Dit n er bestaat uit 2 maden Schuldig of niet schuldig? Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 5653 Woensdag 24 Juni. FEUILLETON. Aspirin- 1936 UIII Buitenlandsch weekoverzicht Buitenland (endehittë hoofdpijn. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Opheffing der sancties. Her vorming van den Volkenbond Terug naar de militaire verdra gen. L'Experience Francaise. De 1 stakingsbeweging in BelgiëDe Antwerpsche havenarbeiders her vatten den arbeid. Schacht's Bal- kianreis een succes. fEr bestaat thans geen twijfel meer aanna de cl oor Eden in den af geloopen week in het Lagerhuis af gelegde verklaring, zullen, met meer of minder waardigheid, de sancties tegen Italië door den Volkenbond worden opgeheven. Daarmede ver dwijnt de deel eerlijk', deels hypo critisch opgewekte hoop, dat de Vol kenbond nadat men tevoren al les, iwat hij beschermen moest, naar de haaien had laten gaan tenslotte toch door middel van de universeele solidariteit den universeelen vrede zou kunnen bewaren. Daarmede verdwijnt anderzijds voorloopig het gevaar van een Europees'chen oorlog. Het een zoowel als het .andere zou ons wereld deel naar een, om1 zoo te zeggen nor malen toestand kunnen terugvoeren een toestand waarin eenerzijds de ge varen voor de vredesstaten weer meer gelimiteerd zijn en waarin het an derzijds evident js, dat zij hun afweer systeem reorganiseeren. Uit den hul digen toestand alles te halen, wat er uit te halen is, is de taak, die na het einde van het Abessijnsche in cident, voor de Europeesche vredes staten is weggelegd. In de eerste plaats is het noodzakelijk Itajië of deze mogendheid nu fascistisch, de mocratisch of 'kannibaalsch is te bewegen, weer aan het Europeesche vredeswerk' te doen deelnemen. De prijs die Mussolini hier voor zal vra gen is (behoeft dit nog gezegd te wor den?) de garantie van Oostenrijkss onafhankelijkheid. Dit is het, wat men jMussolini kan aanbieden, wat van werkelijk belang voor hem is en wat hem1 naar Europa zal kunnen doen te- ïugk'eeren. Zal thans de Volkenbond hervormd worden Het ziet er wel naar uit; De Fransche Regeering b.v. heeft in den afgeloopen week' aan verschillen de andere kabinetten voorstellen over handigd, om door een gewijzigde in terpretatie van de artikelen 11 en 16 van het Convenant der Volkenbond grootere kracht bij te zetten. Maar iof men nu den Volkenbond „her vormt" en volgens het principe van de „rigionale pacten" reorganiseert, dan maar alles bij het pude laat. of zelfs het Geneefsche Instituut op- 2. Ik at dien dag aan de tafel in het hotel en trof eenige minuten voor het middagmaal Lancreville aan. Wij groetten elkander koel, hij zeide dat hij in den namiddag naar de Merac's wilde gaan, hoewel hij reeds den vo- rigen avond was aangekomen, maar dat hij toen nog te vermoeid was ge weest om dadelijk een bezoek bij de familie te kunnen brengen. Het ver wonderde mij natuurlijk zeer, hoe ie mand die van eene reis terugkeert en zeer vermoeid is;, toch omstreeks mid dernacht in de duisternis om een: par ticulier huis wandelt en als een mis dadiger op het hooren van gerucht wegloopt. Ik 'let mij echter geen woord' ontvallen,, waaruit hij kon op maken dat ik hem had bemerkt, en deed! alleen deze vraag: of hij' van dief stal in het huis van den heer Merac had' gehoord'. Lancreville's gelaatskleur veranderde bij deze vraag, hij scheen verward en antwoordde plotseling: dat hi| daar iets van gehoord had', maar de nadere bijzonderheden van mijn heer de Merac hoopte te vernemen, Lancreville was niet genegen het on-1 dei houd voort te zetten, en kort daar-1 pp werden wij aan tafel geroepen. Nu I heft het loopt tenslotte alles prac- tisch op hetzelfde uit. .„Regionale pacten" zijn militaire verdragen tus- schen bepaalde staten voor bepaal de gevallen. Zij zijn noodig. wanneer de Volkenbond ..hervormd" wordt eii :zij zijn nog noodzakelijker, indien het niet hervormd wordt. Hoe moeilijk het de idealogie van vele ideologen ook vallen, mag: verdragen, of men deze nu „regionale pacten" doopt, dan wel bij den ouden naam noemt, vor men zelfs theoretisch de eenige zekerheid, nu de universeele solidari teit een onmogelijkheid is gebleken. En misschien is het goed. dat dit in het geheel niet meer te bestrijden is, dat er zelfs geen bedriegelijk al ternatief meer bestaat. Verdragen te sluiten, de bestaande te versterken en te handhaven en voor alles de ze kerheid te verbreiden, dat zij in ge val van ernst ook' nagekomen zullen wordenkan een Europeesch Minister van Buitenlandsche Zaken anno 1936 zijn missie eigenlijk nog ergens an ders in zien Waar gaat Frankrijk heen Vol gens vele economische deskundigen naar de devaluatie! j Door de groote massa des Volks gedwongen, was de nieuwe regeering- Blum wel genoodzaakt en overigens volkomen van zins, een einde te ma ken aan het klassieke, liberaal-indi vidualistisch economische systeem. Voor het oude moest iets nieuws in de plaats k'omen dus een experi ment, of „experience," zooals men het in Frankrijk pleegt te noemen. Men had de keuze tusschen de „ex- périence Anglaise," de „expérience Roosevelt," de „expérience van Zee land" en de „expérience Schacht." Plotseling is nu gebleken, dat het Fransche experiment volkomen nieu we zal zijn. Door de vakvereenigingen gedwongen, zal men het probeeren met een zeer massieve stijging van loon en inkomen. Bovendien zal de regeering nog groote openbare wer ken laten uitvoeren. Het daarvoor be- noodigde geld heeft Vincent Auriol door eenige handige manipulaties we- J ten te verkrijgen. Het desbetreffend voorstel is in de afgeloopen week' reeds, door de beide Kamers van het Fransche Parlement aangenomen.' Een proef met de zuivere „koopkracht theorie" dus. j De hoogte van de loonsverhooging wordt door Joulaux, president van de verkiezingen op 35 pCt. geschat. De ze 35 pCt. zullen door de particuliere ondernemingen moeten worden opge bracht. Zullen deze daartoe in staat zijn De koopkracht-theorie zegtPro ductie en afzet worden grooter. des te koopkrachtiger het volk is; hoe beter het inkomen des te beter de prosperiteit. In zekeren zin is dit waar, maar andezijds mag niet over het hoofd gezien worden, dat deze 35 pCt. loonsverhooging, die door on geveer alle bedrijven tot dezelfde hoogte moet wo.rden gedragen, niet gelijkmatig ixi alle ondernemingen te rugvloeit. Een deel van deze 35 pCt. zal speciaal in Frankrijk! bij de spaarbanken belegd worden. Ver der 'zullen de menschen meer voor hun voedsel en amusement uitgeven. Maar de weg van het biosk'oopbiljet naar den kolenmijn of de locomotief is lang! Zeer geruimen tijd zal het duren, alvorens in vele bedrijven de inkomsten door meerverkoop zullen stijgen. En gedurende dien tijd zul len zij de 35 pCt. loonsverhooging zonder eenige compensatie hebben te dragen. Talrijke ondernemingen zullen daar door gedwongen zijn. of arbeiders te ontslaan wat zeker geen verhoo ging van koopkracht medebrengt of de prijzen te verhoogen. Prijsver- hooging is in een land als Frankrijk, dat een der duurste landen ter we reld is, onmogelijk; vreemdelingen verkeer en export zouden er door ten gronde gaan. Tenslotte zal men dus gedwongen zijn, de loonsverhoo ging weer eenigSzins ongedaan te ma ken. Het eenige mogelijke middel daar toe isdevaluatie. En dan Dan 'khn men met een schoone lei van nieuw af aan beginnen. Nu, gezien de groote belangrijk heid van het onderwerp, zooveel ruim te aan het Fransche economische ex periment is ingeruimd, moeten eenige andere gebeurtenissen van den afge loopen week in vogelvlucht worden afgedaan. In de Belgische stakingsbeweging klomt eenige kentering. Als eerste succesje heeft de Regeering Van Zee land de Antwerpsche stakers en de werkgeversbonden tot overeenstem ming weten te brengen. De arbeiders krijgen 12 francs loonsverhooging per dag en zullen weer aan het werk gaan. Ook in de andere bedrijven hoopt men dezer dagen accoorden tot stand te kunnen brengen. De reis van Minister Schacht naar de Balkanlanden is een succes ge worden. Dank zij, de door hem' geslo ten overeenkomsten zal Duitschland tot de voornaamste afnemer van Hon garije, Zuid-Slavië, Griekenland en Boelgarije worden. Alles zal: het koo- pen. waar deze landen mee in hun maag zittentarwe, gerst, mais, wol, varkens, tabak', enz. Het Derde Rijk zal niets in dit piles in deviezen be hoeven te betalen; het k'ari betalen met machines, wapens, enz. Schacht's prestige is hierdoor weer aanzienlijk! gestegen. (Nadruk1 Verbaden). -o BRUTALE BEROOVING OP KLAAR LICHTEN DAG. De kassier van bet Sosialistische dagblad Le Peupie begaf zich des middags om 12 uur naar zijn bureau met een bedrag van 50 000 frank, dat hij op een bank bad gehaald. Midden in de drukke straat werd hij door drie personen bewusteloos geslagen en van zijn geld beroofd. De overval duurde slechts twee minuten, waarna de bandieten de vlucht namen. o TWAALF DOODEN BIJ ONTPLOFFING IN EEN MIJN. In een mijn te Villa Nueva de la Ninas heeft een buitengewoon hevige mijngas- ontploffing plaats gevonden. Er zijn twaalf dooden te betreureD, terwijl 4 personen zwaar gewond werden. 14 was ik volkomen overtuigd dat hij eernig aandeel in den dien nacht beganen diefstal had. Ondertusschen was een oud vriend van mij1 eeniigen tijd tevoren (terwijl Lancreville afwezig was) in deze stad aangekomen om eenige bloedverwan ten, die aldaar woonden, te bezoeken, Obriist Becroy geheeten, een aanzien lijk Fransch officier, die zich in vele veldtochten onder Napoleon een be roemden naam verworven had. Hij was door Lodpwijik XVIII in zijn rang be vestigd, doch had zich eenigen tijd uiiit den dienst teruggetrokken. Ik was verheugd hem zoo onverwacht aan te treffen, en hij had mijne uitnoodigingj, om met mij dezen dag aan de table d'höte te eten, aangenomen. Obrist kwam eerst toen wij reeds aan tafel za ten; hij kon als model van een oud, dapper soldaat dienen, en was spraak zaam en goedhartig. Onder het eten was Obrist Bevroy bijzonder stil, en beschouwde hij van tijd tot tijd Lan creville nauwkeurig; doch deze scheen hem niet te herkennen. Na den maal tijd ging ik met Obrist naar mijne woning en onderweg plaagde ik hem met zijne ongewone stilzwijgendheid onder tafel. Ja, vriend, hernam hij, wie was toch om 's hemels will die man met den houw over de rechterwang, die aan het einde van de kamer zat? Eugéne Lancreville, antwoordde ik. Lancreville Lancreville, herhaal de Obrist in ziehzelven sprekend; neen, neen,, zoo is zijn naam niet, zelfs geene overeenkomst er mede; maar die naad, dat gezlicht, die uitdrukking, ik kan het nliet vergeten! Wie of wat is hij? Dat weet iik niet, mijn beste vriend, ik kon 'het nooit te weten komen! was mijn antwoord. De nieuwsgierigheid van Becry was zoo licht niet te bevredigen; doch ik kon hem slechts mededeelen, dat Lan creville naar de hand van Josephine de Merac dong, hetgeen ik bij gerucht gehoord had, en dat hij zeer achterhou dend was. Mijn vriend was blijkbaar in naden ken verdiept en herhaalde meermalen: wonderlijk, zeer wonderlijk! Ten laat ste verzocht hij' mij om met Lancreville, zoo ik hem zag, een. gesprek over den voriigen oorlog aan te knoopen en hem te vragen of hij1 in den slag van Smo- lensko was geweest. Tevens1 beloofde mij Obrist, om, zoodra ik hem Lan creville's antwoord terug bracht, mij de oorzaak van zijne verwondering en vragen te verklaren. Het verzoek van mijn vriend was niet zoo licht te vervullen. Sedert eenigen tijd had' ik niet in de beste verstand houding gestaan met Lancreville, en hoe kon ik hem dan zulk een vraag doen? Den volgenden voormiddag trof ik hem gelukkig in een kofiehuis der stad aan; het scheen d'at hij bij zonder opgewekt was, en hij' sprak mij buitengewoon beleefd aan. Wij ondër- TER DOOD VEROORDEELD WEGENS SPIONNAGE. De krijgsraad te Boedapest heeft na zeven dagen beraadslaagd te hebben twee personen tot den dood door ophanging veroordeeld, wegens spionnage aan de grens van Tsecho-Slowakije. De straffen van vier anderen varieeren van drie maan den gevangenisstraf tot 15 jaar dwang arbeid» o OOIEVAAR VLIEGT VAN AFRIKA NAAR EUROPA MET PIJL IN HET LICHAAM. Een zoölogisch tijdschrift maakt melding van een interesant avontuur, dat een ooie vaar tijdens zijn vlucht van Afrika naar Europa beleefde. In een klein Hongaarsch dorp in Trans- Danubië viel het den bewoners op, dat een der in het voorjaar teruggekeerde vogels niet zoo flink als de andere ooie vaars rondvloog. Bij nader onderzoek bleek in het lichaam van het dier een pijl te steken, hoogst waarschijnlijk een negerpijl. Het is wonderlijk, dat de vogel den langen afstand van Afrika naar Hongarije desondanks heeft kunnen afleggen. hielden ons; over onbeduidende dingen en toen hij over soldaten, d|ie juist door de stad! trokken, eene aanmerking maakte, maakte ik mij deze gelegen heid 'ten nutte en zeide: Met uw verlof, mijnheer Lancre ville, gij hebt zeker vele veldtochten medegemaakt; waart gij ook in den slag van Smolensko? Nooit zal i;k de uitdrukking, welke zijn gelaat toen aannam, vergeten. Zijne bru/ine wangen werden bleek of het uiit toorn of uit verrassing' ontsproot kan ik niet zeggen. Met een uityor- vorschenden blik antwoordde hij lang zaam en honend: Gesteld, ilk ware in den slag van Smolensko geweest, of gesteld', ik ware nliet daarin geweest, wat gaat het u aan, of waarom zou ilk aan uwe nieuws gierigheid moeten voldoen? Ik antwoordde, d'at ik natuurlijk geen recht had om1 naar datgene te vragen, waarop hij' geen antwoord wilde ge ven, maar dat d'eze vraag zonder be paald1 doel en zonder oogmerk om hem te beleedigen gedaan was. Lan creville maakte eene stijve buiging, nam zijn hoed' en ging met de woorden: Deze verklaring is voldoende, de deur uiit. Zijne handelwijze beviel mij niet; ook was ik ontevreden op mij zeiven, dat 'ik aan het verzoek van Becroy gehoor gegeven en mij alzoo aan het gevaar van Lancreville te beleedigen blootgesteld had. Dadelijk begaf ik mij naar mijn vrilendl en herhaalde h'em ONTVOERING. Te Marseille is Zaterdag volgens de M.m. ,een vier-jarig jongetje door een onbekende automobilist ontvoerd. Daar het signalement van den dader zeer vaag is, hebben alle opsporingen tot dusverre geen resultaat. Onder de bevolking heeft deze „Kidnapping" groote onrust verwekt, o DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Zaterdagavond is volgens de M.m. een vreeselijk ongeluk gebeurd op een onbe- waakten overweg te Kapellen, niet ver van de Nederlandsch-Belgische grens. De 19 jarige wielrenner Deman uit Kamthout, werd aldaar bij het oversteken der spoorbaan tusschen twee treineD, die uit tegenovergestelde richting kwamen, gegrepen. De ongelukkige jongeling werd vreeselijk verminktde dood trad op slag in. o ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-AMERIKA. Wolkbreuken hebben een sterken was der rivieren en in verband daarmede ver schillende aardschuivingen tengevolge ge had, waardoor tal van huizen zijn inge stort. Gemeld wordt, dat 12 personen in de omgeving van Recife gedood zijn en 12 ernstig gewond. o NOODWEER. Weer een cycloon boven JaroslaVl. Boven de plaats Jaroslavl (Rusland) heeft wederom een cycloon gewoed, waardoor verscheidene personen zijn gedood en tal rijken gewond. Het leven in de stad is geheel verlamd. De wegen zijn over stroomd en de verbindingen zijn verbroken. o HONDURAS TREEDT UIT DEN VOLKENBOND. Naar uit Tegucigalpa gemeld wordt, heeft de regeering van Honduras besloten uit den Volkenbond te treden. —o AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. Zeven dooden, zeventien gewonden. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks 1 uur, is bij Boucheville aan den spoorweg Parijs—Cher bourgh een autobus door den trein gegrepen. Zeven inzittenden van de bus werden gedood, zeventien gewond, van wie twee ernstig. o BRAND IN EEN GEVANGENIS. In de gevangenis der stad Tallinn is door onbekende oorzaak een geweldige brand uitgebroken. De toestand voor de gevangenen is zeer critiek en er spelen zich onbeschrijfelijke tooneelen af. Het aantal slachtoffers is nog niet vast gesteld. o d'en uiiitslag mijner zending. Becroy lachr te mij' uiit, dat ik door Lancreville's! toon en, antwoord zoo ontsteld' was, en riiep uit: Ik weet het reeds iik ben zeker, van mijne zaak, ii.k kan mij niet ver ver gissen hij is het het moet Löitsen zijn! Wat meent gij Becroy? Drijft glij den spot met mij? Luflister, beste vriend, nu zal' Ut u alles1 verhalen. Zoo deelde hij mij het volgende mede- In de maand Augustus van het jaai] 1812 'stond Becroy, na den afloop vaU den bloedigen slag bij Smolensko, als kapitein der grenadiers der garde, met een deel van zijn regiment, aan het einde der stad, waar de meesten ge vallen waren, om de 'gewonden weg te doen brengen. Het was bijna dion- fcer en eén talrijk gespuis plunderde op 'het slagveld. Becroy bemerkte tot zijne verwondering .op eenigen afstand! een man in' de uniform vah een Fransch! luitenant, die pp dien grond geknield! lag en Ijverig bezig was om. een ge sneuvelde den zak te ledigen. Becroy; was verontwaardigd', dat een officier] zoo schandelijk handelde, doch deze was zoo ijverig met plunderen bezig, dat hij nii'et bemerkte, hoe men hem.' waarnam. (Wo/dt vervolgd). voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard veroorzaakt licht hevige Neemt dan, als altijd TAB LETT E N Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes var» 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1