BEDRUKTE ZIJDEN JAPONNEN. TENNIS-JAPONNEN. ONS PATRON EN HOEKJE. SUIKER EN VETAANZETTING. Wat de huisvrouw op de Parijsche tentoonstelling zal interesseeren. PRACTISCHE ZOMER-UITRUSTINGEN. Voor zonnige dagen. COMBINATIES VAN WOLLEN STOFFEN MET LEER HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad". Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven 0.58. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. ^JÉi* r DE ZOMER KOMT! En daarmee de vacantie! Dan is er weer van alles te doen. De kleeding moet weer in orde worden gemaakt, nieuwe wordt aangeschaft, oude vermaakt. Wij willen u daarbij helpen door onze premie. Deze premie bestaat uit een zeer fraai modeblad, met een, groot aantal mo dellen en een schat van gegevens. Men moet deze premie beslist lezen. Als u even naar de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, schrijft, en u sluit twaalf cents aan postzegels in, krijgt u de premie onmiddellijk toegezonden. Doe het vandaag nog! Iedere vrouw zal zich on- getwijfeld verheugen bij het zien van al de mooie bonte kleuren en veelal origineele motieven der nieuwe zijden weefsels. De rijke sorteering maakt het mogelijk, dat voor jor.ge zoowel als oudere dames iets passends te vinden is en het is zelfs mogelijk, dat iedere vrouw zijdjes kiest, bedrukt met haar lievelingsbloem. We zouden bijna zeggen, dat zij door het dragen van bepaalde bloemen „Lieder ohne Worte" kan zingen. De coupe is mooi en vloeiend, terwijl het mogelijk is om voor bepaalde leeftij den toch de meest flatteuse modellen te kiezen. De jeugd zal bij voorkeur coquette pofmouwen dragen, terwijl de lange, naar de pols toe zeer wijde mouwen zich uitstekend leenen voor oudere dames. De totaal-indruk der japonnen is, dat door eenvoud van lijn in samenwerking met de fleurige weefsels, veel be reikt kan worden. Plissé's, passen, volants in de lengte aangebracht, zijn alle modern, terwijl alle soepele weefsels zich leenen voor deze voor jaarsjaponnen. Voor het hoog seizoen zullen crêpe georgette en organdie het winnen van de iets zwaardere crêpes. Een aangenaam verschijnsel is, dat de prijzen zich aanpassen aan de mindere koopkracht en men allerlei aardige weefsels heeft, die binnen ieders bereik vallen. De eerste japon is van in bonte kleuren laedrukt crêpe de chine en kleedt zeer jeugdig, terwijl het zich bijzonder goed leent voor slanke figuren. Het bestaat uit rok en jumperblouse, die midden voor platte plooien heeft, die ingeperst zijn en verder een garneering van plissé's. De zes- baansrok heeft een voor en achterbaan in het midden, die naar de taille toe smaller wordt. De andere japon is zeer gekleed en van georgette gedacht. Bovendeel en mouwen zijn ingehaald en aan een gladde pas ge zet, terwijl de twee baansrok een volant heeft op zijde. Bij deze japonnen worden eenvoudige effen zijden mantels gedragen. Nederlandsche kleederdrachten en kaas bereiding. Tusschen de vele landenpaviljoens, die tijdens de groote Parijsche wereldtentoon stelling in den zomer van 1937 de Seine zullen omzoomen, zal het Nederlandsche paviljoen, dat aan de Avenue Ferdinand I gelegen zal zijn, een bijzondere plaats in nemen. Op deze tentoonstelling is een groot deel gewijd aan de ontwikkeling van het kunst handwerk in den meest uitgebreiden zin van het woord. Op dit gebied is de Neder landsche pottebakkerskunst nog steeds van de grootste beteekenis. Weliswaar ligt de roem van Delft al ietwat in het verleden, doch andere steden, zooals bijvoorbeeld Gouda, hebben op dit terrein eveneens een goede oude overlevering en zullen te Pa rijs hun ceramische producten tentoonstel len. Ook de Nederlandsche kleederdrachten ïn Volendam en Marken beïnvloeden nog steeds bepaalde takken van handwerk. Zoo wordt er in ons land nog steeds een groot aantal zilveren sieraden vervaardigd, zooals knoopen, oorijzers, enz. Ook op het gebied van de goud- en zilverstikkerij wordt nog veel gepresteerd. En dit alles zal op de Parijsche tentoonstelling te zien zijn. Ook de levende modellen, in den vorm van een paar aardige blonde meisjes in tradi- tioneele kleederdrachten, zullen niet ont breken. Zij worden ter zijde gestaan door twee flinke Volendamsche jongens in hun wijde broeken en blauwe jakken, de aarden pijp in den mond. Twee echte Nederlandsche industrieën, als men het zoo zeggen mag, die de Neder landsche huisvrouw eveneens interessee ren, n.l. de tulpenteelt en de kaasbereiding, met haar goudgeel product zullen evenmin ontbreken. Helaas zal de tijd van de ten toonstelling niet zeer gunstig zijn, om van den bloemenpracht, die in de lente 8000 hectaren van ons land bedekt, een juist begrip te geven. Natuurlijk zullen ook de kunstvoorwer pen, die de handwerkslieden in ons kolo niale rijk voortbrengen een plaats op de tentoonstelling vinden. Eenige afdeelingen van ons paviljoen zijn hieraan gewijd. Zooals men ziet, de Parijsche wereldten toonstelling 1937 zal een groote gebeurte nis zijn. En zeker zullen velen van onze huisvrouwen den weg naar de Seine vin den, om het daar tentoongestelde te be zichtigen. Zij kunnen zich in ieder geval er op verlaten, dat hun land waardig ver tegenwoordigd zal zijn. Zoodra de zon zich een wei nig krachtiger doet gevoelen en de wind zich bescheiden heeft teruggetrokken, zoeken wij maar al te gaarne tuin, terras of balcon op, om het te kort aan frissche lucht in te halen. Uitgelokt door het mooie weer worden weekend en pic- nickkoffertjes of mandjes voor den dag gehaald en op vrije middagen wandel- of fietstochten meegenomen, ge vuld met de noodlge proviand. Een der eerste eischen is zoo weinig mogelijk onnoodige ballast mede te nemen of deze althans zoo licht mogelijk te maken. Bijzonder handig zijn de pick-nick mandjes van riet (links beneden), die met on breekbaar gerei en proviand gevuld kunnen worden. Glas in leeren omhulsel is onbreek baar, doch gemakkelijker en tevens zeer licht zijn allumi- nium bekers. Voor wie van olan is veel buiten te vertoe- „Van het leven te genieten is der wijs heid gebod!' Welk een rijkdom van ge zonde levensopvatting bevat een derge lijke levensregel en wie zou niet gaar ne altijd zoo „wijs" leven! Nu zou men evenwel verkeerd doen met dit levensge not te zoeken in oppervlakkige dingen en zich daartoe te bepalen tot goed eten en drinken. Zoo eenvoudig moet deze levensregel zeer zeker niet worden opgevat, hoewel er maar zeer weinig menschen zijn dit moeten wij eerlijk toegeven wier le vensvreugde niet beinvloed wordt door een bijzonder lekker schoteltje en een fris- schen dronk. Daartegenover staat even- vel. dat dergelijke genietingen onver schillig of zij, al naar gelang van de fi- nancieele omstandigheden, een alledaagsch verschijnsel zijn, dan wel tot de uitzonde ringen behooren dikwijls onaangename gevolgen na zich sleepen, wat trouwens i ok bij r'en gewonen, dagelijkschen kost kan voorkomen. Bij den een is het de pancreas (alvleesch- klier) welker werking te wenschen over laat, zoodat hij zich met het oog op sui kerziekte onder geneeskundige behandeling moet stellen en een streng dieet volgen; een ander weer vertoont neiging tot corpu lentie en slaagt er zelfs bij zeer eenvou dige kost niet in, zijn gewicht en afmetin gen binnen normale grenzen te houden. En eindelijk is het zeer slecht gesteld met het voortdurende toenemende „cultuur-ze nuwzieken", die bij het tegenwoordige le venstempo in sterke mate te lijden hebben van overgevoeligheid van de maag en, als dit mogelijk was, liefst in het geheel niet meer zouden eten, omdat hun maag niets kan verdragen. Dank zij wetenschappelijke onderzoe kingen en ingenieuze vindingen is men er in geslaagd, een verzoetingsmiddel samen te stellen, dat het veel te groote aantal ca lorieën uitschakelt, waar vele menschen niet tegen kunnen, waardoor gisting en hinderlijke storingen in de spijsvertering worden voorkomen, welke euvels maar al te vaak optreden bij de omzetting in de maag van voedingsmiddelen, welke veel koolhydraten bevatten, zooals suiker, brood, groenten, enz. Met behulp van dit zoetmiddel, dat eenig in zijn soort en buitengewoon zéér goed koop is, kan iedereen, als hij of zij daarin trek heeft, voldoen aan het verlangen naar zoete spijzen of dranken en daardoor bij dragen tot het behoud of de verhooging van het lichamelijk welzijn, (dat onont beerlijk is voor een onvern aderden werk lust), zélfs wanneer op grond van bepaal de gezondheidsredenen het gebruik van voedingsmiddelen, die suiker bevatten, na drukkelijk moet worden ontraden. Zooals zoovele geneesmiddelen, die de menschheid uitstekende diensten bewijzen, is ook dit geen calorieën bevattende zoet middel volgens een speciaal procédé uit steenkoolteer gewonnen. Deze omstandig heid alleen kan er den lezers en lezeres sen een denkbaald van geven, welk een in gewikkelde behandeling er noodig is om het middel samen te stellen. Zonder overdrijving kan hier gezegd worden, dat het alle hoedanigheden in zich vereenigt, welke de beschaafde menschheid er aan kan stellen; teder kan de benoodig- de hoeveelheid naar zijn of haar persoon lijke behoeften afmeten, het is aantrekke lijk en praktisch verpakt en de prijs is zoo laag mogelijk gesteld. Hét voor talloos velen zoo moeilijke voedingsvraagstuk is aldus op voortreffelijke wijze opgelost: met behulp van crystallesetten (dit is de bena ming van het zuiverste, dus beste zoetmid del) is ieder in staat, het levensgenot te verhoogen, zonder daarvan de minste na- deelige gevolgen te ondervinden. ven is de donkergekleurde bril onmisbaar en thans ziet men deze zelfs met een mica neusbeschermer. De schrik van vele dames is, dat de zonnestralen vaak zoo onbarm hartig hun invloed doen gelden op de neus en deze het eerst een ongewenschte roode tint geven. Papieren servetten moeten niet worden vergeten, terwijl de belegging noch boter vooraf op de boterham worden ge daan. Zeer smakelijk is het om op warme aagen geweekte zuidvruchten in allumini- um doosjes verpakt mede te nemen, daar deze uitstekend tegen den dorst zijn. Zelfs slaatjes laten zich, mits goed verpakt eir niet te vochtig, uitstekend meenemen Roestvrije bestekken kan men vooral be komen, zooals trouwens allerlei practische altribuiten, die onmisbaar zijn bij pick nicks. Vergeten wij ten slotte niet nog enkele dingen te noemen, die voor het weekend buiten doorgebracht zeer practisch zijn om mede te nemen, vooral als men er met de auto op uittrekt, n.l. de opklapbare bankjes en tafeltjes, die nagenoeg geen plaats in nemen. Verder mag de gemakkelijk oprol bare matras niet vergeten worden, daar deze zoo bijzonder geschikt is om zich lang uit uit te strekken in bosch of hei. De sport neemt een steeds grootere plaats in en is niet meer alleen voor de zeer gegoeden, doch wordt thans door een groot deel van het volk, vooral natuur lijk door de jeugd beoefent. In derdaad een verblijdend ver schijnsel, want sport staalt spie ren, maakt de menschen gezond en krachtig en geeft hen nieuwe levensvreugde. Noodig is echter, dat men kleeding draagt, die de bewegingen niet belemmert en die practisch en een voudig is. Polohemden en plooirokken worden op den duur wat een tonig, daarom ziet men thans meer japonnen dragen, die over wegend wit zijn, doch waarbij kleurige details worden gekozen als snawls, knoopen, ceintuur e.d. De weergegeven modellen zijn zeer ruim aan den onderkant, hetgeen bereikt wordt door het inzetten van aparte klokken of door aparte baantjes, waardoor de noodige bewegingsvrijheid wordt verkregen. De mouwen mogen evenmin te nauw aanslui tend zijn, daarom hebben vele sportieve japonnen geen mouwen of slechts een kleine volant over den bovenarm. Over de mouw- looze japonnen wordt vaak een opknoopbare cape gedragen. Zakken spelen een groote rol en zijn nu eens opgestikt dan weer tuitvormig in de naden bevestigd van de middenbaan. De strenge mode der ingezette rechter zakken, zooals de tailor-modes deze aangeven, ver vallen om plaats te maken voor eenvoudi ger modellen, of stoffen japonnen met rits sluiting gesloten, hetgeen echter onprac- tisch zou zijn op waschbare weefsels. De eerste japon is van waschecht linnen. gekleurd en met witte stofreepen gegar neerd, heeft een omliggend kraagje en in gezette klokken aan de rok, terwijl de vol gende japonnen een halfsafwerking hebben met de vrijwel traditioneel geworden shawl. Garneering van gekleurde knoopen» die echter met wasschen afgenomen moe ten worden, aangezien men anders de kans beloopt, dat ze afgeven. Lastex, een der nieuwste weefsels. Tot de meest populaire modegrillen van de groote heerscheres behoort thans de combinatie tweedieer. Vele mode-ateliers geven wollen rokken met jasjes in peau de Suède in bijpassende of contrasteerende kleuren. Andere weer hebben kragen, man chetten, revers en zakken op wollen man teltjes van zacht leer. Verder heeft men het nieuwe Lastex-leer van zeer fijn che- vreau, dat door het inwerken van uiterst dunne gummidraden rekbaar is en weefsels geeft, die veel overeenkomst hebben met zijden cloqué. Bijzonder mooi zijn blouses van dit nieuwe materiaal b.v. op de schou ders gesloten met zwarte knoopen op een wit geheel, waarbij tevens een zwarte ceintuur wordt gedragen. Lastex-leer is in alle kleuren verkrijg baar en wordt bij voorkeur verwerkt als garneering op voorjaarscostumes en ensembles. Alleraardigst, coquette mouwlooze vesten zagen wij, die van bruin suède gemaakt waren en bijzonder de aandacht trokken. Zij zijn geschikt om over de wandeljapon gedragen te worden, doch niet minder over sportkleeding. Elegance en practisch nut gaan hier eendrachtig hand in hand. Op warme voorjaarsdagen worden deze vesten zelfs voor zijden japonnnetjes ge dragen of bij een ecru-blouse en bruinge ruite rok, welke aan de voorzijde twee die pe opgestikte plooien heeft. De sluiting van deze vesten is midden voor met een rits sluiting. Men ziet eveneens wit linnen vesten» zéér srtijf gesteven, op wandel en sportieve japonnen dragen, met allerlei kleurige de tails. Meestal zijn zij hoog gesloten en heb- als deze bij de heerensmokings worden ge- ben omgeslagen of staande boordjes (zoo- dragen) met stijve platte strikjes. Een en kele maal worden op deze vesten ruime stijve kragen gedragen, die aan die der Pierrots doen denken. Over het algemeen ziet men witte ves ten op donkerblauwe en zwarte weefsels dragen, waardoor deze toch een voor- jaars indruk maken. Ook bolero's van piqué zijn zeer modern en beloven in de komende maanden popu lair te worden. JAPON VOOR OUDERE DAMES. G 48 Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Zwart-wit bedrukte georgette of kunst zijde, ook effen wollen georgette zijn ge schikte weefsels voor dit model, dat zich zeer goed leent voor oudere dames en met driekwart lange of korte mouwen geleverd wordt. De hals is in puntvorm en met een pun- tigvallende kraag afgewerkt, plissé's of chabot als garneering. De ruime mouwen, hetzij deze driekwart of lang zijn worden met een smalle manchet ofgewerkt. Aan voor- en achterzijde drie banen, waarvan de beide zijbanen verkort zijn, terwijl de rok in tamelijk ruime klokken valt. Patronen in de maten 46, 48, 50 en 52 met opgave of lange of driekwart mouwen ver langd worden. LINNEN MANTELPAKJE. G 51 Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Grof linnen zoowel in wit Ms naturel en effen linten is buitengewoon aardig voor dit mantelpakje, dat niet gevoerd behoeft te worden. In de halsopening wordt een aardig gekleurde das gedragen. Het ge heel is uiterst eenvoudig te maken; de man tel sluit slechts even aan in de taille en sluit met twee knoopen, die met een smal koordje verbonden zijn en door twee knoopsgaten gehaald worden. Gladde mou wen, desgewenscht met kleine opslag. Kraag met aangekipte revers. Eenvoudige tweebaans rok. Patronen in de maten 42, 44, 46, 48. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Pfactisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten.-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 8