HET FORTUIN NADERT. Voor een gepingen ppijs kunt U het bepeiken. Binnenland Plaatselijk Nieuws iVergadering van den Raad der ge meente EETHEN, op Maandag 22 Juni, des v.m. half elf. VoorzitterEdelAchtb. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering om 10.50 uur, aangezien de raad voor at eerst in geheime vergadering bijeen is gfeweest. Ingekomen stukken: Verzoek van ingezetenen van Hees heen en Doeveren, om over te gaan tot electrificatie dezer dorpen. De Voorzitter stelt voor, dit adres 5n 'handen van B. en W. te stellen, aangezien in de vorige vergadering over d'eze kwestie eten vraag is gesteld en toen is toegezegd, dat B. en W. bij die PNEM inlichtingen zouden inwin nen naar de kosten. De 'heer Donken kan zich wel met dit voorstel vereenigen, als het niet te lang duurt, eer deze inlichtingen worden gevraagd'. Zou de raad met tiet oog op de verkregen inlichtingen tot electrificatie van genoemde dor- lepn kunnen besluiten, dan is het met tiet oog op den a.s. winter gewenscht, 'hiermede spoed te betrachten. D;e Voorzitter belooft spoed te zul len betrachten. Den laatsten tijd zijn er heel weinig raadsvergaderingen ge houden, het is echter niet onmogelijikj, dat de raadsleden in de komende maan den weieens zullen zeggen, is het al weer Raadsvergadering Thans komen opnieuw in behande ling de aanvragen van P. J. Treffers te Drongelen en A. Burghout te Meeu wen, om medewerking voor de verkrij ging van een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. Deze aanvragen zijn na afloop der vorige openbare verga dering in geheim comité reeds ter spra ke geweest. P. J. Treffers, die te Dron gelen een wonisng kan koop en, vraagt een voorschot van f15001.A. Burg hout, die te Meeuwen een woning wi'l bouwen, vraagt f1900.Op voor- stél van B. en W. wordt besloten, de vereischte medewerking te verleenen. Benoeming gemeente-ontvanger. De Voorzitter zegt, dat eindelijk de tijd genaderd! i;s, om over te gaan tot benoeming van een gemeente-ontvan ger. Spr. weef, dat het een moeilijke beslissing is, de moeilijkste misschien van de geheele zittingsperiode. Er zijn 22 sollicitanten, waaronder verschillen de, die na aan de raadsleden zijn ver want en voor wie al of niet benoe men veel beteekent. Door de tijdsom standigheden wordt een en ander nog bijzonder toegespitst. Het opmaken van een aanbeveling was voor B. en W. reeds moeilijk, spr. is overtuigd, dat Üe beslissing voor de raadsleden nog moeilijker zat zijri. Als het mogelijk was, zou men alle 22 sollicitanten te vreden willen, stellen, doch dit is nu eenmaal niet mogelijk, slechts een kan de gelukkige zijn. Spr. vertrouwt, dat de raadsleden bij het uitbrengen van hun stem, rekening zullen houden met de belangen der gemeente. De heer Donken zegt, dat onder de sollicitanten 2 personen zijn, die bui ten de gemeente wonen, als een van hen wordt benoemd, kunnen zij dan ver plicht worden in de gemeente te wo nen? De Voorzitter antwoordt, dat deze verplichting bestaat, bovendien heeft hij beide sollicitanten gesproken en deze hebben verklaard, dat zij bij een eventueele benoeming ook in de ge meente zullen komen wonen. Door B. en W. zijn op de aanbeve ling geplaatst: 1. J. W. v. d. Meijden te Well, ambtenaar ter secretarie al hier en no. 2. O. Sterkenburg te Meeu- ïwen. Bij de eerste stemming verkreeg de heer J. W. v. d'. Meijden twee, de hee ren J. Vos,; Ml Spoor, G. v. d Beek Ez, J. v. d. Stelt, A. D. v. Buuren elk 1 stem. Bij1 de tweede stemming ver kregen de heeren v. d. Meijden en de heer J. Vos elk 2 stemmen, de heeren !M. Spoor, G. V. d. Beek Ez. en J. V. d'. 'Stelt elk een stem, zoodat her stemming moet plaats vinden tusschen de heeren J. W. v. d. Meijden en J. Vos te Meeuwen. Bij deze stemming moesten de heeren E'. v. d. Beek en A. Vos zich Van medestemming onthou den wegens bloedverwantschap met een der sollicitanten. Bij de derde stemming verkreeg de heer v. d. Meijden 4, de heer Vos 1 Stem, zoodat de heer v. d1. Meijden is benoemd!. Rondvraag. De heer Donken zegt, den vorigen keer te hebben gesproken over den bouw vin een nieuw raadhuis, het antwoord dat hij toen van den Voor zitter heeft gekregen,, heeft hem slechts half bevredigd. Spr. zou een besluit genomen willen zien, om in principe ,tot den bouw te besluiten, met het öog op het inhuren van het tegenwoor dige gemeentehuis. Niet dat hij dit be sluit reeds in deze vergadering wensch genomen te zien, doch wel gaarne Zie advertentie in het volgend nummer. zou hij zien, dat B. en W. in een vol gende vergadering met een dergelijk voorstel kwamen. De Voorzitter kan zich voorstellen, dat de heer Donken in de vorige ver gadering met het antwoord op zijn vraag niet ten volle werd bevredigd en spr. neemt gaarne aan, dat hij ooik thans met zijn antwoord den heer Don ken niet zal kunnen bevredigen. Er is een aanbod, waarbij bouwgrond voor een gemeentehuis gratis wordt aange boden. Het iis misschien spr. schuld, dat dit stuk nog niet in deze verga dering ter tafel is, doch hij wil den heer Donken gaarne toezeggen, dat als dit stuk deze week of volgende week bij B. en W. binnen komt, het direct bij dit college in behandeling zal wor den genomen en in een volgende ver gadering aan den raad zal worden voorgelegd. Spr. verschilt misschien van meening met dhr. Donken over den tijd, waarop gebouwd zal worden. Volgens spr. is 't beter daarmede niet dit jaar SABOTAGE VAN LUCHT BESCHERMINGSDIENST. Voor de rechtbank te Middelburg hebben twee menschen terecht ge staan wegens het tijdens de lucht beschermingsoefening op 16 Mei j.l. hun huizen niet voldoende tegen het uitstralen van licht hadden voorzien. Tegen den 28-jarigen predikant W. J. K., te Renesse, 'luidde de eisch f 50 boete subs. 20 dagen hechtenis en tegen den 41-jarigen caféhouder D. 4V., te Zierik'zee. f 25 boete subs. 20 dagen. o SCHADE DOOR HAGEL. Tijdens een hevige onweersbui Zon dag te Kerkdriel, gepaard gaande met een hagelbui, die meer dan een kwar tier duurde en waarbij hagelsteenen zoo groot als duiveneieren vielen, is groote schade aangericht aan de ker- senboomen en te velde staande aard beien en gewassen. KROONPRINS BOUDEWITN WEER TE NOORDWIJK. Zaterdagavond is het Belgische DE ROOFOVERVAL TE GEYSTEREN. Een verdachte gearresteerd. Dezer dagen is als verdacht van een der daders te zijn van den in den avond van 19 Januari j.l. in de pas torie te Geysteren gemeente Wans- sum gepleegden roofoverval op pas toor Litjens, te Venlo aangehouden de 22-jarige A. D., controleur van een nachtveiligheidsdienst te Venlo. Na twee dagen voor politie-onder- zoëk in de marechausséékazerne te Venray, vanwaar uit dit onderzoek BRAND. Men meldt uit Geffen Brand is uitgebroken in de boer derij van M. v. d. Doelen. Huis en inboedel gingen geheel in de vlam1- men verloren. Een en ander is be- zekerd bij den N. C. B. waardoor gedeeltelijk' ide schade wordt gedékt. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De heer D. te Neerbeek bij Sittard, die iop den Rijksweg aldaar door een auto werd aangereden, is Vrijdag aan te beginnen, doch te wachten, om eerst kroonprins met den Pullman-trein, eens behoorlijk hier en daar te gaan die ,om even half zes aan het Hollan- k'ijken. Het ils: volstrekt de bedoeling sche Spoorstation in Den Haag arri- biet, de zaak op zijn beloop te laten, veert, aangekomen om andermaal ee- De heer Donken kan zich hiermede nigen tijd bij den Noordwijksehen volkomen vereenigen, als tenminste de eigenaar van het .Tegenwoordige ge meentehuis daardoor de gemeente niet kan snijden. Is dit geen bezwaar, dan heeft spr. er nok geen bezwaar te gen, dat het 1937 wordt eer met den bouw van een nieuw gemeentehuis wordt begonnen. De heer Donken merkt verder op, dat de besmettelijke ziekte in de ge meente zich uitbreidt, wordt door B. en W. hieraan voldoende aandacht ge schonken? De Voorzitter antwoordt, dat zulks zeker het geval «Is. De ingezetenen is reeds op het hart gedrukt hun melk en drinkwater te koken en ook met den dokter is reeds besproken, wat verder gedaan moet worden. De heer Donken meent, dat de Wa terleiding een betere kans krijgt. Wethouder v. dl. Beek heeft den heer Donken meerdere groote za ken naar voren hooren brengen. Zoo b.v. electrificatie van de dorpen Doe veren en, Heesbeen. Dit zou spr.,: indien het slechts eenilgszins mogelijk is, ook gaarne zien gebeuren. De heer Don ken heeft ook gesproken over een nieuw gemeentehuis, ook dat wil spr. wel. Als hij echter tusschen deze twee zou moeten kiezen, zou hij electrificatie door Opperwachtmeester Janssen van de gevolgen van deze aanrijding over- Galen wordt geleid, te hebben door- leden, gebracht is de aangehoudene op last der Roermondsche Justitie naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht. o OPLICHTING. Door de politie zijn te Amsterdam DOOR VALLENDE KATROL GEDOOD. De 41-jarige arbeider A. Kamper, te Burgerbrug, die in dienst was bij den veehouder J. Boontjes te Sicha- gerbrug, heeft bij het ophoogen' van gearresteerd twee jonge mannen, die hooi, een katrol die boven in de booi- verdacht worden zich te Amersfoort schuur hing, op het hoofd gekregen, te hebben schuldig gemaakt aan ver- doordat het touw waaraan de katrol duistering van f 350. Zij zijn op trans- hing, brak. De man is direct aan de gevol gen overleden. Het slachtoffer !was port gesteld naar Amersfoort, o- ZES, JONGENS AANGEHOUDEN, gehuwd en vader van een kind. Drie Groningers, de 22-jarige E. o- van Doeveren en Heesbeen voorkeur knecht J. Cromwijk bij het zwemmen m het 'kanaal verdronken. Alhoewel burgemeester, den heer Van de Mor tel, te logeeren. Zijn zusje was dit maal niet meegekomen. Het prinsje was vergezeld van twee leden van de Belgische hofhouding en van zijn gouvernante, mej. De Jong. o DE BRAND IN HET KASTEEL SOETERBEEK BIJ EINDHOVEN. De eigenaar en zijn knecht gearres teerd. Het kasteel Soesterbeék bij Eind hoven, dat tot Februari als café werd gebruikt en sindsdien leeg stond is door brand geheel verwoest. Nader wordt gemeld, dat dit de eigenaar, de heer B., en diens knecht v. M- z'jn- v. M. werd onmiddellijk! na het ontdekken van den brand in de nabijheid van het brandende per ceel aangetroffen. Direct daarop heeft men 'hem in arrest gesteld. De heer B., die zich te Helmond bevond, waar hij met v. M. woont, is aldaar door de marechaussee aangehouden. o VERDRONKEN. De Tel. meldt uit Roermond. Zaterdagavond is bij het zwemmen in de Maas de 27-jarige chauffeur Eijk'elhardt uit Maasniel verdronken. Zaterdagnamiddag is te Nederweert nabij iStok'ershorst de 25-jarige tuin- BIJ ONGELUK ZICH ZELFi DOODGESCHOTEN. Men meldt uit Bokhoven Zondagmorgen omstreeks half de B., de 22-jarige J. F. en de 19- jarige H. L. zijn in verband met ver schillende inbraken, den laatsten tijd in Bedum gepleegd, waarbij vooral veel eetbare waar is gestolen, aan- acht, waren op het erf van de Wed. gehouden. Ook te Bedum zijn twee van der Wiel, haar 25-jarige zoon verdachten gearresteerd. Hendrik en de landbouwerszoon Voorts is te Groningen gearresteerd Chr. van den Oever en H. Pijnen de 17-jarige A. v. d. B.. die als loop- burg aanwezig. jongen bij een banketbakker te Gro- Hendrik was in het bezit van een ningen met ongeveer f 100 aan wissel- jachtgeweer, Chr. v. d. Oever, vroeg geld en geld van door hem' geïnde of hij eens mocht schieten, en ter- verleenen. Als hij evenwel het oog slaat op de 'gemeentefinanciën haalt hij voor aeiide plannen de schouders op. Als men ziet hoe de ingezetenen moeten obben om rond te komen, dan iis spr. huiverig zijn stem te geven aan zaken die beanlgrijke geldelijke offers vergen. De heer Donken geeft toe, dat er $n de woorden van den heer E. v. d. Beek eenige waarheid schuilt, anderzijds kan hij begrijepn, dat raadsleden uit Gen- deren er voofkeur aan geven, het ge meentehuis in Genderen te houden. De heer G. v. dl. Beek zegt, dat hij als raadslid den zuiveringseed 'heeft af gelegd en hij niet aangewreven wenscht te zien, dat hij bij het bepalen van zijn stem zich zoRi laten leiden door persoonlijke overwegingen. De kwestie van een nieuw gemeentehuis zal hij alleen bezien uit een oogpunt van de financiën der gemeente en daarvan zal hij zijn stem' doen afhangen. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. LIJK OPGEHAALD'. Men meldt uit Lage Zwalüwe. Zaterdagmorgen werd alhier door den visscher van den Heuvel uit Har dinxveld het lijk opgehaald van den op Zondag 14 Juni j.l. op den Amer over boord gevallen en verdronken 25-jarigen G. Simonis uit Raams- donksveer. Het lijk1 is na door de fa milie te zijn herkend gekist en met de motorboot Elft naar Raamsdorik's- veer vervoerd. hij spoedig werd opgehaald mocht kunstmatige ademhaling niet meer ba ten. Te Lottum is de 21-jarige timmer man :C. uit Horst bij het baden in de Maas verdronken. Aan het strand te Heemskerk is de 18-jarige Amsterdammer H. G. bij baden in zee Verdronken. Zondagavond omstreeks negen uur is in het Westelijk Marktkanaal te Amsterdam een 15-jarige jongen bij het zwemmen verdronken. Te Weesp zijn twee broertjes. 5 en 6 jr. oud, in het Gein geraakt en verdronken. In het natuurbad te Soestduinen kwam men tegen sluitingstijd tot de ontdekking, dat een militair zijn klee- ren, die hij aan de daarvoor bestem de bewaarplaats had afgegeven niet had teruggehaald. Onmiddellijk be gon men te dreggen, doch pas tegen den morgen werd het lijk van den jongeman opgehaald. Het slachtoffer was de eenige zoon van een weduwe uit Amersfoort, waar hij ook in gar nizoen lag. Men meldt uit Echt: De 27-jarige ongehuwde landbou wer IT. Rooyakkers is in een der grindkhilen van de N. V. Echter Steenfabriek' verdronken. De jongeman was vroeg naar het land gegaan om te maaien. Tegen 7 uur vond personeel van de steenfa briek een stapeltje kleeren bij een der kuilen. Na eenigen tijd dreggen werd het lijk' van den man opgehaald. o valsche kwitanties naar Amsterdam was gegaan. Hij was zoo brutaal om. toen hij geldgebrek kreeg, een dag naar Groningen terug te keeren om nog meer kwitanties te innen. Toen hij later wederom geldgebrek kreeg kwam hij iweer naar Groningen, waar hij is aangehouden. o AUTO TE WATER. Inzittende verdronken. Op de Sloterklade hoek Sloter- weg te Amsterdam is een personen auto te water geraakt, waarbij de be stuurder, de heer J. N. Blokbergen, het leven verloor. De heer Blokbergen moet bij het ontwijken van een andere auto te ver naar rechts hebben uitgehaald, waar door hij van de kade reed. Zijn auto verdween geheel in de diepte. Een dame, die het ongeluk' zag gebeuren alarmeerde de bezoekers van een na burig café, terwijl drie voorbijgangers, op het alarmgeroep toegesneld, het dat van den wagen forceerden en den eenigen inzittende na eenige moeite op het droge brachten. Ofschoon lan gen tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast, mocht men er niet in sla gen de levensgeesten weer op te wek-1 ken. De brandweer, die spoedig was ge alarmeerd, haalde den verongelukten wagen met een takelwagen pp den wal. HET ESPERANTO -HUIS TE ARNHEM. Het Esperanto-Huis in Arnhem' on der leiding van het Internationaal Es- peranto-Instituut te 's-Gravenhage. zal ook dit jaa,r weer een centrum zijn van internationaal leven. Behal ve den cursus speciaal voor P.T.T.- personeel zullen cursussen plaats heb ben ter opleiding voor Esperanto- onderwijzers en over de literatuur van Esperanto. Ook is er een rondreis door Nederland georganiseerd voor de Esperantisten uit binnen- en bui tenland. De cursussen worden geleid door den heer Andreo Cseh, terwijl Mr. S. Pragano uit Bukarest de Esperanto- literatuur zal behandelen. Reeds meldden zich bezoekers aan uit Nederland, Frankrijk, Dfuitschland, Engeland, Zwitserland, Tsjecho-Slo- vakije, Denemarken, Noorwegen en Polen. Inlichtingen: Directie Esperanto- Huis, Arnhem, Tel. 26060. LIJK OPGEVISCHT. Zaterdag is ter hoogte van de Leu- vehaven te Rotterdam het lijk ge- vischt van een onbekenden man. Vrij zeker betreft het hier een zeeman uit een der Noordelijke landen. Het stoffelijk' overschot is naar Croos- wijk overgebracht. o- wijl Hendrik bezig; was het geweer schietvaardig te maken, ging dit plot seling af, en trof hem een vol schot hagel in de rechterborst. Hij liep nog het huis binnen, waar zijn moeder hem in haar armen opving, en kort daarop gaf hij den geest. De Zeer- Eerw. heer Pastoor Versteeg Was spoedig aanwezig, die hem nog gees telijken bijstand verleende, alsmede de burgemeester en veldwachter iMaas. De verslagenheid in het dorp is zeer groot, temeer, daar de wed. van der Wiel een zeer oppassenden oud sten zoon en kostwinner, van een gezin bestaande uit 8 'kinderen ver liest. Hendrik was in het geheele dorp door zijn gedrag en hulpvaardigheid zeer bemind. Zijne ziel ruste in vrede. o ERNSTIG AUTOBUS-ONGEiLUK. Chauffeur gedood. 24 Slachtof fers naar het ziekenhuis gebracht. Op den rijksstraatweg Arnhem' Ede is Zondagavond omstredkis kwart voor negen ter hoogte van de be kende uitspanning de „Leerendoedel" een zeer ernstig verkeersongeluk ge schied. Een volle autobus waarin zich ongeveer 25 personen bevonden, en die in de richting Ede reed, moest plotseling voor een tweetal motorrij ders met duo-passagiers uitwijken, die vanuit den speeltuin van de uitspan ning plotseling den straatweg 'kwa men oprijden. De chauffeur van de autobus trach- te door het stuur om te gooien, een aanrijding te voorkomen, doch reed daarbij in snelle vaart tegen een boom. De gevolgen waren verschrikkelijk. De autobus werd vrij'wel geheel ver nield. Alle passagiers bekwamen min of meer ernstige verwondingen. De chauffeur overleed terstond na het ongeluk terwijl een zes- a Zevental personen ernstig werden gewond. Onmiddellijk was geneeskundige en politioneele hulp uit Arnhem' ter plaat se, die de slachtoffers in ambulance- auto's naar de verschillende inrich tingen transporteerde. Geestelijke hulp was inmiddels uit Oosterbeek opge roepen. De beide motorrijders met de duo passagiers, werden later onder het chassis van de verongelukte bus te rug gevonden. HEUSDEN. Door het zangkoor „St. Cae- cilia" is op haar gehouden bijeen komst besloten dit jaar een reisje te maken naar Arnhem en Nijmegen. Het carillon heeft zijn jaarlijk- sche beurt in den schoonmaak ge had, bij welke gelegenheid er gewoon-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2