicht waren, mijnheer, zoudt ge niet geloofd hebben, dat het dezelfde man was. De uitdrukking van zijn gezicht w:as veranderd' als een blad op een hoorn. Het was onze Jacques op zijn allerbest; lachend en schertsend en de Pruisen bespottend, die hij zeurkousen noemde en. die hij vertelde, dat ze nooit klaar zouden komen als ze talmden. Een echte „gamin" mijnheer, maar een echte Franschman ook, die van plan was de Duitschers te laten zien, dat een oud soldaat van het Afrikaansche le ger niet bang voor hen was. Eindelijk begon de kolonne op te marcheeren. Jacques, die in het midden geplaatst was, stapte vroolijk voort en riep pns toe: „Ik zal jullie spoedig te- stijgen van f400 tot successievelijk 600, 800 en nu f9oo; hii begrijpt wel clat dit zijn oorzaak vindt in het ruime kasgeld dat het waterschap noodig heeft bij eventueele waterover last. Hij verheugt er zich over dat deze lasten reeds zijn teruggebracht op f 0.20 per H.A. zoo er geen water overlast komt ziet hij de tijd nog, wel eens komen dat het heffen van wa terschapslasten (overbodig isl. Mogelijk1 kunnen er nog toestan den komen dat tot geheele opheffing van het waterschap; zou kunnen wor den overgegaan waarom men dan ze ker 'geen lasten meer zou behoeven te betalen. De voorzitter deed hierop eenige mededeelingen omtrent de werking van het waterschap', die de voorgestelde handelwijze deed billij ken. Uit het procesverbaal van klas opname bleek, dat er ruim f 4.000 in khs was. Aan H. H. Ged. Staten zou, waarvoor het bestuur van inge landen toestemming verkreeg ver zocht worden dit te beleggen bij de Boerenleenbank te Herpt en op de Rijkspostspaarbank. Bij het opmaken van aanbevelingen voor de vacatures van Heemraad werden op! de voordracht geplaatst in de vacature N. J. Brouwers: No.' 1. N. J. Brouwers No. 2 J. J. Brou wers en No. 3. C. H. v. Ever dingen allen te Heesbeen. Voor de vaca ture J. A. de Vaannummer I J. A. de Vaan, No. 2 G. J. v. Heesr been en No. 3. A. J. v. Hest allen te Vlijmen. Het bestuur werd machtiging ver leend tot het verleenen van pachtver- mindering alsmede tot het uitvoeren van werken in eigen beheer. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt wa,ardoor onder dankzegging de voorzitter dez'e vergadering sloot. (Huisgezin). rugzlen! Je zult spoedig van mij hoo ren." Ik verzeker u, mijnheer, dat hij met geen vroolijker gezicht naar de ker mis had 'kunnen, gaan, en verschei dene dorpelingen waren er verbaasd over, dat hij zoo goedsmoeds met de Pruisen meetrok. Maar ik wist welk vleesch ik in de kuip had, en zou hebben durven zweren, dat hij iets met hunne machine in den zin had'. „De plaats waar de Pruisen de ma chine hadden achtergelaten was op geen tien minuten afstand van het dorp, op het plateau en wij waren bepaald nieuwsgierig dlie machine te zien die van zoover gekomen was. „Kom, zei ik, laten we maar mee gaan; de Pruisen zullen ons niet op eten,, en vijf of zes van ons volgden den troep. Spoedig zagen wij, op bet midden van den weg, een groot zwart voor werp, door een klein detachement be waakt, dat er gékampeerd had. Het was die duivelsche machine; en ach ter dat monster stonden twee wagens, waarop het kanon en d'e affuit. Als u dat monsterkanon eens gezien hadt, mijnheer! Hoe is het op de wereld mo gelijk dat ze zulke dingen uitvinden? „Twee menschen zouden in den mond' van 'het kanon kunnen liggen en de hemel' weet hoe zwaar het woog! Eén 'kogel, en een heel huis lag omver; en toen wij er aan dachten, dat een stuk van diit kaliber minstens twee mijlen ver kon schieten, zeiden wij neerslachtig tot elkander, dat d'e Pa- rijzenaars een slechten tijd tegemoet gingen. U kunt wel begrijpen, dat zulk eene massa niet gemakkelijk te ver voeren was; men zou er wel dertig paarden voor hebben moeten spannen. Het kon alleen door middel van stoom worden voortbewogen, en nu was juist ingang van het dorp inhouden, hij zou remmen en stoom verminderen, als het noodig was zou hij de machine stop pen. „U behoeft volstrekt niiet bang te zijn," zei hij. ,.Ik -sta voor alles in, D'e machine gehoorzaamt als een 'kind aan mijne hand'. Als de sneeuw maar eerst is weggeruimd die tegen d'en, kant van den heuvel is opgewaaid. Anders zouden we naar beneden kunnen glij den." „Een week geleden had het zwaar gesneeuwd. En hoewel de sneeuw door het verkeer in modder was veranderd de machinist gedood en de machine lag er nog wat tusschen de straatstee- in het ongereede geraakt. Ach, wat is het jammer, zeiden we tot elkaar1, dat Jacques gevangen Is genomen! Kon hij het ding van binnen maar een beetje beschadigen, dat het niet voort kon." Maar hij deed niets van dien aard'; hij bekeek 'den, boel' even en ftn een oogenbliik had hij alles in orde, want hij was een, verbazend knap werk man, dat verzeker ik u. Toen, terwijl ze bezig waren stoom te maken, hoor den wij hem den kommandant aller lei uitleggingen geven. Die was be vreesd vöor d'e helling. Maar Jasques stelde hem gerust; hij wist wel, hoe hij het zou aanleggen; hij zou bij den nen, en daar het 's nachts hard hadl ge vroren blonk de weg als een spiegel in de morgenzon. De kommandant had het ook opgemerkt. „Je hebt gelijk," zeide hij tot Jac ques en eenige minuten later waren de Pruisen, die in het dorp waren ach tergebleven, als wegwerkers aan den gang en ruimden door middel van spa den en bezems 'de sneeuw op, en wier pen schoppen vol aarde op de helling. (Wordt vervolgd). '•2 c -o-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6