Dit nummer Maat uit 3 itiaUen Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Drogisterij Firma COOPS, Dijkstra's losse Koffie Raamsdonksveer. Agentschap vas dt Awsterdawschc Bank Jt.t, Amsterdam] A. VERSCHUUR-BAERT No, 5656 Vrijdag 3 Juli1936 LET OP I Buitenlandsch weekoverzicht A. Baaijens - Heusden J. p. £attkbsyzen Co s Bank Jt.t. Buitenland UNO VAN ALTERA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Waarom wacht U nog langer met het aanschaffen van een BUIKBAND of BUIK- CORSET. Stel dit toch niet langer uitU gevoelt self, dat U het noodig hebtUw lichaam heeft er U al lang op attent gemaakt doordat U zich moe en niet fit gevoelde Het groote verschil merkt U pas, als U tot aanschaffing bent overgegaan. Doe als zoovele anderen reeds deden, en wacht niet langer. Onze paskamer staat elk uur van den dag ter uwer beschikking of wij komen naar U toe, als U even een berichtje stuurt Wij bezitten een zeer uitgebreide sor teering en onze modellen worden door H.H Doctoren zeer gewaardeerd en aanbevolen. Tevens zeer concurreerend in prijs. GASTHUISSTR. 60—62, TELEF. 764, GORINCHEM. Speciaal- adres voor Buikbanden, Buik corsetten, Elastieke Kousen, Breukbanden, Ziekenverplegings-artikelen, enz., enz. De Volkenbondsvergadering en de opheffing der sancties. Ver zoenende Italiaansche nota. Van een herziening van het handvest komt voorfoopig nog niets. De Belgische regeeringsverklaring ontstemt de Vlamingen. Duff Cooper praat zijn mond voorbij. De 16e Volkenbondsvergadering, die in. October 1935 onderbroken en nog niét gesloten werd, omdat men met dé mogelijkheid rekening hield, dat de oorlog in Oost-Afrika nog nieuwe be sprekingen noodzakelijk zou maken, is Dinsdagmiddag voortgezet. De Oorlog in, Oost-Afrika heeft in derdaad een nieuwe gemeenschappe lijke beraadslaging tusschen alle leden van den Volkenbond noodzakelijk ge maakt. Weinigen zullen echter in Oc tober, toen de vergadering geschorst werd, hebben vermoed, dat de vol ledige militaire overwinning van Italië en de onvoldoende doeltreffendheid van de gemeenschappelijke sanctiemaatrege- len, de oorzaak van deze voortzetting der 16e Volkeh bonds vergadering na ruim acht maanden zouden worden. Op het oogenblik blijft er dan ook yvéiniig anders over, dan de openlijke é^kenning,' dat men gefaald heeft. Ge makkelijk zal dit voor de gedelegeerden niet zijn, temeer daar de negus ne- glestie van het onder den voet geloo- pien Abessinië, die tot op het laatste oogenblik vertrouwen in Genève had gesteld, zich als een soort levend ge weten van den Volkenbond1, temidden van hen bevintdt. Maar tenslotte kan men oo'k de realiteiten van de poli tiek niet uit den weg gaan en dus worden de sancties onder een stroom van redevoeringen begraven. Daaraan kan de schitterende rede van den Ne gus niets meer veranderen. Dat is: overigens niet het werk van de Volkenbondsvergadering, de z.g. As semblee, doch van de indertijd in het léven geroepen coördinatie-commissie. Wel echter is het de taak van de As semblee uit te maken of de nieuwe stand van zaken in Abessinië zal wor den erkend. Zoover zal' men echter zéker niet gaan, ook al is de door Italië ingediende nota nog zoo tegemoetko mend gesteld. In Rome rekent men daar ook intusschen niet op. Men is al lang blij' van de laatste sancties af te zijn. Mussolini's eerste werk zal nu zijn, credieten in het buitenland iop te nemen. De meüledeeling in die Italiaansche nota, dat men zal toestaan (sic) dat buitenlandsch kapitaal in Abes sinië belegd wordt, wijst tenminste in deze richting. Of er nu maar direct buitenlandsch goud naar Ethiopië zal vloeien, is nog de vraag. Het hangt er heelemaal van af, of de daar te stichten ondernemingen winstgevend beloven te zijn, dan niet. Veel is er te Genève nu te doen over de herziening van het handvest, maar naar wat wij daar tot nog toe van gehoord hebben ziet het er niet naar uit, dat men daar reeds thans al ernstig mee zou beginnen. De ver schillende plannen zijn daarvoor nog te vaag en ook bestaat er daaromtrent nog veel te veel meeningsverschil 'tus schen de verschillende leden. In onze vorige overzichten hebben wij daar al meer dan eens op gewezen. Speciaal voor de noodzakelijkheid van een der- gelijken maatregel is men het lang niet eens. Het slot zal wel zijn, dat men een commissie van onderzoek benoemd, die rapport over de verschillende mo gelijkheden opstelt, welk rapport dan in 'September op de 17e Volkenbonds vergadering zal worden besproken. Er is 'dan ook op het oogenblik veel te veel werk aan den winkel, om zich met een moeizame statutenwijzi ging bezig te houden. In. de eerste plaats moet men te Montreux in, de Dardanellen-kwestie nog tot een resul taat komen. Veel! moeite zal men daar waarschijnlijk niet mee hebben, nu naar uit betrouwbare bron verluidt Eden en Litwinoff het met elkaar eens geworden zijn, en Italië thans soe pel gestemd door de opheffing der sancties zal ook wel geen moeilijk heden meer In den weg leggen. Het was ook trouwens niet wel doenlijk, Turkije, het 'eenige land, dat bij zijn streven om van beperkende verdrags bepalingen af te komen, den wettigen weg heeft bewandeld, te onthouden, wat anderen met geweld 'hebben ge- nomén. Veel meer moeilijkheden levert het nog steeds niet afgewikkelde Locarno- conflict op. Duitschland heeft nog steeds niet geantwoord op de Engel- sche vragenlijst, zeer tot ontstemming van Londen, zoodat er thans weinig Extra Kwaliteit 55 cent per pond Halfpondspakken Prima Kwaliteit 20 cent per pak Botermarkt 88 Tel. 52. Depót C. JAMIN. anders op overschiet, dan de Locarno- staten bijeen te roepen of Italië daarbij aanwezig zal zijn, hangt af van den datum van opheffing der sanc ties op deze bijeenkomst het uit blijven van het Duitsche accoordvast te stellen en Berlijn een laatste som matie te zenden. Iets later, h.v. na den aflidöip van de conferentie te Mon treux kan dan een datum voor een officieele bijeenkomst der Locarnostaten worden vastgesteld. Op deze conferen tie zal' dan plechtig de mislukking van de 'Onderhandelingen met Duitschland kunnen worden vastgesteld, waarna men naar een nieuwen weg tot de ga rantie van de veiligheid in West-Eu ropa kan gaan zoeken. Het front van Stresa zou dan wel weer eens uit den doodé kunnen herrijzen. Door de omstandigheid, dat de meest vooraanstaande Europeesche politici van honk zijn en in Genève de belangen van hun land verdédigen is er in het politieke leven van vele landen een rust ingetreden, die hier en daar wel dadig aandoet. In Frankrijk zijn Blum en Delbos van huis, zoodat thans te Parijs na eenige weken lange koorts achtige parlementaire werkzaamheid in het Palais Bourbon en het Luxem bourg een ongekende stilte heerscht. Deze sltilte strekt zich intusschen nog niet tot het geheelé land uiit de stakingsziekte is dit keer wel zeer hardnekkig. Hetzelfde kan ongeveer van België gezegd worden. Daar heeft Minister president van Zeeland, voordat hij te Genève de verre van gemakkelijke func tie van voorzitter van de Assemblée ging waarnemen (Benesj, intusschen staatshoofd 'geworden, had bedankt) nog haast je-rep-je een aantal wetten tot sociale hervorming doen aannemen en een regeeringsverklaring afgelegd, die speciaal in Vlaamsche kringen wei nig voldoening vermocht op te wekken. Deze verklaring hield volgens veler meening ten aanzien van de Vlaamsche kwestie te weinig positiefs in. Doch ook in het Belgische parlement heerscht na het vertrek van Van Zeeland rust. Slechts te Londen is de afwezigheid) van Eden en Lord' Stanhope geen be zwaar geweest, om in het Lagerhuis nog een vrij hevig debat te houden. Oorzaak daarvan was de minister van Oorlog Duff Cooper, die eenige dagen geleden een bezoek'aan. Parijs had ge bracht en daar in het openbaar had aangedrongen op een nauw samengaan tusschen Engeland en Frankrijk en wel desnoods in, den vorm van een militair verdrag. Dat zoo'n. militair verdrag slechts tegen, Duitschland gericht kan zijn, behoeft echter wel geen betoog en daarom deden de woorden van Cooper, na de verklaring van Bald win, die tevoren op samenwerking tus schen Engeland, Duitschland en Frank rijk had aangedrongen, wat vreemd aan. Dat vond' ook de oppositie in het Engelsche Lagerhuis, die geen genoe gen kon nemen met de verklaring van Sir John Simon, die Baldwin als hoofd van de regeering verving, dat Duff Cooper te Parijs als particulier persoon had gesproken. Terecht wees de a;r- beidsafgevaardigde Attlee "er op, dat men in Frankrijk de rede wel degelijk als een verklaring van de Engelsche politiek had opgevat. Desondanks heeft hét Lagerhuis een motie van de La- bourpar'tij met 284 tegen 136 stemmen Verworpen. (Nadruk verboden). Vergadering van den Raad der ge meente GIESSEN, op Maandag 29 Juni, des nam. 2 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris: Welded. Heer G. Ver hoeven. Aanwezig1 de heeren G. Hak, A. v. Herwïjnen, H. A. Kant en H. v. d. Schuyt. Afwezig de heeren Joh. Jungerius, C. Verhoeven en O', v. Vugt. Voordat met de afwerking van de agenda! wordt begonnen, vindt in dé allereerste plaats dé installatie plaats van den heer A v. Herwijnen, die in, de plaats van den heer A. Roza, die de gemeente heeft verlaten, tot raadslid is benoemd. De heer v. Herwijnen legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, waarna deze hein geluk wenscht met zijn benoeming en het vertrouwen, dat dé kiezers in hem hebben gesteld. Spr. hoopt dat de heer v. Herwijnen met den Zegen van boven veel in het belang van de gemeente zal mogen tot stand brengen. De heer v. Herwijnen dankt den Voorzitter voor zijne woorden. De Secretaris Teest vervolgens de notulen der vorige vergadering, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een schrijven gericht aan den Bur gemeester, van de Vereeniging van Mederl. Gemeenten, waarin het bestuur dezer vereeniging, bij schrijven van 22 Mei, aandring tot deze vereeniging oe te treden. Er zijn in Noordbrabant slechts 6 gemeenten die niet zijn, aange sloten, waarvan Andel, Giessen en Rijs wijk er 3 zijn. De Voorzitter zet het doel dér ver eeniging uiteen en bepleit het belang tot toetreding, het feit dat zoo, goed' als alle gemeenten zijn aangesloten, zegt trouwens genoeg. De kosten be hoeven bovendien geen beletsel' te zijn, deze bedragen slechts f3.20 per 1000 inwoners per jaar. In dezen tijd Is het eigenlijk onmisbeaar om aan te sluiten. Met algemeene stemmen wordt tot TBLBF. No. 15 Verstrekt Handdscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen, Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gdden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. -«■■■► Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. toetreding besloten. De begrootingen 1935 en 1936 wor den gewijzigd, conform het voorstel van B. en W. De wijziging der be grooting 1936 houdt slechts verband' met werkverschaffing en steunverlee- ning n.l. overschrijving van den eenen post naar den, anderen. In verband hiermede vraagt de heer Hak of het aantal van hen die komen stempelen hetzelfde blijft als het vo rig "jaar, waarop de Voorzitter toe stemmend! antwoordt. Er wordt gere geld aan den heer rtouli opgave ge daan, doch resultaat heeft dit nog niet opgeleverd. De heer v. d. Schuijt vraagt, wan neer de werketoozen gevraagd worden om des nachts te werken, zooals bij koolzaad, ot zij dan verplicht zijn dit te doen. OPEKTA PEN-JEL INMAAKVLIES ROZIJN AZIJN KRUIDEN-AZIJN INMAAKKRUIDEN ZWAVELSTOKJES SALICYLZUUR PARAFINE DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEUSDEN. De Voorzitter antwoordt, dat dit ze ker moet gebeuren, wanneer het "werk zaamheden betreft, die slechts des nachts verricht kunnen worden. Spr. zegt, dat het van de steuntrekkers ook verkeerd is, wanneer zij denken, dat wat 's nachts verdiend wordt, niet af getrokken behoeft te worden. Onver schillig hoe zij' het bedrag verdienen, steeds moet 2/3 van dat bedrag worden afgetrokken van het steunbedrag dat zij ontvangen. Gaat het over de op brengst van een stukje land, dan moet dit door B. en W. geschat worden. Dit moet gebeuren, omdat anders ge vaar bestaat, dat steuntrekkers meer land gaan huren en de pachten daardoor opdrijven,, waardoor de eigen lijke landbouwers benadeeld worden. Een persoon, die steun kreeg als chauf feur ging zijn diensten goedkooper aan bieden voor kleine reizen dan een auto verhuurder het kan, doen. De Voorzitter deelt nog medé, dat B. en W. getracht hebben nog een on derwijzer-wachtgelder te krijgen, doch die zich presenteerden waren voor Giessen niet geschikt. B). en W. hebben onderzocht of goedkeuring zou wor den verkregen om een njet-wachtgelder te nemen, doch daarvoor wordt geen toestemming verleend, zoolang de In specteur en het Hoofd der school! B. en W. niet berichten, dat geen goed onderwijs wordt gegeven. De door B. en W. tijdelijk aangestelde gehuwde leerkracht blijft dus voorloopig in dienst. De heer Kant vindt het jammer, dat de verordening dan indertijd gemaakt is. Dezelfde spreker zegt, dat in de vorige vergadering ook is gesproken over een gratificatie aan een leerkracht, kan daar niets van komen? De Voorzitter zegt, dat hij heeft vergeten te informeeren of hiervoor toestemming wordt verleend. Hij zal zorgen, dit in een volgende vergadering te weten. Daar geen der heeren verdér iets voor de rondvraag heeft sluit de Voor zitter de openbare vergadering. TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Bonn heeft een 32- jarigen man ter dood veroordeeld, die getracht had den 11-jarigen zoon van een te Bonn wonenden koopman te ontvoeren. BRUG VERNIELDT Uit San Marcos wordt gemeld, dat een verschrikkelijke wolkbreuk is losgebarsten waardoor een brug werd weggespoeld. Een goederentrein van de Missouri-Paci fic verongelukte, waarbij de stoker onder de puinen bedolven werd. Er kwamen zulke ontzaglijke hoeveelheden regenwater neer, dat in korten tijd het riviertje Blanco niet minder dan 20 voet wies. —o— BLIKSEM INGESLAGEN. Dinsdagmiddag is de bliksem ingesla gen in het landhuis van den bokser Max SchmeliDg te Bad Saarow. Terwijl Schme- ling en zijn vrouw aan tafel zaten, werd het rieten dak getroffen en in een oog wenk stond dit geheel in vlammen. De bovenverdieping van het huis werd ge heel verwoesi. Tijdens een hevig onweer is de bliksem ingeslagen in een schuur van een in den omtrek van Evreux gelegen boerderij. Drie personen zijn om het leven gekomen. Het gebouw werd geheel door den brand vernield, waarbij de lijken verkoolden. o ERNSTIG ONGELUK. Te Lexington in Virginië is een autobus met toeristen geslipt en omgeslagen. Zeven inzittenden werden gedood, 15 gewond. BRUTALE INDRINGERS. Drie gemaskerde en gewapende ban dieten zijn te Brussel eeu kantoor binnen gedrongen, waar zij de bedienden bonden en chloroformeerden, terwijl zij zich met een bedrag van 50.000 uit de voeten maakten. Van de daders ontbreekt elk spoor. —o— j j GEVAARLIJKE HUIZEN. Te Madrid zijn in een huis 7 bommen ontploft, terwijl in een ander huis 3 bommen ontploften. De schade is groot. Ze zijn vermoedelijk door de Iberische anarchistische federatie daar aangebracht. —o— j HUIS INGESTORT. Te Voiron bij Grenoble is een uit drie verdiepingen bestaand huis ingestort, waar bij een vrouw werd gedood. Een meisje, dat zich ook in het huis bevond, bleef ongedeerd. SPOORWEGONGELUK. Bij Wresnia in Polen is een personen trein ontspoord. De machinist en de be ambte in den postwagen werden gedood, een treinbeambte en vier passagiers werden gewond. —O— GEDOOD. Te Belgrado hebben bandieten den oud afgevaardigde Uroscevitsj, terwijl deze lag te slapen, gedood en met een bedrag van een millioen dinars uit de voeten gemaakt. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaaid

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1