touiiteiiuiiiu. Plaatselijk Nieuws Buitenhuid. zins met feiten bewezen. Wij weten iwel, dat speculatie tegen onze lands- munt geen misdaad is, maar ware het inderdaad juist, dat de heer Mannhei- rner zoo weinig onze landsbelangen ontzag, dan zou een naturalisatie itoch zeer zeker niet op zijn plaats zijn. Ook1 het verwijt tegen Mannhei- iner uitgesproken, dat groote Neder- landsche kapitalen op zijn aandrin gen in het buitenland (Duitschland en België) zouden zijn geplaatst, zon der rekening te houden met het daar aan verbonden risicó, is door de re geering zoo goed als onweerspro ken gelaten. Ons volk heeft door de ze handelwijze millioenen gouds ver loren. Wij achten het dan ook in verband (met al deze in omloop zijnde ge ruchten van het allergrootste belang, dat de regeering Jher opheldering verschaft en zich dus van den blaam zuivert buitenlanders te willen na- turaliseeren. die aan onze landsbe langen groote schade zouden hebben aangebracht. (Nadruk1 Verboden). Een vierde belendende boerderij bleef, dank zij de gunstige windrichting ge spaard. De verbrande boerderijen wa ren van steen opgetrokken en met rieten daken bedekt. De burgemeester van Dwingelo, Mr. J. G. Westra van Holte, was bij het blusschingswerk. De rijksveldwacht heeft een onderzoek in gesteld. o- DE ARABISCHE OPSTAND. Een manifest van de commu nistische partij in Engeland. De Engelsche communistische partij heeft een manifest gepubliceerd, waar in aangedrongen wordt op die stichting van een onafhankelijke Arabische re publiek in Palestina en waarin van de Engelsche regeering wordt geëischt at te zien van haar mandaat over Palestina of Transjordanië. Engelsche mariniers op de locomotieven. De machinisten en stokers op de locomotieven worden thans vergezeld door Britsche mariniers, die zoo zijn uitgekozen, dat zij1 eventueel deze be- ze beambten kunnen vervangen. iO DE ITALIANEN IN ABESSINIE. De bestudeering van Abessinië. Men heeft te Addis Abeba een inven taris opgemaakt van alle goederen en gronden van den negus en de Abes- sijnsche hoofden, die het land verlaten hebben. Deze inventariseering vormt een onderdeel van het algemeen on derzoek naar de oeconomische 'struc tuur van Abessinië. Mussolini heeft verder goedgekeurd dat er een technische commissie naar Abessinië gezonden zal worden, om 'het land in kaart te brengen. Verder is te Rome een instituut opgericht voor den bouw van woningen en ge bouwen in Abessinë. Men schat het aantal moderne woningen, dat voor- loopig gebouwd zal worden, op 603. De karteering van Abessinië zal op dezelfde wijze geschieden als die van Nieuw Guinea, namelijk door het ma ken van een zeer groot aantal lucht foto's. o SPAANSCHE AMBASSADE TE MOSKOU. De Spaansche ministerraad heeft 'in een gehouden vergadering besloten tot oprichting van een Spaansche ambas sade te Moskou. De 'minister van. fi nanciën heeft verklaard, dat Spanje na regeling der financieele kwestie bin nen ongeveer 10 dagen te Moskou diplomatiek vertegenwoordigd zou zijn. DE CONFERENTIE TE MONTREUX. De Britsche regeering wenscht f uitstel tot na de bijeenkomst i van den Volkenbondsraad. Reuter meldt uit Londen, dat de 'Britsche regeering de Turksche Ver zocht heeft de conferentie te Mon- treux, die bepaald is op 22 Juni, tot ©en lateren datum uit 'te stellen, na de zitting van den Volkenbondsraad. DRIE BOERDERIJEN IN ASCH GELEGD. Geweldige vuurzee onder de gemeente Dwingelo. Dinsdagmiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in "een hooi berg van de aan 'een binnenweg te Eemster, gemeente Dwingelo, gelegen boerderij' van den landbouwer T. IJnes. Het vuur deelde zich mede aan het huis, dat weldra in lichter laaie stond), voordat de bewoners den tijd hadden het te ontruimen. Hierna sloegen de vlammen, welke door den wind wer den aangewakkerd, over naar 'de bei de belendende boerderijen van de land bouwers Bazuin en Boumans, resp. ter linker en rechterzijde van het eerst genoemde perceel 'gelegen. Ook deze boerderijen waren weldra een vuurzee. Aleen bij den landbouwer Bazuin slaag de men erin den 'inboedel in veilig heid te brengen. De motorspuit van Dwingelo was kort na 'het uitbreken van den brand ter plaatse, doch deze Ikon weinig tegen de laaiende vlam men uitrichten, alles is dan ook vol komen verwoest. MEISJE DOOR AUTO AANGERE DEN EN GEDOOD. Bij Deventer is een 17-jarige doch ter van een woonwagenbewoner, die in de richting van Snippeling fiet ste, op den rijksstraatweg Deventer Holten aangereden door een auto be stuurd door den heer A. G. uit Am sterdam. Volgens ooggetuigen fiet ste zij geheel rechts van den weg. Zij werd gegrepen en nagenoeg ver morzeld. De dood trad bijna onmid dellijk in. o— ELKEN OCHTEND VERSTIJFDE VINGERS. Hulpbehoevend door rheumati- sche pijn. De heer R. G. S. schrijft ons „Mc' had rheumatische pijn in handen, knieën en voeten. Het was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kunnen loopen, en 's ochtends bij het opstaan waren mijn vingers steeds verstijfd. Ik gebruikte tallooze pijn stillende middelen, maar het hielp Totdat ik' eens den raad opvolgde om Kruschen Salts te probeeren. Nadat één flacon gebruikt was toonde zich reeds aanmerkelijke verbetering; voor dat ik de tweede flacon ophad, was mijn rheumatische pijn volkomen ver dwenen, en zij is gelukkig nooit meer teruggekomen. Dit kan ik U wel zeggen, zoowel mijn vrouw als ik ra den Kruschen Salts direct aan, zoo dra wij van iemand weten, dat hij aan rheumatiëk lijdt." Rheumatische pijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoe veelheid urinezuur in het lichaam1. Urinezuur, een der afvalstoffen van het organisme moet uit het lichaam verwijderd worden door de afvoer- organen. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samenge steld, bevorderen sterk en ,op geheel natuurlijke wijze de werking van de ze organen, waardoor de gevaarlijke afvalstoffen, als urinezuur e.d., zacht en volkomen uit het lichaam wor den verwijderd, zoodat de oorzaak' van de rheumatische pijnen wordt op geheven. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen afnemen om ten slotte igeheel te verdwijnen. Hierdoor door zal ook Uw geheele gezond heidstoestand verbeteren. Uw levens lust, weerstand en energie keeren te rug, zooals in Uw beste "jaren. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erken de drogistena f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. Adv. o DE OPENING VAN DE WAALBURG. Naar wij vernemen zal de ope ningsplechtigheid van de Waalbrug op 16 Juni a.s. aanvangen. H. M. de Koningin zal per auto uit de rich ting Arnhem bij de nieuwe brug ar- riveeren. Te voet zal zij zich van den Lentschen oever naar de Nijmeeg- sche zijde begeven, waar de genoo- digden zich intusschen zullen heb ben opgesteld. Na aankomst van H. M. de Koningin zal de minister van waterstaat een rede uitspreken waar na H. M. de Koningin de nieuwe brug officieel zal openen door het doorknippen van een koord. De Ko ningin zal dan terugkeeren tot de plek waar de genoodigden zich be vinden om de redevoeringen van den Commissaris van de Koningin in Gel derland en van den burgemeester van Nijmegen aan te hooren. Daarna zal als eerste voertuig $e auto van H. M. de Koningin over de brug rij den en zal Hare Majesteit aan de Nijmeegsche Zijde van de brug weer instappen om haar reis voort te zet ten. Zooals men weet. begeeft H. |M. zich dan naar 's-Hertogenbosch, waar zij haar intrek zal nemen in het paleis van den Commissaris der Koningin. o NATIONAAL CRISIS COMITÉ. Dinsdag vond de eind-vergadering plaats van het Algemeen comité van het Nationaal .Crisis Comité, 'waarin aangenomen werd het voorstel van de financieele commissie, om de rekening en verantwoording overeenkomstig het rapport van den accountant goed te keuren. Nadat de voorzitter had medege deeld, dat het H. 'M. de Koningin be haagd had Mr. E. E. Menten, lid-pen- ningmeester van het Nationaal Crisis Comité, te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en den heer H. J. Vooren, oudste fir mant van het accountantskantoor H. J. Vooren te 's Gravenhage, tot officier in de orde van 'Oranje-Nassau, werd door den voorzitter een slotwoord ge sproken, waarna ook door 'de ©ere voorzitster H. K. H. Prinses Juliana de aanwezige leden werden toegespro ken. De Prinses hield niet wat men noemt een „officieele" rede, waarmee zij ter vergadering was gekomen, neen, tijdens de bijeenkomst had zij eenige aanteeke- ningen gemaakt en daarop bouwde zij een ongekunstelde, hartelijke en goed- gestelde toespraak, waarin zij den voor zitter huldigde voor zijn - arbeid, (,,U hebt niet over u Zelf kunnen spreken, daarom doe ik het", zei de Prinses) en waarin zij vervolgens alle leden en het geheele Nederlandsche volk be dankte voor den steun, aan hgt Cri sis-Comité verleend. FABRIEK UITGEBRAND TE MAASSLUIS. Hoeveelheid olie verergerde de situatie. In een glasfabriek aan de Govert van Wynkade, die in een tweetal gemeente- pakhuizen door den heer C. Cocelaar ge ëxploiteerd wordt, is brand ontstaan. De gebouwen werden in korten tijd geheel verwoest. o DRIE ONTPLOFFINGEN IN MIJN- TUNNEL TE PAGARAN SIAJOE. Achttien inheemsche werklieden gedooddrie door dynamiet- dampen bedwelmd. Volgens bij de regeering ontvangen berichten van den assistent-resident van Kota Napan is een ontploffing ontstaan in het voorste dynamietmagazijn van den mijntunnel bij net mijnbedrijf Pagaran Siajoe. Deze ontploffing werd gevolgd door een tweede groote ontploffing en een derde ontploffing van geringeren omvang. De oorzaak is nog niet bekend. Door den ontstanen luchtdruk zijn achtten inheemsche werklieden onmiddel lijk gedood terwijl drie inheemsche werk lieden door dynamietdampen aan de longen zijn aangetast. Een van de laatsten ver keert in levensgevaar. Ook een lid van de reddingsbrigade raakte bedwelmd. VAN DEN DIJK GEREDEN. In de bocht van den IJseldijk te Nieu- werkerk a. d. IJsel is een motor met zijspan van den hoogen dijk gereden. Het sloeg driemaal over den kop en kwam in een heining met prikkeldraad terecht. De bestuurder, de heer A. de Graaf uit Rotterdam, kreeg eenige verwondingen. Zijn vrouw, die in het zijspan zat. moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. o TRAMONTSPORING OP BRUG BIJ HEERENVEEN. Twee wagens uit de rails geloopen. Te Heerenveen voer een schip tegen de trambrug juist op het moment, dat de goederentrein HeerenveenDrachten over de brug reed. Een der wagens ontspoorde op de brug terwijl er later nog een uit de rails liep. Deze vernielde het hek van een woning en werkte zich vervolgens vast in het zand langs den weg. Het mag een wonder heeten, dat deze ont sporing op de trambrug geen erustiger gevolgen heeft gehad. Schip en brug werden eveneens beschadigd. ITALIANEN TRACHTEN HULP TE BIEDEN. Twee Nederlanders, de gebroeders Len- nartz, een Britsche theeplanter, Harris geheeten en een Cechisch plantagebezitter, een zekere Franz, diens vrouw en twee kinderen, blijken zich te Assala in een gevaarlijke positie te bevinden. Z'j worden sinds vier weken door ban dieten belegerd, tegen wie zij zich tot heden, dank zij de hulp vau loyale in boorlingen, staande hebben kunnen houden. De Italianen zijn vanuit Addis Abeba hun ter hulp gesneld. o DYNAMIETBENDE GESTRAFT. De Zwolsche rechtbank heeft de in brekers in de zuivelfabriek te Nunspeet gepleegd in den nacht van 14 op 15 Januari jl., veroordeeld als volgtG. M. tot 2y2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis (eisch 4 jaar); C. J. K. tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek Vkn preventief (eisch 6 jaar) en C. N. de V. tot 4 jaar en 6 maanden (eisch 6 jaar). Ill De Broeksche Watermolen, die is vervangen door een electrisch gemaal en thans door een slooper wordt afgebroken. Een trouwe wachter en een stuk natuurschoon gaat hiermede ver dwijnen. Ill De Kuiper Ebbe Waardje f 42 f383 f (f 36) (f363) (f 70 Het gepachte wordt den pachters noemde vereeniging, die den 6e Mei j.l. is overleden. Op verzoek van de zangVereeniging, werd door Ds. den Voorzitter wordt gesloten. gegund, waarop de vergadering door Hakman Geref. predikant te dezer - 0 -- 1 - ö- 0 plaatse, deze grafsteen met een kor te ernstige rede aan de familie Vink overgedragen. Waarna Z.Eerw. ook met een toepasselijk woord, de Zang- vereeniging, namens de familie Vink, hartelijk dankte, voor de eer hun dochter bewezen. Nadat hierna Ds. Hakman nog het Onze Vader had ge beden, verlieten allen onder den in druk van deze plechtigheid den doo- dena'kker. GevondenOnder de gemeen te Dussen, een armbandhorloge. Te rug te bekomen, bij Mej. Cor. Ro- mijn, Kornschendijk alhier. Vergadering van den raad der ge meente RIJSWIJK op Donderdag" 11 Juni des nam. 4 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. D. v. d. Schans. Afwezig de heer J. Nieuwenhuij- zen, als de Voorzitter de vergadering met het formuliergebed opent. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek van T. v. Tilburg, waarin deze in verband met art. 13 der Landarbeiderswet een hypothecair voorschot verzoekt van f 3000. Adressant kan een woning met erf groot 7 a. 14 c.a. koopen voor f3250, terwijl voor herstelling der woning een bedrag van f 150 is benoodigd; in verband daarmede verzoekt adressant medewerking van verkrijging van genoemd voorschot. De Voorzitter zegt, dat als het ver zoek wordt ingewilligd, de Inspec teur een en ander nader komt onder zoeken, adviseert deze daarna goed gunstig, dan wordt het voorschot door het rijk verstrekt. De heer v. Vugt lijkt het voorschot nogal hoog, een bedrag van f 3000 is voor een landarbeider aan den zeer hoogen kant, zoodat hij zijn stem niet kan geven om de vereischte me dewerking te verleenen. De heer v. d. Wetering wenscht zich van stemming te onthouden, ter wijl de heer v. Herpen als zwager van den aanvrager niet mag meestemmen. De heeren v. Gammeren, v. Heuke- lom en Smits stemmen voor, zoodat het voorschot zal worden aange vraagd. Hierop vindt de gewone jaarlijk- sche af en overschrijving plaats op de gemeentebegrooting 1935, terwijl ook voor de begrooting 1936 enke le posten worden gewijzigd. Als commissieleden voor het on derzoeken der rekening 1935 worden aangewezen de heeren Nieuwenhuij- zen en v. Vugt. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de vergadering sluit. Vergadering van den raad der ge meente WIJK op Donderdag 11 Juni nam. 3.50 uur. Burgemeester Landweer is afwezig Zoodat Wethouder Bouman de lei ding heeft. Aanwezig zijn alle leden. De Voorz. opent de vergadering. De Secretaris leest het formulierge bed, daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Overgegaan wordt tot verpachting van het grasgewas. De opbrengst hiervan was: 1936 1935 Groot Korenzand f251 Klein Korenzand f 80 Wei d'Ulven f 41 Dorpsbroek f 67 HEUSDEN. Op het Consultatiebureau alhier waren Dinsdag aanwezig 30 zuigelingen met hunne moeders, n.l. uit Heusden 12, Herpt 3, Genderen 1, Eethen 1. Dron- gelen 1, Veen 1, Wijk 5, Aalburg 5 en Nederhemert 1. Heden werd ons door den heer KleijnLoefï een heel bijzonder gevormd kipei getoond van een Barnevelder hen. Het ei had geheel den vorm van een pas geboren kuiken. ALMKERK. De landdag van de Kieskring den Bosch der A. R. Partij, is thans officieel bepaald op Zaterdag 4 Juli a.s., en zal gehouden worden op het terrein van Mej. de Wed. Dekker alhier. r Naar wij vernemen hoopt de Chr. Gem. Zangvereen. „Con Amore" te Ippelschendijk, directeur de heer v. Rijswijk, deel te nemen aan het iMuzieik- en Zangconcours te Leer dam. A.s. Zaterdag 13 dezer, zal de korf balvereen. „A.K.C." alhier, te Nieuwendijk, tegen de vereeniging „Rust Roest" aldaar haar 6de com petitiewedstrijd spelen. J.l. Donderdagavond 11 dezer, werd onder groote belangstelling op de begraafplaats alhier, de graf steen overhandigd, welke door de Chr. Gem. Zangvereen. „Halleluja" geplaatst was op het graf van wij len Mej. Vink in leven lid van ge- ANDEL. Zaterdagavond a.s. zal de mu- ziekvereen. „Andels Fanfarecorps" al hier, op de tent in de Achterstraat een concert geven. De gem. zangvereen. „Onderling Genoegen" alhier, zal op 13 Augustus a.s. deelnemen aan het concours te Leusden. Het bestuur van de bijzondere school alhier heeft besloten een nieu we woning te bouwen voor het Hoofd dier school. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de betrekking van gemeente-aanplak ker opgeheven, wegens vertrek van den heer Calame. Het timmerwerk van een te bou wen woning voor het Hoofd der bijz. lagere school te Nieuwendijk, is ge gund aan den timmerman A. de Waal alhier. Gevonden op den dijk van Andel naar Giiessen een zoo goed als nieuwe zwarte gummi 'beenpijp. Adres Gemeentehuis alhier. AALST. Het fanfarecorps „Prins Hen drik" alhier, behaalde op het Groot Nat. Muziek- en Zangconcours te Via- nen niet alleen met 391 punten en met onderscheiding een len prijs in de superieure afd., maar, naar we 'nader vernemen, werd tevens eefP eereprijs voor het hoogst aantal punten van het geheele concours met directeurs- prijs behaald. Uit het rapport der jury bleek deze voor de vereen, niets dan lof te hebben, noemde het een prachtige uitvoering en bracht hulde aan den directeur, den heer Joh. van Berkel te Ammerzóden. Directeur en leden onze 'geluk wen,- schen. Dinsdagmorgen passeerden Van O. uit Ammerzóden en B. uit Poede- roijen, beiden met een vrachtauto', el kaar ter hoogte van d;e O.L.S. alhier. Vermoedelijk nam Van O. te veel ruim te in op dezen smalen verkeersweg. Om 'niet met elkander in botsing te komen nam De B. te veel! den weg naar rechts, waardoor een Ijzeren hek totaal werd vernield. Verzekering dék te M dit geval niet de schade. De po litie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. BENEDEN-LANGSTRAAT. De voorraad vette varkens lis bij geregelde vraag niet 'groot, ter wijl de prijs eenigszins terugloopend is. Men besteedt 30 a 32 centen per K.G. levend gewicht. Jonge biggen worden verhandeld van f8 tot f 12 per stuk. CAPELLE. Het uitbaggeren der Capel- sche- en Labbegatsche haven is door B. en W. der gemeente Siprang- Capelle opgedragen aan den aanne mer L. Zijlmans te Raamsdorik', zijn de de laagste inschrijver. De korf balver eeniging „K.I.O. L." speelt a.s. Zaterdagavond voor den Dordtschen k'orfbalbond tegen „G.K.C." uit Gorinchem. Bij gunstig weer zal het mu ziekgezelschap „Kunst na Arbeid" a.s., Zaterdagavond een muzikale wandeling door een deel onzer ge meente maken. vO (f257) (f 100) (f 47) (f 70

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2