Rechtzaken. Landbouw Voetbalsport Burgerlijke Stand. van een pieizierreis met deze vereen, naar Antwerpen ter sprake gebracht. VEEN. A.s. Zaterdagavond 7 uur. (O. T.zal op het voetbalterrein alhier, een openluchtmeting plaats hebben, uitgaande van de actie kleine boe ren. Verschillende sprekers zullen hierbij het woord voeren. WOUDRICHEM. Aan de vischmarkt alhier wer den Maandag j.l. aangeveerd 24 zal men ad f0.74 tot f0.87 per pond en 4330 finten ad 4 tot 6 cent per stuk en Dinsdag 30 zalmen ad 70 tot 85 cent per pond en 3215 finten ad; 3. tot 5 cent per stuk. De collecte ten behoeve van het Fonds tot ondersteuning van den Ge- wapenden dien in Nederland, zal in deze gemeente worden gehouden op Donderdag 18 Juni a.s. Door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale is bepaald, dat tot 1 Augustus a.s., voor het oogsten van vroege aardappelen geen oogst ver gunning noodig is, doch niettemin ge veild moeten worden. Slechts in bij zondere gevallen zal administratief geveild mogen worden, waar noo dig zal op monster mogen worden geveild. |Met ingang van 8 Juni 1.1. is een heffing verschuldigd van 0.80 glulden per 100 K.G., terwijl de mi nimum prijs voor de A groep (Eer stelingen, enz.is voor Groote 3655 m.m.; 6.00 gulden per 100 K.G. Drielingen 2838 m.m.; 5.00 gul den per 100 K.G. Kriel beneden 28 m.m 4.00 gulden per 100 K.G. WERKENDAM. Uitslag wedvlucht gehouden door de Postduivenvereeniging „Tot Weerziens van Gorbul (Fr.) 395 K.M. Loslating 8.30 uur voorm.; aankomst lste duif 3 uur 54 minuten en 54 seconden en aankomst laatste duif 4 uur 24 minuten 0.8 seconden. Prijzen: v. Kooij-Kooter le en 4e; A. Bras 2e; Biesheuvel-Pruissen-Vis- ser 3e; J. W. v. Poesburg 5e; H. Admiraal 6e en 8e; y. Berchum-Vis- ser 7e; A. Biesheuvel 9e. Zaterdag a.s. wedvlucht van Orle ans (Fr.). Op deze vlucht wordt de bekende wisselbeker vervlogen. Onze dorpsgenoot de heer A. Mijnlieff Jr. alhier, slaagde te Utrecht voor het Semi-arts examen. Gekozen als tweede Voorzitter der Chr. Jongel. en Jongem. Vereen. „Andreas," de heer A. K. Bakker. Dinsdag, 16 Juni a.s., des nam. 8 uur, hoopt de vereeniging „Veilig Baden" een vergadering te houden in de voorm. Openbare School, Kruis straat. Het zoontje van den heer F. v. d. St., kwam onder een fiets te recht en wel zoodanig, dat hier bij zijn rechterbeen werd gebroken, dat door Dr. Bresier werd gezet. Naar wij vernemen treft de fietsrij der geen schuld. Dinsdagavond hield de afdee- ling van de Christenvrouwenbond al hier, haar tweede jaarvergadering. De presidente opende de vergadering met het laten zingen van Ps. 116:7, ge bed en voorlezing van een gedeelte uit de H. Schrift. Er werden twee onderwerpen behandeld, n.l. de per soon „Saulus" door Mej. C. Schalk wijk en door Mevr. v. Randwijk „De opvoeding onzer kinderen." Ook' was er nog een tableau, hetwelk! reusach tig jgoed werd gespeeld, getiteld „De roeping der Vrouw." Aan het einde der vergadering was er een hand- werkverkoop, door de leden zelf ge maakt. De opbrengst hiervan was f 43,65. Gesloten werd door Mevr. Zuidema, afgevaardigde van Zeeland. Ook was nog een afgevaardigde aan wezig van Gorinchem. Het was een zeer gezellige avond met veel be langstelling. ZUILICHEM. Dinsdagavond omstreeks 8 uur passeerde een vrachtauto van den heer B. uit Poederoijen de Vleugeldijk alhier. Ter hoogte van de grens Poederoijen Zuilichem klom het zoontje van den heer G. v. V. op de rijdende vracht auto en viel er ongelukkigerwijze weer at. Het jongetje werd met een zware re hersenschudding opgenomen. Woensdagmorgen heeft te circa 8 uur nabij de woning van den heer v. Wijk alhier een vrij ernstige aan rijding plaats gBiad. De gebroeders W. en N. Bok, gezeten op een motor rijwiel, ^bestuurd door laatstgenoemde, begaven zich naar hun werk aan de Z.-Bommelsche veiling. Nabij genoem de woning kwamen zij in botsing met een tegen den dijkstoep opkomenden vracht-melkwagen, bestuurd door J. Bok te Poederoeijn, met het gevolg, dat N. Bok opgenomen werd met blessuren, zoowel aan knie, pols als hoofd. Ingeroepen medische assistentie werd verleend door den pl.v. geneesheer van Dr. Steenis te Brak el,. Dr. v. d. Sluis. Overbrenging naar het Ziekenhuis te Utrecht bleek noodzakelijk. De broer van den geblesseerde, die achter op de duo zat, bleef geluk kig ongedeerd. Voor zoover men ons 'mededeelde, heeft noch de chauffeur van den melk wagen, noch den motorrijder schuld. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE 's BOSC Van Maandag 8 Juni 1936. Met drieën naast elkaar: M. A. V., Fiedel f2.50. Art. 4252 Strafrecht: D. v. D., Sprang-Capelle, vrijspraak. Loopen over weiland: J. C. M. v. H., Waalwijk, terug ouders. Rooken in autobus: Mr. C. W. v. O., Heusden f 3. Dronken rijw. besturen: M. K., Vlij men, 2 keer f 7.50. Geen richting aangeven: H. A. J. d. B., Waspik, terug ouders. Idem: C. L. S., Waspik f 6. Rijwiel z. rem: A. v. W., Kaatsheu vel f 3. Rijwiel z. licht: J. K., Nieuw- kuik f3. Idem: W. v. E., Vlijmen f3. Rijwiel onbeheerd: J. P. W., Waal wijk f 2. Rumoer maken: W. R. G.; J. H. v. W.; A. v. P. en M. A. M., allen te Ammerzoden, ieder f3. Rijden over voetpad: J. M. d. L. en J. A. K., beiden te Waalwijk, te rug ouders. Zich in portiek ophouden: G. V., en A. H., beiden te Waalwijk, ieder f 2.50. Loopen over weiland: W. J. S., J. C. F. d. K., en P. G. C. v. H., allen te Waalwijk, terug ouders. Dronkenschap: R. A. v. d. M., Waalwijk f 8. Van Woensdag 10 Juni 1936. Waterleidingverordening: J. A. d. J., Sprang-Capelle f3. StraatschenderijP. J. T., Waal wijk f3. Loopen op verboden grond: C. J. v. S., Zaltbommel f3. Veiligheid verkeer: L. v. W.,Zalt bommel f 5 -f- f 10 Verbl. verlichting: W. K.,Raams- donksveer f 5. Idem: G. V., Drunen f 5. Ondeugdelijke remmen: A. K.,Dru nen f 10. Rijwiel z. reflector: A. M., Vlij men f3. 2 pers. op rijwiel: P. F. K., Waal wijk f3. Rooken. Herh.: G. v. H., Zuili chem f 2. Idem: P. I. d. H., Zuilichem f2. Bez. o. t. in herberg: P. J. v. E., Vlijmen f3. Over tijd in herberg: J. P., Vlij men f 2. Idem: M. S., Well f3. Dronkenschap. 4e herh.: G. C. D., Waalwijk 3 d. en 1 jaar opz. R.W.I. Idem: G. C. D„ Waalwijk 3 d. h. Straatschenderij: A. P., Waalwijk terug ouders. Deze wedstrijden staan onder con trole van den B.V.B. Moge het weer gunstig zijn, dan staan er spannende wedstrijden te wachten. We wenschen „Juliana" inmiddels veel succes. o SPRANG. Dinsdagavond speelde de Junio ren van de voetbalvereen. S.D.O. op eigen terrein en wedstrijd tegen de Junioren van R.W.B.a uit Waalwijk. De wedstrijd eindigde met 31 in het voordeel van S.D.O. Jun. o WIJK EN AALBURG. De uitslag van den j.l. Zater dag gespeelden voetbalwedstrijd Wil- helmina IStormvogels I uit Wou- drichem. eindigde met gelijk spel 0—0. De Zaterdag j.l.. gespeel den voetbalwedstrijd N.O.A.D.Good Luc'k1 uit Raamsdonksveer, eindigde in een 10 overwinning voor N.O.A.D. o ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE B.V.B. Uitslagen van 6 Juni: Afdeeling I. Aalburg-Woudrichem 0—0 Sprangsche Boys-Nova 21 Kozakken Boys-Sprang 1—4 Veen-Vrijh. Boys 6o Wijk-Good Luck 1o De stand in de Ie afd. is nu Sprang. Boys 6 6 0 0 20-4 12 Sprang 6 5 1 O 22-10 11 Koz. Boys 7 4 0 3 17-12 8 Aalburg 6 3 1 2 16-14 7 Veen 6 2 2 2 12-8 6 W'chem 6 1 3 2 13-10 5 Good Luck 6 2 1 3 7-9 5 Nova 6 2 0 4 12-15 4 Wijk 6 1 1 4 3-H 3 Vrijh. Boys 7 0 1 6 5-19 1 Afdeeling II: Woudrichem 2-Andel 21 Nova 2-Kozakken Boys 2 2o Good Luck 2-Well, niet bekend. Heusd. Boys-Zuilichem 1 3 W'chem 2 3 3 o o 10-1 6 Andel 6402 16-12 8 Nova 2 6 4 o 2 12-10 8 Zuilichem 6 3 o 3 18-13 6 Heusd. Boys 420211-6 4 Koz. Boys 26204 9-20 4 Well* 6204 12-19 4 Good Luck 2* 3 o o 3 3-10 o hierin is de wedstrijd Good Luck 2-Well dus niet opgenomen. Voor a.s. Zaterdag luidt het pro gramma Afdeeling I: WoudrichemKozakken Boys. NovaAalburg. SprangVeen. Vrijh. BoysWijk. Good LuckSprangsche Boys. Afdeeling II AndelNova 2. Koz. Boys 2Woudrichem 2. WellGood Luck 2. ZuilichemHeusd. Boys. HEUSDEN. Zondag a.s. organiseert de voet- balvereeniging „Juliana" groote se riewedstrijden, waaraan door 6 ver- eenigingen uit den K.N.V.B. en B.V.B. zal worden deelgenomen. „Juliana" heeft hiervoor 3 prijzen beschikbaar gesteld t.w. 1 zilveren beker voor den winnaar der veree niging uit den K.N.V.B.; 1 zilveren beker voor den winnaar der vereeni ging uit den B.V.B. (ie prijs); 1 zil veren lauwerkrans voor den verliezer der finale B.V.B. (2e prijs). De wedstrijden worden als volgt gespeeld 1.30 u.: Kaatsh. Boys II, (Kaatsheu vel)Juliana II (Baardwijk). 2.30 u.: Juliana I (Heusden)Wil- helmina I (Wijk) afmattings wedstrijd. 3.30 u.: Olympia I (Vlijmen)R.W. B. I (Waalwijk). 5.00 u.: Finale. WAT IS DE OORZAAK? Ook d:it jaar heeft men. weder op vele akkers het geel worden van de haver kunnen constateeren: de bladeren vertoonden verschijnselen, die deden denken aan de Hooghalensche of zure ziekte. Maar was hiervan werkelijk sprake? Was werkelijk een te laag zuurgraad de oorzaak van het verschijnsel? Zoo ja, dan zou men bij aanwending van Chilii- salpeter een alkalische bemesting verbetering hebben kunnen waarnemen. Bij vroegere gevallen heeft men wel eens gedacht, dat een sterke concen tratie van zouten de oorzaak kan zijn; wanneer namelijk het ziektebeeld zich vertoonde op akkers, die royaal met kunstmest waren bemest. Vooral nu dit voorjaar, in de eerste dagen van Mei, toen de temperatuur snel steeg, het geel woiden van de haver velerwegea voorkwam, is bij vernieuwing de aan dacht op deze zaak gevestigd, en zal men zeer zeker trachten de eigenlijke oorzaak op te sporen. Dr. van Italliie zoekt deze in de richting van Magne siumgebrek. Dit is begrijpelijk, omdat het ziektebeeld "vooral optreedt in het jeugdstadium van de plant en latei- weer verdwijnt, wat dan verklaard zou kunnen worden door uitbreiding1 van het wortelstelsel, waardoor meer mag nesium kan worden opgenomen. Dr. Van Itallie schreef er eenige maanden geleden over in 't,,Ov. Lbld." in een artikel „Magnesium bij granen". Daar lezen 'we onder meer: „De vraag is nu, wat het belang van het magnesiumvraagstuk voor de praktijk is. In het kort kan daarover vooiioopig het volgende gezegd wor den: Graanplanten, gegroeid op een twintigtal zandgronden en op een tien tal dalgronden, bleken bij onderzoek voor het grootste deel arm aan mag nesium te zijn, indien geen speciale magnesiumbemesting was gegeven. Dit wijst er op, dat deze gronden onder normale cultuuromstandigheden weinig voor de plant opneembaar 'magnesium bevatten, hetgeen ook reeds in ver schillende gevallen door het grond onderzoek is bevestigd. Waar blijkbaar vooral bij lagen pH (zuurgraad) mag nesiumgebrek het optreden van de Hooghalensche ziekte bevordert, en ve le der lichte gronden betrekkelijk kalk- arm zijn, zal het gebruik van, mag- nesjiumhoudende meststoffen op der gelijke gronden aan te bevelen zijn. Kalibemesting met patentkali inplaats j van met 20- of 40 pct.-ka'lizout, waar door meer magnesium en tevens min- j der gemakkelijk opneembare kalium - j en natrlumzouten die schadelijk 'wer- ken, in den grond Worden gebracht, lijkt in de eerste plaats van beteekenis. Daarnaast kan, wanneer pH van den grond 'te laag is, vermoedelijk het ge bruik van, magnesiumhoudende kalk- meststoffen een gunstig effect hebben." BIETENBRAND. Deze treedt op, volgens de waarnemingen van Ir. Cle- veringa, zoodra de structuur door re gens Instort. Dit doen echter alleen gronden, die over onvoldoende inwen dige structuurkrachten beschikken. Wie door regeling van den kalktoestand, krachtige organische bemesting en on diep koerende bewerking (dieper bre ken) doorloopend zorgt, dat deze in wendige krachten op peil 'blijven, be hoeft aldus de heer Cl. voor geen bieteribrand te vreezen; ook niet in natte tijden. Gronden in krachtige krui melstructuur weerstaan den slag van den regen, en blijven kruimelig. Vele landbouwers passen deze voorschriften reeds toe en verkrijgen prachtige re sultaten;. Anderen meenen echter nog, dat toch voor bieten de grond diep keerend geploegd moet worden. Dit is steeds fout en zeker voor bieten, die in de jeugd 'zopi zwak zijn en die enke le weken zeer klein blijven. In gronden met slechte structuur worden zij ge makkelijk door schimmels overmees terd. Wie bietenland diep keert, brengt onbekwamen grond boven, welke bij regen instort, en bevordert daardoor het optreden der ziekte. Bietenland mag niet dieepr dan 15 a 18 c.M. wor den gekeerd, en dient vroegtijdig tot 30 a 35 c.M. te worden gebroken, indien de ondergrond te weinig door latend is. Bieten, die niet door bietenbrandzijn aangetast, of althans daaraan niet ten gronde zijn gegaan, worden in natte zomers in een later grondstadium ziek, (geel blad) doordat dezelfde schimmels de wort el toppen aantasten en de hout- vaten vernietigen. Deze worden zwart, wat blijkt, wanneer men ze doorsnijdt. Hierdoor wordt het Watertransport van den wortel naar het blad gestoord, zoo dat bij1 invallende droogte het blad ziek wordt. Ook deze ziekte vindt men alleen op gronden met structuurverval. Zij kan zelfs optreden op perceelen, die bij het zaaien en eenige weken daarna, nog fin goede structuur waren, doch die 'later nog zijn ingestort. SCHOFFELEN. Daar het structuur- bederf door neerslag het eerst optreedt aan, de oppervlakte (korstvorming) kan men vooral bij granen nog veel redden door schoffelen. De teere bietjes blij ven echter dikwijls door een, stuk van de korst omhuld en worden ook dan nog ziek. Meermalen vertoonen zelfs de wortels een insnoeiiug, die mede door de korst is ontstaan. Men zorge dus zooveel mogelijk, dat de naaste omgeving der plantjes losgemaakt wordt. Een belangrijk punt 'is ook, dat de schoffel juist onder de korst door gaat. In de korst liggen geen wortels, direct daaronder kan het echter vol zitten met teere voedingswortels, die niet afgeschoffeld mogen worden. Men dient dus, alvorens te gaan schoffelen, te onderzoeken, hoe dik de korst is. Is dezen een 'halven centimeter, dan mag de schoffel ook niet dieper gaan. Is echter de laag 6 c.M. dik, hetgeen ook voorkomt, dan moet men ook 6 c.M. schoffelen. Wanneer blijkt, dat na het schoffe len de groei tijdelijk wordt geremd, is dit gewoonlijk een aanwijzing, dat men door te diep schoffelen voedings wortels heeft vernietigd. Het komt voor, dat men een overbemesting met stikstof inschoffel't, terwijl men tege lijk de wortels, die deze voeding moe ten opnemen, heeft vernietigd. Het re sultaat is dan hetzelfde, als wanneer men eenige boterhammen op den buik bindt. Bijzonder belangrijk is deze aartge legenheid bij het schoffelen van aard appelen. Dit gewas brengt in kruime lige gronden een dicht net van voe dingswortels zeer dicht aan de opper vlakte. Op vei%orste gronden liggen deze wortels direct onder de korst. Men kan de diepte-ligging der wortels het best onderzoeken, door met toenemen de dliepte een hark met veel: tanden door den grond te trekken. Zoodra men de diepte bereikt, waarop de wor teltjes liggen, kan men deze hooren afknappen. Men kan dan precies be palen, hoe diep de schoffel mag gaan. En toch valt dit boeman meel In 'l dagelijksch leven zelfs een aange naam mensch, maar op den weg Zoo zijn er meer! Fietsers, motor rijders, automobilisten evengoed als gezoolde weggebruikers, die te veel aan zichzelf denken en te weinig rekening houden met anderen op den wegEn zoodoende wordt het verkeer stroef enbnveilig! POEDEROIJEN. Over de maand Mei 1936. Geboren: Jannigje A. E., d. van A. ten Hagen-ten Hagen; Willy J., d. van G. v. Os-Remmerde. Getrouwd: Krijn Schaap, 44 j. en Judica T». v. Soest 39 j. VEEN. Over de maand Mei 1936. Geboren: Jan, z. van S. de Vries- Lommerde; Pieternella, d. van E. d. Dekker-Helden; Lauwrens, z. van J. Ballegooijen-Mans. Getrouwd: H. v. d. Meijden, 30 j. en M. Kraaij, 26 j. ALMKERK. Opening 2.30 uur (precies) door den heer C. B. van de Wal, Voorzit ter van den kring van Propaganda- clubs in de kieskring 's-Hertogen- bosch. Gemeenschappelijk zingen Ps. 897 en 8, onder begeleiding van het Alm- kerk's Fanfarecorps. Kort openingswoord. Zingen 2 coupletten van het Wil helmus, onder begeleiding van het Almkerk's Fanfarecorps. Rede van Z.Exc. Luit. Generaal L. F. Duymaer van Twist, .Lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Pauze. In de pauze muziek van het fanfarecorps. Heropening met het zingen van „Een vaste burg is onze God", onder begel. van het fanfarecorps. Rede van den Hoogedelgestr. Heer Mr. G. A. Diepenhorst, Lid van Ged. Staten van Utrecht, voorz. van het Hoofdbestuur van A.R. Prop.clubs. Zingen 2 coupletten van „Zij zullen het niet hebben", onder begel. van het fanfarecorps. Slotrede van Ds. E. J. Beens, Ned. Herv. Predikant te Hedel. Zingen van Psalm 72 6 en 11. Sluiting door Ds. E. J. Beens. -r- Het programma van den land dag der Kieskring den Bosch der A. R. Partij, wel'ke gehouden wordt op 4 Juli a.s., luidt als volgt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 10