Dit mm bestaat uit 3 bladen IVOR DL Und van altenA UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Jtóooèe unite tonden, Apatjcbap vac dt Anjterdaaischc Baak Jt.V Amsterdam LIMONADE Buitenlandsch weekoverzicht No. 5652 Vrijdag 19 Jani. 1936 U hebt een Buikband ot Buikcorset noodig Drogisterij Firma COOPS 5. p. Eankbnyz» (o's Bank Jt.V. telef. no. is R.a.a.m.sd.on.l?:sveer. A. Baaijens Heusden A. VERSCHUUR-BAERT Buitenland Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. BI525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Evenwel zijn er in Waalvvijk's raad ook mannen, die beweren dat men zich eertijds niet heeft verzet toen soort gelijke bedrijven als dat van de firma de Gruyter 'zich te Waalwijk vestigden b.v. de Kofa, Albert Heyn, de Unie. Deze menschen zeggen, dat er veel geld de gemeente uitgaat en dat het niet alleen is omdat de Middenstand zijn zaken verwaarloost, dat er zooveel Waarom wacht U nog langer dit aan te schaffen U gevoelt zich moe en lusteloos piin in den rug naar buiten vloeit, maar ook de inwo- enz. Stelt een zoo noodzakelijkeners helpen daaraan mede. Men moet behoefte niet langer uit. Uw maar eens zien waar men de wagens lichaam gaat toch bovenal. Bovendien Uw vorm wordt er veel beter op. Komt U eens kijken of stuur ons een bericht, dan komt onze banda- giste naar U toe het verplicht tot niets. Wy garandeeren een onberispelijke pasvorm en steun voor Uw lichaam. Tevens zeer concnrreerend in prijs. Wij verwachten U. GASTHUISSTRAAT 60—62 TELEF. 764 GORINCHEM. van de Gruyter, het Serviezenhuis, het Meubelhuis enz. ziet stilstaan. „Koopt niet in den vreemde", maar velen en of meer de geestelijke vader van de den volgen. Onrust in de Engel- sche hoofdstad. Voor den alge- meenen dienstplicht in Grout- Britannië? De stakingen in Fran krijk ten einde. België in een be narde positie. Handhaving of opheffing der sanc ties? Ziedaar de vraag, die kort voor de bijeenkomst van den Volkenbond, in het middelpunt der belangstelling staat Om een antwoord op deze vraag te kunnen geven, is het in de eerste plaats noodzakelijk, te weten, op welk standpunt men in Engeland, dat min ook vooraanstaande personen doen steeds druk mede aan het afbreken sanctiepolitiek tegenover Italië is, staat. Meer en meer blijkt, dat aan de over- Ben zeker niet onbelangrijk conflict voor den Midden stand. In den raad der gemeente Waalwijk is een strijdvraag ontstaan, die eeniiig ïücht werpt op midden stands ver houdin gen en daarom meer dan belangrijk genoeg is qmi haar onder de oogen van de lezers van ons blad te brengen. Feitelijk is de aangelegenheid, waar over een en ander loopt, op zich Zelf genomen een: puur Waalvvijksche, die niet-Waalwijikers moeilijk belang kan inboezemen. De gemeente wil nil. onder voor haar gunstige voorwaarden een texrreiin afstaan aam de firma de Gruy ter, die daarop, een zeer mooi pand zal doen verrijzen. Waalvvijk's middenstand is op de fir ma de Gruyter alles behalve gebrand en in den boezem van den gemeente raad' loopen d'e gevoelens over even- tueele vestiging dezer firma zeer uiteen. Het slot der discussie is geweest, dat Waalwijk's vroede vaderen de be slissing hebben verdaagd, tot ook an dere gegadigden de gelegenheid hebben verkregen om met het gemeentebestuur te onderhandelen. Eeniige leden zijn er absoluut tegen om gemeentegrond aan de firma de Gruyter af te staan en een hunner Vraagt of de plaatselijke overheid hare medewerking wel mag verleenen tot het vestigen van zaken, in wier branche de concurrentiestrijd! in eene gemeente reeds op buitengewoon felle wijze wordt gevoerd. Wanneer een groot deel der inwoners ernstig benadeeld wordt door de vestiging van eene bepaalde zaak, dan ils het naar zijne mëening een ge- DOOS 20CT. TUBE 40 EN.60 GT. met van den Middenstand en de zaken in zijde van het Kanaal' de meeningen eigen gemeente. j in deze kwestie wel zeer uiteen loo- Een derde spreker doet een geheel pen, doch dat de sterkste strooming, ander geluid hooren en wijst erop hoe die het tenslotte winnen zal, voor een zaken als de Gruyter juist de menschen opheffing der sancties is. Chamber- uit de omliggende plaatsjes naar het j lain heeft reeds in de afgeloopen week centrum trekken. „Daardoor (het toe- gewezen op de noodzakelijkheid, tot staan van het verzoek van de Gruyter) een modus vivendi met Italië te komen zal het bezoek aan Waalwijk vermeer- en ook Baldwin heeft reeds verklaard, deren, waarvan ook andere zaken, ook het hiermede eens te zijn. Nu is het een overbekend feit, dat eenige En gel sche ministers, waaronder in de eer ste plaats Eden en den minister, van Oorlog Duff Cooper, zich moeilijk in dit standpunt kunnen verplaatsen. Ge ruchten deden deze week dan ook al reêds de ronde, dat deze ministers zou den aftreden, geruchten, die in,tusschen reeds gedementeerd zijn, en ook hoogst onwaarschijnlijk waren. Het heengaan middenstandszaken zooals café's, kap- van Eden zou voor Mussolini nog een pers, sigarenwinkels, banketbakkers, I overwinning te meer beteekend heb- lunchrooms, manufacturen en galante- ben en dit gunt men, den Duce in Lou ter iewink els etc. zullen profiteeren". den zeer zeker niet. „Ik verwacht, zegt hij', van, de ves- j Frankrijk zal in de sanctiekwestie tiging van een de Gruyter-winkel een geheel den Engelschen koers volgen, toegespitst en concurrentiestrijd van de Oorspronkelijk had! de nieuwe Fran- winkelf i 1 ia al- gr ootbedri j ven hier ter sche Volk s fro n tr e gee ring om princi- pl'aatse onderling. En dit kan niet an- piëele redenen op handhaving dersanc- ders dan aan alle lagen der bevolking ties aangedrongen, doch de gewijzigde ten goede komen." openbare meenjhg in Groot-Britannië De Burgemeester zegt, dat naar zijne heeft haar invloed op de Quai d'Orsay meening middenstandsvakbelangen in niet gemist. hun, eiigen organisaties behooren te wor- j Naar alle waarschijnlijkheid zal het den behandeld en niïet in een raads- dus spoedig met de sancties afgeloo- vergaderiing. De komst van een de pen zijn. GruyterwSinkel is z.ii. voor de gemeente j gewenscht, ook ~aï zouden daardoor Opheffing des sancties beteekent een groepsbelangen worden geschaad. „Als modus vivendi met Italië. Maar spe- i:k zie hoeveel gezinnen in onze gemeen- ciaal in Engeland voelt men, dat zulks te hun inkomsten hebben zien ver- slechts van tijdelijken aard' kan ziijn. minderen, dan is het toch inderdaad Op den langen duur, daar zijn de Brit- niet twijfelachtig, dat het algemeen be-ten van overtuigd, is een gewapend lang hier den voorrang moet hebben, conflict tusschen het nieuwe Rornein- Tenslotte wijst een ander 'lid! erop, 1 sche imperium en het Engelsche em- dat tal van, middenstanders happig wa- pire niet te vermijden, Meer nog dan ren om hun panden aan de Gruyter in den Napoleontischen tijd is de zee- aan te bieden, doch toen deze firma weg naar Iridic in gevaar en, ook de hierop niet inging en een stuik gemeen- verbinding Cairo-Kaapstad werdt be- tegrond verzocht, sloeg de eertijds zoo dreigd. Met groeten zorg houdt men Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. zijn er nog lieden, die twijfelen tiek1. Het land is voorts geteisterd aan de plannen, die Moskou ten op zichte van la belle France koestert? Meer nóg dan voor Frankrijk ziet de toestand er voor België donker uit. De nieuwe regeering van Zeeland staat voor bijna onoverkomelijke moeilijkhe den. Ook onze zuiderburen zijn niet immuun gebleken voor de stekings bacil1 en dit was ook niet warschijnlijk daar de devaluatie de kosten van het levensonderhoud aanzienlijk verhoogd had, waartegenover elke compensatie voor de arbeiders ontbrak. De betere toestand der Belgische industrie is ten slotte betaald d'oor het overgroote deel van het Belgische volk. In zooverre ver schilt de toestand' in België dan ook van diiien in Frankrijk, waar de loens- in verschillende smaken! Limonette 28-f-lO per heele flesch. Limonadesiroop 45-j-10 Limonade Gazeuse 12+10 „Betuwe" Limonade Siroop Per heele flesch 57y2+10. Per halve 34 +10. „Ranja Soda" CP. 20+10 per gr. flesch. „Hero" Perl 16+5 per fleschje. Botermarkt 88 Tel. 52. Depót C. JAMIÏï. door zware hagelbuien, die groote schade hebben aangericht onder de te velde staande gewassen. —o AUTO OP HET TROTTOIR gereden. Op de Anspachlaan nabij de Beurs is een auto met groote vaart tegen een lantaarnpaal en daarna op het trottoir gereden. Twee voetgangers werden hierbij gedood en ,twee ande ren gevaarlijk' gewond. De inzittenden der autoi kregen slechts lichte kwet suren. o EUCHTBALLON OP EEN HUISi GESTORT. i Op de wijk Cassel nabij1 Hazebroek! is een luchtballon neergestort op de woning van J. Vanderbroek. Het huis stortte gedeeltelijk in, waardoor vSjf der huisgenooten gevaarlijk werden gewond. De luchtreiziger bleek even' te voren naar beneden gestort te zijn, waarbij hij: zwaar werd gewond. o— [MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Men meldt uit Righ Tijdens een instructievlucht is een militair vliegtuig tengevolge van een defect aan den motor op het vliegr veld van Didaugavpilis neergestort. o KIND ONTVOERD IN BONN. De dader gearresteerd. Te Bonn is het kind van een za kenman ontvoerd, met het doel van den vader een losgeld te eischen. De vader, ,die per brief ingelicht was over de eischen van den ontvoerder, stelde onmiddellijk! de crimineele po litie hiervan in kennis, welke erin verhoogingen een experiment vormen, slaagde den schurk1 te arresteeren. milde stemming om. in Engeland óp het oogenblik reke- onderliinge strijd', onvoldoende gemeen schapszin, gemis aan besef dat met biedende eisch, dat de gemeente hare kracht moet worden gestreefd naar ver- medewerking daartoe weigert. laging der distributiekosten door meer „Het behoud van den Middenstand saamhoorigheid en ordening in eigen Is voorzeker een groot maatschappe- boezem, de concurrentie tusschen filiaal lijlk belang en dat een vestigingswet bedrijf enz. en den onafhankelijken mid- in het leven is geroepen, zal voorzeker den,stander, wd voor een groot gedeelte geschied! Zijn tot het dienen van het Midden- standsbelang. Wel heeft de Regeering iri deze Wet niet opgenomen het „be hoefte-element" doch mij komt het voor, aldus nog steeds het Waalwijk- sche gemeenteraadslid, dat zulks niet gebeurd is omdat zij hiervan de nood zakelijkheid niet in ziet, doch vooral omdat zij die draagwijdte van een der gelijk verbod niet ten volle kan over zien en zij dus vanwege de moeilijkhe den hieraan verbonden, tot nog toe hiertoe niet is overgegaan. Dat ech ter een gemeente als Amsterdam hier op met klem aandringt is niet van be lang ontbloot en het zou dus voor een gemeent eals Waalwijk een zeer een gemeente als Waalwijk een zeer toe de gelegenheid' geboden wordt, van hare medewerking in deze blijk gaf. Een ander lid merkt op, dat de ge meente als overheidsorgaan het teveel aan bedrijven in eenzelfde branche niet moet bevorderen. In, de Waalwijksche middenstands- ning met de mogelijkheid, dat Italië geschiedenis zien wij! alle hoeken van in Abessinië een sterk inboorlingen- het miiddenstandswezen opgenomen: de leger op de been brengt. Geruchten,* In 8 a 10 minuten maakt U JAMS en GELEIEN met PEN-JEL of OPEKTA Pakjes vanaf 15 cent Flacons 60 cent Inmaakvlies 12"ys 15 cent DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEUSDEN. Handhaving of opheffing der sancties? De openbare meening in Engeland voor opheffing en Frankrijk zal den koers van Lon- dat reeds met de militairen opleiding van jeugdige Abessijnen een aanvang is gemaakt, doen de ronde. Met een dergelijk leger zou Mussolini op elk gewenscht oogenblik Egypte en den Soedan kunnen veroveren. Engeland wapent zich tegenover deze gevaren op het oogenblik koortsachtig. Doch daarbij stuit het op groote moeilijk heden. De Engelschman houdt niet van de uniform vandaar een groot ge brek aan strijdkrachten. Nog deze week richtte minister Cooper zich tegen som mige pacifistische kringen, wier rede voeringen hij veel gevaarlijker dan gif gassen noemde. Met het oog op de moeilijkheden bij de recruteering 'is het niet onmo gelijk, dat Engeland' thans tot eeni soort dienstplicht zijn toevlucht gaat nemen. In Frankrijk is de staking nu zoo goed als ten einde. Nu de regeering onder druk van uiterst iinks aan alle eischen van de arbeiders is tegemoet gekomen, bestaat er ook weinig aan leiding meer de fabrieken bezet te hou den. De communisten hebben over alle linies de overwinning behaald en die reeds gevierd! met de woorden: „Voor een vrij, sterk en gelukkig Frankrijk, voor de Fransche Sovjet-Republiek". Voor de Fransche Sovjet-Republiek dat niet is afgedwongen door een ver andiening in het levenspeil. Ook zon der staking zou de Belgische regeering wel gedwongen zijn tot hervormingen, indien zij tenminste niet wilde, dat de groote partijen nog meer ten gunste van de radicale bewegingen van links en rechts zouden afbrokkelen. Wat men thans lin België ziet gebeuren :s een wind uit de zeilen van communisten en fascisten nemen. Zelfs aan som mige eischen van Rex is Van Zeeland: min of meer tegemoet gekomen. Intusschen zijn experimenten, zooals de 40-unige werkweek, voor België nog heel wat gevaarlijker dan, voor Frank rijk, dat desnoods wel een stootje kan verdragen. België daarentegen is een arm land, dat gebukt gaat onder groote financieele moeilijkheden en een slech ten staat van het bankwezen. (Nadruk verboden). OLIFANT DOODT ZljN OPPASSER. In den dierentuin van Fleishhacker heeft een mannetjes-olifant, die dol van hitte was geworden, zijn oppas ser gedood. o ZEVEN DOODEN BIT EEN AUTOBOTSING. In Texas heeft een botsing tusschen twee autobussen plaats gehad, waarbij zeven negers werden gedood en 12 ernstig igewond. o ERNSTIGE BOSCHRRAND' IN ESTLAND. Nabij Narva is door den bliksem een boschbrand ontstaan. Eenige dor pen zijn door het vuur ingesloten en de toestand der bewoners is zeer kri-, Het ontvoerde 'kind werd op aan wijzing van den ontvoerder gevon den; het had zes: uren gebonden ge legen; het werd onmiddellijk naar de ouderlijke woning teruggebracht. De ontvoerder bleek een reeds ver scheidene malen veroordeeld 32-j,arig man te zijn, die o.a. ook' reeds we gens ontvoering van een kind twee jaar in het tuchthuis had gezeten. —o— j FELLE BRAND TE LONDEN. In Eastend heeft een eflle brand ge woed. Het vuur was ontstaan in pa pier-opslag-plaatsen en werd bestreden door meer dan 300 brandweerlieden en 20 spuiten. 100 Ton papier verbrand de, een dikke rook dreef over de ge- heele wijk. De toevoer van gas en' electriciteit werd afgesneden, vele ge zinnen moesten hun huizen verlaten en hun meubels op straat brengen, o WATERLEIDING TE LONDEN GE SPRONGEN. Verscheiden belangrijke straten in het centrum van Londen hebben blank ge staan ten gevolge van het springen van een buis der waterleiding. Het water stroomde de tunnel van Kings- way binnen, waardoor het verkeer tusn schen noordelijk 'en zuidelijk Londen werd verbroken. ITALIË ZIET GAARNE DEN i TERUGKEER DER HABSBURGERS. De „iMatin" publiceert een bericht van haar correspondent te Rome, waarin igezegd wordt, dat Mussolini gunstig gestemd zou zijn tegenover de restauratie der Habsburgers, dat o voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1